Burgemeester reikt oorkonde Leerling-stuurman redt 'n matroos van verdrinking Binnendringer ,weet er niets van' - pathologische roes? Plan tot overkoepelen huurdersverenigingen John Bluming wa in gruis 1 laboratoriumbediende vrl. Bulldozerbak treft man VLAAftDINGS INITIATIEF LIJKT TE SLAGEN Botsing tegen viaduct loopt goed af Tóch gereden - politie neemt auto in beslag Ds. Vogel viert jubileum puin en Dierentransport via Rotterdam Vrouwen betrapt winkeldiefstal bij Burgerlijke Stand Bestelauto slipt - tegen lichtmast Dronken en lustig ÏSGHiEDAMSSEf I ZMÏERTJES i HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) Stelt u zich eens voor de Parkkade aan de Nieuwe Maas te Rotterdam. Het is donderdag 25 maart 1965, 's middags om één uur. Het is koud, weliswaar schijnt de zo7i, maar er waait een koude wind. Op de kade lopen leerlingen van de Gemeentelijke Zeevaartschool aan de Pieter de Hoochweg te Rotterdam. Het zijn toekomstige stuurlieden, die druk pratend nog even de les sen doornemen. Hulp (Van een onzer verslaggevers) Wist de 23-jarige verchromer P. W. wat hij deed toen hij in de nacht van 8 op 9 mei een ruit stuksloeg en binnendrong in een magazijn van automaterialen aan de Goudsesingel te Rotterdam? (Van een onzer verslaggevers) Een Vlaardings initiatief zal naar alle waarschijnlijkheid bin nenkort leiden tot de oprichting van een landelijk verbond van huurdersverenigingen. Op 9 oktober zal in gebouw Triangel een bijeenkomst worden gehouden van bestuursleden van huurders verenigingen uit een gróót aantal plaatsen waarop een periode van ongeveer vijf jaar slepende voorbereidingen kan worden af gerond. Aanvaardbaar Behoefte Eigen blad Onbehagen GEMEENTE SCHIEDAM Bij het Openbaar Slachthuis is plaats voor een Leeftijd rfc 18 jaar. De aan te stellen persoon zal tevens worden belast met enige eenvoudige kantooradministratie. Goed salaris en goede sociale voorzieningen. Schriftelijke sollicitaties te richten tot de directeur van het Openbaar Slachthuis, Siachthuislaan 24, alhier. Fan Tilburg naar Polen (Van een onzer verslaggevers) Op een terrein achter de wonta- gen van óe Nieuwstraat te Schiedam is woensdagmorgen omstreeks elf uur de 54-jarige gemeentewerkman A. J. uit de Gort van der Lindenlaan te Schiedam getroffen door een plot seling losschietende bak van een bulldozer, waarmee men grond ver plaatste. Hij moest met een gebroken lin kerbeen worden opgenomen in het gemeenteziekenhuis. De bak was achter een steen blijven haken. Toen de man bezig was met het vullen, schoot het gevaarte plotseling los. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie heeft woens dag twee winkelende huisvrouwen (49 en 64 jaar) aangehouden. Zij werden in de supermarkt van de coöperatie DÉS aan de Mrg. Nolens- laan betrapt by het stelen van vlees waren. Er is proces-verbaal opge maakt. SCHIEDAM Geboren: JohannP T P z v J Parthesius en J M A Duckers: Pieter z v J Leeuwenburgh en M Vlasblom: Merwin z v G Corbeau en M C van Dijke. Plotseling worden zij opgeschrikt. I moedige optreden van beide redders door hulpgeroep. Een matroos van j kan hij enkele dagen later weer de aan de Parkkade gemeerde coas ter La Paloma. die zittend op een „stoeltje" buitenboord werkzaamhe den verrichtte ligt In het water. Het stoeltje brak en de matroos. Jacob Maat viel in de woelige golven van de Nieuwe Maas. De man kan niet zwemmen, spartelt nog wel. maar dreigt te verdrinken. De zeevaartschooUeerlingen stor men naar het water. Eén van hen, de 17-jarige Jozef A. G. Njjssen van de Jan van