Wijzigingen op drukste RET-lijn Op „zwarte55 lijn 4 rijden binnenkort nieuwe trams Bij eindpunt komt ander tramhuisje Perskade verstevigd Installatie nieuw bankgebouw uniek Bijzonder paar leefde van opbrengst diefstal Oprit station-Oost wordt verplaatst bromfiets van Uw hartn Adverteer regelmatig narrig M O NO PO L E vriieVbll TapU irten voor toe Delft bij VVV-huisje WLSSELlüERSEiN Zaken doen vanuit auto Fietsen behoorden tot buit Ingebroken bij HBSS-kantine „Ik moest wel stelen", zei de verdachte Ylaardiiigse telefoons in net Rotterdam Brandweer rukt uit teverg Matt bij geveeht door caféruit Spaargeld en auto's waren niet veilig... HET-bussen scheppen gevaar Onderzoek naar kloof tussen Rotterdammers en de kunst Vechtpartij in cafetaria HET VRIJE VOLK WOENSDAG 28 JULI 1865 PAGINA 7 Tramhuisje Jongens schieten op mussen Geen papieren, wel gladde banden Soiivenirswinkel leeji Verlegging Bromfietser onder auto op kruispunt Klit ba d« ZAAIERS "V;- tij"' K -S- Echtpaar onder auto met brommer Torenflat De Amsterdamse jeugd zit tijdens d« bouwvakvakantle niet stil. Aan de Ples- maniaan doen de jongelui hun uiterste best om het levens grote voorbeeld van beton en steen op de achtergrond in hout te evenaren. Ze zijn al een aardig eind op weg. fa. de JAGER SOUEDE CONSTRUCTIE v.a. 645." BOUW 650.- Hoogstraat :2 - Schfódam*. - fel. 2$8308 ELVIS OP ZIJN BEST WERELD VAN PLEZIER SCHOTEN VERSCHEUREN DE STILTE (Van een onzer verslaggevers) Zeer binnenkort (begin september) zuilen op de zogenaamde „zwarte" lijn vier (de tram dus, die via de Middellandstraat, de Mariniersweg en de Nieuwe Binnenweg zijn rondje door Rotterdam maakt) enkele nieuwe zg. dubbelgelede wagens worden ingezet. Deze wagens, die reeds enige tijd dienst doen op de lijnen 2, 3 en 10, bestaan uit drie delen. De RET-directie gaat tot deze maatregel over, omdat de lijnen 4 verreweg de drukste lijnen van het RET-net zijn. Om deze trams te kunnen invoeren moet het eindpunt op de Koemarkt geheel gewijzigd worden. Zo moet o.a. het bestaande tramhuisje afgebroken worden en vervangen door een ander. Omdat de dubbelgelede trams slechts aan een kant deuren hebben kunnen zij niet worden ingezet op de „witte" lijn (via Nieuwe Binnenweg, Mariniersweg en Middellandstraat naar Schiedam). Zoals gezegd moeten op de Koe markt een aantal wijzigingen wor den doorgevoerd. Deze nieuwe tram stellen hebben namelijk een eenzijdi ge besturing, kunnen dus slechts in één richting rijden en hebben dus aan het eindpunt een lus nodig. Wel, die lus ligt er. maar er is op de Koemarkt geen uitstapmogelijkheïd aan tie rechterzijde omdat trampas sagiers dan midden op de gevaar lijk drukke rijbaan van de Rotter- damsedijk komen te staan. Voor dit probleem moest naar een oplossing worden gezocht en die denkt men nu te hebben gevonden. Men verplaatst de trambaan aan de kant van de HEMA, de baan waar- 'Van een onzer verslaggevers Een vitrine van het VVV-gebouw- tje aan de Tuinlaan is ditmaal inge richt in het teken van de „Taptoe- Delft 1965." De in de vitrine uitgestalde voor werpen. zoals een kolbak, degens, trommels en hoorns, stammen uit de tijd van Napoleon en zijn belan geloos ter beschikking gesteld door het leger- en wapenmuseum „Gene raal Hoefer". te Leiden. Evenals voorgaande jaren zal de VVV-Schiedam ook dit keer weer Vaarten irv voorverkoop hebben voor dit werkelijk grootse evenement dat van 26 augustus t.e.m. 4 september in Delft gehouden wordt. Vanaf 16 augustus zijn toegangskaarten voor alle opvoeringen aan het kantoor verkrijgbaar. Esra-service: de VVV verzorgt ook een gecombineerd