'imon van de Haagen weef alles" van de bewonderde Maria Callas iissM Tennisdeining in Schiedam - Is baanhuur te hoog? ParkeigenaarPenningmeester van Vice Versa was niet fair' Tennis is één van de goedkoopste sporten Hartelijk afscheid van liortulanus I. L. Mark Onbekende man steelt 1070 uit geldkist Scholier uit Vlaardingen krijgt prijs Openluchtmarkt voor rusthuis HEREN OPGELET! Elke zaaier ACTIEVE MEDEWERKER Voetganger door auto aangereden «Ki SbESE&e 'i Ondanks verzet procuratiehoudster: Bromfietser slipt Twee meisjes bij oversteken gewond V. d. NAT SCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 APRIL 1965 PAGINA 7 „Zodra ik in het hokje zit verdwijnt mijn zenuwachtigheid en denk ik: kijken wat er van te maken valt Simon Gerard van de Haagen uit de Graaf Florisstraat 75 te Schiedam, is in de door reserve-quizmaster Leo Daaleman geleide Vara-radioquiz 'Je neemt er wat van mee' met het onderwerp 'Maria Callas' tot de derde ronde (f 500,door gedrongen, Hij gaat morgen tueer naar de VARA-studio, waar hij in het befaamde 'zweetkamertje' zal trachten met zijn kennis van de beroemde operazangeres duizend gulden te verdienen. 2? llili Slraon f21 jaar, donkerblond, mo dern geknipt haar) wordt vandaag zowel voor de derde als de vierde ronde door de vervanger van Theo Eerdmans aan de tand gevoeld voor dit populaire radioprogramma, dat volgende week zaterdag om zeven uur de ether ingaat. Of Simon, die leerling is van de vierde klas aan de gemeentelijke kweekschool in de Hofstedestraat te Rotterdam en dit jaar afstudeert, de ƒ1000 zal halen? Zelf rekent hij er niet zo erg op. „De vragen zijn vast erg moei lijk," meent hij. „Nee, ik vind het niet erg om te verliezen, het is ten slotte een spel Dit door Joop Söhne samenge stelde vraag- en antwoordspel heeft deze sympathieke jongeman („in Hilversum zegt men 'meneer' tegen me") al heel wat opgeleverd aan plezier, contact met belang stellende mensen en nieuwe kennis van de grote Italiaanse diva Maria Callas en hij is dan ook al ruim schoots tevreden. „Er kwamen vele aardige reac ties in de vorm van brieven en te lefoontjes. Op school wordt er erg meegeleefd en verre familieleden in Noord-Holland hebben me een leu ke brief geschreven." Simons ouders wonen In Amster dam en natuurlijk willen zij de laatste krachtproef van hun zoon, die in Schiedam op kamers woont, meemaken. In dat duel met het onverbidde lijke zoemertje wordt Simon, merk waardig genoeg, gesteund door de prestaties van de operazangeres, voor wie hij ongeveer acht jaar ge leden grote bewondering kreeg, toen hij haar beluisterde tijdens een Bel gische radio-uitzending van 'La Tra- viata' en zo gefascineerd werd door de prachtige stem, dat hij onmid dellijk: besloot haar vaker te be luisteren. „Maria Callas is een grote per soonlijkheid, 2e heeft het erg moei lijk gehad. Ik weet, dat ze nachten lang studeerde om er te komen en daar trek ik me aan op," aldus Simon van de Haagen, die een groot aantal platen van *La Callas' en een album vol met knipsels over het leven van de zangeres bezit. Uit deze knipsels en het als 'Zwarte Beertje' uitgegeven boek "Maria Calias' van Leo Riemens put Simon zijn kennis voor de ra dio-quiz, waarover hij zich in de afgelopen week iedere avond na zijn studie voor het examen heeft gebogen. Want zo'n quiz vereist voorberei ding en wie het stukgelezen boekje over de temperamentvolle Italiaanse ziet, beseft hoe grondig Simon al les doorneemt voordat hij naar Hilversum gaat. „Het begon," herinnert hij zich, „ongeveer drie jaar geleden. De quiz van Theo Eerdmans werd po- Vervolpens somde de heer Van de Torre de speeltijden op, waaruit blijkt, dat Vice Versa per week vijftig: uren speeltijd krijgt. Het tennispark"is ge opend van 28 maart tot en met 10 oktober, in totaal 29 weken, zodat Vice Versa kan beschikken