Hermes moet zich voor eigen publiek revancheren zijn de kop verstevigen aan In Kethel dreigt nieuwe overstroming Poldervaart m Beide teams Basket Boys halen winst Rijnmond voor Amerikaanse musea meer in trek dan Nederlandse gel naar Roda! Man geraakt door zi j spie Oud-mariniers uit Australië op korpsfeest Duitse jongens stelen brommer Inbrekersduo aangehouden Wrakkig dijkje beschermt boerderijen Meer personeel Excelsior naar Oosterhout(N-B) Jongens plegen acht inbraken: grote buit Boogaard viert lustrumfeest Torenkraai! met rijkwijdte 80 m JPaalman9 conservator Stedelijk Museum Min. Smalienbroek naar Schiedam Trio_ Hellenique ;r; - in Rijnmondhotel Burgerlijke Stand Het Vrije Volk GEVONDEN Amateurs Afdeling WISSELKOERSEN HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 PAGINA 7 (Van onze sportredactie) Tijdens het afgelopen weekeinde kon zowaar het betaalde voetbal doorgang vinden. Het zag er zaterdagmorgen nog duister uit, maar in de middag bleek het echter mogelijk om ook de jeugd nog te laten spelen. Een kleine terugblik leert ons dat Hermes-DYS het er niet al te best heeft afgebracht; maar dat SVV door de 4—O-zege op EDO meteen beslag heeft gelegd op de tweede plaats. Het wordt daarom zondag dubbel spannend wanneer de rood-groenen op bezoek gaan bij Roda J.C., de club die de bovenste plaats bezet. Het wordt voor SW een grote dag zondag als het de verre reis naar Limburg gaat maken. Bij winst staan de Schiedam mers er best op, hoewel er nog lang geen „hoera" kan worden geroepen. (Van een onzer verslaggevers) Het water van de Poldervaart, dat dinsdagavond tijdens de westerstorm op verschillende plaatsen in Kethel weilanden en erven van boerderijen teisterde, bedreigt de wrakkige dijkjes opnieuw. Angstig wachten de eigenaren van de boerderij en de komst van een tweede, snel naderbij komende depressie af, die weer met harde wind en regen gepaard zal gaan. Veel schade (Van een onzer verslaggevers) „Ik bij blij, dat de opkomst ondanks het slechte weer toch nog zo groot is," zei de heer Paalman, conservator van het Schiedamse Museum, dinsdagavond bij de aanvang van zijn lezing over de Amerikaanse musea en de kunstvormen, die in Amerika waarneembaar zijn. Pop-art (Van een onzer verslaggevers) Op een verkeersheuvel op de Ma- thenesserweg in Botterdam werd dinsdagmorgen de 58-jarige G. J. Schreuders uit de Haringpakkers' straat door de zijspiegel van een tankauto geraakt. De man wilde juist de zebra op stappen en keek ia een andere rich ting dan van waar de auto naderde. Hij liep twee diepe scheurwonden aan het hoofd op en is in bewuste loze toestand naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht. De tram had twin tig minuten vertraging. (Van een onzer verslaggevers) TWAALF MAANDEN, waarvan drie voorwaardelijk, heeft de Rotter damse rechtbank dinsdag opge legd aan de 31-jarige classificeer der R. F., die zich door inbraak toegang had verschaft tot een pand van Van Gend en Loos aan de Wilhelminakade, maar bij die po ging door de politie werd betrapt. De officier van Justitie had hem tot een jaar en vier maanden met aftrek veroordeeld willen zien. IN AUSTRALIË bevinden zich hon derden Nederlandse- .oud-mari niers, die zich daar na de oorlog hebben gevestigd. - DE HERDENKING van het drie honderdjarig bestaan van het Korps Mariniers op 3.0 december as. is voor de Australische oud- mariniers aanleiding geworden, 'n delegatie naar Botterdam af te vaardigen. ZE BESTAAT uit de heren J. A v. d. Schaar (leider),.N. Melkman, M. Melkman, A. N. van