vervoersen- trcebiijet. Voor een gering bedrag per entreebewijs meer, wordt dan tevens voor het verveer naar en van de Taptoe vanaf liet VV'V-gebouwt je zorggedragen, zodat ock degenen, die om een of andere reden het niet prettig vinden met het openbaar ver veer te reizen dit unieke schouwspel niet behoeven te missen. op de trams uit Rotterdam arrive ren, iets naar binnen, ongeveer de breedte van een tramrails. Aan de rechterkant van de trambaan, ge zien vanuit de richting Rotterdam, komt op die manier een voetpad vrij. Om te voorkomen, dat uitstap pende reizigers regelrecht de weg oversteken wordt aan de straatzijde een hek geplaatst. Aan de andere kant van het mid- cieneiiand is een dergelijke uitwijk mogelijkheid niet. De rijweg is daar te smal om er nog iets af te knab belen. Daarom blijven op de..witte" lijn 4 de huidige tramstellen imet deuren aan belde zijden gehand haafd. Naar binnen leggen van de tram baan impliceert dal het tramhuisje, zoals het er nu staat, niet behouden kan blijven. Dit gaat dan ook ver dwijnen en wordt vervangen door een hypermodern huisje van 5,5 bij 3,5 meter. In dit huisje komt een ruimte voor RET-personeel, een chefskamer, toiletten en een wacht ruimte voor reizigers. Het V-vor- biedt de wachtenden beschutting te- mige dak wordt doorgetrokken en gen regen en wind. in ons land be slist geen overbodige luxe! Momenteel zijn 36 nieuwe tram stellen besteld, waarvan de meesten in de loop van deze week worden af geleverd. Direct daarna begint de aflevering van 24 enkelgelede wa- Van een onzer verslaggevers» Twee jongens, een 16-jarige tim merman en een 18-jarige loodgieter, beiden uit Schiedam, werden dins dagmiddag aangehouden toen zij op een bouwterrein aan de 's-Graveu- landseweg met een buks op vogels schoten. Bij onderzoek bleek, dat zij drie mussen hadden gedood. De buks werd in beslag genomen. gens. Deze laatste worden niet inge zet op de „zwarte" lijn 4, omdat het evenwicht met cie oude trams ge handhaafd moet blijven. De capaci teit van die oude stellen weegt onge veer op tegen die van de dubbelge lede trams, niet tegen die van en kelgelede. Bioscopen Passage Theater: De zwarte tulp (14 jaar». 2 en 8.15 uur. Monopole Theater: De jonge Des perado's <14 jaar), 2 uur. Zorro contra Samson <14 jaar», 8 uur. Apotheken: Apotheek Nieuwland, Dr. Wlbautplein IT, tel. 267532, Exposities: Stedelijk Museum: Kinderspel en kinderwerkplaats. Punt Vier: Leo de Jong, tekenla ger en gouaches. Galerie Wiegman: Keuze uit eigen werk. Van een onzer verslaggevers) De onlangs aangelegde Perskade in Kethel heeft het zwaar te verdu ren gehad. Door de felle zuidwesten wind was er op de zich binnen de kade bevindende plas een flinke golfslag ontstaan. Om een doorbraak, van de kade. gelegd om een gedeelte land dat op gespoten wordt, te voorkomen, heb ben arbeiders van de gemeente de kade met zandzakken verstevigd. Wanneer de kade het zou begeven, zou het binnenstromende water aan zienlijke schade voor vee en lande rijen kunnen veroorzaken. <Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie nam giste ren een vrachtwagen van de Haagse sloper NI van E. in beslag. Agenten van een surveillanceauto hielden de wagen aan op de Overschieseweg en bemerkten, dat vier banden volko men glad waren. Bovendien was de bestuurder niet in het bezit van alle vereiste papieren. 27 juli Engels pond Amerikaanse dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo's 10.05110,058 3.601—3.60Ï 73,48!73.532 7,251—7.26 83,45!—83.50! 69,79!—69,84! 89,81!89.86! 51,9051,95! 50,3450,39 3.323—3,33 57.64!—57,69! 