fan schoolvereniging tot jazz-sociëteit A; UW BIJDRAGE ZAL KLINKEN ALS EEN KLOK CARILLON SCHIEDAM Anarchist kwam niet opdagen Vliegtuigje verliest reclamenet Opslagplaats mikpunt van wilde vernielzucht Kaagweek 1965: koude douche voor Friezen Bij winst voor Schiedam zeer goede perspectieven DOLDWAZE PÜIJZEN!' b.v. 1 GITAAR voor 1.- Esslingen-groep zonder leider V oorrangsregel niet toegepast Koperdraad en kabel gestolen Brommer slipt op natte weg Winkels blijven langer open DHS kan z n stadgenoten handje helpen PROVO-GJDDTNG Levensvatbaar Beatmuziek Opruiming bij v. Krogien al gezien ROTTEBDANSEBUK 148 WISSELKOERSEN HST VRIJE VOLK VRIJDAG 23 JULI 1965 PAGINA 1 Kleine en grote bijdragen zijn welkom op giro no. 2717 t.n.v. de Spaarbank Anno 1820. Schiedam, ten gunste van de Stichting i Van onze zeilmedewerker) De Kaagweek 1965 heeft dan toch nog een heel nat einde gevonden. Het zag er donderdagochtend al niet zo mooi uit, maar de grauwe lucht hield zijn regendruppels toen tenminste nog vast. In de middag echter werden de sluizen opengezet en ln steeds heviger mate plensde de regen neer. De zeilers dach ten echter niet aan opgeven. Het Vrije Volk (Van een onzer verslaggevers) De honkbaicompetitie loopt alweer op z'n eind. Nog enkele weken en de in lange broek sportende jongelui moeten dan plaatsmaken voor die in de korte broeken: de voetballers. Voor Schiedam belooft dit staartje echter nog zeer inte ressant te worden. De club van Ebben staat, met nog drie wed strijden voor de boeg, slechts twee punten achter op leider Laakkwartier en één puntje op nummer twee van de ranglijst: Feijenoord. Zondagmidag om half drie ontmoeten de Schie dammers het Tilburgse HSC Tilburg, dat na elf wedstrij den, net als Schiedam, dertien punten verzamelde. 2AATER5 worde» g-e-n-p-e-l-d V „Guillaume" geen paradijs voor z.g. „artestiekelingen (Vran een onzer verslaggevers) Is tt ij s zaterdagavond* onze jasz-avonden houden in Maisoti 7 ivoli aan de Nieutce Haven, dan zitten dansen daar beslist niet zo n tweehonderd jon- jens met ringbaardjes en zonnebrillen en meisjes met sluik haar en nauwelijks meer vlees aan het lichaam dan nu een maal nodig is. Er komen natuurlijk wel van die, wat men dan in de wandeling „artestiekelingen" noemt, maar het grootste deel van ons publiek wordt gevormd door jongens en meisjes als u en ik." Het meisje dat zich kennelijk zo doodgewoon vindt (zij ver gelijkt zich immers met schrijver dezes en die is doodgewoon, dat kan hij u verzekeren!) is Maart je van Waalwijk van Doorn, Zij is secretaresse van de Schiedamse Jazzsociëteit 'Guiliaume'. de schoolvereniging die is uitgegroeid tot een flinke club van zo'n 550 leden. Advertentie I.M. (Advertentie aangeboden door Wilton-FijenoordBronswerk N.V.) (Van een onzer verslaggevers) De heer B. V. Jeene, die zater dag jl. ais leider van een groep Schiedamse jongeren in het kader van de jeugduitwisseling naar Ess- lïngen am Neckar vertrok, is naar Schiedam teruggeroepen, omdat zijn vader plotseling is overleden. Gedurende de afwezigheid van de heer Jeenen neemt Anton Smit, de oudste van de groep Schiedammers, de honneurs waar. Het ligt, volgens de Schiedamse Gemeenschap, in de bedoeling, dat de heer Jeenen direct na de begrafenis naar Essiingen te rugkeert. (Van een onzer verslaggevers) Een foto van prins Bemhard op het anarchistische pamflet Provo nr. S was gisteren het onderwerp van een kort geding, dat het Nationaal Fotopersbureau heeft aangespannen tegen de uitgever van het pamflet, de E2-jsr%e R. H. G. v. D. Van. D. was niet