Avennesstraat 33a te Schiedam, bedenkt zich maar heel even. Dan springt hij. nog gekleed ia zijn dure uniform, het vijf meter diepe water in en zwemt de negen meter, die hem van de drenkeling scheiden. Nauwelijks heeft hij de raatroos bereikt of hij krijgt hulp. Een opva rende van een andere coaster, de heer G. H. A. Meppelink uit Mep- pel, springt ook de rivier in. Samen brengen de redders- de bewusteloos geraakte drenkeling op de kade. In het Havenziekenhuis komt Jacob Maat weer op verhaal; dank zij het ,Ik wil niet ontkennen dat ik door die ruit in de winkel ben gekomen.' zei hij vanochtend voor de Rotterdamse rechtbank, .maar ik weet er niets van. Het enige wat ik mij herinner is dat ik op het politiebureau wakker werd en de agenten mij zeiden: haal de spullen maar uit je zak.' toe omdat het uitsluitend op W.'s gegevens gebaseerd is. In elk geval is verdachte verantwoordelijk voor het alcoholgebruik, dat het hem on mogelijk maakte bewust te hande len. De -officier eiste mM maanden met aftrek waarvan <Me voorwaar delijk. In zijn pleidooi voerde mr. J. R. Floor daarentegen aan dat veraachr te niet kon weten voor een psycho logische roes vatbaar te zijn. Plei ter drong aan op vrijspraak of ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak over veertien dagen. gaan varen. Voor deze redding heeft het be stuur van het Carnegie Heldenfonds zowel de heer Nijssen als de heer Meppelink onderscheiden met het diploma van deze Instelling. Een stralende Jozef NUssen nam woens dagmiddag uit handen van Schie dams burgemeester, de heer H.Roeif- sema de oorkonde In ontvangst. Op sobere wijze schetste de magi straat de redding. „Weliswaar kunt u zwemmen," zei hij bewon derend, „maar er is moed voor no dig om hulp tc bieden. Aan het slot van de plechtigheid overhandigde de burgemeester het ..aandenken aan die merkwaardige dag", zoals hij het uitdrukte en zei, dat de oorkonde het karakter van de redder symboliseert: de durf om moedig op te treden bij gevaar om andere ménsen te dienen en te red den. Op 9 oktober stichting van huurder svereni gingenbond De pogingen om de huurdersver enigingen landelijk stem te geven, hebben na een veelbelovend begin een moeizaam verloop gehad. Men stuitte op een groot aantal, vooral ook financiële moeilijkheden. Het voorlopige hoofdbestuur heeft in de afgelopen jaren niettemin belangrijk werk gedaan, door mee te werken aan de oprichting van nieuwe huur dersverenigingen, Het is vooral de voorzitter van de huurdersvereniging Vlaardingen, de heer C. van den Bergh geweest, die ertoe heeft bijgedragen, dat de plan nen voor een landelijk verbond weer van de grond zijn gekomen Hij was zijn plan, een werkcommissie te vormen, die de statuten en het huis houdelijk reglement zou ontwerpen en die voorstellen zou doen voor da organisatievorm. In de afgelopen maanden heeft de heer Van den Bergh samen met Na een ruzie met zijn meisje, dat twee maal had geweigerd met hem mee te gaan naar zijn tante, die voor familiebezoek uit Canada was overgekomen, was hij tegen zijn ge woonte in bier gaan drinken in een dracing. Dat weet hy nog, maar verder liet,zijn geheugen hem volkomen in de steek. Hoeveel hij gedronken heeft en wat er daarna is gebeurd herinnerde hij zich niet, betoogde W. Een hoofdagent van politie, uitge rukt nadat omwonenden glasgerin kel hadden gehoord en een man aan de achterzijde van het magazijn bij zijn auto hadden gezien, werd als getuige gehoord. ..Wij zagen de man." zo verklaar de de hoofdagent, .gehurkt achter de toonbank. Hij bukte zich