13.961—13,97.1 12.53.1—12.547 (Van een onzer verslaggevers» Het nieuwe gebouw van de Alge mene Bank Nederland, aan het Plein '40'45 in Schiedam (Nieuw land) is voorzien van het modernste snufje om cliënten op een snelle en efficiënte wijze van dienst te zijn. Moesten de bezoekers voorheen nog een plaatsje voor hun auto trachten te bemachtigen, als dit nieuwe bankgebouw in gebruik is genomen. pen: daarom eiste hij nu anderhalf jaar voorwaardelijke gevangenis straf en vervolgens onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering. De eis voor de jonge vrouw was tien maanden met aftrek. De verde diger bepleitte voor de man toch nog de mogelijkheid om In de maat schappij terug te keren. Ze zouden gaan 'rouwen, hadden daarvoor de toestemming en dan zou met behulp I van een recla-sseringsman zulk een i huwelijk toch nog wel nieuwe moge- hikheden voor deze beide mensen kunnen openen. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de Rotterdamse rechtbank verschenen gistermorgen twee ver dachten. een jonge vrouw, de 21-ja- rige II. A. L, en een wat oudere man. de 33-jarige J. IV. T.. die sa men en in vereniging heel wat dief stallen hadden georganiseerd. Ze waren niet getrouwd, maar wel had den ze al een jaar of zeven samen geleefdop basis van werkelijke liefdesverhouding." zoals de verdedi ger van de man verklaarde. Hoe werkelijk die liefdesverhou ding was. konden de rechters lezen uit een dikke map brieven, die tij dens het voorarrest van beide ver dachten tassen hen was uitgewisseld en die de raadsman aan de presi dent van de rechtbank overlegde, In Rotterdam, zo was hun ten las te gelegd, hadden zij vier fietsen gestolen, maar tijdens het verhoor gaven zij toe nog wel 20 fietsen meer te hebben gestolen en ver kocht. Dan leefden zii van de op brengst van dpze diefstallen, soms in dure hotelkamers, maar soms za ten ze dan weer aan de grond en dan zochten ze zelfs hooibergen als nachtverblijf op. Ze haalden <x)k tn Hoek van Hol land een souvernirswinkel leeg. Het meisje vertelde dat de deur van die winkel had opengestaan, dat ze naar binnen was gegaan en vervol eens aan T., dto buiten stond, aller lei spullen til ontvangst had gege ven Dse hadden zij vervolgens ge- »Van een onzer verslaggevers 'ratht te verkepen. Iiind 1966 zal Vlaardingen worden I)e officier van Justitie somde de opgenomen in het Rotterdamse tele- lange straflijst van verdachte T. op. teomrl, zoals dat met Schiedam al Talrijke voorwaardelijke straffen het geval is. Voor het telefoneren had dpze man reeds gekregen (hij j Alaardingen enerzijds en Rot* liep op het ogenblik van zijn arrets- j terdam en Schiedam anderzijds zal tatie nog in drip voorwaardelijke straffen}. Niets had echter gehol- Van een onzer verslaggevers» Door het inslaan van een ruitje verschaften inbrekers zich dinsdag avond toegang tot de kantine van de sportvereniging HBSS. Drop. kauwgom en chocolade ter waarde van 30 verdween in de zakken van de dieven. Voorts miste men een slagersmes en een plastic emmer. tVan een onzer verslaggevers) „Ik moest wei stelen. Ik kreeg geen I enkele medewerking van die meneer van de reclassering." „Maar niemand heeft u in die fa briek aan de Bergse Rechter Rotte- kade naar binnen geduwd om daar een fles cognac, een regenjas en een das te stelen. Dat deed u zelf. En u had net als iedereen werk kunnen vinden." De 29-jarige A. J. D.. expeditie knecht stond gistermorgen opnieuw voor de Rotterdamse rechter, die al zeven eerdere vonnisen wegens dief stal over hem had uitgesproken. Pas was hij begin maart op vrije voeten gekomen, of de verdachte ging weer