Grieken, K. J. Fischer en A. E. de Bruyn. De delegatie zal op 4 december op Schiphol arriveren. De leden zul len herkenbaar zijn aan de breed gerande hoed met hoedband in de korpskleuren en aan de Au stralische badge met korpsem bleem op de revers. HUN VERTREK uit Australië heeft aldaar allerwegen belangstelling gewekt. Ook in Sydney zal het driehonderdjarig bestaan van het Korps Mariniers op passende wij ze worden herdacht. Zondag, in de wedstrijd tegen EDO, bleek, dat SW over een goed team beschikt, dat zeker een klasse beter speelde dan de Haarlemmers. Hopelijk blijven grote blessures de ploeg bespaard, want veel achter de hand is er niet. Een prognose voor zondag maken valt niet mee en men is geniegd een gelijk spel te voor spellen. Zijn we te optimistisch als we op de volle winst rekenen? Hermes-DVS leed zondag tegen Haarlem een gevoelige 6l-neder- laag en ondervond de kracht van de Haarlemmers. Aanvallend bleven de Schiedammers ver onder de maat. Een goede reden, om zich zondag voer eigen publiek duchtig te revan cheren tegen Limburgla. Wiek op stelling trainer Huug van der Moer deze keer in het veld brengt is nog niet te zeggen. De reserves van worden van Hermes-DVS 2 tegen FC van PSV, iets wat ook gezegd kan krijgt het moeilijk tegen het tweede gelopen zaterdag zien wij de jeugd achten. De jeugd zoekt het bulten minstens een punt afhandig te ma- wel in staat om De Voiewjjckers Zaanstreek 2. dam om De Volwückers partij te ge- De jeugd van Hermes-DVS bracht ken. der dan een 2—2 gelijk spel. Reden (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat een aantal burgemees ters uit het noorden van ons land op vrijdag 10 december een bezoek aan Schiedam brengt. Het ligt verder in de bedoeling, dat ook minister Smalienbroek daarbij aanwezig is. Het gezelschap zou de nacht doorbrengen in het vandaag geopende hotel Rijnmond. Het Trio Hètlenique zal deze loèele de gasten van het Rijnmondhotel aangenaam bezighouden. Dit Griekse gezelschap, zal, versterkt met enkele krachten, Griekse volkswijsjes ten gehore brengen. Het trio is "bekend van radio en TV. 'Sirtaki' en 'Pinda Pinda zijn nummers die al weer een paar toeken op de Nederlandse hit parade staan. SCHIEDAM Geboren: Marianne d v W F Boot en R Brunt, Albertus CMdvFAvd Knaap en J M S B Marx, Adrianus E z v A Ouwerkerk en E J v d Hamer, Ruben z v H Kers en L Zuiderent, Krijn z v J Sijrler en A v Arkel, Raymond M C z liefhebber en F C Bredewoud-, v H (Van een onzer verslaggevers) In het roltrappengebouw Zuid bü de Maastunnel heeft een tunnel wachter woensdagavond twee Duitse jongens, vijftien en zestien jaar, aan gehouden. Hij wilde hen aanspreken over een overtreding, maar zdj namen' daarop de benen. De tunnelwachter kon hen echter staande houden. De bromfiets bleek te zijn gestolen. De jongens, die opvarenden waren van het schip Er langen in de Waalhaven, hadden, er al een nieuwe ketting op laten mon teren. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE: Anna (14), 2 en 8.15 uur. MONOPOLE: De wraak van de vuur god (14), 2 en 8 uur. Diversen: IRENE: Contactmiddag Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, 14 u. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE: Anna (14),'2 en 8.15 uur. MONOPOLE: De wraak van de vuur god (14), 2, 7 en 8.15 uur. Diversen: IRENE: St.-Nicolaasavond voor SVV- pupillen, 20 uur. TIVOLI: Dansavond De Megas, 20 uur. MUSIS SACRUM: Feestavond Per soneelsvereniging Olthof en Kruyt, 20 uur. Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20, Schiedam, tel. 010-26 87 98 Klachten over bezorging (tot 19.30 uur): Slaak 34, Rotterdam UITSLUITEND tel 010-1110 31 1110 32 Abonnementsprijs: 83 cent per week of 10,80 per kwartaal Storting op girano. 28333 ten name van N.V. De Arbeiderspers, Slaak 34, Rotterdam, is mogelijk V. De Delftse politie heeft twee man nen aangehouden, die ervan worden verdacht in de afgelopen dagen ver scheidene inbraken te hebben ge pleegd. Het zijn de 24-jarige H. K. en zijn 25-jarige broer W. K., beiden uit .Delft. De mannen ontkennen echter in alle toonaarden. Bij de diefstal in 't vezelinstituut TNO aan de Mijn- bouwstraat, blijkt uit de kantine een bedrag van 270 te zijn verdwenen. De Inbrekers doorzochten het hele gebouw. Bij de koper- en metaalindustrie aan de Rotter damseweg werd ook dins dagnacht ingebroken. Men brak er twee aanrechtkasten in de kantine open evenais een bureau, een stalen kast en een geldkistje. Er wordt on geveer 150 vermist. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 8 tot 17 uur, behalve op zater dag en zondag: ring met 5 sluetels, ring met 3 sleutels; portemonnaie met inh.; muntbiljet; draagbaar met hoofdkussen; herenhandschoen (r) herenhandschoen (r)herenhand schoen (1). Te bevragen bij de vinders: sport - sjaai, Metz, Stadhouderslaan 44; al pino, v. Loenen, Aalberselaan 16; kindermuts, v. Beek, Schiedamsew. 65; capuchon, Kerdel, Ouddorpsestr. 23; regenjas, Niemantsverdriet, Nwe Haven 75; 2 dameshemden, v .Nier- op, Rotterdamsedijk 76; tumpakje, Kerkhof, J. C. v. Markenstr 9; da- meshandschoen, v. Beek Schledam- sewg 65; dameshandschoen, Alg. Be graafplaats, Vlaardingerdijk; heren- handschoen, Alg. Begraafpl. Vlaar dingerdijk; herenhandsehcen, v. d. Bos. De Meesterstraat 31; heren wanten, Dolleman, Joh. de Wittsin- gel 223; 1 paar dameshandschoenen, v. d. Pluijm, lioeffstr. 14; dames handschoen, Loch, B.K.-laan 245; 1 paar dameshandschoenen, Schop, Fo- pullerenlaan 34; pijp voor stofzuiger, Hoogwerf, Nw. Maastraat 4; ledi kant, Baaij, Grofbaan 25 kl. 22; droogrek. Zijlstra, Broersvest 95c; ring, De Groot, v. Hallstr 61; D.M. 50, postkantoor, Tuinlaa; bankbiljet, Scholten, Dr. Sauerstraat 11; één schooltas ,m inh., Leendert, Albarda- straat 20; portemonne met inh., Damen, Mackaystraat 56; knlpporte- monnee met inh., Schiiperoord, W. Brouwerstraat 8; damesparaplu, postkantoor, Mgr. Nolenslaan. een paar weken geleden bezoek bij Eindhoven en kwam daar niet ver ven en gezien het succes van de af- Schiedam. SW gaat naar Amster- Hermes-DVS niet helemaal kansloos Hoewel wij bij de laatste wedstrijd beide pioegen spelen thuis. SW 2 te meer om zaterdag de volle winst te pakken als de jeugd van Eindho ven hier komt. Hoe het zondag met het weer zal zijn is nu nog te zeggen. Hopelijk zijn de velden in een goede conditie zodat ook het amateurvoetbal weer kan doorgaan. DHS krijgt bezoek van Flakkee en za! opnieuw een aanval hebben te verduren op bet ongeslagen record. Niet te ligt opvatten is dus geboden. Excelsior -20 gaat naar HION en zal in staat moeten z(jn om daar te winnen. De Schiedammers beschik ken over de „technisch gezien, bes te ploeg van hun afdeling. Martinit gaat het niet voor de wind deze competitie. Zondag gaan de rood- baatjes naar Merwede en zal ook daar niet op de volle winst hoeven te rekenen. Is er niet iemand, die de ploeg mentaal een opjutter kan geven? Want daar mankeert het aan bj Martinit. SFC, dat naar 's-Gra,- vendeel gaat, kan de positie op de ranglijst weer iets verstevigen als er wordt