Ik wist dat ik daar geen bekende zou ontmoeten ffifÜli Voorzichtige Amerikanen wachten liever nog even met uitstapjes Kosmonaut Leonow over uitstapje in de ruimte: mMk Boerderijen afgebrand in Raamsdonk N VS lanceren Ranger-9 NK V-industriebond Alle inkomens onder één noemer brengen W ees perkarspe l en Bijlmermeer W ind. wolken en zielit dienende: Experimenten Veiligheid Doel ruimtereis vulkaan op maan HJET VRIJE VOLK MAANDAG 22 MAART 1965 PAGINA 8 ife (Van onze redactie wetenschappen) Wanneer morgen het weer dat toelaat zullen Virgil Grissom en John Young de eerste Amerikaanse tweepersoonsruimte- vlucht uitvoeren in de Gemini-cabine. Vereisten voor de start zijn: windkracht minder dan 18 knopen, wolkenhoogte niet la ger dan 1700 meter, zicht minstens 10 kilometer. De vlucht zal 4 uur en 50 minuten duren. Start van Kaap Kennedy en landing 90 km van het eiland Grand Turk in de Atlantische Oceaan. De eerste baan ligt op hoogtens tussen 160 en 240 km. De bemanning zal onderweg veranderingen aan brengen in die baan. (Van onze redactie wetenschappen) Hadden de Russen het nog een dag of wat uitgehouden in de ruimte en voeren de Amerikanen inderdaad dinsdag hun Gemini-vlucht uit, dan hadden we het meegemaakt dat twee koppels tegelijk boven de aarde rond- suizen. De fantasie kan zich dan zelfs een ontmoeting voorstellen, waarbij aan beide kanten iemand uitstapt, waarna een zwevende topconferentie in de ruimte volgt. LANGSZIJ GEKOMEN STAP VOOR STAP HOOFD UIT LUIK ZWAKKE PUNTEN SAMENWERKING Hoe dan ook zelfs al hadden vol gende week de twee koppels elkaar door de ruimte nagejaagd, ze zouden elkaar niet hebben ontmoet, want de banen lagen te ver uit elkaar. Maar we blijven hopen, dat over enige tijd de situatie op hoog niveau zal uit monden in een kosmische ontmoeting van Rus en Amerikaan, die elkaar de gehandschoende hand reiken terwijl in de diepte de aardbol vreedzaam voorbij wentelt. Belayew en Leonow na hun landing. Advertentie I.M. Zij die al eerder kochten tijdens eert speciale aanbieding venster- vallen, weten uit ondervinding dat zij guldens konden sparen op de mooist denkbare soor ten. Morgen overtreffen wij elke aanbieding want dan begint de sped ale verkoop van drie van de meest verkochte venstervailen, voor minder dan de halve prijs. Venstervai van Zwitserse bro derie, 46 cm hoog met rijk borduurdessin van 2.9S. Terlenka Marquisette vaf met ingeweven dessin, 43 cm hoog van 2.10. fantasie terlenka venstervaf ttiet kant afgewerkt, 40 hoog, van 1.98. Broderie Terlenka e weven Terlenka Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze drie soor ten venstervaiten, door elkaar voor één prijs, per meter 'Van een onzer verslaggevers) De vrijwillige brandweer van Raamsdonk (Noord-Brabant) heeft zaterdagmiddag vergeefs gestreden fegen een felle brand, die in een paar uur tijd twee vrij grote boerde rijen in rokende puinhopen deed ver- Rnderen. De beide gezinnen, dat van Simon vntn Dongen <63), vrouw en negen kinderen, en dat van Tonie de Bont (42). vrouw, viesr kinderen en een inwonende broer, hebben bij bu ren tijdelijk onderdak gevonden. Het was ongeveer half drie, toen fie brand in de boerderij van Van Dongen werd ontdekt. Simon van Dongen zelf was thuis met twee van zijn "zoons. Een overbuurman zag plotseling uit het rieten dak van Van Dongens boerderij rook opkringelen. In een oogwenk waren de boeren uit de directe omgeving gearriveerd, die samen met Van Dongen en de koopman het vee. een kleine veertig stuks koeien en kalveren, losmaakten en naar buiten dreven. Tom van Dongen zelf probeerde in het woon huis persoonlijke bezittingen te redden, maar hij kreeg heel weir'T tijd. ,Jk heb nog vrij veel kleren en de televisie kunnen redden." zei nij. ..maar de zondagse kleren boven zijn verbrand. Daar durfde Ik niet meer naar toe." De boeren, die zich in de druile rige regen en op de glibberge modder hadden meester gemaakt