„Kijk, Jan is erop - Jan gaat altijd het ijs op na één nacht vriezen mm Stormloop op O belagen toren Wind, duiven en ratten St.-Janskerk Advies geven voor Groenoord Specialistenteams gaan nieuwbouw bestuderen Eerste kinderzegels voor de burgemeester m m 4&HU WESTEN Eerste teams SVC winnen beide fraai Kettingbotsing op Rijksweg 13 TAXI TROUWAUTO'S W1SSELKOKKSE.M Sporthuis Ter Braak bestaat vijftig jaar Maak uw mit schoon VIV0 GROOTHANDEL ALHAMO N.V. PRIMA MAGAZIJNBEDIENDE SCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers) „Kijk, Jan is er op. Jan gaat altijd het ijs op na één nacht De vroegste vorst sinds veertig jaar had voor een drie centi meter dikke, nog zeer breekbare, ijsvloer in de singels en sloten van Schiedam gezorgd en de „lieverdjes" kenden maandag geen mooiere sport dan te proberen of het ijs wel hield, We stonden bij de Dr. Schaepmansingel en hielden, zoals een voorbij gangster het uitdrukte „ons hart vast". - - BRI EF W E G E R-S Voor tiw on Kantoor: Burg. Knappartlaan 18, Schiedam (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Schiedam achten het met het oog op de bouw van nieuwe woningen in de wijken Groen- oord-mldden wenselijk bouwteams samen te stellen, die op des kundige wijze advies kunnen geven by de toepassing van nieuwe bouwsystemen, zoals die o.m. zijn ontwikkeld door de Indus triële Bouwmaatschappij Elementum N-V. te Maassluis. Wijzigingen voorkomen Mi i, Broze vloer op singels kraakt: „Ijsje brouwen Enkele jongens waagden zich maan dag al op het ijs van de singels. De gladde vloer kraakte, maar dat spoorde de „durfals" juist aan om steeds vaker heen en weer te lopen. (Van een onzer verslaggevers) „ZO'N DRUKTE had ik niet ver wacht". De exploitant van het ten nispark Spieringshoek te Schiedam, de heer J. v. d. Torre, zei dit maandagavond omstreeks acht uur terwijl 'hij naar eea menigte schaatsliefhebbers .keek. die zich voor de hekken van de ijsbaan ver drong. ZEKER 1500 JONGENS en meisjes wilden de gladde ijzers onderbin den en dat kon men aan de kassa onmogelijk verwerken, te meer om dat vrijwel iedereen een abonne ment wilde kopen, wat meer tijd vergt dan het verkopen van een kaartje. TEN SLOTTE moest men van verde re verkoop afzien om te voorkomen dat er kinderen onder de voet zou den wca-den gelopen. De hekken gingen open en honderden kinderen hebben maandagavond gratis ge schaatst op deze fraai gelegen ijs baan. Advertentie LM. SCHIEDAM ZUID - HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL (Van on» sportredactie) De belde eerste teams van de Schiedams* Volleybalclub hebben dit maal op fraaie wijze de volle bult In de wacht gesleept. De da mes wonnen met 3—1 van Libanon met de setstanden 15—4, 1015, 13—0 en 15—8» De eerste set werd gemakkelijk gewonnen, waardoor de Schieöamse meisjes in de tweede set veel te nonchalant werden. Libanon greep deze kans dank baar aan, De SVC-dames schrokken echter op tijd wakker en grepen goed in, wat twee punten oplever de. De heren zegevierden eveneens en wel met 3—0 van een tegenvallend Zandvliet 2. Via de setstanden 15—7, 15—5 en 1512 werden twee kostba re punten behaald. Dames 3 gaf leidster DOS goed partij, doch kon tegen dit geweld niet op. Een 3—0-nederlaag was hier het resultaat. Dames 4 echter gaat on verdroten voort. Ditmaal werd Con cordia 3 met 30 geklopt Heren 4 is voorlopig kind van de rekening. Ook nu werd verloren en wel met 31 van Libanon 5. Heren 6 ten slotte deelde de punten (2—2) met Libanon 8. TeRT-nlnn CCTS*? t4MI