Molens maken toch een fijn vak.. Botlekbrug afgesloten T V. STUNT BLAUPUNKT f 598,- WÊËm KpipËj c is ie ware... MIJNSHEERENLAND HEEFT ROTTERDAM GEEN BLAUWTJE LATEN LOPEN... Weinig nieuwe gezichtspunten bij het PJCR t' - Minister V erdam volgt Rijnmond op de voet *Si Een Schiedamse jeneverstoker met pensioen ;lii»lfi m wmmMm Götter dammer mig ook nog naar Rotterdam Coaster Tjanie naar Zweden verkocht MmÈ* ton? VRIJE VOLK VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 ▼yri A--: (Van een onzer verslaggevers De gemeente Rotterdam heeft het in ietwat plechtige bewoordingen wereldkundig ge maakt: „De firma Wed. H, Dirkse te Mijnsh eerenland, bekend molenbouwer in Neder land, is aangezocht de herbouw van de molen De Ster op zich te nemen." Een aanzoek kan men afwijzenmaar Mijnsheerenland heeft Rotterdam geen blauwtje laten lopen. Anders zouden we nog langer moeten wachten op de herbouw van De Ster en zou die andere snuif- en specerijenmolen, de Lelietiog langer eenzaam moeten blijven aan de Kralingse Plaszoom, waar zijn 170-jarige grote broer op vrijdag 13 juli 1962 in drie kwartier vrijwel geheel door het vuur werd verwoest. ülitili! Wanneer gaan de molenbouwers aan de slag Hoe lang zal het werk duren Is de stenen onderbouw, het trieste restant van De Ster, nog bruikbaar Wordt de nieuwe Ster werkelijk het evenbeeld van de oude Ster? We zijn naar Mijnsheerenland gegaan om het te vragen en we werden doorgestuurd naar Willemstad, het Brabantse vestingstadje aan het Hollandsch Diep, voorzien van beboomde wallen, antieke kanonnen, een fraai oud stadhuis, een intiem haventje en een prachtige witte ronde stenen stellingkorenmolen, d'Orange Molen genaamd, bouwjaar 1734. ésÉm&mm liiM mmÊÊÉmjg Wi Welvaart is lagereprijzen Eikenhout Vader op zoon (Van een onzer-verslaggevers) Janus Stokhof "is vanmorgen om vijf uur het distillateurs- pand aan de Westerkade 22 binnengegaan om voor de laat ste keer ln een 44-jarige loop baan als jeneverstoker de kachel aan te makenmet de Schiedamse burgemeester. Dat klinkt, toegegeven, een beetje gek en oneerbiedig. - Geboren Schiedammer Stok hof (65) ontstak samen met A. 'Hoogstad (69) het vuur onder de distilleerketel, waarin hij 44 jaar de moutwijn heeft gestookt, die, met een garan tiezegel van echtheid het land en de wereld in gezonden mocht worden. De burgemees ter van Schiedam thans H. Roelfsema waarborgt per soonlijk met een handteke ning, dat het brouwsel van Ja nus Stokhof de onvervalste oude klare is. Er staat geschre ven: „Deze jenever is mout wijnjenever, geheel vrij van spiritus en ten blijke daarvan voorzien van het Stedelijk Waarborgetiket van Echtheid". Laatste flessen Beetje verdriet ]V' .-. De restaurateur van De Ster: Boven de vestingwal van Willemstad steekt d'Orange Molen uit. Aan molenmaker Dirkse is de restauratie van deze prachtige oude korenmolen toevertrouwd. (Van een onzer verslaggevers) Het Politiek Jongeren Contact Rotterdam heeft woensdagavond ge discussieerd over de troonrede en de miljardennota. Over het alge meen wisten de jongeren uit de ver schillende politieke groeperingen weinig nieuwe gezichtspunten ten aanzien van het jeugdprobleem en de politieke ontevredenheid naar vo ren te brengen. De vergadering. Ge om acht uur zou beginnen, werd drie kwartier la ter geopend, omdat de Marinierska pel. die voor het stadhuis een con cert gaf, het spreken nogal bemoei lijkte. Het voornaamste punt van discus sie was de passage uit de troonre de die handelt over het jeugdpro bleem. De jongeren gingen uitvoe rig in op het verschijnsel provo, de vernieuwing van gevestigde instel lingen, en de politieke ongeïnteres seerdheid. Ten aanzien van de vraag of de volksvertegenwoordigers hun taak verstaan