Fabrikanten wijzigen tekst kerk- advertentie blijkt ƒ27.000 Pyromaan sticht brand in vier kermistenten Early Bird II werkt niet Franse grens dicht: strop voor vervoer In West-Brabant 7 pet. werklozen eind december Zij wonnen de prijzen I Buit inbraak bij juwelier Schade van 200.000 in Bergen op Zoom Omar Dliani voor tribunaal Opstand mislukt in Venezuela Burgemeester Etten-Leur: New-Yorkse politie verijdelt terreuractie R. Laan jr. voorzitter van Europese vervoerscommissie Ho Tsji-minh-trai! Per helikopter Vriend of vijand? Heinenoord heeft begroting voor '67 al goedgekeurd Familie mag laai miljonairsgeluk niet dwarsbomen Japan lanceert Mu-raket HET VRIJE VOLK MAANDAG 31 OKTOBER 1866 PAGINA 'Charley Pappa 39, Charley Pappa 39 says all clear now, you may proceedover and out.' Het was het radiobevel van de konvooi-commandant aan de eerste jeep van de colon ne. Charley Pappa 39, of wei Controle Post nummer 39 er gens op de weg van Pleiku in het centrale hoogland van Vietnam dichtbij de grens van Kambodsja, naar de kust plaats Qui Nhon, had het ne- richt doorgeseind dat we konden vertrekken. Het zou een tocht van ongeveer 150 kilometer worden, dwars dooi gebied dat op alle militaire (en politieke!) kaarten staat aangegeven als: onder con trole van de Vietcong, de communistische guerrilla's. v - i JI VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER IN VIETNAM PAUL VAN 'T VEER (Van een onzer verslaggevers) Een pyromaan heeft zondagmorgen omstreeks vier uur op de najaarskermis te Bergen op Zoom vier attractietenten in brand gestoken, waarbij voor meer dan tweehonderdduizend gulden schade is aangericht. ADVERTENTIE Uitleenbedrijven ÉRS ■tt>È EkiALTv! (Van een onzer verslaggevers) Een groep Twentse textielfabrikan ten. heeft in kerkelijke kringen ver bazing gewekt met een opmerke lijke advertentie-actie. Op de voor pagina van vele kranten verscheen een kleine advertentie met als tekst: „Of dacht u, dat God er al leen is voor kerkmensen?" Aanvankelijk was die advertentie on dertekend met „Gezamenlijke pro testantse en i-atholieke kerken", maar dat bleek niet juist. Noch protestantse, noch katholieke in stanties wisten iets van de actie af. De fabrikanten, die hun actie laten verzorgen door een reclamebureau in Enschede, hebben thans een nieuwe advertentie aangeboden, met een rectificatie op de onder tekening. Die luidt nu: „Elke ker kelijke gemeenschap wil hierover graag met u spreken." (Van een onzer verslaggevers) De drie mannen, die de afgelopen week in de nacht van vrijdag op za terdag inbraken bij de Rotterdamse juwelier Delmonte, blijken daar voor ongeveer ƒ27.000 aan gouden ringen te hebben meegenomen. De mannen verdwenen in een Alfa Romeo sportwagen die in Amster dam was gestolen en later In een sloot bij Terheyde werd teruggevon den. Een van de vrij haveloos ge klede mannen heeft bij Breda de weg gevraagd aan een arbeider in een vreemde taal. Het is waarschiinl- li)k dat zjj de Belgische grens zijn gepasseerd. DEN HAAG (ANP) De com missie voor vervoer van het Euro pese parlement heeft de heer R. Laan voor de PvdA, lid van de Tweede Kamer, de Rotterdamse ge meenteraad en de Rijnmondraad ge kozen tot voorzitter. Hij volgt als zo danig z\jn partijgenoot P. J. Kap- teyn op, die de Nederlandse en de Europese politiek vaarwel heeft ge zegd wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. De heer Laan is sedert februari 1964 lid van de Tweede Kamer. Deze weg. Route 19 genaamd, is strategisch gesproken misschien wel de belangrijkste van heel Viet nam en dat is geen kwestie van vandaag of gisteren. In de Franse tijd zijn langs en óm deze weg verbitterde gevechten geleverd. Daarvan getuigen langs Route 19 ettelijke ruïnes van verlaten Fran se posten en vele honderden graven van légionnalrs die vooral bi) de strijd om Pleiku aan het begin, en Ahn Ke, ongeveer halver wege, het leven hebben verloren. Vorig jaar dreigde er een nieuwe grote aanval van de Vietcong en eenheden van het Noordvietnamese leger op Route 19. De bedoeling was klaarblijkelijk langs deze weg Zuid-Vietnam in tweeën te delen In de provincie Pleiku immers, die een lange en oncontroleerbare g.