over 1450 uur speeltijd per seizoen, waarvoor ƒ2.35 per uur moet worden betaald door 54 leden, zodat ieder lid in feite slechts 0.04 per uur betaalt. Volgens de heer Van de Torre zou dit toch bekend moeten zijn bij het bestuur van Vice Versa omdat de voor- (Van een onzer verslaggevers) Sinds woensdagavond is er in Schiedam een deining over de tennissport. Oorzaak hiervan is een opmerking van de heer W. de Vos, penningmeester van de tennisclub Vice Versa, die tij dens de openbare jaarvergadering van de Sehicdamse Bond van Lichamelijke Opvoeding (SBLO) meende te moeten ageren tegen de zeer hoge huur, die zijn vereniging (54 leden) jaarlijks moet oetalen aan de exploitant/eigenaar van het tennispark Spieringshoek, de heer J. van de Torre. ..Vice Versa", aldus vertelde de heer De Vos, „betaalt f 3400.— Dit is op het eerste gezicht eer. hoog bedrag en het SBLO-bestuur, geschrokken van deze prijs, verklaarde, dat men de zaak zou onderzoeken. Onmiddellijk nadat het verslag van deze vergadering was gepubliceerd kwam er een reactie van de 32-jarige exp;./eigenaar van het tennispark. „De heer De Vos," zo stelde de heer Van de Torre, „heeft geen fair spel gespeeld. Hij heeft op grove wijze misbruik gemaakt van de onbe kendheid met de tennissport van de meeste SBLO-afgevaardlgden. „Het huurbedrag, dat Vice Versa betaalt, bedraagt inderdaad bijna ƒ3400, om precies te zijn 3375, maar men moet weten, welke speeltijden een vereniging hiervoor krijgt om te beoordelen of de huur inderdaad zo formidabel hoog is. De 16-jarige Iris Wassenaar uit Leiden, de even oude Th. Korteweg, een jongen uit Viaardingen en de een jaar oudere Bernd Fels uit Arn hem hebben de lustrum-prijsvraag ■■oor middelbare scholieren van de Vereniging tot Behartiging van het Onderwijs in de Staatswetenschap pen (VOS), gewonnen. De VOS had deze prijsvraag in sa menwerking met Keesings maand blad Reflector uitgeschreven in ver band met zijn 30-jarig bestaan. De drie genoemden hebben naar het oordeel van de jury het beste opstel geschreven over het onderwerp: „Is het gewenst in de Nederlandse grondwet de mogelijkheid te openen tot het houden van een referendum in bepaalde gevallen?" De prijsuitreiking geschiedt maan dagmiddag 26 april tijdens de 30ste jaarvergadering van de VOS In het Eerste-Kamergebouw. De winnaars ontvangen een boek en een oorkon de. 's Morgens spreekt de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, over ,.de plaats van de Eerste Kamer in het Nederlandse staatsbestel". zitter van deze vereniging, de heer H. Bos eens heeft verklaard, dat ten nissen hem vorig jaar, inclusief de gebruikte consumpties, slechts ƒ0,35 per uur heeft gekost. „Dit klopt", aldus de heer Van de Torre, „omdat men in de vakanties niet speelt". Een tennisclub heeft op zo'n park verder nog het recht om tijdens de competitie (6 tot 8 weken), Indien nodig, langer gebruik te maken van de banen, zonden dat de huur in re kening wordt gebracht, terwijl ook up feestdagen altijd enige banen be schikbaar zijn. waarvoor geen huur wordt berekend. ,.Z iv er verhaart" „De uitlating van de heer De Vos," betoogt de heer Van de Torre, „heeft de tennissport slechts in ne gatieve zin gediend en zou velen kun nen afschrikken om te gaan tennis sen." Daarom wil hij aantonen, dat tennis goedkoper is dan men denkt. „Wie buiten de door de vereniging gehuurde speeltijden wil tennissen kan nog een zogenaamde „zwever- kaart" nemen, die voor riubleden 20 en voor junioren 12,50 per sei zoen kost. Deze kaarten stellen de houder in staat te spelen van 9 uur 's morgens tot 1T uur gedurende vijf weekdagen. Voor het hele seizoen betekent dat 1160 uur speelrecht en bü een nuttig gebruik speelt men dus voor een zeer laag bedrag." „Tennis is één van de goedkoopste sporten, maar heeft wei eens de schijn duur te zijn." stelt de heer