jheques controleren via televisie: primeur Burgemeester H. „Het kan niet 7 Grappig. -A olitie arresteert 25 vetkuiven administratieve assistent KIJK BIJ DE ZAAIERS Kandidatenlijst van de ARP Gunstig jaar voor NKFk VOOR SCHIEBAMSE ZMIERTJES Rijnsleepscliip heeft zijn tijd gehad WISS ELKOEKSEN Veranderingen Voorlichting voor aspiran t-studenten Dokterscliensten Boekenweek ,Boer in raad? Station D4 HATEMA ENKALGN TAPIJT OP KAMERBREEDTE Direct uit voorraad leverbaar. BEL 26.77.62 NAAR SCHOOL? 3EHENJ ZATERDAG Bioscopen: ZONDAG Bioscopen; GROTE MARKT 19-21 SCHIEDAM TELEFOON 26.77.62 TANKERCLEANING N.V. voor plaatsing op haar afdeling boekhouding. Vereisten: laeftijd ca. 21 jr., Mulo of gelijkwaardige opleiding. Kantoorervaring alsmede enige talenkennis gewenst. Gebóden wordt een aantrekkelijke werkkring en behoorlijke sala riëring. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen, alsmede opgave van verlangd salaris te richten aan Tankercleaning N.V., Post bus 204, Schiedam. Dan hoeft niet lang te zoeken HET VRIJE VOLK ZATERDAG 2 APRIL 1966 PAGINA 1 Algemene liank leder and opent nieuw met auto-loket V an een onzer verslaggevers) „Het kan niet idealerhet kan niet heter!" Schiedams burgemeester, de heer H. Roelfsema zei dit vrij dagmiddag in een toespraak, waarmee hij aan de 's-Grave- landseweg 598 (Plein 1940-1945) te Schiedam een nieuw, mo dern en zeer efficient ingericht kantoor van de Algemene Bank Nederland opende. De magistraat doelde daarmee op de plaats van het op een knooppunt van belangrijke verkeerswegen gevestigde filiaal, dat als eerste bankgebouw in Nederland voorzien is van een speciaal drive-in-auto-loket (aan de achterzijde van het kan toor in de Alphons Ariënsstraat). dat is toegerust met een ge sloten televisiecircuit. De automobilisten kunnen er hun bank zaken (meestal kortdurende kastransacties) afwikkelen zon der hun auto te verlaten. Het contact tussen cliënt en cais sière wordt tot stand gebracht door een stalen Ltps-schuiflade, waarin een microfoon, die tevens als luid spreker kan functioneren, is aange bracht. Het autoloket staat met. de andere feankaf delingen in verbinding door middel van een televisiekabel. Aan déze door Siemens Nederland N. V. te Oen Haag ontwikkelde televisie- verbinding is In de drive-in de zen der van het gesloten televisiecircuit (Van een onzer verslaggevers) Automobilisten, die van het bi? de Algemene Bank Neder land JV.V, pas in gebruik ge nomen autoloket gebruik wil len maken, moeten dit niet al te nonchalant doen. Wie niet precies langs de trottoirbank stuurt, zei toch nog zijn auto moeten verlaten, waardoor het effect van het ,jnel zaken doen" verloren gaat. Het overkwam de chauf feur die de burgemeester vrij- damiddag voorreed. De magi straat probeerde de cheque op de schuiflade te deponeren, maar kon er niet bij en moest uitstappen. Daarom bracht de chauffeur zijn wagen toch maar wat dichter bij het loket en zo konden de fotografen toch het plaatje maken van de burge meester, die als eerste bij de Algemene Bank Nederland een kastransactie verricht aan de „drive-in". Grapje van de burgemeester, speciaal op 1 april: .Misschien wordt het hier in Nederland wel precies eender als in Ame rika". Hij dacht daarbij aan iets, iaat zelfs de Amerikaan niet heeft: drive-in-lokett.en voor de burgerlijke stand (hu welijk) endrive-in-hui sen", maar dat zien we perio diek op de televisie, als de Metsonsover het scherm vliegen in hun ruimtevaartui gen (Van 'een onzer verslaggevers) De toestand in de Rijnvaart is