Schiedamse bibliotheken werken zeer nauw samen BRAêtnT Oostenrijker: joy-riding na 40 flessen bier S VAKANTIE Bedrijfsresultaten 1964 niet ongunstig IN TWINTIG JAAR TIJD: Jac. Sorber ter aarde besteld SVV'ers naar KNVB-kamp in Otterlo Opslagplaats verffabriek in brand: schade valt mee Roetregen in Waddinxveen Wind en klei maken enkele auto's vuil Organisator KW-mars voor radio Antillen schiedamse! Truck valt van berm na slip VOOR uw FILMS ALTIJD GOED j ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 JULI 1965 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Het jaar 1964 stond in het teken van verdere santenwerking tussen de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en de R.-K. Openbare Bibliotheek. Was er in 1963 reeds een begin gemaakt met het gemeenschappelijk optreden (door de oprichting van één Centrale Schoolbibliotheekdienst), in het verslagjaar kwam door gezamenlijke besprekingen en met voorlichting van de C.V. een overeenkomst tot stand, waarbij beide bibliotheken zich bereid verklaarden alle filialen als gemeenschappelijk werkter rein te beschouwen. Zo begint het jaarverslag over 1964 van de Gemeente-bibliotheek Schiedam. Het memoreert verder hoe de voorzitter, wethouder H. Sabel deze zaak met succes in de gemeenteraad bepleitte. Op 1 okto- ber kon op die manier een nieuwe fase in de Schiedamse bibliotheek geschiedenis worden, ingeluid*, een nieuw filiaal, van meet af aan gemeenschappelijk ingericht werd opengesteld. Aan de Archimedes- straat in Wijk Oost opende het jeugdfiliaal haar deuren. Niet ongunstig Inbreker dringt schepen binnen mm -4 IN DE BERGEN, AAN HET STRAND OP OP HET PLATTELAND. EERST NAAR Foto film (Van een onzer verslaggevers) De glanzende zwarte Mercedes van commissaris der Koningin mr j. Klaasesz was vrijdagmiddag de eerste auto die in Maas sluis de gloednieuwe veerboot van de dienst Maassluis-Rozen burg opreed. Er achter stopte een dito wagen waarin de man, naar wie de boot genoemd is: oud-gedeputeerde mr. G. J. C. Schilthuis. Tivintig maal Dok tersdien sten Korter Naar Rotterdam Vrouw bedreigd - door inbreker? - Stroom in Europoort een miljoenenzaak W IbSELKUEK.^EjN 38 f SS De blauwe vogel van Chagaee ls een van de ontwerpen die door de mozaïekmakers van Ravenna in mozaïek is omgezet. Het werk van Chagaee is een van de mozaïeken die te zien is op de expositie die t.m. 9 augustus in het Delftse Museum De Prin senhof wordt gehouden. Gisteravond opende de Canseiller van de Italiaanse ambassade in ons land, de heer L. Paoiini de ten toonstelling. Hij dankte de directie van De Prinsenhof dat zij deze expositie hadden willen verzorgen. Een expositie waarmee Ravenna de eeuwenoude traditie van de mozaïekkunst wil doen herleven. De heer drs. D. Boltén, directeur van De Prinsenhof, gaf een overzicht van de mozaïekkunst in de loop der tijd en hij hoopte dat de herleving van de* kunst die de school van Ravenna voorstaat zou slagen. Het tweede resultaat volgde In no vember. toen de belde filialen in de oostelijke stadswijk werden samen gevoegd binnen het gebouwtje van de gemeentebibliotheek aan de Lo- rentzlaan voor dienstverlening aan volwassenen en in de Prof. Kohn- stammschooi en in het nieuwe filiaal Archimedesstraat voor wat betreft de jeugdige lezers. Als derde object werd eveneens in november üe Zuiüwijk (de Gor zen) onder handen genomen. Daar werd voor alle volwassen lezers van belde bibliotheken het filiaal van de gemeentebibliotheek to de Lelie straat opengesteld, terwijl alle jeug dige lezers voortaan ontvangen wor den In het filiaal van de r.