SpmuMtymdtr BRINK ivseneerIie: Stads- REDACTEUR PERSONEN EN FEITEN 2 3 Opvallende effecten in een nvaterwinstad Koninginnedag geen vers brood Staatssecretaris Wester hout: „Alles -m om groene gebied bij Vlaardingen en Maassluis groen te houden m V 98 doet u goed, elke da HET VRIJE VOLK DONDERDAG 28 APRIL 1966 PAGINA 5 door Rein Blijslra nu ^iiêduidend V goedkoper li jrrs IS,95 ,A.>: Kfn briefje R "creatie Alarmsysteem Afscheidsreceptie van K. van Driel nu... beduidend goedkoper Kinder tuin broeken PIol.-e!iiiir overleden f. Overleden na ongeval kreeg Het ijzersulfaatgebouw aan de oever van het Spui. verblijdende kans Zaterdag 30 april, koninginnedag, ral er in de Rotterdamse bakkersbe drijven niet worden gewerkt. Ook wordt er op die dag geen vers brood bezorgd. De ravonnale batckerijcommissie verzoekt de klanten daarom vrijdag brood voor het hele weekeinde te kopen, bij de bakker aan huis of in de winkels. Oe winkels zijn zaterdag wel tot 1 uur geopend voor de ver koop van gebak en dergelijke. Advertentie I.M Moderne huismoeders, die Dra- Ion overgordijnen ais wens droom hebben... kunnen nu haar gang gaan! Want nu verkopen wij deze wondermooie gordijnstoffen, die normaal 19.7S per meter kosten... voor nog géén acht gulden. Een fabriekspartij prachtige luxe overgordijnstof, Draion hand- drukstoffen (met hier en daar een piepklein drukfoutje) in een bijzonder fraaie dessinering en kleurstelling. j )e term hyperbolische para- afsluiting van het gebouw, het ein- boloïde, door deskundigen de aaarvan duidelijk te accemueren. j Dezelfde zorgvuldigheid hij het yparschaal genoemd, kan ontwerpen, die de. junctie echter een leek zo'n schrik aanjagen, geenszins 'stoort', vindt men in het dat hij zich er verder niet hoge-drukpampstatimiwaar de Draion handdrukstoffen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Draion handdruk overgor dijn stoffen, 120 cm breed, voor een ongekend iage prijs, per meter voor yp Zaterdagmiddag om 1 uur gesloten. Géén tel. of schrift, best. voor interesseert. Zo'n schaal kan men zich echter voorstel len door een vierkant stuk pa pier twee maal te buigen, d.w.z. eerst twee tegenover el kaar liggende hoeken naar boven en daarna de twee an dere hoeken naar beneden. Een hyparschaal is dus een twee maal gebogen schaal en de constructie heeft het voor deel, dat langs de lijn van de naar boven gebogen punten de trekvastheid groter is dan bij een viak stuk papier of beton of plaatijzer en dat zich tus sen de naar beneden gebogen punten een boog vormt die beter bestand is tegen druk. Besparit tg Men hoeft ons geen ingewik kelde berekeningen te maken om te begrijpen, dat op deze wijze besparing van het materiaal of versteviging van de constructie tot stand komt. Bovendien kunnen zulke hy- parschalen heel mooi zijn en de architect W. G. Quist, die het waterwinwerk op de Berenplaat in de Oude Maas heeft ontwor pen, is ervan uitgegaan, dat een dak met zulke hyparschalen. die er uit zien als omgekeerde para- pluus, ook nog een architecto nisch bevredigend effect zou kunnen bereiken. Dat effect, het meest opvallend in deze 'waterwinstad'. kan men be wonderen In het filtergebouw, waar acht rijen van tien vlokkenfilters en vierentwintig filters zijn onder gebracht en waar dus 'hoe raadt u het?) het vuile water van alles wordt ontdaan, waardoor het drink baar wordt. Want dat water komt gewoon uit de rivier en wordt dan door een stelsel van spaarbekkens geleid waar al heel wat ongerechtigheid bezinkt. In het