verscherpen, maar volgens mr, Th. Ph. van Raaltè, die sprak namens de advocaat v&a de eiser. mr. N. W. A. Brink, had de anarchistische uitgever in een inter view te kennen gegeven dat hl) wist het proces te zullen verliezen'Ik heb geen poot om op te staan,* zou hij tegen de interviewer hebben ge- aegd. Mr. Van Raalte had weinig moei te om aan te tonen dat de maker van de foto vaststaat en met de aiaker ook het auteursrecht. Hl) toonde de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. Hut- schler het provocerende geschrift waarop de foto was afgedrukt en siste onmiddellijk staking van pubü- katie en verspreiding van de foto op straffe van een dwangsom van dui zend gulden bij overtreding. Het bewuste pamflet is tijdens de rondvaart door Amsterdam van prin ses Beatrix en de heer von Ams- berg vesapredü en in de rondvaart boot- gegooid. Br staan foto's op van Claus von Amsberg, prins Charles Hugo era prins Bernhard. De president van de rechtbank te Amsterdam al inzake dit korte ge ding vonnis wijzen op dinsdag 27 iuli om tien uur 's morgens. Bioscopen: Passage Theater: „De zwarte tulp" (14 jr.), dagelijks 2 en 8.15 uur. Monopole Theater: „dorro contra Samson" (14 jr.), dagelijks 8 uur. „Makker", de zoon van Rin-tin-tin Cal.), dag. 2 uur. Exposities: Galerie Wiegman: Werk uit eigen Stedelijk 'Museum: „Kinderspel en kinderwerkplaats. Apotheken: Evers, Lange Haven 81 en Kethel, Schledamseweg. Zes jaar geleden is het alweer, dat scholieren van de Willem de Zwijger-ulo besloten een jazzclub op te richten. Zij organiseerden al ge ruime tijd avondjes, huurden daar voor dan een zaaltje en trokken een band aan, maar de belangstelling was zo overweldigend, dat Dick van Dijk en Ruud Baris op het bovenge noemde idee kwamen. Op 13 oktober 1959 was het dan zo ver: de Sociétê de Guiliaume aan schouwde het levenslicht. Ruud Ba- ris werd voorzitter en is dat jaren lang gebleven: lüj werd opgevolgd door Jacques Montfoort, die nu nog deze functie bekleedt. Een half jaar na oprichting van de Société de Guillaume (de naam was inmiddels al verkort tot Guil- laume-Willem) trad Maartje van Waaiwyk van Doorn tot de vereni ging toe en zij werd direct al tot se cretaresse gekozen. Sindsdien heb ben zich in het bestuur heel wat wijzigingen voltrokken, maar Maar tje bleef. „En graag," zegt ze zelf. Het gebeurt niet vaak, dat een club, die op school ontstaat (een wankele basis; immers, leerlingen komen en gaan) zoveel levensvat baarheid blijkt te hebben. En het is Guillaume toch beslist niet al die ja ren voor de wind gegaan. Integen deel. het vinden van een geschikt zaaltje heeft het bestuur heel wat hoofdbrekens gekost. Men begon in Maison Tivoll, een zaaltje dat eigenlijk niet veel meer is dan twee kamers, die In elkaar overgaan. Het bleek al spoedig te klein en men probeerde het ln ge bouw Irene, een paar huizen verder aan de Nieuwe Haven. Twee jaar j hield mien het daar uit. maar toen ging de zaal in andere handen over. De nieuwe eigenaar had liever niet, i dat er op zondagavond gedanst werd, I dus vertrokken de Wlllems maar weer naar een andere gelegenheid. Het werd Arcade op de Lange Haven en tevens het. moeilijkste Jaar tot nu toe in de nog korte historie van Guillaume. Men on dervond vee! concurrentie van De Mandelfles, een dansgelegenheid in Musis Sacrum en bovendien ging het gehele winterseizoen voor de sociëteit verloren, doordat de verwarmingsintallatie van Arcade bevroor. In dat jaar moest ook (voor de eerste en tot nu toe eni ge keer) de hulp van de politie worden ingeroepen, toen duidelijk