Afscheid HAL-com x^ooyman - ,het hoogtepunt van mijn loophaan5 101 Na zo n botsing zijn er vee al alleen foto's voor het dossier" ,Ik schrok en gaf een schreeuwhé verd... K. W. Schwagerman (79) in Schiedam overleden Wordt Schiedam showroom' voor oude auto's...? i mm Geslaagd BRIEF WEGERS I J WISSELKOERSEN Euvel neemt toe Burgerlijke Stand Wf houden cfagefffó zttiwyf HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 PAGINA 7 nu, (Van een onzer verslaggevers) „Het hoogtepunt in mijn zeemamcarricrc beleef ik vandaag, op de dag van mijn afscheid. Het dieptepunt viel aezagvoerder kunnen varen?" in de Tweede Wereldoorlog - heel de oorlog hen ik blijven Eajwat vindt die gezagvoerder dan varen. Aan die tijd heb ik nooit meer teruggedacht. Dat wil ik ook nu niet doen." *W' - ZUID-flOLLANDSCBK K AKTG 0 RB 0 E KH AN' D F PASSAGE SCHIEDAM De man die het zegt is HAL- commodore C. G. Kooyman, ge zagvoerder van het vlagge- schip Rotterdam. Woensdag 60 jaar geworden, donderdag af gemonsterd, gepensioneerd. Nu teruggekeerd op Terschelling, waar hij blijft wonen. En vis sen. Een gezette man, breed, veel lachend gezicht. Een fijne pra ter en een groot zeeman. Mooie herinnering Nieuive kapitein ïlSS Komtflook eens ritten want ALLES VLOEIT DRIE MILJOEN Verkeert! gedacht Niet met opzet Frontbesturing Enorme snelheid Leer Belachelijk SCHOUDERS s» HOOGSTR.174 SCHBDAM a iets wat ze op het hart hebben. Zo van die verhalen, dat ze als kranten jongen zijn begonnen en nu scheet lopen van de miljoenen. Dan dacht ik wel eens: ,Man, waarom, heb je me niet eerder verteld hoe je dat moet aanleggen?" Van zulke verha len genoot ik. Weet je, dat er legio passagiers zijn, die hun reizen zo uitkienen, dat ze steeds met dezelfde COMMODORE C. C. KOOYMAN in de af scheids stoel Op 5 november 1964 slaagden voor het diploma A ziekenverpleging in het Gemeenteziekenhuis te Schiedam de dames: M. Dijkstra, L. M. van Kooy. I. Koppe, G. L. van Leeuwen, N. Middendorp, J. van Veen en P. G. Visser. Advertentie IAl. 'Gek, dat mijn afscheid het hoogte punt in mün loopbaan is? Ik meen het. In 1921 ben ik ais stuurmans leerling by de Holland-Amerika Lijn begonnen. In 1949 werd ik kapitein. Ik heb zonder kleerscheuren op te lopen gevaren. Nooit heb ik een schip verspeeld. Dat is het doel van iedere zeeman. Iedere dag loop je risico's, vanmorgen nog, bij de laatste thuis vaart, scheelde het weinig of ik was met mijn zij eruit aan de Wilhelm!- nakade teruggekomen. Nu heb ik mün schip ongeschonden, gaaf aan de reders terugbezorgd. Een mooier afscheid is er niet. Daarom is dit mün hoogtepunt." Waarom zos een zeeman geen filo soof zijnHij negeert de vraag wat er vanmorgen f bij na) gebeurd, is, of de Rotterdam op het nippertje aan een aanvaring is ontsnapt. 'Je bent op de brug iedere dag wel een keer on zeker. Narrow-escapes keb ik plenty gehad, maar ik zeg altijd maar dat vijf cent geluk op zee vaak meer waard is dan een kop vol weten schap.' Laat hy dan niets achter? 