elk meisje is in juli miss Groenoord? KW-mars bevat dit jaar ook 40-km-tocht Twee wandelkringen samen aan de wandel Dronken man bijt agent Meisje na aanrijding overleden Adviescommissie AB in jaarverslag Bestuurde Methodiek met koppeling aan de loonpolitiek Bedrijf wereld van kleuren en stekels Mm Prikkende mm m PA Adverteer regelmatig HET VRIJE VOLK AUTOBORSTELS 10.95—11.50 Man door zaag gegrepen GRASMAAIERS ïrap bij Hema veroorzaakt ongevallen Vrouw drukt raam kapot m Brand in coaster WISSELKOERSEN Miss-verkiezing Pupillentoernooi Martinit succes Meisje (2) bij het oversteken gewond um HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 JUNI 1966 ✓aoina 3* li Het aantal NVV-leden in Vlaardingen heeft de vijfduizend gepasseerd. Op 31 décember 1963 waren er 5121 leden. Dit ver meldt het jaarverslag van de NVV-Bestuurdersbond Viaar- dingen. Hieruit blijkt verder dat de ABVA van deze vooruitgang 20 pet voor zijn rekening neemt, Mercurius groeide met 32 leden, de NBV met 46 leden en de NPB met 7 leden. ARBEIDERSPERS Op het erf vooraan een ruim en licht kantoor, daar achter een grote verzend- hal van waaruit de steke lige planten over de hele wereld hun toeg vinden. Weer wat verder de kassen, waarvan de voorste min of meer als showroom dienst doet. Vv-feS igjj ln de grootste krant o Topdagen voor openluchtbad (Van een onzer verslaggevers) Het zwembad Groenoord heeft de laatste dagen weer ettelijke duizenden bezoekers verwerkt. Een topdag was vrijdag tóen ruim 10.000 zwemliefhebbers er verfrissing zochten, maar ook in de volgende dagen was het er druk. Het ziet er dan ook naar uit dat binnen afzienbare tijd de 2.000.000ste bezoeker in het tienjarig bestaan van het bad wordt ontvangen Zoals bekend heeft het bestuur van de Stichting Openluchtbaden Schiedam gemeend om deze bezoeker (ster) te verrassen met een fraai geschenk. Advertentie I.M. Bioersvftst 52 lel. 267531 SCHIEDAM (Van onze sportredactie) Voor het eerst /uilen dit jaar bij de Koningin Wllheimina Mars de „lange-sfstandlopers" extra aan hun trekken kunnen komen. Gezien de grote vraag naar langere afstands marsen, heeft de organisatie van de KW Mars besloten ook een 40-km- tocht uit te zetten. In tegenstelling tot de kortere toch ten vertrekt deze, speciaal voor trainingstocht van de Vierdaagse bedoelde afstand reeds om elf uur 's morgens. Het ligt in de bedoeling om de deelnemers aan deze 40 km.- tocht allen tegelijk te doen starten. Deze wandelaars krijgen op hun tocht speciale begeleiding van EHBO en KW-Mars-verzorgingswagens. Op speciale plaatsen zal gerust worden, terwijl de binnenkomst gelijktijdig met die van de 20- en 25-km-groe- pen zal geschieden. Natuurlijk betekent dit niet dat de overige afstanden. 8, 14, 20 en ÏS km minder verzorgd zullen warden. Deze afstanden zullen hun al# van ouds bekende verzorging krijgen. Bovendien zullen aüe wandelaars een excursie maken naar de terrei nen van „Wilton-Fijenoord-Brons- werk", dit in verband met het spe ciale karakter van de wandeltocht, immers deze 22e KW Mars is »ls „le Scheepvaarttocht" gepland. Atle deelnemers ontvangen na het vol brengen van de tocht een speciale beloning. Inlichtingen en inschrijvingen bij: M. Faasse, Groenelaan 50b, Ph. v. Oordt, van Oldenbarneveltsiraat 79, J. H. F. v. d. Brugge. Vondellaan 52b allen te Schiedam. Voorts bil mevr. L. de Leeuw-van Weenen, Millinx- straat 54b te Rotterdam-20 en bij L. Vogelaar, Mozartlaan 41, Vlaardin- gen. DRIEBRUGGEN Gistermorgen werd de ?