Van de Torre, die verder zegt. dat de penningmeester van Vice Versa van deze schijn handig gebruik probeert te maken." Een andere expl., eigenaar van een Schiedams tennispark, de heer J. van Vliet /sluit zich volkomen een bij hetgeen de heer Van de Torre heeft gezegd. „De aanleg van een tennisbaan kost zeker 14.000." aldus de heer van Vliet, sluit zich volkomen aan dat het huren van een tennisbaan in het. buitenland zeker twee maal zo duur is dan in Nederland, maar dan nog goedkoop kan worden genoemd. Voor iie opmerking van de heer De Vos heeif de heer Van Vliet geen goed woord. ,-Pat de tennissport zo populair is geworden en nog in popu lariteit toeneemt, dankt men aan de tennisparken. Niet &3n de verenigin gen. want die zijn besloten. Een ver eniging wilde vroeger dat je direc teur was of dokter. „Iedereen," betoogt de heer v. Vliet „kan nu tennissen en dat komt door de activiteiten van de expl.-/eigena- ren van open tennisparken." pulair en iemand zei, dat ik me maar eens moest opgeven, omdat ik zoveel van Maria Callas wist. Dat heb ik later gedaan en. ik heb er geen spijt van..." De Schiedamse quizkandidaat, dis gemakkelijk studeert en, hoe kan het ook anders als kweekschool leerling, zijn kennis op vlotte wijze aan anderen vertelt, weet veel van Maria Callas af. Niet alleen de hoogte- en dieptepunten uit haar carrière kent hij, ook spreekt hU met kennis van zaken over haar stijl van operazangeres en weet hij haarfijn de verschillen tussen 'La Callas' en Renate Tebaldi aan te dulden. „Haar uitbeelding van de rollen is meesterlijk," aldus Simon, „en ook de wijze waarop zij haar po sitie als diva bekleedt, is voortref felijk. Zij speelt de rol, zoals zij het wil. Dat is goed, want het gaat in de opera niet alleen om de zang maar ook om de interpretatie, die vaak door een regisseur wordt aan gegeven, r- ar door La Callas zeil wordt bepaald..." Simon vindt dat men Renate Te baldi niet met Maria Callas kan vergelijken. „Tebaldi is lyrisch en Callas heeft meer temperament..." Vol bewondering is deze jonge operaliefhebber over de manier waarop Maria Callas de Aïda, die overigens niet best werd ontvangen, heeft gezongen. „Het gaat om de vollt pre sentatie," stelt hü onon.,.ouden, „niet om een onderdeel. Er zijn ma gische fragmenten by, waarin ieder facet van een aria zyn eigen kleur krijgt." Nu hij binnenkort eindexamen moet doen, krijgt Simon van de Haagen steeds minder gelegenheid om zijn hobby, het met behulp "an het Grote Operaboek bestuderen en het later beluisteren van door Cal las gezongen opera's, te beoefenen. Maar het is een mooi tijdverdrijf, dat hij later zeker weer met en thousiasme zal opnemen. „Ik vind het hecriyk, het 's le zen en luisteren en ik deed het vele avonden, als ik alleen thuis was. Ook ging ik wel eens naar een ken nis en kwam ik soms niet voor twee uur 's nachts thuis Wanneer hi) straks weer inge spannen zal denken over een moei lijke vraag, wykt, zoals gezegd, de nervositeit by Simon. Maar voordat het zover is. slaapt hij nauweiyks, want natuuriyk wil hU dolgraag die 1000 verdienen. „Ik zou een op treden in het buitenland van Maria Callas van dit geld kunnen bijwo nen," peinst hij. Want dat is een van de grootste wensen van Simon, die zich nu al acht jaar lang in teresseert voor Callas, maar haar nog nooit ln werkeiykheid heeft zien optreden. Maar Simon („natuurlijk ga ik door") heeft de prijs nog niet en nuchter als hij is, zegt hy.Ach, ik reken er niet op, ik heb niet zo veel hoop, maar zal myn best doen!" ALEX SNELLEMAN SIMON G. v. d. HAAGEN ...alles over Callas (Van een onzer verslaggevers) Op 21 en 22 april organiseren de hervormde vrouwengroepen in Vlaarclingen een openluchtmarkt op het schoolplein van de Van Kampen- school, ingang: Waalstraat. De op brengst van deze markt zal worden gebruikt voor de inrichting