toen hij ons opmerkte. Toen wij kort daarop binnenkwamen lag hij plat op de grond. Hij leek vast in slaap, maar ik dacht dat hfj maar deed alsof. Van drankmisbruik w-as weinig te bespeuren. Hij klom zonder moeite door een smal raam naar buiten, stapte op een normale manier In de auto en ging rustig mee." „Een pathologische roes," was de conclude vn een door de zenuw arts, F. P. F. M, de Bruyn uitge bracht rapport dat hij ter zitting kwam toelichten. Hij achtte de uit werking van de alcohol op W., die niet gewend was te drinken en bo vendien slaaptabletten en zenuwstil- lende middelen gebruikte, geheel aanvaardbaar, evenals het feit, dat W. in dié toestand z'jn auto heeft kunnen besturen. Zonder de wetenschappelijke waar de van het rappor: te willen aantas ten. kende de officier van Justitie er slechts beperkte betekenis aan De inzittenden van een personen auto die dinsdagmorgen op Rijksweg 13 bij Rotterdam een klapband kreeg en tegen het viaduct van de Zestien- hovensekade vloog, zijn er bijzonder goed afgekomen. De bestuurder, de vertegenwoor diger H. Nieuwenhuizen (52> van de Nieuwe Binnenweg, bleef zelfs onge deerd. De 59-jarige mevrouw A. Bel- kersijs uit de Lieve Verschuierstraat Is voor onderzoek naar het zieken huis Dijkzigt gebracht, al had zij kennelijk niet anders dan onbete kende verwondingen opgeiopen. De auto van de vertegenwoordiger reed met een snelheid van ongeveer 85 kilometer per uur. toen de rechter achterband klapte. Door de botsing met de leuning op het viaduct werd de wagen zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse politie heeft giste ren twee auto's in beslag genomen die toebehoorde aan chauffeurs die het niet zo nauw namen met de ver- keerswetgeving. De 43-jarige Vlaardinger F. G. raakte zijn auto kwijt, omdat hij er in had gereden, terwijl de rechter hem de rijbevoegdheid heeft ontno men. De dertigjarige Hagenaar K. P. werd aangehouden nadat hij bjj een parkeermanoeuvre op de Parallel weg een andere auto had beschadigd en was doorgereden. Het. Vlaardingse verkeer heeft gis teren overigens geen gewonden op geleverd. Wél ontstond er enige scha de bij aanrijdingen. Tijdens een geanimeerde huldi gingsbijeenkomst in Zonneweelde, gevolgd door een drukbezochte re ceptie in de avonduren, heeft ds. K. M. Vogel, hervormd predikant te Maassluis gisteren zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. De heer P. van der Snoek, president-kerkvoogd, sprak namens de kerkelijke gemeen te de jubilaris toe. Zijn collega-wet houder J. Smit vertegenwoordigde de burgerlijke gemeente. Verder werd gesproken door ds. H. J. Keizer als praeses van de classis, ds. \V Hemmes voor de ring en ds. K. M. Dercksen namens de gerefor meerde kerk. Er waren veel bloemen en vele geschenken. 's Avonds maakten honderden mensen hun opwachting. Namens de hervormde gemeente werd het echt paar Vogel, dat tevens zijn zilveren huwelijksfeest vierde, een bankstel en een schrijfmachine aangeboden. i twee afgevaardigden van Rotterdam se huurderverenigingen het ontwerp van de doelstelling en de werkwijze van de landelijke organistie vol tooid. De behoefte aan een overkoepe lende organisatie bestaat kennelijk bij een groot deel van de huurders verenigingen. De plaatseiyie bestu ren zijn vaak wel in staat de belan gen van hun leden behoorlijk te be hartigen, waneer er meningsver schillen tussen huiseigenaren en huurders ontstaan. Maar er zijn in Nederland veel meer vraagstukken op het gebied van huisvesting en woningbouw. De stem van de huurders kan alleen