RAPPORT Julia krijgt haar Romeo Nette man slachtoffer van eigen gokzucht Hulpchauffeur had wel een woning... Handbalderby: zal DWS winnen? Erres Pico ODI heeft nog kans op titel WARME MAALTIJDEN AAN HUIS VOOR BEJAARDEN Schoon Schip f 1400 voor De Haven SAIDJA is 14 jaar jonger en komt uit Artis Met portefeuille aan de haal Geringe buit, grote schade Oplichting en een poging Club 500 geeft gehandicapten vrolijke avond DAMS SPORT Zelfplakkend TOCHTBAND Rustdag Hermes-DVS RC Schiedam Adressenlijst WISSELKOERSEN Propaganda-avond voor t.b.c.-patiënten Korfbalcompetitie verloopt vlot HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) In Schiedam wil de Federatie Bejaardentverk i,o., waarbij alle. bejaardenverenigingen zijn aangesloten, in samentverking met de vrouwenorganisaties, warme maaltijden tegen kostprijs gaan verstrekken aan bejaarden. Men denkt hierbij aan de actie 'Tafeltje-dek-je', in Rot terdam en Den Haag, waar de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers (UW) met veel succes drie maal per week warme maaltijden aan de bejaarden presenteert. WMmil In de slaapkamer Welkome aanvulling Leven beteren Sleutelgelr! en nog wat Gevaar voor herhaling 22,25» 35 en 40 ct. p.m. 90 cm 2.25 7.50 rfuiiiiiinimiiiiiiiiiniifflinj. HET LAATSTE NIEUWS op het gebied van BOORMACHINES ü(Wikiiifi»iBHiBi)ifj»irart«ii3iiritjiiMmi!fjmiiM«!Siiii8Bm!HMniiiiiiuinnmftniijitiit«miii!iijiitiiiiw(i)iiiiiM!tiimftiitiHJiuifiiittiiiHHm«a VRIJDAG Ronastar naar WF Aanwinst voor de Ver. Tankrederij Toch niet de lage lonen? Rapport over VS- passagiervaart ActieTafeltje-dek- je' begint (d^frde) in Schiedam Zondag is het een rustdag toot de betaald» voetballer» en een groot gedeelte van de zondagamateurs. Er rijn nog wat wedstrijden in te halen en ook het programma van de af delingen gaat normaal door. Schie dam krjjgt ook een staartje inhaal wedstrijden hoewel deze wedstrijden buiten de stad worden gespeeldL Martinit, bi) voorbeeld, gaat naar Rotterdam om er Aeolus party te ge ven. Vorige week hebben de Marti- nitters de eerste schreden op het goede pad gezet met een zege, laat het, zondag tegen Aeolus de tweede worden, SFC stond ook een wed strijd achter. Het gaat naar FIOS en kan by winst in de bovenste re gionen van de ranglijst komen. De jeugdpïoegen van Hermes-DVS en SVV treden zaterdag ook normaal aan. SVV thuis tegen de Sittardia- jeugd. Dat kan een aardige party voetbal worden mits de rood-groene knaapjes hun uiterste best doen. Dat geldt ook voor de jeugd van Her mes, dat naar FC den Bosch gaat. Na de krappe zege van zaterdag en het daarmee vertoonde spel moet het tegen Den Bosch beter gaan, wil men tot winst komen. Verder kan men zaterdag dan nog naar PPSC dat tegen CSVD speelt. Het verblijf in de derde klas bevalt de Schiedammers best en hoewel er met wisselend succes wordt ge speeld zit het er wel in dat PPSC in de derde klas blyft. HBSS krijgt de moeilijke opgave om naar Nieuw Lekkerlarid te gaan. Bij winst geldt hier het gezegde „van op rozen zit ten." In de afdeling is er een volle dig programma af te werken. Demos gaat naar Groen Witten. Schiedam krijgt DBGC op bezoek en Ursus ontvangt, thuis Swift Boys. In de tweede klas gaat Schiedamse Boys naar DOZ en zal terdege op zijn tellen moeten passers. DRZ krijgt TOGZ op bezoek en Wilton blijft in Schiedam om Nestoro een neder