AARDGASOMBOUW (1966 EN '67) BEGROOT OP VIER MILJOEN De 21.000ste in de haven Rotterdams viertal op dievenpad in verschillende steden W JONGE MEDEWERKER r KL:'# Elektriciteit duurder in Rotterdam en Schiedam Herman 'Tellem' Haan lioudt lezing over Eerste steen uitbreiding drukkerijhal In vlaag van woede vrouw geslagen UITSPRAKEN RECHTBANK Man (66) valt uit bestelauto Botsing tussen auto, scooter en bromfiets ie Burgerlijke Stand Nieuwe iverken Leningsplafond i i I v Expositie in T astevin O na an va ard baa r SCHIEDAMSE ZAAKERTJES HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1985 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Zelfs bij de grootste inspanning, die wij ons getroosten om de inkomsten op te voeren, is het onmogelijk tot een werkelijk evenwichtige begroting te komen als de algmene uitke ring uit hel gemeentefonds niet alsnog aanzienlijk wordt verhoogd." Dit schrijven burgemeester en wethouders van Schiedam in de geleidebrief van de zo juist verschenen begroting voor de dienst 1966. i ZU ID - H OLLAXDSCH E KANTOORBOEKHANDEL I PASSAGE SCHIEDAM KINDERPORTRET ZAAIERS plaat# ze lees ze ie adverteert, wordt NIET VERGETEN Bekwaam eerste kapster en aank. kapster Hoogstraat 2 - Schiedam TeJ,26 3S:oa, GEMEENTE SCHIEDAM Bij de Gemeentelijke Accountantsdienst kan worden geplaatst een Vereist: U.L.O.-diploma, alsmede Praktijk diploma boekhouden. Salariëring afhankelijk van leeftijd; oplei ding en ervaring van 313,00593,00 per maand, exclusief huurcompensatie en 4% vakantietoeslag. Studietoelage en premiespaarregeling zijn van toepassing. Sollicitaties binnen 10 dagen na het- ver schijnen van dit blad aan het hoofd van de accountantsdienst, Stadhuis, Schiedam. DE DIEF VAN DAMASCUS CAPTAIN FALCON EN DE WREDE TIRAN SCHWARZE NYLONS HEISSE NACHTE MEDEDELING College heeft geen optimistische (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Botterdam zouden een verhoging van de elektriciteitstaricven overwegen. Dit schrijft het Schiedamse ge meentebestuur onder het hoofdstuk elektriciteitsbedrijf in de geleide brief van de zojuist verschenen be groting voor het dienstjaar 1966. Een dergelijke verhoging heeft ook in Schiedam gevolgen. Immers, tus sen Rotterdam en Schiedam bestaat een contract voor de levering van elektriciteit. Het Schiedamse college verwacht voor 1966 een gunstig exploitatie saldo, dat gebasseerd is op de hui dige tarieven van beide gemeenten. In liet contract Is overeengekomen, dat Schiedam aan haar afnemers nimmer minder in rekening zal bren gen dan het Rotterdamse tarief. Schiedam heeft van de bepaling, dat het wel mogelijk is een hoger ta rief in rekening te brengen, gebruik gemaakt om met instemming van net Ministerie van Economische Zaken per l januari 1965 een tarief in te voeren, dat voor alle Schiedam se afnemers een halve cent per kwh hoger ligt dan het Rotterdamse. De (jaardoor bereikte meeropbrengst van ongeveer ƒ600.000 kwam geheel ten goede aan Schiedam. Of dit zo zal blijven dient te wor den afgewacht. Voor de afrekening met Rotterdam van de geleverde elektriciteit geldt namelijk een wat ingewikkelde formule, aldus het col lege, die als resultaat heeft, dat bi) een verhoging van het Rotterdamse tarief en het daaraan gekoppelde minimale Schiedamse tarief, de meeropbrengst (voor zover het de leverantie aan Schiedam betreft) voor de helft ten goede komt aan Rot teróam en voor de andere helft ten goede aan Schiedam. kijk op komend jaar zijn ex (Van een onzer verslaggevers) DE ROTTERDAMSE architect