Aardgasnota belicht talrijke facetten j Schiedam meldt zich voor 1 ombouw 18.000 toestellen Bestedingsbeperking vertraagd de overgang op goedkoop gas PvdA-Schiedam ondervraagt forum over gemeentezaken „Avondje-uit" mmtêmmmmem jCHiUFFEUR A Aardgas mannelijke en vrouwelijke bestellers Geen voorrang: botsing Student waagt vergunning machinepistool B mmm mmEBkmïi ZMOTJES W het vrije volk WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 g ,|llllll'lllllillllllllll,lllllllllllllllllllllilllil,IIIIIIIIIIIIIIHlll,ll,lllllill»|l|«1111» PAGINA 7 Gashouders Prioriteit (Van een onzer verslaggevers) „Indien van hogerhand geen toestemming wordt gegeven om het leningplafond voor'de overgang op aardgas te doorbreken of op andere wijze geen middelen worden toegewezen om de overschakeling op aardgas te financieren, zal dit tot conse quentie hebben, dat niet in maart 1966 zoals volgens het door de GGZH vastgestelde tijdschema is bepaald met de ombouw van de gastoestellen kan worden begonnen-.." Dit schrijven burgemeester en wethouders van Schiedam in een voorstel aan de gemeenteraad om ten behoeve van de maatregelen, die in verband met de overgang van de produktie van stadsgas op de distributie van aardgas moeten worden genomen, een krediet van 100.000,te verlenen ten laste van de kapitaalsdienst van de Gasfabriek van de begroting 1965. i\og geen tarief De Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft dinsdagavond in het Volksgebouw aan de Tuinlaan een leden vergadering gehouden, waarin na het afhandelen van de nor male agendapunten, een forum antwoord gaf op de vragen over de gemeente Schiedam. Na een kort openingswoord van de voorzitter, ir. C. Boerman, die zei verheugd te zijn dat er op deze avond een dubbele generatie aanwezig was (er was namelijk een flink aantal jongeren van de FJC-kern „Pieter Jclles Troelstra" aanwezig), werden de notulen van de twee voorgaande vergaderingen voorgelezen en werden de ingekomen stukken en mededelingen behandeld. Onder de ingekomen stukken bevond zich ook een schrijven van de fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede-Kamer, Dr. A- Vondeling, waarin deze er bij de leden op aandrong hun uiterste krachten in te zetten voor het werven van nieuwe leden. Nadat het verslag van de financiële commissie en het finan cieel verslag van de penningmeester goedgekeurd werden nadat drs. J. H. Simons op het ernstige gevaar gewezen had van het geringe kassaldo in verband met de komende gemeen teraadsverkiezingen werd de verkiezing van een nieuw lid voor de financiële commissie aan de orde gesteld. Met algemene stemmen werd besloten als derde lid van deze commissie de heer H. Vreeswijk aan te stellen. Bromfietser door auto aangereden Val met brommer door meis jestas "ÊÊsM Jonget jes slopen Op rolschaatsen aangereden ver van ng sen De uitslapen van de Bedrijf s Bi I jar t Bond Forum Duffe boel dverteren kosl geld Met adverteren is duurder POST- EN TELEGRAAFKANTOOR SCHIEDAM <Van een onzer verslaggevers) Schiedam heeft zicli door bemid deling van de Gemeentelijke Gas- voorziening Zuid-Holland (GGZH) voorlopig aangemeld voor de om- bomv van 18.000 gasaansluitingen ten behoeve van de overschakeling van de produktie van stadsgas op de distributie van aardgas. Dit blijkt uit de aardgasnota. die toelichtingen geelt bij het voorstel van burgemeester en wethouder-s van Schiedam om ten behoeve van de ombouw een krediet van 100.000 beschikbaar te stellen. De