$-ja.rige heer F. ven der Vlts op zijn werk bi? metaalwaren fabriek J. H, Kiela met zijn bovenarm ge grepen door een elektrische ijzerzaag. Met zeer ernstig letsel werd de heer Van der Vlis naar hei Alomcen. Zie kenhuis te Woerden vei d, Het ongeluk gebeurde orüat. Van der Vlis bukte om te controleren waarom de watertoevoer van de zaag u;a$ uitgevallen. Hij kwam hierbij met lijn overhemdmouw te dicht bij de draaiende zaag. Aan boord van het Nederlandse kustvaartuig Regina, liggende in de Vuleaanhaven ontstond zaterdag middag brand in de kombuis. De oorzaak is vermoedelijk een lekkende oüeleiding. De brandweer biuste het vuur, dat geringe schade aanrichtte. ROTTERDAM. 13 juni. ngels pond 10,091—10,092 Amerik. dollar 3,SU3,62 Franse frank 73,82173,S?i Belgische frank 7,27—7,27! Zwitserse frank 8307483.92é Zweedse kroon 70,15—-70.20 Duitse mark 90.28—90,33 Deense kroon 52.3052.35 Noorse kroon 50.5350.68 Canada 3,3513—3.3SA Italiaanse lire57,95558.004 öostenr. schilling 14,01114,021 Escudo's 13^81—13,801 Er zijn In hel kader van het tweede lustrum nog meer attracties. Voor de vaste bezoekers zullen na melijk evenementen worden georga niseerd, waarbij zij aantrekkelijke prijzen kunnen winnen. Op vrijdag 17 juni wordt 's mor gens om negen uur eén gekostu meerd zwemfeest gehouden voor da mes; op zaterdag 18 juni begint 's morgens om half tien voor kin deren een zelfde feest. Voor de dames zijn drie cadeau bonnen plus een groepsprijs beschik baar gesteld, die bij elke winkelier in Schiedam kunnen worden be steed. Voor de kinderen zijn ook een aantal leuk e individuele en groepsprijzen beschikbaar. Een jury zal de kostuums op hun originaliteit beoordelen. De daarop volgende zaterdag. 25 juni, begint 's morgens om half tien voor de kin deren van zes tot twaalf jaar in het ondiepe bassin een hindemiswed- strijd. Een druk programma is er op za terdag 2 juli. Dan zal morgens om elf uur miss Groenoord worden gekozen. Het zal geen zgn, schoon heidswedstrijd worden. Bad Groen oord, aldus het stichtingsbestuur, verkreeg zijn reputatie als recreatie oord door veelzijdigheid. Ook het meisje dat uiteindelijk als Miss Groenoord wordt gekozen zal moeten voldoen aan verscheidene eisen. Naast een aantrekkelijk badkos tuum zal ook worden gelet op zwemvRardigheid. Het meisje zal b.v. van de duikplank moeten sprin gen. Het hangt er vanaf hoe zij dat doet en op welke wijze ze zich, sportief gezien, aan de jury presen teert. Na de verkiezing van deze bad- nimf took de nummers 2 en 3 ont vangen een prijs) zal de 2.000.000- ste bezoekers worden gehuldigd, ver volgens zal de naam worden be kend gemaakt, van de abonnement houder die het oudste zwemdiploma heeft kunnen tonen. De bezitter krijgt ook een prijs evenals de be zoekers die tien Groenoordabonne- menten van de jaren 1957 t.m. 1966 aan de bedrijfsleider hebben ge toond. 