stra spreekt maar toch gezellig Dijkgraaf dringt aan op nader overleg Schutsluis Schiedam noj^ zwak punt in waterkering Vrouw (71) aangereden IJÉÜGDIGE Sloop 9 6 7 MERCURIUS Opnieuw moeilijkhedenzodra andere dominee in Krijger kerk verschijnt Kersverse wethouder opent kijk-koop- kunst-expositie Smit-Lloyd 10 overgedragen Extra-controle verlichting SUCCES- en KANTOOR AGENDA'S JAPONNEN s WEGWIJZER VOOR 'N NUTTIG CADEAU 12.9ST 7.50 21.75 1.95 31.50 5.50 45.00 12.95 29.75 11.95 105.08 2.25 15.50 10.00 11.50 17.95 62.50 36.50 62.50 10.75 (Fhoogstr.l 84-186 schledamSj SET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 NOVEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) Er dreigt een schisma (scheuring) in de gereformeerde kerk in Schiedam te ontstaan met als inzet ds. \V. A. Krijger, die per 1 december eervol ontslag heeft gekregen en inmiddels een beroep lieeit ontvangen van de kerk te Wierden in Overijssel. Het ziet ernaar uit, dat de predikant dit beroep zal aanvaarden. Daarmee verliest Schie dam een dominee, die als sociaal voelend mens alle achting verdient en een belangrijke staat van dienst heeft. PAGINA Lange Haven 77-79 Telef. 26 8812 Schiedam Jarenlange klachten (Van een onzer verslaggevers) „Als het vanavond nog zo regent, vrees ik het ergste...." Ter~ wijl de regen tegen de felverlichte etalage van zijn bedrijf tikte zei dit vanmorgen een van de Schiedamse winkeliers, die het op de eerste Sint-Nicolaaskoopavond razend druk hebben gehad. Tussen de buien door deden de Schiedamse huisvrouwen gisteravond hun inkopen. Het was geen slecht begin in tegen stelling tot Rotterdam, waar de eerste koopavond letterlijk in het water viel. (Van een onzer verslaggevers) In de najaarszitting van de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Schieland, die dinsdagmiddag in het gebouw aan de Eendrachtsweg in Rotterdam is gehouden, heeft de dijkgraaf mr. U. G. Schilthuis er zijn teleurstelling over uitgesproken dat er nog steeds geen ontwerp voor de schutsluis te Schiedam tot stand is gekomen. Veeinarkt Rotterdam (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM (ADVERTENTIE) in grote maten J MODEMAGAZIJN tl Hmiiminn t avMBiii' nrivnwnim m Jnafjli Tegen vervuiling Plotseling overleden Burgerlijke Stand Al meer dan 12.000 nieuwsgierigen zakten af in metro station Dilemma's Meer geld Pensioenrechten (ADVERTENTIE) En U kunt het altijd ruilen woninginrichting tel,26 75Sl NRT speelt Wolkers1 W egens sterfgeval ARBEIDERSPERS Scheuring dreigt in Gereformeerde Kerk (ADVERTENTIE) Deze laatste argumenten wegen zwaar bij een groot aantal ge meenteleden die tegen dit ontslag gekant zijn. Ook zij hebben deze week een rondschrijven gekregen, via de wijkouderlingea die de brief persoonlijk hebben bezorgd. - De brief, ondertekend door de scriba P. B. Baris en vice-praeses J. Wagenaar, gaat uit van de kerke- raad voor algemene zaken. Men doet daarin een dringend beroep op de leden om de vrede binnen het ker kelijk verband te bewaren en de on dertekenaars verklaren zich geroe pen te voelen een uiterst appèl op allen te doen, nu er een verwarren de situatie is ontstaan. Lang heeft men gemeend de gere zen moeilijkheden te moeten bedek ken met de mantel der liefde, maar nu de situarie zich hoe langer hoe meer toespitst tot een vertrouwens crisis, waarbij ook de leiding van de kerkeraad tn het geding is, meent men opening van zaken te moeten geven. (Van een onzer verslaggevers! De nieuwe wethouder van On derwijs en Culturele Zaken, mej. G. D. de Graaff (PvdA) zal van avond haar eerste officiële daad verrichten. In Galerie Punt 4 aan de Rotterdamsedijk 3I4A, opent zij een nieuwe kijk-koop-kunst- expositie, welke vorig jaar zo'n groot succes was. Galeriehouder Cees v. d. Geer streeft naar dezelfde opzet als