'Ach, zaterdag heeft de bemanning me een grandioos afscheid bezorgd. Ze heb ben een speciale krant voor me ge drukt. Er was een fioorshow en ze hebben me een fantastische stoel ge geven. Maar zolang ik vaar, heb ik misschien twee, drie keer mün ver jaardag thuis gevierd. Gisteren, voor de laatste keer was mün vrouw er weer niet bü. De gezagvoerder van een schip draagt een enorme verantwoordelijk heid. Als commodore van een passa giers- ca vlaggeschip weegt die zo mogelijk nog zwaarder. Toch bewaart de drie jaar geleden tot commodore benoemde gezagvoerder Kooyman de beste herinneringen aan de passa giersvaart ,Je krijgt veel goede vrienden cm- I der je passagiers. Vooral de Ameri- i kanen zijn mooie lui. Ze vertellen het fijnste schip om mee te varen Velen zeggen Immers, dat de Nieuw- Amsterdam ondanks haar, gevorder de leeftüd nog altijd het mooiste schip ter wereld is? „Klets. Ais je het naast de Rotter dam ziet liggen en je mag voor een reis kiezen, dan neem je de Rotter dam. Ik wil hier nu niet zeggen, dat de Rotterdam het beste, het modern ste schip ter wereld is. Maar het is wei een van de allerbeste, de aller modernste die er gebouwd zijn." Tegenover hem zit kapitein A. („van Auke") de Jong, Hariinger van Terschellinger stam, wonertd in Dor drecht. Hü heeft de laatste tüd als gezagvoerder op de Nieuw-Amster- dam gevaren en is nu aangesteld als kapitein op de Rotterdam. Is hü het er mee eens? „Ach, moet ik dat nu al zeggen Kapitein De Jong heeft de brug van de Rotterdam al gedurende drie reizen onder de voeten gehad. Hij is nog vier jaar van zijn pensioen af en hy verheugt zich bijzonder op die laatste jaren. Het mooiste dat een zeeman kan verlangen is het com mando over het vlaggeschip van je eigen, nationale koopvaardij. De een zal dat commando iets makkelijker neerleggen dan de ander. Als je het kunt zoals commodore Kooyman, ben je te benüden. „Het komt allemaal prachtig uit. Mün uniform kan ik zo weghangen. Het is net versleten Voor 25 jaar: de Noord met een brug bedwongen Bioscopen: Passage: Donderdag t.e.m. woensdag: Het meisje dat de eifeltoren stal <a.l>, dagelijks 2 en 8 uur. zater dag en zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Mono pole; Huis voor ontspoorde meisjes <18 jr.) Donderdag 2 en 8 uur, zaterdagnacht 12 uur P.T. 109 op nachtpatrouille <14 jr.), vrijdag en zaterdag 2, en 9.15 uur, zon- 1 dag 7 en 9.15 uur, dinsdag 2 en 8 j uur, woensdag 8 uur. Jacht op r e verborgen goudschat, zondag en woensdag matinee. Diversen: DONDERDAG Musis Sacrum: Toneelgroep Geron: Toneelavond, 20 uur. VRIJDAG Musis Sacrum Muziekvereniging Crescendo: Feestavond 20 uur. Arcade: Schied. Mandoline Gezelschap ON.I.: concert 20 uur. Irene: T.B.C. ver. Zonnegloren: Toneel avond 20 uur. ZATERDAG Irene: Smalfilmclub De Driehoek: Jaar feest 20 uur. Arrade: C E. F. A.: Filmavond 20 uur. C.J.V. Gebouw Oase: Soc Passé Partout: Soosavond 20 uur. Tivoli: SJS Guiilaume: Dansavond 20 u. Mttsis Sacrum: Supp. ver Hermes-DVS: Feest avond 20 uur. Gemeentebibliotheek: Lange Haven 131, maandag 7-8.30, dinsdag 9.30-4.30 en 7-830. woens dag 9.30-430. donderdag 9.30-12 30, vrüdafi 9.30-430 en 7-8.30, zater dag 9.30-12 20 uur. Lorentzlaan 6: Maandag 1 30-4 30. dinsdag 130- 430. woensdag 7-9, vrijdag 1 30-430 en 7-9. Dr. Wibautplein 129: Maandag 7-9. dinsdag 1.30-4.30. woensdag 2-4 jeugd en 7-9 volwas senen. donderdag 930-12.00, vrij dag 7-9 volwassenen en 7-8 jeugd Leliestraat 10: Maandag 630-8.30, woensdag 1-5 en 0.30-8 30 zaterdag 10.00-3 30 lallen volwassenen». Srhiedamseneg 26: Dinsdag 2-5 en 630-830, vrijdag 2-5 volwassenen. Parkweg 71: Dinsdag 2-5 jeugd, woensdag 2-5 jeugd en 7-9 volwassenen, vrtjdag 2-4 volwassenen en 4-6 jeugd on 9 volwassenen, zaterdag 1-4 vol wassenen We-traslrgBtraat ®c- Dlnsda«*3.3Ö-5. woensdag 2-5. vrij dag 3-5 en 7-8, zaterdag 1-4 uur. IJssrlmnndestrnat 29: Dinsdag 4-6. woensdag 1-5. vrydas 7-830 uur. Engels