TWEE GENERAALS KOELBLOEDIG VERMOORD Trouw gebleven militairen Dropte China j wapens in Indonesië? getuige op zich er buiten' 3 SM door Frank de Jong, ANP- correspondent te Djakarta Waarom niet direct een goede gasaansteker? Ontvanger van Chaam krijgt 2l/z jaar Kraai met balion uit boom bevrijd ■%SgKj fHa SILVER. MA TCH Rotarians nit dertig landen naar Amsterdam Ambtenaren met 60 niet met pensioen van 'Door de Eeuwen Trouw' wil Soekarno weren HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 OKTOBER 1965 PAGINA 8 Achttien uur lang hebben afdelingen van de lijf- v-acht van president Soekarno. die een greep naar de macht deden, het vrijdag in Djakarta voor het zeggen gehad. Tn die korte spanne tijds werden twee legergene raals in koelen bloede vermoord. Regeringsgezinde strijdkrachten hebben inmiddels met groot machtsver toon de orde in de Indonesische hoofdstad hersteld. Met de klaarblijkelijke steun van de Indonesische communis tische partij die reeds Iii 1948 een vergeefse greep naar de macht deed en andere iinksgezinde elementen, onder wie, naar verluidt, luchtmachtminister vice-maarschalk Omar Dha- ni, riep de zesendertigjarige Achmad Oentoeng bataljons commandant van Soekarno's lijfwacht, de Tjakrabirawa, een 'revolutionaire raad' in het leven, die voortaan het eilandenrijk zou besturen. De mannén van Oentoeng hadden 's morgens hun slag geslagen in de woningen van een onbekend aantal gene raals. Brigadegeneraal Pand- jaitan werd met kogels door zeefd van het balkon van zijn huis geworpen. Deze naaste medewerker van legerminister Achmad Jani werd in een ta pijt gerold. De Tjakrabirawas - staken nog eerst een bajonet door het lijk voordat zij een passerende auto aanhielden (door Frank de Jong) Naar in westerse diplomatie ke - kringen verluidt, zouden vliegtuigen de afgelopen we ken uit China afkomstige wa pens boven Midden- en Oost- Java hebben afgeworpen op nachtelijke missie ter bewape ning van linkse elementen. Reeds verdeeld om er het stoffelijk overschot ln te werpen. MILITAIREN die trouw zijn gebleven aan Soekarno hebben hier een strategisch punt in het centrum van Djakarta bezet. TOT TANDEN GEWAPEND GEEN STROOM MEER GERUCHTENMOLEN - ZATERDAGMORGEN was de Indonesische hoofdstad volle dig in handen van de militairen, die van het ené deel van DJa- sarta naar het andere werden overgeplaatst. De burgerbevol king wachtte binnenshuis angstig af. Zou er nog geschoten KAT EN MUIS LUCHTMACHT TERUGTOCHT Oentoeng en zijn troepen zijn zaterdag voor het laatst gesignaleerd op weg naar he* alorpje Pekasi, ongeveer vij. [kilometer van Djakarta. Alge meen wordt aangenomen, dat hij spoedig gevangen zal wor den genomen. Op steun van de plaatselijke bevolking die 4eiTc Islamitisch is behoeft hij in elk geval niet te rekenen. 'Met toestemming UITZENDBUREAU VAK KANTOOR KRACHTEN COOLSINGEL 89-TEL.12Ó.500 Opstandelingen hadden het achttien uur voor 't zeggen De communistische partij dringt reeds vele maanden aan op bewape ning van wat president Soekarno "de steunpilaren van de revolutie* noemt, namelijk de boeren en de ar beiders. Dè communistische vraag tiaar wapens wordt gemotiveerd door het verlangen om mee te helpen aan het 'verpletteren van Maleisië', maar vrij algemeen wordt in deze Krin gen aangenomen, dat de communisten zich willen bewapenen ter voorberei ding op èen later grootscheeps tref fen met het Indonesische leger, dat nog steeds een goed tegenwicht vormt op de toenemende druk van links dm het land onvoorwaardelijk een Peking-koers te doen varen. Volgens inlichtingen uit andere bron zouden uit China afkomstige wapens reeds verdeeld zijn onder een aantal van de ruim anderhalf mil joen in Indonesië woonachtige Chine- sen, van wie het overgrote deel een Peking-paspoort heeft. De wanen» zouden zijn vervoerd door vliegtui gen van de Indonesische luchtmacht, die