enige Invloed krijgen, wanneer er een hechte landelijke organisatie wordt gevormd, die probeert medezeggen schap te krijgen in belangrijke be leidsbeslissingen. De ontwerp-statuten van het ver bond geven duidelijk aan op welke terreinen men zich wil gaan bewe gen. Er wordt gedacht aan de aan stelling van eigen rechtkundigen die de leden van de huurdersverenigin gen gratis juridische bijstand kun nen verlenen. Het verbond kan een vinger in de pap krijgen bij de woonruimteverdeling. Het vindt het niet meer dan billijk, dat het wordt vertegenwoordigd in de huuradvies commissies, Het kan overleg plegen met makelaars, huis- en grondeige naren. Het kan aandringen op de bouw van meer goede woningwetwo ningen met betaalbare huren. Het kan pleiten voor een betere prijsbe- heersing en een strenge controle op de kwaliteit van bouwmaterialen. Het kan strijden tegen de speculatie in onroerend goed. Het kan pleiten voor controle op woningruilbureaus, een betere omschrijving van het recht van de huurders en een ver ruiming van het klaagrecht. Het kan initiatieven steunen voor de bouw van bejaardentehuizen en van woningen voor studenten en alleen staande werkende vrouwen. Ten slotte kan het bevorderen, dat waar mogelijk in oude huizen douchecel len worden gebouwd. Wanneer er op 9 oktober inder daad wordt besloten tot de oprich ting van een landelijk verbond, dan zal een van de eerste daden van het nieuwe bestuur waarschijnlijk de uit gave van een landelijk blad zyn. Men denkt erover de plaatseiyke af delingen in dit blad ruimte te geven voor hun eigen nieuws en medede lingen. Er zijn in Nederland ongeveer 25 huurdersverenigingen. Daarnaast is er nog een groot aantal belangen gemeenschappen. De huurdersvereni gingen hebben samen 8.009 tot 9.000 leden. Wanneer de overkoepelende organisatie wordt opgericht dan zal het een stuk eenvoudiger worden, de oprichting van nieuwe afdelingen te stimuleren. De Huurdersvereniging Vlaardin- gen is een van de grootste en ac tiefste van het land. Juist door het fikse ledental van ongeveer 800 was men in Vlaardingen in staat, een deel van de voorbereidlngskosten te betalen. De werving van leden voor de Vlaardingse vereniging heeft niet veel moeite gekost. Huisbezoekac ties leverden in een paar avonden soms enkele honderden ieden op. De contributie bedraagt 5,20 per jaar. Een ingezonden stuk in Het Vrije Volk heeft enkele jaren geleden de stoot gegeven tot de oprichting van de vereniging. Uit een tweede inge zonden stuk, dat een antwoord was op het eerste bleek, dat er bij een aantal mensen in Nederland al plan nen bestonden voor een landelijke vereniging. De Vlaardingse heer J. Zoutendijk is toen eens met deze plannenma kers gaan praten. Daarna heeft hij in Vlaardingen gezocht naar men sen, die iets voelden voor een plaat selijke vereniging. Het verhaal wil, dat hy om de eerste kosten voor te schieten ƒ200 van zyn vrouw leen- de. Op 4 april 1962 werd de Huurders vereniging Vlaardingen opgericht. De heer J. Springeüng werd voorzitter de heer Zoutendijk zelf secretaris en de heer J. v. d. Veer penningmees ter. Na twee jAtr stond, de heer Springeüng ziinffclaacs als voorzitter af aan de heer C. van den Bergh. Dat er bij heel wat bewoners van huurhuizen, onbehagen leeft, blhkt wel op de zittingsavonden, die elke eerste en derde vrijdag van de maand in gebouw Excelsior worden gehouden. Nog steeds krijgt men daar een groot aantal gevallen te behandelen. Soms kan men ermee volstaan, de betrokkene de instantie te wijzen, waar hij met zijn klach ten