laag tce te brengen. De beide zaterdagclubs in de af deling te weten GSS en GTB spelen ook. GSS thuis tegen Bolnes en GTB uit by Stellendam. Wie sprak er ook al weer over een rustdag by de voet ballers?? Dc competitieleider van de KNCB heeft beslist dat Hermes-DVS in het komende seizoen in de hoogste cric- ketatdeliug mag uitkomen. Voor de niet ingewijden is het misschien een vreemde zaak, omdat Hermes-DVS immers kampioen is geworden en dan zou men denken, dat 'het automatisch zou promove ren. Dat is echter niet zo want als blijkt dat de ploeg, die onderaan de ranglyst in de eerste klasse staat een beter gemiddelde heeft dan de kampioen van de volgende klas. dan blijft de toestand by het oude en wordt er niet gepromoveerd. Zo"n beslissing blyft altijd in han den van de competitielelder. Deze heeft nu in het geval van Hermes- DVS gunstig beschikt voor de Schie dammers. In het nieuwe crieketsei- zcen zyn de Schiedammers dus weer na ongeveer vijf jaar bü het hoogste cricket ingedeeld. Als de opbloei van h°t cricket by Hermes-DVS zich In opwaartse iyn blyft -bewegen, kun nen we neg van vee! goed cricket genieten op Harga. Een paar weken geleden hebben wij u in deze rubriek al de mede deling gedaan, dat de rennersclub Schiedam een geschenk te goed had van de Nederlandse Sportfederatie. Hoe hoog het bedrag was «ktêfi we toen nog niet. Maar uit de lange lys» van verenigingen en instellingen, die in de kranten zijn verschenen meek dat de RC Schiedam een bedrag van 6.00» gulden heeft gekregen. Deze gelden zijn beschikbaar voor de nieuwe wielerbaan, die echt» wei wat erg lang wegblijft. ..HU blijft zakken." krijgen de popelende bestuursleden van Schiedam steeds te horen. En met dat zakken be deelt men de ondergrond waarop straks de cementen bovenlaag moet komen. Te vroeg aanbrengen van deze laag zou betekenen, dat ae zaak gaat scheuren. Gauw en goed gaat nooit samen, Is eert uitspraak, bus nog even geduld wielerliefheb- bers. B. v. B. i Van een onzer verslaggevers) Het Vlaardingse clubhuis De Ha ven heeft aardig wat profjjt gehad van de actie Schoon Schip, die ae afgelopen zomer is gehouden, werk studenten hebben op vele adressen schoonmaakartikelen aangeboden. De opbrengst was voor De Haven en dat kwam neer op een totaal van 1.400. Het clubhuis, dat niet alleen af hankelijk wil zijn van gemeentelyke subsidies, kan het geld best gebrui ken. De inrichting van een hele vleugel van het voormalige wees huis stelt hoge eisen aan de Ras Daarom zal tegen het eind vanuit laar eenzelfde aefcié wóiüêii geuuu- den. Tegen die tijd zullen de portsar- tiketen wel weer op zyn, schat net bestuur. In deze steden rijden daartoe Volkswagenbusjes met gamellen van een 'keuken', die ter beschik king werd gesteld door de ge meente, naar de woningen van de bejaarden, waar het eten tijdig wordt afgeleverd. In Schiedam is men nog niet zo ver. Het bestuur van de Federatie Bejaardenzorg weet namelijk nog niet precies of er bejaarden zijn. die voor deze maaltijden in aanmerking wüien komen. Ongeveer tien jaar geleden was er een organisatie, die zich met dit werk belastte, maar op een raker moment moest men van verdere bezorging afzien. Ook zou er in 1963 een enquête zijn gehou den, waarbij bleek, dat er in Schie dam geen belangstelling zou zijn. Daarom worden alle bejaarden, die de „kok aan huis" willen heb ben, verzocht zich In verbinding te stellen met de wijkverpleegster of het bestuur van de bejaardensocië- teit, waarbij men is aangesloten. Men kan zich ook opgeven bij de bestuurders van de kerk, waartoe men behoort. De bejaarden kunnen zich ook aanmelden bij de volgende drie adressen: mevr. J. Poll-Schut. Tuin- taan 92 (bestuurslid van de Federa tie Bejaardenwerk)mej. J. van de Burg. Stadhouderslaan 99 'r.