filtergebouw wordt het water gezuiverd. Maar aan dit filterge bouw gaat eerst nog een zg. dose ringsgebouw vooraf met een iage- drukpompstation en zg. microzeven. Evenals het filtergebouw bestaan ook de 'muren' van het doseringsge- bouw grotendeels uit glas, maar ter wijl bij het filtergebouw de wanden scharnierend aan het stelsel van omgekeerde parapluus. dat het dak vormt, zijn opgehangen, hangt de glaswand van het doseringsgebouw aan jukken. Deze jukken dragen randbalken waar de glaswanden aan hangen en nu' heeft de architect deze randbal ken niet overal even dik gemaakt, hetgeen hij best had kunnen doen, maar deze liggers heeft hij naar het einde toe eerst wat zwaarder en daarna wat lichter gemaakt om een kleuren van de apparaten met zorg zijn gekozen en de machines ook es thetisch verantwoord zijn opgesteld- In dit gebouw valt de zonwering op. die in de vormgeving een be langrijk element vertegenwoordigt. Van het hoge-drukpompstaiion wordt het water naar twee rein- waterreservoirs gevoerd, twee ronde gebouwen, bedekt door een koepel, die door middel van recht staande beren wordt gesteund. De rein- waterkelders worden overkoepeld door een schaaldak met een middel lijn van 85 meter. Een merkwaardig gebouwtje is nog het ijzersulfaatgebouwtje. waarvan de wanden ook al uit hyperbolische paraboloïden bestaan en waarin men stof die men gebruikt om het water te reinigen tijdelijk opslaat samen met de noodzakelijke buffer voorraad. Het gebouwencomplex is helaas nog niet klaar, want aan het hoofdgebouw is men nog niet be gonnen. Dit is jammer omdat men nu de plaatsing van de gebouwen ten opzichte van elkaar niet kan beoordelen. Niettemin blijkt dit gebouwencomplex reeds daarom interessant, omdat het in zekere zin breekt met de gangbare Ne derlandse architectuur van tegen woordig. Met uitzondering van een gering aantal architecten wordt in Neder land op het ogenblik hoofdzakelijk gebouwd volgens de beginselen van een gematigd functionalisme. Dat wil zeggen: de meeste, vroeger tra ditionalistische architecten menen het functionalisme te kunnen belij den door wat meer glas en wat meer aluminium toe te passen, de gebouwen vooral in rechthoeken en vierkanten te verdelen om zo tot eon quasi-modern resultaat te ko men. A iet overwonnen Hiermee wil ik in het geheel niet zeggen, dat het. functionalisme waarin dus de junctie van het ge bouw de vorm van het gebouw voor het grootste deel bepaalt, een over wonnen standpunt zou zijn. Goede architecten kunnen volgens de be ginselen van het functionalisme goede gebouwen maken. Maar men behoeft niet zachtzin nig het functionalisme toe te pas sen. men mag wel degelijk een eigen vormgeving nastreven mist de bruikbaarheid van het gebouw er niet onder lijdt- In het buitenland is men allang met andere vormen be zig terwijl het bij ons meestal zoiets wordt als 'eclectisch modern' of in rond Hollands: nagemaakt modern. Dat jongeren als W. G. Quist met de aangepaste vormen van de tra ditionalisten breken en eigen wegen zoeken is verheugend, dat hü er de kant toe gekregen heeft, verblij dend. Maar dat komt nog veel te weinig voor. R. BLIJSTRA De zuidelijke ,kop* van het do-scr<iigsgebou%v. -' :>S y>"; Advertentie 1-M. 7.y. i isers .stro, Boutiquc-siiji. iichccl opvouw baar. Diverse modekleuren Armierd»m Den Haag Rotterdam KaKtrsir- 23 Sjnnrir. 