Hermes-lX S ontvan; Limburgia; gaat naar Haarlem in Sporthal r. Reus van n dahlia in Gouda „Ik was wel nat van binnen, maar niet van buiten... Man ontkent die sta van dertien parap u s Beraad over zetels wethouders in laardingen afgesloten Oplichting in Woerden Tachtigduizend kilo thee beschimmeld en vernietigd dzmsSPORT RAPPORT b Ie smal vcot JtroETi fietser "Hulp" bij brand kost zes dure bontjassen Kleuter ernstig gewond bij aanrijding BRL kampioen Ontspanning Burgerlijke Stand Fietser rijdt tegen passerende auto WISSELKOERSEN Keuringsdienst: beschermengel HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 PAGINA 3 Sportief Regen Ursus 1*,T Roodgroenen In het SVV-kamp zit men na de eerste nederlaag van dit kersverse seizoen helemaal niet bij de pakken neer. Duidelijk herkend Geen schrammetje Raadsman mr. A. Tonnaer had op de bewijsvoering nogal wat af te dingen. „Zijn achtervolgers," aldus betogde hij, „hebben hem aan zijn gebogen rug en zijn waggelende gang herkend, maar ze hebben hem ook enige tijd uit het oog verloren en van een herkenning is nu geen sprake meer. En hoe kan het dat iemand die met een dronken kop een iekenomroep chiedam vvi zorgen voor ,hoge kwa iteit' f an een onzer verslaggever s „Wat moet er gebeuren?" De 20-jarige voorzitter van de Stichting Ziekenomroep Schie dam, tevens programmaleider, Joop j. Daalmeijer, weet het precies. Reeds zeven jaar lang verzorgt de ZOS radio-uitzendingen voor de patiënten van het gemeenteziekenhuis, waaraan jonge mensen belangeloos meewerken. Thans verkeert de ZOS in nood en wordt het tyd om een dringend SOS uit te zenden, want er is nieuwe apparatuur nodig en de kas is leeg. „Er is", aldus de zwartharige pro grammaleider, „in de eerste plaats geld nodig ongeveer f 3500 We heb ben dringend behoefte aan een nieu we bandrecorder en een zogenaam de mengversterker Dat is een mi- nbnöin aan apparatuur. Verder zoe ken we naar een ruimte, waarin een kleine studio zou kunnen worden in gericht" Zaterdag, tijdens de amateurronde van Schiedam, vfel halverwege de koers de regen met bakken uit de hemel. Een blik op het parcours leerde ons, dat er tydens de hevige regenval geen mens meer langs de kant stond. Dat verbaasde ons eigenlyk een beetje Niet dat wy verwachten dat de mensen bleven staan in de stro mende regen, maar wij verbaasden ons erover dat het parcours zo snel verlaten was. Nog meer verbaasd w aren wij toen bleek, dat meteen na de regen weer veel mensen langs de kant stonden. Achteraf bleek, dat de bewoners v.h parcours Tuinlaan Lange Nleuwstraat, de wielerliefheb- bers in de gangen van hun wonin gen hadden genood toen de water massa naar omlaag kwam. Dat vin den wij een sportief gebaar van de ze bewoners die, als het erop aan komt, meer last aan gemak van de ze ronde hebben Maar dat dragen zu eens per jaar ook sportief. Een ander soort regen daalde de ze week weer op ons bureau neer. Een papieren regen van de vertrouw de weekbrieven van de voetbalvere nigingen. Alle weekbrieven verhaalden van goed gespeelde oefenwedstrijden en enn verheugende opkomst bij de eer ste trainmgsavonden. Maar ook vin den wu onder de weekbrieven de steeds weer terugkerende verzuch- t ogen of de heren voetballers "ook t'idens de komende slechte weer-en wind-avonden blijven komen Veel ve'-kbi ïeven dus op ons bureau maar nog met van alle verenlgln- gm De BRL-jeugd van Schiedam is honkbalkampioen geworden van het ra j on