nota is een document, dat tot in de meest kleine details ingaat op de vele moeilijkheden waarmee de omschakeling op het goedkope gas gepaard gaat. Als gevolg van de hogere calo rische waarde en de hogere druk. waaronder het gas moet worden ge distribueerd zullen uitlekken in het buizennet naar verhouding meer warmtc-eenheden ontsnappen dan thans het geval is, waardoor gas- verlies ontstaat. Ervaringen in het noordoosten van Nederland beves tigen dit. Er zal een toename van de ber gingscapaciteit ontstaan, waardoor de gasberging zal moeten worden uitgebreid. De tijdsduur tussen het nemen van het besluit om uit te breiden en het in gebruik nemen van de gashouders bedraagt min stens l'i tot 2 jaar. Ook bestaat er de mogelijkheid om op beperkte schaal nog eigen gas van ongeveer dezelfde kwaliteit te produceren met de huidige produktieinstalla- t.ie. waarmee de behoefte aan gas berging tijdelijk zal kunnen wor den opgevangen. gelegenheid om het tijdstip van uitbreiding van de gasberging nog enigermate naar de toekomst te verschuiven en met het oog hierop verdient het aanbeveling de eigen produkliemiddelen niet te vroeg af te breken. De omschakeling van stadsgas maakt het onmogelijk in één keel de gehele stad te bedienen. Daarom zal het verzorgingsgebied in secto ren worden verdeeld, die eik onge veer duizend aansluitingen zullen bevatten. Deze sectoren zullen bij omscha keling een afgesloten geheel moeten vormen, hetgeen het plaatsen van diverse afsluiters vereist. De inde ling in sectoren en het aantal en de plaats van de nieuwe afsluiters is afhankelijk van de vermazing van het leidingermet. ononderbroken gas te blijven le veren, uitgezonderd per sector op de dag van omschakeling op aard gas. B Op deze wijze, zo stellen B. en geeft W. in de nota zal het mogelijk zijn Belangrijk is, dat aan de hand van gegevens, die de gasbedrijven aan de directie van de Gemeentelij ke Gasvoorziening Zuid-Holland hebben verstrekt, een prioriteiten schema zal worden opgesteld, waar in wordt bepaald op welk tijdstip met de ombouw in een bepaalde gemeente zal worden begonnen en de duur van de ombouw. Zoals gezegd: alle facetten, die ook in vroegere nota's werden ge noemd, worden nog eens extra be licht en het moet gezegd, dat door deze documentatie de raadsleden een goed overzicht krijgen van de mogelijkheden, die de omschake ling Schiedam biedt. Deze uitwijkingsmogelljk illllltliUtll!lllllll!lllliil!lllillIIllIUItllIi1l!lUIIIHIllIIIliiI)lii1irilIlifHj!IIIllll!jijjltf]|IIIl!{(lIltillllllllllllIil!(iltlllllilRItl>jI(f!ltIiI|[IiintftillIiiiIljl!lliilflIlllllt(ll!llllI|j!nitflIlttl{}Jli|fliniiltlf(ffp Het college voegt bij dit voorstel gasnota dan ook niet meer dan het inzicht in Uit het voorstel, dat tijdens de eerstvolgende gemeenteraadsverga dering wordt behandeld, blijkt, dat voor de ombouw van de gastoestel len, die volgens berekeningen in maart 1966 te Schiedam voltooid moet zjjn, een krediet van 5.500.060,noodzakelijk is. Zoals bekend, begon men in Schie dam reeds enige tijd geleden met de voorbereidende werkzaamheden, waarvoor de rand reeds 200.000, krediet verleende. Rest dus een be drag van 5.300.000.