-k. biblio theek aan de IJsselmondesestraat. Ten vierde staan bij de aanvang van het nieuwe jaar de filialen van de gemeentebibliotheek aan het Dr. Wibautplein (west) en de Schiedam- seweg (Kethel) evenals dat van de r.-k. bibliotheek aan de Parkweg (Nieuwland-Oost) open voor leden van beide bibliotheken. Voor zover mogelijk, wat betreft de nog schaar se personeelsbezetting, treedt het personeel van belde bibliotheken ge zamenlijk op. Deze vernieuwing had consequenties, die volgens het jaarverslag nog moeilijk in de sta tistische gegevens te verwerken wa ren: het ledental veranderde door samenvoeging van alle filiaaJleden, de uitleencijfers kwamen er hier en daar heel anders uit te zien. De algemene bedrijfsresultaten za gen er in 1964 niet ongunstig uit. Een totaal van 303.502 betekent ver geleken by het eindcijfer van 1963 '297.429) een stijging van ruim 6.000. Hierbij zijn niet inbegrepen de re sultaten van de Centrale Schoolbi- bibliotheken en evenmin die van 't fi liaal aan de Parkweg (oorspronke lijk een filiaal van de r.-k biblio theek). Het aantal uitgeleende studie boeken steeg met 5.085 tot 98.662 'vorig jaar 93.577) en het aantal Jeugdboeken nam met 2.195 toe tot 89.136 'vorig jaar 86.941). Alleen het aantal uitgeleende romans ver minderde tot 115.704 (vorig jaar 116.911). Een verschil dus van 1207. De statistieken van de uitleningen op de scholen (dit jaar dus voor het eerst opgemaakt) wijzen uit dat in de gezamenlijke schoolklassen 33.643 jeugdverhalen en 6.253 jeugdstudie- boeken werden uitgeleend. Een to taal dus van 39.896, waarvan 14273 aan de r.-k. scholen. Toch leenden de gezamenlijke jeugdafdelingen van de bibliotheek 2.195 boeken meer uit dan in 1963. Wel een bewijs dus dat de CSB geen afbreuk deed aan de jeugdbi bliotheken, zoals weieens werd ge vreesd, maar integendeel in 1964 ruim 42.000 méér goede jeugdboeken in handen van Schiedamse kinderen zijn geweest dan in het vorige jaar. Het totale boekenbezit steeg van 64254 tot 66.770. Toename dus van 2.516 banden. Er werden 4.970 boe ken nieuw aangekocht. Er werden 3254 ingebracht door r.-k filialen. Totaal 8.223 aanwinsten. Daarente gen werden 5.707 banden afgeschre ven. Het gemeenschappelijke boeken bezit van de Centrale Schoolbiblio theek bedraagt: 1.125 studieboeken, 6.687 jeugdverhalen. Totaal 7.812 banden. Het aantal volwassen lezers be droeg 4.782 (vorig jaar 4.711), het aantal jeugdige lezers bedroeg 2.877 tegen vorig jaar 2.472. Percen- tagegewfjs 62,4 percent volwassenen, 37,6 percent jongeren. Vorig jaar lag die verhouding ais volgt: 65.6 percent, 34,4 percent. De jeugd wint dus duideiyk terrein op de ouderen! Het ligt in de bedoeling de afde ling in de Pro". Kohnstammschool te sluiten wanneer het nieuwe fi liaal voor de jeugd in de St. Roza- kleuterschool voldoende zal zijn in geburgerd. Ook het filiaal in Kethel staat sinds 1 november open voor leden van belde bibliotheken. Daar het zich laat aanzien, dat de door 't ge meentebestuur toegezegde nieuw bouw In een geprojecteerde winkel galerij In deze nieuwe buurt nog wel enige jaren op zich zal laten wach ten, zijn er stappen gedaan voor een voorlopige huisvesting in een semi permanent gebouwtje, dat op een stukje vrygehouden gemeentegrond zal kunnen worden opgetrokken. Wanneer hiervoor de nodige toe zeggingen zijn verkregen zal het groeiend aantal leden zich in het volgend jaar kunnen begeven naar een grotere ruimte dan de oude raadzaal, waar voor volwassenen en jeugd een lees- en studieruimte zal kunnen worden Ingericht en bo vendien meer boeken zullen kunnen geplaatst worden. Bioscopen: Passage Theater: „De zwarte tulp" (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.X5 uur. Monopole Theater: „Zorro contra Samson" (14 jr.), 7 en 9.15 uur; „Stripgiris in Soho" (nachtvoor stelling) .Makker, de zoon van Rin-tto-tin" (aJ.), 2 uur. Tentoonstellingen Stedelijk Museum: Expositie ..Kin derspel" en kinderwerkplaats. Galerie Wiegman: Keuze uit eigen werk. Galerie Punt 4: Leo de Jong, gouaches en tekeningen. ZONDAG Passage Theater: „De zwarte Tulp". (14 jr.). 