op het slechte pad: 23 maart inbraak in een café aan de Bergweg, 29 maart in de fabriek van Tims. 30 maart in een schoolgebouw aan de Hillegon- dastraat. Een somber rapport van „die me neer van de reclassering" lag voor de president van de rechtbank. In het pension Barto had de verdachte zich als een drankzuchtig mens en een vechtersbaas onmogelijk gemaakt. De man is ook minder toerekeningsvat baar, zei dat rapport. De officier van Justitie eiste een .iaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Uitspraak over veertien dagen. »Van een onzer verslaggevers» Op de zolder van het pand Sin gel 132 in Schiedam raakte dinsdag morgen een houten stoel in brand. t> irtiiütc uit hoefde geen dienst te doen. omdat de I bewoonster van het pand. mevrouw j P. O. de steel reeds naar buiten had gegooid. De zitting van de stoel ver- I brandde geheel. Het brat 'je is ver rnoedelük ontstaan, doordat ren met lucifers speelden. men dan geen kengetal meer behoe ven te draaien. Voor deze gesprek ken zal dan ook het lokale tarief gaan gelden. Het tijdstip van deze verandering hangt samen met de bouw van een nieuwe telefooncentrale in Vlaardin gen. die eind volgend jaar klaar moet zijn. De nieuwe centrale zal een capaciteit van 11.000 aansluitingen krijgen: de huidjge heeft er 9.000 Voor de Vlaardingse telefoonbezit- ters berekent de omschakeling, dat hun vierentenge» nummers zullen worden vervangen door (totaal an- ,i i ze-ctjlërige De Vlevoingse abonnees zullen niet worden opgeno men in tie ci ikke Rotterdamse kmde-1 siathgiis. 7ij bluven te vinden In de 1 dunne districtsgids. (Van een onzer verslaggevers) Bij een vechtpartij in de Oeli- straat op het Rotterdamse Katen- drecht is maandagmorgen de 32-ja- rige L. V. uit de Li.isterbeslaan door de 27-jarige fabrieksarbeider P. A. door de ruit |2.60 bij 1.15 meter) van een café geslagen. V. kreeg letsel aan het hoofd en moest naar het Zuiderziekenhuis worden ge bracht. Daar kreeg hij korte tijd later ge zelschap van A. die. toen hij door de politie op de Brede Hilledjjk was aangehouden, een snfjwond aan de rechterhand bleek te hebben op gelopen. Later is A. ingesloten in het politiebureau Linker Veerdam, In de Dellstraat hield de politie ten slotte de 39-jarige E. E. aan die de twee vechtersbazen tot hun strijd zou hebben aangezet. Ook hij ging naar het bureau. De mannen waren alle drie onder Invloed van sterkedrank. is het met dat parkeerprobleem ge daan. Zij rijden maar voor het aan de zijkant van het gebouw aange- brachtte loket en vanuit de auto bunnen zij hun bankzaken afwikke len. De „drive-in" zoals men het uitge bouwde loket noemt, is geconstru eerd met een thermopane beglazing (twee ruiten van gehard glas aan elkaar met. daartussen rtrege luchti. In de kleine ruimte zal een lokettis- te zich met de bediening gaan belas ter.. Tussen haar en de klant is ech ter geen direct contact. Door mid del van een microfoon kunnen de mensen hun wensen aan haar ken baar maken. Zo gaat alles in zijn werk: wan neer iemand in zijn auto aam het lo ket komt om er een cheque te in nen. wordt door de lokettiste de utt- schuifbare lade geopend. Zij neemt de cheque en legt hem onder een zendapparaat, dat deel uitmaakt van een gesloten televisie-circuit (hier door is deze vorm van cliënten be dienen uniek in Nederland!.! en het beeld van de cheque wordt overge bracht op een monitor oo het bureau van de positie-fiatteur. die nakijkt of uitbetaald kam worden. De beslissing van hem wordt langs elektronische weg duidelijk op de cheque aange tekend. waarna de lokettiste al dan niet kan uitbetalen. De