Oorzaak Auto tegen verkeerszuil Maassluis: liften in Elementum- blokken m Raad keurt het schetsplan cultureel centrum goed .Nederland heeft geen goede gezelschappen' 11 15.11.22 Boze dierenbeschermers: Wij worden weer naar de vuilnisbelt verwezen v voor „HELP, HELP, MIJN VADER KAN NIET ZWEMMEN REALISERING ZAL WEL ENIGE TIJD VERGEN WIJZIGING TELEFOONNUMMER HSL en GAK KÜ Indeling Eerste paal voor kantoren DIMITRI FRENKEL FRANK: HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 NOVEMBER 1065 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) „Ik zat te eten toen ik een klap en een plons hoorde. Ik ben naar buiten gerend en ben met mijn bootje naar de overkant gevaren We staan aan de kant van de Schie op de Overschieseweg te Schiedam. Het is ongeveer één uur dinsdagmiddag. Er heerst de gebruikelijke consternatie van een verkeersongeluk: een vrachtwagen, bestuurd door de 40-jarige kpopman T. van de Heide van de Klaas Katerstraat met als passagier diens acht tienjarige zoon Frans is, vermoedelijk komend uit de richting Parallelweg in plaats van het verloop van de drukke verkeers weg te volgen, rechtdoor de Schie ingereden. Onder water m tü Situering Veehouder J. Zeeuw hoor de een plons en sprong on middellijk in zijn boot om de inzittenden van de vrachtauto te redden. Doel Kosten OAD jubileert m Met ingang van 11 november is ons telefoonnummer VOOR UW TAXI EN TROUWAUTO'S Uitgesmeerd (Van een onzer verslaggevers) Uitgerekend op Werelddie rendag, 4 oktober, is het ge beurd: de Vlaardingse dieren bescherming heeft haar zo veelste teleurstelling moeten incasseren in het overleg met burgemeester en wethouders over de plaats voor een nieuw dierentehuis. In een gesprek met de burgemeester kreeg het bestuur van de dierenbescher ming opnieuw een plaats aan gewezen, die het onaanvaard baar vindt: een terrein vlak naast de vuilnisbelt aan de Broekweg. „De dierenbescherming is letterlijk en figuurlijk naar de vuilnisbelt verwezen," zei een geëmotioneerde voorzitter F. Boer op een persconferentie. Een persconferentie, die de dierenbeschermers ten einde raad hielden: zij zien geen uit weg meer. Miskend Schietbaan Boerderij Onverkwikkelijk In het park Streekasiei rachtauto rij dt Schie in - veehouder redt chauffeur Juist op het moment, dat we ar riveren verlaat een ambulance het terrein van het ongeluk. De twee slachtoffers hebben het wonder bo ven wonder overleefd. Even later hebben we een gesprek met de man, zonder wie de heer T. van de Heide, die de zwemkunst niet meester is. zou zijn verdronken. De 37-jarige veehouder, de heer J. Zeeuw van de 's-Gravelandseweg 85 is zonder zich te bedenken in zijn bootje gestapt en naar de overkant gevaren, waar de- vrachtauto onder water was verdwe nen. (Van een onzer verslaggevers) De oorzaak van het ongeluk met de door de heer C. van de Heide be stuurde vrachtauto, die dinsdagmid dag omstreeks 1 uur komend uit de richting Parallelweg op de Over schieseweg plotseling de Schie inreed, is 't breken van de stabilisatorstang, en het veerblad van de stuurinrich ting. Het onderzoek dat de politie na het ongeluk heeft ingesteld, heeft dit uitgewezen. Volgens deskundigen kon de vrachtauto op het moment van het breken onmogelijk meer rechtuit blijven rjjden. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen vroeg reed de 22-jari- ge M, van L, uit Hoek van Holland met zijn auto tegen een verkeers zuil op de Wesilandseweg in Vlaar- dingen. De auto werd geheel ver nield. de chauffeur kreeg geen ver wondingen. De bestuurder verklaarde dat hij plotseling moest remmen na een manoeuvre van de voor hem rijden de auto. Hij was geslipt. MAASSLUIS Aehthonderddrieën zeventig Elementum woningen in Maassluis zullen worden voorzien van liften. Dat is het goede nieuws, dat de gemeente Maassluis heeft voor de bewoners van de blokken sy steemhuizen in de Dijkpolder en Maassluis-West. Bij eik blok van 54 huizen zal een betonnen liftschacht worden gebouwd. De liften krijgen een capaciteit van acht personen en een laadvermogen van 600 kilo. De Eiementumwoningen hebben vier woonlagen op de onderbouw. Ze worden centraal verwarmd. Deze wo ningwetwoningen zullen door het be sluit van het gemeentebestuur wat het wooncomfort betreft gunstig gaan afsteken tegen andere. Niet alleen de bewoners van de bovenste verdie pingen, maar ook de leveranciers en vaste bezoekers (artsen, verpleeg sters' zuilen dit bericht als een „ver ademing" beschouwen. Op de kant (aan de Overschiese weg! stond de wanhopige zoon van de vrachtwagenchauffeur, die zich vrij gemakkelijk uit de cabine had kunnen bevrijden, naar de oppervlak te was gezwommen en tot zijn ont steltenis bemerkte, dat zijn vader niet boven water kwam. „Help, help, mijn vader kan niet zwemmen," schreeuwde hij. De veehouder bedacht zich geen ogenblik. Ruim twee meter buiten de kant sprong hij pardoes in het ijs koude water van de Schie en bracht met enige inspanning de drenkeling, die zich weliswaar ook uit de cabine" van de wagen had bevrijd, maar reeds enige malen opnieuw onder water was gegaan, boven. Met bcbuip van de 19-jarige monteur P. P. Kooper van de Noordvest 37 (..ik liep op de Overschieseweg toen ik een plons achter me hoorde. Ik ben dadelijk teruggerend") bracht de heer Zeeuw het slachtoffer op de kant. Het hele gebeuren voltrok zich binnen een kwartier. De heer T. van de Heide was er ogenschijnlijk ernstig aan toe maar bij de komst van de politie kwam hij weer tot bewust zijn. De GGD bracht de beide drenke lingen in allerijl naar het gemeente ziekenhuis. waar bleek, dat Frans van de Heide geen nadelige gevol gen van zijn onvrijwillig bad had op gelopen. Hij kon na behandeling naar huts terugkeren, zijn vader werd op genomen. Diens toestand werd dins dagavond redelijk genoemd. ■A (Van een onzer verslaggevers) Maassluis krijgt een cultureel centrum. Dat staat na de gemeente raadsvergadering van dinsdagavond vast. De raad aanvaardde zon der hoofdelijke stemming het voorlopige schetsplan, dat door het Bouwbureau Cultureel Centrum Maassluis (de architecten Steenkist te Maassluis en Hopmans en Olthoff te "s-Hertogenbosch> werd ont worpen in overleg met de rijkscommissie voor de bouw van concert zalen en schouwburgen te Amsterdam. Namens de fractie van de Parijt van de Arbeid toonden de heer J. Slagboom en mevrouw A. Hamakers zich zeer enthousiast over het plan, evenals trouwens de heren D. Pons (c.h.u.) en J. van Hartings- veld (a.r,). Zij stellen het benodigde krediet van twee miljoen gulden gaarne beschikbaar en hopen, dat het plan spoedig zal kunnen wor den gerealiseerd, daar er ter plaatse een dringende behoefte be staat aan een dergelijk centrum. ffsurant heeft contact niet de foy er van de zaal, zodat hiervandaan tevens de voorziening van spijs en drank door de bezoekers van de grote zaal geregeld is Op de begane grond zijn, via eigen toegang met garderobe, toiletten enz., nog twee zalen geprojecteerd ten behoeve van gebruik door ver enigingen, ciubs t-.d, voor beschei dener manifestaties. De capaciteit is respectievelijk ca. 150 en ca. 40 personen. Namens het college van B. en W. sprak wethouder 3. Smit (p.v.d.a.) die hulde bracht aan de ambtenaren e.a. die zeer veel werk