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Monopole Theater: „De jonge despe rado's (14 Jr.), 2 en 4.15 uur; „Zorro contra Samson" (14 jr.), 7 en 9.15 uur. De 55-jarige V. A. D., schipper- eigenaar van een aan de -Stieltjes- kade in Rotterdam liggend binnen schip, kwam gisteravond tot de ont dekking dat een inbreker door ver breking van een ruit van de roef het schip was binnengedrongen. Uit- eni ge opengebroken kasten en laden wordt een bedrag van ongeveer ƒ600 in Nederlands. Duits en Bel gisch geld vermist. Een deel van de inhoud van de kasten was over de grond gegooid. In een ander binnenschip aan de Stieltjeskade bleek eveneens te zyn ingebroken. Daar de eigenaar niet aan boord was, konden geen ver missingen worden vastgesteld. GEDEPUTEERDE SCHILTHUIS snel to de vaart Advertentie I1M. Tuinlaan 98 - Tel. 26 74 64 Mgr. Nolensiaan 683 - Tel. 26 20 78 Zie de VAKANTIEKOOPJES in de etalage Rozenburg-Maassluis 20 maal zo druk Onder grote belangstelling is vrij dagmiddag op de Algemene Be graafplaats aan de Vlaardingerdijk de maandag overleden ex-verzets- man Jac. Sorber ter aarde besteld. Tevoren was in de Magnalia Dei Kerk aan de Alberdastraat een rouw dienst gehouden. Omstreeks half drie vertrok de stoet naar de begraaf plaats, waar de gereformeerde predi kant ds. W. Krijger een herdenkings rede hield. De secretaris van de af deling Schiedam van de Expogé Voormalig Verzet, de heer A. Aar- doom haalde in zijn toespraak histo rische gebeurtenissen op. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de voorzitter van Eenpogé voormalig verzet Schiedam, de heer A, Donkers, voorts de heer Jan Oost- lander, een bekend figuur uit het Schiedamse verzet en afgevaardigden van landelijke organisaties, sprak de oudste zoon van de overle dene een dankwoord. Beide heren en hun echtgenotes waren tevoren samen met enkele tientallen genodigden op de veerboot van Rotterdam naar Maassluis geva ren. Het was een winderige onderne ming, die echter de gelegenheid bood vast te stellen, dat het vijftig meter lange schip er zonodig een fiks gangetje in kan zetten. Toen kapitein P. T. van der Lin den (al sinds 1945 kapitein op de veerdienst Maassluis-Rozenburg) zijn nieuwste aanwinst voorbij Vlaardto- gen had gebracht, vonden midden op de Waterweg de overdracht en de vlagwisseling plaats. Ir. J. J. Trouw, directeur van ma chinefabriek en scheepswerf P. Smit jr. N.V. sprak de gebruikelijke dank woorden aan opdrachtgever en mede werkers. Mr. Klaasesz leidde de tweede champagnetoost in met een toespraakje, waarin hy de verdien sten van mr. Schilthuis voor de .matte waterstaat" nog eens publie kelijk uit de doeken deed. Hoe nodig het is, dat de oeverver bindingen van de Waterweg bjj de tijd biyven, toonde de commissaris aan met een handvol cijfers. Het jaarlijkse autoverkeer via de dienst Rozenburg-Maassluis is in tien jaar tijd vertwintigvoudigd: van 25.000 in 1946 tot 500.000 nu. De verwachting is, dat de drukte op de veerboten de komende tijd met minstens 15 per cent per jaar zal toenemen. „Nu haasten we ons wel met het bouwen van tunnels om al die drukte op