Wie trein mist moet drie kwartier wachten... Vrachtwagen sleurt auto 20 meter mee 1 iet Rust door silo s Voor Hermes luidt c RCH met een pittig elftal naar Hargaveld Een nieuwe fiets voor slachthuisdirecteur V- In Schiedamse bioscopen Jerry zorgt voor kolder als broeder SS PORT RAPPORT Meisje (5) loopt tegen bromfiets iffiSP JUBILARISSEN BIJ WILTON Verslechterd ware WISSELKOERSEN Volleybal Honkbal HET VEI-JE VOLK VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 (Van een onzer verslaggevers) „Schakel het moderne Schiedamse station weer helemaal in bij de nationale dienstregeling van de Nederlandse Spoorwe gen, Aldus een dringend verzoek, dat het gemeentebestuur van Schiedam, een stad van ruim 81.000 iuwoners(I), onlangs heeft gericht tot de NS-directie. Aanleiding tot dit verzoek, dat overigens niet kon worden ingewil ligd, is de nieuwe regeling op het traject Amsterdam—Rotterdam— Roosendaal—Vlissingen, waarbij sneltreinen niet meer in Schiedam stoppen buiten de forensentijden. W „Een zware operatie". Dat is de titel van een tekening .vervaardigd door de kunste naar Eugène Hoekstra, waarmee deze het moeilijke werk symbolisch in beeld heeft gebracht van de Stichting Carillon Schiedam. Zoals bekend heeft deze instelling de taak om er voor te zorgen, dat er voldoende financiën komen voor een klokkenspel in de historische Grote of St.-Janskerk. De prent is wat de kunstenaar zelf noemt „een karikatuur van het herstel van het carillon in ziekenhuissfeer" en kost 10.—. Deze creaties zijn verkrijgbaar in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat te Schiedam en op het kantoor van de Schiedamse Gemeenschap aan de Plantage. Ook is de prent verkrijg baar bij enkele winkels. De opbrengst komt uiteraard, ten goede aan de Stichting Carillon Schiedam. stef meeder nv h strijd ZAAÏRRS /orden g-s-s-p-e-l-d Tweestrijd Chris van Dijk Schiedam Varia Reporter PAGINA 7 Nieuw spoorboekje maakt in Schiedam geen beste beurt! Terwijl er op hef traject meer stopplaatsen (Rijswijk) werden ge creëerd en extra-treinen werden in gelast, is de sitnatie voor Schiedam, overstapstation voor reizigers uit Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en andere plaatsen in het Rijnmondgebied, eerder verslechterd dan verbeterd. Tot voor kort was het zo, dat er eik hall uur een trein stopte. Bij de invoering van de nieuwe dienstrege ling kondigde de NS-dtrectie vol trots aan. dat er op deze drukke lijn veel meer treinen zouden gaan rij den, zowel stop- als sneltreinen. Voor Grote materiële schade ontstond donderdagmiddag aan de auto van de 42-ajrige heer A. F. uit Vlaardin gen, die op het kruispunt Burg. Knappertlaan-Burg, van Haarenlaan te Schiedam moest stoppen voor het op rood springende verkeerslicht. De auto werd twintig metèr voortge duwd door een achterop komende vrachiwagen, die niet meer tijdig tot stilstand kon komen. De bestuurder van de vrachtwa gen, de 46-jarige chauffeur B, F. uit Zevenhulzen remde, maar bemerkte tot zijn schrik, da£ zijn wagen op het door de regen glad gewordn wegdek doorgleed en de personen auto meesleurde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de achterzijde van de auto werd volkomen vernield. De vrachtwagen Uep slechts lichte scha de op. De vijfjarige Caterina van Hoek uit Barnevelö, die donderdagmorgen op de B.K.-iaan nabij het St. Liüui- naplein te Schiedam met haar moe der op de bus naar Vlaardingen wachtte, werd gegrepen door een bromfiets, toen zij bü nadering'van de bus het tuisen trofoir en rijbaan gelegen rijwielpad wilde oversteken. De bestuurder van de bromfiets de 29-jarige heer A. B. v. d. E, uit, Schiedam kon een aanrijding niet meer voorkomen. 