gewonnen. SVDPW gaat naar het Rotterdam se Voorwaarts, dat er niet al te best voor staat. Hier zou het wel eens een gelijk spel kunnen warden. Ais het afdelingsvoetbai doorgang zal vinden ziet het programma er als volgt uit. Schiedam gaat naar SVDP en moet winnen om niet te veel achterop te raken. Dat geldt ook voor Demos, dat naar Bolnes gaat, Ursuskrijgt bezoek van DESV en kan bij een overwinning weer iets ruimer ademhalen. Schiedamse Boys zal van Actlvi- tas moeten winnen om nog een rol te blijven spelen. DRZ, dat Zwart Wit op bezoek krijgt kan zich een trapje hoger nestelen op de ranglijst, maar dan meet er warden gewonnen. Wilton gaat naar ASV en zal er niet op winst moeten rekenen. Bij de zaterdagvoetbailers is het niet druk. PPSC gaat de inhaalwed strijd spelen tegen het Leidse RCL. Hier geldt winst is dubbele winst. GSS krjjgt bezoek van WOB. (Ongecorrigeerd) Als het gemaal bij de Vijfsluizen er niet spoedir in slaagt het overtollige water af te voeren, zal er nog meer schade worden aangericht, derbestuur verwijst steeds naar Delf land en het hoogheemraadschap kaatst de bal naar het polderbestuur terug, zonder dat er wat gebeurt. Bovendien moet de Foldervaart bin nen afzienbare tijd verdwijnen, zodat er wel niet zal worden gedaan." Intrssen hebben de .heer Hooger- Het was dinsdagnacht al erg ge noeg. Staande cp een uit tientallen zandzakken opgebouwd dijkje namen wij woensdag de watersnood in ogen schouw. Over een lengte van meer dan honderd meter verkeert het duk- je, dat het water van de vaart moet intomen, In zeer slechte staat. De zandzakken liggen bij de boerderij van de heer Joh. Hoogerbrugge Azn san de Jonpelaan 10. maar bieden slechts geringe bescherming tegen het water, dat langzaam door de dijk heensijpelt. Een groot weiland is on dergelopen; in de schuren van de heer Hoogerbrugge staat het water zeker een meter hoog. In de nacht van de orkaan moest men hier zes tig kippen in allereil in veiligheid brengen met behulp van buren. Ook de brandweer en de politie verleen den assistentie. Maar het water wil niet zakken en daarom kon de heer Hoogerbrugge, die evenals zijn bu ren vrijaf had genomen om de spo ren van liet water uit te wissen, vrijwel niet uitrichten. Met leislaarzen tot boven'de knie- en door het water wadend trachtte hij gisteren nog iets te redden van zijn eigendommen in de schuren. Een beetje verontwaardigd stelde hij vast, dat er woensdag niemand van het hoogheemraadschap Delfland naar de schade is komen kijken. „Het onderhoud van die dijkjes is altijd erg slecht geweest. Het pol- brugge en enkele bewoners van Ke thel, zoals de heer A. v. d. Mark in de Kerklaan 49 en de heer J. kool Pzn aan de Polderweg 29. waar het water ook over de dijk stroomde veel schade gelede „Nog nooit heeft het zo hoog ge staan," zeggen de boeren, die al meer dan dertig jaar in Kethel wo nen. De vioed heeft de bewoners Kethel verrast. Pas toen dde polder volilep kwamen er zandzakken van de gemeente, die bij een storm ze ker hun dienst zullen bewijzen. Of ze tegen een neiuwe overstroming bestand zullen zijn? Wie in de nog zeer felle wind van woensdag op het smalle dijkje ba lanceerde en over het opgestuwde water van de vaart en de ondergelo pen polder uitkeek, zal het betwijfe len. Daarom is men in Kethel bang, want bij een tweede overstroming zouden ook de boerderijen wel eens gevaar kunnen lopen,„,;s. (Ongecorrigeerd) OOSTERHOUT (ANP) Door de voorgenomen volledige concenire- ring der produktie van het Schie- damse bedrijf van