niet best. Er is weinig aahbod van lading en de vrachtprijzen z(jn aan de iagc kant. Deze weinig rooskleurige si tuatie heeft er reeds toe geleid, dat een deel van de Rljnvioot moest wor den opgelegd én met name geldt dit voor sleepschepen. Het is zelfs zo, dat het sleepscbip binnen niet al te lange t(jd geheel van de Rijn zal zijn ver dwenen. Het is en wordt nagenoeg geheel verdrongen door de snelle mo torschepen, w.o. de duwboten, die sterk in opkomst zijn. Geruchten, als zouden de zich met de Rijnvaart bezighoudende rederijen op korte termijn hun vloot van sleep schepen willen afstoten, kregen wij niet bevestigd. Er hebben de laatste weken enkele scheepsverkopen plaats gevonden, maar deze worden gekwali ficeerd als „rustige transacties". Het sleepschip sterft een langzame dood. Vooral de laatste jaren bewijzen ze nog goede diensten als drijvende pak huizen en graansilo's, waarmee vaak een behoorlijke duit wordt verdiend. Het snelle motorschip en de duw boot vooral zullen nog betere kansen krijgen .wanneer de bevaarbaarheid van de Rijn is verbeterd. Grote ge deelten zijn reeds of worden nog min of meer gekanaliseerd. 1 APRIL Engels pond 10,12110,13? Amerikaanse dollar 3,621— 3,623 Franse frank 73,97»—74,021 Belgische frank7,27}7,23} Zwitserse frank83,4$ 83,54 Zweedse kroon 70,24 70,28 Duitse mark 90,27}30,32} Deense kroon52,64 —52,59 Noorse kroon SO.SSi—50,71} Canada 3.36A-3.3614 Italiaanse lire 58.04}58,09} Oostenrijkse schilling 14,02»14.03} Escudo's 12.63}12.65 Dat men bij deze bank zich bewust is van de veranderingen, die zich in Schiedam als centrum van het Rijn mondgebied voltrekken, blijkt ook uit de opzet van dit bankgebouw. Het is een uiterst moderne creatie van het architectenbureau Sprayt Den Butter te Schiedam met kluizen, die ieder uur van de nacht op het po liticbureau gecontroleerd kunnen worden. Ook de „drive-in" is nieuw voor Nederland. Enkele weken geleden heeft de Algemene Bank Nederland ook in Enschede een drive-in-bank in gebruik genomen, maar die was niet voorzien van een gesloten tele visiecircuit. Daar geschiedt de over brenging van de cheque door mid del van beeldtelegrafie, dat wil zeg gen via een telefoonkabel. Dit laat ste systeem wordt ook toegepast voor de communicatie tussen het oude kantoor van de bank aar de Koemarkt en het nieuwe kantoor aan het Plein 1940-1945. De administratie wordt thans ver zorgd in het nieuwe filiaal en dat maakt beeldtelegrafie voor èen snel le afdoening van de zaken aan de Koemarkt noodzakelijk. De gemeente Schiedam heeft aan de achterzijde van het gebouw in de Alphons Ariënsstraat een zodani ge verkeersregeling getroffen, dat de automobilisten rechtstreeks aan het loket van de drive-in kunnen voorrijden. Keop betk b(J ARBEIDERS**** (Van een onzer verslaggevers) De Antirevolutionaire kiesvereni ging in Vlaardingen heeft vrijdag avond tijdsen een ledenvergadering bepaald, welke elf leden zullen voor komen op de gezamenlijke kandida tenlijst van ARP, CHU en SGP voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het bestuur had een advieslijst van ze ventien namen samengesteld. De uiteindelijke kandidatenlijst van de AR wijkt op enkele punten af van het advies. De heer F, Steerenberg, die niet op de advieslijst voorkwam, kwam door stemming op de vijfde (verkiesbare) plaats op de kandida tenlijst. De enige benerien-dertigjarige kandidaat, de heer H. Weststrate (29), zakte van de vijfde naar de (onver kiesbare» elfde plaats. De volgorde van de heren Romeyn en Westerhuis werd gewisseld. De kandidatenlijst is nu als volgt samengesteld: 1 A. Meerman, 2. G. Wapstra, 3. A. Wilschut. 