van het nerveus geworden vee van Van Don gen. hadden nauwelijks tijd om hun werk af te maken. Buurman Tonie de Bont zag z(jn vrees plotseling bewaarheid: de hoog alt het dak op laaiende vlammen hadden ook het dak van 2ijn boerderij, op nauwe lijks een meter of zes van die van Vat» Dongen, aangetast. Het bestond eveneens helemaal nit riet Ook hier zag de „reddingsploeg" kruis het vee, ongeveer vyftig stuks, voor een vuurdood te behoeden. Xn beide boerderijen gingen overigens vele tonnen aam hooi. stro, veevoer, jiuip, pöot&aidsppêla en vsrdcr a.,c machines en gereedschappen verlo ren. MOSKOU (AFP. Reuter) De Russische ruimtevaarders Belayew en Leonow zullen morgen plechtig in Moskou worden ingehaald, zo heeft een woordvoerder van de persdienst van het Ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De twee mannen zijn zondagmid dag op de ruimtevaartbasis te Bai- konoer aangekomen, nadat zU sinds vrijdag in Perm bij de Oeral na hun landing hadden uitgerust. Leonow zei zondag op een pers conferentie in Perm dat de Wosgod II onbeschadigd is geland en dat de vlucht zeer goed geslaagd is, aldus Tass. Het ruimteschip werd door ko lonel Belayew met de hand bestuurd en Leonow prees de moed en vaar digheid waarmee Belayew het ruim tevoertuig door de atmosfeer heeft gekoerst. „Ik wist dat ik geen bekende zou ontmoeten. Ik had slechts gevoel voor het oneindige uitspansel en de diepte van het heelal." zei hij. Konstantin Feoktistow, de eerste Russische ruimtevaartgeleerde. zei in een vraaggesprek dat het tijdstip van eert reis naar de maan nu veel dichterbij gekomen is. „Leonow en Belayew hebben in feite de eerste stap gezet naar de nabije toekomst, waarin mensen in ruimtepakken ruimtestations en waarnemingsposten in de ruimte zullen opbouwen en an dere planeten zullen bereiken, wat naar mijn mening nog deze eeuw zal gebeuren." Morgen twee A merikanen in de ruimte Op platform 19 op de kaap staat de Titan-raker (tweetraps) op het ogenblik klaar. Te zamen met de Geminicabine reikt hy ruim 36 me ter hoog. De cabine zelf is zes meter lang bij een diameter van iets meer dan drie meter. Het gewicht be draagt drie en een halve ton. De beide trappen van de Titan ontwikkelen een stuwdruk van 530.000 pond. •Brie ronden om de aarde staan op het programma. Elke ronde duurt 90 minuten. Een uur en 30 minuten na de start wordt voor het eerst de baan veranderd door met hulpraket- jes snelheid te minderen. De baan wordt dan 160171 kilometer, dus bijna cirkelvormig. Tijdens de tweede ronde en 2 uur 20 minuten na start wordt wederom gemanoeuvreerd, ditmaal tot buiten het vlak van de baan terwijl de baan- hoogte van het laagste punt wordt teruggebracht tot 83 kilometer. Precies 4 uur 33 minuten en 30 se conden na de start worden de rem- rakeiten in werking gesteld en be gint de landingsmanoeuvre. Twintig minuten later daalt de cabine aan een parachute in zee. Bij een per fecte vlucht zal zo dicht hij de wachtende bergingssehcpen worden geland, dat de astronauten vrijwel onmiddellijk opgepikt kunnen wor den. Nog ta! van andere experimenten, behalve de baanveranderingen, wor den uitgevoerd. Onder meer worden tijdens de vlucht meegenomen zee- egeleieren bevrucht om na te gaan hoe gewichtloosheid daarop inwerkt. Een andere proef om te onderzoeken hoe menselijke witte bloedlichaam pjes reageren op gewichtloosheid en straling. Interessant zal ook een proef zijn. waarbij tijdens de lan dingsfase water wordt uitgespoten. Zojuist is bij de Wosgodvlucht weer gebleken, dat. de radioverbinding met zo'n cabine uitvalt als het toe stel roodgloeiend althans voor zover het hitteschild betreft, dat 3000 gra den Fahrenheit te doorstaan krijgt door de dampkring suist. In die pe riode zal uit de Gemini water wor den gespoten in die gloeiende plas ma-huls. dat is; de gioeiende laag geïoniseerde lucht rond de cabine. Men hoopt dat. daardoor de radio verbinding ook