pand 10.001—10.003 Amertk. dollar 3.5913391 Franse frank 7333 7338 Belgische frank73417343 Zwitserse frank8337183321 Zweedse kroon 69.59 69.64 Duitse mark 9033190383 Deense kroon 5130 5135 Noorse kroon 50.11350J63 Canada 334^334i\ Italiaanse lire 5730347353 Oostenrijkse schilling 1331}13.92} Escudo's 12.46112.481 KAPITEIN A. DE JONG opvolger Na een kwart eeuw ligt de brug over De Noord er steg precies ais toen hij nieuw was; hij ziet er hoogstens wat meer „gebruikt" Hit. De entourage is wel veranderd. De foto's die bij de ©pening uit dezelfde hoek als deze werden gemaakt lieten niet het machtige complex van „de Kabel" op de achtergrond zien. vVan en onzer verslaggevers» ,J£r staan in Schiedam over al verspreid 42 auto's van mij op straat Deze mededeling deed de Schie- damse autoverkoper M. B. J. D., een nog jeugdige jongeman gis termorgen ter zitting van het kantongerecht. De 'autoverkoper' moest zich verantwoorden, omdat hij een auto, die volgens de politie in zeer slechte staat verkeerde (de motor was er uit), meerdere dagen op de Westfrankelandsestraat had laten staan. „De straten van Schiedam," zei de kantonrechter lachend, „worden een 'showroom' voor uw auto's.' „Het zit er ln," was het korte, laconieke ant woord van verdachte tegen wie de SCHIEDAM Geboren: Eugène R zv B Schoei en E C J van Wijk: Bas- tlaan zv B van der Hoeven en C M van Ingen; Richard H zv H A van der Wal en W Schneider; Jan zv A M Filius en M C Meijers; Jas: zv J Docf en D C Hoogenboom: Judith E dv B M S van Praag en L van Wee zei: Ronald W zv W Tillekens en S M Levering; Hendrikus zv H J Slijk huis en C M A Lubrecht; Jacobus M A zv J M van den Bosch en T Maat; Maria C dv J G Bras en T van der Schee. officier van Justitie een boete van ƒ25.eiste. „Ik had," verweerde verdachte zich, „een sloper opgebeld om. zoals de politie had gezegd, die auto te laten weghalen, maar die kwam niet." De kantonrechter veroordeelde hem tot ƒ20,boete. Ook de Schiedammer M. S. moest zich voor dit "laten staan van auto's' verantwoorden. Zijn 'auto', waarvan de motor ontbrak, stond met lege banden op het Boerhaveplein. .Dat is," zei de Officier van Justi tie. ar. Franken, „ontsierend voor anderen. De eis voor wat de officier een 'euvel' noemde, „dat hand over hand toeneemt", luidde ƒ25,De kantonrechter vonniste conform. Advertentie tJUL Woninginrichting - Broers vest 64-66 (Van een onzer verslaggevers) Misschien hangt zaterdag de vlag uit op de brug over de Noord tussen Hendrik Ido Ambacht en Alblasserdam mis schien zal er stilzwijgend voorbij worden gegaan aan het te it dat het deze week precies een kwart eeuw geleden is dat de ver binding tussen het eiland van IJsselmonde en de Alblasser- waard werd gesloten. De veertiende november 1939, een dag waarop de dreiging van de Tweede Wereldoorlog ook hier al in de lucht hing, reed het eerste verkeer over de brug. De Noord was bedwongen een belangrijke schakel in de route Nüme- gen-Rotterdam lag op zijn plaats. 