te vangen", aidus de commissaris, .maar de scheepsbouwers werken ge lukkig sneller dan de tunnelbouwers." En dat is maar goed ook, meende hU, want anders zou de Waterweg to de ontwikkeling van het Ryntnondge- Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 24 uur zuilen de vol gende artsen dienst doen: Dr. G. W. Ormel, Schoolstraat 5. telefoon 264244. Dr. D. Houthuvsen, Marconistraat 93, telefoon 268516. Dr. G. in 't Veld, W. de Zwijger- laan 23. telefoon 268599. Dr. P. v. d. Kuy, Noordeinde 5. telefoon 265282. Apotheek Nieuwland, Dr. Wibaut plein 17, telefoon 267532. bied een slagboom zyn. Nu is het nog zo, dat land- en watervervoer elkaar niet hoeven te hinderen. De overwacht grote snelheid van de Gedeputeerde Schilthuis had een sterk bekortende invloed op de toe spraak van mr. Klaasesz. Hü had nog maar enkele van zijn woordspe lingen aan de boordmicrofoon kun nen toevertrouwen, toen de Maas- sluise veerstoep al in zicht kwam. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat de nieuwe boot vaak half vol zal moeten varen. Dat bleek wel in Maas sluis. Nauweiyks maakten de ryklep- pen voor het eerst kennis met de steiger, of de auto's reden drie ryen dik het veer op. De eerste op- en neervaart van het nieuwe schip was voor iedereen gratis. De veerdienst Maassluis-Rozenburg ls nu geheel gemoderniseerd. De Ge deputeerde Schilthuis onderhoudt de dienst samen met het iets kleinere zusterschip De Hoorn. De verouderde pont Hoofdinge nieur Van Elzelingen maakte gister middag zyn laatste tocht. Het schip wendde na veie jaren trouwe dienst de „steven" naar Rotterdam, waar het in reserve wordt gehouden voor de dienst ever de Glashaven. Enkele tientallen inwoners van Maassluis keken het na. Zonder veel weemoed. (Van een onzer verslaggevers) Zevenen dertig jurileden van de Schiedamse voetbalvereniging SVV vertrekken maandagmorgen vanaf de Plantage naar het KNVB-jeugd- kamp te Otterlo. De jongens, allen niet ouder dan 14 jaar, biyven in het kamp (één van de drie, die de KNVB kent; de andere zijn in Blaricum en Hoek van Holland) tot zaterdag. In die week voetballen ze natuuriyk, daar is het ten slotte een KNVB-kamp voor, maar voorts kunnen zij zich ook aan de tennistafels en in het volleybalveld verdiensteiyk maken. De groep staat onder leiding van een vijftal mensen uit het SW-jeugdlel- dersarsenaalde heren J. F. Efjken- broek, W. Sonneveld, W. Rissema, T. de Graaff en A. van Hees. (Van een onzer verslaggevers) Minder erg dan het zich aanvan kelijk liet aanzien was de brand, die vrijdagmiddag omstreeks tien over haif een uitbrak in een opslagplaats van Veveo N.V., Verf-, Vernis- en Oliefabriek aan de Hagastraat 59. De brandweer was vrij snel ter plaatse en biuste de vlammen, die het dak tamelijk ernstig hadden aan getast, met twee nevelstraïen en twee stralen lage drnk. Omstreeks tien minuten over half een hoorden omwonenden een aan tal knallen. Direct daarna schoot een felle steekvlam door de gebro ken ruiten van het pand naar bui ten. Omdat in een fabriek van verf, vernis en olie het gevaar voor een ontploffing met daaraan verbonden een werkelijk gevaarlyke brand niet denkbeeldig is, nikte de brandweer met een ladderwagen, een hogedruk- nevelspuit en een materiaalbusje uit. Het bleek echter gelukkig alle maal nogal mee te vallen. Welis waar was er een flinke rookontwik keling, maar van een uitslaande brand was geen sprake. De vlam men lekten in de zolderbalken en tastten het dak aan. De deur, die toegang geeft tot de opslagruimte, moest voor een deel vernield wor den om een brandweerman met persluchtmasker