tijdens die laudings- minuten zal blijven bestaan. Aan de veiligheid van de astronau ten is ongeveer alles gedaan wat denkbaar is. Mislukt de start, dan kunnen zij veilig met hun ontsnap- pingstoestei landen. Moeten zij voor tijdig landen, dan staan op tal van plaatsen opvangeenheden langs de route gereed. De mannen beschikken elk over een nooduitrusting, die een opblaasbaar vlot omvat, met alles wat daarbij hoort. Tijdens hun ruimtereis zullen de mannen enige malen eten. Ze hebben verschillende soorten voedsel bij zich, in de vorm van blokjes, zoals rund vlees, kip, bonbons van chocola met suiker en eieren, appelsaus. sinaas appelsap en grape-fruitsla. Het vaste voedsel is van water ontdaan en her metisch in zakjes verpakt. De vlieger heeft een „waterkanon", waarmee hij de blokjes weer eetbaar maakt door er water in te spuiten. Een huiselijk instrument in een der zakken van zijn ruimtepak is een schaartje, waar mee hij de zakjes kan openknippen. Aan deze eerste bemande vlucht- zijn twee proeven voorafgedaan met onbemande Geminicabines. namelijk op 8 april 1964 en 19 januari 1965. Daarom staat deze bemande vlucht officieel genoteerd als GT-3 'Gemi ni-Titan 3). In de cabine zitten de mannen in een atmosfeer van zui vere zuurstof bij ongeveer een derde van de normale druk. Virgil <Gus> Grissom is 39 jaar en heeft twee zoons. Hij heeft al eens in een ruim tecabine gezeten, namelijk op 21 april 1961. toen hij een onderbaanse vlucht maakte in een Mercury cap sule, de Liberty Bell 7. J -hn W. Young is 34 jaar en heeft een „oon en een dochter. Virgil Grisson en John Young in hun ruimtepakken. Het handje in de ruimte Dat kon niet gebeuren, althans deze keer niet. Maar wie weet wat de toekomst brengt? Onder invloed van de gebeurtenissen (want feiten spreken altijd indrukwekkend) wordt weer allerwege gesproken over de Russische voorsprong. Wanneer men toegeeft dat die er is, dan moet er óók by gezegd worden op welke punten die wél en op welke andere punten hij niet bestaat. Er bestaat een kardinaal verschil met. enige jaren geleden. Toen vertoonden de Russen, herhaaldelijk prestaties, waartoe de Amerika- nen nog niet in staat waren. Toen Gagarin vloog, kon Amerika nog geen mens omhoog brengen. De kracht van de raketten was niet toereikend om een kabine van vereiste om vang te lanceren. Die situatie is veranderd. Amerika kan op dit moment een gewicht lanceren, dat ruim schoots voldoende is voor dezelfde prestaties als die van de Russen. Ook tweepersoons- vluchten, ook het uitstappen alsmede het rendez-vous liggen binnen het technisch be reik van de Amerikanen. Wanneer de Russen ook nu weer een primeur boeken, dan is dat tegen een geheel andere achtergrond dan enige jaren geleden. Toen deden ze iets, dat de Amerikanen niet konden. Nu doen ze iets. dat de Amerikanen óók kunnen, maar nog niet gedaan hebben. Waarom dat laatste dan zo Is, moet waar schijnlijk gezien worden als een kwestie van beleid. Wij weten totaal niet hoe de Russen hun vluchten voorbereiden en welke risico's ze bereid zijn te nemen. Dat ze risico's nemen, moet men afleiden uit het feit, dat lancerin gen pas bekend worden gemaakt als het ruim teschip goed en wel in zijn baan is. Ook het uitstapexperiment werd pas vermeld toen het geslaagd en wel achter de rug was; de televi siefilms waren opnamen, die paa afgedraaid werden tot het succes vaststond. Van de Amerikanen weten we, dat zy de ri sico's tot het uiterste moeten beperken. Moe ten, omdat de hele publieke opinie de NASA op de nek zou springen als er door overyid- heid slachtoffers zouden vallen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de ruimtevaart in de Sowjet-Unie wél slachtoffers heeft geëist, maar de bovenvermelde berichtgeving brengt mee, dat zulke dingen niet bekend worden. De Gemini-kabme, die dinsdag omhoog moet men Virgil Grissom en. John Young aan boord, zal drie omwentelingen om de aarde