'Met deze brug is in een lang gevoelde behoefte voorzien," sprak de toenmalige minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda. Tk had er niet hij stilge staan dat de brug zaterdag ju bileert,' zei de dienstdoende brugwachter, de heer F. Super, ,maar 't is natuurlijk wel re den voor een feestelijk gezicht. Of de vlag uitgaat? nou dat denk ik wel niet. Gemid deld zo'n vier maal per dag keer vloeit in onze dagen sneller dan wat ook. zou men erbjj willen zeggen. Kort voor de brug er kwam moest men drie uur reizen om van Alblasserdam naar Den Haag te komen. Nü klagen we al weer dat er aan die Alblasserdam. se brug toch ook gebreken kleven. Met name voor bet langzame ver keer is de situatie er thans niet laat de heer Super de bomen ideaal, kort geleden hebben we zakken en gaat de bascule om- daarop nog gewezen. hoog teneinde schepen door te laten die te hoog reiken om zó door te varen. Veel meer schepen dart die vier ziet de heer Super dagelijks onder zich door glüden, want De Noord is een druk bevaren water. Toch haalt dat getal het niet bü het aar.tal auto's, motoren, brommers en fietsen die elke dag opnieuw over de brug snellen. Voor dat verkeer is vijfentwintig jaar ge leden deze brug gemaakt. Er was „een lang gevoelde behoefte", al zal ir. Albarda toen niet hebben vermoed dat het aantal passe rende voertuigen nog eens 35.000 zou belopen, zoals nu de verwach ting is. Het is nu, anno 1964, dan ook absurd eraan te denken dat er eens geen brugverbinding met de Alblasserwaaxd zou zün vanaf deze büna Rotterdamse - oever. Zoals het over waarschijnlijk wel minder dan 25 jaar even absurd zal zijn de Merwedebrug tussen Dordrecht en diezelfde Alblasser- waard weg te denken. (Maar het zou evenmin vreemd geweest rijn als we nu het zilveren jubileum van. die brug zouden vieren!). Panta rei alles vloeit, sei een Griekse wjjsgeer. En het ver- vyfentwintig jaar geleden heb ben burgemeester J. van Scheers en zijn collega H. Duiker van Hendrik Ido Ambacht hun vreugde over de totstandkoming van de brug niet onder stoelen of banken gestoken. „Onze ligging wordt heel wat gunstiger voor de indus trievestiging," zei de hear Tan Scheers met -vooruitziende blik, en de heer Duiker wilde niet voor hem onder doen: „Grote gebeur tenissen werpen hun schaduw vooruit." De brug over De Noord was oen knap werkstuk in 1939. Sindsdien zün we gewend geraakt aan nog heel wat omvangrijker brugpro- jecten. Een. kwart eeuw geleden echter was de overspanning van De Noord de grootste in ons land na de "Waalbrug bü Nijmegen. Sr. Braat, de adjunct-directeur van het Rotterdamse aannemingsbe drijf Büker, had de leiding van het karwei. Wie in cijfers is geïnteresseerd: de hoofdoverspanning van de brug is 184,80 meter lang, het viaduct op de betonnen pülers 615 meter. De onderkant van de overspan ning ligt 11,40 meter boven het water, het hoogste punt ervan 48 meter. En de koeten? Drie mil joen gulden kosn daar au eens om Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) „Die auto reed zo verschrikkelijk hard...." Met deze ietwat beschul digende woorden trachtte de Rotter dammer J. W. D. van B. woensdag morgen ter zitting van het Schie- damse kantongerecht een verklaring te vinden voor de botsing, die op zaterdag 16 mei op rijksweg 20 na bij Naaldwijk tussen zün auto en een hem achteropkomende wagen ont stond. toen hij, komend uit de rich ting Vlaardingen, bij de bekende kruising in de buurt van Naaldwijk ging keren. .Die botsing," zo wees de kanton rechter, mr. W. E. van Vloten ver dachte terecht, .kwam door uw ma noeuvre, u bent naar links gezwenkt." .Dat deed ik niet ©pzettelük." aldus verklaarde de Rotterdammer, voor wie het ongeluk wonder boven wonder goed was afgelopen, „die Opel „Maar. mijnheer." zei de kanton rechter, „op die ryksweg mag met grote snelheid worden gereden en u gaat keren wat helemaal niet mag Verdachte zei nog eens met na druk, dat