„Een nieuwe mens, een nieuwe visie Drs. W. d. Y ogel behandelt nwe. generatie cineasten Abonnementsserie in Schiedam in gevaar? Vlammende plakkaten geven laatste prijsdalingen aan... 1bm Benzinedief betrapt ZONDAG WEER VOETBAL OP ALLE FRONTEN Jongetje (12) gegrepen door personenauto Boeiende voorstelling Filmkring Autopapieren weggenomen Voetgangster aangereden Belangstelling voor RPliOrk. taant: „Filmgekken Bromfietser slipt tegen wielrijder Animo voor korps zeecadetten groeit sail Mannen bedwelmd in GEB-centrale WISSELKOERSEN SCHIEDAMSE WAAIERTJES i HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 JANUARI 1966 Trekpleister A fdeling Zaterdagvoetbal BRIEFWEGERS (Van een. onzer verslaggevers) „Een nieuw mens, een nieuwe visieDit is de titei van een lezing, welke drs. W. de Vogel, directeur van de Stichting Film en Wetenschap op dinsdag 22 februari in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 te Schiedam zal houden voor leden van de Schiedamse Filmkring. Ter illustratie van deze causerie zulllen er films worden ver toond, die zijn vervaardigd door leerlingen en oud-leerlingen van de Nederlandse Filmacademie te Amsterdam, waaraan drs. De Vogel doceert. Niet mee eens Bezorging 08 88 Tari-yoferood tl tetef 'eist ètrt'jsrijj! ZAAIERS plaats se lees ze Laat zoete ieve Getril e SVV zondag gelag betalen? (Van onze sportredactie) Misschien mogen wij het beleven, dat zaterdag en zondag weer op alle voetbalfronten wordt gespeeld. Dat betekent dat bijna alle amateurclubs - op een paar zaterdagverenigingen na eind november hun laatste wedstrijd hebben gespeeld. Natuurlijk hebben de trainers er in die afgelopen „stille" weken wel voor gezorgd, dat de spieren soepel zijn gebleven. Heel veel Schiedamse amateurteams hebben, vorst of geen vorst, toch nog iedere week een oefenwedstrijd gespeeld. Het gehele betaalde programma van de vorige week is opgeschoven. Dat betekent dat het een Schiedam—Oen Bosch-uitwisseling gaat worden. SW gaat naar P.C. Den Bosch toe en of zoete lieve Gsrritje de Schie dammers het gelag van deze ontmoeting laat betalen is moeilijk te beoor delen. Daarvoor spelen de Schiedammers iets te wisselvallig de laatste weken. Hermes-DVS krijgt bezoek van Wllheimina en kan zich een beetje proberen te herstellen van de opge lopen schade van de laatste wedstrij den. Een bijna gewonnen wedstrijd tegen Limburg!» werd In laatste in stantie nog uit handen gegeven. Ook de Schiedamse „lieverdjes", waarmee wij de betaalde Jeugd be doelen. krijgen weer de kans de be nen te strekken. NO AD zal probe ren om de jeugd van SVV de voet dwars te zetten. Aan de Schiedam mers de taak het zo ver niet te ia- ten komen. Ook de jeugd van Her mes-DVS krijgt het niet gemakkelijk. Bi) Elinkwijk is het niet gemakke lijk om te winnen. amateurteams de gelegenheid om te tonen hoe ze hebben overwinterd. Door het vertrek van doelverde- diger Ton Buts heeft Excelsior een flinke aderlating ondergaan. Deze talentvolle doelman is als mi litair voor veertien maanden naar de West en zoiets laat zich altijd wel gelden. Verder zijn in de bei de elftallen geen wijzigingen aan gebracht. In de laatste wedstrijd die DHS speelde tegen Flakkee moesten zij toestaan dat het eer ste verliespunt werd geleden. Hoe het ook zij, zondag zullen weer vele voetballiefhebbers de weg naar Kethel weten te vinden om getuige te zijn van deze derby, Martinit gaat, voorzien van een Wy hebben de wedstrijd DHS te gen Excelsior "20 al twee keer kun nen aankondigen, maar belde keren stak de vorst een spaak in het wiel. Hopelijk gebeurt dat zondag niet en krijgen de beide Schiedamse top- nieuwe secretaris, de reis naar Ge- lukvogels maken. Wie hier gaat win nen is een grote vraag. SFC zoekt het ook al in de richting van Dordt want het gaat naar