AvdA-fractievoorzitter drs. J. H. Simons neemt de tchiedamse investeringen onder de loep.. p on i nabouw komt niet in gevaar IP ,We zullen veel moeten leren...' wrm GROTE MATEN Vj Wensenkoning' drs. J. Houtman: ,Stil, ik ben aan het woord ,Geef behoor i k cachet aan winkelpromenade5 B.E.Coüê Franse les Carillon Rijnmond r tlYAKtf1\YU\I WAAR DAT WIEL DRAAIT VERPLAATST naar HOOGSTRAAT 10 (i.o. DE GRUYTER) HEROPENING VRIJDAG A.S. Agent haalt kind uit sloot „Twaalf keer blauii met Burgerlijke Stand I SCHRIJF MAPPEN I A. Roede (b.p.) Enorme sortering MCXDEMASAZUrJ Naaimachinehuis FA. Ml EP VAN LEEUWEN Naaimachinehuis FA. Mi EP VAN LEEUWEN „Wensenkoning HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 NOVEMBER 1968 F O (ADVERTENTIE) ZÜID-HOLLANBSCHE SASÏÖÖRBÖBK1UNDEL PASSAGE SCHIEDAM Onzindelijk betoog' (ADVERTENTIE) pagina 1 JAPONHEN - MANTELS - BLOUSES ROKKEN, ENZ, maten 46 t.m. 61. Pot je vormen' UoctrgerecaxcMjj is hel halve- werk.' Blacks. Decker boormachines. reeds vanïij j HOOGSTRAAT 69 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) „Stil, ik ben aan het woord!" Met zijn vuist kracht bijzettend aan zijn betoog riep dit de WD-fractievoorzitter, drs. J. Hout man «oensdagavond uit toen hij tijdens zijn dupliek van zijn algemene peschouwing voor de Schïedamse bcgrotb de gemeenteraad door een interruptie van een raadslid even werd onderbroken. Het was kenmerkend voor de felheid, waarmee drs Houtman in tweede instantie over de gemeentelijke zaken sprak, „Ik ben het gedeeltelijk wel en gedeeltelijk niet met de antwoorden van het college eens", zei hij en verweet wethouder Van Bocliove, die hem op een paradoxaal betoog had betrapt, te willen „snieren" in de richting van de VVD-fractie. ADVERTENTIE maakt bekend dat zij vanwege STADSUITBREIDING IN SCHIEDAM haar zaak HEEFT VAN DE BROERSVEST 43 ALS OPENINGSATTRACTIE GEDURENDE DE MAANDEN NOVEMBER EN DECEMBER BIJ AANKOOP VAN EEN NIEUWE NAAIMACHINE EEN WAARDEVOL CADEAU HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELEF 269737 ZIE DE ETALAGES Verouderd (ADVERTENTIE) GOED GEKLEED GEKLEED Windóot >u.ist Waa 4zaarnheid blijft geboden! Sinds 1959 geeft men in Schiedam op de lagere scholen, waar de leer lingen worden opgeleid voor h,b.s. en gymnasium, geen Franse les meer. Psychologische en pedagogische mo tieven gaven destijds bij het gemeen tebestuur de doorslag. De PvdA-wethouder van Onderwas, mej. G. de Graaff. zei dit m ant woord op het betoog van de WD- fractieleider drs. J. Houtman, die op grond van een raadsbesluit van 1925 school G2 (opleidingsschool! weer wil invoeren. Drs. Houtman wil dat alle lagere schoten opleiden voor h.b.s. en gym nasium, wat natuurlijk niet uitvoer baar is. Daarom moet volgens hem althans school G2 de taak krijgen voor het voortgezet onderwijs op te leiden. Ouders hebben dan bij zo'n school de zekerheid, dat hun kind een op dit doel gericht leerprogramma krijgt. In dit kader gezien begreep hij niet, waarom er geen Franse les meer wordt gegeven. Volgens zijn gegevens sturen vele ouders hun kinderen naar privélessen in de Franse taal. „Dat ls dan weggegooid geld." stelde mej. De Graaff laconiek vast. In eerste instantie had zij een ve.keerd argu ment (Frans niet meer zo belangrijk etc. gebruikt, maar nu hielp zij de heer Houtman uit de droom. „Het is allemaal verouderd. Franse les geven op de lagere scholen be tekent de klok terugzetten. Het is bo vendien gebleken, dat