uit. De gaan °P bezoek bij Scorpio in Den Haag. terwijl de he ren H. M. L. besteken, eveneens in Den Haag. Twee wedstrijden, dia bail moei lijk «Den blijken. Een jonge vrouw laat haar dochter tje op de dunne Ijsvloer lopen. Een goed voorbeeld? Jan. een flinke jongen van onge veer dertien jaar met ondeugende ogen had het spits afgebeten. Eerst voetje voor voetje, maar dan steeds driester en ten slotte triomferend liep hij over het toch neg broze ijs naar de andere kant van de singel en weer terug. In een mum van tijd had hij ge zelschap van zeker twintig jongens, die soms met zijn vieren tegelijk naar de overkant renden onder luid gejuich van hun kameraadjes. De ijsvloer vertoonde bedenkelijke scheuren, maar de jongens bleven doorgaan. Water op het ijs? Dat hindert toch niet. Je loopt heel vlug over die gladde vloer en dan met een sprongetje de kant op, want „aan de kant loop je kans, dat je er door zakt." Het scheelde maar weinig of het was inderdaad gebeurd. De een na de ander liepen de knapen met veel bravoure, hard stampend over de singel en de scheuren werden steeds maar groter totdat er aan de kant, juist onder de voet van een jongen, die zich afzette voor een sprong naar de „reddende oever", een groot stok ijs afbrokkelde. De „durfal" haalde het. Het was maar goed, dat op dat moment het fluitje van een onder wijzer („hef, is half twee, de school is aan") door de vrieslucht snerpte anders zou Jan of een van zijn vrienden het wel eens met een nat pak hebben moeten bekopen. Nu stapte hij, fier, naar de school poort, omringd door zijn vriendjes, die hem bewonderend aankeken. Want „ijsje brouwen" zoals de sport heet, is een kwestie van dur ven en de moedige jongen uithan gen. „Wie durft erop? Ik. Dat wil ik zien. Ach joh" zegt een ander, „dat is toch geen kunst. Kijk," voetje op het ijs. drukken, „het houdt. Dat stelt toch niets voor. Kijk ik loop er op. Nou naar de overkant. Durf jjj naar de overkant. Plet. Ik kijk wel uit, zeker erdoor zakken en jullie lachen Even weifelt er één, maar dan rent hij met grote sprongen naar de overkant, lachend, want hij is de eerste. Zijn vriendjes staan perplex, maar niet lang. Enkele tellen later staan ze allen op het Ijs en begint her „brouwen." De Ijsvloer, reeds over dekt met grote stenen en stukken ijs, welke moesten bewijzen, dat het stevig genoeg is, beweegt. Water golft onder dit geweld aan de kan ten en dan is het werkelijk „bulgen of barsten." Vaak zien de jongens, die eerst voetje voor voetje, angstig en ge spannen het ijs betraden, geen ge vaar meer en dan is het plotseling op een zwakke piek, gebeurd. Maan dag, In Schiedam, gebeurde er niets. Wel gleed een jongetje aan de kant, waar veel water stond, plotseling uit cn moest met een nat te spijkerbroek naar school. II De jongens genoten er van, la hét heerlijk besef, dat ze Iets gevaar- lijks deden, wat hun ouders in geen Wie beschrijft dan ook onze ver- basing toen we verderop een jonge vrouw ontdekten, die haar dochtertje rustig aan haar hand op het ijs liet lopen, zelf ook van de kant stapte, maar toen toch maar wijselijk af zag van de koude pret. Nauwelijks drie centimeter was het ijs na twee nachtjes flink vrie zen. Een jongen, die tevoren, een nat pak nad geriskeerd, stak zijn mening niet onder stoelen of ban ken: „Wie gaat er nu als grote op het ijs lopen, dat is toch zeker „gek." We moesten hem gelijk geven, want het ijs is, mits het blijft door vriezen, pas morgen stevig genoeg en dan nog moet men gaan schaat sen op singels, waar het vertrouwd is en stille plekken mijden. Tot zo lang kan men terechts op de ijs baan van het tennispark Spierings- hoek, waar maandagavond vanaf half acht naar hartelust werd ge zwierd en gereden. Mevrouw H. Roelfsema verkocht vanmorgen In het postkantoor aan de Tulnlaan kinderpostzegels aan haar man. Daarmee maakte zij een begin met de kinderpostzegelactie, die tot 31 december duurt. geval mochten zien. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse St. Janstoren die dit jaar meermalen een ver keerde tijd aanwees krijgt nieuwe wijzers. Burgemeester en wethou ders stellen de gemeenteraad voor een bedrag van ƒ3,500,- beschik te stel" baar ellen voor de aanschaf van wijzers met een lichtere con structie dan de thans ln gebruik zijnde bijna twee meter lange ge vaarten. Het onderzoek naar de oorzaak van de storingen, die zich regelma tig in de tijdaanwijzing voordenen heeft aangetoond, dat de bevesti ging van de wijzers aan de wijzer- assen en het gewicht van do wijzers zodanig is, dat ze bij sterke wind terugvielen. Men heeft getracht dit manke ment te verhelpen, maar de voor lopige voorzieningen zijn niet af doende: slechts de ,Jieht-gewlcht- wljzers" bieden eea definitieve op lossing, want het gewicht op de as sen speelt namelijk een grote rol. Een zeer stormachtige wind kan echter opnieuw storingen veroorza ken, maar die kans wordt gering geacht "De Grote ef Si. Janskerk wordt ook geteisterd door de duiven, die vla het raamvenster ln de zuidwest- zijde van de toren naar binnen vlie gen. Dé "uitwerpselen en de oude nesten van de vogels veroorzaken een vervulling, welke grote schade aanricht aan het houtwerk en de vloeren, de loldstoelen, en de cabi ne van de beiaardier. Natuurlijk worden de zolders re gelmatig schoongemaakt, maar zeer spoedig 'nebben de duiven alles weer verontreinigd. Ter voorkoming van verdere schade moet de toren wor den afgeschermd en tevens moet men beginnen met de bestrijding van ratten. Met een en ander is een bedrag van 1.050,- gemoeid. Advertentie IM. In hun toelichting op dit voorstel herinnert het college eraan, dat het plan Groenoord (midden) in totaal 1253 woningen in drie en zeven woon lagen bevat, waarvan er in 1965 ruim achthonderd en in 1966 ruim vier honderd in uitvoering worden genomen. Tot medio 1968 zullen in deze wijk en In Groenoord-Noord alle tot die tijd beschikbaar komende con tingenten moeten worden gereali seerd behoudens wellicht kleine uit zonderingen in de premiesector en/of de ongesubsidieerde sector. Bij de exploitatie-opzet van beide stadsdelen is van een bepaalde ver houding tn de contingenterlng over de drie sectoren (woningwet-premie) en ongesubsidieerde sector) uitge- gasn. Een hernieuwde studie achten urgemeezter en wethouder* daar om noodzakelijk. Deze studie ls mede noodzakelijk geworden door het feit. dat Elemen tum N.V. (systeem Larsen Niel sen) een plan heeft ontwikkeld to j negen woonlagen, waarvan nu reeds I vast staat, dat één van de geprojec- teerde Bouwblokken een afwijkende langte zal hebben. Bovendien maakt j volgens het college de Invoering per 1 januari 196:-; van de door de Ml- I nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening vastgestelde ge wij- Op rijksweg 13 bij de Bies'andse- brug te Delft had gistermorgen een gecompliceerde kettingbotsing plaats. Vyt auto's waren bij de botsing be trokken. Er was alleen materiële schade. Een personenauto, bestuurd door de 44-jarige Rotterdamse bloemeokoop- man J. van H. reed op de linkerrt!