aangeschoten jongelui een agres sieve houding aannamen. Nee, Arcade beviel het bestuur toch niet en men keerde weer op het oude nest (Maison Tivoli) terug. „We gaan daar nu voor het derde achtereenvolgende jaar beginnen en het bevalt ons prima. Het zaaltje is weliswaar niet al te groot, maar dat verhoogt de sfeer alleen maar. Nee, we zouden er niet meer weg- wiilen!" In de loop der jaren heeft Guil laume al heel wat bekende musici op bezoek gehad. Daar was aller eerst The Dutch Swing College Band („Heel duur, maar dat luister je er wei vanaf"), verder o.a. de Down Town Jazz Band, trio Louis van Dijck, het kwartet Jan Rath. The Diamond Five en, last but not least, het trio Pim Jacobs en de „First lady of Jazz' Rita Reys. Dit zijn dus allemaal gerenom meerde orkesten en combo's uit de wereld van de jazz. hetzij oud (di- xiland dus) lietzü modern. Heel mo dern en eigenlijk niet geheel tot de jazz te rekenen Is de beat-muziek. Is deze muziek in Maison Tivoli ta boe? „Nee," is het antwoord van Maartje van Waalwijk van Doorn, Guillaume dankt voor een heel groot deel zijn succes aan de mogelijkheid om te dansen. Moderne jazz leent zich daarvoor nu eenmaal niet zo erg, zodat wü voor onze wekelijkse i avonden maar tea (groups aantrek ken. Het is gezellige muziek om op te dansen en dat apprecieert men." Eén van deze gitaarcombo's is The Lightnings, een stel Rotterdamse jongens, die onlangs nog optraden in het NCRV-televisieprogramma „Kom er maar eens voor." Zij zul len er waarschijnlijk ook bij zijn als Guillaume op 9 oktober de grote feestavond in Arcade organiseert. Vast staat dat zij zich in het goede gezelschap van "net trio Pim Jacobs en Rita Reys zullen bevinden, terwijl neg onderhandelt wordt over de komst van Jan Burgers' New Or leans Syncopators. Het bleef dus een echt „grote" avond te worden, een avond die eigenlijk niemand zou mogen missen. Duur? „Leden heb ben een flinke reductie en het lid maatschap kost maar 2,50 per jaar," zegt Maartje. ZEVENHUIZEN. Donderdag middag omstreeks twee uur heeft een reclamevliegtuig voor Martini zijn reclamenet ter grootte van ongeveer 25 bij 3 meter boven de gemeente Zevenhuizen verloren. De sleep kwam terecht ln het korenveld achter het warenhuis van de heer Olieman aan het Zuideinde. Drie Jongens, die de sleep zagen vallen, waren er spoedig bij om het gevaarte aan de rijkspolitie van Zevenhuizen te overhandigen. Van daag zal door de. rijksinspectie voor de luchtvaart een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak. Het vliegtuig was waarschijnlijk afkomstig van. de vliegbasis Zestien hoven. Advertentie LM. Trio Pim Jacobs met zang van Rita JacobsReys. sMHl (Van een onzer verslaggevers) De oude Ford heeft het ge haaid. De 24-uursrit waarvoor woensdag om twaalf uur de directeur van het circuit van Zandvoort, de heer J. 8. Th. Hugenholtz, het startsein gaf is volbracht. De beide chauffeurs, de 24- jarlge Rotterdammer Jaap Koster en zijn vriend Dick Groehiendyk (24) uit Den Haag. die wilden bewijzen dat zij 24 uur zonder mankemen ten met een uit 1929 daterende A-ford konden rijden, hebben dit bewijs geleverd. Niet op overtuigende wijze, want van morgen om vier uur kregen zij eenlekke band. Maar daar bleef het bij. De Ford, die zij twee jaar geleden op een vakantietocht ln Denemarken hadden ge kocht. reed met een snelheid van 55 km per uur. Het Fordje legde daarbij een afstand af van 1350 km, van Amsterdam naar Marseille. (Van een onzer verslaggevers) De 11-jarige Schiedamse wielrij der A. M. P. verleende donderdag middag op de kruising Mgr. Nolem- laanPiersonstraat geen voorrang aan «en personenauto, bestuurd door de 32-jarige kantoorbediende H. B, uit Schiedam. De auto raakte de jongen en deze kwam te vallen. De schaafwonden aan het gelaat en de buil op zijn hoofdwerden ter plaatse door een broeder van de GGD verzorgd. 