er binnen drie maanden op de h.b.s. geen enkel ver schil te bemerken is tussen kinderen, die Franse les op de lagere school hadden genoten en de leerlingen, die dit hadden ontbeerd. Het leerpro gramma op de lagere school is toch al overladen. We zijn blü, dat we van het Frans verlost zijn." (Van een onzer verslaggevers) „Waakzaamheid blijft geboden!" Tot deze conclusie kwam de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Schie- damse gemeenteraad, drs, J. H. Simons woensdagavond tijdens de voortgezette begrotingsvergadering, waar hjj in tweede in stantie een aantal kernpunten van het gemeentelijk beleid onder de loep nam. Drs. Simons zei dit met het oog op de investeringen van de gemeente Schiedam, die helaas achterblijven bij het landelijk gemiddelde, waardoor het voorzieningspei' in gevaar komt. j 1, Schiedam is enkele jaren ge leden een stichting gevormd, die tot doel heeft het carillon van de Grote Kerk In ere te hersteilen. Drs. Houtman heeft gepleit voor meer ge meentelijke steun aan de stichting. Argumentengrote toren en carillon zyn eigendom van de gemeente. De gemeente heeft de plicht dit eigen dom te onderhouden. Daarom moet er een goede samenwerking zijn en dient er meer bekendheid te worden gegeven aan de taakstelling van de stichting. Mej. G. de Graaff vertelde, dat mr A R, H. A. Blaisse "an de Nieuwf Haven .Voorzitter is -Van de stichting en gaarne bereid is' Iets" óver hét cdrlllon en het werk van de stichting te vertellen. Met drs. Houtman wachten we diens lezing belangstellend af. jVfatuurlijk is tijdens de Schle- damse begrotingsvergade ring ook het openbare lichaam Rijnmond aan de orde geweest. De heer B. E. Collé (c.p.n.) was er nogal sceptisch over. Hij ziet in Rijnmond een bedreiging van de gemeentelijke autonomie. Op de vraag van mr. Schmeler (k.v.p.) hoe hij deze uitlating nu kon rijmen met zijn lidmaatschap van de Rijnmondraad, kon het communistische raadslid xot» zijn. „Ik ben het als gemeente raadslid toch ook niet altijd ons met het college van burgemeester en wethouders. In de Rijnmond ben ik het nu niet eens met de gedeputeerden en dat zal ik ze binnenkort, wel vertellen..." Een ander geluid Het burge meester Roelfsema hore. ot ieders verrassing kondigde hij aan het onderwerp Rijnmond te zv'- len aansnijden In zijn op 2 janua ri 1967 te houder nieuwjaars rede. ...Als ik er dan maar wat op mag zeggen" stelde drs. Houtman 'v.y.d.) .en onze fractie ook' zei den de heren Boerman (p.v.d.a.) en Colle (c.p.n.! De burgemeester keek bedenke- lj». „Als u het in discussie wil brengen, kan Ik er niets over zeg gen In de nieuwjaarsrede, want die is altijd voor eigen verant woordelijkheid van de burge meester. In discussie brengen be tékent ook schriftelijk voorberei den. Dan geloof ik maar, dat ik ervan af zie en er wellicht eens iets over schrijf in een tijdschrift. Het wis maar een proefballonne tje". De burgemeester besloot ten slotte een en ander nog eens te bezien. Het zou een studie wor den over agglomeratieproblerr - n, waarin hij zich al geruime tijd heeft verdiept., We zijn het met de heer Roelf sema eens, dat bij eeri discussie in de raad eerst bepaalde zaken moeten worden geconcretiseerd. Dat vergt tijd en moeite. Toch is het interessant te vernemen wat de uit Groningen afkomstige bur gemeester ove» Rijnmond denkt. De woensdagavond gehouden dis cussie moet hem niet weerhou den het onderwerp in zijn nieuw jaarsrede aan