08 Coasterkapitein verdient met sigarettensmokkel tienduizenden guldens Studieduur wel verkorten, doch niet radicaal SIIRE81BB8 i isneiiifltfi® MEN MEI EEN REUEN AFGEDANKTE CILICIA NAAR ROTTERDAM ALS 2e HAVENVAKSCHOOL Vervolging Doden in het verkeer W achtwoord: ,Jk ben een vriend van Franco Minister Diepenhorst: Man overleden aan gevolgen van aanrijding Rustig weertype ROTTERDAM: HOOGVLIET N.V. PUTSELAAN 229 - TELEFOON 271592 AUTOMOBIELBEDRIJF POOT AUTi -SERVICE J. H. WILLEMSE «511? dansen HERMAN STOK ^0 'Singapore basis voor Sowjet-Unie' u o-.°°k - com- gevoerde overgQrdijnstof voor minder dan de halve prijs achterkant PAGINA 8 is?* I Voor sloopprijs Voor het vertrek naar Bombay is de Cilicia aan een nauwkeurige in spectie onderworpen door een groep deskundigen van de Stichting Vakop leidingen Havenbedrijf en van beide genoemde departementen. De bevin dingen waren zeer gunstig. Het schip is uitstekend onderhouden en uiter mate geschikt voor het beoogde doel. De volledige technische inven taris machinekamer;;, brug en laadgerei zou het tevens mogelijk maken het schip te gebruiken voor instructie van leerlingen van de ho gere zeevaartscholen en van scholen voor werktuigkundigen. De passa- giersaecomodatie leent zich uitste kend voor ombouw tot internaat, les lokalen, aula, kantines etc. iiiii'imnitiiiiïijftiifiiiiifiiiiiiiisiiiiiiiiitimnintimiiiifftiiiiiii Ligplaats (Van onze parlementsredactie) Minister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschappen is wel voorstander van een verkorting: van de studieduur, maar hij meent dat men op dit pun geen radicale maatregelen mag treffen. Rendement mousse nylon panty kousen Uit eigen zak Vijf miljoen nubeduidend goedkoper Neemt U de maat van Uw kamer mee? hterbank, beschiKi u j"' oe(jeren u ech- natiewagen- Welke oe te uiterlijk blijft aft» ter ook vervoert, het eieg 10Q0 ,_s tevens gehandhaafd. Daa*?™,Sv00f zakeUjk-representa- zo uitermate geschikt vo tieve doeleinden. vTde 220 dealers ze VOOR ROTTERDAM-ZUID-O. BÏERENS DE HAANWEG 25-39 TELEFOON 196916—197388 Voor de Rechter-Maassoever e,o, Tel. 010-13.16.88 - Rotterdam HET VRIJE VOLK VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 Advertentie LM Hier is dan de overgordijn* stof, die geen licht doorlaat, die niet alleen lichtdicht gevoerd is, maar daardoor ook véél koude tegenhoudt. Met een strié achterkant maakt voeren overbodig) een rijke film- druk stof, die in de luxe serie hoort en dan 9.85 kost, - kopen onze klanten morgen voor min der dan de halve prijs. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze luxe strié gevoerde filmdruk overgordijn- stof, in drie aparte en zeer ge slaagde kleurcombinaties, 120 cm breed, per meter voor J rüi'di: school woensdag, 10 november, aanvang 19.45 uur in de Eivièrahal, Dier gaarde Rotterdam, m.m.v. CONNIE Van BERGEN. DON MERCEDES and his BENZ, KARIN KENT, TORERO'S modeshow BOBBIE BROOKS. Entree ƒ2,50 per persoon; gratis consumptiebon. Kaartverkoop vanaf vandaag aan de zaal: Diergaarde Rotterdam, Rivièrahal (tel. 28 29 65). Kaart verkoop tevens vanaf vandaag bij C. Simonis N.V. Muziekhandel. Beöerlandselaan 2j, Rotterdam (tel. 27 1160); Snoek's Muziek- landel, Hoogstraat 156, Rotterdam 'tel. 13 78 74). Met medewerking van Muziek- parade. DEN HAAG (ANP) De baslshef- fiug van het Landbouwschap blijft volgend jaar gehandhaafd op 5 per hectare grond. De begroting vooi 1966 is door het bestuur van het schap aanvaard. Advertentie LM. Een speciale verkoop Plaid hoezen, die in iedere wagen het interieur gezelligheid en luxe geven - en die niet alleen de bekleding van Uw auto, maar ook Uw eigen kleding be schermen. Leuke, vlotte plaidhoezen, in het zo moderne panterdessin, nu voor extra voordelige prijs, voor nog géén zes gutden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze veeiver- kochte panter-plaidhoezen, voor een extra, voordelige prijs, voor Bijpassende plaid 9,83 (Van een onzer verslaggevers) Wanneer alles volgens plan verloopt zal de Havenvakschool te Rotterdam met ingang van de cursus 1966 kunnen beschik ken over een tweede school, ingericht op een daartoe aan te kopen Schots passagierschip van 11.172 ton. Het spectaculaire plan is