hü het niet met opzet had gedaan. „Ik ga niet zonder noodzaak mijn gezin in gevaar brengen," be toogde hij, „ik dacht, dat het een verplichte rijrichting was en dat ik er mocht keren." ,IIoe u gedacht hebt weet ik niet maar u hebt klaarblijkelijk verkeerd gedacht," constateerde de officier van Justitie, mr. H. Franken, „u had moeten doorrijden en eventueel later terug moeten gaan en nu kunt u wel heel pathetisch zeggen, dat u uw gezin niet nodeloos ln gevaar brengt, maar dat hebt u in feite wei gedaan. Op de rijksweg tussen Vlaardingen en Naaldwijk keren Is zeer onverant woordelijk, meestal zün er na zo'n botsing alleen nog maar foto's voor het dossier." De officier eiste een boete van f "5 en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftüd van twee jaar. „Ik heb," zei verdachte, „het niet expres gedaan .En dat," ant woordde de kantonrechter, „Is dus het enige wat u kunt zeggen, verder was u fout." „Ik heb het echt niet met opzet gedaan," zei de Rotterdammer nog maals, zonder zich echter duidelijk van zün schuld bewust te zün. De kantonrechter wilde er reke ning mee houden, dat verdachte ter plaatse niet zo goed bekend was en veroordeelde hem tot een boete van 60 „met daarnaast als stok achter de deur," aldus mr. Van Vloten, „een voorwasrdetyke ontzegging van de rübevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftüd van twee Jaar." de 44-jarige byrijder w. H. van Z. uit Rotterdam, die was meegeko men om voor zijn „maat" te getui gen. ,.JÜ zag," zo wendde hü zich voor de kantonrechter tot de chauffeur, „die auto helemaal niet. We rijden het kruispunt op," vervolgde hü, „en ik zie ineens die auto met een enor me snelheid komen aanrijden. Ik schrok en gaf een schreeuw, hé. verd maar toen zat die wagen al ln de oplegger. Er was zeker een remspoor van tien meter, zo hard reed die auto De officier van Justitie begreep de moeilijkheden waarmee de chauffeur van de veertien meter lange truck De volgende verdachte, een Am sterdamse vrachtwagenchauffeur F. K.. die volgens de dagvaarding op 6 mei in Vlaardingen op het kruis punt le IndustriestraatMercunus- s tra at geen voorrang had verleend aan een van rechtskomende auto, die zich ln de oplegger boorde, was helemaal uit Amsterdam gekomen om zich vrij te pleiten. „U hebt." constateerde mr. Van Vloten, „geen voorrang verleend," „Ik ben het er niet mee eens," zei de chauffeur. „tVaarom niet?" „Nou we hadden net de wagen gelost, gin gen optrekken en reden In de derde versnelling dat kruispunt op. toen die auto er aan kwam. Die vent had zo'n enorme snelheid; Ik zag hem op een afstand van zeventig ioi tachtig meter. Dit laatse bleek even later niet geheel juist te zün. In de zaal zat te kampen had. „li had frontbestu ring," vroeg hfj- Verdachte knikte. .Dan had u toch naar voren han gend over uw stuur die auto moeten zien." Rekening houdend met de omstan digheden eiste mr. Franken een boe te van 25. Volgens verklaringen van getuigen zou de andere auto niet zo hard heb ben gereden. „Dat is niet juist," verweerde de chauffeur zich, „met een remspoor van tien meter. Die automobilist had een schade van ƒ6 500 en wü ƒ1.000; zün motor lag op straat „Laat hij nou eens vyftig kilome ter hebben gereden," zei de kanton rechter „Veel harder, veel har derantwoordde de chauffeur Het vmv.i', was een boete van t' 20. Een volledig in het leer gestoken motorrijder vevrscheen hierna voor het hekje. Het was H. C. G. uit Maassluis, die