Schiedamse drukkerij breidt uit Cora van de Water le steen 0D1 verslaat Maassluis (5-3) Nog één man zoek ARGUS M HET WESTEN A TAXI? EUROTAX 26 94 60 KIJK BIJ DE ZAAIERS Co-op huldigt G. P. Wasman J. van den Bam inspecteur bij politie Schiedam Ontsnapping rijksasiel: Brand op dak van Schiedamse flat-in-aanbouw Hotte modeshow in Musis Sacrum Inbraak in wasserij Zelfwerkzaamheid iSGHIEDAMSEi ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 OKTOBER 1965 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) «Het is jammer, dat ik er mee moet stoppen, want het ging erg goed. We hadden de laatste maanden iets opgebouwd, maar dat kan nu niet blijven voortgaan." In zijn ouderlijke woning aan de Fabristraat 41 te Schiedam kijkt Cees Bouw, de 22-jarige exploitant van Galerie Honger aan de Idenburgstraat 8 (Nieuwland), somber voor zich uit. Subsidie (Van een onzer verslaggevers) Geluid klaar, camera loopt. „Mijnheer Bolmers mag ik u eens vragen...." Met deze woorden begon zaterdagmiddag een televisie-opname van de Schiedamse Sporthal. Vragensteller Bruin Noordam, de geluidsman Dick Bijker en de Schiedamse cameraman Hans Visser hebben ruim twee uur opnamen ge maakt voor het NCRV-televisieprogramma, wat op donderdag 14 oktober op het scherm komt. Alle hoeken en gaten van de sporthal zijn door Hans Visser op film vastgelegd. Bruin Noor- dam stelde de vragen, die op resolute wijze door de onder vraagden werden beantwoord. mm ZAAIERS plaats z« lees ze straks [eurotax] OPTIEK IN OPTIMA FORMA ORANJESTRAAT 9 - TEL 26.64.31 Dan hoeft u niet lang te zoeken GEMEENTE SCHIEDAM <!vrrit*m» kus! «eld Niet adverteren is duurder „Je mooiste glimlach, Cora, Kijk eens hierheen Cora- goed so, dat doe je prima Deze opmerkingen klonken maan dagmiddag aan de achterzijde van het pand van drukkerij Van de,Wa ter in de Van Beverenstraat X te Schiedam. Een zesjarig, in een rood jurkje gekleed, meisje met blond haar, waarin een geel bloempje was ge stoken, zette voorzichtig een grote steen op een provisorisch muurtje. Geassisteerd door een metselaar- drukte ze de steen in het cement en daarmee was haar taak afgelo pen. Cora van de Water, dochtertje van de eigenaar van de drukkerij, had de eerste steen gelegd voor een uitbreiding van het bedrijf, dat zich in november 1962 ln Schiedam ves tigde. De 38-jarige eigenaar, de heer A. L. van de Water Cfk ben tussen de zetmachines geboren.begon zijn carrière met een eigen drukkerij tje in de Haagse schildersbuurt. Twee jaar ïang probeerde hij in navolging van zijn vader een drukkerij te ex ploiteren in de Van Dijkstraat, maar Den Haag was niets voor deze ener gieke Schiedammer en zodra er een kans was, besloot hij naar Schiedam te verhuizen. Drie jaar geleden kwam die kans cn hij greep hem met belde handen. In de Van Beverenstraat begon de heer Van de Water roet een kleine drukkerij en bouwde een klanten kring op, Thans gaat hij uitbreiden. Het Schiedamse Aannemingsbedrijf A. F. Lansbergen bouwt voor hem een nieuwe hal met een oppervlakte van 35 m2. Klein weliswaar, maar de omzet van de drukkerij, zal mede door het gebruik van nieuwe ma chines worden verdrievoudigd en de heer Van de Water ziet de toekomst optimistisch tegemoet In een tot berstens gevulde zaal van. Musis Sacrum heeft de Schie damse vrouw maandagavond kunnen meeleven met een mode-show, geor ganiseerd door het Hema concern. De modellen, die op een bijzonder plezierige manier ingeleid werden door Maggy Sierenburg-, de lady speaker, oosten veel bijval van het aandachtig