-k.v, mej. M. H. Catz, Lange Haven 106 en de heer J. A. Bosdijk van Ho- gendorpstrat 10. Mevr. J. Poll-Schut Is één van de initiatiefneemsters. „We willen eerst weten hoeveel bejaarden deze maal tijden willen genieten. Ergens in Schiedam zal er worden gekookt en dan moeten vrouwelijke vrijwilligers de gamellen bij de ouden van da gen brengen. We hebben hiervoor particuliere wagens met chauffeur nodig. De bejaarden krijgen twee ga mellen. Eén krijgt men gevuld met eten en de ander meet worden inge leverd. Men moet voor de hele week betalen, zodat men niet plotseling kan zeggen: „Vandaag niet. Wie op een bepaalde dag geen eten wenst, moet dat tijdig opgeven Mevr. Poll Is ervan overtuigd, dat er vele bejaarden zijn, die met warme maaltijden aan huis gebaat zullen zijn. „Wie alleen maar om zich heen kijkt weet dit," consta teert ze. De actie begint, zodra er een adressenlijst is. imar men rekent ook nog op het gemeentebestuur, want een bijdrage "om dit werk te bekostigen Is niet onwelkom. Ver der doet men evenals in de grote steden een beroep op vrouwelijke vrijwilligers, waarin mevr. Poll het volste vertrouwen heeft. Er zijn al auto's van bedrijven toegezegd en ook zijn er aanbiedin gen om keukens te gebruiken. De bejaarden moeten bij hun aanmelding opgeven of de maaltij den zoutloos of cp andere wijze aan gepast dienen te zyn. Een diabeet kan er op rekenen, dat hij precies volgens zijn dieet het eten krijgt voorgeschoteld. Ook voor het bereiden van de maaltyden zyn vrijwilligsters nodig. Het eten wordt des morgens klaar gemaakt, zodat hulsvrouwen, die een morgen beschikbaar willen stel len, worden gevraagd contact op te nemen met de Federatie Bejaarden zorg. De actie 'Tafeltje-dek-je' zal even als elders in Schiedam op beschei den schaal beginnen. „We moeten" zo licht mevr Poll toe, „eerst een beetje ervaring opdoen en dan de organisatie uitbreiden, maar het moet kunnen!" Orang-oetan Saïdja, het geschenk van Artis aan Blydorp, geflankeerd I (Van een onzer verslaggevers) De orang-oetan Saïdja, zijn vriend en oppasser Rinus Helm en dr. E. J. Jacobi, directeur van Artis, zijn donderdagmorgen met geringe snelheid wegens de dikke mist van Amsterdam naar Rot terdam gereden. Saïdja was in een slecht humeur. .Mij vergeeft het zich zelf nooit dat hij zich in de reismand heeft laten stoppen", zei de heer Jacobi bij aan komst in Diergaarde Blijdorp. De „reismand", een stevig tran- sporthok met een schuif, werd naar het ADenhuis gedragen en in het verbiyf van de Rotterdamse orang- oetan Julia gezet. De twintigjarige Julia, veertien jaar ouder dan de Amsterdamse jongeling, klom langs haar klim touw naar het plafond van de kamer en keek vandaar wantrou wend naar de indringer. Ter voorkoming var, een misschien wel hevig gevecht, besloot men Saïdja voorlopig achter de tralies van de slaapkamer in Julia s woning te zetten. Ais de twee door de tralies heen kennis hebben, gemaakt en