vorig jaar: het brengen van kunst die betaalbaar is en kunst in grote verscheidenheid van stijlen. Hierin is hij zeker geslaagd. Zo zindt men vanavond naast de zg. „pennanent-waves" van Woody van Amen stillevens van Nico van Bek- kum. screenprints van Hollenbach en de Groninger A. de Kuiper, maar ook dichterlijke houtsneden van Jef Die deren en de ingetogen etsen van F°r Hakkaart. Nieuw zijn dit jaar werken van Carmen Cicero. Francis Celentano. Frank Roth en andere Amerikaanse kunstenaars. Ook zijn de Engelse kunstenaars Brian Love en Celestino Valenci vertegenwoordigd met pop art litho's. Op-art is er van de Duit ser Hans Breder en de Belg Jose Goemaere is vertegenwoordigd met monotypes. Interessant is dat etsen, lino's en houtsneden van de Pool Mietek De- tyniecki naar Nederland moesten worden gesmokkeld omdat er buiten de door de staat georganiseerde ten toonstellingen geen mogelijkheden zijn. In Galerie Punt 4 treft men verder keramiek van Pieter Geraerdts, leraar van de Vrije Haagse Academie en de Rotterdamse Marga Carlier aan. die onlangs in Kunstzaal Zuid verrassend exposeerde. Mejuffrouw De Graaff 7'al de tentoonstelling om half acht openen. In het rondschrijven staat dat er reeds jarenlang klachten waren over de persoon van ds. Krijger. Men constateerde eenverregaande nonchalance ten aanzien van diens pastorale werk. Dreigende conflicten werden steeds bezworen met belof ten van de predikant, maar zoals bekend kwam het enkele maanden ge leden plotseling tot een uitbarsting, door een nienw incident en begon nen de moeilijkheden zich op te sta pelen. Via een kanselboodschap kondigde men onlangs af, dat ds. Krijger weer mocht preken, maar enkele gemeenteleden wilden de predikant wel als „medebroeder", maar niet als .herder en leraar" erkennen. Ten slotte kwam er een nieuwe kan selboodschap, waarin ds. Krijger eer vol ontslag werd verleend in volle dige overeenstemming tussen kerke raad en de predikant zelf. Deze boodschap draagt echter niet de goedkeuring van bepaalde ge meenteleden. Er ls een „Krijger- aanhang" ontstaan, die zelfs met lijsten langs de deur ls gegaan, om handtekeningen voor het behoud van de predikant voor Schiedam te ver zamelen. Vooral in de eigen wijk van ds. Krijger is men het niet met de gang van zaken eens. Een uitspraak van een andere ge reformeerde predikant, ds. J. N. Nammensma, heeft bij deze voor standers kwaad bloed gezet. Het schijnt dat men nieuwe moeilijkhe den verwacht, zodra deze predikant in de kerk verschijnt, waar ds. Krij ger altijd'de dienst leidde. ROTTERDAM, 29 november 1966: Aanvoer in totaal 2934 dieren. Hier bij waren: slachtrunderen 100, ge- bruiksvee 829. vette kalveren 120. graskalveren 297. nuchtere kalveren U45, lopers 65, biggen 34, paarden L veulens 7, schapen-lammeren 250, bokken en geiten 23. Weekaanvoer 4599 dieren. Prijzen: slachtrunderen extra kw. 4.20—4,30, le kw. 3,80—4,15, 2e kw, 3,40—3,65. 3e kw. 3,10—3,30; stieren le kw. 3,904,50: worstkoeien le kw. .,85—3,00; vette kalveren extra kw. 4.10—4,35, le kw. 3,90—4,10, 2e kw, 3.65 3,85 3e kw. 3,453,60; nuchtere Kalveren le kw. 1,50—1,60; slacht- paarden 2,10—3,— Prijzen in guldens per stuk; kalf- eu melkkoeien 1000—1450: vare koeien 7001050; vaarzen 650850; pinken 450575; graska! veren 275 415; mestkalveren 140—210; lopers 110—135; biggen 6070; schapen 100135; lammeren 105145. De in 1947 geboren mannelijke per sonen, die in een Nederlands bevol kingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van niet-inschrijving hebben ontvangen, zijn verplicht zich vóór 1 januari 1967 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woonplaats of gewone ver blijfplaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen-zelf; by hun verhinde ring door hun wettelijke vertegen woordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezit tende vereniging, een stichting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bjj ver hindering de verplichting tot aan melding op de bestuurders. Zij die zich aanmelden, worden, in dien zij de Nederlandse nationaliteit bezitten, ingeschreven voor de dienst plicht. Datum 28 november 1966. De burgemeester der gemeente Schiedam, H. ROELFSEMA. (Van een onzer verslaggevers) Op de Beukelsdijk in Rotterdam is maandagavond de 71-jarige me vrouw B. C. W. de Bruin-van der Most uit de Wilgenstraat aangereden door een personenauto. Zij liep plot seling de rijbaan op en moest met een gapende wond boven het linker oog en kneuzingen aan beide benen naar het ziekenhuis Dijkzicht worden gebracht. ff BROERSVEST 1U SCHIEDAM g TEL. 367416 I mantels, pakjas.rokken 0 regenmantels, blouses etc. Bij Aljakuntueen euor me sortering grote en toch jeugdige modellen A vinden,Zoektnniet ver m m n der. maar kom kijken: eens 1 AI vele jaren is er op gewezen, dat de schutsluis een zwakke scha kel vormt in de waterkering binnen het gebied van het Hoogheemraad schap. De heer Schilthuis zei dat er spoedig nader overleg zal worden ge pleegd met het gemeentebestuur van Schiedam, opdat er zo snel mogelijk de nodige veiligheidsmaatregelen voor de sluis getroffen kunnen wor den. Bjj de opening herdacht de heer Schilthuis drie leden van de verga dering, die onlangs zijn overleden. Ter nagedachtenis aan de heren ir. P. Boersma, mr. H. Bavinck en A. Dortland nam de vergadering staan de enkele ogenblikken stilte in acht. Opnieuw waarschuwde de dijkgraaf tegen de toenemende watervervui ling op vele plaatsen in Zuid-Holland. De gemeenten dienen samen met Schieland maatregelen te beramen om in het gebied van het Hoogheem raadschap deze vervuiling van het oppervlaktewater tegen te gaan, verklaarde hfj. Bij de gemeentebe sturen bestaat al veel begrip voor dit streven, wat de heer Schilthuis een gelukkig feit noemde. De werken aan Schielands Hoge Op het Rotterdamse Stationsplein is maandag de 75-jarige mevrouw H. J. M. van Velzcn-Bakx, die woon de aan de Burgemeester de Villeneu- vesingel. plotseling onwel geworden. Bij aankomst in het ziekenhuis Dijk zicht bleek'zij ai overleden te zijn. Dinsdagmorgen is de 74-jarige mej. C. D. Verhaar', die woonde in Huize Gerrit de Koker in de Sionslraat, on wel geworden in de Vogelstraat. Men bracht haar naar het ziekenhuis Dijkzigt waar bij aankomst bleek dat zij al overleden was. SCHIEDAM Geboren: Theodo- rus z.v. T P van Pelt en W J Schotte; Egbert W z.v. J C W Berkhoff en P M Spreij; Wendy E d.v. W J Bruins en H Hoexum; Sjoerd z.v. M: Visser en P A van den Berg: Marjolein d v ,1 A Lu cas en K J van der Vaart; Marcel W z.v. M P Bakker en G Kramer: Cornelia JMdvMJ van Veggel en A H M Zoetmulder. Overleden; A P van Mens, 82 j. wed. La Baschant.; H de Ronde. 78 j. J M Jansen, 60 j.; T Rijnberg 84 J. Zeedijk gaan gestadig voort. Zo dra de huizen langs deze dijk kunnen worden afgebroken, zal een binnenberm van zand worden gestort. Er is een goede samenwer king met de diensten van Volks huisvesting in Rotterdam en Capel- le aan de IJsel om de gezinnen - die de dijkwoningen moeten verla ten aan een nieuwe behuizing te helpen. De begroting voor het algemeen djiksbeheer voor 1967 werd hierna vastgesteld, met een omslag van 14 per ha. of 1000 belastbare op brengst volgens de grondbelasting. De omslag voor het boezembeheer werd bepaald op 9 per ha. In een uitvoerige nota hebben Dijkgraaf en Hoogheemraden de vergadering er op gewezen dat de verhouding van de omslag van 1 ha. 1000. niet meer juist is, waarna werd besloten om GS voor te stellen deze verhou ding te wijzigen in 1 ha. j 500, Op de hoek van de Waalstraat en de Kuiperstraat in Vlaardin- gen is men begonnen met