maken. Het zou mogelijk zijn om nu al met deze kabine te proberen wat men tijdens la tere vluchten wil doen: uitstappen en rendez- vous. Hoewel de verleiding voor de Amerika nen groot moet zijn. kan het toch uitgesloten worden geacht dat zij afzien van hun beleid om stap voor stap te werken. Tüdens de eerste vlucht zal een operatie worden uitgevoerd die misschien niet zo sen sationeel lijkt, maar die van elementair be lang is voor volgende ontwikkelingen. De Ge- minikabine zal namelijk van baan kunnen veranderen." Het programma luidt dat de eer ste ronde gemaakt wordt op 160 tot 240 kilo meter hoogte. Vervolgens zal gemanoeuvreerd worden zodat het hoogste punt wordt terug gebracht tot 171 kilometer. Tijdens de derde ronde wordt de baan nogmaals gewijzigd zo dat het hoogste punt op 83 kilometer komt. Ten slotte zullen de astronauten hun kabine kunnen sturen naar een te verkiezen landings- punt. We mogen rustig zeggen, dat dit technisch gesproken een revolutionaire ontwikkeling is die tevens duidelijk maakt dat Russische en Amerikaanse experimenten niet klakkeloos vergeleken kunnen worden. Onder meer is de manoeuvreerbaarheid van belang bij latere rendez-vousproeven. Hierna komen volgende Gemini-vluchten die telkens bedoeld z0n om een welomschre ven programmapunt af te werken. Tijdens de tweede vlucht zal het uitstappen worden inge leid. Dit betekent dat niet aanstonds een man Zo zullen de Amerikaanse astronauten Virgil Grissom en John Young volgende week de ruimte doorklieven. de ruimte ingaat, maar dat een ultstapluik wordt geopend en de astronaut zyn hoofd naar buiten steekt. Misschien is dit een over dreven zorgvuldigheid, maar zo wil het pro gramma dat nu eenmaaL Ook het rendez-vous zal trapsgewyze. wor den benaderd. De derde Gemini-vlucht zal vermoedeiyk dit najaar plaatsvinden. Ais as tronauten z(jn aangewezen Gordon Cooper en Charles Conrad. Die tocht zal een week duren 'de vooraf gaande In de zomer van dit jaar is op vier dagen vastgesteld) en getracht zal wor den een kleine satelliet te lanceren, die de draaiende Geminikflbine zal ontmoeten. Gaat dat allemaal naar wens. dan zal in het vol gende jaar een rendez-vous worden onderno men met een groter ruimtetoestel. En zo ver der. Het zou prestigewinst betekenen voor de Amerikanen als ze zouden trachten die hele ontwikkeling samen te brengen in één spec taculair experiment. Slaagt dat. dan zou er niet meer over achterstand worden, gespro ken. Maar dat experiment wordt niet onder nomen omdat dit niet de wijze van werken is die werd uitgestippeld. Zün de Russen dns vóór? Daarover kan niets zinnigs worden gezegd zolang de Russen op het punt van hun techniek niets loslaten. Hun raketkracht is altijd groot geweest, maar het is de vraag of op dat punt nog een kloof van enige betekenis bestaat. Hun elektronica is al tijd een zwak punt geweest en ook nu kon men constateren, dat de televisiebeelden van enige honderden kilometers afstand van geringere kwaliteit waren dan de beelden die de Ran gers van de maan maakten op 400.000 kilo meter afstand. Laten we vaststellen dat beide ruimtemo- gendheden voortdurend vorderingen maken en elkaar weinig toegeven. Het is altijd ai dui- delyk geweest, dat de Russen een toegespitst programma hebben, dat op mensen in de ruimte mikt, meer dan op andere toepassin gen. Op elk congres blijkt het wetenschap pelijk materiaal, dat de Amerikanen met kunstmanen verzamelen, stukken omvangrij ker te zijn dan wat de Russen aandragen. En vele gebieden zoals communicatie-satellieten, weerkundige en navigatiesatellieten 'Telstar, Relay. Syneom, Tiros. Nimbus, Transit etc.) hebben de Russen eenvoudig nimmer betre den (althans voor zover bekendgemaakt). Men zou zeggen, dat twee zulke geduchte partners er beiden baat bij zouden hebben als ze tot samenwerking konden komen. Pogingen in die richting zjjn gedaan en dunnetjes is er iets gebeurd, al horen we er