hebben verzet om tot het plan te komen. Hij was de mening toege daan dat het nog wel enige tijd zal duren aleer het plan kan worden ver wezenlijkt, docli dat de wachtijd be nut moet worden om de burgerij, het bedrijfsleven en de verenigingen te Interesseren voor het plan. Het cultureel centrum zal worden gebouwd direct grenzende aan het in Maassluis-West te stichten nieuwe stadscentrum. Het vormt de eerste aanzet van een parkachtige groen strook. De ligging is zodanig geko zen, dat het cultureel centrum met omgeving als het ware één geheel met het te bouwen winkelcentrum vormt. De hoofdvorm van het gebouw is in plattegrond een onregelmatige zeshoek, schuin geplaatst ten opzich te van de omringende wegen. Dit is zeer bewust gebeurd om op deze wijze uit het omringende rechthoe kige stramien te treden en een ge volg van het zoeken naar een meer speelse dan monumentale oplossing. De begane grond wordt om deze redenen even verdiept in het terrein gelegd, de hoofdverdieping steekt over en blijft in relatie met het om ringende terrein. Aangrenzend is een met bomen omringd parkeerterrein ontworpen. Op dit terrein komt een gebogen wand. zodat hier tevens de mogelijk heid is om in de open lucht tot uit- •ir Terwijl het drukke verkeer de on heilsplaats langzaam passeerde, ver scheen even later een takelwagen van de firma M. D. de Putter en Zn. van de Aeibrechtskade in Rotter dam, die de ongeluksvrachtauto bin nen een kwartier op de kant bracht. Het was dinsdagmiddag nog niet be kend wat de oorzaak van het onge luk is geweest. voering van muziek, dans of toneel te komen. De ingang en benedenfoyer zijn gelegen op de begane grond met open balie voor informatie en kaart verkoop (dus geen gesloten loketten) en aangrenzend garderobe, toiletten en kantoor voor de bedrijfsleiding. Via een ruime trap wordt de bezoe ker geleid naar de bovenfoyer, wel ke ais een ring om de zaal gelegen is. De beide foyers hebben een óp pervlakte van c.a. 650 m2, zodat de bezoekers hier in prettige sfeer zich kunnen vertreden. De zaal met een capaciteit van ca, 450 toeschouwers heeft een vlak middengedeelte en ringvormig een amphitheatersgewijze opbouw. De orkestbak wordt ais hydraulische lift uitgeroerd, zodat deze tevens als voortoneel benut kan worden. Voorts zijn aanwezig kleedkamers, requisie- tenberging, enz. De accommodatie wordt afgestemd op een zo veelzijdig mogelijk ge bruik. zodat hier toneel-, zang, dans- en muziekuitvoeringen moge lijk worden. Tevens en dan in combinatie met de foyers moet het mogelijk zijn hier wat grotere ontvangsten en/of feestelijkheden te organiseren, een tentoonstelling te houden of een (bescheiden) congres te ontvangen. Aan de zijde van het winkelcen trum is een restaurant ontworpen met een buitenterras en eer> zaal tje voor aparte ontvangst. Dit res- Hoewel de aanduiding cultureel centrum wellicht enigszins mislei dend is. beoogt het, centrum in de eerste plaats te zijn een gelegen heid, waar de plaatselijke verenigin gen hun activiteiten op bevredigende wijze kunnen ontplooien. Toneelgezelschappen met een re delijke bezetting, kleinere orkeaten (bij voorbeeld een kamerorkest) en zangkoren zullen In de grote zaal kunnen optreden. Voorts kunnen er worden gehouden: eabaret- en bios coopvoorstellingen. dancings, con gressen. tentoonstellingen, mode shows, enz. De kleinere zalen bicden gelegen heid tot het houden van clubavon den, vergaderingen, recepties, ont vangsten. instuifwerk, jeugdwerk,het houden van diverse wedstrijden op verenigi ngsgebicd. enz. He:, cultureel centrum wil niet al leen 'n ontmoetingspunt in de avond