Merwede. Om bij de bovenste te blijven horen moe ten de Schiedammers tot winst ko men. SVDPW, dat naar Hekelingen gaat, kan zich door een zege een beetje naar boven werken. Bij de afdellngclubs blijft het een grote vraag of er zondag gespeeld kan worden. Als dat wel het geval zal zijn dan in ook daar een stedelijke ontmoeting te vermeiden. Demos krijgt namelijk Schiedam op bezoek en zal ook pro beren om deze wedstrijd te winnen. Schiedamse Boys, nog steeds aan de top te vinden, gaat naar mededin ger Metro en zal daar op stugge te genstand moeten rekenen. Wilton bhjft in Schiedam om eens flink met St. Bodewijk af te rekenen. Dat is ook het geval met DRZ dat SVO op bezoek krijgt. De zaterdagclubs hebben nog niet zo erg lang geleden hun wedstrijd kunnen spelen. Toen konden zij nog net hun programma afwerken eer het weer omsloeg. Voor HBSS staat de uitwedstrijd tegen WGZ op het programma. Om flink te blijven meetellen moeten de Schiedammers winnen. PPSC, weer een geduchte kandidaat voor de ti tel krijgt de kans om op eigen veld van DUNO te winnen, GSS zal met Rockanje niet te veel moeite hebben iets wat niet gezegd kan worden van Maluku—GTB. (Van een onzer verslaggevers) Op de Vlaardlngerdijk te Schie dam is woensdagmiddag omstreeks 12 uur de 6-jarige Gerard Monté uit de Jacob Marisstraat te Schiedam gegrepen door een auto, toen hjj plotseling de weg overstak. De bestuurder van de wagen, de 26-jarige monteur, de heer L. van H. uit Rotterdam, remde krachtig, maar kon, niet. voorkomen, dat het jongetje werd geschept. Gerard be landde op de motorkap en viel op straat toen de auto tot stilstand kwam. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af; het jongetje moest met een her senschudding en een snijwond boven het rechteroog worden opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. Op de Deltaweg te Vlaardingen schoot woensdagmiddag een rem- stang los van de bromfiets van de 17-jarige J. P. Timmers. De jongen viel en brak zijn been. Advertentie LM. SCHIEDAM IUI D - HOLLAND. SCHt, KANTOORBOEK HANDEL Ia deze moderne tyd. waarin alles in beweging is en de kunst van diepgewortelde gronden schijnt te worden losgerukt presenteert zich een nieuwe generatie van cineasten, die geheel andere wegen bewandelen dan de vroegere „schönfilmers", zoals men de oudere generatie waarderend noemt. De vroegere generatie bracht niets anders voort dan fraaie beelden en geraffineerde montage, waardoor vol gens de huidige deskundigen tekort wordt gedaan aan het onderwerp en de „overdracht" van de boodschap, die een film heeft. Van dit genre zal in Irene de door Hattum Hoving gemaakte lyrische documentaire „Zeilen" worden vertoond. De nieuwe generatie kan echter Het schijnt dat de belangstelling voor het RPhO in de omliggende gemeenten op onrustbarende wijze gaat afnemen. In Vlaardingen is men er zelfs'toe gekomen de abonnementgnserie op het orkest ge heel af te schaffen en het zou ons niet verbazen als Schiedam de zelfde weg opgaat. Het handjevol mensen, dat woens dagavond in het Passagetheater aanwezig was op een concert, dat toch aan zeer redelijke eisen voldeed, wettigt zo langzamerhand niet meer de grote kosten en inspanning. Ge lukkig heeft de deprimerende uit werking. die een slecht bezette zaal op de uitvoerenden kan hebben, op het orkest en zijn dirigent Franz- Paui Decker geen vat gehad. DONDERDAG Biosropen PASSAGE; De vrouw, die tweemaal leefde (18 jr.). 