de gelegenheid te geven naby de vuurhaard te komen. Na ongeveer drie kwartier was al het werk (wat de brandweer betreft) gedaan'en kon men inrukken. De oorzaak van de brand is niet bekend. Men vermoedt echter dat kortsluiting is opgetreden. Pikant detail: de bedrijfsbrandweer is met vakantie WADDINXVEEN Het komt de laatste tyd herhaalde malen voor dat Waddinxveen inplaats van gewone regen een roetregen krijgt. Straten, geparkeerde auto's en vensterban ken worden dan met een laagje roet bedekt, terwyi het roet zelfs door openstaande ramen en deuren de woningen binnendringt. De oorzaak van de roetregen heeft men nog niet kunnen opsporen, doch het vermoeden bestaat, dat de schoorstenen van de steeds toene mende tuinbouwbedryven in het tuinbouwcentrum aan de Tweede Bloksweg de oorzaak zyn van dit ongerief. In ieder geval staat vast dat een dergelijke roetregen voorheen in wad dinxveen nimmer is voorgekomen. In Londen is vrijdag bekendge maakt, dat een Britse en een Franse onderneming van plan zyn een reus achtig elektronisch brein te bouwen ten behoeve van de astronomie en het opstellen van weersberichten. Het plan zal aan de twee regeringen worden voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) Een 21-jarige lasser uit Wenen was bij het circus Sarrasani gaan werken, omdat hij wat van de wereld wilde zien. Die wereld is echter voor hem op het ogenblik nogal be perkt: het huis van bewaring te Rotterdam, waarin hy, verdacht van joy-riding, is opgesloten. Die joy-ri ding heeft de Rotterdamse politie rechter vanmorgen bewezen geacht. Conform de eis veroordeelde by de Oostenryker tot vijf weken met af trek. In de vroege ochtend van 12 juni had de lasser ergens in Rotterdam een auto met. zoals hü verklaarde, een opengebroken slot aangetroffen. Hy stapte in en wilde ermee naar het circus ryden. Onderweg raakte hy in een slip. De politie zag het en de man uit Wenen kwam niet In het circus, maar wel achter de tra lies terecht. Verdachte vertelde, tot verbazing van de rechter, dat hij die avond en nacht een 30 tot 40 fles sen bier had gedronken, maar voeg de hy er vergoeiykend aan toe: het Nederlandse bier is iang niet zo sterk als het Oostenrijkse. De raadsman besprak een berouw volle Oostenryker. In de gevangenis (Van een onzer verslaggevers) Het lersche vrachtschip Sarsfield uit Cork was met een lading Chinese kiel naar Rotterdam gekomen en lag gemeerd aan de Westerkade. Daar werd het vrachtje overgeladen in het binnenschip Willem uit Rot terdam. De Chinese klei, het best te ver- geiyken met korrelige stopverf kwam niet allemaal to de Willem terecht. De wind veroorzaakte nogal wat moeilijkheden. Een klein gedeelte sloeg neer op de kade, een ander ge deelte op de langs de kade gepar keerde auto's. De bewoners van de Rivierstraat- Westerkade hebben weinig last on dervonden van de verstuiving, want de hoge bomen die langs de Wester kade staan, vingen behalve veel wind ook de meeste klei op. (Van een onzer verslaggevers) „Als je gaat gillen gooi ik je een mes in je donder." Dit riep een tot nu toe onbekende man, die zich op het erf van een 39-jarige vrouw aan de Ommoordseweg ophield, toen de vrouw vroeg waarmee ze hem van dienst kon zijn. De man, die twee lege jute zakken by zich droeg, sprong over een sloot en liet om zijn woorden kracht bij te zetten een mes zien. Vervolgens be gaf hy zich naar een bestelauto met een Belgisch kenteken, die een eindje verder op de Ommoordseweg stond geparkeerd. De auto, waarin nog twee mannen zaten verdween in de richting van Zevenhuizen. De politie vermoedt met een in breker te