SPONTAAN FEEST OP SOESTDIJK Nederland sympathiek bezien in bijlage dagblad Le Monde house of enqland u*, w_.O O o Lijk gevonden na drie uur lang dreggen TELEFUNKEN TV Opleiding VAM nieuw gebouw 'Het Dorp' koopt laatste grond Zeeman beroof cl van 2200 Utrecht: iveg met klinkerivegen HOUSE OF ENGLAND'S Geef er de bul aanl m m HST VRIJE VOLK DONDERDAG II MAART 1865 PAGINA 3 die Van een onzer verslaggevers) TWEE jongemensen, écht van elkaar houden zó zagen prinses Margriet (22 jaar) en Pieter van Vol- lenhoven op koninginne dag 26 jaar) eruit, toen zij gistermiddag door de tuin van paleis Soestdijk wandel den. Niemand dacht er in de avonduren anders over. Een spontaan lachende prinses en Mar 'gewone' jongen uit Schiedam straalden van ge luk. Pieter de zoon van een Schiedamse zeilenmaker wist niet wat hem over kwam. Een lakei van Neder lands vorstin hielp hem bij het aanschieten van z'n jas. Het was alsof dat koninklijk personeelslid hem wilde zeg gen: 'Pieter, voorzichtig, je gaat trouwen met een prin ses Belangstelling Bravo Grondig graven Weekeindeland Beetje vergezochte woordspeling om duidelijk te maken dat deze .fijne regenjas zich niets aantrekt van maartse (of aprilse, of meise, enz.) buien. Hij staat. U bovendien uitstekend, met of zonder pijp. Modellen Van klassiek tot zeer sportief. v.a, 89.50 Pieter en Margriet gelukkig Een uitbundig feest werd het in de contreien van het witte paleis. Zelden tevoren was de spontaneï teit zo groot als ditmaal. Het leek erop of iedereen in Baarn en Soest zich erover verheugde, dat de Prin ses rich had verloofd met een niet- adeliijke figuur. Tweeduizend kinderen van de scholen in Soest, allen met kleurige lampions in de hand. oranje strik ken op jassen en mantels, defileer den in de vooravond voor het ver loofde paar. dat op de grote stoep voor het paleis verscheer, en de kinderen dankbaar toewuifde. De optocht met lampions trok ook buiten de hekken geweldige be langstelling. Het verkeer liep tijde lijk vast. Tegen half acht verdwe nen de kijkers buiten om in hun respectieve hulzen de rerdere ge beurtenissen te volgen via TV of racuo. siecnts een zeer kleine groep, niet meer dan twintig, bleef achter in de kou en wachtte op wat misschen nog zou gebeuren in de grote tuin. Tegen half tien begon het weer druk te worden voor het paleis en toen tien minuten over tien de veel- tonige hoorn van een snelle poli tiewagen de komst van de twee Oirschotse vendelzwaaiers aankon digde, stonden er zeker enkele dui zenden kijkers. Zij stonden er niet tevergeefs. Pel beschenen de lampen van de publi- citeitsmiddelen het grote bordes en weldra verscheen daarop het ver loofde paar. Pieter van Vollenhove steunde aanvankelijk op zijn stok. maar prinses Margriet bracht dit hulp middel even later naar binnen en gaf haar verloofde een arm. Voordien waren reeds de Leidse studenten die gisteravond op het paleis te gast waren de tuin inge komen, een vrolijke uitgelaten groep van ongeveer veertig jonge mannen en vrouwen, tussen wie zich ook prinses Irene en haar man Charles opstelden, terzijde van het verloofde paar. Allen keken belangstellend naar de zwierige demonstratie van de twee Oirschotse vendelzwaaiers. Irene en Charles waren omstreeks kwart voor negen gearriveerd In een lage sportwagen met een Spaans nummerbord. Charles zat achter het stuur. De Leidse studenten waren er al 'langer. Met een grote bus van eea Noordwijkse firma reden zij om half negen de paleistuin binnen. Enkele andere studiegenoten van prinses Margriet kwamen met ïigen auto's. Het optreden van de vendel zwaaiers ontlokte vele 'bravo's* aan de uitgelaten studentengroep, van wie velen duidelijk blijk gaven graag op de televisieschermen te willen verschijnen. 