2 en 8.15 uur. MONOPOLY: Sandokan, de tijger van Cylon <14 jr.), 2 en 8 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN: Spreken in het openbaar, 20.00 uur. IRENE; Contactavond NCBO, 20.00 uur. DE RANK: Jaarvergadering Christe lijk» Gymnastiekvereniging Animo, 20.00 uur. SURSUM CORDAVergadering Tam boers- en Püperskorps .Harmonie', 19.30 uur. ARCADE: Bestuursvergadering Ne derlands Kath. Vakverbond, 20.00 uur. Een zeer geïnspireerde en correcte uitvoering van Haydns Symfonie La Chasse was de geslaagde opening van de avond, waarin het orkest een goed gedisciplineerde ensembletech niek paarde aan fraaie klankgeving, terwyi aan stilistische eisen voldaan werd zonder enige belemmering van oprechte musiceervreugde- Ook in Tsjajkowski's vierde sym fonie heeft men bewondering kun nen koesteren voor de wijze waarop Decker grote klankspanning wist op te bouwen bij een orkest, dat een volstrekte partij beheersing aan de dag legde. Het solowerk van de avond was Vivaldi's concert in Bes voor vier violen, alten, celli (contrabassen) en cembalo. De bezetting lijkt uit zonderlijker dan zij in feite is; het komt eigenlijk neer op een strijkor kestbezetting, waarin de tweevoudig bezette eerste en tweede violen min of meer solistisch behandeld worden Het stuk bevat weinig muzikale ver rassingen en vertoont in de schrijf wijze voor de vier violen n beheers te techniek cüe aangepast is aan in die dagen veelvuldig gehuldigde praktijken. Gabrrr Radnai, Erzsebct Horvay. Daniël Otten en Jan-Magne Böbak hebben zich solistisch zowel kwar tet-ensemble goed van hun taak ge kweten. Franz-Paul Decker vervulde hier de aloude taak van „maestro al cembalo". BERNARD OEISE ook „onvolwassen" worden genoemd, wat in fiimkringen van alles kan be tekenen, maar bepaald niet als deni grerend behoeft te worden opgevat. Een amateurcineast kan volwassen zijn in het door hem te presenteren onderwerp, maar onvolwassen in zijn filmische benadering. Daarentegen kan een cineast, die pas afgestudeerd is, rijp zijn in de filmtechniek maar te kort schieten in de benadering van het niet-doorleefde onderwerp. Onder „onvolwassen" verstaat men in kringen van de cineasten de „film gekken," die bezeten van het me dium aan de slag willen om hun emoties te ontladen in een werkstuk. In Irene zal van deze groep de vol gende films worden vertoond: 1-2-3- rhapsodie van de oud-leerlingen van de Nederlandse Filmacademie, de Kegelbaan van Nikolaas van der Heyde en de Llchtenbrigade een trucage-spielerei van leerlingen van de Filmacademie onder leiding van Dick Bekking. Drs. De Vogel zal op een en an der Ingaan. Ten slotte bespreekt hy de groep van de „volwassenen," die als cineast een nieuwe richting heb ben ingeslagen, al of niet onder de invloed van de televisie, maar ze ker onder invloed van de jongere ge neratie. De onverbloemde waarheid, de directe benadering, de ftlmjour- (Van een. onzer verslaggevers) Naby het spoorwegviaduct op de Oversehieseweg te Schiedam zijn woensdagavond omstreeks half zes een zestienjarige bromfietser, de heer >1. H. van L. uit Schiedam en een 33-jarige wielrijder, de heer D. V. uit Rotterdam met elkaar In bot sing gekomen. eD wielrijder reed achter een auto en moest gaan remmen, wat de bromfietser vermoedelijk te laat be merkte. De laatste slipte en kwam in aanraking met de voor hem rijden de fietser. Bieden vielen en moesten met min of meer ernstig letsel naar het Ge meenteziekenhuis worden overge bracht. De bromfietser had een ge kneusde rechterpols en de wielrijder ilep ontvellingen op. Beiden konden na. behandeling naar huis terugke ren. nalistiek, de schrille tegenstellingen, de candid camera, van dit alles maakt de groep van „volwassenen" gebruik. Voorbeelden hiervan zijn de door Kees Brusse vervaardigde rolprent Mensen van morgen en Alleman van Bert Haanstra, boeiende resultaten van cineasten, die de techniek en de materie beheersen. De Schiedamse Filmkring maakt geen gebruik, van deze rolprenten, maar toont het werk van de jonge Utrechtse cineast-volkenkundige Dirk Nyiand, Sinti, welke hij maakte als scriptie voor zijn doctoraal-esamen. De stedebouwkundige Lewis Mum- ford