Zal er zondag gevoetbald worden Verschillen, maar ook overeenkomst tussen Jan Roëde en Heckel Scooter en auto botsen Eerste paal nieuwe vleugel (met veel moeite) grond in voor de litferechter Snelheidsovertreders staan terecht in Schiedam „Wie onverzekerd rijdt vergeet, dat hij veel leed kan veroorzaken" Vlam in pan .Zonder tolk komen we niet verder' S tekent schrijft rekent en Scootmobiel grijpt brommer: drie gewonden CSLD-kaart geldt ook als jeugdpaspoort Opperman (52) breekt dijbeen I Plaquette voor ir. Th. Thijsse 'DIE BROMFIETS KOMT NIET MEER TERUG' „Ik lette in het geheel niet op het verkeer" Politie zoekt naar auto's en scooters HET VRIJE VOLK DONDERDAG 6 JANUARI 1966 PAGINA 1 (Van onze sportredactie) Zo langzamerhand gaat het een heel probleem worden met al die afgekeurde voetbalwedstrijden. Zonder dat de echte winter nog is begonnen zijn ai verschillende voetbalzondagen in het water gevallen, zowel letterlijk als figuurlijk. Voor de competitieleider van hei betaalde voetbal is het een levensgroot probleem geworden en als het zo door mocht gaan, dan zal er niets anders opzitten dan straks ook midden in de week te gaan voetballen, wanneer het des avonds nog licht is. Nu zijn we echter nog niet zo ver en bepalen we ons eerst tot de wedstrijden van de komende zaterdag en zondag. Voor ieder die <0 ia ti» m m m Doorschrij fsystemen Kaartsystemen Technische tekenartlkelen Kantoormachine- benodigdheden Vulpenservice Amateurs Afdeling Zaterdagvoetbal In het Schiedams Stedelijk Museum zijn tot 17 januari twee vrij omvangrijke tentoonstellingen te zien, waarvan er een volgens een catalogus belangstelling wil w.ekken voor de Duitse kunst. De ander geeft de ruim vijftigjarige Groninger Jan Roëde gelegenheid de Rotterdamse omgeving te laten zien hoe zijn werk zich de laatste jaren verdiept heeft en hij als vroeger non-figuratief werkend schilder via iets als nieuwe figuratie (in 1949 trouwens al) nu beland is in een eigen, ta melijk vriendelijke schilderswereld. Stille afzondering (Van een onzer verslaggevers) Enkele huismoeders en ook twee huisvaders hebhen woens dag van de Rotterdamse poli tierechter het dringende advies gekregen, voortaan niet meer te winkelen in de warenhuizen aan de Coolsingel, het begrip Coolsingfil ruim genomen. „Koop in uw eigen wijk", sprak mr. A. R. Jolles. „De ge meente zorgt ervoor dat er overal winkels zijn en de kleine winkeliers moeten ook leven". Ruilen Pech Verslapen Geldnood en vormen probleem amateurs Advertentie LM. flu .1 hl H "(Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt Swemraerdamsin- gel-Van "t Hoffplein-Boerhavelaan te Schiedam is woensdagmiddag de 57- jarige Rotterdamse schilder, de heer J. P. W. van S. met zijn scootmo biel (Messerschmldt) in botsing ge komen met een bromfiets, bestuurd door de 34-jarige heer H. S. uit Rot terdam. De laatste moest met een hersen schudding en wonden In het gezicht worden opgenomen in het Zuiderzie- henhuis te Rotterdam; zijn elfjarig zoontje dat achterop zat, liep slechts lichte verwondingen op en kon naar huis terugkeren. Het ongeluk, dat betrekkelijk goed afliep, gebeurde omstreeks elf uur _'s morgens. De heer Van S. wilde, komend vanaf de Swammerdamsin- gel de Boerhavelaan naar het Van 't Hoffplein oversteken en gaf daar bij geen voorrang aan de op de Boerhavelaan rijdende bromfietser. De Messerschmidt greep de brom fiets en drukte het voertuig tegen een uit de tegengestelde richting ko mende bestelauto van de 20-jarige Rotterdamse chauffeur, de heer F. G., die op deze voorrangskruising wel stilstond om de bromfietser te laten passeren. Zowel de scootmobiel als de bromfiets werden ernstig bescha digd; de bestelauto liep aan de voor zijde schade op. De heer Van S. liep snij wonden, aan de handen op. (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe Viaardingsc jeugdsocië- tcit Club Salut les Diables heeft bij de stichting Stadsgehoorzaal gedaan gekregen, dat de lidmaatschapkaart van CSLD in vele gevallen dezelfde voordelen zal opleveren als het cul tureel jeugdpaspoort. De leden zullen van deze facilitei ten voor de eerste maal gebruik kunnen maken op 11 januari als in het kader van de Hippo Campusse- rie het befaamde Danzi-kwintet op treedt in De Harmonie. Om het bezoek aan dit concert extra aantrekkelijk te maken heeft het CSLD-bestuur besloten aan de leden, die naar het Danzi-kwintet gaan luisteren een reductiekaart te geven voor een van de grote CSLD- dansavonden. De volgende bijeenkomst van de soos wordt gehouden op 8 januari in de NIVON-boerderü De Hoogkamer. Na die datum zal het inschrijfgeld voor CSLD worden verhoogd van 1.50 tot 2.50. De experimentele neriode is nu voorbij, vindt het be stuur. (Van een onzer verslaggevers) De 52-jarige opperman H. B. is woensdagmiddag met zijn been be kneld geraakt onder een olietank, i toen hi5 probeerde de tank te ver plaatsen op een bouwwerk nabij de Zuidbuurthoeve ie Viaardingen. B. brak zijn dijbeen en !s door de GGD naar het Holyriekenhuis ge bracht. In de betaalde sector geeft dat een thuiswedstrijd van SVV t<; zien. NOAD komt naar Schiedam on SW, dat zondag tegen Sparta een beker- illusie in de mist zag gaan, te be strijden. Eén ding trad zondag wel aan het iicht toen we SW bezig zagen op het Rotterdamse Kasteel: de Schie dammers beschikken over een pri ma conditie. Om bij de kopgroep te blijven za! SW van NOAD duidelijk moeten winnen. Het kan daarom op Harga een spannende en misschi°' ook wel goede wedstrijd worden. Hermcs-DVS gaat naar De Baro nie en speelt doorgaans t gen deze club een goede partij voetbal. De bekerwedstrijd tegen DFC kon door afkeuring van het veld geen door gang' vinden dus vergelijkingen met zondag zijn niet mogelijk. Om niet ie veel in de onderste regionen te belanden, moet van De Baronie wor den gewonnen. De reserves zoeken het buiten Schiedam. SW 2 gaat naar Heracles en het tweede van Hermes zoekt het in de radiostad Hilversum om de re serves van Hilversum partij te ge ven. De jeugd van SW kan zater dag tegen de jeugd van NAC voor een goede partij voetbal zorgen mits er met alle macht voor gestreden wordt. De jeugd van Hermes-DVS krijgt bezoek van RBC en zal danig op hun tellen moeten passen om niet in de verliezende hoek te geraken. Gezien de zeer slechte toestand van de velden is en blijft het een grote vraag of het amateurvoetbal doorgang zal vinden. Zo hier en daar zullen de velden wel goed zijn maar voor het overgrote deel heb ben de terreinen in deze omtrek niet zo'n goede reputatie. Ais het programma door gaat ziet het er voor de Schiedamse amateur clubs als volgt uit. DHS krijgt het nogal wispelturig Flakkee op bezoek. De vraag is nu maar hoe de Schie dammers hebben overwintert of be ter hoe ze zijn opgedroogd. Excelsior'2Q Krijgt het bij HION evenmin gemakkelijk. De Schiedam- meis moeten het zonder hun doel man Ton Ruts doen. Deze is naar de West vertrokken als marinier. In de vierde klas speelt alleen SFC thuis en wel tegen 's-Graven- deei. Willen de Schiedammers hun aanspraken op de titel behouden dan geldt hier alleen maar dat er ge wonnen moet worden. Martinit gaat naar Merwede en zal daar moeilijk tot winst kunnen komen. SVDPW, dat naar Voorwaarts gaat, kan zich tegen deze club geen verlies permi- teren. Of het voetbalspel in de afdelingen gespeeld kan worden is nog een veel grotere vraag. Veelal spelen de ze clubs in de onderafdelingen niet op beste velden. Zeker in Rotterdam hebben deze clubs met een grote veldennood te kampen. Gaat de voetbal toch rol len dan gaat Demos naar SVDP, Schiedam krijgt bezoek van DRL en gaat Ursus naar