toeziend publiek. Maggy Sierenburg, die als free lance optreedt, dankt haar vaardige stijl van aankondigen vooral aan de ervaring, die zü heeft opgedaan bij het cabaret in Amsterdam. De show, die mede dank zy de enthousiaste medewerking van de mannequins tot zulk een succes leidde, werd muzi kaal omlijst door de organist Nol Kok. (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond heeft de CO-OF Nieuwe Waterweg in haar bedrijf ln de Kethelstraat te Schiedam afschei genomen van de heer G. P. Wasman, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd het bedrijf gaat verlaten. Tijdens een druk bezochte recep tie, leverden diverse sprekers een bijdrage ln de hulde, die de heer Wasman die avond ondervond. Als eerste sprak de heer A. M. v. d. Wel. voorzitter van het bestuur der coöperatie, die cie werkzaamhe den schetste, die gehuldigde tijdens zijn 45-jarige loopbaan heeft verricht Dat de beer Wasman actief heeft bijgedragen om de coöperatieve ge dachte uit te dragen, blijkt wel uit de enorme belangstelling, die van de kant der klanten was te merken by de huldiging. De 65-jarige broodverkoper, die op 2 oktober voor de laatste maal zijn dectro-car de remise inreed, is eerst lange tyd in de bakkerij werk zaam geweest, afgewisseld door pe rioden waarin hy als reserve-bezor ger langs de consument ging. Hy was ondanks zyn functie als penning meester van de bakkezsbond van het NW afd. Schiedam, die hy op een uitstekende wyze heeft vervuld, een man die niet op de voorgrond wen ste te treden. By de felicitatie vond de heer v. d. Wei de goede gezond heid van de Schiedamse broedverko- per wel het grootste geschenk. Er waren echter ook andere ge schenken, een bankschroef voor de hobby van de heer Wasman en een bloemstuk voor zyn echtgenote. De heer H. M. Kemper, bood na mens het jubileumfonds een bedrag onder couvert aan. Met grote snelheid raasde A. v. d. uit Noordwykerhout uit de bocht van de Westeinderweg. De snelheid van zyn net „te goeder trouw" aangeschafte brommer was door al lerlei technische grepen opgevoerd. Voor het feit dat hy te links had gereden vonniste de rechter hem tot 25 of vjjf dagen en voor zyn te grote snelheid tot 75, subsidiair 15 dagen. Onderdelen als cilinder en carburator werden voor goed in beslag genomen. Cees Bouw stopt met (Van onzer korfbalmedewerker) De eerste twaalftallen van de korf balclubs hebben tegen de verwach ting in uitstekende prestaties gele verd. Er zijn een overwinning en twee gelijke spelen behaald, ODI heeft zoals we verwachtten. Maassluis een. nederlaag'toegebraeht. Maar het is toch een merkwaardige wedstrijd geworden. In de eerste helft was ODI belangrijk sterker, hetgeen door twee treffers van J. Versteeg en één van T. Spruyt tot uitdrukking kwam. Juist voor de rust scoorde Maas sluis tegen, In de tweede helft dacht ODI zijn siag te slaan, hetgeen aan vankelijk zo scheen te gaan. G. Bos bracht de score op 41, maar toen kwamen de bezoekers geducht op zetten en haalden op tot 4r— 3. Het werd zelfs 44, maar deze treffer werd afgekeurd. Gelukkig voor ODI vond mej. G, van 't Hof tien minu ten voor het einde als laatste de korf, waardoor ODI met 5—3 won. Schiedam heeft tegen Ahoy een zeer enerverende wedstrijd gespeeld, «adat de roodzwarten twee straf- worpen hadden gemist kwamen de Rotterdammers met 0—2 voor. F. »eer scoorde tegen, maar Ahoy trof voor de rust nog eens doel, ondanks het feit, dat Schiedam in de eerste helft sterker was. Na de hervatting brachten mej. M. Vredenbregt en P. Boogaars