4. T. Bol, 5. F. Steerenberg, 6. A. P. Weeda, 7. W. Kwakkelstein, 8. H. W. Moll. 9. L. Romeyn. 10. W. Westerhuis, 11. H. Weststrate. Drie dagen lang op 13. 14 en 15 april gaat de Delftse Technische Hogeschool aspirant-studenten en hun ouders weer voorlichten voor de studiemogelijkheden aan de TH. De aspirant-studenten krijgen tijdens de voorlichtingsdagen gelegenheid met de verschillends afdelingen van de TH, de gebouwen, laboratoria, enz. te bezichtigen. In de avonduren kan men zich oriënteren over het leven in de stu dentengemeenschap in de sociëteiten van de verschillende verenigingen. PASSAGE: Old Shatterhand (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, MONOFOLE: De laatste dagen van Pompei (14 jr.), 2, 7 en 9,15 uur; Zwendel in de strlpteaeeclub (18 jr.), 24.00 uur. Diversen MUSIS SACRUM: NPV „Burg. van Hitaren", jubileumavond, 20.00 uur, TIVOLI:' Sehiedamse Jaas Sociëteit, bijeenkomst. 20G0 uur. PASSAGE: Old Shatterband (14 Jr.), 3, 4.15, 7 en 8.15 uur. MONOFOLE: De laatste dagen van Pompei (14 Jr.), 7 en 8,16 uur: Land zonder wet (14 Jr.), 2 en 4.16 uur. Diversen MARIJKE: Dansavond Het Singel- kwartier, 20 uur. ARCADE: R.-K, Instuif, dansavond, 20 uur. Vier Nederlandse mijnenvegers vertrokken vrijdag uit Wllhelmsha- ven, waar ze se afgelopen week In een dok van de Westduitse marine werden ontmagnetiseerd. Maandag al wordt in Wlihelmshaven weer een Nederlands marinevaartiug verwacht voor ontmagnetisering. De Nederlandse Kabelfabrieken ie Delft boekten vorig jaar betere re*ut- Uten dan in 1984,. De „gematigd op timistische" verwachtingen van de di rectie zijn daarmee bewaarheid. De produktlecapaclteit van ver schillende bedrijfsonderdelen werd la het afgelopen jaar belangrijk opge voerd, Zo nam de staalfabriek van de NKF te Alblasserdam een nieuwe walserij In gebruik. Dit jaar kotnc een tweede walserij bit dit bedrijf gereed. Bil de meeste concembedrijve (in Nederland, Duitsland en Zuid-Afrika) was de ontwikkeling gunstig. Ben uit zondering maakte de kunstleerfabriek Veritex te Nieuw-MUllngen, die op nieuw minder verkocht. Op het. einde van 1965 trad echter ook daar een verbetering in. Voor 1965 heeft de NKF-directie goede verwachtingen. De vorig Jaar uitgebreide produktlecapaciteit stelt het concern in staat tot eerdere om- zetvergrotlng. De directie acht dat nodig om de stijgende kosten te kun nen opvangen. De geconsolideerde winst voor af trek van belastingen steeg van 51 miljoen tot ƒ59 miljoen Daarvan gaat ƒ13 miljoen naar derden die belangen hebben in concenibedrijven. De omzet in guldens steeg van 512,5 miljoen tot 6455 miljoen. Se personeelsvoorziening van de NKF- bedryven bleef moeilijk, ook in Duitsland. gekoppeld, die het beeld van de aan geboden cheque overbrengt naar de desbetreffende afdelingen van de bank. Zijn de handtekening, het re keningnummer en het bedrag gecon troleerd, dan wordt dit door middel van een lichtsignaal en een merkte ken op de cheque doorgegeven aan de caissière, die vervolgens kan uit betalen. Na zijn toespraak, waarin hij her innerde aan de spreuk, die zegt, dat geld gestolde arbeid is, dat ligt op gestapeld in de banken, begaf burge meester Roelfsema zich per auto naar de achterzijde van het volgens hem „architectonisch bijzonder ge slaagd bankgebouw" eh verzilverde aan het autoloket de cheque, welke hij uit handen van de toekomstige directeur van het filiaal, de heer A. J. M. W. Baars had ontvangen. De burgemeester