zich de laatste maanden rondom Djokjakarta op Midden-Java en Ma- 'dioen op Oost-Ja va heeft geconcen treerd. De resolute houding van generaal- majoór Soeharto heeft de PKI thans voor de tweede maal parten gespeeld. Ook bij de mislukte Madiocn- opsiaod van 1948 rekenden zij op de steun van deze legercommandant, die evenals nu op het voor hen kritieke moment uitbleef. Luitenant-kolonel Oentoeng zou zijn vroegere meerdere (ten tijde van de Wëst-lrianactie i aan de voor avond van zijn mislukte staatsgreep hebben aangeboden, de leiding ervan in handen te -nemen. Volgens oncon troleerbare berichten zou Soeharto Oentoeng in onomwonden taai te verstaan hebben gegeven, dat de lui tenant-kolonel in geen geval op zijn steun behoefte te rekenen. Op de achtergrond van dit alle» spéélt een diep conflict tussen pre sident Soekarno en Dipa Aidit, de 43-jarige leider van de PKI, de groot ste communistische partij buiten het Chinees-Russische blok. Het staats hoofd wenst een vernieuwing van het kabinet niet gebonden te zien aan do getalsverhoudingen van partijen, maar louter aan de capaciteit van de betrokken pérsonen. Als de staatsgreep was geiukt en het leger van zijn leiders beroofd, had Aidit. zo wordt gezegd, vrij spe! ge kregen om zijn zin eindelijk door te drijven. "Waarnemers in Djakarta meenden zondag, dat de PKI niet zonder kleerscheuren uit het huidig» conflict zal komen. NIJMEGEN (ANP) Manschappen van de Nijmeegse politie hebben de bedoeling van Dierendag in praktijk gebracht, door in een ho ge boom te kleuteren en een kraai te redden. De vogel had een touw aan een poot. weftrssn een ballon was bevestigd. Het touw was ln de takken ver ward geraakt. Een nolitleman kreeg de kraai te pakken en hij bet cPp- dn vrij- tiMi tan*. Ook de inspecteur-generaal van de Intendance van het leger, genetaal- majoor M. T. Harjono, werd in zijn woning doodgeschoten. Het was zon dag nog niet duidelijk, of andere ge neraals waren gedood. Onder de door Oentoengs mannen ontvoerde gene raals bevonden zich generaal Farman van de legerintelligence. brigadegene raal Soetojo. auditeur-generaal van het leger, en generaal-majoor Soe- prapto. De ongerustheid over het lot van enige ontvoerde generaals zou vol gens waarnemers in Djakarta ten grondslag hebben gelegen san de uiterste omzichtigheid, waarmee de regeringsgezinde "troepen vrijdag avond en zaterdag te werk gingen in hun tegenactie. Men hoopte kennelijk hiermee het leven van de ontvoerden te sparen. Bij het Invallen van de duister nis omstreeks ze» uur vrijdagavond zetten troepen van regeringsgezinde legereenheden zich in beweging om de opstandelingen op vrij geruisloze manier uit bun sleutelposities te dwin gen. Vuurcontact werd angstvallig vermeden en de sleutelposities wer den eerst ingenomen, nadat ze door de 'Dipone-goro' troepen, de 'Ral- Advertentie I.M. omgeven door tientallen tanks en pantserwagens, gaf generaal majoor Soeharto op het voorplein van het hoofdkwartier zijn laatste instructies aan de troepen, voordat het hoofd kwartier van het strategische com mando nauwelijks een halve ki lometer verwijderd van het hoofd kwartier van de Tjakrabirawa werd verplaatst naar Senajan, een nieuwe wijk aan de buitenkant van Djakarta aan dé weg naar de voor stad Kebajoran. Tot ver na middernacht .daverden de tanks en pantserwagens dwars door Djakarta, onderweg in 'de flank gedekt door strategisch opgetelde zware, tanks. Verscheiden^.- stukken veldgeschut en. luchtafweergeschut ders' in hun groene camouflage uni- .