lagen de meningen verdeeld. Voor de miljardennota en het dek kingsplan hadden de jongeren vrij- v el unaniem waardering. De dis cussie liep enigszins vast door enke le theoretische beschouwingen over de economische facetten van de nota, die velen door htm gecompli ceerd karakter ontgaan. Bil besluit van 14 september 1968 1 ebben B. en W. aan drs. F, L. Burger, die benoemd is tot lid van de gemeen te Botterdam bewezen diensten. Sinds de jeugdspaarwet van kracht werd in 1958, is het aantal deelnemers aan het spaarplan De Zilvervloot bij de Spaarbank te Rot terdam gestegen tot 20.000, De Spaarbank stortte 200 op het boek je van WiUem J. Knetemann, die het aantal lopende jeugdspaarover- eenkomsten op 20.000 bracht. De Rotterdamse Bond van Ouden van Dagen opent het winterseizoen maandag 26 september met een feestavond in de Groote Schouwburg, Zuidpiein. Het programma wordt verzorgd door het Artiestenpalet. Hetzelfde programma wordt don derdag 27 oktober gegeven ia het AMVJ-gebouw. (Van een onzer verslaggevers) In verband met herstelwerkzaam heden zal de Botlekbrug zondag a.s. van 00.00 tot 19.00 uur voor alle ver keer gesloten zijn. Het verkeer wordt via de Spjjkerüsserbrug omgeleid. (ADVERTENTIE) BS BI Nergens goedkoper type TOSKANA 59 cm beeld nieuwste model mei volledige garantie Normale prijs f798»* Alleen bij ons nu (geen Inruil) Beperkte voorraad maakt het mogelijk, ROTTERDAM Hoogstraat 26a Tri. 121575 1425 49 -• 5? S5V '«s» Gerrit J. Dirkse in zijn element, op de balie van een molen. Hij heeft de opdracht tot herbouw van De Ster aanvaard en vindt het „een leuk karwei". (Van onze kunstredactie) Zoals wij reeds hebben gemeld zal de Nederlandse Operastichting het komende seizoen in Rotterdam vijf voorstellingen geven en wel van Fi- delio (10 oktober), Andrea henier (8 november). Elektra (21 novem ber), Cosi fan Tutte (30 Januari) en Rlgoletto (21 februari). In dit rijtje ontbreekt één opera, die de Stichting bovendien in Amster dam zal uitvoeren, nl, de Götterdam- merung. Om de Rotterdammers in staat te stellen het gehele repertoire vau de Stichting te zien is de mo gelijkheid opengesteld voor houders van abonnementen schriftelijk plaat sen te bestellen voor deze Wagner- c^era in het Circustheater in Sche- veningen op 26 of 29 januari. (Van onze parlementsreda-ctie) Minister Var dam voigt de ontwik keling van het openbaar lichaam Rijnmond op de voet? Dat schrijft de minister van Binnenlandse Zaken in de toelichting op de begroting van zijn departement. Nu de aanloopperiode als afgeslo ten kan worden beschouwd, schrijft hij, zal in de eerstvolgende jaren kunnen blijken of Rijnmond aan de gestelde verwachtingen voldoet. Wel licht zijn er nadere voorzieningen nodig voor taak. bevoegdheden en fi nancieel statuut van het openbaar lichaam. ADVERTENTIE Onze klanten gaan zaterdags niet zo maar naar de stad... maar omdat ze weten, dat ze door deze speciale aanbieding hun inkopen kunnen doen, voor beduidend lager dan normaal. Zo ook deze gevoerde, 100% puur lederen dameshand schoenen, een genot voor herfst en winter. Warme gevoerde, 100% hand schoenen, normaal toch al lage verkoopprijs 9.75, in alie maten en In het chique zwart, nu per paar voor nog géén zes gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze luxe 100% lederen dameshandschoenen, heerlijk warm gevoerd, in alle maten, in de kleur zwart, voo j<4£gte Géén tel. of tchrlfl best Tegen de balie van deze wUle Orange Molen stond een erg hoge ladder die we voorzichtig hebben be klommen, telkens even genietend van het uitzicht dat bij iedere sport mooier werd. Boven troffen we de patroon van de firma Dirkse aan, de 58-jarige heer Gerrit J. Dirkse, slank postuur, warrige bos grijzend