de score in evenwicht, waarna Ahoy weer met 3 -5 voorkwam. Door F. Veer werd het 45, gevolgd door 26 en in de laatste fase werd het o6 door P. Boogacrs en 86 door Samen met Jan de Winter begon hij een jaar geleden met het exploi teren van een tot galerie omgebouw de garage, die de veelzeggende naam „Honger' kreeg. Cees Bouw vindt, dat er honger naar kunst moet komen. Kunst, meent hij, „is even belangrijk als een stoei waarop je zit. Het is een zaak, die je nooit vergeet." Daarom bestedde deze leerling van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten en Technische "Wetenschappen bijna al zijn vrije tijd aan het organiseren van expo sities, wat hem als ingewijde zeer goed af ging. Cees Bouw (slank postuur, blond haar. blauwe ogen en baardje) slaag de erin om kunstenaars van naam naar Schiedam te laten komen. Na men als Aat Veldhoen, Jan Beze- mer. Hazebroek, zuster Gertrude en Gustav Meist werden door zijn acti viteit bekend in Schiedam. Zijn deel name aan de exploitatie van gelerie- en was van niet te onderschatten betekenis, omdat het de andere ex ploitanten, zoals Diet Wiegman, Cees van de Geer stimuleerde. Nauwelijks had Cees Bouw werk van Aat Veld hoen getoond of Diet Wiegman ex poseerde schilderijen van de Gor- kumse kunstenaar Wil Ferwerda, Dit alles gaat verloren, omdat Cees Bouw niet meer over de gara ge in de Idenburgstraat kan beschik ken. Hij gaat nu trachten om ergens in Schiedam een ruimte te vinden, maar of het zal lukken is nog de vraag. Zelf zegt hij: „Het is erg moeilijk om iets goeds te krijgen. Je zou eigenlijk van de gemeente een pandje, het hoeft niet eens erg moeten hebben, want het is nauwe lijks te doen als je bijna geen geld hebt. En reken erop, dat het exploi teren van een galerie, zelfs als je er niets aan wil verdienen, toch nog geld kost. Je moet telefoneren, be zoeken afleggen en is zo'n kunste naar eenmaal bereid om te komen dan begint het pas. Want zijn werk dient zo goed mogelijk tot zijn recht te komen, zodat je dus nieuwe lijs ten moet maken. Enfin, het is leuk werk, maar wel duur; Zoals bekend ging Cees Bouw een galerie exploiteren omdat hij af wil van wat hij „traditionele gedoe." Ge wone mensen, zegt hij, „moeten een expositie kunnen openen. Ik wü de kunst tot het publiek brengen. Als je met de mensen over kunst gaat praten begrijpen ze het veel beter. Het ideaal van Cees Bouw is een ruimte, waar iedereen zijn werk kan ophangen of het nu goed of slecht is. Hoofdzaak is volgens de exploi tant, dat te weinig mensen met kunst worden geconfronteerd, waar door er naar verhouding ook vrijwel geen belangstelling voor kunst be staat. In die leemt zou de ruimte voor zien, die Cees Bouw eventueel kan huren, maar voorlopig is het niet zover. Peinzend zegt hij nog: „Het zou prachtig zijn, maar het is erg moeilijk om iets te vinden." I fCRV-televisie maakt opnamen van sporthal Het Schiedamse politiekorps heeft een nieuwe inspecteur. In de rang van ambtenaar 2e klas is per I ok tober de heer J. van den Bans aan gesteld; hij is werkzaam op de af deling justitiële dienst. De heer Van den Bam is 34 jaar oud. Hij werd geboren in Spljketüs- se en bezocht na de HBS de politie opleiding in Hilversum. Op 1 augus tus 1955 werd hij aangesteld bij de Haagse gemeentepolitie; twee jaar later werd bij overgeplaatst naar Wassenaar. Drie jaar geleden vertrok de nieu we inspecteur naar de Nederlandse Antillen en kreeg daar de functie van chef van de verkeerspolitie in Curacao. In de afgelopen nacht is er inge broken