-ens met Kambodsja heeft alles is hier begroeid bergterrein, onder broken door moerassige hoogvlak ten en rivierdalen eindigt d« zgn. Ho Tsji-minh-trail. Dat is het stelsel van bergpaden en boswegge- tjes waarlangs wapens, voorraden en manschappen uit Noord-Viet- nani naar het zuiden worden gebracht. Dat een deel van dit communistisch verkeer via Kambodsja en Laos loopt is wel zeker. In Pleiku kruist Route 19 ook de grote weg van noord naar zuid: Route 14. Alles bijeen genomen, is Pleiku en omgeving dus een van de strate gisch belangrijkste gebieden van heel Zuid-Vietnam en toen daar vorig jaar de dreiging van een gro te Vietcong-aanvai bestond, hebben de Amerikanen geen halve maatre gelen genomen om de aanval te voorkomen. Zij hebben In Pleiku en vooral in Ahn Ke zoveel verster kingen aangevoerd dat van enige verrassing geen sprake meer kan zijn. In Pleiku, voorheen een half slaperig bergdorpje van een paar duizend inwoners, kwamen delen van twee divjsles binnen, met squa drons luchtmacht, ondersteunings- troepen, genie, radareenheden, ar tillerie samen meer dan twin tigduizend man. Tot in verre om trek van het slaperige, maar nu door de komst van actieve zaken lieden plotseling klaarwakkere dorp verreien de tenten- en barak kenkampen. Ahn Ke onderging nog veel gro ter metamorfose. Daar was voor heen nauwelijks een gehucht van een paar honderd mensen geweest. Nu daalde daar uit de lucht de eerste divisie 'luchtcavalerie' neer een divisie van zo'n vijftiendui zend man die over meer dan vijf honderd helikopters beschikt. De hele aanvalsmaeht van de divisie kan per helikopter vervoerd wor den. De commandant van elke compagnie heeft een eigen 'lucat- paard' en kan zijn eenheid op elk gewenst punt iaten afzetten. Er zijn helikopters met kanonnen uit gerust, andere met series mitrail leurs en raketten. Weer andere zijn zo groot dat ze tanks en zware kanonnen kunnen tillen, of des noods andere helikopters die in moeilijkheden zijn geraakt. Maar al die vliegtuigen en man schappen moeten dagelijks bevoor raad worden en niet zo'n beetje Pleiku alleen al heeft elke dag 150.000 tot 250.000 kilo nodig en als er acties op grotere schaal plaats vinden, wel tot het dubbele daar van. Voor de benzine moeten dage lijks tientallen grote tankwagens de 150 km van de kust naar het bergplateau afleggen. Het leven In Per konvooi dwars door letcoog-ge jied Pleiku mag voor de Amerikanen nog primitief zijn, en dat in Ahn Ke dat bijna geheel uit tenten bestaat, nog veel meer, er rijden duizenden auto's, er vliegen hon derden vliegtuigen, er wordt veel geschoten, er wordt veel gegeten en haast alles, ook haast elke hap voedsel wordt rechtstreeks uit Amerika aangevoerd. Vandaar: all clear voor het kon vooi. In mijn deel reden ongeveer zeventig zware vrachtauto's mee. maar in totaal telde het eerste van de drie dagelijks konvooien op deze dag vijfhonderd trucks. Daar waren 1-tonners bij, maar ook donde rende reuzen van de weg op 24 wielen, die even zwarte rook door grote pijpen boven de cabine uitla ten als een locomotief. Boven de colonne hing een grijze, soms zwar. te lucht van al die uitlaatgassen en als twee colonnes elkaar ont moetten. moesten alle auto's hun lichten volop aansteken, zo duister werd het op klaarlichte dag. Het radiocontact van de ver schillende begeleidingsauto's met de opeenvolgende controleposten Charley Peppa werd geen ogenblik