haar. scherp getekend gezicht en vriendelijke blauwe, half toegekne pen ogen. Hij droeg een overall en gele klompen, rookte een sigaar en han teerde een schilderskwast. Het ge sprek begon over het weer. dat was die morgen ook uitzonderlijk mild en zonnig. „Op zo'n dag zou de tijd stil moeten staan," zei de heer Dirk se. „dan kun je eens aardig op schieten. Bij slecht weer is het moeilijk werken op een molen; je waait soms haast van de balie af." Ja, hij was nu met zijn personeel aan de restauratie van d'Orange Molen bezig, geen gering karwei, want in de kap moet een nieuwe lange spruit komen, een eikehouten balk van veertien meter, gewicht zo ongeveer twee ton. Ook de korte spruit en de omloop moeten worden vernieuwd. .Begint u aan De Ster als u hier in Willemstad klaar bent?" „Nou, dat weten we nog niet. 't Is nog niet bekend wanneer de her bouw van De Ster kan beginnen. Ik heb de opdracht aangenomen, dat wel. Een mooie opdracht! We hebben al heel wat molens gerestau reerd. maar nog nooit een van de grond af opgebouwd. Of dat moei lijk is? Je maakt gemakkelijker een nieuwe molen dan dat je' een ouwe molen repareert. Verscheidene on derdelen kunnen we thuis ln de werkplaats maken. Aan het mate riaal is we! te komen. Voor De Ster wordt dat vooral eikehout. Voor de onderbouw gebruiken we van sloop afkomstige en weer schoongemaakte oude stenen. Nee, wat er nog over is van de onderbouw van De Ster. is niet meer bruikbaar, dat moet tot op de fundering worden gesloopt. De fun dering Is hopelijk nog wei goed, maar die moeten we eerst nog eens bekijken. Hoe lang de opbouw zal duren? Moeilijk te zeggen, 't Kan meezit ten en 't kan tegenvallen, tk heb de bouwtekeningen nog niet in huls. Het is de bedoeling, dat de nieuwe molen van buiten precies zo wordt als de oude molen. Er komt weer een machinale maalin richting in, maar hij zal ook op windkracht kunnen malen. Het wordt een leuk karwei; ik heb er best zin in." Molenmaker (dat woord hoort hij liever dan molenbouwer) Gerrit j. Dlrkse kent de oude Ster heel goed In 1954 heeft hij de molen gerestau reerd; de oudé1 en half vermolmde spruit in de rieten kap is toen door een nieuwe balk van duizend kilo vervangen. In opdracht van de ge meente Rotterdam repareerde nij destijds ook de korenmolens De Noord op het Oostplein en De Vier Winden in Terbregge, „Het molenmaken is in onze fa milie van vader op zoon overge gaan; we doen het al tweehonderd jaar. Maar Ik ben de laatste mo lenmaker in de familie. We hebben geen kinderen en ik schei ermee uit als ik de schaapjes op het droge heb." Zullen er dan nog genoeg vakbe kwame molenmakers in ons land zijn? „Er werken bij ons drie jongens van achttien jaar en die hebben er echt aardigheid in. Ze zitten straks niet om werk verlegen. Nederland heeft nóg meer dan negenhonderd molens en heel wat daarvan wil men in stand houden." Een van de drie leerling-molen makers, Adri Smits uit Mijnsheeren land, was op de begane grond bezig de lange spruit glad te schaven, Adri is eerst melkboer geweest, maar hij besloot al gauw het voor beeld van zijn vader te volgen, die werkt ook bij de firma Dirkse. ,,'t Is een fijn vak en je komt nog eens ergens," hoorden we van hem. „Ik volg er een cursus ln het bouwkundig tekenen bij. We moeten ook kunnen schilderen, want de meeste schilders willen niet op een molen werken; ze vinden dat te ge vaarlijk. Er gebeurt ook wel eens wat, hoor. Mijn vader kreeg drie jaar geleden bij de restauratie van de molen in Goudswaard een 'orok steen op 't hoofd. Een van zün nek- wervels brak. zodat hij een hele tijd niet kon werken. Maar 't is toch een fijn vak!" Lijnenspel van d'Orange Molen, van de havenkade gezien. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse, uit 1958 daterende coaster Tjamme (820 ton d.w.) van de N.V. Kustvaart-Unie te Gronin gen is verkocht naar Zweden door bemiddeling van Supervision Ship ping en Trading Company te Rotter dam. Het schip, dat thans bij scheepswerf Dé Groot en Van Vliet te Slikkerveer ligt, zal maandag in Rotterdam aan de nieuwe eigenaar worden overgedragen. Het zal in bal last onder de nieuwe naam Kungsten naar Zweden vertrekken. gum-va» VY '.V-.tTv .Jazeker", zegt Janos Stokhof, .ja zeker, de jajem uit mijn ketel, zo vind je die In de gehele wereld niet. Waar of niet, Hoogstad?" ,Wat dacht je", zegt Hoogstad, „met zo'n ketel? Betere jenever'is er niet dan onze moutwijn. Voor mij geen spirltusjenever hoor, ai kun je haast niks anders meer kopen in de moderne tijd. Moutwijn, daar word je wel dronken van, maar nooit ziek. 't Is haarzulver spulletje". „Zc mogen ook ai» ik gepen sioneerd ben van mij de spiritus- jenever houden." zegt Stokhof, „moutwijn is je ware." „Van spirltusjenever," zegt Hoog stad, „daar word je gek van. Van moutwijn niet." De dialoog .zet zich nog vijf minu ten voort. En vanmorgen om vijf uur, ter wijl het nog donker was, staken de twee mannen 't ruur onder hun ke tel aan. De laatste 4200 liter mout wijn moesten overgehaald worden. Voor 't laatst was donderdagmiddag de accijns-ambtenaar geweest om zoals de verordeningen dat eisen persoonlijk de caramel aan de mout wijn toe te voegen, die in het grond- vat gestort was. Vierentwintig uur borrelen, verdampen en condense ren, daarna aftappen en bottelen en dan heeft Janus Stokhuls zijn laatst duizend flessen moutwijn gereed voor verzending. Hij zegt: ..En dan gaat het pand hier dicht. Dan gaat de hele fabri cage van moutwijn over naar de Lange Haven, waar Vrljtnoed <fc Zn. zijn grote distilleerderij heeft. Mijn moutwijn heet nog Wittkampf, maar die naam Is nog van voor de fusie tussen Wittkampf en Vrijmoed, In ieder geval is het hier nit met de lol. Het pand is verkocht en de ke tel wordt gesloopt. En ik ga met pensioen". „Wat een zonde." zegt Hoogstad. „Ja, hij bedoeld die ketel natuur- J. Stokhof (rechts en A. Hoog stad. Hjk," zegt Stokhof, „nietdat Ik weg ga, dat niet." „Nou. je bent anders een beste baas," zegt Hoogstad. t „Die ketel," zegt Stokdoof, „daar heb ik wel een beetje verdriet vart. 't Was een pracht van een ketel. Ik zei je toch al; ik denk niet dat je in de hele wereld zo'n goei ketel vind). En deze ketel wordt nu ge sloopt. Ja, wat moeten ze er an-' ders mee doen? Op de lange Haven is geen plaats voor zo'n kanjer," Vierenveertig jaar ging Janus Stokdoof dagelijks naar de Westerka de, naar zijn puike keteltje, De moutwijn, die hij er maakte, droeg het echtheidszegel al vanaf 1902. Het zegel was het verweer van de Schie damse distillateurs op de golf van „spirltusjenever" die de markt over spoelde. Jenever, dus die als basis niet de van graan gestookte mout?-, wijn maar de zuivere, modern gek stookte alcohol (uit suikerbieten, aardappelen, steenkool en wat al niet) tot basis hadden. Aan het in voeren van het burgemeesterlijk za~ gel gingen verhitte discussies vooraf het boek dat het gehakketak in de gemeenteraad en in de ingezonden stukkenrubriek van de twee Schie damse kranten samenvat, is 173 pi* gina's dik. „Er gaat een stuk van mijn leven weg," zegt Stokhof en hij heeft het weer over de ketel. „Het ging tcch zo lekker; eens In de drie weken sto ken met nog zo'n ouderwets vuur. Maar ja, vierenveertig jaar, dat Is natuurlijk wel een hele ruk. Je moet er een keer mee stoppen." Als Stokhof voor de folo poseert, zegt Hoogstad: „Joh, Janus sta niet zo treurig te kijken. Da's geen re-r clame voor de moutwijn."

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1