Gunningen Mijn functie is net een artisjok Rowicki: overtuigende eiderskwa iteiten Kode 4: Ma iangkay na dekodering de beste liet alléén scheepsbouw op icolaas itsenschool J<at make-up adviseuse Keessie aan de top ceesste aam f CONSTRUCTEUR WERKVOORBEREIDER I 1 M Mobiloll N.V. ADVERTEREN DOET VERKOPEN he Vrije volk zaterdag 2 april 1966 Palmpasen Remblok van trein treft auto Opnieuw twee weeklonen voor havenarbeiders rs ff<ffm Tanker ontploft Commissaris der Koningin: Nieuive perschef ONDERHOUDSMONTEUR geeft de toon aan in cosmetica ROTTERDAMS WATER PAGINA 8 IMBECIELEN Stadhuisplein 30 - Rotterdam Mobiloil N,y. .Rotterdam Postbus 1131 Tel. 1100 70 Voor een jongedame, die meer wil zijn dan een „gewoon" ver koopster, heeft IvIARGARETE ASTOE een zeer aantrekkelijke vacature. Dit vooraanstaande merk zoekt namelijk voor de eigen stand in een groot warenhuis in Rotterdam een medewerkster die niet alleen verkoopervaring heeft, maar die bovendien kan optreden als Bij de huldiging van Cees Verkerk in zijn woonplaats Putters- hoek, verspreidden wij daar een extra-krant, waarvan de voor pagina getekend werd door DICK BRUYNESTEIJN iÏÏr1» ii f* n.v. nederlandsche electrolasch maatschappij Het is ons gebleken, dat voor deze plaat veel belangstelling bestaat. Wij kunnen de schaatsenthousiasten leveren: Afdruk op kunstdrukpapier formaat 40 X 50 cm Prijs 1.50 per stuk, franco thuis in kartonnen koker. Bestellingen kunnen uitsluitend worden uitgevoerd tegen voor uitbetaling, door storting op de postgiro 28333 t/n Arbeiders pers, Rotterdam of per postwissel aan de Arbeiderspers, Rotter dam, Slaak 34. Wilt U op de desbetreffende formulieren vooral vermelden, waarvoor uw betaling bestemd is DE DIRECTIE Ter aanvulling van de staf zoeken wij voor onze vestiging in de Botlek (Rozenburg) een die belast zal worden met werkzaamheden zowel in de binnen- als buitendienst. Gezien de aard van onze opdrachten bij o.a, elektriciteitscentrales, chemische fabrieken, enzovoorts, moeten kandidaten ervaring hebben op het gebied van pijpleidingen en i algemene apparatenbouw. De voorkeur gaat uit naar hen, die een H.T.S.-opleiding hebben genoten of een daarmee te vergelijken studie hebben ge volgd. Minimumleeftijd: 25 jaar. Bovendien bestaat de mogelijkheid tot plaatsing van een op montagewerken. De aan te stellen functionaris zal in samen werking met de uitvoerder de werkzaam heden op de bouwplaats voorbereiden en administreren. Gegadigden dienen ten minste een U.T.S.- opleiding (wtb) te hebben genoten en enige jaren ervaring te hebben op het gebied van pijpleidingen en/of apparatenbouw. Voorts dient men bereid te zijn zo nodig gedurende de werkweek in de kost te gaan. Minimumleeftijd: 24 jaar. Niet alleen Pasen maar ook Palmpasen «adert snel. En bij Palmpasen hoort een mooie ver sierde stok. Op een Amsterdamse kleuterschool zijn de Kinderen weer met volle overgave bezig aan hun pahnpasenstok. Zij worden mo dern uitgevoerd en te mensen met een hang naar traditie zullen bun klassieke palmpassmtok verkiezen boven een moderne uitvoering. BEDRIJF HONINGERDIJK: Za terdag 1 april: gemiddeld keuken- zoutgehalte 230 milligram per liter, gemiddeld geieidingsvermogen 810 micmSiemens, gemiddelde hardheid 16, Duitse hardheidsgraden. Verwachting voor zondag 3 april: gemiddeld keukenzoutgehalte 230 mil ligram per liter, gemiddeld geiei dingsvermogen 810 microSiemens, gemiddelde hardheid 16,5 Duitse harriheidsgraden. BEDRUP BERENPLAAT: Zater dag 2 april: gemiddeld keukenzout- gehalte 186 milligram per liter, ge middeld geieidingsvermogen 690 mi- erosiemens. gemiddelde hardheid 14.0 Duitse hardheidsgraden. Gemeentewerken verstrekte de vol gende gunningen: bestek 860 het ma ken van een onderheid singelverbin ding in de Nieuwerkerkse Tocht van de Polder Prins Alexander aan fa. J. Nootenboom Zn. R'dam, voor ƒ87.500, bestek: 861; het maken van een voetgangersbrug met voorgespan nen brugdek over de in aanleg zy'nde Vaanweg aan Van der Vorm's Aan nemingsbedrijf N.V. Rotterdam, voor ƒ332.000 en bestek 862: het verrich ten van grondwerken voor het ver wijderen van dammen, in het nieuw gemaakte voedingskanaal in de ge meente Zwartewaal, Heenvliet, Geer