van de recreatiezaal van het in aanbouw zijnde hervormde rusthuis. De opening zal worden verricht door de heer W. H. Roodenbuxg, voorzitter van het rusthuisbestuur. Muzikale medewerking wordt o.a. verleend door De Pijpers en De Jonge Pijpers en door een groepje, gevormd uit de muziekvereniging Simsum Corda, i Van een onzer verslaggevers) Door nog onopgehelderde oorzaak heeft een personenauto donderdag middag ln de Rozenlaan in Rotter dam een 65-jaxige voetganger aan gereden. die met een wond aan zijn voorhoofd en een hersenschudding is opgenomen ln het ziekenhuis Berg weg. Zowel het slachtoffer, de winke lier J. 3ort uit de Koraalstraat, als de bestuurder van de personenauto hebben tegenover de politie ver klaard niét té wétén, lioé het onge- (Van een onzer verslaggevers) De heer I. L. .Mark is geen hortalanus van Diergaarde Blijdorp meer. Hij za! daar nog wel even aan moeten wennen, en vele vrien den in en buiten de diergaarde ook. Maar hij kan gelukkig terugzien op een welbesteed leven en als hij nog niet wist, hoezeer hy werd gewaardeerd om zijn persoonlijke eigenschappen en zyn kundig heden, dan heeft hij het donderdagmiddag op zijn afscheidsreceptie in de Rivièra-Hal wel heel duidelijk gemerkt. Tal van sprekers hebben de man, die ruim 44 jaar aan de Diergaarde verbonden Is geweest, bijzonder har- teiyk gehuldigd. Mr. J. Dutilh deed dat als voorzitter van het Bierga&r- debestuur in een geestige beschou wing over het verband tussen plan ten en dieren. „De heer Mark is een van de prettigste medewerkers geweest die ik gekend heb", getuigde Blüdorps directeur, dr. A. C. V. van Bemmel. Geen taak was hem te zwaar; men kon altijd op hem rekenen. Dr Van Bemmel overhandigde de oud-hortu- lanus de oorkonde en de medaille van de Maatschappij tot Bevordering Van Handel en Nijverheid, Namens de afdelingschef sprak de diereninspecteur C. van Doorn, die van de jarenlange prettige samen werking getuigde. Hij prees vooral ook Mark's onverwoestbaar gevoel voor humor en zyn grote collegiali teit. De woordvoerder van bet perso neel was de heer L. Keyzer, die eveneens aan grote waardering uiting gaf. Het college van B. en W. had ir. A. Raad, hoofd van de Plantsoenen dienst, opgedragen de heer Mark de dank van het gemeentebestuur over te brengen voor de uitstekende sa menwerking met de Plantsoenen dienst bij tal van gelegenheden, zoals laatstelyk de zo geslaagde Floribun- da. „Mark is jarenlang mijn enige collega geweest, want in Nederland zyn er maar twee grote dierentuinen met een hortelanus", verklaarde hor- tulanus Brink van Artls. Die enige collega was een zeer hulpvaardige Collega, verzekerde hy. Vooral over „de oude tuin" sprak een oud-medewerker, de heer Ver donk. Namens de Rotterdamse Tuin lieden Studieclub dankte de heer De Haas voor wat de heer Mark als ex- ursleleider heeft gepresteerd. Namens de vereniging Vrienden van Biydorp heeft dé voorzitter, de heer B, Swaep, een hartelijke toe spraak gehouden. verscheidene sprekers hebben het niet by woorden gelaten. De ge- schenken-in-enveloppe zullen het de oude-hortulanus vermoedelijk wel mogelijk maken, straks in een eigen kas planten te biyven kweken. Mede namens mevrouw Mark dankte hi) voor de grote belangstelling, de hui- de en de cadeaus. (Van een onzer verslaggevers) Tot twee maal toe heeft vrijdagmiddag de 58-jarige mejuffrouw A. van Leeuwen, procuratiehoudster van de N.V. E. M. Mok Zn„ een papiervernietigingsbednjf aan de Linker Rottekade, getracht een man vast te grijpen die er met het voor de loonbetaling van het personeel bestemde geld vandoor wilde. Het mocht haar niet baten; de man wist zich met een bedrag van 1070 in bankbiljetten van 10 en 25 uit de voeten te maken. 