„De sporthal is een zegen, we er 'n goed gebruik van DWS-herenteam vecht behoud om wille van .de hal Laten makenV voor „Men wil schoorsteen toch wel laten roken Westlandtocht wordt groots voorbereid A. P. Verweij krijgt gouden eremedaille Hoofdagent redt hond Op 10 maart gaat Delft feestvieren Ongelukken op het ijs SPORT RAPPORT BflISi ilt1 Kort nieuws uit Schiedam Fietser gedood bij botsing met tram Directeur ENCK verweert zich tegen kritiek m Precair Duur verkopen 1 Automobilisten slaags over voorrangskwestie m WISSELKOERSEN HET VRIJE VOLK VRIJÈAGr 21 JANUARI 1966 .v» ïSÊBSÉé* v> m ISCHIËDAMSËi ZAAIERTJES i Scholen 9 n- SPORTHUIS TER BRAAK Prettige kerel De heer J. Mostert feliciteerde de Tivec kredieten: 21.000 nodig SCHIE DAMS O Martini! Commissie Zon Zuurstof 1 llüi& lal Bouwen is»»* On rlrift Alleen de Nederlandse gezagvoerder en vijf bemanningsleden zijn aan boord vr "r"1 gebieven van het schip van Radio Carolinu, een van de Britse piratenzenders, ne. De Caroline was gisterochtend op drift ge raakt en op een zandbank voor de Engelse bad plaats Frinton-on-Sea gelopen. De Nederlandse st-ewart Thijs Spijker, dis pas maandag op het schip was komen werken, vijf 'disc Jockeys', een nieuwslezer en een radiotechnicus zijn in de loop van woensdag van boord gehaald. SBLO-vergadering PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) Men beeft het begin deze week kunnen lezen: de werk zaamheden aan de Sporthal Schiedam zijn in een zo ver gevorderd stadium, dat het stichtingbestuur reeds een da tum van officiële opening in het hoofd heeft. Men denkt aan de tweede helft van april. Voor het echter zover is, moe ten er nog heel wat werkzaam heden, zowel in het organisato rische als het uitvoerlijke vlak worden verricht. Eén van die organisatorische voorbereidingen is de verde ling van „het gebruik" van de hal. Volgende week vrijdag komt daartoe het SBLO-be- stuur in vergadering bijeen. Nu reeds kan gezegd worden, dat hun tijdschema protesten zal uitlokken. Daaraan is Aandachtig kijken, en luisteren de he- men herinnere zich het gezeg- ren van DWS naar de theoretische de „Zoveel hoofden, zoveel zin- raadgevingen van hun trainer, de nen" nu eenmaal niet te heer Pauw uit Den Hma' ontkomen. momenteel zitten, spéélt men at tractief handbal. Daarom mogen we niet degraderen. En we behoe ven dat ook niet, want in de wed strijden die achter ons liggen, heb ben we diverse malen ervan blijk gegeven in deze klasse thuis te ho ren!" Evenzeer kan vooruitlopend op boeg bezet DWS de voorlaatste plaats, de SBLO-vergadering worden ge- Zondagavond om tien voor zeven steld, dat de handbalsport een gro- komt de Haagse rode-lantaarndrager Waarom dan bijna onderaan? Ge- te slokop zal zijn. Immers, Schie- Operatie '55 2 op bezoek en als men rard Gommel heeft direct een aan- üam bezit drie welvarende handbal- dan weet, dat de uitwedstrijd met 13 vaardbaar excuus bij de hand. „We clubs: DWS. UVG en Wilton. Deze —12 verloren ging. begrijpt men dat cen jong team, gemiddeld nog drie zusterverenigingen spelen, als de de zenuwen in DWS-kringen strak geen 23 jaar. Bovendien spelen we weersgesteldheid dat toelaat, op hun gespannen zijn. c!It seizoen voor 't eerst in deze zwa- respectieve complexen, maar zodra re ^deling. En kijk nu maar naar kondigt de winter zich aan of de ,,Het zou natuurlijk ontzettend de uitslagen: steeds weer verloren tientallen teams gaan de zaal in. aardig zijn. als er in de nieuwe we met een 0f twee goals verschil. sporthal attractief handbal werd oorzaakgebrek aan ervaring en gespeeld. In de klasse, waarin wij daarmee verband houdende wed- Niet in eigen stad, want afgezien van een paar goed geoutilleerde