-bleven-achter op het, immens grote formen en de Tjakrabirawas met hun felrode baretten waren opgege ven. Na het 'wisselen van de wacht' voor het radiostation op het Vrij- heidsplein, liet de commandant van het strategisch commando van het leger, generaal majoor Soeharto, een legercommuniqué uiteenden, waarin de 'dertig september bewe ging' werd gebrandmerkt als 'con tra revolutionair' en anfci Indone sisch. Naarmate de avond verstreek werd duidelijk dat de bordjes verhangen werden. Soeharto. die drie jaar ge leden dc leiding heeft gehad van een Indonesische infiltratie op West- Irisn. bewerkstelligde een akkoord met vice admiraal Eddy Martadina- ta. minister van Marine, en inspec teur generaal Soetjipt» Judodihardjo, die beiden verklaarden dat hun naam buiten hun medeweten was op genomen in de lijst van 45 leden van Oentoengs 'revolutionaire raad.' Oentoeng zelf en vijf van zijn vol gelingen in het leger, die zitting had den genomen in de raad, werden on eervol ontslagen. Laat op de avond ontmoette ik op weg naar het hoofdkwartier van het strategische commando van het le ger een veelheid van tanks en pant serwagens, die zich op de wegen langs het Vrijheidsplein opstelden. Vrachtwagen voerden duizenden tot <Je tanden gewapende troepen aan. Deze troepen waren voorzien van eon witte reep linnen, gebonden om het epaulet van de linkerschouder. Merdekaplein. De regeringsgetrou- v we" troepen wisten inmiddels, dat zij ok rekening moesten houden met eventueel verzet van de lucht macht. In een groot opgemaakte aankondV- ging op de voorpagina van het Pe king gezinde, dagblad Warta Bbakti had luchtmachtminister Omar Dbani zich openlijk aan de zijde van dc 'dertig september beweging' ge schaard. Om het opstijgen van gevechts vliegtuigen vanaf een naburige ba sis van de luchtmacht te bemoeilijken werd in de nacht van vrijdag op za terdag omstreeks twee uur alle elek triciteitslevering aan Djakarta ge staakt. Vermoeide inwoners van Djakarta zochten hun bed op nadat de stroom uitgevallen was. Verder luisteren naar radio Djakarta, het station dat voor deze uitzonderlijke toestand ook na middernacht was blijven uiteen den, wend onmogelijk. Ook zaterdag draaide in Djakarta de gerucht enmolen op volle toeren. Terwijl de militaire commandan ten van Makassar. Soerabaja en Zuid Sumatra zich senter de president stelden, werd in westerse diplomatie ke kringen bekend dat gevolg ge vend aan Omar Dhani's dagorder de luchtmacht-eenheden waren sa mengetrokken op de basis Halim Perdana Kusumah, in de Nederland se tijd bekend als TjUihtan, een ki lometer of twaalf buiten Djakarta langs de weg naar Bogor. "ft - In dezelfde kringen deed het on bevestigde gerucht de ronde, dat ze venduizend leden van de communis tische jeugdbeweging Femuda Rakjat op deze vliegbasis klaar stonden om de troepen van de lacht- macht te steunen. Waarmee ze dat eventueel hadden kunnen doen, is niemand in Djakarta recht duidelijk geworden. Een feit was het, dat de commandant van de vliegbasis zijn vliegklaar materieel aan do grond hield. Terwijl iedereen zich afvroeg, waar om president 'Soekarno "geen radio-, boodschap tot het. volfc'rlefttfte (zoals hij.in het verleden direct' aa zeer chaotische gebeurtenissen in de archipel, had gedaan),-'speelden troe pen die loyaal wawnfnaM' de 'der tig september beweging' en die, welke achter president en generaal Nasoetion- hadden geschaard, een kat eh muis spel. Op deze zonnige zaterdagochtend waarop de weinige kranten de straat verkopers uit handen werd gerukt, achtten vele ambtenaren het raad zaam niet naa.r hun ministeries te gaan, waar het dan ook vreemd stil was. De meeste departementen sloten al vroeg in de ochtend hun deuren. De opstelling van tanks en gevechte wagens blokkeerden op vele plaat sen het verkeer zo grondig, dat de anders propvolle verkeersaders eruit zagen als op een zeer vroege och tend. De op nieuws beluste "radioluiste raars draaiden zaterdagmorgen drif tig aan de knoppen van hun toestel om op de hoogte van de laatste ont wikkelingen te blijven. Aanvankelijk alleen een uiterst zwakke uitzending van radio Djokjakarta, waarin regi mentscommandant Moeljono zijn