en ontdekkingsreiziger Herman Haan zal op dinsdag 5 oktober 1965, des avonds om 20.15 uur. in de aula van het Stedelijk Museum te Schiedam een lezing met films en dia's hou den over zijn speurtocht naar oude Afrikaanse cultuur, bekend onder de naam Tellem-expeditie. IN DE PAUZE kunnen belangstellen den een kleine tentoonstelling van voorwerpen van de Teilem bezich tigen, alsmede de serie litho's „De Val" van Jef Diederen, met tekst van Bert Schierbeek, naar aanlei ding van deze onderneming, KAARTEN VOOR deze lezing zijn verkrijgbaar aan de kassa van het museum (tel. 266491) a 1,50 per persoon, voor museumvrienden a 1,25, voor jeugdleden en houders Van een cultureel -jeugdpaspoort a ƒ1,per persoon. SCHIEDAM. Geboren: Helena C. d. v. E. P. Poelmann en M. Verbaan; Helene A. d. v. J. P. Ka- zenbroot en J. T. van der Logt; Je roen 7... B. van der Heijden en A. B. van Lieburg; Hermanus C. z.. A. F. Verhagen en A. M. Brouwers: Johannes A. F. z.v. A. F. Teuthof en L. C. A. M. de Graaff; Rendert R. z.v. W. Schriemer en M. J. A. T Palmen: Hugo F. z„ F. H. van der Linde en N. Z. Pulk; Jeroen z.v. G. de Jong en C. J. H. Zon dag: Monica d.v. K. G. Witberg en A. van Grootveld; Vèronique d.v. A. J. Broekmeijer en P. A. Dors man: Ingrid M. A. d.v. J. C. J. Ham en J. M. T. Jacobs: Frank z.v. J. Kok en C. T. Christen; Margaretha M. J. d, v. M. C. M, Straver en J. W. M. Schepen; Jan- tlna P. d.v. W. Korpershoek en J. van 't Oor. Overleden: C. A. Scheffers. 85 jr. wed. Verhoev; A. C. van Straaten, 14 jv, wed. De Man; C. T. Bourna, 80 jr: J. H. A. Feelders. 53 jr, echtge Vis; M. A. Grims, 57 jaar. SCHIEDAM Geboren: Francis- cus A M z v A M Kleinherenbrink ên A M Vollebregt; Bernardus A z v B A v d Berg en J B ie Koning. Overleden: C Voogd 74 jr. echtg Post; J v d Horst 52 jr. echtg v Eijk; M Grandia 66 jr. echtg v d Klaauw; D Kouwenhoven 59 jr; P G Poort 88 jr; J C Lobbo 82 Jr. Deze begroting heeft een feitelijk tekort van ƒ930.457,74, doch dooreen bijdrage uit de saldi-reserve van vo rige dienstjaren kan een formeel evenwicht tussen inkomsten en uit gaven worden verkregen. Het college schrijft, dat de Tech nische Bedrijven de rente en de af schrijving (kapitaalslasten) moeten verdienen, maar men verheelt niet, dat deze bedrijven uiterst kwetsbaar zijn en dat het de laatste jaren steeds de grootste moeite kost om een ontwerp-begroting voor die be drijven op te stellen, die in het ka der van de begroting voor de alge mene dienst aanvaardbaar is. Voor de komende jaren rekent men in Schiedam p een voortduren de stijging van net bedrag van de kapitaaislasten. omdat nog veel gro te en kleine werken op het program ma staan. Voor 1966 staan enkele nieuwe werken op het programma. Een geldlening aan de Stichting School- tandverzorglng voor de aanschaf fing van een dentalcar, restaura tie van grasmatten op het sport complex Harga, ophogen plantsoe nen en aanbrengen van beplanting in Schiedam-West, aanleg van een parkeerterrein aan de Lange Ha ven-Hoogstraat en het inrichten van een terrein voor autowrakken zjjn daarvan de kleine werken. Een groot werk is de ombouw en verdere voorzieningen in verband met de toekomstige aardgaslevering voor ƒ4 miljoen. Voor de straatver lichting wordt een bedrag van 135.000 uitgetrokken. Voor100.000 worden oude lichtmasten en arma turen vervangen en de overige straatverlichting verbeterd. Een spe ciale post 35,000) is de verbetering van de straatverlichting in de Lange Nieuwstraat. Het college stelt echter nadrukke lijk, dat niet