— dat Schie dam onmogelijk kan betalen getuige de uiteenzettingen van de PvdA- wethouder van Financiën, mr. P. van Bocbove. „Volgens globale berekeningen, al dus het bestuurscollege, „zal tot her. ogenblik, waarop de ombouw begint nóg ongeveer 500.000,moeten worden besteed, die in het kader van het tijdschema. waarbinnen de werkzaamheden zich voltrokken, nog dit jaar zou moeten worden uitge geven. Zo knellend is de bestedingsbeper king, dat burgemeester en wethou ders zelfs dit bedrag onmogelijk kunnen uitgeven. Immers, ze schrij ven: „Ten gevolge van de stringen te bestedingsbeperking, die blijkbaar niet geldt voor de Gasunie, maar waarbij volstrekt geen rekening wordt gehouden met deze voor de gemeente geheel nieuwe uitgaven, die niet voorkwamen in de jaren, die als basis voor de berekening van het leningplafond hebben gediend, is het niet uit te geven, niet verder 100.000.- mogelijk dit bedrag lVjj zullen voorshands kunnen gaan dan een aardgasnota, "waarin de ver schillende facetten van het inge wikkeld en. veelomvattend vraag stuk op nauwkeurige wijze worden toegelicht Principiële onderdelen in de ma terie van de ombouw vormen de verbruikerstarieven, de verhouding tot de gasinstallateurs en de ver goedingsregeling voor de inruil van toestellen. Volgens het college is de tijd nog niet rijp om de tarieven reeds vast te stellen. De financiële consequen ties voor de gemeente bij de toepas sing van het aanbevolen tarief zijn, mede by gebrek aan voldoende in zicht in bet te verwachten accres in de gasafgifte, thans nog niet te over zien. B. en W. beogen met deze aard- geven van een voorlopig de mogelijke tariefstelling voor de aardgasverbruikers Voor het begin van de overgang op de distributie, aldus B. en W. zullen de aardgastarieven worden vastgesteld. Thans; wordt nog overlegd hoe de verhouding zal zijn tot dé installa teurs: B. en W verwachten, dat het mogelijk zal zijn een regeling te treffen, zoals vervat in de nota, waarin staat, dat aan winkeliers en installateurs in de gevallen, dat zij geen bemoeienis met de verkoop op aflevering hebben van de toestellen, een vergoeding van 10 pet van de geplaatste toestellen zal worden ge geven. Toestellen, die de gemeente gratis geeft, vallen niet onder deze bepaling. Wanneer de installateur wel be moeienis heeft bij het plaatsen van de apparaten (thuisbezorgen etc.) zal het toe te kennen percentage 15 bedragen. anneer de regering niet onmid- breekt, zal n Schiedam de ombouw van de gastoestellen voor het gebruik van het goedkope aardgas aanzien lijk worden vertraagd. Schiedam heeft er het geld niet voor. In Rot terdam is gebleken, dat grote belan gen worden geschaad door het nau we keurslijf, dat de regering de ge meenten heeft aangegord. In de „aardgaskwestie" komt op nieuw duidelijk aan hei, licht hoe funest en slecht her, huidige rege ringsbeleid wel is. Ook de ombouw van de gastoestellen is een zaak van nationaal belang. Immers, zo spoe dig mogelijk moet iedereen kunnen profiteren van de geweldige hoeveel heid energie, die in onze grond is aangeboord. Het zou daarom een uitgemaakte zaak moeten zijn, dat er juist voor dergelijke bijzondere zaken een soe peler beleid 'wordt toegepast, maar uit het voorstel van het Schiedamse bestuurscollege blijkt, dat hiervoor geen richtlijnen zijn gegeven. Het is dan ook verheugend, dat men in Schiedam niet wenst mee te lopen in de rij van gemeenten, die, zij het onder protest, de maatregelen heb ben getroffen om de van hogerhand gegeven bepalingen uit te voeren. Daarom ook heeft het Schiedam se gemeentebestuur de regering op de hoogte gebracht van de moeilijk heden, waarmee men kampt en te vens laten weten, dat er door de be stedingsbeperking geen geld is om een en ander tijdig