uren ztjn. doch de gehele dag zal het café-restaurant een levend ele ment vormen. De bouw- en inrichtingskosten van 't centrum kunnen voorshands wor den gesteld op rond ƒ2.000.000. Op de in de nota van aanbieding van de begroting voor het dienstjaar 1968 uit te voeren kapitaalswerken is de post Kosten van stichting van een cultureel centrum ƒ2.000.000 opgeno men. Het stemt het gemeentebestuur tot voldoening dat indien de rijks goedkeuring in 1966 mocht worden verleend, de begroting voldoende ruimte biedt om zowel de kapitaals- losten als de exploitatielasten van het cultureel centrum te kunnen op vangen. (Van een onzer verslaggevers) De personeelsvereniging Ons Allen Doel van B. Sprij N.V. bestaat in de cember 25 jaar. Op zaterdag 20 no vember houdt het bestuur van half vier tot half zes een receptie in café Westwijk te Vlaardingen. Men behoeft Dlmitri Frenkel Franks uiteenlopende kwaliteiten niet te noemen. Als literator en door ziin medewerking aan het program ma „Zo is het toevallig", kreeg hi) grote bekendheid. Gisteravond was hij in de Harmonie te Vlaardingen om de tweede avond van de Hippo Campusserie te vullen met een be schouwing over toneel en alles wat daarmee samenhangt. Hij deed dit gedegen en amusant. Hét aantal I-'steraars was zeer te leurstellend: ongeveer'veertig. Frenkel Frank had zijn voordracht in tweeën gesplitst. Beide delen be stonden uit 't oplezen van een groot aantal door hem zelf ontwikkelde stellingen: waarschuwingen voor to neelpubliek en raadgevingen voor as pirant-schrijvers. Bij elke stelling liet hij een beschouwing volgen. Onder meer vertelde hij iets over goede en slechte, over grote en kleine acteurs en de kritieken in de krant „waar- Advertentie I.M. aan deze overgevoelige mensen bloot staan". Voor de bezoekers van de schouw burg achtte hü het gewenst pas kri tiek te uiten, nadat de pers er over heeft geschreven. Ook was hij van mening dat de meeste schouwburg bezoekers maar weinig voor hun op rechte mening durven uit te komen. Een grote moeilijkheid voor het pu bliek was volgens hem uit het spoor te komen, van wat „het grote pu bliek" mooi vindt. Hij vond dat er. in vergelijking tot de film veel te weinig mooie vrouwen op de Nederlandse planken komen. De lieer Frenkel Frank meende voorts dat toneelstukken slecht zijn, wanneer het publiek gaat zitten ku chen. Ook keurde hij de toejuichin gen van het publiek aan het einde van de voorstelling niet goed. Nederland bezit goed toneel, maar geen toneelgezelschappen. Een verre gaande uitspraak, aldus de heer Frenkel Frank, maar het aanwezige talent is uitgesmeerd over een groot aantal toneelgezelschappen in ons land. Een vergelijking maakte hij met Duitsland, waar een toneelgezel schap wel uit 160 medewerkers kan bestaan. Voor elke rol heeft men daar dan ook de beschikking over meerdere spelers. Als raad aan toekomstige toneel schrijvers merkte de inleider op, dat Nederland beslist niet het land bij uitstek is om een carrière te gaan opbouwen. Het land is veel te klein en de meeste stukken krijgt men niet optimaal gespeeld. Na de pauze be antwoordde de heer Frenkel Frank enkele vragen. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag is aan de Nljverheidsstr.