vliet en Spijkenisse aan M.N.O. Ver vat, Rotterdam voor 318.400. MARSEILLE (AFP) - Vanoch tend heeft zich een ontploffing voor gedaan op de Liberiaanse tankboot Olympic Honour van ruim 20.000 ton, die voor reparatie in oe haven van Marseille ligt. Vijftien arbeiders liepen brandwonden op vier worden vermist. Er woedt een nevfge brand op het schip. (Van een onzer verslaggevers) „Mjjn functie laat zich het best met een artisjok vergelijken. Het ziet er heel feestelijk en veelbelo vend uit, maar je blijft er steeds blaadjes aftrekken die niet veel voorstellen, tot je aan het bodempje komt dat lekkerbekken heel erg waarderen, maar waarvan menigeen zegt: is dat nou alles, geef mij maar een flinke biefstuk". Zo badinerend in luchtige zelfspot ving mr, J. Klaasesz, commissaris der Koningin (volgens de Instructie van 1851 „des Konings") vrijdag middag op de maandelijkse lunchbij- eenkomst van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Atlanta de toespraak aan. die zijn eigen taak tot onderwerp had. Als de schubben van een artisjok, zo vervolgde mr. Klaasesz zitten om het eigenlijke werk van zo'n commissaris allerlei baantjes heen van administratieve en representa- rieve aard, die hem als vanzelfspre kend worden toegeschoven. In zijn taak zelf heeft hij weinig contact met het publiek. Dat heeft hjj voor grote groepen burgers wel bij de voorbereiding van de jaarlijk se lintjesregen. Onze grootste pro vincie kent veel decorabele Heden, die echter pas na een grondig on derzoek kunnen worden voorgedra gen. Ook de burgemeestersbenoemingen met een gemiddeld aanbod van 40 sollicitanten per vacature eisen een nauwkeurige voorbereiding eet hij zijn drietal aan de minister kan overhandigen. Praktische bemoeiing heeft de commissaris verder bi! de rampen bestrijding en de civiele verdediging, die nog meer dan vroeger een ge coördineerd optreden noodzakelijk maken, „Wat er ook in de toekomst met de provinciale indeling gebeuren gaat," zei mr. Klaasesz ten slotte in antwoord op een vraag, „de be tekenis van de provincie en dus van mijn ambt zal toenemen naarmate de omstandigheden eisen dat er meer regionaal wordt opgetreden. Die ontwikkeling is onontkoombaar". UTRECHT (ANP) Een auto die voor een gesloten overweg in Gou da stond te wachten is gistermorgen om kwart over zeven getroffen door een remblok dat van le trein af vloog. Er werd niemand gewond. De auto is zwaar beschadigd. Het donderdagavondconcert in de Rotterdamse Schouwburg heeft de Poolse dirigent Witold Rowicki de gelegenheid gegeven van zijn leiderskwaliteiten te overtuigen bij het RPhO, dat bij hem een volg- zaam orkest is geworden. Tevens heeft de dirigent van zijn gast- directie gebruik gemaakt om een werk van zijn landgenoot Tadeusz Baird in Rotterdam te introduceren. Het betrof hier de Quatre Essays, die compositorisch-technisch op ba sis van twaalftonenreeks steunen, maar deze basis bleek wel zeer breed genomen. Het principe tastte de to nale sfeer niet aan en bovendien bleek in tegenstelling tot de geest van de meeste serieële muzieken hier een duidelijke expressieve hou ding voedsel te kunnen vinden. Hier door aller eerst kon het werk gemak kelijk sympathie vinden, ook al zal de kritische luisteraar niet ontken nen, dat de2e expressief-emotionele houding niet op oijzonder belangrijke achtergronden stoelde. Het werk is vooral de moeite van het aanhoren waard, omdat naast de kundige instrumentatie, die met succes uiteenlopende en interes sante klanktimbres oproept, het stuk weer bewijst, dat ook in da serieële sector toch wel „muziek" gemaakt kan worden en dat zij ook nog speelbaar kan zijn De geslaagde reproduktie werd de vracht van eer. toegewijd mu siceren van het RPhO, dat zich kennelijk vol vertrouwen aan de dirigent heeft overgegeven Dat Rowicki een ter zake kundig dirigent is, bleek ook wel uit zijn weergave van Dvoraks 9e symfonie, die zich geheel aan de vertrouwde gevoelens, die de geregelde concert bezoeker by het aanhoren van dit (Van een onzer verslaggevers) De havenarbeiders van de Centrale voot Arbeidsvoorzeining in de Rot terdamse haven zuilen tegen het ein de van deze maand weer een voor jaarsuitkering