lade schuift open en dicht: de automobilist kan zijn weg vervolgen. (Van een onzer verslaggevers) „De gemeenste streek was om telkens weer het spaargeld dat uw verloofde u in vertrouwen gaf om het op haar spaarbankboekje te doen bijschrijven, voor eigen gebruik aan te wenden: totaal 1.450,—. Die vier andere misdrijven ti ten laste gelegd, houden in hoofdzaak verband met auto's: autopapieren gestolen, andere goederen uit auto's gestolen, gereden ofschoon uw rijbe wijs was ingetrokken, benzine voor rekening van een niet bestaande werkgever opgenomen en dan ook nog een handtasje gestolen van een dame in een café." Het was een ree.es van misdrijven waarvan de verdachte, de 25-jarige magazijnbediende P. de S. dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank zelf verklaarde „Het was bar slecht" Hij had het voornemen dat verduis terde geld aan zijn vroegere ver loofde terug te betalen. Berouwvol stond h(j voor de rechter. De offi cier van Justitie eiste een gevange nisstraf van negen maanden met aftrek. daarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de hulp van de re classering. om de verdachte na zijn straftijd op de goede weg te houden. Uitspraak over 14 dagen. (Van een onzer verslaggevers) Het ziet ernaar uit, dat er binnenkort iets zal worden gedaan aan de g'vaarlitkëTerkeerssi (natie bij de toegang «aar het stationsplein Vhiardtngen Oost. B. en W. hebben de raad gevraagd geld besch.k- baar te stellen voor de verbetering van het kruispunt. Het gevaar schuilt vooral hierin, dat de uitmonding van de toegangs weg van het station te dicht- bij het kruispunt Mr. L. A. Kesperweg— Schiedamseweg ligt. De meeste kans op ongelukken veroorzaken de RET- busseu. die uit Schiedam komende linksaf moeten staan naar het sta tion. Vooral in de spitsuren moeten de bussen dan soms vrij lang wachten op het tegemoetkomende verkeer, zeer ze de toegangsweg kunnen indraaien. Wanneer dat het geval is levert het achterste deel van de bussen gevaar op voor het verkeer op de Mr. L. A. Kesperweg. Het gevaar is alleen te besweren door de toegang te verlegden naar de (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag reed de 35-jarige Alblasserdammer T. K. met zijn bromfiets tegen een auto. waarbij hij een hersenschudding opliep. Het on geval gebeurde op" het kruispunt Magnoliastraat-Heinemanssingel. K. werd overgebracht naar de Comelis Vroegestichting. Dan hoeft u niet lang te zoeken richting van hot stadscentrum. Die maatregel wordt nu dan ook voor gesteld. Bovendien zal een aantal parkeerplaatsen worden aangelegd. De kosten van cie voorgestelde maatregelen bedragen ongeveer 100,000. Daarbn komt nog een be drag van f 10.000 voor de aanpassing van' de verlichting aan de nieuwe verkeerssituatie. De nieuwe verlich ting zal vast worden aangepast bij de plannen, die bestaan voor de wijzi ging van het kruispunt. Van Hogen- dorplaan—Mr. L. A. Kesperweg. De verbetering van dit laatste kruisount" (verreweg het beruchtste in Vlaardingen) is in feite nog veel urgenter dan de maatregelen die nu in cte onmiddellijke omgeving ervan zuilen worden genomen. In de ge meenteraad is al bij vele gelegen heden gesproken over de levensge vaarlijke situaties, die er met grote recelmaat ontstaan. De verbouwing van het kruispunt is echter een zo kostbare aangelegenheid, dat de ge meente dit werk op het ogcnbilk nog niet kan betalen. »Van een onzer verslaggevers) De Dr. E. Boekmanstichting te Ara- sterdam gaat. als de Rotterdamse raad het benodigde krediet van 5000 verstrekt, wetenschappelijk onderzoeken waarom de kloof tussen kunst en