troepen bevaï uitsluitend order» van de Dertig september beweging op te volgen. Een duidelijke indicatie dus, dat de strijdkrachten op Midden-Ja va van plan waren de opstand voort te zetten. Het station verzocht andere regiona le zenders de uitzendingen var. het regeringsgetrouwe radiostation in Djakarta niet te relayeren. Pas half twee in de nacht van za terdag op zondag maakte de eerste radioboodschap yoorlopig een einde aan de vrees van velen, dat er toch nog ernstig met- een. gewapend tref fen rekening moest worden gehou den. Soekarno's rede werd voorafge gaan en gevolgd door het spelen van het volkslied Indonesia Raya. Direct daarop eveneens in de vroege ochtend var. zondag zond radio Djakarta een verklaring uit van luchtmachtminister Omar Dha- ni. De vice maarschalk had deze verklaring opgesteld op de vliegba sis Halim en de omroeper annon ceerde de boodschap als een correc tie op Omar Dhani's dagorder var, één oktober. waarin hij zich achter de Dertig septemberbeweg-mg had geschaard.) Nu heette het. dat de luchtmacht part noch deel had gehad in de be weging van luitenant-kolonel Oen toeng en dat dit onderdeel van de strijdkrachten akkoord ging me elke zuivering binnen de organen van de revolutie, zulks in overeen stemming met de directieven van president Soekarno. Tevens ver klaarde Dhani dat z(jn luchtmacht zich niet wil bemoeien met de inter ne zaken van andere onderdelen van de gewapende macht. Ten slotte verklaarde de vice-maar schalk da; de luchtmacht in het ge heel geen weet had van het bestaan van ds revolutionaire raad en de sa menstelling daarvan riDCTi /-ir A OC7 FIRST CLASS Compound v.a.t 19.75 (Van een onzer verslaggevers) Tn Djakarta houdt de bevolking zich buiten de gebeurtenissen. Zo gaat het aitijd wanneer een gewa pende macht het roer in handen heeft genomen. Men wacht af. Er kan nog veel gebeuren misschien, maar nie mand gelooft dat Soekarno's leven gevaar loopt. Alle partijen begrijpen, dat zijn dood de inleiding zou wor den tot een algemeen bloedbad.' Dit is de mening van. de heer L. van de Pol. een spijtoptant die van morgen met zijn moeder, vrouw en zoon op Schiphol arriveerde, nadat hij in Djakarta de actie van Oentoeng heeft meegemaakt. 'Ik woonde in Soerabaja, maar logeerde op 1 oktober In Djakarta, in een huis aan de Djalan Tjamboe, een meter of zestig van de woning van generaal Nasoetion.. Omstreeks half vier in de ochtend werd ik wak ker door geweervuur. Het verraste me niet helemaal, omdat He het uit breken van een omwenteling we verwachtte.' 'Hoe zo?' 'Omdat ik, al» amateur, de econo mische toestand op de voet heb ge volgd. Het hing in de lucht, dat ei iets zou gebeuren. Ik heb rustig hei daglicht afgewacht. Er waren niel veel mensen op straat. Ik vernam dat er een soldaat die op wacht stond voor het huis van vice-premier Leimena, gesneuveld was en dat d» hele wacht van Jani was omgekomen. Wat daar van waar i«, weet ik niet-' De mening van de heer Van der Pol, een 43-jarige employé van een elektriciteitsmaatschappij, is dat overste Oentoeng geageerd heeft met toestemming van Soekarno, die niet bang is voor gepeperde midde len wanneer de economie hem uit de hand loopt.' Feitelijkheden in verband met de gebeurtenissen in Djakarta kon deze 'Van ren onzer verslaggevers) Het Bossche gerechtshof heeft de ex-ge meen te-ontvangcr van ('haam, de Ifi-jarige J. C. K.. veroordeeld tot 21 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen R., die via een reeks malversaties ruim 109.000 gul den verduisterde, was 4 jaar met af trek geëist. De zaak tegen de 39-jarige Chaam- se ambtenaar J. J. K„ die tot een bedrag van circa 17.000 gulden ver duisteringen pleegde, zal 15 novem ber opnieuw behandeld worden om R. ais getuige te kunnen horen Tegen K. was door het gerechtshof 11 jaar niet aftrek geëist. De officier var. Justitie te Breda