Rotterdam. In een berii*sihgs- wedsirüd grepen de Schiedammers bun kans en klopten de BRL-jcugd van Sparta. De coach van Schiedam brengt m het clubblad van Schiedam hulde vooral aan het adres van J. Falen- tijn en H Vroon. Dit het artikeltje in het clubblad van Schiedam blijkt tevens dat de coach van Sparta geen goed verliezer is want hij nam niet de moeite de coach en de jeugd van Schiedam te complimenteren met het behaalde kampioenschap. Maar daarom niet getreurd. De toekomst van Schiedam liet ploegen als Sparta, The Hawks, Feijenoord en RFC achter zich Joop Daalmeijer vertelt, dat het bestuur van de Party van de Arbeid niet onwelwillend staat tegen 't ver zoek om de studio te mogen inrich ten in het houten gebouwtje aan de Stadhouderslaan, dat wordt gebruikt als verenigingsgebouw voor de socia listische jongerengroep „We moeten in zo'n studio lerkker vrij kunnen zitten", peinst het ZOS-bestuursfid. Thans heeft de ZOS de beschikking over de kelder en de keuken van het gemeenteziekenhuis, waar op donder dagavonden rchtstreeks kan worden uitgezonden met behulp van lange kabels. Ook op zaterdagen kunnen de pa- tienten programma s beluisteren, waarin reportages over Schiedam, een verzoekplatenprogramma, inter views met Schiedammers en het laatste nieuws worden verwerkt. Men heeft in het ziekenhuis grote waardering voor de prestaties Joop Daalmeijer, omroepsters Trees Ver- ïiscek, Corrie den Ui)!, technici Jos Gunneweg (ja van de molens en Leo van de Sande en enkele ande ren. Er is een grote luisterdichtheid en er zijn patiënten, die geen uitzen ding overslaan en er zelfs reikhal zend naar uitzien. Vooral de ver- zoekplatenprogramma's en de nieuwsrubriek zijn erg in trek. Joop Daalmeijer is erg bescheiden over het werk, dat hij belangeloos ver richt. „Voor mij is het een ontspanning, maar er is natuurlijk ook een socia le taak". Hij noemt een enkel voor beeld „Er was eens een Amerikaanse pa tiënt voor wie we via het Rode Kruis een bandje met de stemmen van zijn familieleden hebben laten overko men, Het was geweldig" Hij herinnert zich ook een bhnde patient, die spontaan zei: ..Het eni ge waarmee u me een plezier kunt kunt doen is een operaplaat I Als er buitenlandse zieken zijn dan wordt er ook in het Frans, Engels en Duits omgeroepen. De omroepsters, die het verzoekplatenprogiamma verzor gen, gaan tevoren eerst een praatje met de patiënten maken. Dit deze werkwijze zijn vaak goede contacten voortgekomen Onlangs kwam er een brief uit Athene, waarin een Griek met zijn beste Engels de jongelui van de Ziekenomroep bedankte voor de aangename luisteruurtjes, die ze hem bezorgd hadden. Een beter compliment kan de ZOS zich niet wensen. Joop J. Daalmeijer c.s. willen natuurlijk doorgaan met de uitzendingen, die ze met behulp van nieuw materiaal willen verbete ren. Want, constateert Joop ten slot te, „je moet zorgen voor een hoge kwaliteit". (Van onze sportredactie) Voor de eerste maal in dit seizoen komt dit weekeinde de gehele betaalde sector van Schiedam binnen de lijnen. Dat betekent een thuiswedstrijd voor Hermes-DVS als hoofd schotel. Zondag komt een t»ude bekende naar Harga, nL Limburgia. Na een goede start tegen FEC moesten de blauwwitte» zondag tegen Roda JC in Kerkrade beide punten achterlaten. Een dubieuze strafschop leverde de zuiderlingen een 10 overwin ning op Maar ook tegen Roda JC heeft de Hermes-DVS-ploeg bewezen goed voetbal te kunnen spelen. Vooral