kreeg van de kassier een depositoboekje en zal het geld overmaken aan «en nog nader te be palen instelling. De onder-directeur van de Algemene Bank Nederland, mr. J. Visser, die voor deze opening speciaal naar Schiedam was geko men. wees in een korte rede nog eens op het belang van Schiedam. Burgemeester Roelfsema ver richtte vanuit de auto een trans actie. In Schiedam zullen tijdens het weekeinde van zaterdagmiddag 12 uru tot zondagavond 24 uur de vol gende huisartsen de praktiijk waar nemen: dr. J. Mokkenstorm. Graaf Florisstraat 75, dr. mr. W. J. Dam- brink, R. de Beerenbroucklaan 16, tel. 269873, dr. P. van Santbrink. Van Heuven Goedhartstraat 97-Hl. tel, 265262. Voor bijzondere gevallen is apotheek Van Westendorp, Park weg 207, tel. 267674 geopend Gisteren werd in Rotterdam de laatste van een 23-tal arrestante» we gens straatterreur voor de oficier van Justitie geleid. Daarmee meent de politie aan de gewelddadigheid, die de laatste «wanden op en rond de West- Kruiskade werd bedreven, een einde te hebben gemaakt. Daarbij kwamen de grofste mishandelingen van volkomen willekeurig gekozen slachtoffers voor. Ook beroving behoorde tot de praktijken van de opgepakte knapen. Merkwaardig was, dat verschillen de aangevallenen uit vrees voor re presailles van dè Jeugdbende geen aangifte deden. Een oproep in de dagbladen om zich alsnog te melden had weinig resultaat. Enkele slachtoffers van de „vet- kuiven", zoals zü zich noemden, wer den bij de politie wél bekend. Een zeventienjarige student uit Voorburg die familie had bezocht, werd aan gevallen terwijl bij niets vermoedend op de West Kruiskade liep. Hij wil de eerst niet reageren, maar kreeg bierflesjes naar zijn hoofd en werd daarna gevloerd. Hij werd lichamelijk niet ernstig gewond, maar is sedert september, toen zich dit geval voordeed, wegens een trauma nog steeds onder behan deling van een psychiater en moest ook wegens zijn psychische gesteld heid voor de militaire dienst worden afgekeurd. In een ander geval werden vier Jongen* dóór .vetkuiven op het oor logspad'* aangevallen. Drie wisten te vluchten, maar een vierde jongen, die wegens een heupfraetuur in een gipsbroek" liep, lukte dat niet. Hij wérd geschopt en geslagen, waarna de bendeleden eën stuk uit zijn haar knipten. Op een zaterdagavond eind 1965 stonden enkéle „vètkuiven" in een portiek op de West Kruiskade te wachten op een geschikte prooi. Zij spraken af, dat een van hen de eerstvolgende voorbijganger te pak ken zou nemen. Die ongelukkige was een zestienjarige jongen, al enige tijd onder doktersbehandeling voor een middenoorontsteking. Hij kreeg enkele gerichte vuistslagen tegen zjjn hoofd en werd achtergelaten met een hevig bloedend oor. Een achttienjarige jongen die op de Meent over zijn bromfiets stond gebogen, zag zich plotseling om ringd door een ntai vetkuiven. Opkijkend kreeg hij een opwaartse ka&kstoot (de specialiteit van de straatbandieten). Hij viel, maar werd door een andere jongeman opgevangen, die hem een tweede slag gaf. Dezelfde dag, bleek later, waren in warenhuizen en op straat al vier andere jongens, die niemand een strobreed in de weg legden, te grazen genomen. Bij het onderzoek zijn ongeveer twintig gevallen van openlijke ge weldpleging aan de dag gekomen. De politie meent dat er van verschillen de andere gevallen geen aangifte is gedaan. Ook een aantal diefstallen en inbraken kan op het conto van deze voor het merendeel minderjarige Rotterdammers worden geschreven. De meeste vetkuiven gaven als be roep op „losse