Crooswijk. In de tweede klas van de RVB staat het belangrijke duel op het programma tussen SC Maas en Schiedamse Boys. Beide maken aanspraken op de titel. DRZ zoekt het bij HWD en kan daar tot winst- komen. Of dat ook gezegd kan worden van Wilton, dat Blijdorp op bezoek krijgt, is nog te bezien. Aüe vier de Schiedamse zaterdag clubs komen in het veld. PPSC gaat naar SVOW en moet winnen. Dat geldt ook voor HBSS, dat nog een appeltje heeft te schillen met het Viaardingse HOV. GSS en GTB zoe ken het buiten Schiedam. GSS gaat naar TRS en GTB bezoekt Egelan tier Boys. Er zijn veel verschillen tussen de Duitse expressionist Erich Heckel, nu tachtig jaar. van wie hier 87 gra fische werken uit de jaren tussen 190b en 1S20 hangen, en Roëde. Een overeenkomst ook: beiden zijn te vol gen in hun experimenten. Het zoeken van de Duitsers rond Kirchner en Schmidt—Rotüuff. de Brückegroep heeft echter al lang zijn resultaten te zien gegeven. Belangrijke resultaten, dat zeker. Wie tegenover de mooie kleuren litho's, houtsneden (verschillende ook gekleurd) en etsen staat en daar bij bedenkt dat dit. werk van het be gin dezer eeuw dateert, beseft hoe fel de Duitse expressionistische reactie moet zijn geweest. Het werk van Heckel is hier weinig bekend, maar dat van zijn vroegere ploeg-genoten toch wel. De opmer king dat Heckel met grafisch werk van 45 jaar geleden hier belangstel ling moet wekken voor de Duitse kunst is daarom wat ongelukkig. Wat niet wegneemt, dat de expo sitie in het Schiedams museum een zeer boeiend beeld geeft. Men gaat er met veel genoegen kijken, om er ten slotte in de kloeke vormen die het Duitse expressionisme kenmerken ook een vleug Frans aandoende luchtig heid te ontdekken. Jan Roëde heeft tussen 1947 en '65 vrijwel niet geëxposeerd. Zoals Hec kel naar nieuwe vormen zocht in heftigheid heeft Roëde dit gedaan in stille afzondering. Er is dan ook wel iets heel anders uitgekomen. Het jongste werk, in kleuren die merk waardige contrasten opleveren maar die nooit- hard zijn, toont het stre ven naar vereenvoudiging van de vorm op een heel andere manier dan in de schilderijen van enkele jaren geleden. Die vormen krijgen, als In kinder tekeningen, een niet opzettelijke na druk. Niet alle schilderijen hebben (Van een onzer verslaggevers) Op de Broersvest te Schiedam is woensdagavond omstreeks kwart voor acht een 23-jarige bestuurder van een scooter, de heer A. J. IV. uit Schiedam, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door de 57- iarige Schiedamse fabrikant, de heer H. is. R., die ging keren en daarbij de doorgang niet vrijliet voor de scooter. De heer W. moest met een hoofd wond en schaafwonden aan handen en benen worden overgebracht naar de Dr. Noietstichting. hierdoor voldoende evenwichtigheid gekregen. 'Lange laan' en 'Ruiter, paard en knechf hebben dit toei. 'Vrolijke winter' bij voorbeeld is een bijzonder mooi doek, uiterst beheerst in vorm en toon. Dit geldt ook voor het grote doek Clown, waarin in klei ne trekjes een Klee te herkennen valt. Met 'n grote mate van ironie vertelt Roëde in zijn werken subtiele een- acters. Soms is hij te veel karikaturist (De Engelsman' en 'Portrait of a (pop) artist as a slightly overdressed young man'). In een aantal ont werpen voor monumentale werken, veelal non-figuratief, komt de onge bonden fantasie van Roëde mijns in ziens toch gelukkiger tot uiting. Om de fraaie zwart-wit tekeningen xn dit opzicht vooral niet te vergeten. H. K. (Van een onzer verslaggevers) der Luitgaarden te Rotterdam, „Hiep, hiep, hoera!" Met grote, die de bouw uitvoert, tot twee rode letters stond deze juichkreet maal toe omhoog was getakeld, op de eerste van de 47 betonnen om met- behulp van een flesje heipalen, die de penningmeester ether de hed-installatie op gang te van de rooms-katholleke