doelman Bravenboer heeft zich daar kranig geweerd Men ziet daarom in het Hermes-kamp de strijd tegen Limburgia met vertrou wen tegemoet. Ursus gaat zich voorbereiden op de nieuwe competitie met een aantal oefenwedstrijden. Zondag gaat het niet drie elftallen naar Full Speed m Delft De junioren gaan een week later met drie elftallen naar Nado-V voor een aantal wedstrijden 3. van B 'Van een onzer verslaggevers! Alle Schledamse zangkoren zullen met Kerstmis een massale kerst zang verzorgen in de Sporthal Mar griet. Deze manifestatie, een plan van sporlhaidirectcur, de heer C. J. M. Brlmers, zal worden opgenomen door de Ziekenomroep Schiedam en worden uitgezonden hl het gemeente ziekenhuis en de Dr. Noietstichting. Geboren Antonius W H z v A VV H van der Heiden en J H van Lien- den Ede >n A N z v A N van Ha- ?'n en M D Dmgenouts Overleden. E M de Bruin 88 jr wed Vei does, F M Wijn ties 2 mnd, F J Dries 78 jr wed Klemekoort O]* v*. JL Van een onzer veislaggevers) O.i tie Westland'eweg in Vlaardin- sen reed woensdagavond de 43-jaiige P .3 met zijn bromfiets tegen een stl'stesnde auto Het ongeluk ge beurde op de brug. De man wilde tus- de auto en de brue'eimfng door rijden, maar de ruimte van éen meter, die daarvoor beschikbaar was b'eek te smal voor hem. Volgeri* de getuigen reed de man slingerend En de politie constateer de dat hij een paar flesjes bter op bad Het slachtoffer is met hoofd wonden naar het ziekenhuis gebracht nüte (Van een onzer verslaggevers) De hulp, die de firma De Koster op dinsdag 9 augustus kreeg bij de brand, die toen woedde In het pand naast zyn bontwinkel aan de Kuy- perstraat in Viaardingen blijkt hem vry veel nadeel te hebben opgeleverd. De mensen die bereidwillig een handje uitstaken bij het ontruimen van de winkel, blijken met alle bont mantels weer by de eigenaar te heb ben afgeleverd. De lieer De Koster heeft by de politie aangifte gedaan van de vermissing van zes kostbare bontjassen, die een gezamelyke waar de vertegenwoordigen van 4190 gul den. Wie inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de Vlaardingse ïecherche, hoofdbureau van politie, Delftseveer 6, Ook voor de amateurs gaat de voet balcompetitie weer beginnen. Binnen enkele weken zal men ze weer overal op de Schledamse sport velden bezig kunnen zien. Louter voor hun plezier zullen ze zich weer tot bet uiterste inspannen om hun club aan de top van de ranglijst te bren gen. Voor een goed resultaat zijn doel punten nodig. Goals zijn in een voet balwedstrijd, wat de pikante saus bij een maaltijd is. Ze geven aan het spel het verrassende element, waar voor de toeschouwers komen kijken. Wie maken deze doelpunten? Er zijn spelers, die Iedere wedstrijd opnieuw keepers met keiharde scho ten passeren; in alle standen kunnen ze de bal in het net deponeren. Dit zijn de topscorers, de 'goalkickers' op wie een elftal zijn hoop bouwt. Na een razendsnelle combinatie zorgen zij voor de 'afwerking'; hoe slecht het soms ook moge gaan, 'de Spielmacher zorgt wel weer voor een doelpunt. Zowel bij de semi-profs als de ama teurs treft men deze spelers aan. Nog vers in bet geheugen liggen de schutterskw ahteiten van de Schle damse voetballer Piet van Veen, die als PPSC'er topscorer werd van het zaterda gvoetbal. De 'kanonnen' van een voetbalclub zijn interessante spelers. Zo voelt het publiek het ook aan. Men Iet tijdens een wedstrijd meer op hun bewegin gen en men hoopt, dat ze vanuit