alle werken reeds in het komende jaar aan de beurt zul len komen. De krachtigste rem op de uitvoering van de werken is het gebrek aan dekkingsmiddelen voor de daaraan verbonden uitgaven. Burgemeester en wethouders her inneren met bezorgdheid aan het feit, dat Gedeputeerde Staten geen enkel comptabiliteltsbesluit goedkeu ren tenzij de vaste financiering van de uitgaven, welke het eerste jaar na de goedkeuring worden gedaan, verzekerd is. Hiervoor zijn langlo pende leningen nodig, waarvan een door Gedeputeerde Staten voor elke gemeente afzonderlijk vast te stellen maximum niet mag schreden. worden over voer het tijdvak 1 november 1965 tot 31 oktober 1966 is voor Schiedam een maximum Vastgesteld van 14 miljoen, dat onlangs werd verhoogd met 1.400.000 voor de aansluiting op het aardgasnet. „Met veel beleid," aldus lichten burgemeester en wethouders een en ander toe, ..zal het ons gelukken zon der stagnatie het einde van deze pe riode te bereiken. Maar dit houdt geenszins een optimistische kijk op de komende maanden in. In die pe riode zal een aanzienlijk bedrag aan de bouw van het nieuwe ziekenhuis worden besteed. Voor verscheidene in aanbouw of voorbereiding zijnde be jaardentehuizen zullen garanties dan wel aanvullende garanties worden gevraagd. Voor de resterende kapl- taalswerken zal dus maar een be scheiden bedrag overblijven, tenzij het leningsplafond voor Schiedam wordt verhoogd.'' Advertentie X.M. (Van een onzer verslaggevers) Cora v. d. Water, het jongste doch tertje van de eigenaar (6 jaar), legt maandagmiddag om 12.30 uur de eerste steen van de te verdubbelen drukkerijhal van drukkerij A. L. v. d. Water aan de Van Beverenstraat lc te Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) De 64-jarige timmerman A. H. wist zich niets meer te herinneren van het misdrijf, dat hem dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank bracht. Volgens de dagvaardiging zou hij in de nacht van 37 op 28 juni zijn vrouw Arendje V. op het hoofd hebben ge slagen. Dit was gebeurd nadat hij door zijn werkgever was ontslagen. Thuisgekomen had hij woorden met zijn vrouw gekregen en niet goed gevonden dat zij het bed met hem deelde, waarna zij zich op de grond voor dat bed te slapen had gelegd. Hij moet haar toen een klap met een klauwhamer hebben gegeven, waardoor een grote hoofdwond ont stond. De vrouw ss daarna de wo ning uitgevlucht en in het Haven ziekenhuis opgenomen. Na zün arrestatie had H verklaard in een vlaag van woede te hebben gehandeld. Volgens het rapport van het Delta-ziekenhuis, waarin hij ter verpleging werd opgenomen, lUdt hij aan een paranoïde psychose, die ver dere behandeling noodzakelijk maakt. De officier van Justitie nam aan dat verdachte buiten zijn wil gehan deld heeft en vorderde ontslag van rechtsvervolging onder voorwaarde, dat hij voor hoogstens een jaar in een psychiatrische inrichting wordt opge nomen. Nadat gebleken was, dat die op name jn het Deltaziekenhuis onmid dellijk zou kunnen geschieden, heeft de rechtbank 's middags conform de eis van de officier besloten verdachte op vrije voeten te stellen. (Van een onzer verslaggeefsters) Vandaag is het, 21.000ste schip van 1965 geteld in de Rotterdamse ha ven: de Nederlandse Helen varen de van Londen naar de Binnenhaven voor Holscher's scheepvaartbedrijf. Vorig jaar liep de 21.000ste op 1 oktober binnen. Het was het Duitse schip Miherva. Aardgas-voorbereiding loopt volgens plan Het probleem, dat zich hierbij i Dit vraagstuk is nog in studie; in voordoet is de