terecht kan. In andere gevallen neemt de huurdervereniging een ad vocaat In de arm om haar leden t« helpen,, wanneer er geen overeen stemming kan worden bereikt met de huiseigenaar. „Het is opvallend, dat sommige huiseigenaren ons door allerlei vreemde en ontactische maatregelen de wind in de zeilen geven," zegt de heer Van den Bergh. Aan de an dere kant gelooft hy, dat de hunr- dersverenigingen pas echt nuttig werk voor hun leden kunnen doen, wanneer men ook op nationaal ni veau invloed kan krijgen. „Daarom hebben we haast met de oprichting van een landelijk verbond. Er staan weer twee huurverhogingen voor de deur. Het is goed, wanneer by de beslissing daarover ook de stem van de huurders eens duidelijk kan wor den gehoord," De oefenwedstrijd De Hollan- diaanRKWIK, die vanavond zou worden gespeeld, gaat niet door. Het tweede veld van de rood-witten is door de regen van de laatste dagen niet bespeelbaar. (Van een onzer verslaggevers) Op 9 oktober zal in Vlaardingen een vergadering worden gehouden, waar een poging wordt gedaan de on- (Van een onzer verslaggevers) Of er een bom was ingeslagen zo zag het toneelpodiunt van Musis Sacrum er gisteravond uit na de de monstratie van karate-specialist John Bluming. Gebroken dakpannen, ste nen en verpulverd hout lagen her' en der verspreid. Dat alles bieef over na de demonstratie, die Bluming en Henri Seriese hadden gegeven ter gelegenheid van de opening van de karatescnool van L. Hollander in Schiedam. De zaal van Musis Sacrum was tot op de laatste plaats bezet toen Bluming. samen met Seriese en het demonstratie-team van de Neder landse Karate Associatie, een paar grondbeginselen en eerste slagen van karate liet zien. Reeds bij de eerste demonstratie bleek dat deze „sport" in geen ge val door onvoldoende getrainde en niet volleerde personen kan en mag korte tijd dcor John Bluming met de voeten en met de vuist maakte worden beoefend. Alie door Blu- handen en voeten tot gruis werden hij brandhout van deze planken, ming gedemonstreerde slagen en gemaakt. De stenen hadden helemaal geen trappen kunnen voor de tegenstan- problemen voor Bluming. zonder der dodelijk zijn. Bluming begon met zeven dakpan- moeite sloeg hü er twee met de zil- Dat bleek neg eens te meer uit nen op elkaar te leggen en deze met kant van de hand doormidden. Geen een mondelinge toelichting: .Karate de vuist van bovenaf te doorbreken, van de andere karatemensen op het begint nooit maar eindigt wel." Dat gelukte bij zes. Daarna, probeer- podium waagde dit werk. de hy het wee rmet zeven dakpan- Hoofdinspecteur C. van de Haagen Na de pauze gebeurde waar hen en nu had hy wel succes. Hij en de ambtenaar voor sportzaken, iedereen op had gewacht. Dak- liet zich toen door drie zogenaam- J. Bronnemah, woonden de demon pannen. stenen en planken werden de tegenstanders insluiten. Die tegen stratie by. De Schiedamse Karate- op het podium gehaald, die binnen standers waren drie planken en met school start zaterdag. geveer 25 Nederlandse huurdersver enigingen samen te brengen in een landelijk verbond. Eerdere pogingen tot de stichting van een overkoepelend orgaan zijn tot nu toe mislukt. Het initiatief is ditmaal uitgegaan van de Huurders- vereniging Vlaardingen, Men meent, dat er nu een goede kans van slagen bestaat. In de ontwerp-statuten worden on. de volgende zaken bepleit: de aan stelling van rechtskundige medewer kers, die de ieden gratis juridische bijstand kunnen verlenen in conflic ten met huiseigenaars: de aanleg van douchecellen in oude huizen: verte genwoordiging van de huurdersver enigingen in huuradviescommissie en medezeggenschap bij de woonruimte verdeling: de bouw van meer goede woningwetwoningen: controle op de prijs en de kwaliteit van bouwmate rialen; het tegengaan van speculatie in onroerende goederen: overheids controle op woningruilbureaus, een betere omschrijving van het recht van de huurders en uitbreiding vai." het klaagrecht; meer aandacht voor de huisvesting van beiaarden, stu denten en alleenstaande werkende vrouwen. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Vannacht gaat vanalt Tilburg een gigantische dierentransport op weg naar Rotterdam. Daar worden de die ren vrijdagmiddag om half een inge scheept voor een reis naar Polen, aar de dieren in diverse dierentuinen worden ondergebracht. Het dierenvolkje van de fa. C. van Dijk en Zn. te Tilburg, dat met drie grote vrachtwagens vervoerd zal wor den, omvat o.a. baby-oiifanten (2), een neushoorn. Gnoes (3), zebra's (2), Watusi-runderen (2), tijgers (2). lynx' en (2), diverse apen (3Ó>, grote vogels van allerlei pluimage (400) en tal van andere viervoeters en vogels. Het betreft een jaarlijks terugke rend dierentransport van Tilburg naar Polen, dat een van de grootste afnemers is van de Tilburgse vogel en dierenhandel. (Van een onzer verslaggevers) Op de Schiedamseweg ln Rotter dam is dinsdagmorgen een bestel auto in een slip geraakt en tegen een lichtmast gevlogen. De 21-jari- ge assistent-verkoper C. J. Bruys van de Poelenburg kreeg slechts •»en wondje boven het linker oor, hoewel de auto volkomen werd ver nield. Ook een deel van een ligus terhaag moest het ontgelden. In de lagere technische school aan ie Hiilevüet in Rotterdam-Zuid is aaandagnacht ngebroken. In de tamer van de administrateur op de *erste verdieping, waar een deur verd geforceerd, brak men vervol gens een kast open. Daaruit werd een bedrag van 1700 en een leren aklëiiiü, uUilgêiiia&kt. (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks 9.15 uur" woensdagmor gen viel een 64-jarige Schiedammer, die onder invloed was. voorbijgan gers lastig. Zo hinderlijk, was het op treden dat men de politie waar schuwde. De man is ter ontnuchte ring opgesloten op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstr. Kapsalon Hélène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor teder haar geschikt, f7.50. Hélène Uéde permanent, de meest ideale natuurlijke permanent f 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hélène, Rem- brandtlaan 22, Schiedam, tel. 267170. f 1,00 reductie op deze advertentie. Alles op gemakkelijke beta- c ling vanaf ƒ1,— per week. GOEDERENHANDEL Fa. A. Schilperoord en Zn., Tuln- laan 40, Schiedam. Laat Uw overall CHEM. REINIGEN, beter dan was sen en niet duurder. Wasserij C. J. Heinsbroek, Frans Hals plein 2, tel. 010-26 70 90. LOENDËRSLOOT, kasten, 20 verschillende 1-, 2-, 3-deur»- kasten uit voorraad leverbaar. Mariastraat 43, Schiedam, tel. 284779. WISSELBAND N.V., Schie dam, Raam 26. telef 268351 (dag geopend van 1 uur 's middags tot s avonds half acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden alle merken Mon teren repareren opsnijden, balanceren Oude banden hoge inruilwaarde Al onze JAPONNEN zijn naar maat gemaakt, in 7 da gen klaar. Japonnen vanaf f 19,95. Gladde rokken, ge voerd, vanaf 17,50. Alles inclusief stof. E.V.A.S., Broersveld ra-. 23, Tel. 261154. re koop: KINDERWAGEN met bedje, kinderstoel en kinderledikantje met bedje. S. Koorengevel, Heenvliet- siraac 21.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 2