vereni- laten komen, was het karwei snel ging voor ziekenverpleging Dr. Noietstichting, de beer J. van de Boome, woensdagmiddag circa 4 uur op het terrein aan de Pen ninglaan te Schiedam in de grond sloeg voor een nieuwe vleugel aan het ziekenhuis Dr. Noiet stichting. Het was een feestelijk moment voor het bestuur van de stich ting, de geneesheer-directeur dr. A. L. J. Kunze en het verplegend personeel dat zich voor de ra men van het ziekenhuis ver drong om toch maai" niets van deze gebeurtenis te missen. Het slaan van de eerste paal verliep aanvankelijk een beetje stroef. Maar nadat een vande gebeurd. Gadegeslagen door een groot aantal genodigden, verrichtte de heer Van de Boome, zijn taak en een kwartier later kon in het ziekenhuis een dronk worden uitgebracht op het welslagen van de onderneming. De bouw zal ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen. Dan zal het zie kenhuis aan de westelijke zijde zijn voltooid. De nieuwe vleugel (bouwkos ten 1.342.000) verbindt de poli- kliniekklassevleugel met het bed denhuis aan de Stadhouderslaan en wordt opgetrokken in drie lagen- Het gebouw, waarvan wij de bijzonderheden reeds'deze week varmeldden, is een creartie van- (werknemers van de N.V. Aan- het architectenbureau Kraayvan- nemingsmaatschsappij Gebr. Van ger. We verwachten geen protesten van „de Coolsingel" tegen deze woorden. Mr. Jolles richtte zich tot klanten die de eigen vertrouwde kruidenier nimmer zullen bestelen, maar die in de grote zaken voor de verleiding be zwijken. Allen beloofden dat zij de goede raad zouden opvolgen. „Ik heb het mijn biechtvader ook al beloofd", verklaarde onder een vloed van tranen een 61-jarige dame. die een aardappelschilmesje, een pop petje, een lippenstift en een paar handschoenen had gegapt. Zij ver telde niet welke boetedoening de biechtvader haar had opgelegd; de rechter hoeft daarmee ook geen re kening te houden. „Wekenlang heb ik niet anders dan in ellende en angst geleefd", vertelde verdachte nog. De angst is nu voor- by Zfj heeft 50,— boete of tien c'agen hechtenis gekregen en zij vond dat een milde straf. Een andere mevrouw, 55 jaar, had twee blauwe damestruien eerlijk ge kocht en betaald, maar vervolgens een van de twee in het vak terugge legd en een veel duurdere trui weg genomen. Deze manier van ruilen werd ook met ƒ50,of tien dagen gestraft. „Ik hoop u nooit meer te zien", zei verdachte bij het afscheid tegen mr. Jolles. Het klonk niet hartelijk, maar het was goed bedoeld. Er kwam ook een echtpaar voor het hekje. De man had by V. en D. een w.c.-trekker, een blikje bonen kruid en een partijtje kastpapier weggenomen, zijn vrouw een metalen slang, een blikje kipperagout en een blikje uienvlokken. „Had u afgesproken samen eens wat te gaan stelen?" vroeg de politie rechter. „Nee. meneer, helemaal niet", ver zekerde de man. „We wisten het; heus DELFT (ANP) In de loop van de volgende maand zal in het wa terloopkundig laboratorium te Delft een plaquette Worden onthuld van de bekende waterbouwkundige prof. ir. Tli. Thijsse. Daarmee wil de directie van deze instelling de oudste directeur van het laboratorium eren. De plaquette wordt vervaardigd door de beeldhou wer J. H. Etienne in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) „.Ta, vriend, het spijt me hoor, maar die bromfiets komt niet terugSchiedams kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, zei dit woensdagmorgen tegen een jeugdige bromfietsbestuurder, O. G. P. uit Rotterdam, die op 3 augustus 1965 in de 2de Van Leyden Gael- straat te Viaardingen was aangehouden omdat hij met een snelheid van 58 kilometer per uur had gereden. „Met een snelheid van 58 kilometer per uur, mijnheer de officier," her haalde de kantonrechter, die de verdachte vroeg of dat inderdaad de juiste snelheid was. „Dat