aan elkaar zyn gewend, gaat de slaapka merdeur open. Dr. Jacobi heeft Saïdja namens Artis aan Diergaarde Blydorp over gedragen met een korte toespraak, waarin hij van de goede verstand houding tussen beide instellingen ge tuigde. „Wij doen santen trt wat we ge meen hebben zonder de verschillen die tussen ons bestaan te verdoeze len". zei hij. .Misschien kunnen de steden Amsterdam en Rotterdam hieraan een voorbeeld nemen." Biydorps directeur, dr. A. C. V. van Bemmel. heeft harteiyk damt gezegd voor het prachtige geschenk. In het begin van dit jaar, toen zes van de tien Rotterdamse ororsg- oetans aan een virusziekte waren ge storven. heeft Artis de helpende hand uitgestoken door Saïdja aan te bie den, Dat was een heel mooi cadeau: vrijwel volwassen orang-oetans zyn erg moeiiyk te krijgen. Nu een Rotterdams bedrijf de Dier gaarde drie orang-oetans heeft ge schonken, bezit Bhjdorp weer acht exemplaren. Het lijkt nu mogelyk weer een fokgroep te vormen. Het leeftijdsverschil tussen Saidja en Julia sluit een gelukkig huwelijk niet uit. Wet moeten we afwachten of zs var. cikac ruller, gaart hotrflm. j pot tc irhictcn. Dr ei; Orung-oetans zijn kuise dieren. Zon- j de loodgieter hadden snoep bij zich, der wederzijdse liefde geen toenade- I dat ztj hadden gestolen uit een auto- ri,ig maat aan de Nieuwe Binnenweg. door (links) dr. A. C. V. van Bemmel en dr. E. F. Jacobi. „Deze man werd geïmponeerd door een stelletje ate heren vermomde schurken, die hem hebben „uitge kleed". Hij schaamt zich na diep over wat hij zyn familie heeft aan gedaan." Dat zei gisteren mr. T. J. E. Huysers in zijn pleidooi ten gunste van de 29-jarige fruithandelaar D. J. L., die zich voor de Rotterdamse rechtbank moest verantwoorden we gens diefstal van een portefeuille met negenduizend gulden. De officier van Justitie eiste tien maanden met sftrek, waarvan drie voorwaardelijk, tegen hem. L. verklaarde in wanhoop te heb ben gehandeld: hy had in drie maanden tijd zeven duizend gulden aan de speeltafel vergokt, En toen hy die avond in een speelgelegenheid aan de Nieuwe Binnenweg weer zes honderd gulden verloor, en dacht dat hy niet helemaal netjes behandeld was, had hy. in paniek geraakt, de portefeuille weggegrist. Terwyi er zes mannen omheen zaten. Hy heeft al drie vonnissen achter de rug en loopt nog in een proeftyd van een veroor deling wegens botersmokkel. ,.U moet met smokkelen en spelen ophouden." zei mr. A. R. Jolles, pre sident. „U hebt goede diploma's en kan overal aan de slag." „Ik zal m'n leven niet verder vergooien," ver klaarde L. boetvaardig. Bi) zijn snelle ren met zijn buit naar huis. zo bleek nog uit het ver hoor. was hij de portefeuille en een Van een onzer verslaggevers) Een buit van totaal slechts 100 en een schade van niet minder dan 1.500. Dat is de balans van de in- braakactiviteiten van een zestienja rige dakbedekker en een negentien jarige loodgieter, die vanmorgen in Rotterdam voor de officier van Jus titie zijn geleid. De beide jongens hebben zestien inbraken in bouwwerken in de Prins Alexander polder en fruitboxen op het Noordpiein ap hun geweten Zij wer den zondagnacht door de politie aan gehouden, toen zy in de Insulinde- straat bezig waren met een luchtpl- stool lampen van de lichtmasten ka- er- V-<eten deel van het geld weer kwijtgeraakt, maar hij wist niet of dat nog in het speelhol of op straat gebeurd was. De officier van Justitie wilde wel aannemen, dat verdachte niet pre cies wist wat hy deed, maar hy moet toch wel degeiyk de bedoeling heb ben gehad, er met al dat geld van door te gaan. Uitspraak over veertig dagen. 