- baan toen hij plotseling bemerkte, dat deze in verband met werkzaam- beden versperd was. Hij remde, schoot naar rechts en raakte een vrachtauto aan de zijkant. De daarachter rijdende bestel- cn vrachtauto remde ook, maar een derde vrachtauto bot,.te tegen de vrachtwagen ervoor. Deze schoof op zijn beurt tegen de bestelauto. zigde voorschriften en wenken voor het ontwerper, van woningen 1965 deze studie noodzakelijk. Het college wil voorkomen, dat na voltooiing van de studie weer een en ander moet worden gewijzigd omdat bepaalde systemen of bouw wijzen een andere indeling zouden vereisen, waardoor opnieuw het door de gemeenteraad herziene plan een wijziging zou moeten ondergaan. Daarom moeten er twee bouw teams komen, waarin de directeur van Gemeentewerken, de directeur van de Woningdienst, de stedebouw- kundlge R. Fledderus (architect te Rotterdam)een vertegenwoordiger van N.V. Muijs De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam, N.V. Elementum en de architecten, de heren E. F. Groos- mnn en K. C. van Waalwijk zitting hebben Aan belde bouwbedrijven zal wor den verzocht het gemeentebestuur voorsteilen te doen over het kiezen van andere deskundige adviseurs, waarbij ln het bijsonder wordt ge dacht aan de Installateur van de centrale verwarming to de te bou wer. hulzen. Te zijner tijd rullen burgemeester en wethouders de raadscommissies op de hoogte houden van de voort gang bij de werkzaamheden van de bouwteams: na voltooiing van de studie zal de gemeenteraad een ge- wijzigd uitbreidingsplan ln onderde den voor „Groenoord" warden voor gelegd. Engels pond 10,18 -10.104 Amerifc. dollar3,60) 3,60j Franse frank 73.49i —73.541 Belgische frank 7,251 7.26Ï Zwitserse frank 83,41 —83,46 Zweedse kroon 69,63 69,68 Duitse mark 90.06 —90,11 Deense kroon 52,34 —5239 Noorse kroon 50,43 50,48 Canada 3.34H— 3.34{j DINSDAO Bioscopen PASSAGE: Inspecteur Clouseau slaat weer toe (14 jr) 3 en 8.15 uur. MONOPOLE: Alibaba en de zeven wereldwonderen (14 jr) 2 en 8 uur. Diversen: MONOPOLE: Filmavond Kunstcen trum Schiedam. 20.00 uur IRENE: Bloemschikavond KNMTP, 20.00 uur. Propaganda-avond NCRV, 20.00 uur. ARCADE: Feestavond Catharina- school 20.00 uur, WIJKCENTRUM: Bijeenkomst Je hova's Getuigen. 20.00 uur. IRENE: Jaarvergadering Oranje- buurtvereniging Gusto" 20.00 uur. WOENSDAG Bioscopen PASSAGEInspecteur Clouseau slaat weer toe, <14 jr) 2 uur, MONOPOLE: Winchester 73 (14 jr) 2 uur: Alibaba en de zeven wereld wonderen (14 jr) 8 uur. Diversen: IRENE: Algemene vergadering KNMTP en leving. 20.00 uur. CHR. SOCIALE BELANGEN: Verga dering Chr. Metaalbond, 20.00 uur. Vereniging Nationale Feest- en Ge denkdagen, vergadering 20.00 uur. 'entoonsldllngen; i bUfciUJn» MUSEUM: Expositie Gronings0 Kunstenaarsvereniging „Nu", schilderijen, grafiek en beeld houwwerk. GALERIE PUNT VIER; Werken van Fer Hakkaart. (Van een onzer verslaggevers) „We zijn blij dat u gekomen bent, want we weten, dat de kinderpost- zegelactle een warm plaatsje to nw hart inneemt." In het postkantoor aan de Tninlaan te Schiedam zei de waarnemend directeur van het post kantoor, de heer H. Koning, dit van morgen omstreeks half negen tegen de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema, die ln gezelschap van zijn echtgenote verscheen om, evenals zijn collega's in andere ste- den, de eerste kinderpostzegels te kopen. In het postkantoor staat een kraam waar de zeigels van 9 tot 12 uur 's morgens worden verkocht door mevrouw H. Schroot-Droogle ver Fortuyn