werkman", waarbij dan de nadruk wet op het „loese" moet worden gelegd. Het oprollen van de bende begon met de aanhouding van een Jongen, die in een februari nacht in het beurt vaarteen trn m aan de Leuvcha- ven in wilde breken. Verrast door de politie nam hij de vlucht, maar en kele jonge agenten kregen hem toch te pakken. Rechercheurs van die kinderpolitie diepten de zaak verder uit en kwa men op het spoor van de zich meest al in café's ophoudende bende, waar van de aangehoudene lid was. Voornaamste bezigheden van de bende waren diefstallen, inbraken, afpersing en bedreiging; de geweld pleging., het „iemand In de vernieling slaan" beschouwden zij hoofdzakelijk als een sport. Waarbij dan ook min of meer spelregels werden opgesteld: een stevige vetkuif nam een stevig slachtoffer voor zjjn rekening, een schriel mannetje kreeg een gelijk waardige vetkuif-partner tegenover zich. Het is, merkt de politie ten slotte op, nog nooit voorgekomen dat het publiek het slachtoffer te hulp kwam. Uen typische, waarschijnlijk uit de hoofdstad afkomstige Jon geman met een nogal in het oog lopende zwarte snor en een ja gershoedje maakte deze week op de drukke Broersvest de talrijke passanten attent op het feit, dat er ook in Schiedam een boeken week was. Met een ijver, een runner van een hotel waardig, Jiep hy heen en weer, allerlei mensen aanklampend en wie het allemaal op een afstand 'gade sloeg bemerkte tot zijn verbazing, dat hij geweldige overredings kracht had. Want haastige voor bijgangers, die men eerder op een run naar de tramhalte zou schat ten, hielden halt, luisterden ge ïnteresseerd en stommelden dan op aanwijzingen van de jonge man een trap op, die leidt naar de bovenzaal van café-restau rant De Amstelbron. De „Amsterdammer" deed tiet dan ook erg handig, „Mijnheer, weet u, dat het deze week boe kenweek is? Ja? Leest u veel? Ja? Dan kunt u een boekje krij gen. Wilt u dan even naar bo ven gaan en even gaan praten met de heren daar?" De opzet ge lukte volkomen. Boven zaten, net als bij een examen achter tafel tjes de „propagandisten" van het boek, die een vurig pleidooi hiel den voor een collectie prachtige boeken. Het gold een „mooie aan bieding van enkele uitgevers", waarbij de oorspronkelijke prijs van ƒ121,— gedaald was tot ƒ77, desnoods in maandelijkse termij nen af te betalen. Voor fervente lezers een aan lokkelijk aanbod, want van de negen boeken waren er zeker acht <*>m meteen aan te beginnen. Slechts een historische roman over Anna van Oranje viel ietwat uit de toon. maar daarover rullen de „verslinders" van dit genre Wèllicht- van mening verschillen. Over smaak valt niet te twisten, boek waren er al velen gezwicht Voleens de ambassadeurs van het voor de omnibus met werken van Van Eémlandt, de bekende de tective-schrijver. het Leven van Chaolin. een aantal Opmerkelijke oorlogsromans en avonturenboe ken. Zo succesvol was deze Rctie, dat de uitgevers plannen hebben om het voort te zetten. Wie on danks alles besloot toch maar zonder boeken het tranje weer af te-gaan, ging niet met lege han den weg. mar met .Fluwelen wim pers'. een al wat oudere, maar niettemin in haar genre aa-d^ee uitgave van de N V. D« Arbei- deroners. Minstens zo leuk was tfem wn»k de activiteit van de gezamenlijke boekhandelaren en de Sehiedam se Gemeenschap om door middel van cabaret (Seth Gaaikema) en een lezing van A van der Veen de boekenweek onder de aandacht van de Sehiedamse bevolking te brengen. Wellicht kan meri hier van een traditie maken en vol gend jaar het boek laten verko pen