14 oktober Engels pond 10.031 10.09i Amerik. dollar 3,595 3,604 Franse frank 73,42 —73,47 Belgische frank7,241 7,251 Zwitserse frank S3 32 83,37 Zweedse kroon 69,57 69,62 Duitse mark 89.86J —89,914 Deense kroon 52.184 —52231 Noorse kroon 50.38* —50 431 Canada 3.345J— 3,34f| Italiaanse lire 57,59* —57,64) Oostenr. schilling 13.932 —13,942 Escudo's 12,574 —12,585 (Van een onzer verslaggevers) Tot tweemaal toe heeft de 32-Jarlge hulpchauffeur T. v. d. H. uit Spijkenisse, speculerende op de nood van op een woning beluste mensen, geld afgetroggeld of daartoe een poging gedaan, door hen leugenverhalen op te dissen, die de indruk moesten geven, dat hij hen helpen kon. Toen hij zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank moest ver antwoorden, gaf verdachte, die al een paar maai wegens oplichting Ts veroordeeld, toe dat hy zijn praatjes had verkocht om aan geld te ko men. De eis luide een iaar gevange nisstraf met aftrek. zyn eerste slachtoffer was een goede kennis, een vrouw die hem al eerder aan een geldlening van drie duizend gulden geholpen had. In augustus 1963 vertelde hy haar, dat h() in de bouw werkzaam was tin werkelijkheid reed hy op een vracht auto, die bouwmaterialen vervoerde) en haar een woning in de Prins Alexanderpolder kon bezorgen. ZU gaf hem 160 gulden voor een maand huur, waarvoor hy netjes een kwi tantie uitschreef. Maar de woning heeft zU nooit kunnen betrekken. Twee jaar later vond de chauffeur een nieuw slachtoffer. Hij las een ad vertentie van een echtpaar met een kindje dat een woning zocht en ging erop af, voorgevende dat hij van Volkshuisvesting kwam. Eerst tegen de vrouw en later ook tegen haar man, deed hij het verhaal dat er in de Middelharnisstraat een woning leeg kwam die zij zouden kunnen be trekken. zy zouden dan echter drie honderd gulden als sleutelgeld voor de opzichter, een week huur vooruit en een' garantiebedrag in totaal 480 gulden moeten betalen. Het te bij een poging tot oplichting gebleven, want toen hy goed vond, dat 20 de betaling nog een dag jon den opschorten, had het echtpaar argwaan gekregen en de politie op de hoogte gesteld. Een vroeger over hem uitgebracht psychiatrisch rapport, concludeerde dat het gevaar voor herhaling van verdachtes opüchtingspraktUken groot wat. In zyn pleidooi constateerde mr. A. E Driessen dat verdachte eerder stuntelig dan geraffineerd te werk was gegaan door onder zyn eigen naam te opereren. Hy bepleitte ëen gedeelteiyk voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie LM. ALUM. TOCHTSTRIP voJtoomen. dichtp.m ALUM. DORPELSTRIP KACHELPIJPEN en ELLEBOGEN in alle maten HAARD GLAS EN MICA grote sortering VERDAMPBAKKEN VOOR C.V. Aardewerk 1,85 Filter BroeriTesC 32 Tel. 2S7531 (Van een onzer verslaggevers) De afdeling Schiedam van de Ver eniging tot Behartiging der Belangen van t.b.c.