kan -wel." was het antwoord-van de jongen, die de offi cier een brief had geschreven, waarin hij de bromfiets terugvroeg. ..En die bromfiets, mynheer de officier," zei de kantonrechter, „is natuurlijk een Puch (Van een onzer verslaggevers) Nog steeds zijn er in Nederland gemotoriseerde weggebruikers, die ondanks het van kracht worden van een wet die verzekering tegen W-A. verplicht stelt, onverzekerd aan het verkeer deelnemen. De justitie pakt deze overtreders streng aan. Dat bemerkte de heer A. G. J. W. uit Schiedam, die op de hoek van de BK-laan en de Nieuwe Haven te Schiedam met zijn auto een botsing veroorzaakte met een bromfietser. Het bleek, dat hij niet verzekerd was. Ter zitting van het Schiedamse kantongerecht kwam verdachte met het verweer, dat hij de auto juist een dag later had willen verkopen. „Ja." zei de officier van Justitie, mr. J. v. Leeuwen, „het is altijd net die ene dag, dat u onverzekerd rijdt..." Hij eiste een boete van ƒ45,voor het niet verlenen van voorrang en een boete van ƒ75,plus een voorwaar delijke hechtenis van zeven dagen met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter legde de verdachte al leen de boete op. „Ik vindt het rijkelijk zwaar aan gepakt voor die ene dag." zei de ver dachte. „U mag blij zijn. dat ik u die bijkomende straf niet heb opgelegd," zei de kantonrechter. ,.U kunt nog binnen veertien dagen in hoger be roep gaan by de rechtbank te Rot terdam." Veel pech had de heer J. V. uit Rotterdam toen hij met zijn nieuwe, nog niet verzekerde bromfiets in bot sing kwam met een vrachtauto. De schade aan de vrachtauto was niet zo groot geweest, maar de politie had wel genoteerd, dat verdachte onverzekerd reed. „Sn," zei de officier van Justitie, die 30,— had geëist voor de ver keersovertreding. „dat vind ik veel ernstiger. Bi! de boete van ƒ30, kwam nog eens een bedrag van 70, De verdachte had het niet goed ver staan. Zegt u zeventig gulden? vroeg hij geschrokken. „Ja," zei de kantonrechter, „dat kost u totaal 100 als ik hiermee in stem." Het was te veel voor de verdachte. Huilend stamelde hij, dat hij dit niet kon betalen. Het werd even stil in de zaal. Ten slotte veroordeelde de kan tonrechter de verdachte, die erg veel berouw had, tot een boete van 30, voor de overtreding en 20,voor het onverzekerd rijden. Daarbij hield hij rekening, dat verdachte zijn bromfiets de dag na de aanrijding onmiddellijk had laten verzekeren, „Wie onverzekerd rijdt," aldus zei de kantonrechter op ver manende toon, „vergeet, dat hfj een ander veel leed kan berokkenen De Westdultse bondsregering heeft woensdag de ontwerpbondsbe- groting 1966 vastgesteld met een eindbedrag van 69,1 miljard mark, d.w,z. 300 miljoen mark lager dan de oorspronkelijke raming. „Rijden doen ze allemaal," n as het laconieke antwoord van de officier van Justitie, mr. J. van Leeuwen uit Rotterdam, Hij betoogde, dat vaak de snelheidsmeters van de bromfiet sen niet in orde zijn. Wat echter niet wegneemt, dat de bestuurders toch wel kunnen bepalen hoe snel ze rij den. „Je vergeet," aldus de officier van Justitie, „dat het een fiets is met een 'hulpie'. Natuurlijk is 58 kilometer per uur voor een bromfiets een krankzinnige snelheid." „Maar ik ging een heuveltje af," verdedigde de verdachte zich zwak jes. „Is het dan minder gevaarlijk?" diende mr. Van Leeuwen hem van repliek. Het bleek, dat de jongen in twee jaar tijd al drie maal voor de zelfde overtreding was bekeurd. „Het is een schande." zei de offi cier van Justitie en eiste een boete van 60,plus een voorwaardelijke hechtenis van zeven dagen met een proeftijd van twee jaar. „En." voegde mr. Van Leeuwen eraan toe, „wat mij betreft verbeurdverklaring van de bromfiets." Het kwam heel hard aan. „Ik heb hem heel hard nodig voor mij n werk," zei de jongen zachtjes. „Je