bij de stoomwasserij Edel weiss aan de Westmolenstraat te Schiedam. Men forceerde aan de voorzyde van het pand een toegangs deur en kwam zo op het kantoor, waar uit een niet-afgeslot,en bureau een bedrag van zestig gulden werd weggenomen. Bij het onderzoek bleek, dat er bij de wasserij ook is ingebroken in de nacht van donderdag 30 september op vrijdag 1 oktober, waarbij een bedrag van 100,- zou zijn ont vreemd. Van deze inbraak had men de po litie niet in kennis gesteld. Vrijdagavond werd Cor Bolmers iaat op de hoogte gebracht, dat het NCRV-team opnamen zou komen maken. De vraag van de NCRV was j of er dan ook mensen aan het werk l waren. De tyd voor de zelfwerkzaam- j heid is er nog niet, dus zouden er ook zaterdagmiddag geen mensen zijn. Bolmers beloofde echter dat hy voor mensen zou zorgen, In allerijl werden mensen gewaarschuwd om aan de sporthal te werken. Dat wa ren. :.a leden van de honkbal- en voetbalvereniging Schiedam. Die wa ren toevallig met. een ploegje op hun eigen veld aan het werk. By DWS, de korfbalvereniging Schiedam, Mar- tinit en HBSS werden wat mensen gevonden, die de handen uit de mou wen wilden steken. Hoe graag Bol mers de andere clubs ook had willen inschakelen, de tijd was er te kort voor. Daar kwam nog bU dat er voor vele mensen geen werk was. Dat gaat straks pas gebeuren als men aan de afwerking gaat begin nen. Personeelsleden van de Fa. Kuypers stelden hun vrije tijd ter beschikking om een paar ramen te steiien, want men wilde by de NCRV aile onderdelen in beeld brengen. De zelfwerkzaamheid van de Schie damse sportmensen was al tot Bus- sum doorgedrongen, want men zocht voor de nieuwe sportrubriek van de NCRV naar een onderwerp wat van pas kwam in het raam van hun uit zending. Hot NCRV-spoxtprogmn- ma gaat verschillende onderdelen van de sport onder de aandacht van het kijkende publiek brengen. Het eerste programma, dat van donderdag 14 oktober, gaat over de zelfwerkzaamheid in de sport en zijn maatschappelijke kanten. De tip om met een team naar Schiedam te trek ken bleek een goede te zijn geweest, want er was voor Bruin Noordam materiaal genoeg om daar in zijn programma van 14 oktober gebruik van te maken. Aan het onderwerp „de zelfwerkzaamheid" zal negen rai- nuten worden besteed. Bolmers liet zich. nadat hij de vrij willige medewerkers aan het werk had gezet, door Bruin Noordam het hemd van het lyf vragen. Alles heeft Bolmers verteld. Van het begin tot waar men nu is aangeland heeft de sporth.aldirec.teur uit de doeken ge daan. Vervolgens kwam het moment voor cameraman Hans Visser om zijn kundigheid te tonen. De opname van Rien van der Kraan als deze een bint doorbrandt nam hy op in een plas. die zich in de hal bevond. Lang zaam liet hy zyn camera omhoog lopen en op dat moment reept Bruin Noardam. boven het geluid van de lasbrander uit, Meneer, mag ik u iets vragen." Dit onderdeel moest enkele malen worden overgedaan, omdat Rien van der Kraan uit zyn gehurkte houding opstond en zo uit het beeid ver dween. wat niet de bedoeling was. Ook José Bergman van Schiedam was aanwezig en zat hoog in de span ten van de hal, gewapend met een pot verf en een kwast lustig te ver ven. Zij gaf ook vlot antwoord op de gestelde vragen. Toit besluit van de opnamen werd een jeugdige Schiedamse voetballer van Hermes-DVS, die net zyn par- tytje achter de rug had, door Hans Visser in de zoeker genomen, terwyl er een spant de lucht in werd gehe sen. De voetbaltas in de hand en de voetbalschoenen over de schouders keek deze