- Industrieweg te Vlaardingen de eer ste paal geslagen voor het vijf ver diepingen hoge kantoorgebouw van de Hollandse Sociëteit van Levens verzekering N.V. In dit gebouw zal ook het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor onderdak vinden. De paal werd geheid door de heer K. Groot, hoofd bouwzaken van de ver zekeringsmaatschappij. De Vlaardingse Judoka J. van Gor- sel is het afgelopen weekeinde ge slaagd voor het examen scheidsrech ter A. Dit resultaat geeft hem de be voegdheid, als arbiter op te treden bij nationale kampioenschappen. De Vlaardingse vierde dan was een van de twee kandidaten (uit een groep van zesh die slaagden. De twee ge slaagden z(jn op het ogenblik de eni ge twee A-scheidsréchters van de fe deratie van judobonden. Volgende week worden er meer examens afge legd. Het probleemvan de dierenbe scherming is niet nieuw, het bestaat al een jaar of zes. De kern ervan is, dat het dierentehuis aan de Van Linden van den Heuvelsingel moet verdwijnen van de gemeente. De vraag is: waar moet het nieuwe asiel worden neergezet? B. en W.en de dierenbescherming hebben elkaar daarover een reeks voorstellen en tegenvoorstellen gedaan, maar nog steeds is er geen oplossing gevon den. De dierenbescherming voelt, zich miskend. De bestuursleden zien wel in. dat het voor het college ook een moeilijk probleem is, maar zij vin den, dat de betekenis van het die rentehuis niet voldoende wordt ge waardeerd in de onderhandelingen. De gemeenteraad denkt daar" ook. zo over. Bij de begrotingsbehande ling van vorig jaar werd er uit al le fracties aandrang uitgeoefend op "net college om het vraagstuk op te lossen. Het PvdA-raadslid C. v. d. Bergh dreigde met een motie. Een motie, die het college slechts kon af wimpelen, door te beloven, dat, er op korte termijn bruikbare voorstel len aan de dierenbescherming zou den worden gedaan. Dat was eind vorig jaar. Het gesprek op 4 oktober was het eerste, dat er sindsdien tus sen college en bestuur heeft plaats gevonden Een terreintje naast de vuilnis belt aan de Broekweg. Dat is dus het laatste aanbod, dat de burgemees ter heeft gedaan. Onaanvaardbaar, zegt het bestuur. En het zegt dat niet uit balorigheid of onwil. Des kundigen van het hoofdbestuur van de dierenbescherming zijn naar het terrein komen Kuisen. Hun oordeel heeft de doorslag ^gegeven. Het is on- verantwoordelijk ee ,i c.erenasiel vlak bij een vuilnisbelt te bouwen, zeiden ze. Er lopen daar altijd rat ten. die onmogelijk te weren zijn. Ratten brengen paratyfus over en andere ziekten. Een nog zwaarder wegend argument van de deskundigen is. dat in de on middellijke nabijheid van het asiel een schietbaan is geprojecteerd. Honden raken in doodsangst door knallen en ontploffingen. Voor de zoveelste keer is het over leg in een impasse geraakt. De die renbescherming is het beu. Zes jaar geleden (nog maar vijf jaar na de officiële opening van het dierente huis door de burgemeester) kreeg het stichtingsbestuur het bericht, dat er naar een. andere plaats moest worden gezocht. Voornaamste reden: het waterleidingbedrijf moest een reinwaterkelder bouwen. Die kelder is er inmiddels al lang. Waarom moeten we daar dan toch weg. vraagt, het bestuur zich af. Geluids hinder? Dat kan nooit erg zijn, me nen de dierenbeschermers. Er zijn wel objecten in de gemeente, die meer herrie maken. De grond, waarop het asiel staat is gehuurd van de gemeente, het gebouw zelf is het eigendom van de stichting. Het toenmalige bestuur heeft een fout gemaakt, door deze regeling te accepteren, zegt de voor zitter nu. Het eerste aanbod, dat de ge meente deed was de boerderij van Hoogendam aan de Broekweg. Het bestuur keek en rekende. Conclusie: te weinig ruimte. Bovendien zou er een investering van 40.000 nodig zün. De stichting zou zich daarvoor in schulden moeten steken, die on aanvaardbaar waren. Er waren toen nog zoveel andere mooie boerderij en. maar die zijn allemaAi voor an dere doeleinden gebruikt, stelt het bestuur nu