-patiënten organiseert op woensdag 20 oktotwr in het Passage theater de jaariykse propaganda* feestavond. Bekende radio- en TV- artiesien, zoals het Cocktail-trio. canférêneLsr John Pims. de Pico's en de Alamo's zullen hieraan him me dewerking verlenen. De toegangs prijs bedraagt ƒ0.75. Men kan "op woensdag 20 oktober plaatsen be spreken van elf tot drie uur aan de zaal. Kaarten zyn ook verkrijgbaar bij de volgende adressen: L. Vertinde, Marconistraat 69a. tel. 263595; P Luijcx, Van Marumstraat 25: J. Bre- man, Rotterdamsedyk 40. tel, 150674, 1 en C. Barsboom, Alph, Ariens- straat 134. Van onze handbalmedewerker) Er staan zondag enkele inte ressante ontmoetingen bij de handbalsier van DWS en Wllton- Fijenoord op het programma. De twee hoogste dameselftallen ko men tegen eikaar uit en het staat als een paal boven water dat de DWS-dames hun ontmoeting zul len gaan winnen. Bij het eerste wordt het echter een open strijd met voor beide •cams gelijke winstkansen. ..Het wordt een moeiiyke wedstrijd", is de mening van DWS' centrale fi- euur in de verdediging Jos Sig- mond, .,me>t geiyke kansen om op het beslissende ogenblik de winst te grijpen." Dezelfde mening te VVF's ge- raarlyke aanvateter Bea Zonne veld toegedaan, „maar", voegt 20 er haastig aan toe. „gezien de wedstrijden van de afgelopen we ten, zijn de mogelijkheden op een overwinning voor ons torh wel iets beter." De DWS-heren hebben weer een heel zware wedstrijd in het voor uitzicht. In Den Haag zuilen zy moeten optornen tegen het ster ke Operatie '55 3. dat vast van plan is beide punten In eigen huis te houden. DWS-heren 2 krijgt HYZ op bezoek, dat niet in staat mag worden geacht de Schiedam mers te verrassen. WF ontvangen >y he De heren van Olympia. Veto 2 komt by het iweedc herenream op bezoek en zal evenais Olympia wel zonder winstpunten naar huis terugke ren. Het damcselftal van UVG gaat naar Leidschendam waar het on geveer even sterke Ertdos hun tegenstander zal zyn. Een pun tenverdeling ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. Het twee de damesteam gaat naar ADO 2 om dan weer met beide punten op zak terug te keren. Ten slotte gaan de heren naar Vlaardtnaen. waar zy door Hoilandiaan aan de zegekar gebonden zullen worden Advertentie I.M. Is Pico Bello voor alle huis-, tuin en keukenfclusjes. BOORMACHINE dubbel geïsoleerd radio en T.V. ontstoord, TO met steenboor O»-" Bijbehorende set: tafelsteun (met zuignappen) siypschyf, poetsschyf AA en schuurschyven Broersvezt 32 Tel, 267304 Over de afwerking van de korfbal- competitie bestaat ook dit jaar geen klagen. Succes heeft al vjjf wedstrij den achter de tng en Schiedam en ODI vier. Het staat wel vast, dat Succes en Schiedam geen bijzondere rot tn hun afdeling zuilen spelen. Met ODI kan dit nog wel het geval z(jn. Succes en ODI speten weer op eigen terreinrespectievelijk tegen USV en KWB. We veronderstellen, dat Succes het weer niet gemakkeiyk zal krygen, maar op eigen terrein lukt het misschien nog wel een puntje In de wacht, te slepen. "USV schijnt intussen toch wel erg sterk te rijn, waait deze club heeft alleen nog maar van Unicum verloren en heart Ter Gauw op eigen veld ver slagen. ODI zal het tegen RWR wel kunnen klaren. Schiedam trekt naar Den Haag om De Raven daar te ontmoeten. Deze club heeft evenveel winstpunten als Schiedam, nl. drie en heeft deze behaald op Overican- ters en WION. Op papier Ifjken de ploegen volkomen tegen elkaar op te wegen en daarom ligt een gelijk: «pel het meest voor de hand. In het verdere programma rijn opgenomen: Sohiehroek 2Schie dam 2; Succes 2Spangen 4; ODI 2 —Oranje