jeugdige Schiedammer de spant na. In de donkere kamer van de NCRV-televisie zal Bruin Noordam, in samenwerking met anderen, van alle opnamen die zijn gemaakt, een film maken die zal gaan over onze sporthal, als voorbeeld van wat zelf werkzaamheid vermag. (Van een onzer verslaggevers) Nog een van de drie mannen, die zaterdagavond zijn ont snapt uit het rijksasiel Veld zicht te Balkbrug (gemeente Avereest) is voortvluchtig. Het is de 42-jarige K. K. In Assen is zondagmorgen de 23-jarige H. Z. gepakt. Zaterdagavond is op het terrein. |van het asiel reeds de 30-jarige J. M. V. d. S. overmeesterd, die is ver- |oordee!d wegens een dubbele roof- moord te Sprangkapelle en ook si ieens heeft deelgenomen aan een op stand in de Bredase gevangenis. volgens de persdient van het mi nisterie van Justitie kan het tumult dat zaterdagavond om 9 uur is ont staan als gevolg van de ontvluchting, niet worden betiteld als "opstand*. Er zijn ongeveer tien waarschuwings schoten gelost. Een van de verpleeg den is in een onderbeen geschoten toen hij langs een bewaker rende. Na behandeling in een Zwols ziekenhuis is hij weer naar het asiel overge bracht. Ook de alarmsirene is in wer king gesteld. De drie mannen zijn ontsnapt uit een groep van. 95. ongeveer de heift van het tofcale aantal verpleegden. De groep had deelgenomen aan een (vrijwillige) ontspanningsavond. Toea het tumult begon, waren nog 60 man in de gymnastiekzaal, waer de avond was gehouden. De deur ging metem op slot. Het ruim 30 man tellende perso neel heeft, volgens de persdienst van. het ministerie, betrekkelijk weinig moeite gedaan, de gemoederen weer te bedaren na telling bleek, dat drie man Toortvinchtig waren. Om duidelijk te maken dat er van een opstand geen sprake was of is, deel de persdienst mee, dat het zon dagprogramma (voetbal e.d.) nor maal is uitgevoerd. mevr. J. Verschoor. Het laatste doel punt werd een minuut voor het ein de gescoord en daarna miste Ahoy zelfs nog een strafworp. Succes en Vlaardingen waren vol komen aan elkaar gewaagd. Het werd stuivertje wisselen met de doelpunten, waarbij Vlaardingen steeds het initiatief nam. Er werd met X—2 gerust, nadat mej. R. v. d. Weyer voor 1—X had gezorgd. Na de hervatting maakte L. van Dijk ge lijk, gevolgd door 23 en 3—3 door T. v. d. Leye. Dit spel herhaalde zich nos eens. waarbij F. Ruseier de eindstand op 44 stelde. De overige resultaten zijn Sper wers 4—Schiedam 2 5—3, ucces 2— Het Westen X—3, Blauw Wit—ODI 2 12—4, Schiedam 3—Vlaardingen 2 07, junioren SuccesOns Huls 38, Spangen—Schiedam 71, aspi ranten Oranje Nassau aODI a 5—0, Succes a—Ter Gouw a 50, Ons Huis b—Schiedam a 0—2, RKC a-OD Ib 30, Succes bWION b X—2, Schiedam bOns Huis d 5—0 en Oue Beijerland b—ODI c 00, Advertentie IJH. direkt of TELEFOON groot te zijn, gratis of tegen een ge ringe vergoeding moeten kunnen ho ren. Bovendien zou ik een subsidie (Van een onzer verslaggevers) Op het dak van een in aanbouw zijnd flatgebouw van zeven verdie pingen aan de Delflandseweg te Schiedam is maandagavond om streeks half zeven brand uitgebro ken. De brandweer onder leiding van de heer Putter bluste het vuur met twee nevelstralen, nadat men bin nendoor het dak had bereikt. De brand is zeer waarschijnlijk veroorzaakt door een vonk uit een lasapparaat. Tot omstreeks zes uur was men namelijk bezig geweest met laswerkzaamheden aari yze- ren kolomstaven (voor het storten van betonj, die met zachtboard wer den afgedekt. Vermoedelijk is er een vonk terecht gekomen in het zacht board dat is gaan