een onmogelijke hoek toch het net weten Ie uilen. Daarom gaat Het Vrije Volk. rodra de Schledamse amateurs weer gaan voetballen, de prestaties van de schutters in deze sector no teren en honoreren. In een speciale rubriek 'De amateurgoalklkkeF zullen wy van week tot week een lijst van topscorers bijhouden. Bovendien kan men heet van de naald artikelen le zen over deze voetballers en de ach tergronden van hun schotvaardig- beid. Aan het eind vaa het seizoen, t-n slotte, zal liet Vrije Volk een be ker uitreiken aan de man, die tijdens de competitie de meeste doelpunten maakt! (Van een onzer veislaggevers) De vijfjarige Jan van Vugt uit de Boude wijnstraat in Rotterdam Is dinsdagmiddag ernstig gewond bij een aanrijding op de Putsebocht. De jongen holde de rijbaan op en raakte tegen een bestelauto. Hij werd ongeveer tien meter weg ge slingerd en bleef bewusteloos Hggen. Met vermoedelijk inwendig hoofdlet sel is hij opgenomen in het Zuider ziekenhuis. Ook een vijfjarig meisje van de Doomenburg, Jantje Poel. moest dinsdagmiddag met hoofdletsel naar het Zuiderziekenhuis worden ge bracht. Het kind was plotseling de Doomenburg opgerend en daarbij door een bromfietser aangereden. (Van een onzer verslaggevers) In de achtertuin van de fa milie De Vriend in de Cort van der Lindenstraat 44 in Gouda staat een dahlia van ruim twee meter. Het is een paarse ster- dahlia, die vanaf grote hoogte geringschattend neerkijkt op zijn minder bedeelde soortge noten. Het kweken van de bloemen is het werk van mevrouw C. EL de Vriend de bijdrage van haar echtgenoot heeft zich be perkt tot het leggen van tegels In de tuin die het met veel plezier en amateuristisch enthousiasme doet. Een forse meer dan twee meter lange paarse sterdahlia waaraan vier bloemen. „Nee, hoe hij heet weet Ik niet," zegt mevrouw De Vriend „Ik doe er niets bijzonders aan, maar ze blijven maar groeien. Op 17 juli kwam de eerste bloem uit. Misschien worden ze zo groot van de vele regen.' Maar de behandeling van mevrouw De Vriend zal toch wel een heel speciale zijn, wsni in alle andere tuinen in de buurt moet men het doen met „kleine" dahlia's. Hermes-DVS 2 opende het seizoen met een ferme 31-zege tegen Alk maar. Zondag om half elf komt het tweede elftal van De Volewtjckers naar Harga wat een aantrekkelijke wedstrijd kan worden. De jeugd van Hermes-DVS komt voor het eerst in actie en daarom dus nog geen voorspellingen Zater- dagmddag om 4.15 uur treedt zij aan tegen de jeugd van RBC. Het vertoonde spel tegen Eindho ven was niet helemaal om over naar hu» te schrijven maar oX was dit een gevolg van het feit, dat de Eindhoven» ploeg een bikkelharde defensie heeft, die het de Schledam se aanvallers niet gemakkelijk maakte. Men zal ook hebben ervaren dat het tempo in de eerste divisie Iets hoger ligt. Reden te meer voor de roodgroenen er zondag tegen RCH een schepje bovenop te leggen De ploeg uit Haarlem wordt getramd door de oud-oefenmeester van Her mes-DVS, Tinus van der Pijl. Deze was zondag bij de wedstrijd SVV Eindhoven aanwezig en vertelde ons dat RCH lang met zo stevig speelt ais Eindhoven. Van dei Pijl zei ook „niet bang te zijn van SVV." Reden te meer voor de Schiedammers om het tegendeel te bewijzen. RCH heeft de eerste wedstrijd gewonnen. De reserves van SW spelen za terdagmiddag om half drie thuis op SW—-Karga tegen Velox 2 Hoe hier het balletje zaJ rallen is nog een duistere zaak. De jeugd van SVV krijgt