gym nastieklokalen (overigens bijzonder geschikt voor de training!) beschikt Schiedam niet over accommodatie voor de binnensportbeoefening. De handballers en ook de basketbaliers van Juventus, de volleyballers van SVC en de microkorfballers van Schiedam, Succes en ODI moeten dus hun toevlucht bulten de stad zoeken, i.e. de Energiehal te Bot terdam. Een prachtige ruimte voor de zaalsport, die E-hal. Zeer groot spee! oppervlak, flinke tribunes, re delijke kleedruimten, een restau rant. lekker verwarmd, neen, de accommodatie laat niets te wen sen over. Alleen, de Schiedamse clubs spelen eigenlijk altijd uit wedstrijden. Altijd staat er 'vreemd" publiek langs do .lijn, nooit is men eens, wat je noemt, met Schie dammers onder elkaar. Beweren, dat deze omstandigheid het prestatiepeil drukt, zou bezijden de waarheid zijn. Elk jaar opnieuw behalen wel Schiedamse teams in de E-hal een kampioenschap. Maar met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid zal er straks van het 'eigen' publiek in Schiedams eigen sporthal een dermate stimulerende invloed uitgaan, dat de prestaties in zeer gunstige sin zullen worden beïnvloed. Deze overtuiging heeft zich o.m. vastgezet bij de aanvoerder van het eerste herenteam van DWS, de 26- jarige ex-doelverdediger van SVV Gerard Gommel. We kozen hem als woordvoerder van het Schiedamse handbalwereldje omdat DWS ten slotte verreweg de grootste club van Schiedam is én omdat het eerste he renteam van de blauw-wit gestreep- ten in de districts eerste klasse een précaire positie inneemt. Met- nog drie wedstrijden voor de GERARD GOMMEL strijdzenuwen. Afgelopen zondag wonnen we van Hermes, maar vraag niet hoe. In de rust ver voor, maar uiteindelijk maar op 't nippertje winnen. De DWS-heren zijn echter heilig van plan in de wedstrijden die nog resten hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Daartoe wordt twee maal in de week intensief getraind onder de bekwame leiding van de heer H. Pauw uit Den Haag: dins dagavond in het officieel nog niet Ingebruikgenomen gymlokaal aan de Dwarsstraat, zaterdag op het Thur- iede-complex. Tot deze laatste training hebben de spelers zelf besloten, geschrokken ais zij zijn van het ongunstige com- petitieverioop en overtuigd van de propaganda voor de sporthal die van een zo hoog mogelijke klassering van hun team kan uitgaan. Het kost hen nog meer van hun vrije tijd, maar ze hebben het er graag voor over. ,,De sporthal is een zegen. Laten we er zo goed mogelijk gebruik van maken!" Nederlands, Frans, Duits en Engels. Opleiding voor prak tijk-examens. Bijwerken van scholieren. Conversatie, ver talingen. J. HATENBOER. Buys Ballotsingel 64a. Tel. 153760. Doe het zelf! Maak zelf uw kleding. Bespaar u guldens! Japon pasklaar maken ƒ6,90; rok ƒ3.2). pakje ƒ7.95; naden afwerken 1,—. Alles naar maat. E.V.A.S., Broers- veld 23. Tel. 261154. Open van 1—5 uur. GOEDE WIJN behoeft geen krans! Maar U moet. weten waar Nieuwlands' modernste schoenherstel bedrijf geves tigd is! Simoné. Albardastr. 2. boek Nolenslaan, Telefoon 26 59 83. Voor siervis naar de spe cial! Izaak J. J. DESSENS. v. Riebeeckstraet 88. Vlaardin- gen. Tel. 6048. Want als uw vissen konden lopen gingen zij voer in de speciaalzaak kopen. Steeds de nieuwste Importen. VERLICHTING modern en klassiek scheerapparateri sfrükiizers elektr kachels haarden A Scbilperoord v Zn Tninlaan 40 te! 267367 Grote sortering JUMPERS dames heren- en tonaeus- truien v a f fi.45 A Srhll- peroord fi Zn. Tutnl an 40 tel. 267367. (Van een onzer verslaggevers) De Viaardingse IJsclub en de zus terverenigingen in Maasland en Schipluiden-Den Hoorn zijn druk bezig met de voorbereidingen van de Westland-toertocht, die