onderbroken. Boven de colonne vlogen lichte verkenningsvliegtuig- jes en helikopters af en aan. Toch komt het nog voor dat vanuit het dichtbegroeide terrein langs de weg plotseling schoten knallen. Tenzij er voertuigen onklaar ra ken of gewonden vallen, rijdt het fe-f, - i - :M M y i konvooi door. De helikopters van de 'First Aircav', de eerste divisie luchtcavalerie, worden van Aha Ke uit opgeroepen en leggen een trommelvuur uit de lucht over de terreinen langs de weg. Bovendien zijn er op regelmatige afstanden vaste controleposten. Ik vroeg me af, kijkend naar d* dorpen langs de weg, waar wuiven de kinderen en glimlachende vol wassenen ons allervriendelijkst be groetten: zou dit vriend of vijand zijn? Niemand kan het zien. Deze dor pen, en zeker die een eindje meer van de grote weg af, behoren im mers tot Vietcong-gebied. Overdag komen de Zuidvietnamese rege ringstroepen en Amerikaanse pa trouilles (de laatste met zakkenvoj caramels en sigaretten om uit te delen, want zo zijn de Amerikanen: gul en hartelijk.) 's Nachts kan er een Vietcong-patrouille verschij nen, misschien pas aangekomen of pas versterkt langs de Ho Tsji- minh-weg. Dan wordt er weer een brug opgeblazen en een mijn ge legd of een paax waaghalzen gaan in het hoge riet langs de weg in stelling liggen wachten tot het eerste konvooi verschijnt. "Helmen op, wapens gereed hou den' staat op ettelijke plaatsen langs Route 19. Het rijn deze on gewone verkeersborden die de be zoekende journalist (zonder helm, «n alleen gewapend met zijn bat pennetje) wel eens onderzoekend in het struikgewas doen turen. Maar de Vietnamezen die hy riet, zijn keurig op hun velden bezig, waar de rijst aan het eind van het regenseizoen hoog in de aren staat, of ze tonen hun. breedste glimlach. •Altijd als lk hier rijd,' zegt soldaat Robert Merkie uit Pennsylvania, die nog nooit buiten zijn staat was geweest en nu in het verre Vietnam een jaar moeten dienen, 'altijd als ik hier rijd, denk ik: wat zou het ondanks al die bescherming ge- makkelijk 'rijn een hlnderlaagje op- zo'r. begroeide heuvel te leggeni Zei hij het om mij een beetje op stang te jagen? In elk geval was ik niet ontevreden toen we na vier uur rijden over de eerste 75 km in Ahn Ke waren, want daar verliet ik het konvooi HEINENOORD Heinenoord is vrij zeker de eerste gemeente in Ne derland die een goedgekeurde begro ting voor 1967 heeft. Vrijdag ont ving burgemeester P. Groeneweg de begroting uit Den Haag met de me dedeling, dat deze in de vergadering van GS van 12 oktober ongewijzigd is goedgekeurd. En dat terwijl de raden van veel andere gemeenten zelfs nog geen bilk in de begrotingen van hun ge meenten hebben kunnen slaan Da gemeentesecretarie die mede dit „record" vestigde, bestaat uit drie BRECKENRIDGE, Texas (Reuter) Een 95-jarlge miljonair uit Texas, Otis Birch, mag zijn laatste levens dagen slijten me. zijn nieuwe 57- jarlge echtgenote 'en vroegere ver pleegster, Pearl Choata, zo heeft een rechter te Breckenridge In Texas be paald. Volgens da rechter U de bewering van Blrchs verwanten, als zou de voorheen al zeven maal getrouwde pearl de miljonair naar Oklahoma hebben ontvoerd om hem daar te dwingen met haar te trouwen, on gegrond. Birch is bijna blind, doof en verlamd. Zijn vroeger» echtgenote |a drie weken geleden overleden. De vermoedelijke dader ,de 22-ja rige J. F. uit Bergen op Zoom ts aangehouden. Volgens de politie beeft hij reeds een bekentenis afge legd. Om half vier in de morgen kwam het eerste alarm bij de brandweer. In de St. Jozefstraat stond een vrachtwagen van een kermis-exploi- tant in brand. In de wagen '«gen de zeilen opgeslagen van een attractie- tent. Toen de brandweer volop niet het blussen bezig was, zag men een vuurgloed boven de vismarkt. Daar stond een grote