'Van onze sportredactie) Het door Martinit georganiseerde pupilientocrnooi is een groot succes geworden. Zaterdag hebben de jon gelui, ondanks het zeer warme weer, de gehele dag naar hartelust kunnen voetballen. Toen in de late middaguren de punten en de doelpunten waren ge teld bleek in poule A De Hollandiaan met de eerste prijs te zijn gaan strijken. De verdere volgorde was PPSC, Excelsior M, Martinit. Schie dam en Transvalia. In poule B werd eveneens hard om de punten gestreden. Daar werd TSB eerste en daarop volgden GLZ, DHS, Martinit. Excelsior M en Mar tinit C. De prijs voor de sportiefste ploeg ging naar Nartinit B. (Van een onzer verslaggevers) Na jaren van eindeloos gepraat is het in Schiedam dan toch gelukt om te komen tot één avondvierdaagse. Schiedam is van een „achtdaags" wandelfestijn veriost. De bestuurders van de beide wandelkringen organiseren dit jaar één groot wandelfeest, dat men zou kunnen houden onder het motto „samen aan de wandel". Gisteravond ging in de sporthal al een klein deel van de tot nu toe ge melde wandelaars van start. Dat zijn die mensen, die een. van de vier officiële vier dagen verhinderd zijn te lopen. Van deze ..tahaalöag" la een druk gebruik gemaakt. Morgenavond is de officiële itart ook vanuit de sporthal. Ook dan be staat nog gelegenheid tot inschrij ving. Afgaande op de voorinschrij ving van de eerste gezamelijke avondvierdaagse, mag men ver wachten, dat bij deze vierdaagse-in- het-klein de deelname groot zal zijn. Er hebben lot gisteravond al meer dan 1500 deelnemers In laten schrij ven. Ongeveer 15 percênt daarvan loopt individueel, hetzij het juniorenpar- cours van 10 km hetzij de senioren route van drie keer 15 km en een keer 20 km. Het grootste deel van de wandelaars loopt echter in groepsverband. Een vergelijking met het aantal deelnemers van vorit jaar is moeilijk te trekken, toen wa ren er nog twee avondvierdaagsen. Verschillende deelnemers liepen deze avondvierdaagse dan ook twee maal. De start vindt plaats om zeven uur vanuit de sporthal en de deel nemers van de 10 km worden tus sen negen en half tien weer terug verwacht, In- verband met een plaatselijke politieverordening is er geen parcoursaanduiding met kruit op de straten gemaakt. Vreemd is wel dat de parcours- aanduidlngen van de Vlaardingse avondvierdaagse wél op Schiedams grondgebied is te vinden. De feestelijke intocht, die dit Jaar massaler zal zijn dan voorgaande jaren, vindt weer op vrijdagavond plaats. Advertentie I.M. Op een willekeurige dag, afhanke lijk van het aantal aanwezige be zoekers. zal er in het diepe bassin een prijzengrabbelwedstiijd worden gehouden. De festiviteiten worden op 12 en 13 augustus afgesloten met een kunstzwemshow door de zwemgroep van BZZ uit Zwolle en een interna tionaal waterpolotoernooi. De politie heeft zaterdagnacht uit een café aan de Strevelsweg te Rot terdam een dronken man meegeno men naar het bureau Sandellngen- plein. Hij was in het café aan het vechten en gedroeg zich zo woest, dat de politie van de wapenstok ge bruik moest maken. Tijdens zijn overbrenging naar het bureau beet hij een politieman in de hand. Om hem in de cel, waar h(j als een wild te keer ging, in bedwang te houden, werden hem de handboelen aangelegd. Na zijn ontnuchtering is hij ter zake van mishandeling aan de recherche overgegeven. De GGD is maandagmiddag twee maal uitgerukt naar de Hema in de Hoogstraat. De eerste maai voor de 43-jarige J. S.-M,, die op een trap haar enkel verzwikte en naar bene den viel. Zij liep een snijwond in haar linkervoet op. Later in de middag struikelde de 32-jarige F. B. P.-B. op de trap bij de hoofdingang. Zij liep een wond boven het rechteroog op. De 54-jarige A. C. N.