het zaterdag bijzon der zwaar tegen de jeugd van Spar ta. Deze wedstrijd wordt in Rotter dam gespeeld en bij een gelijk spel mogen de Schiedammers best tevre den zijn maar of de Spartanen het zo ver laten komen. (Van een onzer verslaggevers) Wat had de losse werkman W. de B. die in de prille ochtend van 18 mei, flink aangeschoten, op 'n stoep in de Blazoenstraat zijn 43e verjaardag zat te vieren, te maken met de dertien gloednieuwe paraplu's, even tevoren uit het filiaal van een Rotterdamse schoenenzaak aan de Maashaven gestolen, die tien meter verder aan de overkant van de straat lagen? „Ik heb er part noch deel aan," verklaarde de man toen hij dinsdag middag voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, maar de officier van Justitie dacht er anders over en vorderde zeven maanden met aftrek tegen hem. Een hoofdagent van politie en twee Brabantse chauffeurs waren als getuigen opgeroepen en op grond van hun verklaringen zal de recht bank tot een uitspraak moeten ko men. De Brabanders stonden voor een cafe aan de Maashaven te pra ten toen ze plotseling glasgerinkel hoorden, tot twee maal toe.5 Even later zagen ze een man, met een bundel paraplu's onder de arm, te voorschijn komen en met wankele schreden een hoek omslaan. Ze vroegen de caféhouder de po litie op te bellen en gingen de man achterna, in gezelschap van een juist passerende nachtwaker. Later keerde een van de chauffeurs op zijn schreden terug om de komst van de politie af te wachten; de bei de anderen volgden het spoor. Zo nu en dan verloren ze de wat onzeker laverende man met de bos paraplu's even uit het oog, maar ze bleven hem op de hielen tot hij op het stoepje In de Blazoenstraat neer streek, na eerst eenmaal met en eenmaal zonder de regenschermen die straat nog twee maal te zijn overgestoken. De twee chauffeurs hadden het gezicht van de man op de Maasha ven niet kunnen waarnemen, maar hadden de man op de stoep aan zijn postuur herkend, zoals zij ten over staan van de inmiddels in de Bla zoenstraat gearriveerde politieman nen hebben verklaard. Of het dezelf de was die nu m de verdachten- bank zat' De getuigen durfden het met onder ede te bevestigen. De paraplu's zijn wel duidelijk herkend. De filiaalhouder kon. met volstrekte zekerheid zeggen dat de dertien ra de Blazoenstraat aange troffen nieuwe regenschermen de zelfde waren die in zijn winkel hadden gehangen, vlak achter de bij de inbraak verbrijzelde glasruit. „Mag tic soms mijn verjaardag vieren?" vroeg de verdachte, die een zwervend bestaan leidt. Hij ver telde dat hij het festijn in een café aan de Kruiskade begonnen was en zich toen in een taxi naar Botter dam-Zuid had laten rijden. „Maar een paraplu had ik niet bij me en die had Ik ook niet nodig. Ik was wel van binnen nat, maar niet van bulten." Toen hij mee naar het bu reau moest (hij herinnerde zich he lemaal niet meer dat hif op een stoeprand had gezeten) dacht hij dat hij negens dronkenschap werd op gepakt, niet voor een Inbraak. Na een vooroverleg:, dat zich over vele weken heeft uitge strekt zijn de fracties van de in de Vlaardingse gemeenteraad vertegenwoordigde partijen tot overeenstemming gekomen over de bezetting van de wethouderszetels. Zoals al vele jaren het geval is zullen de Partij van de Arbeid en de Prot.