sensatie-tent in lich terlaaie. Pan deze tent bleef niets over. Daar er geen wind stond, kon den er omheen staande tenten wor den behouden. Terwijl de brandweer hier nog aan het blussen was kwam het derde alarm. Nu loeiden vlammen op Ran de andere kant van het kermisterrein, waar weer een tent brandde. Er was even sprake van paniek omdat de brandende tent die tussen vele salon- en pskwagens stond seer moeilijk te benaderen was. Nauwelijks was de paniek bezwo ren of een vierde brand diende zich aan jau op de Grote Markt, waar ook kermistenten stonden. Ditmaal stond een brievensporttent In brand, ook een vrachtwagen ernaast werd een prooi der vlammen. De verdenking viel al spoedig op «*n 22-Jarige Inwoner van de stad, die op de terreinen was geaien en dronken door de recherche werd aangetroffen. Hij zon reeds bekend hebben. Een motief voor rijn daden kon hij niet geven. Donderdagnacht was reeds een eerste poging tot brandstichting ge daan. Een salonwagen, waarin vier kinderen sliepen, was toen aangesto ken. Een van de kinderen werd ech ter bij tijds wakker en begon te huilen. De vader van het kind schrok wakker en wist erger te voor komen. Een poging om een pakwegen in brand te steken mislukte toen. Na deze twee pogingen stelde de politie een extra bewaking in. Zon dagmorgen om half vier rukte een ploeg van extra-politiebewaking in. Even later zou de nieuwe ploeg op tomen. In de korte tijd dat de extra bewaking ontbrak heeft de pyromaan toegeslagen. DJAKARTA (AF) Omar Dhani zal half november in Djakarta voor het buitengewone militaire tribunaal moeten verschijnen voor zijn even tuele aandeel in de mislukte staats greep van vorig jaar. WASHINGTON (Reuter, AFP) De communicatiesatelliet Early Bird 11, die op 26 oktober boven de Stille Oceaan werd gelanceerd ,is niet in de gewenste baan gekomen. De raket aan boord van de satelliet, die de el lipsvormige baan in een cirkelvor mige moest veranderen, gehoorzaam de zondag niet aan de „bevelen" die van de aarde af werden gegeven. Het was de bedoeling dat de Early Bird II met een gelijke snelheid als de aarde zou draaien om zodoende boven de Stille Oceaan te blijven. De satelliet moest het gebied van de Stille Oceaan betrekken in een wereldomspannend commercieel ver- bindingsnet. Het is nog niet bekend, in wat voor baan zij nu is gekomen. Early Bird I. die op S april 1965 werd gelanceerd, heeft sindsdien ge fungeerd als relaisstation voor tele visieuitzendingen en telefoongesprek ken tussen Noord-Amerika en Euro pa. De Russische maansatelliet Loena 12. zwijgt sedert zondagavond 18.15 uur, In Jcdrell Bank, waar de grote Britse radiotelescoop twee of drie signalen van de Loena 12 per uur ontving, is sedert die tijd niets meer gehoord. DEN HAAG, (ANP) Doordat Franse douanebeambten behalve op dinsdag (allerheiligen) ook vandaag vrij blüken te zijn, hetgeen de Neder landse organisaties voor het wegver voer niet bekend was, hebben zich rijen vrachtauto's gevormd aan de Belgisch-Franse grens, waar goede ren niet worden ingeklaard. De ver wondering over deze onaangename verrassing is in vervoerskringen groot. Over de situatie verneemt onze verkeersredacteur nog, dat de NTWO, de Nederlandse Internationale Weg- vervoersorganisatie in Den Haag, de bemiddeling heeft ingeroepen van de Nederlandse ambassade te Parijs. Deze heeft van het Franse minis terie van Financiën vernomen, dat in ieder geval een hulpdienst aan de grens aanwezig zou zijn. Hiervan is in de praktijk echter niets gebleken. De stremming geldt beide zijden van de grens, waar de auto's blijven staan, ook de vele Nederlandse trans porten. die aan bederf onderhevige goederen vervoeren. CARACAS (Reuter' De Vene zolaanse nationale garde heeft zon dag een militaire opstand tegen de legering van president Raul