'Welbedankt Geweldig. Enig.' Dit zei prinses Margriet na afloop tegen de mannen uit Oirschot. Zij schud- de hen hartelijk de hand. Ook Pie ten van Vollehoven dankte hen. Vervolgens hieven de studenten spontaan een 'Lang zullen ze leven' aan voor het verloofde paar. Ver volgens zongen zij "Piet Hein' en ten slotte 'De Zevensprong*, waarbij een deel van de jonge genodigden voor een vrolijk folkloristisch dansje de tuin inhuppelde. Hei publiek buiten de hekken leefde mee en een groot deel van de kijkenden achter de noodhekken zong het "Lang zullen se leven' uit volle borst mee. Om half elf was het einde van het feest bereikt, nadat ook prinses Christine op de grote paleisstoep was verschenen om afscheid te nemen van de jeugdige gasten. De studenten stapten in hun bus na veel en luid 'Daagf-geroep tegen prinses Margriet en haar verloofde Pieter, wiens stok werd gebracht door een functionaris van het hof ons hem in staat te stellen het pa lels binnen te wandelen. Toen allen respectievelijk vertrok ken en binnen waren, bleef het pu bliek buiten nog wachten in t de hoop op een vervolg op het stenig vrolijke en bijzonder ongedwongen 'tuinfeest'. Maar voor woensdag waren, altham wat de burgerij be trof. de feestelijkheden ten einde. Woensdagmiddag hadden reeds honderd leden van het Leid» Stu dentencorps het verlooide paar bul- de gebracht. Corpspraeses Frits van Bappard nlt Haarlem, vierdejaars student geschiedenis, was in het pa leis de tolk van de studenten. HU bood een stuk aan van oranje bloe- msa ïiiêi een blasw UnL de k' van de Leidse studenten. De Leid» groep, die ook bi) deze gelegenheid •Jang zullen zo leven zong, bleef drie kwartier in hst peltte. UTRECHT (ANP). Het provinciaal bestuur van Utrecht vindt dat kiinkerbe- stratingen in deze tijd niet meer voldoen voor wegen met doorgaand verkeer. Men heeft daarom besloten bij de aanleg en reconstructie van provin ciale wegen uitsluitend aifalt- verhardingen toe te passen. De klinkerwegdekken moe ten door het steeds zwaarder wordende verkeer vaker wor den herstraat, terwijl men hiervoor niet over voldoende gescbool personeel beschikt. Bovendien worden de klinkers op deze wegen glad. De asfaltverhardingen eisen minder onderhond dat verricht moet worden, geeft minder stagnatie voor het verkeer. Na urenlang dreggen heeft de Delftse politie gisteravond uit de Buitenwatersloot in Delft het stoffe lijk overschot opgedregd van de 24- jaöge .tuinferbeidÈtvI*. P. da .Vast uit de Footstr&at in Delft. Y De man had om kwart voor zeven 's morgens zijn woning verlaten op weg naar zijn werk in Den Hoorn. Toen hij 's avonds niet terugkwam werden zijn ouders ongerust en waarschuwden de politie. Deze ging aan het dreggen en vond ten slotte na drie uur d,e fiets van de man en even later het stoffelijk overschot ter hoogte van de kogelgieterij. Men heeft geen sporen kunnen vinden van een aanrijding. Het ver moeden bestaat, dat de man onder weg onwel is geworden. Eventuele getuigen die 's morgens vroeg om kwart voor zeven de man over de Buitenwatersloot hebben zien'rijden worden verzocht zich te melden op het bureau. (Van onze Parijse correspondente) Het Franse dagblad Le Monde verscheen gisteravond plotseling met een omvangrijke bijlage over 'Ne derland tussen Europa en de zee.' Ons land mag zich gelukkig prijzen aan de Fransen té worden voorge steld door een groep schrijvers, die ons volk in zijn vele schakeringen en tot in zijn wortels gewaar wer den en daarna met een juist gevoel voor verhoudingen, een bijna serene objectiviteit en duidelijke gevoelens van sympathie zijn bevindingen weer te geven. Slechte twee Nederlandse bijdra gen in dit nummer. Een. brief van minister Luns. hem gevraagd voor dat ons kabinet aftrad en een artikel over de voortdurende culturele con frontatie tussen Frankrijk en Ne derland, gevraagd aan Sadi de Gor ter, die als onze culturele en pers- attaché te Parijs en als directeur van ons "Nederlands