publiek in Rotterdam gro ter is dan in Amsterdam en Den Haag. De Amsterdamse stichting, die is gespecialiseerd op het gebied van de 'kunst-sociologie' zal daarbij de steun en volle medewerking krijgen van de Economische Hogeschool. Het gemeentebestuur is tot de con clusie gekomen, dat de culturele achterstand van de Rotterdamse be volking niet aan toevallige omstan digheden Is te wijten, maar dat hier structurele factoren in het spel zijn. Wijzigingen alleen in de reeds be staande en florerende vormen van publieke organisatie zouden het kwaad niet in de wortel aantasten. Vandaar het voorstel om weten schappelijk uit te laten maken, waarom de samenstelling van de Rotterdamse bevolking verhindert, dat de kunst er bloeit. Natuurlijk zullen vanaf het begin de mensen van de praktijk (Philhar- monisch Orkest, Nieuw Rotterdams Toneel en het museum Boymans) kunnen profiteren van het onder zoek. De Dr. Boekmanstichting ver wacht, dat het verkennend onder zoek veertig a vijftig werkdagen te beslag zal nemen en ƒ5000 zal kos ten. (Van een onzer verslaggevers) Terwijl het verkeer van de onder water staande Rijksweg 15 maan dagavond werd omgeleid over de provinciale weg onder Oud-Alblas. reed de Giessendammer J. F, met zijn bromfiets onder een auto H(j veranderde plotseling van richting en belandde zo voor een vrachtauto, bestuurd door S. V. uit Someren. Op de duo was de echtgenote van F. gezeten, beiden werden vrij ern stig gewond en moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Het Venezolaanse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat. drie oiieieidingen en een gasleiding dinsdag door dyna miet zijn opgeblazen in Cantaura, 400 km van Caracas gelegen. Een 20- tal politieagenten, technici en brand weerlieden heeft ernstige brandwon den opgelopen bij het bestrijden van de ontstane branden. AUTOMOBIELBEDRIJF GARAGE HOORNAAR Tn de cafetaria van M. B. te Hoornaar ontstond een vechtpartij, nadat een vrouwelijke klant beledigingen naar het hoofd van de vrouw van de cafetaria had geslingerd. Andere klanten mengden zich in de ruzie Met een stoel werd de ruit ingeslagen. De zaak zal voor de po litierechter verder uitgevochten moe ten worden. Twee jongetjes van 6 en 4 iaar gooiden dinsdagmiddag twee draadglasruiten van de overkapping van het station Schiedam Uk. De schade bedroeg I 40Ö. Broersveld 105 Schiedam, tel. 269708 Voor jarenlang zorgeloos bromfietsgenot. Zeer ster ke motor, die U op Uw wenken bedient Fellé motor, sferke remmen. Geen weg te slecht, geen pad te glib berig, geen helling te steil. Vroag S Zeltpiakkenc PLASTIC, ta- telbladen gefineerd ot in nard plastic fn alle uitvoe ringen Op maat gemaakt i Hout- ooard- en trtptexhan- del Wetateua Groenelaan 79 i tel. 265116. NAAR GfcENh, Rotterdam- j sedltfc 264 voor tassen, kof- j ters en alie fijne lederwaren Telefoon 26 9919 Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohanüe! K. v. Vuuren, Hoogsti' 106 Schiedam In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar, i DONDERDAG 2 pil 8 uur - VRIJDAG 2. en 9.15 uur - ZATERDAG 2. 7 fn 9.15 uur - ZONDAG 7 en 9.15 uur DINSDAG 2 en 8 uur ELVIS PRKS1.KV - JOAN O'BRIAN KIvtie ziiiucncif echter* baas. m een film die so wel vroüjK. aH spannend is. CINEMASCOPE - TECHNICOLOR ALLE LEEFTIJDEN ZATERDAGNACHT 12 uur GILBERT BKCACD - DKVN MARTIN Sex - Striptease - Sensatie 18 JAAR 2DAG 2 êL. «5.15 uLn - V» CI>13A0* 2 ;tur RICHARD RNSF.IIART - HON TAYLOR Het wrede en *tr minui;? verhaal van een man. men dacht dat hij ren lAfaard was waar au 14 JAAR

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1