te snijden. Met cij ter materiaal over 1956 en 1965 toonde hij aan. dat de -prijsstij ging van 67 yt. in Nederland studs 1S56 in feite de investeringen van f 17,6 miljoen terugbrengt tot 10,1 miljoen, zodat men 4.3 miljoen ten- achter blijft hi] 1956 toen 14,3 mil joen werd geïnvesteerd. Daarmee was de teruggang duidelijk ge schetst en vroeg de PvdA-fractie- voorzitter terecht om voorzichtig heid. Mr. P. van Bochove (p.v.d.a.) (Van een onzer verslaggevers! De K VP-wethouder van 17onivg- ditnU 'en Techmscfie Bedrijven, mr. Af, M van Kinderen ziet thans geen noodzaak om het vsomngbeleid van de gemeente Schiedam te wijzi gen. Hij zei dit in antwoord op de door drs. J. il. Simons (p.v.d.a.) in tweede instantie gehouden algemene beschouwing. .Jir is geen enkele on gerustheid bij het college over het huidige tempo. We komen niet m gevaar. Ook voor mr. Van Kinderen is het door drs. Simons geschetste beeld van een volgebouwde stad, waarin geen huizen meer beschikbaar zijn ter vervanging van de huizen of krotten, die men wil opruimen .on aanvaardbaar. Met ..rs. Simons was de wethouder het eens, dat dit zou kunnen leiden tot de situatie, waar in men noodgedwongen nog een lange reeks jaren opgescheept zit met Krotte. omdat men geen oplossing weet voor de mensen, die deze be wonen. Mr. Van Kinderen stelde voorts, dat de gemeenteraad op aor- te termijn net structuurplan voor Schiedam zal moeten behandelen. Over de mogelijkheid om tn over leg met huiseigenaren te komen tot verbetering van de particuliere wo ningen zei de wethouder, dat men dan zeer zeker ook rekening moet houden met hei feit. dat die zoge naamde oude huizen wel eens in een saneringsoebied zonden kunnen lig gen. ,.Men kan dan de huisbazen niet dwingen om grote kosten te maken". SCHIEDAM Geboren: Hans E.. v G.'A. Geertsma en L. M. H. Ros bergen; Annemiek d vL. Rodenberg én H. Konlngs. Overleden: G. van Kampen, 73 jr.. wed. Groenewegen; W. Oostrum, 86 jr.; R. van Rutten, 77 jr. I Dringend verzocht h(j de PvdA- wethouder van Financiën, mr. P. v. Bochove. een mvesteiingsnota sa men te stellen, zodat men een dui delijk inzicht :n de financiële moge lijkheden zal kunnen krijgen. Ook vroeg hij de wethouder toch vooral te trachten gelden te vinden voor het onderhoud van straten en piei- nen. dat zo'n enorme achterstand heeft. Drs. Simons betoogde, dat er wellicht een .ets groter bedrag uit de saldi-reserve kan worden geput, welke dan nog boven het peil van 1962-1964 zou biuven. Ook dacht de socialistische woordvoerder aan de mogelijkheid om de voorzieningen via de kapitaalsdienst te effectueren, Zich richtend tol de VVD-fractie- leider drs. J. Houtman verweet hij deze enerzijds bezuiniging te willen voorstellen, maar anderzijds een groot aantal wensen te willen' ver wezenlijken. JDat is een beetje on zindelijk betoog", aldus drs. Simons, die vroeg of de heer Houtman een financieringsplan had of kon aan duiden hoe er bezuinigd moet wor den. Nogmaals bracht hij de woning- kwestie aan de orde. Ten aanzien van de particuliere huiseigenaren op perde hij, dat de gemeente eventueel hand- en spandiensten moet verrich- Burgemeester H. Roelfsema (Van een onzer verslaggevers) Twee surveillerende politiemannen zagen woensdagmiddag in een sloot langs de Groenendijk te Rotterdam een kind liggen. Het meisje, de zes jarige Betty van der Linden lag onder water, Een van de agentenstapte In de sloot en bracht Betty op het