instituut' beter dan wie ook weet, waarover hij praat. De Fransen evenwel weten dat ook. Zij hebben allemaal een stuk gepakt van het mozaïek dat Neder land heet en zich daarmee grondig beziggehouden. Zij hebben aldus ge graven in onze historie, de politieke structuur van ons land geanalyseerd, begrepen welke rol de godsdienst in ons volksleven speelt, de verhouding tussen parlement en kroon uitgeplo zen, onze buitenlandse relaties na gegaan, de „zuilen" als onver vreemdbaar onderdeel van ons maat schappelijk bestel aanvaard. Zij vertellen over onze reactie op de Tweede Wereldoorlog, over het losmaken van Indonesië, over onze Europese droom. Zij verdiepen zich in de structurele wijzigingen waartoe onze landbouw wordt gedwongen, de problemen die de exploitatie van ons gas omringen. Zij halen statistieken en kaarten te voorschijn om ons te verklaren en mede onze grote ondernemingen, zo- ais bij voorbeeld de Deltawerken. Zij slaan onze literatuur geenszins over. prijzen ons land aan als 'weekeindeland.' maar praten ten slotte ook, zomaar, over de door snee-mens. En dat doen ze goed. Ze weten de Fransen werkelijk uit te leggen wat 'gezelligheid' en 'nuch terheid' en 'godvruchtigheid' zijn. En die woorden vertalen ze niet, die blijven cursief en in het Nederlands in hun tekst staan, omdat ze voelen dat ze bij vertaling altijd zouden misgrijpen. Zo schrijft Bernard Pinguad over onze behoefte aan gezelligheid (een woord dat in het Frans niet be staat); misschien omringt de Ne derlander zich graag met andexen, omdat hij zich in gezelschap pas 'iemand' voeit. omdat hij innerlijk met een onveiligheid kampt, die niet alleen uit de voortdurende dreiging van de zee te verklaren valt. Zijn godsdienst helpt hem dikwijls te overwinnen. Hij is een sociaal mens door deze behoefte aan zekerheden: huis en kerk. werk en partij spelen meestal de overheersende rol ln zijn leven De Franse ambassadeur in Den Haag, de heer Crouy-Chanel, vertelt over de tegenstrijdigheden die de buitenlander in Nederland zo boei en: onze gehechtheid aan het verle den en onze smaak voor de modern ste technieken, geweldige concerns naast bedrijfjes van een hectare, het heilige goed van de vrije menings uiting en de vrijwillige, spontane discipline. HU ziet als belangrijke karakter trek onze energie, naast de behoefte vooruit te willen komen. Hij wijst de Fransen op onze verstedelijking, onze wegenbouw, onze natuurbe scherming, onze verkaveling. En hU schrijft, dat hij zich Nederland ai bij na kan voorstellen in het jaar 2000. Advertentie I.M. Dan zal ons land toog zwaarder we gen in de Europese balans.' Wie schrijft over de politieke me ningsverschillen tussen Frankrijk en Nederland, ontkent dat deze een sy stematisch karakter zouden hebben, verklaart het 'waarom' van ons denken, met respect daarvoor. De toon waarop dit alles gebeurt, is een voorbeeld van waardige journalis tiek. maar niet zelden is de schrij ver het ook met onze zienswijze eens. (Van onze verkeersredaeteur) Doordat prins Bernhard. die aan vankelijk de opening zou verrichten, woensdagmiddag uiteraard verhin derd was, is het grote nieuwe ge bouw van de VAM, Stichting Vakop leiding Automobiel- en Motorrijwiel- bedrijf te Voorschoten buiten zijn te genwoordigheid geopend. De Prins heeft echter beloofd nog wel een kijkje te zullen komen nemen. Mevrouw E. A. F. van Twist-Hars- hagen. weduwe van de te vroeg over leden grondlegger van de VAM, de heer G. van Twist te Dordrecht, heeft thans de opening verricht en wei door het in werking stellen van een motor- proefstand. Tevoren had dr. J. E van Dieren- donck, directeur van het Sociaal Fonds en de Beroepsopleiding van de Commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap een openings rede gehouden, waarin hij schetste hoe de zes samenwerkende landen een actieprogramma hebben voor de Beroepsopleiding. 