Leoni neergeslagen. De leider van de kort stondige rebellie, die ln een oplei dingsschool voor officieren in Ramo Verde, dertig km van Caracas, uit brak, werd doodgeschoten. In een communiqué van het Mi nisterie van Defensie, dat niet spreekt over de aanleiding tot de op stand. wordt nog gezegd dat de pa- ging is mislukt doordat de rebellen geen steun vonden. K*op hoek UI ABBKIPIKSFSka Ook dit jaar is bont weer de grote najaars-mode, nog meer toegepast dan vorige jaren en natuurlijk nog verfijnder en ge raffineerder in luxueuze bont mutsen. Morgen houden wij een speciale verkoop van deze bontmutsen in imitatie nerts en bisam, uit de normale serie van acht gulden... voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Imitatie bontmutsen In nerts en bisam en in de kleuren bruin, beige en wit, voor h GMit tel. of schrift, best ETTEN-LEUR (ANP) Als er niet tijdig maatregelen worden getroffen, dan zal West-Brabant aan het eind van het jaar zeven percent werklozen tellen. Nu heeft dit gebied al een werkloosheid van 3,5 percent. Dat is veel meer dan het landelijk gemiddelde van 1,04 percent. De sombere woorden zijn van bur gemeester A. J. A. Oderkerk van Etten-Leur. Bij de opening van een nieuw bedrijf in zijn gemeente klaag de hij over het slechte industrialisa tiebeleid. Er vestigen zich weinig nieuwe be drijven, maar daarentegen neemt her kwaad van de uitleenbedrijven ge weldige vormen aan en de uitvoering van de wet op de uitleenbedrijven blijft maar uit. Er werken ln Westelijk Brabant thans veertig uitleenbedrijven. Zij lenen zo'n 1500 arbeiders uit, meestal aan de havens van Antwerpen en Rotterdam en ze verdienen daaraan gemiddeld vijftig gulden per arbeider per week. Deze 1500 mensen hebben geen en kele rechtszekerheid en zij vormen de potentiële werkloosheid van het gebied. „Wij zijn weer noodgebied", zegt burgemeester Oderkerk. „Er werken nu 6000 mensen ln eigen streek, maar er zijn 4000 pendelaars. NEW YORK (Reuter) De poli tie van New York heeft een voor bereide terreuractie van rechtse ex tremisten verijdeld. Twintig mannen zijn gearresteerd. Twee vrachtwa gens vol wapens, munitie en spring stoffen heeft men ln beslag genomen. De gearresteerden maken deel uit van de „minutemen"-organisafcie. De prijswinnaar* van de jmasri van 21 oktober zijn thans bekend. De 2 transistors vleien ten deel aan: De heer L. v. Boastraaien, Laren- steinselaan 15 e, Velp (Old), heer H. J. Bonsema, Benth straat 53", Amsterdam-W. De 15 KLM-koffer* zijn voor: 1. De heer Th. De Vree, Hondiue- straat 67b, Rotterdam; 2. De heer M. Beekhulzen, Mlerkerkestraat 152 Rotterdam; 3. De heer B. Ruerinkj Jac. Reviusstraat 22, Deventer; 42 Mevr. Bijl v. d. Berg, Falsterkampj 10c, Rotterdam-Z; 5. De heer M. O.J Harms, L. v. Vlaanderenstraat 11'",i Amsterdam-W; 6. De heer R. d» Groot, Thorbeckestraat 49, H. I.-: Ambacht; 7. de heer J. Middelkoop.; Alexanderstraat 13, H'veld- Gies- sendam; 8. De heer J. Vos, Olöcn-, have 8, Emmen; 9. Mevr. de Bes, Prof. Huartlaan 20, Eindhoven: 10. Mevr. Cornelissen, Leeuwerikstraat 43, Haarlem; 11. De heer L. D. G. Knipscheer, Lohmanlaan 41. Gro ningen; 12. Da heer H. Schinkel,' Dubbele Buurt 16, Purmerend; 13 .j Mevrouw A. Sweijlng-Kleefstra, Stoeterijstraat 1, Borculo; 14. Mev-i rouw L. Gossen-Houssart, Jac. v„ Arteveldestr. 20" Asd-W.; 15. Mevrj de Pruis, Seyse Kuiperplantsoen: 27 Amsterdam-Sloterm. J ft VIfl IENK DEEG .Nft ViE RATAPL UI EN IE' OjSZkPON NI NOEN TOKIO (Reuter.) In Japan ls maandag een MlT-l-raket gelan ceerd ter beproeving van de corsta trap van deze vaste-brandstofraket, die in 1968 een kunstmaan omhoog moet brengen. De drie bovenste trappen van de 23 meter lange ra ket waren met staal gevuld in plaats van brandstof.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 2