droge. Zij bleek mét bewusteloos te zijn en voelde zich ook verder goed, zodat zij aan de zorg van haar aan de Groenendijk wonende ouders werd toevertrouwd. (Van een onzer verslaggevers) „We zullen nog veel moeten leren en daarom heb ik iveinig te zeg gen". Dat zei tijdens de voortgezette be- grotingsvei-gadering van de Schie- damse gemeenteraad het enige over gebleven lid van de raad voor de Boerenpartij, de heer A. Roede. Terloops rekende hl) nog even af met het langdurig betoog van mevr. J. H. H. Gerding-Eggink (p.sp.). die opnieuw haar „stokpaardje" be reed zonder eigenlijk een construc tieve bijdrage aan het gemeentebe leid te geven. „Zij heeft veel gezegd, maar er is weinig uitgekomen"? al dus de heer Roede, die verder waar schuwde tegen de bouw van te veel dure woningen, die by gebrek aan gegadigden 'eeg staan. Het Boeren partijraadslid kondigde verder aan, dat zijn partij in Schiedam zal trachten mee te werken aan een constructief beleid. „We zullen veel luisteren mijnheer de voorzitter", aldus zbn laatste opmerking. X-. als eerste antwoord op deze rupliek. Hij deed zijn partijgenoot toezegging, dat er een investeringsnota zal wor den opgesteld. Aan het onderhoud van straten en pleinen wilde de wet houder hoge prioriteit verlenen. De ideeën over de saldlreserve en de kapitaalsdienst zal de wethouder on derzoeken, „maar", zei hij, „erg op timistisch ben ik niet!" Over de investeringsnota merkte mr. Van Bochove nog op: „Zolang de kapitaalmarkt zo potdicht is moe ten we bedenken, dat het altijd er gens „gokken" blijft. „De financiële toestand," aldus de wethouder, „is beroerd, tenzij men bereid is offers te brengen". i BROERSVEST 111 SCHIEDAM TELEFOON 26 74 18 Drs. J. H. Simons (p.v.d.a.) ten om deze huizen op te knappen. Overleg met de huiseigenaren acht te drs. Simons zeer noodzakelijk. In dit verband wees hij nog even op het artikel in Het Vrije Volk van woensdag 23 november over de wo ning Aleidastraat 110 b, dat aantoon de hoe brandend de gehele kwestie is. Binnenkort zal het bestuurscollege bij de raad twee nota's indienen, die de cultuur en de sport behande len. „Zonder een investeringsnota ontbreekt ons elk inzicht," zei hij met nadruk. Jn die note's zal een aantal wenselijkheden worden opge somd en die investeringsnota geeft daarbij een beeld van de financiële mogelijkheden. Dan weten toe hoe ver de polsstok reikt". Drs. Simons achtte het noodzake lijk, dat er bij voorbeeld voor de sport langzamerhand een „potje" wordt gevormd, waaruit de gemeen te eventueel zal kunnen putten als er iets extra's moet worden gedaan. Bij het onderwerp Stadssanering1 en de Woningbouw vroeg de PvdA- fractievoorzitter welk beleid het col lege voert. Oook het Industrie-uitglf- tebeleid kreeg zyn aandacht. ,31edt 't huidige industriële patroon, in ver band met de vele ontslagen «Iders in het land, de juiste kansen? 4 Mr. P. van Bochove (p.v.d.a.) gat (ADVERTENTIE) Zie de grote Black Sz Decker- advertentic in kleur elders in dit blad. Ook de aanval van drs. Simons (p.v.d.a.) nam de Uberale woord voerder zeer ernstig, want deze had hem ook verweten, dal hij ener zijds het financiële beeld somber inzag, maar anderzijds vele wen sen uitte. Drs. Houtman maakte duidelijk, dat hij wel degelijk Inziet, dat zijn wensen, zoals kunstijsbaan, zwem bad (overigens leven die ook bij de Partij van de Arbeid red. HW) op dit moment geen haalbare xaart vormen;Maar daarom-kan ik ze toch