Nassau 3; Schiedam 3 Charlois. J ualorenSuccesViaar dingen ODI—TOP; aspiranten: ODI—DIO a: Succes a—Eureka a: Schlebroek bSchiedam a; Succes isRozen burg b: Vlaardingen cSchiedam b en Fluks bODI c. Tn de Rotterdamse Rivièrahal ver zorgde de Club 500 van de Stichting Otrispannlng voor Gehandicapten donderdagavond een gevarieerd pro gramma voor de leden van de In- validcnbbhd Streven doet Herleven. Deze stichting beschikt over een groot aantal artiesten (ongeveer 500, wat de naam verklaard), die belan geloos hun medewerking aan dit soort avonden verlenen in Inrichtin gen waar chronische rieken, bejaar den en geestelijk- en of iioha.meHjir gehandicapten verblijven. Onnodig te zeggen, dat deze toe schouwers een zeer dankbaar pu bliek vormen. Zo ook gisteravond, toen The Musical Clown rijn muzika le grappen vertoonde, de Mat xi's populaire liedjes zongen en het ttt- me Trio aan mdhdarcordeons zeer welluidende klanken ontlokte. Con ferencier André Koepershoek prsu tte met veel zwier deze progranjmnon- derdeien en de nummers van The Red Spot» irüwielaccrobaten) en Tha Mohara maids eh Minstrels (Hawai ian zangers en dansers) aan elkaar. Bioscopen PASSAGE: Commando des doods (18 jaar) 2 en 8.15 uur. MONOPOLE: De dodende pyi (14 jr.), 2, 7 en 915 uur Diversen: VOLKSGEBOUW: NÏVON. voorstel ling Dansensemble Polklonque. 20 uur. SURSUM CORDA: Vergadering Prot. Intei kerkelyk Thuisfront. 26 uur. MUSIS SACRUM: Feestavond Schiedamse Accordeonvereniging KDÖ. 20 uur. ZATERDAG Bimcopen: PASSAGE: Commando des doods (18 jaar» 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. MONOPOLE'. De dodende pUl (14 jaar) 2, 7 en 9.15 uur. Meisjes, mis dadigers en jazz (18 laar). 24 uur, nachtvoorstelltng Diversen: TIVOL1: Schiedamse Jaxzsocléteit Ouillaume. Byeenkomst 2030 uur. Het grote Zweedse cellulose- concern Svenska Cellulosa Aktie- boiwzet <SCA), streeft ernaar «m te 1967 het omvangrijke transport van haar hootprodukten (w.o. boutpulp. cellulose en papier) te concentreren. Dit geldt zowel voor de verscheping uit Zweden als voor de ontvangst te Europese havens. Tot dusver waren een zeer groot aantal Zweedse en andere Euro pese havens bij dit transport (vorig jaar 500.000 ton) betrok ken. Ter bespoediging en vereen voudiging van het transport sal de verscheping straks geconcentreerd riJn in de Zweedse havens Munfc- sund, Holmsund en Tunadal. Als ontvangende havens zijn aange wezen Rotterdam. Londen en Hamburg. Voor het vervoer zullen speciale schepen van circa 7000 tón worden gebouwd. In Rotterdam heeft SCA in samenwerking met Quick Dispatch plannen om aars de Eemhaven een groot op- en overslagbedrijf voer houtprodukten te vestigen. Dit bedrijf zal kunnen beschikken over een aantal loodsen van 100 x 200 meter. Begin volgend jaar hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Wanneer de mist geen spel breker is zullen vandaag het voor- en achterschip van de Noorse tanker Ronastar. die op 16 juni explodeerde, van Verolme-Rozen- burg naar de werf van Wilton- Fijenoord worden gesleept. Daar zal uit de twee delen weer een nieuw schip worden samengesteld. In de afgelopen tien jaar rijn door de Vereenigde Tankreederij te Rotterdam schepen in de vaart gebracht die speciaal werden ge construeerd voor het leveren van bunkerolie aan zeeschepen. Om dit werk zo snel en efficiënt mogelyk te kunnen