zater dag zal worden gehouden (ijs en weder dienende, zoals dat heet). Vanmiddag zou worden begonnen met het opzetten van een tent langs de Vaartweg, bij de Broek- weg. In die tent zullen zaterdag morgen tien mensen proberen de inschrijving (vanaf tien uur) snel en soepel te laten verlopen. De beer Brouwer, exploitant van het marktcafé Markant zal in een tweede tent zorgen dat de deelne mers consumpties en erwtensoep kunnen bestellen. Rijkswaterstaat heeft de organisa toren wel een beetje in de wielen gereden, door een deel van de Viaardingse Vaart open te breken- De decinemers zullen een klein stukje moeten lopen. Daarvoor zjjn voorzieningen getroffen. Er is een veilige afzetting. De vaart zal tot aan de Bovenschouw vanuit Vlaar- dingen worden geveegd. Er komen twee rijstroken van ieder drie me ter. tniussen heeft de tjscluh de direc teuren en hoofden van de scholen voor voortgezet onderwijs gevraagd mee te werken aan de organisatie van de wedstrijden, die aanstaande dinsdag worden gehouden, door te zorgen voor een afvaardiging van hun scholen en door medeleerlin gen de gelegenheid te geven de rjjders aan te moedigen. Er wordt gereden in drie leeftijds groepen, zowel bii de jongens als bij de meisjes. Iedere school mag zes jongens per leeftijdsgroep af vaardigen en/of vier meisjes. De wedstrijden beginnen dinsdagmid dag om half twee. De plaats zal na het weekeinde bekend worden gemaakt, als de b'selnbfonrtiona- rfssen het iis nog eens hebben ge keurd. De opzet van de wedririiden Vanmiddag of uiterlijk morgen ochtend zal worden beslist of de Mo lentocht doorgaat. Dat is mede af hankelijk van. de vraag of het Hoog heemraadschap Delfland gaat malen. De Schiedamse mondaccordeon- vereniging Bravo treedt vanavond op in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155 te Schiedam. Het wordt een feestavond, waaraan naast Bravo de Russische zang- en dansgroep Wolga en de beatgroep The Black Specs deelnemen. In gebouw De Rank aan de Schie- damseweg te Kethel houdt de Chris telijke Gymnastiekvereniging „Ani mo" op 27 januari haar algemene ledenvergadering. Na behandeling van het huishoudelijk gedeelte zal het erelid van Animo de heer H. Voorbach films en dia's vertonen over de Gymnastrada en het verenigings leven In 1965. De Oecumenische Raad van Ker ken organiseert op zaterdag 22 jan. des avonds om half acht in het ka der van de internationale gebeds week voor de eenheid van de christe nen een gebedsure in de r.-k. kerk aan de Mgr. Nolenslaan. Pastoor C. P. van de Berg, voorzitter van de raad, verzorgt de liturgie. Ds. J. N. Nammensma houdt de meditatie. In gebouw Arcade aan deLange Haven 71 geeft Gusto's Muziek Ver eniging zaterdagavond een concert onder leiding van Beerd Boerman. Op het programma staan The golden plaque van C. J. N. Cori, Marinella «ouverture» van P. Stalmeier, La Perla de Andaluzia van R. Colteux. Bostonmars van M. Everaarts, In dische Bruidstoet van L. Siede, La Housarde (wals) van P. Kelsen en een marsfinale. Na de pauze zal de toneelvereni ging „Alberdinck Thijm" het uit drie bedrijven bestaande blijspel „Bokken en geiten" opvoeren. Na afloop is er bal, waaraan „The Rythme Boys" muzikale medewerking verlenen. Het bestuur van de Indone sische Journalistenbond heeft de re gering verzocht de Chinese corres pondenten uit te wijzen wegens leu genachtige berichtgeving. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Schiedams burgemeester, de heer H. Roelfsema heeft donderdagmiddag tijdens een feestelijke bijeenkomst op het stadhuis de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer A .F. Verweij, hoofdbaas bij de afdeling bankwerkers reparatie van de N'.V. Dok- en ÏVerfmaatschappIj Wilton- Fjjenoord. De heer Verweij werd op 27 mei 1903 geboren te Asperen en woont thans aan de Nicolaas Beetsstraat 41 b te Schiedam. Voor hem was het gisteren een fijne dag omdat hij veertig jaar in dienst was van de Schiedamse scheepswerf. Ook voor de heer J. J. Gouka. chauffeur in dienst van P. van Gent's Distilleerderij N.V. te Schie dam was het een bijzondere week. De heer Gouka is veertig jaar in dienst van deze distilleerderij en kreeg voor het vele werk, dat hij in het belang van dit bedrijf heeft ver richt. de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester Roelfsema sprak de jubilaris toe op een bijeenkomst in het aan de Noordmolenstraat 16 gevestigde bedrijf. De heer Gouka werd op 21 juni 1908 te Schiedam voor de lagere scholen zal onge-1 geboren en woont thans aan de veer dezelfde zijn. Vlaardingerdijk 267 b. B I (Van een onzer verslaggevers) De directeur van de ENCK in Vlaardllngen, ir. W, A. den Bakker, heeft donderdag de huldiging van de heer W. van Embden aangegrepen om zijn hart eens te luchten over de kritiek, die er wordt uitgeoefend op de luchtverontreiniging, die zijn be drijf veroorzaakt. „In het algemeen wil men de schoorsteen toch graag laten roken. De hoge loonsommen, die wij elke maand uitbetalen worden toch ook weer ergens besteed en vaak hier vlak in de buurt. Daarom is het jam mer, dat er van die vinnige spichti ge kerels zijn, die alleen maar de ne gatieve kanten van ons bedrijf zien. En dat terwijl men kan weten, dat we langs wetenschappelijke weg be zig zijn de hinder de kop in te druk ken," zei hij. Hij voegde eraan toe, dat hij met deze uitspraak niet op de overheid doelde. De bal was ir. Den Bakker toege speeld door de wethouder voor de Volksgezondheid, de heer G. Wal stra, die voor deze gelegenheid als loco-burgemeester optrad. Burge meester Heusdens ligt met griep in bed. De heer Walstra zei in zijn toe spraakje tot de jubilaris, dat de ENCK in Vlaardingen „niet in zo'n goede reuk staat." Intussen was het gezelschap niet bijeen om van gedachten te wisselen over de luchtverontreiniging. Het ging om de heer Van Embden, die zijn trouw en toewijding voor de ENCK na veertig jaar zag gehono reerd met de bronzen medaille van de Orde van Oranje-Nassau, de bij behorende draagmedaille, een grati ficatie, een bloemstuk van zijn col lega's en veel vriendelijke woorden. De heer Van Embden heeft veertig jaar lang als timmerman in de zwa- directeur constateerden, dat de werk omstandigheden in die tijd wel sterk zijn verbeterd in die fabriek. Vroe ger kon men er niet zonder bescher mende kleren in de lift stappen, van wege het zuur, dat naar beneden kwam. De oude fabriek is destijds afgebroken. (Van een onzer verslaggevers) Een boeket bloemen versiert de agentenwacht van het Rotterdamse hoofdbureau, nadat hoofdagent J. 3. van der Poll woensdagmiddag een herdershond uit het water haalde. De hond, Karin, was in het water van het Steiger, bij het Hang, ge sprongen en kon niet meer op het vaste ijs komen. Hoofdagent Van der Poll ging over het ijs naar het open water en redde het dier. De dankbare Karin liet toen een bos bloemen aan het bureau bezorgen 3 Schiedam j| De veertienjarige Anton Johan Pocstkoke is gisteravond om half zes op de Vrijenbanseiaan in Delft met zijn fiets tegen een tram gebotst. De jongen werd ernstig gewond naar de Ursula-kliniek in Wassenaar overge bracht en is daar vanmorgen over leden. Anton Pocstkoke kwam de Tenia- testraat uitrijden, juist toen vanaf de brug op de Vrijenbanseiaan een tram kwam. Een hele serie fietsers stopten voor het knipperlicht van de tram. behalve de jongen. Hij reed door en botste tegen de tram, be stuurd