wel als wenselijkheden aan duiden?, vroeg hij.. ietwat korzelig. Meteen volgde hierop sen aanval op de PCG-fractie, die hij uitdaag de eens duidelijk onder woorden te brengen, welke beginselen zij na streeft. „Van u weet Sk niets af. U kunt toch niet het land regeren met de bijbel in uw hand?" Doe lend op een door de heer S. Kuiper (p.c.f. gebezigde woordspeling, die feet rijk had vergeleken met de na tionale kip, die eieren (geld etc.) legt, vroeg de heer Houtman: „Wie slacht de kip, of Uever wie fokt ze?" Reagerend op de opmerking van mr. Van Bochove, dat de WD-op- vatting over het openbaar vervoer („bussen van centrum naar winkel wijk") verouderd waren, vroeg hij, wat de winkeliers dan zouden moeten doen met hun dure investe ringen als de Schïedamse bevolking meteen naar het Rotterdamse cen trum wordt vervoerd zonder de mo gelijkheid om in Schiedam per bus te kunnen winkelen. H(j bepleitte opnieuw een frequen te busverbinding tussen de win kelcentra in de nieuwe wijken en de Schïedamse binnenstad, „We wil len geen tram in Schiedam, wel een metro" zei hij met nadruk. Vervolgens wees drs. Houtman de KVP-wethouder van Woningdienst. mr. M. J. M. van Kinderen op de ietwat .slechte straatverlichting. „De lichtsterkte in de straten neemt af" constateerde hij. Ook de woonwa gens bracht hij weer ter sprake. Zich richtend tot de betrokken wet- houder, de heer M. Eykenaar (p.c.g.) zei hij te begrijpen, lat het een moeilijk vraagstuk is. Maar er moet nu iets gebeuren, nu. Want het gaat daar niet goed." Tegen burgemeester H. Roelfsema zei drs- Houtman, dat de Koren beurs welke men wil gebruiken voor het onderbrengen van de afde ling Bevolking, ook een oud gebouw is. Onder nog dan de Spaarbank, aan de Lange Haven, waar de bur gemeester de ambtenaren ook niet wil huisvesten. Verder achtte hij het gewenst, dat de gemeente ten aanzien van een kunstenaarscentrum rondom het Zakkendragershuisje zelf met plan nen komt en niet gaat wachten op een gesprekspartner. „We moeten (Van een onzer verslaggevers) Het is deze week tijdens de JJ begrotingsdebatten van de m Schïedamse gemeenteraad al enkele malen voorgekomen, dat JJ de verschillende fractievoor- zitters elkaar met 'politiethe plaagstootjes' uit hun tent JJ trachtten te lokken. a Hei, zijn overigens zeer ge- J moede) (jke discussies, waarbij men probeert elkaar met 'bon mots" de loef af te steken. De JJ heer B. E. Collé (c.pn.) doet daarbij niet onder voor zijn partijgenoot in de Tweede Ka- m mer, de heer M. Bakker, die vrijwel altijd de lachers op zijn hand heeft. In- het subtiele ïj woordenspel Is het enige com- munlstische gemeenteraadslid van Schiedam zeer bedreven. a Dat bleek woensdagavond toen drs. J. H. Simons <p.v.d.a.) de VVD-fractievoorzitter, drs. J. JJ Houtman uitdaagde eens dui- deiijk aan te geven hoe deze dacht bejiaalde plannen te li- JJ naneieren. De laatste viel weer de heer S. Kuiper (p.cg.) aan, die ietwat JJ schampertje» over bepaalde po- htieke stromingen, zoals Tien over Rood. Elf over Roze en 0 66 had gesproken. De heer a Houtman vroeg de heer Kuiper 1 dringend nu eens duidelijk het JJ standpunt van de Prot.