-Chr. Groep ieder de helft opeisen van de vier zetels. Het creëren van een vijfde wethouderszetel (waarvoor dan mogelijk een KVP'er In aanmerking zou komen) is, naar het schijnt, wel een ogen blik in discussie geweest, maar m enheeft niet voldoende aan leiding gezien om tot deze maatregel over te gaan. Na de fractievergaderingen, die de twee grote partijen dinsdagavond hebben gehouden, ziet het ernaar uit, dat er slechts één wijziging in het Vlaardingse college zal komen. De antirevolutionaire FCG-wethou- der A. Meerman zal worden opge volgd door zijn fractie- en partijge noot A. P. Weeda. De Partij van de Arbeid zal zijn reeds vele jaren zit tende wethouders T. de Bruijn en G Walstra opnieuw kandidaat stellen. De andere PCG-wethouder, de chns- telijk-historische heer E, P. van der Veen, zal eveneens opnieuw worden voorgedragen De lange onzekerheid over de be zetting van de vierde wethoudersze tel is veroorzaakt door een wat wonderlijk incident binnen de PCG- geledcren. Het was al lang bekend, dat wethouder Meerman (die een bloelende zaak drijft) toen hij in ja nuari zijn (Rijrunondgecomnutteerde geworden) partijgenoot M H. L Weststrate m het college opvolgde, slechts van plan was de periode tot de installatie van de nieuwe raad te overbruggen De ABP, die vijf van de elf PCG-ze- iels heeft, zette daarom een kandi daat op haar lijst, die het wethou derschap wel «mbieerde, Deze, de 64-jarige heer A. Wilschut, bleek ech ter niet aanvaardbaar voor de ande re partijen. Men had bezwaar tegen de combinatie van gevorderde leef tijd en volstrekte ombekendheid met het raadswerk. De heer Wilschut ;ag daarin aanleiding voor zijn pas verworven raadslidmaatschap te be danken. Toen begonnen de moeilijkheden pas voor de antirevolutionairen. De eerstvolgende kandidaat op de ge zamenlijke PCG-lljst was namelijk mevr M, Bellingwout-Roodenburg van de CHU Een oppositiegroep binnen de CHD, onder aanvoering van oud-wethouder H. K. van Min nen. wilde deze gelegenheid aan grijpen om de wens de CHD ster ker te vertegenwoordigen m de fractie, ten koste van de AR, kracht by te zetten. Kortom, mevrouw Beülngwout wei gerde vooralsnog de van tevoren tussen de partijen gemaakte af spraak na te komen en voor haar benoeming te bedanken. Pas nadat het CHU-bestuur zich openiyk van de groep-Van Minnen had gedistantieerd en nadat mevrouw Beülngwout had laten weten, dat zij haar benoeming niet aannam, werd de weg naar een raadszetel geopend voor een antire volutionair: de heer A. P. Weeda. Omdat geen van de vier andere AR-roadsleden een wethoudersfunc tie ambieert, hebben zij de heer Wee da (aie nog niet eerder in de raad heeft gezeten) meteen kandidaat ge steld voor het wethouderschap. De heer Weeda (44) is chef van de boek houding bij Heineken In Rotterdam. Hij heeft tot nu toe geen openbare functies bekleed. Wel heeft hij een actief aandeel in het evangelisatie werk van de Gereformeerde Kerk. Mr. R. J. Brunner, de president, herinnerde hem eraan dat hij sinds 1964 vier maal wegens in braken is veroordeeld en dat hij negen dagen voor zijn laatste arrestatie van zijn laatste straf op vrije voeten was gekomen. „U moet geen oude kooien uit de sloot halrn," vond verdachte, „daar ben ik toch voor gestraft? Dat heeft met deze zaak niets te maken." Zo dacht mr. J. M. van Leeuwen de officier van Justitie, er niet over „Daar houden we wel degelijk reke ning mee," oordeelde hij. „Hoe zou den die paraplu's in de Blazoen straat gekomen moeten zijn ais deze verdachte ze er niet had neerge legd?" zo vroeg hij. „Ze zijn toch niet van de Maashaven naar de