voor de itferechter Minder bezoekertjes bij vakantiebesteding •j I Wm CONSTRUCTEURS TEKENAARS CONSTRUCTEUR Adverteer regelmatig HET VRIJE VOLK Druk weekeinde voor RKWIK Zonder rijbewijs op stap: busje uit de bocht Jeugdland hoger dag gemiddelde Belasting op honden hoger Consul-generaal van Amerika nu in Rotterdam Baggeren voor gasbuizen naar de Botlek W. A. Segboer (87) overleden WISSELKOERSEN Subsidie voor de invaliden-sportdag Doktersdiensten Officieel knecht Boze vader Verknocht éA Naar Gouda TH. PASCALES pCHIEDAMSEi S ZAAtëRTJES BRONSWERK - PIJENOORD N.V. HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggeefsters) De lieer WRoodbot is deze maand veertig jaar orgeldraaier. Wie de beer Roodbot is, weten in de eerste plaats de Gouwenaars, want die zien hem bijna dagelijks in bun stad: met zijn beroemde orgel De Lekkerkerker, dat zijn vrolijke klanken over Kleiweg of Markt strooit. En even goed kennen ze zijn vrouw, die haar man met het orgel trouw vergezelt. Maar ook in Schiedam, waar de familie woont, in Rotter dam, waar ze vandaan komen, zijn ze voor velen oude beken den. En al hebben misschien niet alle Nederlandse liefhebbers van draaiorgehnuziek de naam Roodbol in hun hoofd, de naam van het instrument, De Lekkerkerker, zegt hun ongetwijfeld een heleboel. Deze heer Roodbol nu, viert deze maand, op 55-jarige leef tijd, zijn veertigjarig jubileum als orgeldraaier. Wat doe je daar? in kUuren Pffllilt AFWEZIG te de grootste krant ws JfedertMïd eertig jaar enthousiasme voor het draaiorgelwezen (Van onze sportredactie) RKWIK neemt deel aan het toer nooi om de Nieuwe-Dagbladfoeker te Delft op het DHL-terrem. Zaterdag spelen de blauwwitte» tegen West- Jandia en TOGB en zondag tegen «ie kampioen van het vorig jaar FIOS uit Achthuizen en Ejtcelsior "20 Daarna komen de winnaars tegen el kaar uit. Engels pond 10,031—-10,033 Amerik, dollar 3,594—3,592 Franse frank 73,33573,384 Belgische frank 7,243—7,245 Zwitserse frank 83,14483,195 Zweedse kroon 69,47169,525 Duitse mark 89.64—89,69 Deense kroon 51,77451,824 Noorse kroon 50,244—50,294 Canada 3,334—3,333 Italiaanse lire 57,534—57,584 Oostenrijkse schilling 13,93413,944 Hij sluit veertig jaren af van on verbeterlijk enthousiasme voor het draaorgelwezen. En zijn vrouw heeft dat enthousiasme gedeeld, zolang zij haar man kent. De heer Roodbol herinnert zich nog precies de eerste keren van zijn leven, dat hij het wiel van zo'n instrument heeft gehanteerd. „Dat was in Rotterdam, Er kwam bij ons elke dinsdag zo'n klein boekorgeltje. Het Hoefje, voorbij." De jeugdige Roodbol had een hevige belangstel ling voor dit orgeltje en zo mocht hij dan eens aan het wiel van „Het Hoefje" draaien. De eerste keer! En daarna was hij niet meer te houden. Hij doorstond een soort van vuurproef: een fikse mars draaien op een ander, veel groter Rotter dams orgel. „Dat eist een heleboel (Van een onzer verslaggevers) Eer, 34-jarige architect had iin wtaar' '64 roor achtduizend gulden een auto gekocht. De wagen werd ge financierd. Toen de man f 3000, had betaald, verkocht hij ie auto voor 2600,En deze handeling (Van een onzer verslaggevers) Op 27 juni jj. Is in Rotterdam een invaliden-sportdag gehouden. De ze demonstratie had tot doel een plaatselijke afdeling van de Neder landse Invaliden Sportbond op te richten. De gehouden demonstratie heeft totaal f7.000 gekost, Van particulie re, zijde is voor dit doel ƒ4.500 bij eengebracht. B. err W stellen de ra.ad.goor het ontbrekende bedrag zijnde-'2.500 als subsidie te ver lenen. ZATERDAG PASSAGE: Opmars van het doden- leger, 14 jr., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MONOPOLE: Makkers Triomf, ai., 2 uur. Freddy und das Lied der Südsee, 14 jr., 7, 9.15 uur. Mondo Cane, 18 jr., nachtvoorstel ling. ZONDAG PASSAGE: Opmars van het doden- leger. 