'De opleiding.' zei hij, 'staat en valt met degene, die de kennis overdraagt en vooral met d« wijze, waarop dit geschiedt.' De voorzitter van de VAM. de heer J. Kreisel uit Rotterdam, tekende het belang van de opleiding onder meer door de vermelding, dat tn 1964 bijna achtduizend kandidaten voor zeven enveertig verschillende typen exa mens een proeve van bekwaamheid hebben afgelegd. Ree tlx in 1942 heeft de BOVA de grondslag voor deze opleiding gelegd. Irene en Charles Hugues be hoorden tot de gasten op het verlovingsfeest van Margriet. Samen met prinses Christina (links) en het jonge paar ver schenen zij in de avondaren op het bordes. De stichting Het Dorp in Arnhem is er eindelijk in geslaagd haar ter- reinprohlemen op te lossen. Met de vereniging Kleuterzorg, die enkele ge bouwen exploiteert in een enclave in het toekomstige dorpsterretn is over eenstemming bereikt over het ver plaatsen van deze gebouwen naar een ander terrein. Het dorp beschikt nu over een ge bied van 19 ha. dat Is ongeveer acht ha meer dan aanvankelijk werd ge dacht. De plannen van het architec tenbureau Van den Broek en Bake- ma moeten nu worden aangepast. Dit heeft tot gevolg, dat de datum waarop met de bouw kan worden be gonnen. moet worden verschoven. Het bestuur rekent er echter op de eerste dorpsbewoners in de loop van volgend jaar te kunnen ontvangen. De 19 hectaren liggen nabij het re validatiecentrum Johanna Stichting en grenzen aan de bebouwing vari Arnhem. Daardoor kan het open ka rakter van Het Dorp met verbin dingsmogelijkheden. met de aangren zende stadswijken volledig worden gerealiseerd. APELDOORN,*(ANP). De 51-ja rige zeeman J. S. uit Apeldoorn is tijdens een tocht langs verschillende cafés in Apeldoorn vermoedelijk van een bedrag van circa 2200,- be roofd. De zeeman, die in Apeldoorn een flinke som op de spaarbank had staan, kwam na een -ijner reizen in zijn voormalige woonstad en nam daar een bedrag van ƒ11.000,- bij een spaarbank op. Met dit bedrag op zak ls hij dins dagmiddag aan de zwier gegaan. Hij deelde links en rechts rondjes uit en moet toen hij 's avonds laat zijn tocht beëindigd had, circa 300,- hebben verteeiid. Toen hij zijh geld natelde, miste hij bovendien nog een bedrag van ƒ2200,-. Het vermoeden bestaat, dat de zeeman in een van de cafés van dit bedrag is beroofd. Advertentie IJL Alléén het allernieuwste, alléén het allerbeste! Niets vermoeit een mens zo zeer als voortdurend aan hevige en steeds weer andere emoties ten prooi te vallen. En ik verzeker u, dat wij tuinlie den deze dagen op dit stuk tot het uiterste worden beproefd. Wat gaat er gebeuren met de regeringsiep. waarvan wij u ver leden weck de val meldden? Zal hij blijven liggen, aan stukken gezaagd worden en door de plantsoenendienst worden weg gehaald? Of zal hij met ver eende krachten weer overeind worden gezet? Wij, die niet onmiddellijk bij de val van het geboomte zijn betrokken, zien met belangstel ling toe hoe drs. W. K. N. Schmelzer in zijn commandoto ren aan het Plein 1813 een der stijfste en meest Couperus achtige pleinen die het statige 's-Gravenhage rijk is tracht de ramp ongedaan te maken. Ministers en fractievoorzitters lopen bij hem in en uit om. ken nis te nemen van zijn wenken en wensen. Wij zouden graag schrijven dat wij met koele belangstelling toezien, maar dat zou niet over eenkomstig de waarheid zijn. Het bij-wonen van een kabinets crisis vertoont veel overeen komst met het bijwonen van een spannende wedstrijd. Hoe wel men zelf niet meedoet, windt men zich gaandeweg meer op. En ten slotte staat men met een rood hoofd te kijken hoe dege nen, die de zaak eerst hebben laten vallen, nu geagiteerd bezig zijn het ongeval weer ongedaan te maken. Soms lijkt het of de moede iep iets omhoog gaat„Hij stijgt", roepen dan de verrukte courantiers en reeds rennen zij