7 Bij Wiiton.Fijenoord ziin vanmor gen weer een aantal jubilarissen ge huldigd. Zij werden in de fabrieks- kantine ontvangen, waar zij werden toegesproken door ir. A. Meijer. Het zijn de heren C. Huijsmans, aanhou- der-klinkar uit Rotterdam (40 jaar»: en L. J. T, Boender, elektromonteur, Schiedam, J. Brands, beambte afde ling produktie, Vlaardingen, F. Exal- to, draaier, Rotterdam. H. J. Fons, revolverdraaier, Schiedam. H. J. Gel. devblom, ijzerwerker, afd reparatie". Rotterdam, C. H. van Verven, ijzer werker afd. reparatie, Schiedam, J. van Roon, beambte afd. reparatie ordercentrale, Vlaardingen. J. J. Ploeg, constructeur groepsleider te kenkamer scheepsbouw, Vlaardingen, en G. Poot, constructeur tekenkamer scheepsbouw, Rotterdam (allen 25 jaar). Advertentie LM Rotterdamse reizigers is een en ander inderdaad ideaal, maar wanneer men het aantal stoptijden voor Schiedam optelt en vergelijkt met vroeger, komt men tot de conclusie, dat dit gelijk gebleven is. Bovendien is de frequentie ver slechterd. Een kwartier voor het hele uur stopt er een trein; reizigers, die deze verbinding zouden missen moe ten echter drie kwartier wachten, tot drie minuten voor het halve uur, voordat er weer een trein vertrekt. In een verklaring van deze rege ling verheelt de NS-directie niet, dat, om maar eens in spoorwegtermen te spreken, „de interval inderdaad niet zo gunstig is als vroeger. Maar," zo zegt men in Utrecht, „de reistijd van de stoptrein is praktisch gelijk aan die van een sneltrein." Men herinnert er tevens aan, dat er thans tussen Amsterdam en Dor drecht een 'stopdienst' is ingevoerd, waardoor men aan de treinen tussen Amsterdam en Roosendaal/Vlissin gen nog meer het karakter van een sneltrein kon geven. „En," aldus de NS-directie, „tijdens de spitsuren stoppen de sneltreinen wel in Schie dam." Met geen woord rept men echter over cijfers van het reizigersaanbod, die wellicht een motief zouden kun nen vormen voor dit uitrangeren van het Schiedamse station, waarvan de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. Lobman, by de opening zei, dat het waardig was om te worden aangedaan door alle treinen. Ook blijkt uit de motivering niet, dat men heeft overwogen, dat door het uitschakelen van het Schiedamse station verscheidene plaatsen worden benadeeld met een totaal aantal in woners. dat dicht in de buurt van de driehonderd duizend ligt. Nog steeds komt het voor, dat rei zigers voor Schiedam niet op de hoogte zijn van deze regeling. Men stapt in Amsterdam, Den Haag of Dordrecht in een trein en men moet dan in Schiedam ervaren, dat de trein niet stopt, met alle schadelijke gevolgen wegens tijdverlies van dien. Nee, het nieuwe spoorboekje maakt In Schiedam geen beste beurt! state hilrt t ■BÖSSÜ JtlOH fj Tjy Yli Et* ojtrtHt .(i/tt lk$. /ff? 'O#*? iiUy,U> (Van een onzer verslaggevers) Hoog torenen de nieuwe silo's, zes in getal, van de N.V. Verenigde Glasfabrieken aan de Bultehhaven- weg te Schiedam boven hun omge ving uit. De reusachtige cilindervormige voorraadschuren voor zand, kalk steen, giasscherven en andere voor glas onontbeerlijke grondstoffen, die zijn gebouwd voor een efficiënter produktieproces, zijn klaar. Nu rest de technici nog hst werk aan de transportbanden, die de grondstof fen vanuit de in de Buitenhaven ge. meerde schepen naar de bijna veer tig meteT hoge silo's moeten vervoe ren. Tot nu toe maakte men gebruik van een oude, knarsende en kreu nende transportkraan, in de wandel „zandwagon" genoemd, die de om wonenden des nachts uit hun slaap hield. Deze misère, thans al tot een mi nimum beperkt, is straks - oorbij. Bij na geruisloos komt het „and in de silo's, die elk een inhoud hebben van 2400 ton. In oktober begint men met het vullen van de silo's, waarbij ze terdege op eventuele gebreken zullen worden gecontroleerd. dagelijks tussen 10 en 4 uur ïl demonstraties bij 'sGravelandsflweg 620, Schiedam VRIJDAG Bioscopen; PASSAGE: O, moeder, wat 'n broe der (Jerry Lewis), (a.U, 2 en 8.15 uur. MONGPOLE: Hercules tegen Odys seus (14 jr.). 