22 juli Engels pond 10,04 10,051 Amerik. doilar 3,60 3,601 Franse frank 73,48 73,53 Belgisch frank 7,25 i 7,961 Zwitserse frank 83,43 i —83,48 Zweedse kroon 69.74 69,79 i Duitse mark 89,80 89.85 Deense kroon 51,88 J 51,93 Noorse kroon 50,31 50,36 Canada 3,32a3,32^ Italiaanse lire57,62 i 57,67 i Oostenr. schilling 13,96 13,97 Escudo's 12,52 I 12,53 (Van een onzer verslaggeefsters) In elkaar gedeukte speelgoedauto's, dozen vol verbrijzelde kemtboombal- len. een vertrapt poppehuis De heer G. Barendrecht, eigenaar van een drogisterij en speelgoedzaak aan de Bergse Dorpsstraat in Rotterdam,,is op het ogenblik bezig zo goed en zo kwaad als het gaat de brokken by elkaar te vegen, die jeugdige vandalen In het weekeinde tn de opslagplaats by zijn winkel hebben ge maakt. De afgelopen eken Is er drie keer bij hem ingebroken, waarvan vooral de laatste keer, in het weekeinde, verschrikkelijke vernielingen zijn aangericht. De ergste ravage is alweer voorbij dank zij dagen van intensieve op ruimingswerkzaamheden. En er zijn enige maatregelen genomen om een herhaling van het gebeurde tegen te gaan. Maar te voorkomen is het niet. De heer Barendrecht is lang niet gerust op de dingen, die nog komen kunnen. Hij wist maandagmorgen niet, wat hij zag. Een onvoorstelbare chaos heerste in zijn opslagruimte. De in brekers, die deze ruimte door het overklimmen van een deur aan de straatzijde en het vernielen van een andere deur betrekkelijk gemakkelijk bereiken konden, hadden, kennelijk met opzet, vernield wat er maar te vernielen viel, en door elkaar ge gooid wat ze maar door elkaar kon den gooien. Het betekende een scha de van enige duizenden guldens. Het was een wraakoefening, ge looft de heer Barendrecht. Enige weken eerder ving hij namelijk twee jeugdige inbrekers, middelbare scho lieren, en leverde her. over aan de palitie. Hij had die inbrekers opge wacht. Hij had op inbrekers gere kend, nadat men de nacht daarvoor FAFENDRECHT - In de nacht van woensdag op donderdag is san een opslagterrein aan de Rosmalen- weg in Papendrecht meer dan drie en een halve ton koperdraad en „marlnekabel" gestoien. De waarde hiervan bedraagt ongeveer 4000, De dader is nog niet gevonden, ook al zijn pand was binnengedron gen en daarbij vuurwerk had gesto len. Want de zaak van de heer Ba rendrecht heeft het de laatste tijd zwaar te verduren. Na die eerste inbraak betrok hij de wacht, en niet zonder succes. De verwoestingen van het laatste week end zijn een wraakoefening daar voor, meent de heer Barendrecht. Alleen gelooft hij niet dat de twee jongens, die hij al eerder pakte zelf van de partij zün geweest, omdat deze dit weekeinde met vakantie bleken te zijn. Vrienden hebben dat varkentje toen maar even gewassen. (Van een onzer verslaggevers) Toen de bestuurder van een rij wiel met hulpmotor, de 17-jarige Schiedammer J. L. B. donderdag middag de kruising van de Korte Singeistraat met de Marconistraat tot op 15 meter genaderd was, zag hij uit de Marconiestraat een taxi komen. De jongen remde en slipte op het natte wegdek. HU raakte de linker voorzijde van de auto, die bestuurd werd door de 32-jarige Rotterdamse taxichauffeur C. S. v. d. H. De bromfietser liep enkele beenwonden op en Ls per GGD naar de Dr. No- letstichting