N.V, Metaalbui- zenfabriek Mij Excelsior in de fa briek te Oosterhout (N-B.), za! hier het huidige personeelsbestand van circa 325 arbeidskrachten mogelijk tot 400 tot 450 worden opgevoerd. Op het ogenblik heeft de fabriek in Oosterhout een personeelstekort van ongeveer 50 man. Verwacht wordt, dat de personeelsbehoefte, naarma te de verhuizing vordert, zal stijgen tot ongeveer 150 man. Tevens zal het Oosterhoutse ge bouwencomplex worden uitgebreid, waarvan de eerste aanloop is de bouw van een nieuw produktiehal. Dit heeft de. president-directeur, mr. G. F. Rijnders op een persconferen tie meegedeeld. Hij heeft tevens la ten weten dat van de 90 man, die nu nog in Schiedam werken, er enkele zullen meeverhuizen naar Ooster hout. De overigen zullen een andere werkkring krijgen, mogelijk bij de nieuwe eigenaresse van de Schie- damse gebouwen (Vroom en Drees- man). De kosten van de verhuizing en van de nieuwbouw, vormen slechts een gering deel van de op brengst van de verkochte gebouwen. De produktie van de „plastic-bekle de" buis gaat waarschijnlijk bij deze bedrijfsconcentratia een dominerende rol spelen. De president-directeur ziet een grote toekomst voor dit pro- dukt. Er zijn zo heeft hij meege deeld, al 45 gemeenten in Neder land, die hun dienstleidingennet met de plastic-beklede buis gaan reali seren. De Nederlandse Gasunieschat.dat in de komende tien jaren voor rond een miljard aan dienstleidingen moet worden gelegd in verband met d ring van het aardgas. Op langere termijn voorziet de Excel- sior-directle dan ook een uitbreiding van het machinepark. American Enka, de Amerikaan se dochteronderneming van de AKU, geeft over het vierde kwartaal van 1965 27 dollarcent dividend. Door een extra-dividend van 22 ""dollarcent komt het totaal dividend over 1965 op 1,25 dollar per aandeel, tegen vorig jaar 1 dollar per aandeel (Van een onzer verslaggevers) Een bezoeker in een café te Hoog vliet vond het wat vreemd dat een zeventienjarige jongeman in ander half uur tijd meer dan vijftig gulden stuk sloeg. Hü waarschuwde de po litie en deed daarmee vijf jeugdige inbrekers tegen de lamp lopen. De jongen, bankwerker van beroep, merkte, nadat hij was meegenomen, op, dat de politie er niets mee te ma ken had als hij wat plezier wilde ma ken van zijn gespaarde geld. Ondanks zijn bravoure maakte hij toch de in druk dat er iets niet in de haak was. Een huiszoeking bevestigde die in druk; in zijn kamer vond de politie een- zeemleren etui met 900,aan bankbiljetten. Pas toen stond de jon gen met zijn mond vol tanden. HU werd aan de kinderpolitie over gegeven, die in de loop van het on derzoek nog een 17-jarige inpakker uit Spijkenisse. de negentienjarige matroos J. J. R., de achttienjarige los-werkman M. van I. en de negen tienjarige kantoorbediende T. J. B... allen uit Rotterdam, kon aanhouden. De jongens bekende acht Inbraken in Rotterdam, bij één waarvan zij -ƒ .1500,i buit maakten. Ook probeer- den zij op 3 september uit een garage van" een dagblad in de Rotterdamse binnenstad ëen auto te stelen. Bij een inbraak in Rhoon haalden zij 3500 aan sieraden en enkele honderden guldens weg. In een tankstation in de omgeving van Brielle hadden zij 700,buit gemaakt. De vijf jongens zijn inmiddels voor de officier van Justitie geleid. De resultaten, die het damesteam en het eerste herenteam va» ®as" ket Boys hebben behaald, zijn heel wat beter geweest dan de vonee keer. Beide teams wisten hun wed strijd te winnen. De dames moesten BOB II be kampen en ze Heten al spoedig blij