ter grootte van twee weeklonen ontvangen. Dat is het re sultaat van besprekingen, die de vakorganisaties hierover met de werkgeversorganisaties hebben be reikt. De uitkering zal deze keer volgens mededelingen in het weekblad van de Bedrijfsgroep Havens van de Ne derlandse Bond van Vervoerperso neel het weekloon inclusief de huur- compensatie en de stuwpremie om vatten. Een overeenkomstige uitkering zul len ook de SHB-havenmensen in Amsterdam 'ontvangen. Daar kan die uitkering zelfs reeds volgende week worden verwacht. De vakbonden -hebben bovendien aan de scheepvaartverenigingen Zuid (Rotterdam) en Noord (Am sterdam) verzocht deze uitkering eveneens va ntoepassing te brengen voor bedrijven, die geen winstuitke- ringsregeling kennen. werk ondergaat, heeft aangesloten. Dit betekent dus ook, dat zich in deze reproduktie geen nieuwe aspec ten geopend hebben, die men slechts van een hemelbestormende diligent zo« mogen verwachten Dergelijke verwachtingen lagen beslist niet in de lijn. Ziekte van de violist Tibor Varga bracht deze avond de violiste Ida Haendel op de soloplaats met het vioolconcert in E van Bach. Da; dit weer een ontmoeting met nobel en hoogstaand vioolspel betekende met een indringende beleving van Bachs muziek, was gemakkelijk te voor spellen. Maar vooral de vertolkina van het Adagio heeft roei duidelijk ge leerd, dat de neiging tot vergaan de abstractie die Ida Haendel enkele jaren geleden vertoonde, geheel en al overwonnen is. Het werd een superieure weergave niet in het minst om het zeer verzorgde aandeeldat het RPhO onderRowicki aanbracht. BERNARD GEISE Waarom de Rotterdamse beeldende kunstenaars, die momenti. exposeren in Pictura Dordrecht, met z'n vieren de groep. Kode 4 hebben aangenomen, i$ niet helemaal duidelijk Aard en. kwaliteit van hei werk verschillen nogal sterk. In ieder geval levert een poging tot de-kodering van de tentoongestelde werken wel iets boeiends op. Van de vier Hans Abelmans, Martin Kemper, Evert Maliangkay en Pieter Staats is Maliangkay zonder twijfel de sterkste en de per soonlijkste. Alweer: toen enige tijd geleden een groep jonge Rotterdam mers rond Otto Dicke in Pictura ex poseerde, moest daar dezelfde con clusie uit volgen. Maliangkays af en toe zeer mor bide droombeelden, gouaches in vaak schrille kiemen, die al een eerste in druk geven van de wonderlijke we reld van de kunstenaar, halen vrij wel zonder uitzondering een hoog niveau. Er zijn gekke prenten by, maar wie er om wil lachen moet dan alleen de titels lezen: „man in bassin (te lang)", bij een verdron ken man: „randee voe" en „leest belcampo" bi) een groepsportret van imbeciel uitziende figuren. Verwording, destructie, degeneratie dat zijn Maliangkays motieven, die hy dan ook met iedere Hjn en kleurtoets accentueert op een heel knappe manier. Maliangkay schreeuwt het echter niet uit, zoals zo velen, (Van een onzer verslaggeefsters) „Wij kunnen de vraag van de scheepswerven niet aan." De leerlingen, die via een opleiding aan de gemeentelijke tech nische Nicolaas Witsenschool, Oranjeboomstraat, Rotterdam, in de scheepsbouw willen gaan werken, hebben voldoende werk gelegenheid in het vooruitzicht. Ouders van jongens die de lagere school hebben doorlopen en die plannen hebben in de richting van de scheepsbouw, hoeven, ondanks de minder sterke concurrentiepositie van de Nederlandse scheepswerven, niet bezorgd te zijn over de toekomstmogelijkheden voor hun zoons. Het advies van de directeur van de Nicolaas Witsenschool is ondubbelzinnig: „Sturen maar!" Gisteren en vandaag zyn in deze school weer openbare lessen gege ven, om belangstellenden, de nodige informatie te verschaffen over de op- leidingsmogeiykheden. Het aantal leerlingen, dat zich de laatste jaren vrywel constant rond de 120 be weegt, kan nog best wat groter wor den. De uitnodiging „sturen maar" geldt niet slechts voor aspirant scheepsbouwers, maar voor de di verse omleidingen in fcet algemeen Wie in Rotterdam Nicolaas Wit senschool" zegt, denkt aan „scheeps bouw". Dat mag, maai zoals de bezoekers van de openbare lessen heel duidelijk wordt, deze opleiding vormt maar één onderdeel van ver schillende mogelijkheden. En in. feite