te voltooien. "Yfoor iedereen moet het ook duide- lijk zijn, dat hier weer de be langen van de minst draagkrachti- gen worden getroffen, want zij zul len. later dan verwacht, gebruik maken van het aardgas, maar wie ook maar een ogenblik heeft ge dacht, dat de liberalen de belangen van de ..kleine lieden", zoals deze groep ook wei eens wordt genoemd, zou behartigen, komt steeds opnieuw bedrogen uit. Hoe pijnlijk de wur gende greep in Schiedam voelbaar is, blijkt toch weer duidelijk uit het bedrag, dat de raad nu kan ver strekken. Voor het volgende voor jaar moet er een krediet van min stens vyf miljoen worden verstrekt; thans is er minstens 500.000,no dig om de moeilijke voorbereidende werkzaamheden tot stand te bren gen. Er is slechts een ton. Met een knipoog naar Theo Eerdraans kan het Schiedamse bestuurscollege zeg-| een: „Tel uit ie ..winst/', De bromfiets van D. B. uit Schie dam is gisterochtend omstreeks 7.45 uur op cïe hoek Nieuw Mathenesser- straat-Rot.terdamsedijk in aanrijding gekomen met een auto bestuurd door de heer H. H. uit Schiedam, H. H. kwam uit de richting Nieuw Mathenesserstraat en reed de Rot- terdamsedijk op, waarbij hij geen voorrang verleende aan de brom fietser, waardoor deze tegen de auto aanbotste. D. B. liep hierbij een scheurtje aan het rechteroor en een hoofdwond op. Hij moest door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht worden. De bromfiets werd totaal vernield, de auto liep slechts geringe schade op. In de Roseslraat- reed gistermorgen de 27-jarige havenarbeider A. F. van Hasselt uit de Rosestraat, met zijn bromfiets tegen de slingerende las van een achttienjarig meisje op. dat de rijbaan overstak. De bromfietser viel en moest met een pijnlijke knie en klachten over duizeligheid naar het Zuiderziekenhuis gebracht wor den. Om kwart over zes reed de zeven tienjarige sloper T. de G. uit Delft met zjjn auto over de Choorstraat in Delft. Hij wilde rechtdoor het Hei lige Geestkerkhof oprijden en gaf daarbij geen voorrang aan een auto. die van rechts de Voorstraat af kwam rijden. Bij de botsing ont stond alleen materiële schade. Bij onderzoek bleek echter nog dat G. niet verzekerd was, niet in het bezit was van een rijbewijs en de auto pas voor 100 had gekocht. De politie heeft zijn wagen in beslag ge nomen. Met de vriendelijke vraag, of hij meteen een vergunning zou kunnen krijgen voor een machinepistool, liep gistermiddag een twintigjarige stu dent het Delftse politiebureau bin nen. Toen de betrokken agent van zijn verbazing bekomen was, gelastte hij de jongeman direct het wapen in te leveren, wat de student zonder te genstribbelen deed met nog 119 pa tronen bovendien. De student vertel de dat hij het wapen en de kogels' had gekocht van een onbekende. „Zeg maar ja tegen het leveni Frater Venantius ofwel cabaretier Wim Sonneveld presenteert op t woensdag 31 maart in het Passagetheater te Schiedam zijn be>- faamrie cne-manshow in het kader van de kunstavonden die de Schiedamse Gemeenschap voor zijn leden en andere belangstellen- den organiseert. i Wie Sonneveld heeft zien optreden weet dat dit weer een prach- ij tig ..avondje uit" wordt en het Passagetheater zal dan ook ongetwfi- feld tot. de laatste plaats bezet zijn. Kaarten voor de show zijn ver- 1 triigbaar op het kantoor van de WV aan de Plantage. De zesjarige Beatrix van Valen stak gistermiddag omstreeks half zes op rolschaatsen drie meter naast de zebra op de Twee Molentjeskade te