Blazoenstraat overgevlogen? En de twee chauffeurs hebben in geen vel den of wegen iemand gezien die voor deze inbraak in aanmerking zou kunnen komen." Zijn eis luidde zeven maanden met aftrek. ruit inslaat geen schrammetje aan zijn handen heeft en geen splintertje glas op zijn kleren?" Pleiter zag zo veel twijfels dat er voor de recht bank alle reden bestaat verdachte vrij te spreken. Omdat hij verder van mening waa dat zijn client, mocht hij wel schuldig worden geoordeeld onder de invloed van de drank in een soort coma gehandeld had en met de ondergane voorlopige hechtenis zwaar genoeg was gestraft, vroeg hij de rechter onmiddellijk uitspraak Ce ioen en hem op vrije voeten te stellen. De rechtbank vond daarvoor geen termen aanwezig en bepaalde de uit spraak op 30 augustus. WOEBDEN In juni van dit jaar Is, naar de politie thans ter ore is ge komen, bjj een tweetal Woerdense za kenlieden een poging tot oplichting gedaan. Een ervan staagde niet, de andere wel. In een damesmodezaak kwam een dame, die een bestelling opgaf en een adres en naam noemde in de Nieuw, straat. Zij wilde graag per giro be. talen en vroeg de eigenaar of dat mogelijk was. Deze ging akkoord, maar zei zelf de bestelling wel te wil len afleveren. Toen bleek al direct dat naam en adres niet bestonden Nu biykt echter, dat (volgens het signalement) dezelfde jonge vrouw elders in Woerden meer succes heeft gehad. Dat gebeurde in een radio- zaak, die tijdelijk door familieleden werd beheerd, omdat de eigenaar en zijn vrouw met vakantie waren. Daar werd onder dezelfde voorwendsels een transistorradio ter waarde van ƒ279,— afgegeven. De naam kwam in het boek te staan en nu dezer dagen rekeningen de deur uitgingen, kwam het bedrog aan het licht. De politie meent een spoor te heb ben. De 59-jarige wielrijder A. de B reed woensdagmiddag op de Mr. Kes- perweg in Viaardingen tegen een passerende auto. Hij kreeg een hoofd wond. Het ongeluk ontstond toen een automobilist stopte om de wielrijder door te laten. Een andere passerende auto reed echter door. 17 augustus Engels pond 10,071 —10,07* Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Ital. lire Oostenr. schilling Escudo's 3,611 3,61! 73,691 —73,741 7,27* 7j284 83,46 —83,61 69,99 —70,04 90.494 —90,541 52,13 —62X8 50,501 —50,551 3.35H— 3.35H 57,931 —57.98 13,99 —14,00 12,564 12.57Ï AAN ONZE WEE&ABONNEES De betaling van de abonne mentsgelden voor otue uitgaven geschiedt von een groot deel per week De wekelijkse Incasso vraagt veel t(jd van onze bezorgers en veroorzaakt tevens iedere week een aantal administratieve han delingen. Wij sonden het daarom op boge prijs stellen als onze abonnees bereid zouden zijn voortaan eens per maand te be talen. Omdat wij ons kunnen voor stellen, dat niet tedere abonnee in de gelegenheid es) ejjn aan onze wens te voldoen, stellen wij nadrukkelijk voorop, dat betaling per week mogelijk blijft WIJ vertrouwen erop dat u, indien enig ih* mogelijk, onze bezorger op diens vraag of a maandabon- nee wilt worden, een bevestigend antwoord snit geven. DE DIRECTIE (Van een onzer verslaggevers) Bijna eén miljoen honderdui- zend mensen wonende in Rotter dam, Schiedam. Viaardingen en dan verder tussen Maas en Ha ringvliet worden zorgvuldig be schermd tegen kwalijke praktij ken van voedselverkopers, maar ook tegen het koper van waren, die door allerlei ongrijpbare oor zaken bedorven of gevaarlijk zijn, maar niettemin aan de consu