geboren uit de ruimtenood op de be staande school aan de Waalhaven (totaal 800 leerlingen) en de onzekerheid omtrent de realisering van een tweede schoolge bouw, dat aan de Vicrhavenstraat is geprojecteerd. Twee departementen, dat van de grote, drijvende Havenvakschool. Verkeer en Waterstaat en dat van De gemeente Rotterdam zal deze be- Onderwijs, hebben zich recht- schikbaar moeten stellen, streeks en daadwerkelijk bemoeid „„Set is UI!.er.a,aid wenselijk, dat het met de plannen, voor een tweede aS?eWed mogelijk by het Vandaag de dag wordt eik meter- 0 Dit is de Cicilia, ruim 1.090 ton. tje kade benut om er geld mee te „Een goed schip, goed onderhouden verdienen. De permanente ligplaats en zeker geschikt om cr een drü- havenvoirwhnni aan van Rotterdam wordt van een schcoischip in de orde van vende havenvakschool van te ma- 1, at gedankt gestaoonneerd. Maar waar is een grootte van de Cilicia aan een stuk ken." aldus de heer P. Boogaard, zeeschip aan te kopen en te doen stuk permanent vrije kade te vinden „courante" kade, zou de gemeente hoofd afdeling Vaartuigen van het verbouwen tot school met inter- voor dit doel? Men zal een kade- Rotterdam jaarlijks een zeer aanzien- Ministerie van Verkeer en Waterstaat LONDEN (Reuter. AF) 'Singapore kan zich zelf niet verdedigen, fvloch- ten de Engelsen zich uit hun basis in Singapore terugtrekken, dan zou Sin gapore een defensie-overeenkomst met een ander land moeten sluiten an dat *°u ook de Sowjet-Unie kunnen zijn.' A.dus lleeft de minister van Buiten landse Zaken van Singapore in Lon den verklaard, voor zijn vertrek naar Moskou. Hij zal daar trachten de handel van zijn land met de Sowjet-ünie int t« breiden. Advertentie I.M. naat. Het schip dat men op het oog heeft is de Cilicia van de" Achor Li ne te Glasgow. Het, is in 1938 ge bouwd en het heeft tot op heden re gelmatig dienst gedaan op India en Pakistan. Het schip, dat 320 passa giers kan vervoeren, is thans op weg j voor zijn laatste reis naar Bombay. Het wordt begin januari in Glas- I gow terugverwacht. De reders willen het schip uit de I vaart nemen omdat het te lang zaam loopt en ook in andere opzich ten wat verouderd is. Het plan was. het schip voor de sloop te bestem men. Volgens onze inlichtingen zou men de Cilicia kunnen verwerven voor niet meer dan de schrootprijs, d.w.z. een bedrag dat zal liggen tussen de I en 2 miljoen gulden. De Stichting Havenvakopleidingen zal dit bedrag moeten voteren, maar naar alle waarschijnlijkheid zal de rijksoverheid zich voor de aankoop prijs garant stellen. lengte van circa 150 meter nodig lijk bedrag aan inkomsten kosten. (Rotterdam). De kleuren van Cicilia hebben. Bovendien moet de ligplaats Een oplossing van dit probleem lijkt zijn wit en zwart, voldoende diep zijn. niet eenvoudig. (Van een onzer verslaggevers) 'Ik ben een vriend van Franco' met dit wachtwoord ver diende de Groningse coasterkanitein M. K. S. (33) vorig jaar september in een Middellandse-Zeehaven met een smokkelpar- tij sigaretten in één kiap 30.000, En ineens had S. de smaak te pakken. Sedertdien heeft hij weinig anders gedaan dan smokkelen. Dat verantwoordde hij niet in het journaal van zijn schip, de 499 brt. metende Linde van de Kustvaart Unie te Rotterdam. De smokkelkapitein, die deze week van een reis in Rotterdam terug keerde en toen door de recherche van de rivierpolitie werd gearres teerd, is vandaag voor de officier van Justitie geleid. Hoewel de kapitein in IJsland twee Advertentie I.M Een knelpunt in deze heie affaire is nog de toekomstige ligplaats van maal. wegens clandestien verhande len van whisky en deviezensmokkel. tot een boet werd veroordeeld, bleef hij rustig de lucratieve handel in si- gareten voortzetten. Kapitein S. werd in totaal betrok ken in één whiskysmokkel en twee maal in die van sigaretten: 1. September vorig jaar kocht bij in de Middellandse Zee 32 cases '320,000 stuks: sigaretten. Om de ac cijns te ontduiken zou de verkoper de partij 'snachts in volle zee terug halen. De aanwezigheid van een patrouil lerende douaneboot leverde echter te veel risico op. De Linde voer daarom volgens het vaarplan door naar Grie kenland om het op de terugweg nog eens te proberen. Dat betekende een afwijking van 't vaarplan, die uiteraard niet in het scheepsjournaal werd genoteerd. Wel genoteerd werd het oponthoud om een speedboat de sigaretten te laten overnemen maar dit werd In het journaal verantwoord met een mo torstoring. 