was ia beid" zaken in hoger beroep gegaan, nadat de Bredase rechtsbank R. en K. res pectievelijk had veroordeeld tot 2i en li jaar met aftrek. man, me ze toevallig meemaakte omdat hy wegens zware hoofdpijn zijn vlucht naar Nederland enkele dagen had uitgesteld, niet geven. Dat de toestand ook elders op Java onrustig is, leidde hij af uit het vartrek van zeker 2000 militai ren uit de hoofdstad. Ze waren vol ledig bewapend en hun linkermouw was voorzien van een strookje witte stof, dat hen zou onderscheiden van niet-loyale troepen. In Djakarta vermoedt men, zo zei de heer Van de Pol nog, dat Oen toeng- zich schuilhoudt aan de kust. Hij zou zoeken naar een houding die hem een enigermate genadige behandeling zou verzekeren ais hij in handen van de regering valt. Aan geruchten geen gebrek. Sinds deze spijtoptant Djakarta veriiert, ia er alweer een en ander gebeurd dat een deel van de vermoedens in een ander daglicht r>'»rtst. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De jaarlijkse conferentie van Ro tary International wordt ditmaal in Amsterdam gehouden en wel op 7, 8 en 9 oktober tn het RAI-Congres- centrum. De Rotary-clubs uit de hoofdstad en Halfweg treden als gastheer op voor het ENAEM-rayon. dat Europa, Noord-Afrika en het Nabije Oosten, omvat. President, van Rotary Internatio nal Is dit jaar de heer C. P. H. Teen stra uit. Hilversum. Hij heeft zijn zetel in het hoofdkwartier te Evan- ston (Illinois. Ver. Staten). Ter ge legenheid van de conferentie is hij overgekomen. Op Schiphol vertelde de heer Teenstra, dat er tot nu toe uit 39 landen 2300 inschrijvingen zijn bin nengekomen voor de driedaagse bij eenkomst. Van alle Rotary-clubs te 57 per cent gevestigd bulten de VS, zodat niet meer, zoals vroeger wel eens gebeurde, kan worden gesproken van een Amerikaanse organisatie. De clubs tellen te zamen 580.000 leden. (Van onze soc.-econ. redactie) De ministers, van Binnenlandse Za ken. Financiën en Defensie voelen er niets voor om bij samenloop van ambtelijke pensioenen niet de AOW de maximumkorting per pensioenjaar voor 1957 (zen. inbouw) weer van 80 op 56 percent terug te brengen. Zij schrijven dit in de memorie van antwoord op een wetsontwerp dat be oogt de pensioenmaatregelen van 1963 te „stroomlijnen". Een Ud van de Tweede Kamer had over het veel omstreden onderwerp een opmerking gemaakt- De drie bewindslieden blijken zeer veel waarde te hechten aan de wel vaartsvastheid van de ambtenaren- pensioenen. waardoor gelijke tred met de algemene welvaartsstijging ge waarborgd is. Voor suggesties om vrijwillige pen sionering en zogenaamde diensttijd pensionering op 60-jarige leeftijd mo gelijk te maken, zijn de ministers niet ontvankelijk. ZU wijzen erop, dat het hele pensioenstelsel van de ambtena ren is gebaseerd op het 65ste jaar. Van een eerdere pensionering zijn volgens deze memorie vanantwoord .de "kosten onoverzienbaar. De jongerenorganisatie van d« Stichting Door de Eeuwen Trouw verklaart ln een motie dat haar le den met alle ten dienste staand» middelen zullen trachten een bezoek van Soekarno aan Nederland te ver hinderen. Zij wensen geen rijtoer door Am sterdam waarbij koningin Juliana gezeten is "naast deze woordbreken- de dictator, noch bij een kransieg- ging bij het monument op de Dam door iemand die met de Japanners heulde en drager is van de Japanse verzetsster.' De EEG-commissie heeft een richtlijn ontworpen om bij de invoer van koeien en varkens en van ven vlees uit niet-EEG-landen te komen tot gemeenschappelijke keuringsnor men. Zo nodig wil de EEG-commis sie de invoer van dieren en vlees kun nen verbieden om bepaalde met na me genoemde zïekte te weren. Ds gemeenschappelijke voorschriften zouder uiterlijk per 1 januari moe ten worden ingevoerd. u. VAN DE POL: HET HING IN DE LUCHT

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 2