-B. was maan dagmiddag in de P. K. Drossaart- straat aan hetramen zemen. Zij drukte hierbü een ruit kapot en liep daardoor snijwonden aan de rcch- teronderarm op. De vrouw is in het Holyziekenhuis behandeld. De tweejarige Gerda Riedijk liep maandagmiddag in de Dirk Schafer- straat plotseling de rijweg op. Zij werd gegrepen door een personenauto en brak hierbij haar been; Zij is naar het Holyziekenhuis overgebracht. Broer»?fest 52 Tel. SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) In het ziekenhuis Djjkzigt is gister middag de 16-jarige Maria Driessen bezweken aa nde verwondingen, die zij had opgelopen bij een ongeval op de Slinge. Het meisje was daar des morgens met haar bromfiets aange reden doo reen vrachtauto, die haar achterop kwam. De politie verzoekt hen. die menen inlichtingen te kunnen geven over het ongeval, zich in verbinding t« stellen met het bureau Slinge ,te). 14.31.44. Van de kant van de leden was sr het afgelopen jaar veel belangstelling voor de belastingavonden. Hierdoor moest men nog wel eens wachten. Dit jaar zullen deze avonden zó worden georganiseerd dat er minder lange wachttijden zullen voorkomen én de aangiften in aanwezigheid van de bé trokkenen kunnen worden afgewerkt. Het Bureau voor Arbeidsrecht kan zich ook verheugen op een toenemen de belangstelling. DU in tegenstelling tot ln andere delen van het land. Men overweegt om de spreekuren van dit bureau te combineren met de .Jtlacb» tenavonden" van de aangesloten bon den. Overleg hierover is gaande. Voor 430 NW-leden behandeld* dit bureau In 1965 252 zaken, waarvan er 110 betrekking hadden op het belasting gebied. De commissie Gepensioneerden deed aan het NW-hoofdbestuur de suggestie om tot meer coördinatie van plaatselijke werkzaamheden voor gepensioneerde leden te komen. Dit is mogelijk door de oprichting van een landelijk verband of door coördinatie van plaatselijke commissies. Het NVV nam dit verzoek in studie, maar heeft aan de Bestuurdersbond het resul taat nog niet meegedeeld. De adviescommissie voor de alge mene bijstandswet bestaat nog niet lang. Elf is van mening, dat bij de normstelling voor de uitkeringen te veel een gelegenheids politiek wordt gevoerd, die. zo gaat de commissie verder .zo spoedig mogelijk plaats zal moeten maken voor een methodiek, waarin een koppeling aan de loon ontwikkeling centraal staat. De plannen voor een nieuw gebouw zijn het vorige jaar niet van de grond afgekomen. Er zijn met de Stichting Verenigingsgebouwen (deze stichting verzorgt landelijk de aankoop of bouw van verenigingsgebouwen, die in huur worden gegeven aan plaat selijke commissies) onderhandelingen gevoerd over de exploitatievorm. Het jaarverslag vermeldt, dat als hierover geen overeenstemming be reikt zal worden, de Stichting Volks gebouw een oplossing in een andere richting moet gaan zoeken. Tot opvolger van de heer S. Ba- rendregt in het bestuur werd de heer C. van der Bergh benoemd. Het be stuur van de VVB ziet er nu als volgt uit: C. v. d. Berg, voorzitter (ABC): C. Roodenburg. secretaris (CKV): G. v. d. Bos, penningmeester (ANMB) A. Timmermans, vice-voorzitter (ANMB); L. Hoogerwerf fABVA); J. B. H. Scholte (NPB)M. Langendoen (NBV)J. vin der Most (ANMB) en mevrouw A. Barendregt (Vrouwen bond). Koop 'a hoek bij de (Van een onzer verslaggevers) :n in de .Randstad Holland, tn het lande lijke gebied tussen Boskoop en Reeuwijk, aangeduid met de naam Tempel, ligt het bedrijf van de familie Edelman. Wat ais een hob by begon is daar uitge groeid tot thans 's werelds grootste handelskwekerij van cactussen. Zo'n vijfentwintig man perso- neel is druk doende de honderd duizenden cactussen te verzor gen. verzendklaar te maken; een aantal chauffeurs, de 4 vracht wagens bemannend, toeren door geheel Europa ook Gr.