geeft zijn visie op de oude en moderne stedebouw en het auto-par keerprobleem in The City - II - Cars of Reaple? Drs. De Vogel zal het werk voor zien van zijn commentaar. Het be looft dan ook een boeiende filmavond te worden, waarmee de Schiedamse Filmkring, die deze week ook al Ingmar Bergman's Zevende Zegel vertoonde zijn goede naam eer aan doet. MAASSLUIS De animo voor het korps Zeecadetten te Maassluis is nog steeds groot, zo blijkt uit het jaarverslag over 1965. Het korps, dat huist aan boord van het opleidings schip Abraham v. d. Hulst, telt mo menteel 68 leden. Het jaarverslag vermeldt een aan tal activiteiten dat in 1965 ten uit voer is gebracht: een scheepsoefe- ning tijdens de pinksterweek, een zeilwedstrijd op de rede van Texel, het gebruikelijke zeilkamp op de Loosdrechtse Plassen, voorts diverse zeilweekeinden, excursies enz. Ook werd de apparatuur van Abra ham v. d. Hulst uitgebreid, zodat nu diverse vakdiensten kunnen worden ingeschakeld. Iedere zeecadet nl. die na zijn proeftijd een zekere richting uit wil. kan naar een van genoemde diensten worden worden overge plaatst. Het korps is momenteel nog bezig met de wintereursus, welke de vol gende vakken omvat: zeevaartkun de, zeemanschap, schiemannen (split sen, steken, knopen) enz, I.v.m. al deze plannen moet het materiaal een goede beurt ondergaan en naast al deze activiteiten heeft het korps uiteraard ook tijd om jon gens vanaf 121 jaar, die plannen hebben om later t» gaan varen of interesse hebben in de scheepvaart in het algemeen, aan te werven voor toetreding tot het ZKK Maassluis. Op de vrije zaterdagmiddagen zijn gegadigden van harte welkom op de "Abraham v. d. Hulst'. Verdere Inlichtingen en gegevens worden gaarne verstrekt door de commandant, de heer J. Warbout, Josef Israëlslaan 14 te Maassluis, te!. 3189. dan wel aan boord van het schip op woensdagavond van 20 tot 20.30 uur, op zaterdagmiddag van 15 tot 17 uur. B roodoor og in Gouda blijft gesprek van da; (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw R. Guwerkerk-Roeten, Kievitstraat 53 te Gouda, is zeer positief: 'Ik vind het prima zo, van mij mogen ze nog lager.' Zij doelt op de broodoorlog, die in de pijpenstad het gesprek van de dag vormt. Zij vervolgt: 'Ziet u wei, dat het brood niet zo duur be hoeft te kosten? Volgens mij ver dienen zij er nog zat aan.' Zij Is nog niet zo lang geleden overgestapt van de Coöperatie naar Kranendonk, de firma, die voorgaat in do prijzenslag. Het tarvo is voor haar nu dertien cent goedkoper. Met haar drie kinderen en man heeft zij aan een brood per dag genoeg, toch scheelt het nog 91 cent in de week. „Hoeveel gaan de grote gezinnen er niet op vooruit?" Haar woorden staan in lijnrechte tegenspraak tot die van mevrouw Radder, echtgeno te van een van de tien min of meer kleine warme bakkers, die in Gouda tot dusverre de strijd tegen de brood fabrieken hebben volgehouden. De klandizie in de winkel aan de Constantyn Huygensstraat is nog steeds even groot, ofschoon de prij zen gelijk zijn gebleven aan die van eind december vorig jaar. Aanvan kelijk ging het brood "in de bezor ging vier en over de toonbank twee cent omhoog, maar hier is men van teruggekomen. Een verdere daling acht men niet verantwoord. „Je hoeft toch niet met verlies te werken?" Zij argumenteert verder: AUe prijzen zijn in januari zowat omhooggegaan. De minister heeft ook wat het brood betreft toestemming gegeven voor een geringe verhoging en nu maken ze die zelf ongedaan, erger nog, zy breken de prijzen to taal af. De firma Steenland (de opponent van. de andere bakkerij grootmacht Kranendonk) zegt dan wel namens de gezamenlijke bakkers op te tre den, maar mijn man is het er niet mee eens. Het zou mij niet verwon deren indien er slechter meel wordt gebruikt. Nogmaals, wy