toeslag zodanig vast j de binnenkort te verwachten voor- te stellen, dat wel een bevredigen- stellen zuilen burgemeester en wet- der exploitatieresultaat wordt be- houders uitvoeriger op de financiële reikt consequenties van het aardgas voor zonder het verbruik in de verwar- gasbedrijf en afnemers ingaan, mlngsseetor te veel af te remmen. De Rotterdamse rechtbank heeft dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van de gestolen tuinbeelden. De 32-jarige Rotterdamse opkoper P. v. d. W. en de 26-jarige Rotterdamse autohandelaar H. W. van B., die uit de tuin van het Historisch Museum aan de Korte Hoogstraat een stenen vrouwenfiguur en uit twee particu liere tuinen enkele stenen leeuwen hebben weggehaald zijn veroordeeld tot resp. 10 maanden met aftrek, waarvan 3 voorwaardelijk en 9 mnd. waarvan 3 voorwaardelijk. De officier van Justitie had tegen de opkoper dezelfde straf gevorderd en tegen de autohandelaar 10 maan den met bevel tot gevangenhouding. De 21-jarige kelner A. 8. die met de autohandelaar uit een tuin aan de 's-Gravenweg twee gietijzeren vazen had gestolen is veroordeeld tot vijf maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk. Tegen hem was zeven maanden geëist, waarvan eveneens 2 voorwaardelijk. De rechtbank heeft de 28-jarige kantoorbediende J. M. A. te Rotter dam wegens diefstal van een porte feuille met 800 een spaarbank boekje en een paspoort en wegens oplichting conform de els veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De jonge Leidse fotograaf Cor van Wanrooy houdt in Taverne Tastevin een expositie. Er hangen twaalf fo to's. hoofdzakelijk portretwerk. Hij maakt mooi en gaaf werk. Men ziet duidelijk dat hij de techniek volko men beheerst. De sfeer die van zijn foto's uitgaat, is enigszins roman tisch, wat de kijker een zekere rust geeft. Vooral de sterke kinderpor tretten springen er door hun eenvoud uit. Het geheel is prettig en harmo nisch samengesteld. In het dagelijks leven is Cor van Wanrooy fotograaf-restaurateur bij het Prentenkabinet. De expositie is te bezichtigen van 28 september tot 28 oktober. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Schiedam verwachten, dat begin 1966 het lang verwachte aardgas zal kunnen worden ge bruikt. In de geleidebrief van de begroting voor 't dienstjaar 1966 schrijft het college, dat de technische voorbereidingen, die het bedrijf treft, geheel volgens plan verlopen. Men neemt aan dat in april 1966 met de feitelijke ombouw van de gasapperatuur bij de afnemers kan worden begonnen. Overeenkomstig de voorlopige toezeggingen zal het volgend jaar meer dan de helft van het totaal aantal afnemers het aardgas ontvanger. (Van een onzer verslaggevers) Een 66-jarige man, A. Maat van de Mathenesserdijk, is dinsdagmid dag vanuit een bestelwagen op straat gevallen, toen de auto op de Van Lennepstraat-Bilderdijkstraat tegen een vrachtwagen botste. De heer Maat. die naast de be stuurder had gezeten, liep enkele I van de bedrijfsbegroting eventuele hoofdwonden op. Hij werd overge- tegenvallers kunnen worden opge bracht naar het ziekenhuis Dijkzigt. 