doen te hebben. De vrouw vertelde dat de man. die ongeveer 35 jaar moet zijn, met een buitenlands accent sprak. Om de elektriciteitsvoorziening in Europoort in de toekomst te verze keren, zyn bepaalde voorzieningen nodig. B. en W. nemen aan, dat daar op den duur de raming is gebaseerd op de prysbasis van 1964 een totaalbedrag van 36 miljoen mee gemoeid zal zyn. Voor de maatregelen, die op korte termijn moeten worden genomen, is een bedrag van één ton noodzakelijk. Het college verzoekt de raad dit kre diet nu beschikbaar te stellen. ls hij 21 jaar geworden en het heeft hem veel verdriet gedaan, dat hij juist daar zijn verjaardag moest vie ren. „Geef hem een verlaat ver- jaarspresentje en laat hem zo gauw mogelijk vry", vroeg de verdediger. Dit warme pleidooi hielp niet. Het bleef voor joy-riding (Schwarzfahrt) vyf weken. Amerik. dollar 3.59J3.601 Franse frank 73.45)73503 Belgische frank7.25371253 Zwitserse frank 83.4183.46 Zweedse kroon 69.73369.783 Duitse mark 89.7889.83 Deense kroon 51.85351.901 Noorse kroon 50229350.343 Canada 3.32 A Italiaanse lire 57.61357.663 Oostenrykse schilling 1395313961 Escudo's 12.5231293" Engels pond 10.04310.043 (Van een onzer verslaggevers) Een vraaggesprek met de Schie dammer Ph. van Oordt, organi sator van de jaarlijkse Koningin Wilhelmina Mars, zal via Radio Wereldomroep naar de Neder landse Antillen worden uitge zonden. Het vraaggesprek, dat vrijdag morgen plaatsvond, zal deel uit maken van een wekelijks pro gramma van Lydla Emanuels, verslaggeefster van de Haagse Post. Oorspronkelijk was het de be doeling, dat tijdens de KW-mars, die dit jaar in het teken van de Antillen stond, een rechtstreekse reportage van het wandelfestijn zou worden uitgezonden. Ook zouden er opnamen gemaakt worden voor de Antilliaanse te levisie, maar door de drukte rond de verloving van prinses Beatrix is daar niets van gekomen. Kapsalon Hêlène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor ieder haar geschikt, ƒ7.50. Hélène tiède permanent, de meest ideale natuurlijke permanent 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélène, Rem- brandtlaan 22, Schiedam, tel. 267170. 1,00 reductie op deze advertentie. Voor uw PASFOTO'S na tuuriyk naar fotohandel K. v. Vuuren, Hoogstr. 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst to 1 uur klaar. Alles op gemakkelijke beta ling vanaf f 1,— per week. GOEDERENHANDEL Fa. A. Schilperoord en Zo, Tuin laan 40. Schiedam. WISSELBAND~ N.V, Schie- dam. Raam 26, telef. 268351 (dag. geopend van 1. urn 's middags tot 's avonds half acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden. alle merken. Mon teren, -epareren, opsnijden, balanceren. Oude banden hoge taruilwaarde. LOENDERSLOOT, kastal, 20 verschillende 1-, 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Mariastraat 43, Schiedam, tel. 264779. WOERDEN Bi] het passeren van een bestelauto raakte vrijdagmiddag op rijksweg 12 onder Woerden een grote ongeladen truck met op legger in een slip. De bestuurder kon de bestelauto wel ontwijken maar raakte toch de macht over het stuur kwjjt. Het gevolg was dat de combinatie kantelde en doorschccf tot onder In de vrij hoge berm. Daar is een kraanwagen z'n krachten op het ge strande voertuig gaan beproeven. De bestuurder, de 49-jarige chauffeur A. B. uit Rotterdam werd slechts licht gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige regenbul. By een poging om de 4482 meter hoge Matterhorn in Zwitserland te bestijgen, is vrijdag ©en 22-jarige komen. Italiaanse student om het leven g*-

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1