het slopen van de winkel en de hui zen, die daar een paar maanden geleden gedeeltelijk zijn uitge brand. De vernielde winkel in huishoudelijke artikelen heeft lange tijd nog dezelfde aanblik geboden als vlak na de brand: de geblakerde artikelen stonden nog ettelijke maanden in de etaiage. Het pand had op den duur toch moeten verdwijnen. De gemeente had het al grotendeels in eigen dom. want het staat op de sa- neringslüst- Schiedam krijgt vanavond waar schijnlijk ook zijn deel van het he melwater en een paraplu moet dan. ook wel bovenaan het verlanglijstje staan, want de Sint treft het slecht: Storm, regen en natte, sneeuw zul len hem teisteren. Zo niet gisteravond. Goed, het was koud, maar het was gezelligwande len langs al die fraai verlichte eta lages. Vooral de Hoogstraat verwerk te een grote drukte. Sint-Nicolaas- helpers vergaapten zich daar aan de kleurige guirlandes en luisterden op gewekt naar de feestelijke muziek, die uit de luidsprekers golfde. Maar, Koning Winter kan Pluvius maar niet verjagen en zo zal ook in Schiedam de sinterklaasbedrijvig heid vanavond worden weerspiegeld in natte trottoirs en de felle wind zal het allemaal nog onaangenamer maken. Maar wie nu eenmaai niet wil on derdoen voor de Bisschop van Myra gaat ondanks de natte surprise van de weergoden toch óp pad. Sints leveranciers zullen zich ook dit jaar echter niet van de wijs la ten brengen. Men doet overal goede zaken, ook in Schiedam-zuid en mis schien brengt die regen hen toch nog voordeel, want dat noopt de goede Sint om dicht bij huis te blij ven. (Van een onzer verslaggevers) Het. blyfc in het metrostation Stad huis druk met kijkers. Maandag maar liet weer was toen niet je dat stelde de toeloop voor 'het eerst enigszins teleur met- 560 mensen overdag en 90 's avonds. Gisteren echter haalde men de duizend weer 16OO 's ochtends en "s middags, 400 in de avonduren). In de eerste bezichtigingsweek zak ten dik tienduizend nieuwsgierigen af. zodat het totaal aantal bezoekers tot vandaag al meer dan 12.000 be draagt. De RET staat er nog steeds van te kijken. (Van een on2er verslaggevers) De minister-president, die nu een maal econoom van zijn vak is. be steedde het grootste deel van zijn rede aan een analyse van de econo mische situatie van ons land. De In flatie is daarbij het meest in het oog springende aspect, waarbij hij onder scheidde de inflatie bij de bestedin gen, bij de inkomens en op het mo netaire terrein. Een terugdringen van de Inflatie, aldus prof. Zijlstra, zal in beginsel op alle drie de gebieden moeten gebeuren. Het staat onbetwistbtar vast, zei hij, dat een voortduren van de huidi ge inflatoire situatie ons land vroe ger of later zal plaatsen voor een van de ernstigste dilemma's waar voor de economie van een land kan worden geplaatst, t.w, de keuze tus sen betalingsbalanse venwicht, en werkgelegenheid. De ervaring heeft geleerd, dat een land slechts met de allergrootste krachtinspanning en ten koste van zware offers aan zo'n situatie kan ontkomen. "Ik zeg niet,' zei hij, 'dat die situatie in Nederland al ls aangebroken, maar wel dat zij 'voldoende dichtbij ls om ingrijpen urgent te maken.' De werkgelegenheid, aldus de minis ter-president, verslechtert duidelijk en in een snel tempo. De betalings balans ls in 1966 niet beter maar slechter dan in 1965, Hoewel het Cen traal Plan Bureau op dit ogenblik nog steeds een belangrijke ommekeer ten goede voor het jaar 1967 ver wacht, Maar ook als men van dit CPB-vooruitzicht uitgaat, zal er vol gend Jaar een grotere werkloosheid zijn, met nauwelijks een overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans, 'Het is mijn vaste overtuiging,' zei de minister-president, 'dat op dit ogenblik het budgettaire be leid van het rijk een wezenlijk grotere bijdragen moet