2. 7 en 9.15 urn'. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE: O, moeder, wat 'li broe der (Jerry Lewis), (ai.), 2, 4.15. 7 en 9.15 uw. MONOPOLE: Danieia bij nacht (18 jr.), nachtvoorstelling 12 uur. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE: O, moeder, wat 'n broe der (Jerry Lewis), (a.l.)2. 4.15. 7 en 9.15 uur. MONOPOLE: De held van Syracuse (14 jr.). 2 en 4.15 uur. Hercules tegen Odysseus (14 jr.), 7 en 9.15 uur. (Van onze sportredactie) SVV heeft zóndag het spits afgebeten van de nieuwe competitie met een verdiende 32-zege op Excelsior. Voor HermesDVS was het nog niet zo ver, omdat men de eerste de beste competitiedag al vrij was. Zondag gaat ook dit team de competitie in en draait het gehele Schiedamse betaalde voetbal weer op volle toeren. Hermes-DVS krijgt op het Gemeentelijk Sportpark Harga bezoek van RCH. Gezien het vertoonde spel van Hermes-DVS in de oefenwedstrijd tegen Xerxes, verwachten wij veel van de Schiedammers. Zondag volgt dus de vuurproef omdat RCH in de eerste wedstrijd, die het zondag speelde tegen Roda, al meteen tot een 3O-overwinning kwam. Wij verwachten op Harga een spannende strijd tussen de aloude tegenstanders. trainde Spartanen leden zaterdag tegen ADO met 32 verlies, maar zuilen het waarschyniijk nu zo ver niet laten komen. Gezien het spel van zaterdag, door de toekomst van SVV op Harga vertoond, slaan wij de Rotterdammers hoger aan. Aan de jeugd van SW de daad om onze woorden te logenstraffen. Om kwart over vier op Spangen, dan wordt er afgetrapt. De jeugd van Hermes-DVS krijgt het Utrechtse Elinkw.yk op bezoek en zal beter moeten schieten dan tegen RBC. Hoewel de wedstrijd tegen RBC met 32 werd gewonnen, maakte de voorhoede, gezien het spelbeeld, niet genoeg doelpunten. De grote over macht van de Schiedammers bleef met drie doelpunten maar mager ge honoreerd. Ook hier is de aanvang op kwart over- vier gesteld en het strijd- 'in°o! is Harga. SVV gaat op bezoek bij Haarlem en we geven de Schiedammers, aan de hand van het resultaat van zon dag tegen Excelsior, maar ook door bet vertoonde spel, de beste kansen Haarlem leed zondag tegen Limbur- gia een 3—2-nederiaag en zal dus proberen voor eigen publiek het ge zicht te redden. Het tweede elftal van SVV speelt thuis tegen de sterke reserves van DWS. SVV 2 heeft nog geen punten kunnen halen omdat bij de wedstrijd tegen Excelsior 2. in Rotterdam ge speeld. de volie winst naar de Kra- lingers is gegaan. Zaterdagmiddag am drie uur wordt deze wedstrijd ge speeld Ook Hermes-DVS 2 heeft een thuiswedstrijd. Haarlem 2 komt naar Schiedam, maar za! waarschijnlijk wel verliezen. Het tweede team van Hermes heeft een goede voorhoede, die tegen het tweede elftal van For- t.una uit Vlaai-dingen tot vier treffers Kwam. De ieugd van SVV gaat een zware wedstrijd spelen tegen Sparta in Rot terdam. De door Pim Visser het openbaa sachfchuis aan e (Van een onzer verslaggevers) Een fonkelende nieuwe fiets was het geschenk, dat de voorzitter van de federatie van Slagers, tevens pre sident van de Coöperatieve In- en Verkoopvereniging voor vlees De Drie Maassteden en voorzitter van de stichting voor het doen verrich ten van slachtingen, de