14 jr., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. MONOPOLE: Perseus de Onover winnelijke, 14 jr., 2, 4 uur. Freddy und das Lied der Südsee, 14 jr., 7, 9.15 uur. ■Tentoonstellingen GAL.ERY WIEGMAN. Passage: Gou aches en tekeningen van Rien Poortvliet. Tot en met 19 sept. SCHIEDAM Van zaterdagmid dag 12 uur tot zondagavond 24 uur zullen de volgende artsen dienst doen: Dr. W. A. de Sidder, Stad houderslaan 46, tel. 267590. dr. A. Q. C. Klomp. Jul. van Stolberglaan 3, tel. 269952. Apotheek Gouka, Groene- laan 127. tel. 268035. heeft hem voor de Rotterdamse poli tierechter mr. A. Heynsius gebracht. De architect zag een ontstemde rechter: „Toen de maatschappij het ontdekte en bij u kwam, heeft u nog mooie praatjes verkocht ook. TT hebt ze zelfs een ongedekte cheque gege ven. Dat noem ik nou oplichtersprak tijken." Verdachte had hier niet veel tegen- In te brengen, Waarom hij het had gedaan? Hij had met, die 2600, schulden afbetaald. Verder waren er moeilijkheden met zijn huwelijk. „Mijn vrouw had tegen haar wil ge handeld door in het huwelijk met mij toe te stemmen", verklaarde de ar chitect. „Wat heeft dat er nou mee te ma ken?" vroeg de rechter. Hij zuchtte: „Wat moet je nou weer met zó'n fi guur doen. Enfin, dat is allemaal geen reden om zulke dingen te doen. Zeldzaam stom." Verdachte zei dat hij inmiddels van die vrouw gescheiden was. Hij is weer hertrouwd en verdient 1100,— per maand: „We werken dag en nacht om de schade in te halen." De officier van Justitie sprak harde woorden: „Verdachte kan me hard vinden, maar ik vind het een grof schandaal dat iemand in zulke be- roerde financiële omstandigheden met zfjn achterwerk in zo'n dure auto kruipt. Vijf maanden onvoorwaarde lijk." „Ik zal keihard werken" beloofde de architect. De rechter deed er een maand af. In zes cafés had een 2S-jarige as sistent-inspecteur van de buitendienst van een dagblad achttien glazen pils gedronken. Toen was hij in zijn auto gaan rijden. Op de Veerlaan in Ka- tendrecht ging het mis. Er ontstond een aanrijding. En de agenten con stateerden dat hij behoorlijk zat" was. „Getrouwd?" vroeg mr. Heynsius, „Ja, zes weken...." „Man wat heb jij dan op de Kaap te maken?" De officier vroeg vier weken en een jaar en drie maanden ontzegging. .Denkt u er aan dat ik vertegenwoor diger ben", verzocht de verdachte. Mr. Heynsius keek hem streng aan. „Of u nu vertegenwoordiger of stu dent of dokter of professor bent, wie dronken rijdt, gaat de nor in." Toen de assistent-inspecteur het vonnis had gehoord (drie weken, een jaar niet rijden) deelde hij mee dat hij zich ap het hoger beroep wilde beraden. „Dat mag", zei de rechter, „maar wees blij dat ik er een week van heb afgedaan." van je uithoudingsvermogen, zo'r. mars. Ik was nog klein, en het wiel was hoog, zodat ik telkens moest springen Niet lang daarna nu dus veer tig jaar geleden, werd hij officieel knecht bij de heer Koersen, huur der van de tegenwoordig er Lek kerkerker, welk orgel destijds an ders heette en oorspronkelijk een in 1925 gebouwd zaalorgel is. Het had ongveer tien jaar lang in een danszaal in Lekkerkerk dienst ge daan. En vervolgens huurde hij zelf een (ander) orgel, waarmee hij door Rotterdam trok, Zijn liefde voor dit beroep was in middels allerminst in goede aarde gevallen bij de heer Roodbol senior, die zelfs zo weinig te spreken was over de