uitvoeren zijn nl. voor zieningen vereist, waarover een normale riviertanker niet beschikt. Ais nieuwste aanwinst wordt op 18 oktober a.s. het ms. Veeningen aan de bunkervloot van de rederij toegevoegd. Het werd werd naar een ontwerp van de rederij ge bouwd door de N.V. Scheepswer ven „Piet Hein" te Papendrecht. BU het ontwerp is in het by- zonder rekening gehouden met een goede manoeuvreerbaarheid. Het nieuwe bunkerschip heeft een hydraulische stuurinrichting en drie roeren. Ook de beide anker spillen worden hydraulisch aan gedreven. Bijzondere aandacht werd be steed aan de constructie van de loskraan, waarmee onder alle om standigheden snel een aansluiting met het zeeschip tot stand kan worden gebracht. De lading- pompen hebben een capaciteit van resp. 600 en 150 tn3 per uur. Het mts. Veeningen, dat zal worden ingezet in volcontinu- dtenst, is voorzien van de modern ste nautische hulpmiddelen. Het schip heeft bij een lengte van 70 meter, een breedte van 9,50 meter en een geladen diepgang van 2,90 meter een laadvermogen van 1100 ton. Volgens het voorlichtingsorgaan .Nieuws uit Japan" van de Ja panse ambassade in Den Haag. leverde het land van de rijzende zon te 1964 40,5ri van alle nieuwe schepen die in dat jaar In de ge hele wereld werden gebouwd. Japan nam tevens 34,5 ri van alle schepen die door alle landen van de geheel wereld tezamen in dat jaar werden uitgevoerd. De Japanse scheepsbouw, aldus Nieuws uit Japan, neemt tn de wereld reeds lang de eerste plaats, in, zowel wat de gebouwde ais wat de uitgevoerde tonnage betreft. De Japanse voorlichtingsdienst bestrijdt In één adem de in Euro pa nog vrij gangbare mening, dat Japan deze resultaten in hoofd zaak te danken zou hebben aan de lage arbeidslonen. Aan de hand van tabeüen en statistieken waarmee wij U hier niet zullen vermoeien, komt men tot deze uitspraak: .Het loonpeil to de Japanse scheepsbouwindus- trie ligt zelfs aanzienlijk hoger dan by de Franse en Italiaanse werven en wetaig onder die van Britse en Westdultse scheeps- bo< wor.dememingen De niet te loochenen successen van de Japanse scheepsbouw schrijft Nieuws uit Japan voor namelijk toe „aan het hoge peil van de Japanse scheepsbouwtech- nlek en aan de doeltreffende wijze waarop de scheepsbouwmaat schappijen worden geleid". Een werkgroep van overhelds- deskundigen heeft een rapport aan de Amerikaanse regering uit gebracht, waarin nogal drastische wijzigingen van het scheepvaart- beleid in de USA worden voor gesteld. De werkgroep heeft o.m. de suggestie gedaan, de subsidiëring van de Amerikaanse scheepvaart drastisch te wijzigen. (We mogen aannemen, dat hier bedoeld is. de subsidies sterk te verminderen of zelf af te schaffen). De werkgroep Is voorts van oor deel, dat de bepalingen over de voorkeursbehandelingen die de Amerikaanse reders krygen. moe ten worden verzacht of geheel in getrokken en dat de scheepvaart wetgeving zodanig dient te worden gewijzigd, dat "de Amerikaanse reders onder benaside omstandig heden bil buitenlandse werven schepen kunnen kopen die be- «temd rite om onder Amerikaanse vlag te varen. Volgens een Westduits dagblad zou het. rapport van de werkgroep 'evens inhouden, dat alle 17 grote 1- ocwrtgt- r;"i Vhiï de UC)A tegen V>t(t uit de vaart zijn ge nomen mt tt(kt ons niet, meer

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1