heer M. van der Vlis, donderdag overhandigdd aan de scheidende directeur van de keuringsdienst van slaehtieren en vlees, keuringskring Schiedam, drs. D. van den Akker. Het gebeurde in de kantine van het openbaar slachthuis aan de Slachthuislaan. waar de in Zwolle benoemde directeur afscheid nam. Lachend probeerde drs. Van den Ak ker het rijwiel, wat een leuk inter mezzo vormde van het gewichtige gedeelte van deze afscheidsbijeen komst, waar vele lovende woorden werden gericht tot de man, die men, zoals de heer Van der Vlis het uit drukte. „niet kwijt wilde." „Wij zijn niet blij. Uw benoeming kwam ais een donderslag bij heldere hemel. Deze bittere pil hadden we niet ver wacht, want." aldus de voorzitter, „we hoopten dat u hier zou blijven tot uw pensioengerechtigde jeeftijd. Maar." liet hij erop volgen, „we gunnen u dit succes van harte." Tevoren had ook de vicevoorzitter van de grossiersorganisatie, de heer W. A. Poot, het woord gevoerd. De ze ging eens nader in op de taak van de directeur. „Hij is," zei hy, „al lereerst verantwoordelijk voor het algemeen en financieel beleid. Daar naast moet hij leiding geven aan het personeel en de afzonderlijke groep van loonslachters. die hier hun dage lijkse.brood verdienen, met de be langrijke groep van consumenten." De heer "Van den Akker, aldus spreker, heeft in de acht jaar. dat hij in Schiedam was, deze belangen goed behartigd. In die periode is mede dank zij zijn stuwkracht veel moderne apparatuur aangebracht in het slachthuis." Een scheepswekker, die dienst moet doen aan boord van de boot, waarvan drs. Van den Akker in zijn vrije tijd „kapitien" is, vormde de stoffelijke blijk van waardering, die de heer Poot overhandigde. Mevrouw Van den Akker, die stralend luis terde naar al die complimenten, kreeg een boeket bloemen. Ook de praktiserende dierenarts, de heer P. H. Kleinjan uit Maas land, sprak, mede namens zijn col lega's enkele waarderende woorden. De directeur van een machinefa briek en toeleveringsbedrijf van mo derne slachthuisapp&ratuur te Cuijk, de heer De Lange bood met een kort afscheidswoord ook een geschenk aan. Ten slotte dankte drs. Van den Akker ontroerd voor deze hulde. 26 augustus Engels pond 10,04 10,041 Amerik. dollar 3.59H3,60;!s Franse frank 73.43 73.48 Belgische frank 7,25 7,25 5 Zwitserse frank 83,34 5 83,39 i Zweedse kroon 69,57 l 69,62 1 Duitse mark 89,71 i 89,76 i Deense kroon 51,81 51,86 Noorse kroon 50,28 50,33 Canada 3,33 3,341 Italiaanse lire 57,59 i 57,64 i Oostenr. schilling 13,94 i13,95 Escudo's 12,52 12,53 i (Van onze filmredactie) Veel kolder is er deze week ie zien op het doek van het Pas sage-theater. Daarvoor zorgt Hol lywood® filmkomiek Jerry Lewis. Men heeft hem in een ziekenhuis geplaatst en daar gaat hij aan het werk ais ziekenbroeder. De scènes, die wü daarvan kunnen verwach ten, zijn inderdaad aanwezig in „O, moeder wat een broeder", de nieuwste rolprent rondom grap penmaker Jerrv. Hij wikkelt zijn patiënten van top tot teen in het verband en plakt er dan nog een verpleegster aan vast en natuurlijk stuurt hij de gang van zaken in het zieken huis op aile denkbare manieren in de w&r. Verder heeft hij niet alleen moeilijkheden met zijn werk maar ook met de liefde. Hij wordt bemind door een ver pleegstertje. dat hU pas aan hei eind van de film overtuigd ln zijn armen sluit. Men heeft dan een dolle slotapotheose gezien vol op nol geslagen ambulances en brancards, gillende sirenes en instortende stapels conser- venblikjes in een supermarkt. Wie in staat is zich te amuseren met deze taferelen, met de gri massen van Jerry, met de groten deels kinderlijke grappen