door de 36-jarige Hagenaar J. Z. heer Van Embden namens de colle ga's. „Je bent voor je collega's al- t(jr een prettige kerel geweest," zei hU- De jubilaris zelf zei in zijn dank woord, dat hij in het begin van zijn loopbaan niet van plan is geweest, lang bij de ENCK te blijven. Maar vooral de laatste twintig jaar bad hij het er naar zijn zin gekregen. De heer Van Embden was bij de huldi ging vergezeld van zijn vrouw, zijn zoon en schoondochters en zijn twee dochters. Delft treft voorbereidingen ora de dag van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg op 10 maart een feestelijk ka rakter te geven. De regering heeft 10 maart als een nationale feestdag aangemerkt. Om diverse festiviteiten in de stad te kunnen organiseren, vragen bur gemeester en wethouders de raad een krediet van 10.000. De organisatie van de feestelijkheden is in handen van Delfesta gelegd. De leerlingen van de lagere scho len en de kleuterscholen wil de ge meente een blijvende herinnering geven. Men stelt zich voor de kin deren een herinneringsbeker te geven. velzuurfabriek gewerkt. Hij en zijnLLint *«1 kr^d^1 Jan 11.000 noodzakelijk. Over beide kre dieten zal de raad zich in zijn ver gadering van woensdag uitspreken. Wat de plannen van Delfesta zijn is nog nit bekend. Er is een voorlopig schema van feestelijkheden gemaakt, waarover men nog niets los wilde laten. Binnen enkele dagen echter hoopt men een aantal passen de festiviteiten definitief te hebben geregeld. (Van een onzer verslaggevers) Op het ijs van de Boezem in Rot terdam is de 38-jarige mevrouw N. v. d. Waal-Scheepbouwer van de Goudsesingel woensdagmiddag ko men te vallen. Zij brak een pols en is naar het Havenziekenhuis ge bracht. De zestienjarige modinette A. E. Been van de Schiedamseweg viel tijdens het schaatsen op de Boezem singel en ging met een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis Dijk- zigt. Een woordenwisseling over een voorrangskwestie tussen twee Auto mobilisten liep er woensdagmiddag op de West-Kruiskade in Rotterdam op uit dat een van hen, de 24-jarige chauffeur J. A. Cleef uit de Dante- straat, een stomp in zijn gezicht kreeg. Met een gesprongen ader in zijn oog en een opgezwollen gezicht kwam hij bij de recherche aangifte doen van mishandeling. De politie zoekt naar de handtastelijke bestuurder van een Opel Rekord. Wat is er toch met Martlnit aan de hand? Je hoort er de vreemdste ver halen over en als je de man in de straat mag geloven dan loopt Marti- nit op de laatste benen. In het deze week verschenen clubblad „De Mar- tinitter" is tussen de regels door te lezen, dat Martinit een crisis mee maakt die niet mis is. In het artikel van voorzitter Co-r Hofman vraagt hij bezinning aan de genen, die ten dele onbewust, door, domheid of hoe dan ook, de vereni ging afbreuk doen. "Wanneer sport dient te verbroederen, zo lezen wij verder, dan dient het ook zo te zijn, dat wij gezameiyk schouder aan schouder satan. In een stukje, geschreven door de heer Butter, lezen wij dat het bestuur dringend uitbreiding behoeft en zeker een secretaris moet hebben. Boven dien moeten we straks ook nog de voorzitter/secretaris missen en wat dan? Geen optimistische geluiden dus bij Martlnit. Een telefoontje met de heer Hof man leerde ons, dat h(j van plan is, om er dit jaar een streep onder te zetten. „Ik .eb weer lang genoeg mijn steentje bijgedragen", vindt de heer Hofman. Hopelijk komt het weer al lemaal op z'n pootjes terecht, want Martinit heeft een rijk verleden en een toekomst. Met dat voor ogen zijn de bestuurders in feite ver plicht om wederzijds hun grieven op tafel te leggen en de zaak hele maal uit te praten. Na twee vergaderingen van de