42 K. HoogstrT 7 Ook telefonisch te bc- ™L""" stellen 020-234677, Am- sterdam. Be-!dv. B-!0 Kamer vóór grenswijziging (Van onze parleinentsrecJaetie) Staatssecretaris1 Westerhout heeft in tie Tweede Kamer verklaard, dal „we alles moeten doen om het groene gebied hij Vlaardingen en Maassluis groen Ie houden." Dat zal wel erg moeilijk zijn. zei hij. want als in ons land ergens de druk van de bebouwing groot is dan is het we! daar. Drs. Westerhout verdedigde met succes een wijziging van de grenzen tussen de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Maas- tand. Alleen de heer P. Voogd (b.p.) was er tegen. De grenswijziging betekent een geringe uitbreiding van de gemeente Maassluis in westelijke richting en een wijziging van de gemeentelijke indeling van het tussen de kernen van Maas sluis en Vlaardingen gelegen gebied ten zuiden van Rijksweg 20, De gemeente Maasland zal 2.18 in woners kwijtraken aan Maassluis en MS inwoners aan Vlaardingen. Tien inwoners van Maassluis zullen Vlaar- «lingers norden. Het nog van minister Tnxopens afkomstig rs.% ging veel verder. De ARP'er til nutter oorspronkelijke ontwerp, dat Schakel vond het uiteindelijk resul taat noga! mager uitgevallen voor Maassluis. Hij was het overigens eens met de plaats die als recreatiegebied is aangewezen. Mr. Geertsema 1 v.v.d.1 somde nog eens de bezwaren cp tegen liet, oor spronkelijke ontwerp, maar de heer Kolfschoten wees hem er op, dat hij tl> maar bij mr. Toxopeus moest uiten. De libjraal vond. dat het ge meentebestuur van Maassluis op erg lichtzinnige wijze met de belangen van de plaatselijke landbouw werk- tuigenfabriek wa.s omgesprongen. Van redelijk overleg was geen sprake geweest. Maassluis dacht die terrei nen wel te kunnen inpikken en dat du, niet is gelukt, heeft het aan zich zelf te wijten. De liberale afgevaardigde had nog een andere grief. Het dagelijks be stuur van de Rijnmond had op een gegeven moment telegrafisch ver zocht om de behandeling van het wetsontwerp uit te stellen. Daarna had de kamer nooit meer iets van de Riinmond gehoord. Had men niet een briefje kunnen sturen, dat de Rijn- mondraad zelf geen uitstel wenste?, vroeg hij. De heer Scheps ip.v.d.a.) viel hem op dit punt bij. maar hij vond. dat de raad desgewenst best advies zou mo gen uitbrengen. In tegenstelling tot mr, Geertsema was hij niet bang voor die vierde bestuurslaag. Alle afgevaardigden waren legen de bebouwing van de zuidbuurt. Men selijkerwijs gesproken, zei de heer Kolfschoten, moet dat gebied voor de recreatie tereserveerd blijven. De heer Tolman (e.-h.) dacht, dat het met. de bevolkingsaanwas van Maassluis wel los zou lopen, nu er in de Alexanderpolder een nieuwe stad is geprojecteerd. Drs Westerhout zei r-og, dal er zo gouw mogelijk een plan zal worden cpgesteld voor het Westland. Erg gauw zal dat echter niet zijn. want de provincie Zuid-Holland studeert er nog op. Een gedeelte van het hoge- drukpompstation met zijn speciale zonwering. Naar aanleiding van de branden in Schiedam daciit ik een alann- syteem te hebben gevonden: hang enige luchtballonnetjes in de gang. die bij de geringste vlammen een groot knalconcert geven, waardoor- men tijdig wakker wordt. Naam en adres ter redactie bekend. i Van een onzer verslaggevers i Ter gelegenheid van het afscheid van de heer K. van Drie!, waarne mend hoofd van de Rotterdamse secretarie-afdeling Sport en Recrea tie en adjunct-secretaris van de Ra.ad voor de Lichamelijke Opvoeding zal. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, vrijdagmiddag om 3 uur een receptie worden ge houden in de kantine van het stad huis. Deze receptie is voor genodigden. Andere vrienden en relaties zijr wel kom op een open receptie d:e om 16.30 uur begint. ONDERWIJSJUBILEA. Voor de vijf de maal zijn dinsdag ten stadhuize een aantal jubilarissen bij het Rot terdamse onderwijs en hun fami lieleden omvangen. Wethouder R. Langerak complimenteerde niet minder dan 52 jubilarissen, van wie er twee meer dan vijftig jaar het onderwijs hadden gediend. De heer J. van der Plas, hoofd van de school voor b.I.o. 1. sprak, mede na mens zijn collega's, een dankwoord. AFSCHEID. Dinsdag heeft de be steller 1ste klasse, de heer J. L. A. Houtman van het bijpostkantoor Rotterdam-Zuid na ruim 26 dienst- j a re n afscheid genomen van PTT. Hij is met pensioen gegaan. De heer Houtman heeft uit handen van de directeur van het postdistrici. de j heer J. C. Kremer. de afscheids- oorkonde en -kalender ontvangen. Ook namens het personeel is een geschenk aangeboden. 0 WoensclHgavoitd heef: de Oversripese OratiJ ev eren l'zing voor de kinderen ie ii.ea.vet' Mustcft een iee.it vecevrn Ier Inleiding van de viering vaiver- Jaardag van koningin Jimann p-o- ararama bestond uit vro.uk? Bij het veriaten van de zaai on ahe kinderen ali hermnerlnr een slereiai met de beeltenis van prinses Beatrix en raar echtgenoot. Advertentie IM. Laat ze nu maar naar buiten gaan, lekker spelen en ravotten, met zo'n stevige tuinbroek kun nen ze er tegen! Zware kwaliteit tuinbroeken voor jongens en meisjes, in korenbiauw contrasterend afge werkt. Fijne speel- en tuinbroeken, keurig afgewerkt, uit de series van 5.75 tot 8.25, een heerlijke dracht voor huis, tuin en strand voor Uw peuters. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze leuke tuin- of speei- broeken, ais extra aanbieding voor echte ter Meulenprijzeri. Zaterdagmiddag om 1 our gesloten. Géén tel. of schrift, best 'Om ruzie de voor komen liever geen naam in de krant, maar dat het hier ovi Pernis vaat mag je cr geruit bij zeilen. O 'Van een onzer verslaggevers" Terwfj! hij op de Maashaven in Rotterdam liep. is dc 51-jarige ver- tegenwoardiger J. A. Provoost uit Barendreeht woensdagmorgen plot seling onwei geworden. Hij werd naar het. Zuiderziekenhuis gebracht, waar hfi bij aankomst al overleden bleek tr zijn. n, W Zo schrijft een le zer 'die zijn hart eens wil luchten'. Mét de heer P. C. van G. uil .de Dordtselaan te ftotteredam vraagt hij zich af of de politie wel genoeg doet met de algemene politieverordening, 'Als ik bij mij in de buurt rondkijk, dan gelooj ik daar niets rail.' zegt hij. 'Wel twintig keer per dag passe ren nier rijwielagenten of surveitlan-' cewagens. Zien ze bij voorbeeia de loslopende honden niet? De vuilnis bakken staan de hele dag op of naast het trottoir. Hoeveel oude karkassen van auto's slaan er niet voor de deu ren7 Tot diep in de nacht wordt er aan gesleuteld. En dan maar de mo tor laten draaien. Zes weken lang stond e.r zo'n oud kavalje np een grote, houten stelling. De hele avond, rerd eraan gebeukt en getimmerd. Ziet. de politie dit nu werkelijk niet? Strooien bij gladheid, zoals toch ook is voorgeschreven, gebeurt zelden of nooit.' Onze Pernisser heeft nog véél meer op zijn lever: We moeten zui nig zijn op ons drinkwater. Straat schrobben mag niet. Kom vooral 's zomers maar eens kijken. Dan worden tonnen drinkwater nodeloos verknoeid. Het mattenkloppen op vastgestelde tijden? Niemand die er zich iets van aantrekt. Op woens dagmorgen komt de vuilnisdienst. maar de avond tevoren wordt door sommigen de vuilnisbak op de fiet3 naar de Maaskant of bij het voetbal