maakt het er naar," antwoordde de kantonrechter. „Het is notabene de derde keer." Het werd een boete van ƒ50,—. zeven dagen hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring, van de bromfiets. Met gebogen hoofd verliet de brom fietsridder de rechtszaal. Vervolgens kwamen nog enkele bromfietsbestuurders voor het hekje, die aiien te snel hadden gereden. Voor hen was het de eerste maai en ze zullen dan ook wel geschrokken zijn van de straf, die de eerste snelheids overtreder kreeg opgelegd. Een jeugdige inwoner van Maas sluis, de heer D. H. O., had met 45 kilometer per uur gereden over de Burgemeester Knappertlaan, „Van waar die grote haast?" vroeg de kan tonrechter. Het bleek, dat verdachte op weg was naar huis en vroeg thuis wilde zijn. .Maakt dat veel uit?" vroeg de officier van Justitie „Nog al," was 't antwoord. Mr. Van Leeu wen betwijfelde dit en eiste een boe te van 40,De kantonrechter von niste conform. „U weet het, u moet niet terugkomen; u bent een gewaar schuwd man." „lk had me verslapen," was het verweer van de heer G. N, de B. uit Viaardingen, die op de 'racebaan van Schiedam', de Burgemeester Knap pertlaan met 52 kilometer per uur had gereden. Conform de eis werd hjj veroordeeld tot 45,en voor dit keer nog teruggave van 't 'ding'. „Maar," zei mr. Van Vloten, „ook n bent gewaarschuwd." .Als u mij dat vertelt dan zal dit we! zo zijn," had een jongeman uit Schiedam. E, P., tegen de politie ge zegd toen hij werd aangehouden, om dat hij op de Rotterdamsedijk te Schiedam met een snelheid van 45 kilometer per uur had gereden. Het werd een boete van ƒ40,en voor één keer nog teruggave van de bromfiets. „Je hebt gehoord, wat ik tegen je voorgangers zei, houd je er aan," waarschuwde de kantonrech ter. De volgende verdachte, dc heer W. P. J. B. uit Rotterdam, reed 55 kilo meter per uur op de Vlaardingerdyk, omdat hjj vlug naar huis wilde. Hei kwam hem te staan op een boete van ƒ55,„De volgende keer is het mis," zei mr. Van Vloten vermanend. niet van eikaar, We waren allebei verbaasd dat ons zo iets was over komen". De officier van Justitie noemde het een vrij zeldzaam geval. Hjj vroeg tegen iedere verdachte 50,boete of tien dagen. Mr. Jolles deed er wat af. De man werd tot ƒ40,of acht dagen veroordeeld, de vrouw tot 35,of zeven dagen. Meestal is liet geen geldnood dte iemand tot winkeldiefstal brengt. Fi nanciële moeilijkheden speelden wei een rol in de zaak tegen een 48-jange Rotterdamse, die bij V en D. gehakt, vi-3 en thee had gegapt. Haar zoon is h b s 'er en haar dochter studente en de gezinsinkomsten zijn niet groot. „Ik heb er alle waardering voor dat ui» kinderen zo'n goede opleiding krijgen, maar dat geeft u toch niet de vrijheid om in winkels te gaan stelen", zei de rechter. De moeder van de studerende kinderen kwam er met ƒ35,of zeven dagen af. ,,'t Was zo druk in de Hema", voer de een huisvrouw uit Nieuwerkerk aan den IJssel tot haar verdediging aan Zij was uit de drukte weggelo pen zonde, te betalen wat zij in haar boodschappentas had gestopt: twee worsten en reinigingsmiddelen. Mr Jolles veronderstelde dat er ook in Nieuwerkerk wel worsten en reini gingsmiddelen te koop zijn en in minder drukke winkels. Het werd niet tegengesproken. Vonnis: ƒ40,— of zeven dagen. (Van een onzer verslaggevers) In de keuken van een woning aan de Vossiusstraat te Viaardingen ont stond woensdagavond een begin van brand, toen de vlar.i in een pan vet sloeg. De bewoners zagen kans het vuur met doeken te doven. In de keuken ontstond brandschade, die echter door de verzekering wordt gedekt. (Van een onzer verslaggevers) „Ik hield mijn aandacht in het ge heel niet op het verkeer.Deze opmerking, tot verbijstering van de kantonrechter en de officier van Justitie, gemaakt ter zitting van het Schiedamse kantongerecht, plaatste woensdagmorgen een jonge Viaar dingse mevrouw M. A. H.