op 25 april op de Zuiddijk na het passeren van de kruising met de Fenacoliusstraat 'n wielrijdster van achteren zou heb ben aangereden. ,Dat is niet juist," zei de jonge man, die op zijn lendegordel de naam van zijn motor in glanzende letters had staan. „Ook hebt u te hard gereden," zei de kantonrech ter. .Dat is ook niet juist," ant woordde de motorrijder vinnig. „Wat is er dan gebeurd?" was de laconie ke vraag van de kantonrechter. .Die wielrijidster reed na het kruis punt geheel links en kwam toen plot seling naar rechts, ik kon haar niet zo maar ontwijken omdat er een „lelijk eendje" reed en remde, maar raakte de fiets nog net" „tJ had minder snel moeten rüden. dan had u tijdig kunnen reageren." aldus de officier van Justitie, die vond dat er geen verzachtende om standigheden aanwezig waren en kwam tot een eis van 60 boete. „Ik weet niet of u wel eens hebt gereden. Ik slenk, dat u rerder op uw stoel blijft zitten," zei de motor rijder. De officier ging niet in op de op merking en de kantonrechter noem de het belachelijk. Niettemin kreeg verdachte gelegenheid zich te verde digen. Volgens zün verklaring had hij rij dend op syn grote motor, bij 't pas seren een dodeiüke aanrijding met de wielrüdster vermeden en had on- middeUUk geremd toen deze naar rechts kwam. ..Ze had toch moeten afstappen of stoppen," betoogde hü- Volgens verklaringen van omstan ders had men de motorrüder zien komen aanstuiven en iemand zou nog hebben geroepen: Joh dat gaat niet. waarop de aanrüding volgde. De Maassluizer zou te hard hebben gereden. ..Het Is niet juist." zei verdachte opnieuw. Een andere verklaring was bijna gelükiuidend aan hetgeen ver dachte ter zitting had uiteengezet. „Ik twyfel," aldus de kantonrechter, „en spreek u vrü STEEKT EB MET „COUPE EN (Van een onzer verslaggevers) In zijn woning aan de Gasstraat 34 te Schiedam is woensdagmorgen na een langdurige ziekte de 79-jari- ge voorvechter van de vroegere SDAP te Krimpen aan den IJssel en Schiedam, de heer K. W, Schwager man overleden. De heer Schwagerman. die ook in zijn laatste levensjaren actief lid is geweest van de socialistische partij werd op 4 mni 1885 geboren te Schie dam. In 1916 verhuisde hü met zün gezin naar Krimpen aan den IJssel, waar hij werkzaam was bij de toen malige koolteerfabriek, die later in Utrecht werd gevestigd. Van 1918 tot 1929 was de heer Schwagerman secretaris van de SDAP in Krimpen aas den IJssel, waar hij meehielp aan de voorberei ding tot de bouw van het vereni gingsgebouw, aan de Tuinstraat, dat in 1928 werd voltooid. In 1929 ging de heer Schwager man weer naar Schiedam, waar hü tot aan zün pensioen als elektricien werkzaam was hü de Scheenswerf Gusto, De heer Schwagerman nam altjjd actief deel aan de verkiezingsstrtid en velen kenden hem in Schiedam als „de man die er voor zorgde, dat de verkiezingsleuzen en „strjjdkre- ten'» op de borden werden geschilderd en die tevens beiast was met het plaatsen van de horden". De overledene Is een van de vete werkende socialisten geweest, die ln hun strijd voor betere levensomstan digheden hebben bijgedragen aan de groei van de socialistische partij en de welvaart, waarin wü thans le ven. Zün stoffelük overschot ligt op- pchftafd jjn rijt rouifks TTTfT wnn Jig*" gemeenteziekenhuis aan de Nassau- laan te Schiedam. Het wordt zater dagmorgen om half twaalf op de A! gemene begraafplaats ter aarde be steld.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1