veld gebracht en daar leeggestort. En durf je aanmerkingen te maken, dan hoor je: „Waar bemoei je je eigen mee?" De dochter van onze lezer woont in Engeland: „Ik ben daar twee jaar geleden geweest. Je kon er zes pond boete krijgen als je erop betrapt werd dat je de straat verontreinig de. Vorig jaar bracht m'n dochter kennissen mee naar Holland Wat reinheid en beleefdheid betreft, viel her die mensen hier bitter: tegen.' Mijn schoonzoon zei over het ver keer: ..Op de Nederlandse wegen zijn het geen mensen, maar dui vels." En hij rijdt altijd in Enge land. 't Is een triest lijstje wat onze vriend uit Pernis aanbiedt. En ik maak me sterk dat lezers uit ande re wijken precies zo'n zelfde lijstje kunnen opmaken. En nu wil ik van daag echt eens niet aan de politie denken (moeten we nu overal een agent bijzetten? Kunnen we alleen tot inkeer komen wanneer hjj zijn ver balenboekje uit de borstzak haait?!, maar aan onszelfe. brftve burgers, die in Rotterdam wonen, waar dan ook. "t Is in leite toch te flauw om over te praten: Stiekem vuilnisbak ken leeggooien. Op ongelegen tijden motoren laten clrattien. Enfin, kijk het lijstje maar na! Worden we ooit volwassen? Kost het nu zoveel moei te om door redelijk gedrag in het onderling verkeer een behoorlijke, beschaafde samenleving op te bou wen? Misschien ziet lezer het iets te somber. Maar ik neetrs graag aan dat zeer veel van wat hij vertelt, gebeurt! Want ik zou u hetzelfde verhaal over mijn eigen omgeving kilometers van Pernis! kunnen vertellen. Disselstraat .Mede namens andere bewoners" van die straat vertelt Jaap den Hol lander me dat de Disselstraat in Rot terdam-Zuid „door het vernieuwen van gaspijpen absoluut tn verval is geraakt." In de Disselstraat moesten de gas pijpen vernieuwd worden. Een werk. zegt Jaap den Hollander, dat na veertig jaar zeker niet overbodig was. De buurtbewoners constateren nu met leed in he: hart. dat de straat er door die vernieuwing niet beter op is geworden. ..Bij een flinke regenval lopen de riolen over door het vuil dat zich daarin bevindt. Daardoor lopen de kelders vol. Dan is de stoeprand aan de ene kant van de straat on begaanbaar. Waarom dit alles niet in orde gemaakt?" Pieter leeft met de Disselstraters mee en ik hoop dat de ..desbetref- lende instanties" er aandacht aan zullen besteden. Dan zouden ze met een eens naar het plaveisel in som mige straten van tuindorp Vreewijk moeten kijken. Bar en boos. En wat die riolering in de Dissel straat betreft. Ik wijs nog.eens op wat ik in het jaarverslag van de ROTEB ias: „Schoonhouden van riolen: Opgemerkt dient te worden, dat door personeelsgebrek de, ach terstand in het schoonhouden var de riolering zo groot is geworden, dat in het verslagjaar uitsluitend op klachten moest worden gewerkt." Moeilijkheden bij het schoonhouden van belangrijke dingen als riolen; tja. dat is ook een stukje (ol dat wij aan de zgn. welvaart moeten beta len! Maar vervelend is her allemaal I en ik kan me voorstellen dat Jaap I den Hollander en andere Dissels: ra - lers zich eraan ergeren. Want die straat is een stukje van jezelf cn je wilt er „knap" wonen. PIETER SPREEUW Advertentie LM. «Van een onzer verslaggevers1 In het Sint-Franciscïs Gasthuis in Rotterdam is vannacht de 78-ja- rige Rotterdammer C. W. Schouten overleden. Hij moest de vorige week vrijdag met een heupfractuur wor den opgenomen, nadat hij m de Taan dersstraat over een stuk ijzer- draad was gestruikeld.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1