naar hun kantoren om het blijde nieuws door te geven. Maar dan weer blijkt, dat het stijgen slechts schijn was en dat er nog geen beweging in is te krijgen. Ook dit is nieuws. .11 ij blijft liggen", roepen de dagbladen. Wie zal de kansen beter kun nen berekenen dan de man die zijn beste krachten aan het hoornwerk geeft? Laten wij dus aan hem vragen hoe hij de kan sen beoordeelt. Wij doen ons uiterste best", zegt hij, maar die andere kerels trékken de verkeerde kant op." Desgevraagd delen de andere kerels mee, dat het aan hen niet zal liggen. Er zijn nog verscheidene midde len onbeproefd en wij geven de moed niet op. Maar is het hun niet opgevallen, dat die ene heer daar, die zich vreselijk staat itt te spannen, in werkelijkheid onze boom, in de grond tracht te duwen? Het volk van Nederland kan elke avond via radio en tele visie waarom het ten slotte al lemaal begonnen is) naren en zien hoe de laatste stand is. De commentatoren bepalen zich na tuurlijk niet tot het officiële nieuws. Dat zou immers slechts kunnen luiden: 'Het moeizame werk wordt voortgezet.' Zij ver melden dus ook, wat zij in de re- geringstuin allemaal hebben ge zien en gehoord. En daarvoor krijgen zij dan soms op hun kop. want wie in de penarie zit of de zaak probeert te flessen ziet dat niet graag wereldkun dig gemaakt. Pr zijn waarnemers in Den -f-i Haag, die schatten, dat dit alles nog weken, om niet te zeg gen maanden kan doorgaan. Dan zal de heer Schmelzer niet meer in de commandotoren zit ten. maar een ander. Dat is zeer wel mogelijk. Het is evengoed mogelijk, dat de heer Schmelzer vandaag nog of anders morgen naar Soestdijk rijdt en blijde uitroept: 'De zaak is gepiept. Majesteit, de affaire kan op de zelfde voet worden voortgezet.' Kijk u de kranten van deze week er maar op na. Maandag: gematigd optimisme, dinsdag: tegenstellingen verscherpen zich, woensdag: niet hopeloos, en alle betrokkenen trekken een gezicht, alsof zij niets liever willen dan dat de moeilijkheden zo spoedig mogelijk uit de weg tcorden ge ruimd, maar dan op hun manier. Meen nu intussen niet, dat tri? in de tuin ook onze vrolijke ogenblikken niet hebben. Het is ook ons niet ontgaan, dat er weer een Prinses verloofd is. Het is wederom geen alledaagse ver loving voor een Prinses, maar algemeen is men in regeringstuin kringen van mening dat deze verloving de gaardeniers minder slapeloze nachten zal bezorgen dan de voorgaande. Het ligt bo vendien voor de hand, dat dit werkelijke nieuics het vage nieuws van de kabinetsformatie even van de voorpagina's zal verdringen en dat is ook een rustig idee. v hovenier is persoonlijk nog met enige zorg vervuld. Hij heeft gelezen, dat in zijn partij een Suurhoffvleugel en een Von delingvleugel bestaan. Dat wist hij niet en dat ergert hem. Want ambtshalve had hij het moeten toeten. Maar nu hij eenmaal door de buitenwacht is ingelicht, weet hij ook nog niet bij welke vleugel hij zelf behoort. Hij is zo iemand die geen behoefte heeft aan een strijdlied bij het ontbijt, maar met genoegen en instem ming heeft vernomen, dat Von deling zijn congresrede heeft be sloten met de woorden: 'Dat is ons heilig ideaal'. Hij is wel eens in de gelegenheid geweest te bespeuren, dat de heren Suurhoff en Vondeling van me ning verschillen. Zoals trouwens deze heren elk met nog wel tachtig andere mensen van me ning verschillen. Als er geen meningsverschillen zouden zijn, zou men trouwens wel kunnen ophouder met praten op congres sen en andere bijeenkomsten. Na diepgaand zelfonderzoek is de hovenier tot de conclusie ge komen. dat hij zich met beide vleugels nauw verwant voelt. Hij voelt zich een neer* fflhwKwff Vondeüiaff. Het' laatste "wóórd klinkt poëtischer en sluit beter aan bij zijn beroep en daaróm tekent hij hoogachtend, VONDELUOVEN1ER

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1