voorkeur van zijn zoon. dat hij hem het huis uitzette. De jonge Roodbol ging op een kamer wonen en dat werd de oorzaak van zijn huwelijk met mej. Ch. F. Zuijl, nu mevrouw Roodbol, Zij was de klein dochter van de vrouw, bij wie Rood bol in de kost was gegaan. Zijn vrouw kan meepraten over de verknochtheid van haar man aan het draaiorgel! „Na de oorlog heeft hij in Rotterdam een tijdlang ander werk gedaan, onder meer in de bouw," vertelt zij. Maar al had de heer Roodbol zich dan tijdelijk een ander beroep aangemeten, zijn oude werk kon hij niet vergeten: „Als hij nachtdienst had, trok hij er overdag met een orgel op uit Dan sliep hij twee uur in een etmaal. (Van een onzer verslaggevers) De zeventienjarige en dus niet in het bezit van een rijbewijs zijnde Rotterdamse classificeerder R. E. M. kon gisteren het stuur van een gehuurd Volkswagenbusje niet meer houden, toen hij 'n bocht door moest in de Molendijk te 's-Gravendeel. Zo raakte hl) een ijzeren paaltje, waar door de wagen om zijn as draaide en kantelde Dit gebeurde gisteravond om ne gen uur, ondanks het feit dat de naast de zeventienjarige zittende ne gentienjarige H. A. E. P., eveneens Rotterdams classificeerder en even min in het bezit van een rijbewijs, een stevige ruk aan het stuur had gegeven. De oudste van het tweetal -reed doorgaans voor zijn werkgever. Hij had echter juist het stuur overge geven aan zijn collega. Een op dit moment van het ongeluk aankomen de bromfietser, de heer V. uit "s-Gravendeel, werd nog van de dijk geslingerd. Zijn echtgenote die op de duo zat en hijzelf werden gewond. Mevrouw V. moest naar een zieken huis in Dordt worden gebracht. S; - Mevr. II. G. Tas-Nass van de Lange Hlllcseg la Rotterdam is van daag 100 jaar geworden. Ter gele genheid van dit eeuwfeest bracht burgemeester VV. Thomassen haar gisteren rectig ren hez~ck. De tradi tionele gerr.eenteiüke fruitmand st~o:l cr t'cn a'. Getuigen van het hege bezoek wa ren twee achterkleinkinderen van de jarig et d« tweejarigs Willy ea de rxiit li "- 'me Kransje. Deze zit op «rhont zijn evergrootmoe der en vertelt later vest; „Oh Tho- mi«sen, da's nog een relatie van me". In 1961 zijn de heer en mevrouw Roodbol ln Gouda verschenen als de nieuwe eigenaars van De Lekkerker ker, die zij van. de in Gouda wonen de gebroeders Tom hadden gekocht. Sindsdien zijn zij de vaste begelei ders vaa het orgel, het enige in Nederland, dat nog met de hand wordt gedraaid of in elk geval een van de zeer weinige. Sindsdien ook hebben zij het instrument bij diver se gelegenheden opgeknapt verbe terd en verfraaid, want het gaat hun aan het hart. dat het aantal hand draaiorgels in Nederland, de laatste tijd zo drastisch verminderd is, en ze verzorgen htm kostbare bezit goed. „We zijn niet rijk," vinden de heer en mevrouw Roodbal, „Maar we heb ben het mooiste draaiorgel van Nederland." (Van een onzer verslaggevers) De georganiseerde vakantiebesteding, centraal zowel als in de wijken. Is zo goed als afgelopen Gistermiddag om vier uur sloot de grootste attractie van deze vakantiebesteding, de speel- en werkplaats Jeugdland 1965 haar poorten. In een sluitingsbijeenkomst in het Ahoy'-restaurant. die werd bijge woond door o.r de wethouder van sport en recreatie, de heer R. Lan- gerak, en de voorzitter van de raad (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de raad geen bezwaar maakt, wordt het houden van hon den in Rotterdam duurder. Er ligt namelijk een voorstel bij de raadsle den om deze belasting als volgt te bepalen: voor inkomens tot ƒ5.500 op ƒ6 per jaar (nu ƒ5); voor Inko mens van 5.501 lot