is zelfs dat ene onderdeel niet uit sluitend gericht op de scheepswer ven. Men betitelt de opleiding liever met het woord „plaatconstructie werken". Een niet onbelangrijk aan tal leerlingen van deze afdeling vindt werk in de auto-industrie en in de elektro-industrie. De school biedt dus méér, en wel bovendien de vakrichtingen elektro- montage, dieselmontage, scheepstim- meren en machine-bankwerken. De Nicolaas Witsenschool huist op het ogenblik in een hoogbejaard ge bouw aan de Oranjeboomstraat. Bin nen afzienbare ijst zal dat veran deren, De plannen voorzien in de bouw van een moderne school in Kreekhuizen, compleet met sportvel den. Er komt schot in de zaak: men verwacht in het begin van het volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw. maar betoogt heel rustig: kijk, komt er nou van. In het algemeen gijn de tekenin gen van Maliangkay schrikbarend herkenbaar, en men sou hen op meer gronden bij de nieuwe figuratie wil len indelen. Afgezien daarvan da- „indeling" niet nodig is, hoort M niet thuis m de sfeer van die nieuwe iiguratievenwaarvan m Pictutts, Hans Abelman een duidelijke verte, genwoordiger is. Ook Hans Abelmau tekent figure» die bedoeld of onbedoeld op imbeeïe." ïen gaan lijken, zoals ons dat is van aanhangers van de geno stroming. De etsen (aquatint) van Abelman sluiten 2ieh in meet :,p. zichten iaarby aan: zy zijn ook anekdotische vertellingen, of .schets- jes" zo men wil. „Bailonblazers" bil voorbeeld of „Aardappeldans". „Man en vrouw" is in deze krip. gen ook een bekend thema. Abelmaa brengt vrij harde contrasten aan zijn etsen en gewasen pentekeningen dit; de „kleur" er hier en daar rel uithalen. We blijven er bezwaar te. gen maken dat deze kunstenaars het doen voorkomen of er in de we reld (of in hun omgeving) geeii nor- male mensen rond lopen. Ook de schilderingen van Martin Kemper zün in Dordrecht wei be. send. Zyn, hoofdzakeiyke, stillevens bouwt hy op uit kleine vlakke de menten, die er soms het karakter van een collage aan geven. De steeds terugkerende schaal, met het mes felwit opgelegd, laat by het werk in Pictura er steeds enkele van die vlakken ongenadig uitspringen, vat de totale kwali teiten van zyn werk niet ten goede komt. De doeken zijn wel sterk op het effect berekend, jammer ge noeg. Pieter Staats ten slotte is vertegen- woordigd met een aantel stukke: tn gecombineerde techniek, wat zon dags-schilderachtig, maar niet boven de middelmaat van wat op dit gebied wordt gedaan uitkomend. Sommige werken (Katten, en Drie Vrouwe zyn vrij decoratief, maar daarmee a net dan toch ook wel gezegd UTRECHT (ANP) De heer B. Th. van Maurik is per 1 april be noemd tot hoofd van de persdienst van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs. Hjj volgt in deze functie de heer J. Kievid op. De heer Van Maurik vervulde tot voor kort een functie by uitgeverij Elsevier. Daarvoor was hij achter eenvolgens medewerker by de toen malige regeringsvoorlichtingsdienst en directeur van ANP-foto in Am sterdam. Ter uitbreiding van onze Service Dienst roepen wij gegadigden op voor de functie van Betrokkene zal belast worden met het periodieke onderhoud, zowel technisch als voor wat betreft het. uiterlijk van de pomp-, tank- en andere installaties bij Mobil-verkooppunten in het Westen van het land. Tevens zal hy in voorkomende gevallen storingen welke optreden, dienen op te heffen. Vereisten: ervaring in soortgeiyk onderhouds werk: rij bewijs BE; leeftyd plro. 30 jaar. Sollicitaties te richten aan de Afdeling Personeelszaken. <5, Dit betekent dus een interessante, afwisselende, maar vooral een echt vrou welijke werkkring, waar veel goede smaak atm te pas komt. Deze functie houdt eers goede salariëring met alle beko mende sociale voorzieningen in. Wie gelooft over voldoende ervaring op dit gebied te be schikken, wordt verzocht te schryven aan de importeur van het huls Margarete Astor in Nederland. 3. VV, Lahnemann N.V., Postbus 52, Halfweg. '.r Kjlm in e| m Schriftelijke sollicitaties, onder bijvoeging van een recente pasfoto, kunnen worden gericht aan de af' deling Personeelszaken, Zoeterwoudseweg 1 te Leiden.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 2