spijtig vast, Na overlag met de gemeente was het plan van de baan. Er kwam een periode van stilte. Alles bleef bij het oude. Na verloop van tijd kwam het volgende gemeentelijke voorstel: een deel van het terrein bi] de padvin- dèrsboerderlj aan de Broekweg. Het bestuur zag er wat in. Direct na de bespreking ten stadhulze repten de dierenbeschermers zich naar een fa briek van bouwelementen en lieten hun papieren plannen vertalen in een ontwerp voor betonnen bouween- heden. De gemeente wees het plan af .Niet mooi genoeg. De inzet van de volgende onder handelingen was een stukje grond aan de Industrieweg, vlak bij de ENCK. „We zagen in één oogopslag, dat het te klein was," zegt voorzit ter Boer. „Bovendien hingen er al lerlei gassen en dampen, die noch voor mensen noch voor dieren on schadelijk waren." En: „De burge meester heeft achteraf toegegeven, dat we groot gelijk hadden daar niet te gaan zitten." De padvindersboerderij kwam op nieuw in de belangstelling. De stich ting zou een deel van de boerderij krijgen en het terrein moeten deien met de parivinders. De burgemees ter-wethouder Van Minnen, verte genwoordigers van padvinders en dierenbescherming spraken erover. ..Dat is een bijzonder onverkwikke lijk gesprek geworden." zegt de voorzitter. Later hebben padvinders en die renbeschermers er samen nog eens over gepraat. Toen bleek, dat de boerderij inmiddels al weer voor oen jaar aan de padvinders was ver huurd. Bovendien zou het asiel een paar meter van het eerste troephuis komen, wat een onmogelijke situatie zou scheppen. B. en VV. schreven ia- ter, dat zij inzagen, dat er voor bei de doeleinden samen niet voldoende ruimte was Op 15 juli 1964 zegde de gemeen te de dierenbescherming de huur sleilen gedaan. Ze werden alle vijf afgewezen. De boerderij van Chardon? Te bouwvallig, zei de gemeente. Had neg wel 200 jaar kunnen staan, zegt voorzitter Geer, die „in dc bouw zit." Ook de Schapenweide, het ter rein achter het Caltexstation aan de Westlandseweg en een terrein langs de Vaart wilde het college niet voor het dierentehuis missen. Er was nog een voorstel. Geef ons de zandstrook langs de Hogelaan tn het park, zei het stichtingsbestuur. Kan niet. zei de gemeente, dat zou het karakter van het park aantasten. Dat laatste bestrijdt de dierenbe scherming met vuur. Daarbij leggen de bestuurders de plannen op tafel, die architect Van Asten heeft ge maakt. „We zijn in staat er een mooi stuk recreatieterrein van te maken," zeggen ze, „desnoods met een kinderboerderij 'de inventaris is en een heemtuin en een herten kamp ide stichting bezit herten, die binnen ecu clag in Vlaardingen kun nen zijm. De 'rliik en dc begroeiing zullen er voor zorgen, dat de men sen aan de Hofsingel nog minder van de dieren zullen horen dan nu, voorspelt de architect. De burgemeester blijft echter wij zen in cië richting van de vuilnis belt. De huur is opgezegd. Er is geen enkel uitzicht op een spoedige op lossing. zeggen grond dat w: ij toen in een paniek toestand raakten," zeggen de bc Went inmidtfbk* hn*** het bestuur het college vijf tegenvoor- veel hoep meer. Ons asiel ts een streek tehuis, zegt het bestuur. Men utoet het belang ervan niet onderschatten. Er komen cijfers voor de dag. Van 1 januari tot 1 november werden in het te huis (534 honden opgenomen. Vierhon derd aanvragen moesten wegens ruimtegebrek worden afgewezen. Voorts huisvestte het asiel 534 kat ten en 78S vogels. Het aanbod van dieren stijgt ieder iaar met 18 per cent. De stichting wil graag uitbrei den, maar dan op een geschikte

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1