ƒ11.000 op ƒ20 (nn 15)voor inkomens van 11.001 tot 20.000 op 35 (nu 25) en voor inkomens boven ƒ20.090 op ƒ50. De ze laatste klasse bestaat op het ogenblik nog niet. Als men meer honden heeft dan. één, moet, ongeacht het inkomen, voca de tyeede, derde enz. viervoe ter 50 worden betaald. De houders van kennels gaan ƒ100 per stuk be talen. De opbrengst voor de gemeen te wordt door deze maatregel ge bracht van 425.800 op 530.000 per jaar. Het ligt in de bedoeling de vsefco- ging op 1 januari 1966 te doen in gaan. De commssie voor de financial heeft zich met de wijziging akkoord verklaard; zij het, dat één lid zijn stem heeft voorbehouden. voor de lichamelijk opvoeding, dr. J. G. Bosma, werden de bezoekers aantallen van de vakantiebestedings- activiteiten bekend gemaakt. Daarbij Week, dat het totale be zoekersaantal in vergelijking lot 1964 is teruggelopen, van 178.663 tot 146.132. Het duidelijkst was de da ling in de wijken: van 82.268 in 1.964 Is de belangstelling voor de wijkactiviteiten teruggelopen tot 64.057. Alle comités ln de verschillende wijken, met uitzondering van die in Overschie, Schiebroek, ÏJsselmonde en Zuidwijk, meldden een teruggang. Jeugdland zelf was dit jaar ook minder in trek dan in 1964. Toen kwamen in totaal 66.200 kinderen naar Ahoy' en Energiehal, nu wa ren dat er 59.800. Het- daggemid delde steeg echter: van 2878 2990. naar Ket riaggemiddelde van de film voorstellingen daalde van 190 naar 142%. dat van het jeugdtoneel van 232 naar 179 en dat van het poppen theater van 237 naar 151. Alleen de hondenshow trok meer kijkers dan vorig jaar: 325 tegen 300 Sn 1964. De stadsactiviteiten werdén dit jaar in totaal door 82.057 kinderen, bezocht. CVorig jaar 96.400). Bij deze cijfers moet men wei be denken, dat de commissie vakantie- besteding haar werkzaamheden voor 1965 nog niet geheel heeft beëindigd. De genoemde aantallen zullen dus waarschijnlijk iets ten goede veran deren. De nieuwe consul-generaal van Amerika, S. P. Foster, aan boord van de Nieuw-Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen om acht uur ts de heer Seaborn P. Forster, de nieuwe consul-generaal van Ameri ka, in Rotterdam aangekomen met de Nieuw-Amsterdam Hij had zijn gezin, dat bestaat uit vrouw en vier kinderen, meegebracht. De heer Forster verklaarde, dat hij wel eens eerder in Nederland was geweest, maar nog nooit in Rotter dam. Hij was zeer verrast door de aanwezigheid van de vele schepen op de Nieuwe Waterweg. De nieuwe e-onsul-generaal komt naar Nederland met de bedoeling om waar mogelijk de banden tussen Holland en Amerika te ver stevigen. De heer Forster heeft, voordat hij deze nieuwe functie aanvaardde, ge werkt bij de Foreign Service te Washington. Hij hielp kort, na de oorlog mee aan de uitvoering van het Marshallplan in Europa. De Holland-Amerika Hjn heeft er voor gezorgd, dat hij zich door mid del van lectuur tijdens de reis op de hoogte kon stellen van de problemen van Nederland en speciaal van Rot terdam. Aan het eind van de persconfe rentie, die de heer Forster aan boord van de Kieuw Amsterdam gal, zei hfj, dat h( geloofde, dat onze volken over honderd jaar nog steeds zullen kunnen genieten van de goede verstandhouding van nu tussen Ame rika en Nederland. VLAARDINGEN De Hollan- diaan zet zondagmiddag zijn oefen campagne voort met een wedstrijd in Schiedam tegen Marttnit. De aan- vang is half drie. (Van een onzer verslaggevers) Maandag begint op de Nieuwe Maas nabij Pernis het baggerwerk, dat vooraf dient te gaan aan het leg gen van de grote gaszinker van 5<s Nederlandse Gasunie ten behoeve