-K., die met haar wagen bij de Sportlaan in Viaardingen een botsing veroorzaak te met een auto, waaraan ze geen voorrang verleende. Bij het onderzoek bleek, dat zij destijds niet in het bezit was van eenrijbewijs, maar wel bezig was met het aanvragen van een rijexa men. .Binnenkort moet - ik: op," ver klaarde ze. Het ongeluk ontstond omdat me vrouw H. op het bewuste kruispunt geen verkeer verwachtte en haar aandacht, na het wegrijden, nog niet goed geconcentreerd had. „Van die kant komt nooit wat," verdedigde ze zich. „Dus," risposteerde de kan tonrechter, „u bent een gewoonte dier." Dat betwistte de verdachte. Wel vond ze, dat die andere auto wel iets minder snel had kunnen rijden. ,Jk heb zelf het gevoel, dat die an der ais een vliegtuig op me afstorm de, maar zjjn snelheidschatten durf ik niet. Overigens heb ik nog nooit een aanrijding gemaakt". „Deze was wel raak," constateerde de officier va i Justitie, mr. J. van Leeuwen. Het bleek, dat de auto van de Viaar dingse volkomen vernield was. De officier eiste een totale boete van 70; de kantonrechter deed er een tientje af. (Van een onzer verslaggevers) In de laatste maand van 1965 zijn er in Rotterdam 24 auto's en drie scooters ontvreemd. Vier auto's en twee scooters zijn daarvan nog niet terecht. Dit zijn een personenauto Opei Kapitan, Mauw, kenteken ÜG 29-55; een grijs-groene Opel Ca ravan (ZP 50-79); een groene Volks wagen (AT 64-04)een grijze Austin Cambridge (HX 75-92) en twee licht blauwe scooters, merk Vespa. met de kentekens TU 57-46 en RR 34-11. De politie vraagt degene die de voertuigen zou aantreffen daarvan bericht te geven aan de afd. Auto centrale. hoofdbureau van politie, telefoon 143144, toestel 3603. De Westberlljnse exporteur Karl Bedel, die al meer dan twintig jaar zakelijke betrekkingen met Praag. Warschau en Peking had onderhou den maar op 24 februari 1965 in Oost-Berlijn na een bezoek aan de Chinese ambassade werd gear resteerd, is kortgeleden tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld, zonder dat de reden daarvoor be kend is geworden, aldus meldt het voorlichtingsbureau-West. (Van een onzer verslaggevers) Onze buitenlandse werklieden zorgen vaak voor onoverkome lijke taalbarrières. Vaak bestaat hun Nederlandse en Engelse woor denschat slechts uit enkele woor den: een tolk moet er dan veelal aan te pas komen om de proble men op te lossen. Zo gebeurde het ook ter zitting van het Schiedam se kantongerecht, waar woensdag morgen een jonge Turk met een voor niet-Turken vrijwel onver staanbare naam terechtstond, om dat hy zonder geldig rijbewijs een motor had bestuurd. „Zonder tolk vrees ik, dat we niet verder komen", zei de kan tonrechter, mr. W. E. van Vloten, lachend. De vertaler bracht uit komst. Uit het relaas van de ver dachte bleek, dat hjj al twee jaar in Nederland woont en in het be zit was van een Turks rijbewijs toen hij werd aangehouden. Hi) was bezig met het verkrijgen van een Nederlands rijbewijs. Tegen het rijden zonder geldige papieren wordt doorgaans streng opgetreden, maar omdat, zoals de officier van Justitie, mr. J. van Leeuwen uit Rotterdam, het uit drukte, „er in het Turkse rijbe wijs toch nog iets van een motor te bespeuren was, eiste hy een boete van ƒ30,—; wel iiet hij doorschemeren, dat het de volgen de keer niet bij een dergelijk laag bedrag blijft. „We hebben al on gelukken genoeg, we hebben ook nog geen Turkse ongelukken no dig". zei hij waarschuwend. De tolk bracht het allemaal over en de verdachte knikte en wilde meteen betalen, nadat de kantonrechter hem conform had veroordeeld. .Doe dat maar", ad viseerde de officier, „anders krij gen we straks ook nog taalmoei lijkheden op de griffie

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1