door bekende schrijvers. TT/ie zal na de op 1 juni te hóu- lf den gemeenteraadsverkiezin gen voor de Boerenpartij zitting gaan nemen in de Sehiedamse ge meenteraad, indien deze groepe ring genoeg stemmen voor een zetel zou krijgen? Deze vraag houdt thans de politici tn ge meentelijke kringen bezig, wan' men wil natuurlijk wel weten wa voor vlees men in de kuip heeïx. Interessant is zeker de vraag of de Boerenpartij inderdaad voor 19 april (sluitingsdatum) een kan didatenlijst indient. Naar verluidt zou een bekende Sehiedamse za kenman een en ander willen fi nancieren en onder de kunste naars zou er wel animo bestaan om nu zelf maar eens iemand af te vaardigen, die naast de 'boe- ren'-bel tuigen ook de cultuur zou moeten dienen. Of het 'nee zeg gen' juist de kunstenaars in deze stad zou liggen, móet nog blijken, maar voorlopig wil men wél wat ondernemen. Daarbij zullen ze erg omzichtig te werk moeten gaan, want betere belangenbehartigers dan enkele huidige fracties, waaronder de so cialistische, kan een kunstenaar zich nauwelijks voorstellen. Ove rigens blijft het rond de Boeren partij nogal stil en dit zou erop wijzen, dat er zoals aanvankelijk al werd aangenomen, geen afge vaardigde verkiesbaar wordt ge steld. Mocht men het toch van plan zijn, dan zal men zeer se cuur te werk moeten gaan, want er zijn een a&ntal richtlijnen in de kieswet, die op straffe van on- geldigverklaring van de kandida tenlijst, niet mogen worden over schreden. Een 'boer' kan zich nu eenmaal wel eens in de politiek vergissen, zelfs Koekoek feit, dat men bij het missen van de trein, welke omstreeks een kwartier voor het hele aur naar Amsterdam vertrekt, bljru drie kwartier moet wachten en bil het gebruik van de trein op het halve uur desnoods zou kunnen wach ten op de volgende. s treinen Stoppen nóg steeds niet regelmatig in Schiedam, Het is toch wel een merkwaardig Er z(jn Schiedammers die er wat op hebben gevonden, maar het kost we! geld. Wie de trein van kwart voor mist, loopt ijlings naar het loket, koopt ael een enkele reis Rotterdam cn neemt bij aankomst in de Maasstad weer een enkele reis Schiedam. Omstreeks tien minuten over het hele uur rijdt men dan prinsheer lijk weer Schiedam voorbij en wint daarmee twintig minuten. Anderen zullen toch de voorkeur geven aan wachten en daarbij zal bet hun opvallen, dat het perron en de ramen van de overkapping, die uitzien op de Parallelweg en het Stationsplein uitermate vuil zijn. Een Nederlandse husvrouw zou zich voor dergelijke ramen schamen; de Nederlandse Spoor wegen kennelijk niet, want schoon zijn ze nog nooit geweest, een groezelig venster op di waardoor men nauwelijks iets kan zien i Voor uw PASFOTO'S ca- (uurlijt naar fotohandei I K v Vu uren Huogstt 106, i Schiedam tn «poedgevailee desgewenst in 1 aur kia&r. SCHIEDAM vraagt voor zo spoedig mogelijke Indiensttreding Kapsalon Héiêne de iaior voor d« oetere permanent, •STROOMLOOS voor teder haar geschikt f 7,50 Héiène tlede permanent de meeat ideale natuurlijke perma nent t 10,- Gratis ttaien en brengen pel suxe auto voor permanent Kapsalon Héiè ne. Kembrandllaat. 22 dam. tei. 267170 f 1.- reductie op deze advertentie LOENDEHSLOOl, kasten. 20 verschUlende 1-, 2-, 3-deur*- k&sten uit voorraad leverbaar. Mariastraat 43. Schiedam tel. 264778 Gevraagdbekwaam KAP STER tevens Jeerl.-kapster. Met event, vakantie-afspr, wordt rekening gehoudan.. Kapsalon M. y. d. Burg. St.- Liduinastraat 9. Schiedam. Tel, 266090, na 6 uur 01898- 7813.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1