Delft de rijbaan over. Zij werd te gen de grond gesmakt door een be stelwagen, bestuurd door een 4S-ja- rige uitvoerder A. F. Met een gebro ken voet is het meisje in het gast huis opgenomen. Twee jongetjes van 8 en 11 jaar kwamen gisteren, wellicht door ver veling, op het idee om in de wijk Nieuwland fietsattributen te gaan stelen. Zij werden hierbij op heter daad betrapt, waarbij bleek dat zij reeds in het bezit waren van vijf dynamo's en vijf koplampen. De jonge boosdoeners werden naar het politiebureau gebracht waar hun een reprimande werd gegeven. De ouders konden de kinderen la ter komen ophalen. HOOFDKLASSE v. d. Lee (W.FJ v. d Plas De Groot (WP.l Schaar (Lev.) Pulleman (W.F.) Dijkshoorn (Llev.) Verhoeven iFigeei Lunenburg (V/.F.) Dijkshoorn (Lev.) Lunenburg (W.F.) AFDELING A Hudig <S- VederWil t or,Fyenoord 6—10. L. Smit Co—ENCK 12—4. 140 140 43 IS 2 260 227 43 19 0 230 230 29 38 2 130 122 29 13 0 U0 110 30 15 2 140 104 30 17 0 100 95 34 12 Cl 115 115 34 17 140 140 32 29 115 61 32 22 0 In verband met het aftreden van het- bestuurslid R. M. Ormel-van Eist, werd als. nieuw bestuurslid de lieer J. J. Hoogcarspel aangesteld, die wellicht de functie van vice-voor- zitter zal gaan vervullen. Voor de nog openstaande vacature in het be stuur heeft men. de heer A. van Ros- sum benoemd. „Wij kunnen terugzien op een goed jaar. waarin met enthousiasme aan de Partij van de Arbeid gewerkt is en wanneer dit enthousiasme zich ook dit jaar zal laten gelden, zien wij de verkiezingen voor de Ryn- mondraad op 2 juni a.s. met opti misme tegemoet." Met deze woor den besloot de secretaris A. Algra zijn jaarverslag en de uiteenzetting over het bestuursbeleid. Een ernstig punt van kritiek had drs. J. H. Simons op het- feit dat er in het afgelopen jaar slechts een tweetal avonden gehouden is. waarop de leden vragen konden stellen over het beleid van de Partij van de Ar beid. Drs. Simons noemde dit een tekort aan eontinuniteit. en hij ver zocht 't bestuur na te gaan of dit in 't huidige jaar verbeterd kan worden. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Na de pauze kwam het uitgestelde forum van 22 januari jl. aan de beurt om de aanwezigen antwoord te geven op vragen over de gemeente Schiedam. Het forum, bestaande uit mevrouw W. R. Drukker-Brink, me vrouw J. Krikke-Hein en de heren mr. P. van Bockhove, L. Kessenieh en voorzitter drs. J. H. Simons, heeft op deskundige en prettige wijze alle voorgelegde problemen beantwoord. Drs. Simons beet het spits af door antwoord te geven op de vraag of men gepensioneerde politie-ambtena- ren aan moet stellen om toezicht te houden op het rein houden van on ze stad. Aangezien drs. Simons zich op dit punt niet deskundig genoeg achtte gaf hü al gauw het woord aan mevrouw Drukker-Brink, die het niet nodig achtte hiervoor gepensio neerde politle-ambtenaren aan te stellen, omdat de politie zelf hier ai strenger op toeziet. Mr. P. van Boc- hove daarentegen achtte het aanstel len van gepensioneerde poütie-amb- tenaren wel gewenst en hij wacht op een nieuwe burgemeester, want die is belast met de leiding van het politiekorps. Uit antwoord op vragen van do heer A. Algra bleek dat het in aan bouw zijnde nieuwe gemeentezieken huis pas in 1968 voltooid zal zfjn en het nieuwe stadhuis zal waarschijn lijk nog veel langer op zich laten wachten. PvdA-wechouder van Finan ciën, mr. P. ran Bochove had hier op ernstige kritiek en hij noemde het een allerbelabberdste