en met liet kleine aantal aardige vond sten en scènes, kan een plezierige middag of avond beleven. De film. die geregisseerd werd door Frank Tashlln, lijkt vooral geschikt om er op een vrije dag met de hele familie naar toe te gaan: kinde ren. mits niet al te klein, zull«'" hem vast wel waarderen. ln MONOPOLE gaat het deze week hard tegen hard. De reus Hercules vecht tegen de niet min- ier sterke Odysseus en de uitslag nn de tweestrijd is natuuriyk pas tan het eind van de film. Het heater aan de Hoogstraat heeft oor zaterdag een nachtvoorste! ling op het programma staan.. „Danieia bij nacht" en de titel verraadt dat op het witte doek vrouwen in uren, waarop ieder ander slaapt, allerlei activiteiten ontwikkelen. Ene Danieia schijnt een zeer verleidelijk wezen te zjjn ■Om wat afwisseling in het pro gramma £e brengen vertoont Mo- nopole zondagmiddag de vrij „knullig" ln elkaar gezette film „De leeuw van Syracuse". Deze stad dreigde eens vele, vele eeu wen geleden te worden fijngema len tussen de eikaar fel bestrij dende grootmachten Rome en Carthago. Deze botsing van steden vormt de achtergrond van de verwikke lingen, die zich afspelen rondom de natuurkenner Archimedes, die, in een overigens spectaculair ver filmd zeegevecht, kans ziet met behulp van zijn zonnespiegels de Romeinse vloot te verslaan. Uiteraard komt een verleidelijke ionge vrouw, Diana, herhaaldelijk in het beeld. Het epos heeft een relukklg slot. maar verder is er niet vee! bijzonders over te ver tellen. De hoofdrollen worden ge speeld door Rossane Brazzi, Tina Louise en GiliO Cërvi. Het bestuur van da volleybalver eniging Juliana heeft de heer Hoo gerwaard, de bekende trainer van de meervoudige kampioen Blokkeer/ DES. bereid gevonden de training op zich te nemen van het eerste en tweede team van Juliana. Zaterdag hebben de spelers van Juliana al kennis kunnen maken met de heer Hoogerwaard en deze ken nismaking viel aan beide kanten mee. In een korte toespraak heeft da heer Hoogerwaard onder meer gesteld, dat het bij eenzelfde enthousiasme en wilskracht mogelijk is om Juliana de verdere opmars naar de Nederlandse volleybal top te doen volbrengen. Na de kennismaking en de toe spraak nam de heer Hoogerwaard de spelers van belde teams nog even onder handen met een lichte trai ning. Hoewel, gezieu de weersomstandig heden, de tjjd voor de zomersporten weer tot het verleden behoort, krijgen we in Schiedam toch nog een aardig „toetje" op honkbalgebied voorge schoteld. Gezien het zeer spannende en ongelofelijk vreemde verloop van de competitie in de tweede klas, wor den er in het honkbalstadion van Schiedam niet minder dan drie be langrijke wedstrijden op één dag ge speeld. Feijenocrd, Tilburg en Schiedam gaan uitmaken wie er kampioen gaat worden van de tweede klas. Schiedam en Feijenoord speelden enkele weken geleden tegen elkaar gelijk en het leek erop, dat Tilburg, dat aan een overwinning tegen RFC genoeg had, met de titel naar het zuiden zou terugkeren. Maar niemand had op het gelijke spel gerekend dat RFC en Tilburg speelden. Dat betekent, dat er nü drie clubs met een gelijk aantal pun ten aan de leiding gaan. Meteen na de wedstrijd tussen RFC en Tilburg zijn de besturen van Feüenoord, Til burg en Schiedam rond de tafel gaan zitten met het bestuur van de KNHB. Het resultaat was een halve compe titie op het terrein van Schiedam. Het kan dus zondag bijzonder druk worden op Harga. De eerste wedstrijd wordt al om tien uur gespeeld. De tijdsduur van de wedstrijden is twee uur of zeven innings. Is het zo dat de drie clubs weer gelijk eindigen dan beslist waar schijnlijk het aantal malen waarop