van de leiding naar de Botlek. Komende week wordt er aaa de noordelijke oever nog slechts met één baggermolen gewerkt, maar op 30 augustus worden twee molens ingezet. Deze werken over de héle breedte van de rivier. De Botleklijn takt in de buurt van Leiden van de uit de Richting Utrecht komende gasleiding af en zal het aardgas uit Slochteren naar het ge bied ten zuiden van de Nieuwe Wa terweg voeren. Het project moet nog dit jaar gereedkomen. Plannen zijn in ontwikkeling om de lijn vermoedelijk al volgend jaar door te trekken naar d* Hoeksehe Waard. In een wat verde re toekomst kan men zelfs rekenen op doortrekking tot in Zeeland. De gaszinker in de Nieuwe Maas zal twee buizen omvatten, leder met een diameter van 75 centimeter. DEN HAAG (ANP) Op 87-ja- rige leeftijd is gisteren in Den Haag overleden de bouwkundige W. A. Seg boer. De overledene was gedurende veie jaren secretaris van het destijds be kende Vocaal ensemble van Arnold Spoel. Voorts was jiy secretaris van de afdeling Den Haag en omstreken van de Nederlandse Vereniging voor de volkszang en voorzitter van het volkszangkoor. De begrafenis geschiedt woensdag morgen op Oud Eykenduünen ln Den Haag. HUIDARTS - VONDELLAAN 8 TOT 6 SEPTEMBER. Kapsalon Hélène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor leder haar geschikt, 7.50. Hélène tiède permanent, de meest Ideale natuurlijke permanent 10. Graus halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélène, Rem- brandtlaan 22, Schiedam, tel. 267170. 1,00 reductie op deze advertentie. WISSELBAND N.V., Schie dam, Raam 26, telef 268351 (dag. geopend van 1 uur 's middags tot 's avonds half acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden, alle merken. Mon teren, repareren, opsnijden, balanceren. Oude banden hoge inruilwaarde. Alles op gemakkelijke beta ling vanaf per week GOEDERENHANDEL Fa. A Schilneroord en Zn„ Tuln- laan 40, Schiedam Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohandel K. v. Vuuren, Hoogstr. 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar. L r LOEMDERSLOOT, kasten, 20 verschillende 1-, 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Mariastraat 43, Schiedam, tel. 264779. vraagt voor het construcfiebureao van haar Afdeling MACHINEFABRIEKEN EN APPARATENBOUW FIJENOORD te SCHIEDAM EISEN: Diploma H.T. S.-werktuigbouw of gelijkwaardige opleiding. In voldoende mate beheersing moderne toten. TAAK: Zelfstandig of in teamverband ontwerpen, begroten en uitwerker» van: apparaten voor chemische, petrochemische en nucleaire toepassing speciale staalconstructies als schoorstenen, onderdelen van sluizen, bruggen en stuwen, radiotelescopen enz. leidingsystemen en opstellingen van apparaten, pompen, compressoren en iurbines voor chemische en petrochemische installaties. Von de constructeurs wordt verwacht dat zij zelfstandig technische contacten onderhouden met opdrachtgevers, keuringsinstanties en db producerende bedrijven. SALARIËRING: ln overeenstemming met kennis en ervaring op bovengeschetste gebieden. EISEN: Diplomo U.T. S.-werktuigbouw of gelijkwaardige opleiding. TAAK: ln teamverband ontwerpen en constructief uitwerken van bovengenoemde onder werpen. SALARIËRING: In overeenstemming met kennis en ervaring op genoemde gebieden. Sollicitaties te richten lot bovengenoemde maatsehappi j, postbus 22, Schiedam. Voor het maken van eer. afspraak voor een persoonlijk onderhoud kunt U zich telefonisch met ons in verbinding steilen: tel, (010) 269200; toestel 3072. Bk* wordt O op «eraoefc gaarne toegezonden L*J

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1