commissie Zon lijn er nog geen re sultaten genoemd. Op 16 december kwam deze commissie voor het eerst bijeen, afgelopen maandag voor de tweede keer. Na een poosje geduldig wachten van de pers, was het enige commen taar van de heer Zon „geen commen taar". Dat is de meest gebezigde term als je niets mag zeggen of w i 1 zeg gen. Het „geen commentaar" kan ook dienen als je niet goed weet, wat je er van zeggen moet. Die indruk kre gen wfj maandag na afloop van de vergadering eerder. Het blijkt dat deze commissie nog geen advies kan geven ia deze zeer moeilijke zaak. Alles wat tot nu toe is besproken blijft geheim. Hopelijk, dat het „geen commentaar" van de heer Zon, binnen niet al te lange tijd „goed nieuws" gaat worden. Maar in de zeer nabije toekomst zien wij dat nog niet gebeuren. De Limburgse kolenmijnen heb ben in 1965 netto 11.738.000 ton ko len gedolven, tegen 11.849.000 ton in 1964. De produktievennindering in de andere delen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap was aanzienlijk groter. MPiiBI Hoewel er niet gevist kan worden, zijn het voor een aantal leden van de hengc-ivereniglng Schiedam en Omstreken toch drukke dagen. Zoals ieder jaar als de vijvers van het Beatrixpark zijn dichtgevroren, zijn de leden van deze vereniging druk in de weer om bijten in het ij* te krijgen. Dat is noodzakelijk om de vissen aan het nodige zuurstof te helpen. De mensen van de gemeente hebben de grote wakken gemaakt en nu is de grote zorg van de hengelaars otn deze open te houden. Avond aan avond zijn Cor Faasse en zijn staf druk in de weer. Het grootste probleem is om de bijten op de dag open te houden. Het bestuur van S en O zou graag zien, dat uitgevroren bouwvakarbeiders of gepensioneerden dit karwei op de dag konden klaren. Naast het theehuis De Kethel in het Beatrixpark staat een keet van de gemeente, waarin zich het ge-, reedschap bevindt, waarmee de wak ken kunnen worden opengehouden. Mits na gebruik weer ingeleverd, kunnen deze gereedschappen worden gebruikt. Het bestuur zal de hulp op de dag bijzonder waarderen. Het zit met de bouw van de RBSS- kantine nog lang niet lekker. Her- haaldeJijk vinden wü in de weekbrief van de oranjehemden oproepen om toch te komen bouwen. Deze oproepen worden door de le den zonder meer genegeerd op een klein ploegje na. dat wel degelijk de handen uit de mouwen wü steken voor HBSS. Men wil in maart de zaak openen. Maar.dan moet er meer mankracht komen, want met het kleine ploegje van nu lukt dat niet. De SBLO is weer groter geworden. Drie nieuwe verenigingen hebben zich aangesloten bij de SBLO, waar door het aantal aangesloten clubs l« gestegen tot 65. De nieuwe vrreni- gingen zijn de basketballvereniging Juventus, de tennisvereniging Keep Smiling en de Landelijke Buiterver eniging Schiedam. Op de vergadering van 28 januari zullen de festiviteiten rond de ope ning van de Sporthal worden bekend gemaakt. Verder staat er op de agenda bespreking sportmaand, ta rieven en mogelijkheden voor huur van de sporthal en een voorstel van het bestuur om de jaarvergadering uit te stellen tot na de opening van dc sporthal. In verband met de be langrijkheid van deze vergadering roept het bestuur van de SBLO de aangesloten verenigingen op deze vergadering vooral te bezoeken. B. van B. Engels pond 10,133—10141 Amerik. dollar 3,61jY—3,6141 Franse frank 73,731—73,781 Belgische frank 7,265—7,27 Zwitserse frank83,45—83,50 Zweedse kroon 69.98—70 031 Duitse mark 90.111—90J64 Deense kroon 52,45—52,50 Noorse kroon 50,584—50 63J Canada 3,36 A3.36A Italiaanse lire 57,534—57,884 Oostenrijkse schilling 13584—13 991 Escudo's 12,6412654

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1