een speler op het derde honk kwam. Een oude rot in het voetbalvak, Chris van Dijk, Is tijdens de verga dering van de RVB uitgewuifd- Deze zeventigjarige Schiedammer, die wij in één van onze sportportretten van fe bruari, „een markante persoonlijk heid" in de sport hebben genoemd, heeft er een streep onder gezet. Van Dijk is jaren lang consul ge weest van de KNVB. Maar dat niet alleen, want Van Dijk was méér in het Schiedamse sportwereld! e. Hy was by voorbeeld een voorvechter van het amateurvoetbal en meer dan vijf tig jaar lid van de bondsvergadering van de KNVB. Tijdens een diner, aan het eind van de jaarvergadering van de RVB. zijn Chris van Dijk veel lo vende woorden toegesproken. Dikr Nijs deed dat op de bekende manier, Dirk Nijs eigen. Ook Jan Bijloo, eveneens een Schie dammer die veel werk verzet voor de voetbalbond, Het Chris niet gaan voor dat hij hem eens flink bedankt had. Chris van Dijk blijft adviseur voor de scheidsrechters bij het be taalde voetbal. Als er nog eens een scheidsrechter een wedstrijd in Schie dam moet leiden en hij het volgens Van Dijk niet goed doet, dan doet de man het ook niet goed, want Van Dijk is bijzonder eerlijk en oprecht ln zijn oordeel en geldt als een ex pert Hij laat zich niet lelden door- wat voor sentimenten dan ook. Heeft een scheidsrechter een slechte dag. dan ziet hy het door de vingers, maar faalt hij dan zal Chris van Dijk niet aarzelen om een onvoldoende op "s mans rapport te zetten. Verder blijft Van Dijk vertrouwens man van de KNVB en de gemeente Schiedam. Hü beslist of er op een bepaald veld wordt gevoetbald ja dan nee. Komen gemeente en KNVB niet tot overeenstemming dan beslist Chris van Dijk. En die beslissing kan men ook rustig aan hem overlaten. Net ate al die andere beslissingen die hij in zijn lange bestuursloopbaan heeft genomen. In het clubblad van de korfbal vereniging Schiedam wordt natuur lijk veel aandacht besteed aan het zo succesvolle bezoek van het Engelse BEC. Deze club bracht een aantal dagen door in Schiedam en heeft het bijzonder goed naar de zin gehad. Ook korfbaltechnisch ging het de Engelsen voor de wind. want aile in Nederland gespeelde wedstrijden wer den ln winst omgezet. Over het be zoek van BEC dus niets dan vreugde in het clubblad. Maar er is bij Schiedam toch wet een probleem. Schiedam heeft een, aantal seizoenen de beschikking %e- had over trainer Siets van de Geeft. Deze trainer, die er bij de leden van Schiedam goed opstond, moet heiaas om gezondheidsredenen ophouden met training geven. In het clubblad neemt Jan Zeeman namens de leden afscheid van Van de Geest en bedankt hem voor alles wat hij voor de club Schiedam heeft gedaan. Maar nu zit Schiedam zonder trai ner en het blijkt dat er een groot te kort bestaat aan korfbaitratoers, want herhaalde oproepen hebben geen resultaat opgeleverd. Ook bij de korfbalbond konden ze Schiedam niet helpen. Wie wel? „Het is zover". Er is veer een nieuw ciubbiad verschenen. De Reporter heet het orgaan en het moet de con tacten onderhouden tussen de leden van de Schiedamse Sportvereniging „De Roode Zon". Nummer 1 van dit officiële cluborgaan zal iedere week worden vervolgd door meerdere exemplaren, die nieuws over de DRZ- prestaties en de te organiseren bij eenkomsten bevatten. Kortom.alles staat erin dank zij d» activiteiten van E. van Doom, J. P. van Doorn. J. D. de Graaf jr., P. Steeds en K. L. C. van Veen, "cüe gaarne kopij ontvangen voor De Reporter, waarvan de" omslag een doeinet en twee leren ballen laat zien. We hopen, dat de redactie vaak raak zal schieten. B. v. B.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1