en mevrouw W. L Kiste- maker-Van Rossum, Vanmorgen nam mevrouw Roelfse ma lachend de taak van deze ver koop; ters over en verkocht het eer ste zakje zegels aan haat echtge noot, waarbij de leidster van de kin derpostzegelactie ln Schiedam, me vrouw M. A. C. Taverne-Van Kam pen belangstellend toekeek. De laatste vertelde in een korte toespraak, dat er vorig jaar voor een bedrag ran ƒ9.000 aan zegels is verkocht. Men hoopt, dat dit getal in de komende weken zal worden overschreden. De actie duurt tot 31 december. (Van een onzer verslaggevers) Het Sporthuis Ter Braak, geves tigd op de Grote Markt 3-8 te Schie dam bestaat op vrijdag 19 november vijftig jaar. Dan herdenkt de familie Ter Braak het feit. dat wijlen de heer B. J. ter Braak en de wed. M. M. J. ter Braak-Bouwmeester een hal ve eeuw geleden hun tot een riante soortzaak uitgegroeide winkel open den. Van drie tot vijf uur vrijdag middag is er een receptie. Maak in deze koude dagen eerst uw voor- en achterruit grondig schoon voordat u wegrijdt. Deze vermaning van de politie kunnen de automobilisten zich niet genoeg in prenten. Wanneer zij 's morgens ln hun wa gen stappen, is er een dun laagje IJzel op de voorruit dat maar moei lijk kan worden verwijderd zonder de bekende bij alle garages en benzine stations verkrijgbare vloeistof. De verleiding is groot om als er eenmaal een gaatje ta de ijzeBaag ls gemaakt toch weg te lden. De verwarming doet de rest wel denkt men. maar het zicht is vaak der mate slecht dat ongelukken niet uit gesloten zyn. Dit laatste bemerkte maandag de 33-jarige ry-instructeur, de heer H» W. van Z. uit Vlaardingen, die op het kruispunt Nieuwe Damlaan-Bur- gemeester Nonnelager Gretelaan te Schiedam geen voorrang verleende aan de van rechts komende wagen van de 23-jarige secretaresse raej. J. E. D. uit Schiedam. Er ontstond een botsing waarhij beide auto's werden beschadigd. Oorzaak: de rij-lnstructeur had door een laagje ijzel op zijn voorruit niet voldoende zicht en had de van rechts komende auto niet opgemerkt. vraagt voor direct: Leeftijd tot 46 jaar. Geboden wordt: salaris: 131,46 bruto per week en hoger bij gebleken geschiktheid. Premievry bedrijfspensioen. Reiskostenvergoeding, Vrije werkkleding. Sollicitaties aan: P. Calandstraat 101, Schiedam, Telefoon 15 46 74, 's avonds 2615 09. NETTE WERKSTER gevr. voor halve dagen voor het schoonhouden van drukker ij - kantoren etc. Drukkerij Trio. HUlegersberg, Gustoweg 51, Rotterdam. Telefoon 010- 264877. U VERMIJD 1 tekenwerk door fotografische vervaardi ging van goede lichtdrukbare calques van afdrukken. TeL 070-182098, Alles op gemakkelijke beta- Ung vanaf t 1.— pet week. GOEDERENHANDEL. Fa. A. Schilperoord en Zn. Tuln laan 40 Schiedam. WISSELBAND N.V.. Schie dam, Raam 26. telef 268351 (dag. geopend van 1 uur 's middags tot avonds halt acht: zaterdags van 9-5 uur). Nieuwe eit gebruikte auto banden alle merken Mon teren repareren opsnijden, balanceren Oude banden hoge tnruliwaarde LOENDERSLOOT, kasten. 20 verschillende 1-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Marias treat 43. Schiedam. teL 264779 Kapsalon Hélène, de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos voor leder baar geschikt f150 HéKtor tléde permanent de meest tdeaie natuurlijke permanent 10. Oraus halen en orenve: u«r luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélen e, ftem- brandtlaan 23, Schiedam, teL 267170. 1 i.oo reductie op deze advertentie.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1