1 vangen. De ombouw wordt in 1967 in zijn geheel voltooid. In hoeverre de re kening van 1966 zal worden beïn vloed door de financiële consequen ties van de komst van .'iet gas, hangt af van de nog vast te stel len verkooptarieven en van het tijd stip waarop de tarieven zullen in gaan. In de ontwerpbegroting kon hiermede derhalve nog geen reke ning worden gehouden. Vervolgens belanden burgemeester en wethouders op het chapiter van de aardgastarieven. „Alvorens de ta rieven In ogenschouw te nemen'', al dus het college, „verdient het resul taat van het gasbedrijf voor 1966 aan dacht." Ten gevolge van de loon- en prijsstijgingen in de laatste jaren verwacht men een nadelig saldo van 272.500. Een dergelijk nadelig exploitatie saldo achten burgemeester en wet houders onaanvaardbaar. Men wil dit 'nadelig saldo voorkomen door in de eerste plaats de inkoopprijs van het gas op een andere basis te ra- üit eesi oogpunt van bedrijfsbeheer SpeCldtttief kan men beter uitgaan van de in koop van raffinaderij-gas, omdat door de meevallers op dit onderdeel Nu dit niet mogelijk is zal de ra ming van de inkoop V3i» gas met ongeveer een ton worden verlaagd. Hiertoe zal op korte termijn een voorstel bij de gemeenteraad worden Ingediend. Tevens zal men de raad voorstellen om per 1 januari 1966 de tarieven in geringe mate te verho gen teneinde de rest van het tekort weg te werken. Terugkomend op de aardgasta rieven constateren burgemees; er en wethouders, dat, wanneer de aanbevelingen van de Commissie Samenwerking Regionale Organen Gas voorziening zouden worden ge volgd. dit voor Schiedam op basis van de huidige omzetcijfers en in vesteringskosten een achteruitgang van het exploitatie resultaat van ongeveer 700.000 per jaar zou be tekenen. De tarieven zullen er op gericht zijn de gasomzet. in het bijzonder in de verwarmingssector te stimuleren in de verwachting, dat door deze ver hoogde omzet na een aantal jaren weer eeh bevredigend exploitatiere sultaat zal kunnen wenden behaald. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE- Kils me sufferd (14 jr.) 2 en 8.15 uur. MONOPOLE: Mannen van staal (14 ,ir.), 2 uur. Hercules tegen de Moloch (14 jr.), 8 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: KKO-avond: Fons Jansen met de „Lachende kerk" 20 uur. GEBOUW IRENE: Contactavond KNMPT, 20 uur. Tentoonstellingen: GALERIE PUNT VIER: Expositie Evert Maiiangkay. gouaches en collages (tot 2 oktober). (Van een onzer verslaggeefsters) In de nacht van 22 september vroegen Tier jonge Rotterdammers in een personenauto, in Gouda, de weg aan een politieman. Dat is voor hen niet goed uitgepakt, want deze, van een goede speurneus voorziene politieman, kreeg door hun gedrag het idee, dat er iets niet pluis was. Eu er was inder daad iets niet pluis: na een tournee van de heren de 23-jarige losse werkman H. G., zijn 21-jarige broer C. F. G., hun zwager d 22-jarige elek- tromonteur J. L. en de 20-jarige chauffeur G. D. langs de diverse politie bureaus, hebben zij een hele serie inbraken In verscheidene steden bekend. Berkel, de sigaretten en chocolade bekenden zij weggenomen te hebben bij een inbraak in een kantine iangs de Biltsestraatweg in Utrecht Het viertal werd overgebracht naar het Utrechtse politiebureau. De Rotterdamse recherche kwam er ook aan te pas: deze deed op verzoek van Utrecht huiszoeking in de woning van de gebroeders G. Na der onderzoek resulteerde in de op lossing van een Inbraak in een kan tine aan het Tankhoofd. De recher che van het Rotterdamse bureau De Slinge werkte de zaak vervolgens in samenwerking met de riikspolitie te Bleiswijk verder af. Behalve de reeds genoemde inbra ken bekenden de vier mannen nog een inbraak in een kantine aan de Vierhavensstraat en in een ijzerwin kel in Bleiswijk. De opbrengst van hun activiteiten was gering, de aan gerichte schade groot. Gisteren is Let viertal voor de of ficier van Justitie geleid. De tournee begon op het