ken, dat de slechte wedstrijd var vorige week tesen "ovs een ver gissing is geweest. BOB bood voor al in ce eerste helft gced tegen stand, maar was gpw.vn ern klasse minder dan het veel geroutineerdere Basket Boys. Ruststand 17—8. In de tweede helft was er echter voor de Beyerlandse meisjes geen houden meer aan. Keer op keer sneed de Basket Boys-aanval door de ontredderde Wauw-witte verdediging en menige aanval werd met een fraai doelpunt besloten. Marijke de Vries was weer eens ouderwets op dreef. Zil nam meer dan de helft van de doelpunten voor haar reke ning (22). Tegenover 24 punten van Basket Bovs in de tweede helft kon BOB er slechts 3 stellen. Hierdoor werd de eindstand op 41—11 be paald, een uitstekend resultaat van de Vlaardingse club. De heren hadden het Rotterdam se MOP op bezoek. Belde, ploegen, die vorig jaar een veilige plaats in de middenmoot van de ranglijst had den bereikt, waren nu na drie wed strijden nog zonder een er.kel winst punt, zodat de verliezer op de on derste plaats zou belanden. Aanvan kelijk leek dit lot weggelegd, voor Basket Boys, want MOP liep snel naar een 8—2-voorsprong, doch toen kreeg de Basket Boys-verdedfeing vat op de Rotterdamse aanvallen. De Boys namen zelfs het initiatief over eh wisten de eerste helft af te sluiten met een 2011-voorsprong. Toch was men nog niet erg gerust op een goed eindresultaat, daar- in de vorige wedstrijden was gebleken, dat Basket Boys tegen het eind le lijk afzakte en dan toch nog een zeker schijnende winst uit handen gaf. Maar deze keer hielden de Vlaardirtgers prachtig stand. Beide ploegen scoorden neg 16 punten, zo dat de voorsprong van 9 punten ge handhaafd bleef. De eindstand werd 3827, een resultaat, dat de Boys zeker weer hoop voor de toekomst zal geven. 1 DECEMBER Engels pond10.091—10.10a Amerik. dollar 3.6013.601 Franse frank 7382573875 Belgische frank 78557.265 Zwitserse frank 83.46 8381 Zweedse kroon 69.67569.72Ï Duitse mark 90.09 —90.14 Deense kroon 52.29 —52.34 Noorse, kroon 50.43 —50.48 Canada 385 3351 Italiaanse Ure 57.665—57.715 Oostenrijkse schilling 13.945—13.955 Escudo's I2.60Ï—12.611 De personeelsvereniging Boogaard die 25 augustus jl. tien jaar bestond, zal dit lustrumfeest vieren met een feestavond, welke zaterdagavond zal worden gehouden in de Harmonie- Om 8.45 uur begint een cabaret dansant met medewerking van An- dré Meurs, Sem Nijveen en Benny Behr, het Cocktail-trio, The Spot lights en met muzikale begeleiding van pianist Cas Oosthoek. Het Baüroomorkest van de héér Van Dijk zal de dansmuziek verzorgen, waarop tussen de bedrijven door een gezellig dansje kan worden gemaakt. Ais het cabaret-dansant afgelopen is, betekent dit niet het einde van de feestavond, want dsn volgt nog een feest dat tot twoe uur in de nacht zal duren. Het Vlaardingse dans- en showorkest Les Diables, dat de laatste tijd steeds meer op de voorgrond treedt, zal dan speciaal voor jonge mensen dixieland-, beat-, rock- en tango-muziek brengen. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is bij de Scheepswerf en Machinefabriek Waalhaven aan de Waalhaven-oostzijde een reus van een kraan geïnstalleerd. Het is een elektrische torendraaikraan met een rijkwijdte van maar liefst 80 meter. De lezing, die ondersteund werd door het projecteren van kleuren-dia's en het vertonen van enige films, werd bijgeiooond door burgemeester H. Roeitsema met zijn echtgenote, commissaris van politie, de heer K. Rijpma, vrienden van het museum en verdere belangstellenden. De heer Paalman vertelde