leveren tot herstel van het evenwicht In onze economie. Dat ls volstrekt noodzake lijk. De schaarste aan kapitaal dreigt cumulatieve effecten te krijgen op de werkgelegenheid. Men hoeft maar de denken aan de gemeenten en nleS in de laatste plaats van de bouwnij verheid. Verder aan al die onderne mingen die misschien met enige adempauze nog wel door de moei lijkheden zouden kunnen komen, maar het nn door liquiditeitsgebrek eenvoudig niet meer kannen volhou den. De belastingverzwaringen die het kabinet-Zijlstra daarom, zoals be kend, zal voorstellen uitstel van de verlaging van de loon- en inkom-! stenbelasting tot 1 juli '1967 en ver-i VToeging van de hogere omzetbelas ting tot eveneens 1 juli 1967 zal li het jaar 1967 ƒ510 miljoen meer ir de schatkist moeten doen vloeien. O; deze wijze komt er tn de rijksfi nanciën een ruimte die benut kar worden om de kapitaalsnood in an dere sectoren te lenigen. Het noodzakelijk herstel van hel economisch evenwicht, aldus de minister-president, maakt het on ontkoombaar dat de loonstijging in 1967 belangrijk achterblijft bij die van de achter ons liggende jaren. Het kabinet zal op zo kort moge lijke termijn een wetsontwerp indie nen dat de pensioenrechten bevoor recht en de opzegtermijnen van oudere werknemers verlengt in geval van bedrijfssluitingen. Verder zal minister Klompé de memorie van antwoord op dc omroep wet als het even kan nog Indienen, maar rij wil zich zonder nadere stu die van de materie niet binden. Hetzelfde geldt voor prof. Zijlstra in zijn kwaliteit van minister van Financiën, voor de speculatiewinst belasting. Hij wil het op het depar tement gemaakte ontwerp eerst be studeren voordat hij beslist over al of niet indiening. De regering acht de uitvoering van de mijnwet continentaal plat. een zaak van groot gewicht, 's Lands be lang vordert, zei prof. Zijlstra, dat zo spoedig mogelijk en in zo groot movjlijke omvang de opsporing van delfstoffen, op de Noordzee ter hand wordt genomen. Op zo kort mogeiij-, ke termijn zal de regering daarom.' haar standpunt bepalen omtrent het geheel van voorwaarden, waaronder exploratie en exploitatie mogelijk worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag is bij de werf Van der Giessen-De Noord te Alblasserdam het bevoorradingsschip Smit-Lloyd 10 aan de rederij Smit-Lloyd N.V. te Rotterdam, overgedragen, nadat het schip maandag een geslaagde proeftocht had gemaakt. De Smit-Loyd 10 is in de bijzon der korte tijd van 75 werkdagen ge bouwd. Dit is mede een gevolg ge weest van de goede samenwerking met de onderleveranciers. Van der Giessen heeft nu zes be voorradingsschepen (voor de olie-in dustrie) gebouwd. Inmiddels is op de werf de kiel gelegd voor de Smit- Lloyd 11. Nummer 10 zal in Austra lië voor de Shell werkzaam zijn bij de oliewinning. VOET- EN HAARD- BANKJES v.a. THEEBEDKZEN v.a. KAPSTOKKEN v.a. TAFELLOPERS v.a. BLOEMBAKKEN Y.~. SIERKUSSENS v.a. RADIO- EN T.V.- TAFELS v.a. VOETENZAKKEN v.a. RQOK- STANDAARDS v.a. PLAIDS v.a. BUREAUS v.a. GOBELIN- KLEEDJES v.a. LECTUURBAKJES v.a. MACH. SMÏRNA v.a. BOEKENREKJES v.a. SPREIEN, CHENILLE v.a. LADENKASTJES v.a. SPREIEN TERLENKA v.a. FAUTEUILS v a. SLAAPKAMER KLEEDJES va. vm en 'Var. een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft de vorige week extra belangstelling ge had voor de verlichting van auto's, bromfietsen en fietsen. Bij deze ver scherpte controle zijn in totaal 451 processen-verbaal opgemaakt. 'Van een onzer verslaggevers) In de serie kleine-zaalprodukties geeft het Nieuw Rotterdams Toneel op 10 decenber, 's middags om half drie. in het Piccolo Theater een op voering van Jan Wolkers' eenakter Wegens sterfgeval gesloten. De regie is in handen van Jules Royaards. Koop 'n boek MJ de

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1