Goudse politiebureau, waar het interieur van de auto nader werd onderzocht en waar bleek dat er sloffen sigaretten, repen chocolade en een verbogen sehroevedraaier in de auto lagen. Bovendien toonde bestuurder H. G. een vervalst rijbewijs. Het rijbewijs was gestolen uit een vrachtauto in Op de Willem Buytewechstraat hoek Coolhaven in Rotterdam zijn dinsdagmorgen een personenauto, een bromfiets en een scooter op el kaar gereden. De bestuurder van bromfiets en scooter, de timmerman J. J. Mas tenbroek (19) uit de Van Dieststraat en de slager A. P. J. Proper (20) uit de Pirandeilostraat. zijn met ver wondingen aan armen en benen naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht. De PPPPP— -rod6 'P®n en slager kon echter na behandeling huiswaarts keren. Elke garantie, dat deze penetratie in de verwarmingssector inderdaad volgens de prognoses zal verlopen, ontbreekt echter en het college acht het niet verantwoord, dat het beleid ten aanzien van een gemeentebedrijf j geheel op een dergelijke speculatie- re grondslag wordt gefundeerd. Men stelt de raad derhalve voor op korte termijn een aardgastarief aan te bieden, dat wel principieel uitgaat van de aanbevolen tarie ven, waarop echter een tijdelijke toeslag wordt gelegd. Deze toeslag wordt verminderd naarmate de verwachte omzetstijging zich inder daad zal voltrekken. MOEILIJKE of pijnlijke voeten Wij helpen direct Schellings, Uw speciaalzaak voor luxe gemakschoenen, pedicure, steunzolen: ook op doktersadvies. St.-Liduina- straat 27a, Schiedam, telef. 265808. AUTORIJSCHOOL „JAS MIN" iest met nieuw mate riaal. Theorie en leerboekje gratis, 8.per les of 70,— per 10 lessen. Idenburgstnaat 68, tel. 262385. Kapsalon v. d. Kruit- kan aank. KAPSTER plaatsen. Mgr. Nolenslaan 333 en 337, Schiedam, tel. 269841. Te koop FIAT 1100 station car 1956, tegen elk aanneme lijk bod, Tel, 262996, Spoedcursus AUTORIJDEN voor 65,-, 10 voile rijuren. Losse lessen 7,50, Lest in nieuwe V.W. Autorijschool Penders, Jan v. Zutphenstr. 87. tel. 261015. Gevraagd voor te Vlaardingen kapsalon Voor prima le kracht hoog salaris en eens per 6 wkn. extra-vTije zaterdag. Br. ond no. S 2049 b.v.d.b. Zelfplakkend PLASTIC, ta-i felbladen, gefineerd of in i hard plastic. In alle uitvoe ringen. Op maat gemaakt Hout-, board- en trlplexhan- del Wetsteiin, Groenelaan 79. telefoon 265116. Voor uw PASFOTO'S na~- tuurlijfe naar fotohandel K. v. Vuuren. Hoogstr, 106. Schiedam In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar NAAR GEENE, Rotterdam- sedijk 264. voor tassen, kof fers en alle fijne lederwaren. Telefoon 269919. DONDERDAG 2 en 8 uur - VRIJDAG 2. 7 en 9.15 UUI ZATERDAG 2. 7 en 9.15 uur - ZONDAG 7 en 9,15 uur DINSDAG 2 en 8 uur - WOENSDAG 8 uur TONT RUSSELL - LUC. ANA GTLLY Spannende avonturen van twee gladde jongens uit de Oosterse onderwereld. TECHNICOLOR J4 JAAR ZONDAG 2 en 4.15 uur - WOENSDAG 2 uur LEX BARKER - ROS SANA RORY Een vastberaden vrijbuiter streed met een handvol onder drukten tegeu een wrede tiran. TECHNICOLOR 14 jAAR ZATERDAGNACHT 12 uur PETER VAN EYK - SUZANNE CRAMEll Een lomplot van gewetenloze handelaren ln verdovende middelen en verloren danseresjes. 13 JAAR Advertentie», waarin Geneesmiddelen el Ge il eeewfjien worden aanbevolen, worden slecht» geplaatst, indien voorzien van het stempel "Geen bezwaar', afgegeven door de Keurings- raad Openlijke Aanprijzing Geneesmiddelen en Geneeswijzen. Directie N.V. De Arbeidersper», Dagblad Eet Vrije Volk.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1