vervoerd en daarna naar huis. Beide voertuigen werden beschadigd. De Friese Regenboogzeilers hebbes aog pooit soBe een nederlaag geleden als in dese Kaagweek. Ook gisteren kwamen si! er weer niet aan te pas. AI heel gauw lagen er ln de wedstrijd Holland—Friesland drie Hollanders vooraan. Dat bleef zo de gehele race. B. en W. van Schiedam maken be kend, dat i.v.m. de vakantieweek voor de werkdagen in de periode van 7 tot en met 14 augustus 1965 by hun besluit van 19 juli 1965 ontheffing is verleend van het verbod winkels na 18.00 uur voor het publiek geopend te heb ben met dien verstande, dat deze ont heffing geldt tot 22.00 uur; w van de verboden bepaalde winkels op maandag vóór 13.00 uur dan wel op maandag, dinsdag of woensdag na 13.00 uur voor het publiek geopend te hebben. Een eh ander onder bepaling, dat door het winkelpersoneel gedurende de tijden, dat de winkels krachtens deez ontheffing geopend ziin, geen overwerk mag worden verricht. Kantoor, Redactie. Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20 Schiedam! tel 010-6.87.98 Klachten over bezorging (tot 19.30 uur): Siaak 34. Rotterdam, UITSLUITEND tel 010-11.10 31 11 1032 Abonnementsprijs: 83 cent per week of f 10,80 per kwartaal Studenten: ƒ7,80 per kwartaal. 60 et, per week, Storting op girono 28333 ten name van N.V De Arbeiderspers Slaak 34, Rotterdam, la mogelijk 'V—mmJt A De zuidelijken zijn, na een niet zo sterke start (de eerste wedstryd, te gen DHS, ging verloren), aan een indrukwekkende opmars begonnen. De verdediging wordt geleid door de man, die enige weken geleden by verrassing tot de selectie voor het Nederlands negental doordrong: Ben de Brouwer. Het zal voor de Schiedammers niet meevallen op de worpen van deze jongeman een af doend antwoord te vinden. Echter, z|j hebben tegen Hazckamp getoond sterk te zijn in het veld, zowel ais in het slagperk, zodat met enig ver trouwen de wedstrijd van zondag te gemoet wordt gezien. Winst opent voor Schiedam zeer gunstige perspectieven. Immers, vol gende week is koploper Laakkwar tier de tegenstander en de daarop volgende week komt Fejjnoord naar het prachtige veld in sportpark Har- ga. De ploeg, die zondag deze unie ke kans gaat trachten te grypen, is nog niet samengesteld. Veel veran deringen zijn er, na de schitterende zege van jongstleden zondag, niet te verwachten. Honkballiefhebbers kunnen trou wens zondag van een nog voor het kampioenschap belangrijk duel ge nieten. Om half elf treedt namelijk Schiedam 2 in het strijdperk tegen Tilburg 2. De Schiedsm-reserves doen het al even goed als de grote broers; na elf wedstrijden prykenze op de tweede plaats, één punt slechts achter ADO 2, dat de ranglijst aan voert. En alsof het niet op kan speelt ook DHS zondagmiddag. De geel zwarten ontmoeten titelgegadigde Feijenoord en kunnen stadgenoot Schiedam een grote dienst bewy- zen door het de Rotterdammers zo moeilijk mogelijk te maken. Coach Gé Krommenhoek vertelde: „Za terdag was ons tweede in Rotter dam en toen beweerde men by Feijnoord. dat ze zondag slechts zeven innings zouden nodig hebben om de voliè winst te grijpen. Nu. daar hoeven ze niet op te rekenen! wy sullen alles doen om 't Schie dam zoveel mogeiyk naar de zin te maken. Als zy dan Tilburg ver slaan dan is het in orde." De wedstrijd begint om twee uur en wordt gespeeld in Kethel. DRZ ten slotte gaat Leonldas 2 bekampen en zal beter voor de dag moeten komen dan laatstleden zon dag. Weliswaar won men van Nado V. maar het vertoonde spel was be slist- niet om over naar huis te schrijven. DRS is de enige Schie