ment dreigen te worden doorver kocht. De bewaker van ons aller gezond heid op dat gebied is de Keurings dienst voor Waren. In zijn nieuwe gebouw aan de Schiedamsevest in Rotterdam ziln enkele tientallen speurders dagelijks druk doende om. ons dagelyks pakket levensmiddelen en dranken aan een messcherp on derzoek te onderwerpen. Uit het jaarverslag van de Dienst blijkt dat wel nodig te zijn. In het volgende geven wij een bloemlezing uit dat verslag en allicht wordt daar uit een angstbeeld by de lezer ge vormd over de talloze gevaren. waar aan hij als consument is overgeleverd. De Keuringsdienst voor Waren weert die gevaren echter -zoveel mogelijk af, staat als een beschermengel tussen koper en. verkoper, in zoverre kunnen wy gerust zijn, al zal de Keurings dienst voor Waren nimmer absolute zekerheid kunnen geven, dat alles, wat wij consumeren, aan de voor waarden voldoet, die in talloze rege lingen zijn vastgelegd. Dat het overi gens lang niet altijd safe is op ónze levensmiddelenmarkt bewijzen de volgende feiten: Talrijke processen-verbaal wer den opgemaakt, omdat fabrikanten minder netto-gewicht gaven, dan op de verpakkingen was aangegeven. De rechter strafte met boeten tot f 200. Negen van 500 monsters jenever hadden een te laag alcohorgehafte. Een der bekeurde caféhouders be kende openhartig water te hebben toegevoegd om op die manier wat meer winst ter dekking van zijn hoge bedrijfslasten te maken,, Veertig bakkers kregen een proces-verbaal, omdat zij in hun bro den en broodjes te weinig meel en teveel water hadden gedaan. Dat lykt, onrustbarend: het was echter het resultaat van 2000 en meer onder zochte broden. Consumptie-ijs was in 27 geval len bacteriologisch beneden de ge stelde eisen en dus werd tegen 27 ijsbereiders een strafvervolging Inge steld. Een banketbakker verkocht eier koeken Zijn klanten werden mek. Het bleek dat hij onschuldig een rijsmiddel met een fantasienaam had gebruikt. Dat rijsmiddel was braakwijnsteen. Nogal wat slagers blijven kleur stoffen, die verboden zijn in gehakt en ook In worst gebruiken; 67 pro cessen-verbaal. Enkele drankfabrie ken deden dat ook in hun verfris singen. Resultaat: 13 strafvervolgin gen. Zes xnelkverkopers deden even als die negen kasteleins, water bij hun waar. Ook waren er acht melkverko- pers, die hun melk onafgedekt tegen daglicht, op het trottoir zetten. Zij kregen een verbaal. De harlnglaxve (smisakislarve) heeft ons In 1965 minder verontrust dan daarvoor. Het Hollandse Zee banket moet nu eerst vijf dagen in het zout zitten en dat heeft gehol pen. Wegens het herhaaldelijk ge bruik van meat-preverse (kleurstof in vlees) is een slager (met een geldboete:1 veroordeeld tot veertien dagen sluiting van zijn bedrijf. Instant-soepen zonder koken blijkt ook niet alles, want bacterio logisch geeft toevoeging van heet water geen garantie. De wetgever zal hier eisen moeten stellen. Poeliers komen er goed af, zelfs na scherpere Inspectie door de Dienst. Twee kopers van geslachte ko nijnen dachten dat zj een kat ln de zak hadden gekocht. „Het zjjn toch echt wel konijnen." kon de Dienst hun na onderzoek geruststellen. Kennelijk vindt de Keurings dienst papierverpakking voor melk guiistig. Maar.de huisvrouwen zul len beslissen. Ten slotte: Schimmel treedt nogal eens op. Zo moest 80.000 kg thee wegens schimmel worden ver nietigd en dan zeg je toch wel: „Zonde."

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1