doen er niet aan mee. Zij zegt ten slotte nog, dat een groot deel van het publiek be- grip heeft voor de moeilijkheden van de kleine bakkers en dan ook trouw by hen blijft kopen. Deze vi sie schijnt op de realiteit te wij- Mevrouw R. Ouwerkerk zen, getuige de woorden van mevr. N. Vermeulen, wonend in de Chris- tiaan de Wetstraat. Zij is niet van plan voor een half broodje een andere bakker te ne men en stelt bezorging op hoge prijs. Hoe het zy, de prijzenslag houdt ve len, zo niet iedereen bezig. En wie zijn voordeel wil doen kan :op vele plaatsen in de stad terecht, waar vlammende plakkaten op de ramen de laatste prijsdalingen aangeven. ?«rw* broed y;, Wit bread 5ö\ Gciwxfen wit Een exemplaar uit het wapenar senaal waarmee de brood oorlog ge voerd wordt. (Van een onzer verslaggevers) Uit een auto. die geparkeerd stond nabij de Willem Pastoorsstraat, is woensdag 'n mapje met autopapieren weggenomen welke door de eige naar, de heer H. A. de G. uit Schie dam in het dashbordkastje was op geborgen. De laatste heeft aangifte gedaan van diefstal by de politie. Op het terrein van de N.V. Dok en Werfmaafschnppij Wilton F(j?n- oord, naby het in aanbouw zijnde dok 8, is een iiefeiuchtkachel, ter waarde van ongeveer duizend gulden, ontvreemd. Ook werden 160 meter waskabel vermist. (Vanneen onzer verslaggevers) In de elektrische centrale van het Rotterdamse GEB rijn dinsdag twee mannen bedwelmd. In de centrale staat een poederko- lenmolen. die aan de binnenkant moest worden schoongemaakt. Daar toe gingen de 21-jarige fabrieksar beider W. C. Bakx van de Brede Hil- ledyk en de 48-jarige ketelmaker W. Schaafsma uit de Korianderstraat de molen in. Tijdens hun werk wer den de beide mannen bedwelmd door koolmonexljde, dat vermoedelijk door binncn^cEtToomct De heer Bakx raakte bewusteloos Hy ia met behulp van een zuurstof apparaat ter plaatse bijgebracht. De heer Schaafsma klaagde over hoofd pijn. ZU zijn voor onderzoek naar het Zuiderziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers! Op de voetgangersoversteekplaats op het Koemarktplein te Schiedam, is woensdagmorgen omstreeks acht uur de 32-jarige Rotterdamse kan toorbediende mej, M. J. v. «L Maar ten. gegrepen door een auto, toen zy door het rode voetgangerslicht Uëp. De bestuurder van de wagen; de heer A. v. d. E. uit Rotterdam, remde krachtig, maar kon een .aan rijding niet meer vermijden. Het slachtoffer liep enkele kneuzingen aan haar rechterben op. De 'heer Van der E. heeft haar naar huis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse politie heeft woens dagavond een 16-,jarige jongen be trapt die achter een winkel aan het Liesveld benzine uit een motorcar rier stal. De jongen is aan de kin derpolitie overgedragen. Engels pond 10,141—10,141 Amerik. dollar 3,6183,61 J Franse frank73,781—73,331 Belgische frank7,27!—7.27J Zwitserse frank83,5483.59 Zweedse kroon 69.94—69,99 Duitse mark 90,12—90,17 Deense kroon 52.62—52.6? Noorse kroon 50,501—50,554 Canada 3.36S—3.36S Italiaanse lire 57,885—57,334 Oostenr. schilling13,981—13,995 Laat Uw overall CHEM. REINIGEN, beter dan was sen en niet duurder Wassery C. J. rielnsbroek. "rians Hals- plein 2. teL 010-56 70 90. LOENDEHSLOOT. kasten 20 verschillende l- 2-, 3-deurs- kasten uit voorraad leverbaar. Mariastraa» 43 Schiedam tel. 264779 Kapsalon Hfiléne de salon voor de oetere permanent. STROOM!,oos voor leder haar geschikt t 750 Bélène ttède permanent de meest ideale natuur tyke perma nent 1 10,- Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Héle. ne. KemorandUaai 22 Schie dam tel 267170 l reductie op deze advertentie Alles op KemaKReltiiM beta ling vanaf t i,— net week, GOEDERENHANDEL Fa. A. Schllperoord en Zn„ Tuin- laan 40, Schiedam.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1