damse honkbalclub, die nog niet bui ten gevaar is. Laat ons maandag kunnen schryven dat ook dit gevaar geweken is! Alleen de drie Hollanders verwis selden nogal eens van plaats. Haast vanzelfsprekend kwam Bouw van wyk weer als eerste binnen. De Hollanders behaalden 38.1, de Frie zen 17 punten. De totaaluitslag werd Ho&md 140,4 punten. Friesland 79. Bouw van Wyk, wij zeiden het al, ia in een buitengewoon goede vorm. Ook de laatste individuele Regen- boog-raoe, 's middags gezeild, won hy weer op overtuigende wyze. On geslagen hoofdprijswmnaar Kaag week 1965 dus. Een wel zeer byzon- dere prestatie. Op het Norremeer zagen we Van wyk reeds op kop liggen, gevolgd door J. Albefda, die zich van de achtste plaats bad opgewerkt. Bouw liep steeds verder uit en kom op zijn gemak de aamtemsi van. de ande ren gadeslaan, Albesda «<ja mooie tweede plaats, Do v. d. Hulst werd derde. By de Valkan ging de hoofdprijs naar Egran Rolf v. <L Baumen. In de tweede remde, op het Norremeer, lag tr. A. R- Kolff v. Oosterwyk nog vooraan. Op het voordewjndse rak naar het Zwei land passeerde RoU v. d. Baumen hem en wist ook in het -laatste rak de leiding te behouden Ed. Hoppe werd derde. Hrike Blok zag zich de hoofdprijs, ondank* het feit, dat hij ook riste- ren weer eerste ln de Flying Dutch- manklasse waa, ontgaan. Hij zeilde nl. met een ongestempeld tuig en dat mag niet Diskwalificatie du*. Dat tuig fe nog hU de vorige kampioeo- #>h*ppcn goedgekeurd' vertelde JiR OIM* "De meter had toen geen stempel by de hand.' Door deze uitsluiting kwam A. Jurre de Jongh tn het be zit van de hoofdprijs." Hy finishte weer als tweede. Die tweede plaats werd dus nu een eerste. J. van Ei sen werd officieel tweede en N. Tas tierde. Wim Guldemond, gisteren winnaar in de 12 m2-sharples, won tn die klasse de hoofdprijs, S. Boom kwam als tweede binnen, E. Bakema als derde. In de Ftanjoïien moest Koos de Jong dan toch nog de vlag strij ken voor Henk v. d. Rest. die gisteren de laatste race in de Firmer, mooi won. De hoofdprijs dus naar Henk v. d. Rest. Cas Visser besloot de Kaagweek ia et een overwinning in de Oljmpia- jollen. In het taaiste rak ging Cas zijn gevaarlijkste tegenstander Koert Jansen, voorbij. Met 121 tegen 11$ snoepte Visser Jansen de hoofdpry* af. In de Fljrlng Junior* kwam J, R. Siemens als eerste door de fi nish, gevolgd door G. W. A. Lam- velt en Huib Ozinga. Die derde plaats was net genoeg voor Ozinga om de hoofdprijs te be machtigen. Hy liet Siemens net drie punter: achter zich (86-83) - De stryd in de Soloklasse bleef tot op de finish nog een open vraag. De grote kanshebber, A. F. r. Vem- de, kg in hot laatste rak nog ne gende. Een geer voordelige slag bracht hem nog net in de kopgroep, waarin toen alle kanshebbers voor de hoofdprijs zaten. Het werd «ea kwestie van centimeters. Kees Na- ters werd onbedreigd eerste. De volgorde werd; 2. Bart de Vries, 3. F. H A. Beek, 4- A. F. y. Vemdé. Door die vierde olaats kwam hy op 134 punten te staan, twee meer dan Bart de Vries, die zich dus in de laatste twee honderd meter de hoofdprijs zag ontgaan. Het koninkiyk palels in Brussel heeft donderdag meegedeeld, dat koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip volgend jaar mei een officieel bezoek aan België zullen brengen. Van de directeur van de KLM voor het Carïbsch gebied, W. A, Gourdluou dé Góuberviiie, is verno men, dat de directie van de KLM heeft besloten voor NA. 100.000 deel te nemen in het aandelenkapitaal van het Hilton hotel op Curasau.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1