30 jaar oud. donker, achteroverge kamd haar, lengte ongeveer 1,65 m., gekleed in donker kostuum. (Van een onzer verslaggevers) De zeventienjarige kantoorbediende Pieter Koolman van de Kerkedyk, die donderdagmiddag met zijn brom fiets vanaf de Prins Hendrikkade tc Rotterdam de Leliestraat wilde in rijden, is geslipt en op straat geval len. Met een gebroken linker knie schijf is de jongen naar het St.- Clara-ziekehhuis vervoerd. 's Middag om drie uur was de man op het kantoor verschenen, zoge naamd om de 79-jarige directeur, de heer E. Mok, om werk te vragen. Met de afspraak dat hU dinsdagmor gen zou kunnen beginnen, werd het gesprek beëindigd, waarna de sollici tant het kantoor vla het magazijn verliet. Even later keerde hij echter terug en doordat de directeur zich intussen een ogenblik verwijderd had, trof hij op het kantoor alleen de procuratie houdster aan, bezig het geld voor de w.ekelykse loonbetaling in orde te maken. De man kwam op de tafel toe, deed een greep in het geldkistje dat voor haar stond en wou de benen nemen, maar de procuratiehoudster wist hem vast te grijpen. De indrin ger sleurde haar mee en wist haar van zich af te schudden, waarbij de vrouw met het hoofd tegen een vuil nisemmer viel en een flinke buil op liep. Niet uit het veld geslagen, liep zjj de man achterna die naar het kan toor was teruggegaan om een tweede greep in de geldkist te doen- Luid om hulp roepend greep de procuratie- houdster hem weer beet, maar om dat niemand op haar geroep ver scheen, kon hij zich weer losrukken en verdwijnen. Zijn signalement luidt: ongeveer (Van een onzer verslaggevers) Op de Zwaanshals in Rotterdam is vrijdagmiddag de negenjarige Jo- slna van Sas uit de Schuttersstraat, toen zij wilde oversteken, aangereden door een personenauto. Het meisje liep een gebroken rechterbovenbeen op en is overgebracht naar het zie kenhuis Bergweg. Een meisje van zes jaar, dat de Gordelweg wilde oversteken. Johan na Meerteos uit de Zwaanshals, brak haar rechterbeen, toen zy eveneens onder een personenauto kwam. Ook zy is naar het ziekenhuis Bergweg gebracht. Heeft u moeilijkheden by het kopen van een pas send kostuum Zoekt u iets APARTS iets EXCLUSIEFS Kom even bij ons langs. Gespecialiseerd in HEREN- MAATKLEDING L. KERKSTRAAT 22 SCHIEDAM, TEL. 265083 v ZOJUIST ontvangen: De nieuwe Engelse collec tie herenstoffen. Gratis advies. valt op in de zaaierrubriek TECHN. BEDRIJVEN DER GEMEENTE SCHIEDAM in de afdeling VERBRUIKSADMINISTRATIE is plaats voor een Kantoorervaring, accuratesse en een net handschrift strekken tot aanbeveling. Salaris, afhankelijk van opleiding en bekwaamheid, nader overeen te komen. De A.O.W.-premie is voor rekening van de bedryven. Brieven met vermelding van opleiding, ervaring en leeftijd binnen ACHT DAGEN te richten aan de Directeur van bovengenoemde bedryven. Postbus 79. Schiedam. Kapsalon Hé'tine de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor ieder haar geschikt, f 7,50. Héléne tiède permanent, de meest tdeale natuuriyke permanent f 10,- Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hélène, Rem- o-an.dt.laan 22. Schiedam, tel 267170. 1,00 reductie op deze advertentie. Zoekt U TROMPET, sax of klarinet? Van Krogten heeft het. Rötterfiamsedyk 148. TeL 67028, Zoekt U een MONDORGEL, gitaar of slagwerk? v. Krog- ten legert uw merk. Rotter- datnsedyk 148. Tel. 67026. Alles op gemakkeiyke beta ling vanaf 1,— per week, GOEDERENHANDEL Fa. A. Schllperoord en Zn., Tuir.laan 40 Sc/iiedam Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohandel K- van Vuuren Hoogstr KJ6, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst ln 1 uur klaar WISSELBAND N.V.. Schie dam, Raam 26, telef 268351 (dag geopend van 1 uur 's middags tot 'e avonds nalf acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden alle merken Mon teren. repareren, opsnijden, balanceren. Oude banden hoga inrtuiwaarde.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1