zaak dat een gemeente met 80.000 inwoners zijn ambtenaren in diverse kleine af zichtelijke pandjes moet herbergen. De heer M. J. E. Piek. voorzitter van de FJG-kem „Pieter Jeiles Troelstra," stelde het forum vragen over de houding van de raadsleden in raadsvergaderingen. De heer Piek zei. uit verslagen in dagbladen te kunnen opmaken, dat 't in de jeugd- gemeenteraad wel eens tot felle dis cussies komt terwijl het uit publica ties over de zittingen van de ge meenteraad lijkt alsof het daar het een duffe boei is. Hij vroeg de men sen, die de belangen van de inwo ners behartigen, een beetje attent te zyn. Forumvoorzitter drs. 3. H. Simons antwoordde hierop dat hij het stand punt van de heer Piek kon begrij pen, maar hü was van mening dat men zich toch wel aan de regels zal moeten houden, wil men het niet tot chaotische toestanden laten komen. Mr. P. van Bochove meende dat hij het recht had om te bewe ren, dat het op de vergaderingen van de gemeenteraad een duffe boel is. „In de eerste plaats komt dit door bet feit dat de Schiedamse raadsleden geen gevoel voor humor hebben en op de tweede plaats door dat onze ex-burgemeester de touw tjes strak in handen hield, omdat hy er huiverig van was, dat het tot conflicten zou kunnen komen," aldus mr. Van Bochove. Klokslag elf uur beëindigde de heer Boerman met een forse hamer- klap de vergadering. DONDERDAG. VRIJDAG. ZATERDAG 13.30 en 19 30 uur - ZONDAG 19.30 uur - DINSDAG 13.30 en 19.30 uur - WOENSDAG 19.30 uur - Alec Guinness - Anthony Quinn - Jack Hawkins - José Ferrer LAWRENCE VAN ARABIË In verband met de lengte van de film verzoeken wij u tijdig aanwezig te zijn. 14 JAAR ZONDAGMATINEE 14 en 16.15 uur - WOENSDAGMATINEE 14 uur - Een bovenmenselijke prestatie van keiharde kerels. Jeff Chandler - Andrew Duggan RIMBOEVECHTERS IN BURMA 14 JAAR ZATERDAGNACHT 12 uur - Ontstellende uitwassen In een land van overvloed in een film die de dingen durft te laten zien zoals ze zijn. - Alan Ladd - Rod Steiger JONG EN DOORTRAPT 18 JAAR Zelfplakkend PLASTIC, ta felbladen, gefineerd of in hard plastic. In aUe uitvoe ringen Op maat gemaakt. Hout-, board- en triplexhan- del Wetsteijn, Groenelaan 79 tel. 65116. NAAR GEENE, Rotterdam- sedijk 264, voor tassen, kof fers en alle fijne léderwaren. Telefoon 69919. Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohanaei K. van Vuuren, Hoogstr 106. Schiedam. In spoedgevallen s desgewenst in X uur klaar jfBIHIf!l!II!lïl!WlllJEt!frIlfffU!nifi!ffritfl!!il(n!j!!l!!fI!!f!ntIHI(flllW(ft!nil!IffUf!iHiJfHI!filUIJIHU!I1IIIIlIIBI(llllf!HP g Voor spoedige indiensttreding gevraagd ervaren g voor onze vrachtauto Unie '6 ton). g Geboden wordt een goed loon en opname in cms pen- sioenfonds. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan X.V. FETIM, FIJNHOUT- TRIPLEX1MPOKT, Kommiezenlaan 33, Schiedam, TeL 15.48.72-15.31.28. biedt een vaste betrekking aan: Voorwaarden leeftijd 13-45 jaar, volledig Lager Onderwijs. Geboden wordt: goed loon (bruto maandloon op 25-Jarlge leeftijd f 574,- Incl. huurcompensacie) zelfstandig werk in de buitenlucht extra toelage voor werk op ongeregelde tijden (20-45%) uitstekende sociale voorzieningen o.m, welvaartsvast pensioen. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Post- en Telegraaf kantoor Schiedam, Tuinlaan 1H te Schiedam. Persoonlijke aanmelding is ook mogelijk op donderdagavond van 19.00-20.00 uur, aanmelden loket 7.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1