smeulen. Schiedams burgemeester de heer H. Roelfsema opent woensdag middag om drie uur aan het Nieuw- landplein 1517 te Schiedam een nieuwe garage van Van Gorp's auto mobielbedrijven. Deze garage, de achtste vestiging van Va!) Gort» is bedoeld ten gerieve van de autobe zitters van Schiedam, Vkiardingec en Maassluis. Kapsalon Heiêae, de salon voor de betere PERMANENT stroomloos voor ieder haar geschikt 7,50 Helène tiede permanent, de meest ideale natuurlijke permanent f 10 Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. f 1.00 reductie op deze adv Kapsalon Hélène, Rem- brandtlaan 22. Schiedam, te! 267170 ƒ1,reductie op deze adv. Alles op gemakkeiyke beta ling vanaf 1,per week. GOEDERENHANDEL Fa. A Schilperoord en Zn„ Tuin- iaan 40. Schiedam. LOENDERSLOOT, kasten, 20 verschillende 1-, 2-, 3-deurs- fcasten uit voorraad leverbaar Mariastraat 43, Schiedam, tel 264779 VVISSELBAND N.V., Schie dam, Raam 26, telef 268351 (dag. geopend van i uur middags tot 's avonds half acht; zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe en gebruikte auto banden. aile merken Mon teren. repareren, opsnijden balanceren. Oude banden hoge Inruilwaarde Deze vindt U alleen i>3 de vak man, Uw opticien. Hij alleen adviseert U op een verantwoorde wijze bij de keuze van het voor U meest ideale montuur. Het -resultaat: een- bril» die volledig past bij Uw persoonlijkheid en vederlicht ia in het dragen. Voor alle optische precisie-instru- mentcn, zoals glazen, prisma- an toneelkijkers en zonnebrillen is alleen de erkende opticien Uw betrouwbare adviseur," uMnnE iDMiMNtniv PT t mniutpvn i iv i.n Tiende wijziging Bebouwingsvoorschriften voor de Bebouwde Kom van Schiedam (Gronden, begrensd door Celsiusstraat, Dr. Zamenhofslraat, Hogenbanweg, Cornelis Drebbelstraat, Fultonstraat en Lorentzplein). De Burgemeester van Schiedam maakt ingevolge art. 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat op 7 oktober a.s. voor de tyd van één maand ter Gemeente secretarie (Afd. Algemene Zaken, Oude Kerkhof) voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd het ontwerp van een Tiende Verordening tot wyziging van de Verordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam (Be bouwingsvoorschriften voor de Bebouwde Kom) (Gronden, begrensd door Celsiusstraat, Dr. Zamenhofstraat, Hogen banweg, Cornelis Drebbelstraat, Fultonstraat en Lorentz plein). Gedurende genoemde termijn kan een leder schrifteiyk by de Gemeenteraad bezwaren tegen het ontwerp indienen, Schiedam. 30 september 1965. De Burgemeester van Schiedam, H. ROELFSEMA. Uitloting 4(4% Woningbouwlening Schiedam 1952 - III Burgemeester en Wethouders berichten, dat op 30 septem ber 1965 van bovengenoemde obligatielening, groot ƒ3.000.000,—, waarvan ten tijde van deze publicatie nog ƒ2.700.000,— uitstaat, zyn uitgeloot de obligatie, genum merd 10. en verder alle obligaties, welke een nummer dra gen hetwelk 20 of een veelvoud van 20 hoger is dan ge noemd nummer. De uitgelote obligaties, voorzien van alle daarby behorende op de aflossingsdatum nog niet verschenen coupons, zijn per 1 november 1965 betaalbaar by de op de coupons ver melde kantoren. Volledige nummerlysten zyn op aanvraag gratis verkrijg baar ter secretarie van de gemeente Schiedam (afdeling Financiën) en by de N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam (hoofdkantoor). Schiedam, 30 september 1965 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester M. J Blok H. Roelfsema

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1