2. In februari legde de kapitein in Spanje in Spaans-Marokko de hand (Van een onzer verslaggevers) Coasterkapitein M. K. S. uit Gro ningen wordt vervolgd ter zake van de artikelen 402 en 405 uit het Wet boek van Strafrecht. Art. 402 bepaalt dat de schipper van een Nederlands schip die om zich zelf of een ander wederrechte lijk te bevoordelen niet het scheeos- journaal bijhoudt volgens de wette lijke voorschriften, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar. Art. 405 zegt. dat een schipper die buiten voorkennis van eigenaar of reder handelingen pleegt, die het schip aan opbrenging. aan- of op houding blootstelt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste 1200, De bemanningsleden van de Linde zullen in ons land wegens de smok kel. die in het buitenland werd ge pleegd, vermoedelijk niet worden ver volgd. Adv •""t» T M "Men moet goed bedenken" zei hij gisteren in een vergadering van de commissie voor O. en W. in de Tweede Kamer 'dat een acade micus moet beschikken over een minimale hoeveelheid wetenschap pelijke en praktische kennis, eer men hem kan loslaten op bijvoorbeeld de opvoeding van onze jeugd of de zorg voor onze gezondheid. Experimenten in het wetenschappelijk onderwiis zijn gevaarlijk, omdat men daarin nu eenmaal werkt met jeugdig ma teriaal Vooral daarom doet men er ver standig aan, het begrip rendement niet te absoluut te stellen. Econo misch rendement is namelijk iets heel anders en wordt door heel andere factoren bepaald dan ad ministratief rendement.' Overigens hoopt de minister over dit onderwerp nog dit jaar een rap port te ontvangen van de acade mische raad. De minister deelde voorts mee, dat allen, die dit jaar zich voor een medische studie hebben aangemeld op een universiteit zijn geplaatst. Tot hen behoren ook de 80 jongelieden die zich te laat hadden aangemeld en voor wie aanvankelijk geen plaats beschikbaar leek te zijn. De Boliviaanse veiligheidsdienst heeft donderdag bekendgemaakt, dat eaen „zeker aantal" leiders en leden van de revolutionaire nationalistische beweging is aangehouden, nadat een plan was ontdekt om vanoordelij le lt eden te veroorzaken ter gelegenheid van de herdenking van de revolutie van 4 november van het vorige jaar. Van eea onzer verslaggevers) 0 De 87-jarige landbouwer J. B. Schutten uit Harreveld is don derdagmiddag gedood toen hij op de fiets vlak voor een auto de weg over stak. 0 De tienjarigs Jan Veldhuis uit Exloërvcen is donderdagmiddag om het leven gekomen toen hij van een met bieten geladen wagen viel en onder een wiel terechtkwam. Het kind zat met enkele vriendjes op een bankje op de aanhanger. Zijn vader bestuurde de trekker, 0 De tienjarige P. A. van Ooyen uit Ophemers is na een aanrijding met een auto gisteren in een zieken huis te Tïel overleden. In Lichtenvoorde Gelder land, was het 3 ia-jarige meisje M. Tuin te liet slachtoffer van een on geluk. Het kindje liep plotseling do rjjweg op, waarbij het door een auto werd gegrepen en gedood. B(j een frontale botsing tussen een bestelauto en een personenwa gen is in de afgelopen nacht op de rijksweg In Jutphaas de 51-jarlge heer J. Krams uit Amsterdam om het leven gekomen. 0 Gisteravond tegen kwart voor ne gen is op de weg van Dreumel naar Alphen onder Appeitern (Land i van Maas en Waal) de 32-jarige J. W. van der Meyden verongelukt. Hij reed op een bromfiets en is in aan- raking gekomen met de laadbak van een hem tegemoetkomende vracht auto. Het slachtoffer woonde in Alphen, I Dames Mousse Nylon panty kousen, de nylonkousen met aangebreide broekjes! Zonder jarretelles of step-ins toch lange kousen dragen en door het uit- neembare knoopsgaten-elastiek, verstelbaar voor elke taillemaat. Moderne Mousse Panty Nylons, voor slanker silhouet, uit de normale series van 7.95, morgen voor iets meer dan drie gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze dames Mousse Panty Nylons, in diverse modetinten en de maten Medium en