de laatste tijd weer niets van. KAAP KENNEDY (Reuter, AP) Van de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy is gisteravond de Ranger 9 gelanceerd. Het doel van deze ruimtereis Is de vulkaan Al- phonsus op de maan. Voordat de Ranger-9 daar woens dagmorgen te pletter slaat verwacht men in het ruimtevaartcentrum te Passadena 'Califoroie' duizenden foto's van het maanoppervlak te ont vangen. Zes camera's aan boord van de Ranger zullen deze foto's naar de aarde sturen. De eerste beelden verwacht men als het ruimtevaartuig 3392 kilo meter van de maan verwyderd is. De camera's zullen, als alles naar wens en berekening verloopt, biy- ven werken tot het moment dat de Ranger in de Aiphonsuskrater neer stort. De iancenng van de Ranger was in geheel Amerika op de televisie le vol gen. In de controlekamer up Kaap Kennedy waren aanwezig de astro nauten Virgil Grissom en John Young die -- als er geen kink in de kabel komt dinsdag van Kaap Kennedy vertrekken voor een twee-mans ruim te vlucht. vyf uur na de lancering werd meegedeeld, dat de koers zo perfect is dat de Ranger op slechts 640 km afstand van de krater Alfonsus te recht zou komen zonder verdere be sturing. Er zal nu nog een bijzonder kleine koersverbetering aangebracht moeten worden om hem precies op het doe! te krygen. Dc tjjd van neer komen is berekend op woensdagmid dag zeven minuten over drie. (Van onze sociaal-economische redactie) Het bestaande loonsysteem moet verdwynen. Daarvoor in de piaats moet een globaal beleid komen, dat alle inkomens omvat. Sint Wiliibrordus. dt 45.000 leden tellende Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Be drijven (aangesloten b(j het NKV), stelt dit in een nota over een nieuw Nederlands inkomensbeleid. Sint-WUlebrordus meent dat het huidige loon systeem eigenlijk helemaal niet werkt. De bond wii ae stichting van ae Arbeid en .het College van Rijks- bemiddelaars de taak ontnemen, collectieve arbeidsovereenkomsten te toetsen. Het nieuwe beleid moet vol gens bondsvoorzitter H. M. de Groodt gericht zijn op het vrijwillig dra gen van verantwoordelijkheid. Gede tailleerd ingrijpen op de lonen is een inbreuk op het wezen van de Neder landse economische politiek. Bovendien vindt Sint-Willibrordus bet discriminerend, dat de huidige inkomenspolitiek alleen maar de ar beidslonen controleert. Het nieuwe systeem moet gelden voor alle in komens dus ook voor winsten, ren ten. dividenden, tantièmes en sala rissen voor hogere functionarissen. Voor het nieuwe inkomensbeleid zou een Nationale Inkomensraad gevormd moeten worden, die perio diek regels voor dat beleid vast stelt. Collectieve arbeidsovereenkom sten moeten bij de raad worden aan gemeld, zodat ze de ontwi'-'relmg van de inkomens op de voet kan vol gen. De raad mag de overeenkom sten echter niet toetsen. De overheid mag alleen ingrijpen als de inkomensontwikkeling strij dig is met het algemene belang. Via een minimuminkomen moet worden voorkomen dat sommige groepen achterblijven bij de inko mensontwikkeling. 4VEESPERKARSPEL (ANP) besprekingen in besloten kring heeft de gemeenteraad van Weesper- karspel besloten Amsterdam te machtigen tot het ontwerpen van uitbreidingsplannen voor Weste- Weesperkarspel, het gebied, dat na aanneming van het nu weer inge diende wetsontwerp-Bijlermeer, Am sterdam nog zal worden toegewezen. Het zullen uitbreidingsplannen mogen zijn voor West-Weesper- karspel met uitzondering van het gebied, dat Weesperkarspel zelfstan dig tracht te houden, Driemond en 't Gein. Mr. Toxopeus wenst geen handha ving van een gedeelte van Weesper karspel, maar Weesperkarsoel is het niat eens met de motivering. De raad besloot een brochure uit te geven waarin het gemeentelijk standpunt over de voorgenomen gemeentelijke herindeling wordt uiteengezet. De raad" heeft voorts eei, onder houd aangevraagd met de va.->tê commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 2