-Chr. Groepering uiteen te zetten. "Van u weten we het niet meer. JJ Denkt u nu in socialistische of a liberale richting? D kunt toch B niet het land met de bijbel in a uw hand regeren?' a De heer Collé mengde zich ,s zeer handig in dit debat en pa- JJ reerde de aanval van de heer Kuiper met de opmerking, dat uit diens kringen ook de bewe- JJ ging Negen over .Zwart voort- a komt, zoals de Arjoa die sa- menstelde. Doelend op func- JJ tie van da heer Houtman (in a het dagelijks leven directeur 's: van de Schïedamse Alcohol- J fabriek) en diens pleidooi voor 't behoud van de naam Schie- damse Jenever zei de heer Col- lé tot grote hilariteit van de gemeenteraad, dat hij zich kon voorstellen, dat bepaalde perso- JJ nen hun voorkeur zouden ge- ven aan propaganda voor dé actie Twaalf keer blauw. het zelf aangeven. Dan komen er genoeg mensen, zelfs uit andere'ge meenten. Een enquête onder de Hoogstraat winkeliers heeft aangetoond, lat 103 middenstanders voor het iedere dag tijdelijk sluiten van deze win kelstraat zijn, achttien winkeliers waren tegen dit plsuct en acht had den geen mening. Met andere woor den: de winkeliers willen van de Hoogstraat een promenade maken en de gemeente moet in dat géval voorzieningen treffen. Haal b.v. die trottoirs weg. Geef er een behoorlijk cachet aan." In antwoord op deze beschouwing zei wethouder van Bochove in 'het geheel niet te hebben gesnierd m de richting van de Uberale hoek. „Althans daarvan ben ik me niet bewust. Ik heb alleen gezegd, dat u een groot aantal wensen op uw lijstje had staan. U was van alle raadsleden de „wensenkoning". - De wethouder bleef wel op het standpunt staan, dat de opvattingen van drs. Houtman ten aanzien .van het openbaar vervoer „verouderd" zijn. Per se was mr. Van Bochove het niet eens met het plan om spe ciaal ten behoeve van de winkeliers buslijnen te creëren. Wel maakte hij duidelijk, dat ook het Schiedamse ge meentebestuur bij een busverbinding tussen de nieuwe wijken en liet Rotterdamse centrum niet denkt aan een bus, die buitenom naar de Maasstad rijdt. Natuurlijk zou 2o'n bus ook het centrum moeten aan doen, maar dan heeft men toch nog het voordeel niet te hoeven overstap pen op een tram, zoals dat thans ge beurt: Wethouder mr. M. J, M. van Kin deren veronderstelde, dat de ver minderde lichtsterkte in de Schïe damse straten waarschijnlijk te wij ten is aan ouderdom van het mate rieel. De heer M. Eykenaar (p.c.g.) ad viseerde de WD-fractievoorzitter om ook zelf eens een kijkje te ne men* op het woonwagenkamp, maar verheelde niet, dat er inderdaad wat moet gebeuren. De burgemeester stelde, dat de Korenbeurs zonder veel moeite ge schikt kan worden gemaakt voor de afdeling Bevolking. De spaar bank staat leeg en is een afgedankt gebouw en dat moet men niet toe wijzen aan onze ambtenaren. De suggestie van drs. Houtman om zelf met een plan voor een kunstenaarscentrum te komen wees de burgemeester van de hand. „We kunnen niet buiten deskundigen; m dit geval is er wel een gespreks partner nodig, die kan zeggen hoe het allemaal moet worden gebouwd. Ten aanzien van de promenade in de Hoogstraat zei de burgemeester, dat de trottoirs in ieder geval moe ten worden gehandhaafd met het oog op het feit, dat de straat even tueel toch nog enkele uren voor het verkeer open gaat, met alle daar aan verbonden consequenties. Een stoep is dan zeer belangrijk is DOOR HERENCONFECTiE MGR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM MAASSLUIS Indien zondag de wedstrijd van VOL I niet doorgaat, organiseert de supportersvereniging zondagmiddag in het clubhuir een kïaverjastóemooi. Jeugdige leden kunnea dammen, tafeltennissen en dominoën.

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1