Large, Irregulars, voor Géén tel. of schrift, best. op veertig kisten whiskey, die hij met een zoete winst in een paar „droog gelegde" streken van IJsland &an de man bracht. De scheepskok, die net als de overige bemanningsleden (to taal tien man) van alles op de hoog te was, werd in de havens met de verkoop belast. Daar kwam de douane achter, maar die kon aan boord van de goed ver stopte whiskey niets vinden. De boete, die* wegens het clandestien verhande len van drank werd opgelegd (onge veer ƒ850.betaalde de kapitein uit eigen zak. Hij had echter voor de reeds ver-1 kochte whiskey al f8500,— ontvan- gne. zjjnde 100.000 IJslandse kronen in klein geld. De stuurman werd de wal opgestuurd om biljetten van 1000 kronen te halen. De stuurman deed dat bij de bank. die in verband met de mogelijkheid van een deviezensmokkel de oplitie inlichtte. Het gevolg was een tweede boete, deze keer van 4.000,Ka pitein S. betaalde deze boete uit een voorsehot op het rederijtegoed en toen was de whiskeywinst van 4500 al weer bijna op. De Linde ging vervolgens weer op weg naar Spaans-Marokko en onder de kust van Ierland werd de kok. voorzien van reisgeld, per roeiboot aan land gezet. Zijn opdracht was tweeledig: in Nederland IJslands geld voor Hol lands geld ruilen en uit het bank tegoed van de kapitein 13.000 op nemen. dat als bedrijfskapitaal voor de sigarettensmokkel zou worden be nut. De kok moest een halve dag lopen om een Iers vliegveld te vinden. Via Londen vloog hij naar Schiphol en toen h(j zijn opdrachten had vol bracht, reisde hij rechtsstreeks naar Marokko. 3. Samen met de kapitein ging de kok daar naar een adres, waar het wachtwoord .Jk ben een vriend van Franco" wederom wonderen deed. Vijf miljoen sigaretten moest hij la den voor een Middellandszeehaven, die niet op de route lag. Dat werd weer niet in het scheeps journaal opgetekend en ook niet dat de coaster anderhalve dag op en neer voer voordat een vissersboot de partij sigaretten kwam overnemen. Dal gebeurde met gedoofde naviga- tieliehten. De vissersboot deed er twee keer over om de sigaretten aan de wal te krijgen. Kapitein S. streek er voor de tweede keer 30.090 voor op. Zijn bemanningsleden kregen ook wat. Deze keer werd het oponthoud verklaard door een storing in de hoofdmotor, maar de rederij ver- trouwde de zaak niet helemaal, ook al vanwege het opgenomen geld uit I het red er ij tegoed De rederif lichtte i de rivierpolitie in. De heer G. H. Zuidbroek uit N o o r d w ij k, die dinsdagmiddag levensgevaarlijk gewond raakte bij een auto-ongeluk op de Rijndijk in Hazerswoude, is donderdag 4 novem ber in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan zijn verwondingen be zweken. j De vrachtwagen van de heer Zuid- broek raakte dinsdagmiddag in een j slip en botste tegen een tegemoet-1 komende Duitse vrachtauto. Zijn j eigen vrachtwagen werd titaal ver nield. Advertentie LM. Een grote partij Bouclé tapijt 100 cm breed, gaan wij morgen verkopen; Vast tapijt, dat Uw kamer die sfeer van weelde geeft, groter doet lijken en Uw meubels beter doet uitkomen... nu als speciale aanbieding voor nog géén negen gulóen per meter. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen vroeg wezen de thermo meters in Brabant waarden van 3 tot —4 graden Celsius aan. Er zijn nog meer winterse verschijn selen te signaleren. Gistermorgen nam Terschelling de eerste bui met natte sneeuw waar. Het weer type blijft vandaag en morgen rustig. Een groot en krachtig hogedrukge- bied van de oceaan heeft zich over onze omgeving uitgebreid. Daar door blijven de stormen op grote afstand «omgeving IJsland). Ge durende flinke opklaringen heeft het vannacht in het binnenland flink gevroren. Over de Noordzee nadert nu echter zachtere oceaanlucht, in verband waarmee morgen een grotere kans op bewolking is. vooral in de noor delijke provincies. Op de Waddeneilanden is zelfs wat lichte neerslag niet geheel uit gesloten. Elders zal het eerder ge noemde hogedrukgebied neerslag van betekenis echter tegengaan. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van dit Boudé in diverse kleuren, 100 cm breed per meter voor Advertentie IA1

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 2