over het ontstaan en de ontwikkeling van de diverse musea, die hij in de steden New York, Washington en Philadel phia bezocht in het kader van de internationale ICOM-conferentie, waaraan door vijfhonderd museum directeuren werd deelgenomen. De grootse wijzee waarop de mu sea waren ingericht, over het al gemeen zonder steun van regering of gemeente, hadden een diepe in druk op hem gemaakt. Dat deze enorme inspanningen van enthou siaste oprichters niet zonder resul taat zijn gebleven, blijkt wel uit de cijfers van het museum-bezoek, die op een veel hoger niveau liggen dan in Nederland, maar sterk wor den beïnvloed door vele technische en organisatorische voorzieningen. De cultuurpaleizen, moumentaai om te zien. hebben behalve een cul turele taak ook een meer nationalis tische inslag, d.wjz., zij trachten alle rassen en nationaliteiten de Ameri kaanse geschiedenis en cultuur bi) te brengen, om zo.een hechtere een- (Van een onzer verslaggevers) Het is vandaag een grote dag geworden voor de gebroeders D. A. en M. W. van der Pluijm, want vanmiddag is hun café-restaurant-hotel-dancing of ficieel geopend. Dit grote uitgaanscentrum dat is gelegen aan de kruising Nieuwe Damlaan-Burg. Van Harenlaan draagt de naam Rijnmond. Het hotel, dat beschikt over 17 ka mers voor twee personen (ƒ33 per overnachting) betekent een welkome aanvulling in de Schiedamse stads ontwikkeling. Gisteravond werd de Schiedamse pers in de gelegenheid gesteld om Rijnmond ook eens van binnen te bekijken. Het moet gezegd, dat het geheel een goed verzorgde indruk maakt. Een grote hal met in het midden een statige trap, welke voert naar de le etage waar de slaapkamers zijn. Met een rechts in de hal verschaft een grote deur toegang tot het restau rant, dat plaats biedt aan 60 perso nen. Voor de zakenman, of zij die snei een maaltijd willen nuttigen is er een counter. Werklieden leggen de laatste hand aan de danci ng die plaats kan bieden aan ongeveer 250 danslusti- gen. De impresario s Lou van Rees en Ben Essing zorgen ervoor dat goede orkesten de dansmuziek verzorgen. heid van het Amerikaanse volk tot stand te brengen. Na bepaalde kunststromingen uit de diverse perioden van de beeldende kunst, die in musea vertegenwoordigd zijn, besproken te hebben, kwam de heer Paalman op het onderwerp van dc laatste kunststromingen, die in Amerika opgang doen, zoals de pop art en de optical-art, waarbij hij enige beroemde werken toonde, die sterk door de kleur beheerst worden. In dit verband noemde hij ook het Guggenheim-museum in New York. dat als een van de modernste geldt. Dit vooruitstrevende bouwwerk van de organische architect Frank Lloyd Wright met zijn spiraals-gewijze gan- genconstructie komt de kunstgenieter op vele manieren tegemoet by het geconcentreerd bekijken van de ten toongestelde werken. De avond werd besloten met een overzichtsfilm van hetgeen het Me- tropolitain museum de kunstliefheb ber te bieden heeft op de diverse terreinen .van cultuur. De dansvloer ligt in het midden en is van glas. De grootte van de vloer is 36 m2. In de dancing, die de naam Cosmopoliet gaat dragen, komt ook een bar. De verlichting van de dan cing is exclusief, het plafond stelt een sterrenhemel voor. In de ruim veertig meter lange kel der van het gebotnv zijn twee kegel banen gemaakt. Deze zijn van Zwit serse makelij en geheel automatisch. Kortom, de architect van dit pand. het Rotterdamse architectenbureau Fiolet, heeft een keurig geheel ge schapen.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1