- Brittannië om hun lading aan de klanten af te leveren. Exportlanden z(jn onder meer Duitsland, zoals gezegd Groot- Brittannië, Scandinavië. Corsi ca, Japan en ook de Verenigde Staten. Geïmporteerd wordt er voor namelijk uit Mexico, Peru en Argentinië, want zelf kweken doet men niet-. Dat zou te veei tijd en arbeid kosten. De cactussen worden betrok ken van toeleveringsbedrijven, die in bepaalde soorten zijn ge specialiseerd. Deze bevinden zich ook in Nederland zon twintig in het Westland maar toch in hoofdzaak in Latijns-Amerika, het belangrijkste herkomstgebied van deze planten. Ofschoon vele cactussen bij zonder groot kunnen worden, verstuurt de firma Edelman vrijwel alleen jonge plantjes, die enkele centimeters omvang heb ben. Het verpakken in bakjes van. twintig stuks is een erg ar beidsintensief procédé en moet nauwgezet worden gedaan. Het kan evenwel niet met machines gebeuren. Desondanks blijft de omzet stij gen.. Er worden vlottere systemen uitgedacht, andere verpakkings materialen gebruikt enzovoorts ym maar sneller aan. de Hijgen de vraag te kunnen, voldoen, In twintig jaar tijds is ook het be- v iii. S' 'St» - r>yt. «irff A drijf twintig keer worden. zo groot ge- Der,e wereld van groen en ste kels is begonnen als een liefheb berij van de heer K. Edelman toart hü nog op school zat. Zijn vader was in 1910 een boomkwe kerij begonnen en daar heeft hij tot na de oorlog in gewerkt. Het bedrijf nam meteen al zo'n vlucht, dat er voor beide zoons, Wim en Klaas ook voldoende brood in zat. Nu runnen vader en zoons een zaak, die zich op zijn gebied de grootst» in de wereld mag noe men.. De cactus is een speciale plant, die aan de ene kant erg teer. is en in een mum van tijd can Se een. of andere verwonding of ziekte kan sterven maar daaren tegen sterker en. taaier dan wel ke plant ook. Bepaalde soorten kunnen rustig blijven leven in eert streek waar in geen drie jaar uister valt. In de showroom staan meters hoge cactussen met vlijmscherpe en keiharde doorns. Er zijn ook pompoenvormige met diepe klo ven die honderden jaren oud worden. Van sommige cactussen worden in het buitenland de vruchten wel gegeten, andere zijn weer zelf eetbaar. Edelman herbergt In de ruime kassen ongeveer drieduizend ver- schillende soorten. Tot nu toe heeft men In het wild bijna twintigduizend verschillende cac tussen ontdekt. Het is waar schijnlijk. dat een groot aantal evenwel nog niet is gecatalogi seerd. Ook Edelman heeft zeldzame soorten maar behalve cactussen heeft het bedrijf ook nog een grote omzet ln andere kamer planten. Men vindt het Jammer, dat de cactus in Nederland nog niet de belangstelling heeft, die deze plant verdient. Want als een le vende decoratie van -welke ruim te dan ook en ln wat voor grillige vormen soms kan men zich geen interessanter» plant wensen. HM »<lvert€nttetanet 2 wordt op verzoek lasne toegouaden

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1