SVV-omroeper Henk de Vries: SPORT RAPPORT Ween se iisrevue in februari in Sporthal Sociale Dienst in GAK kantoor Ministeries willen kosten drukken Keffing op grond in oude wijken Bouwkeet in de as gelegd: ƒ40.000 schade ..Hinclerwetvergunninoyoorwaarden berusten deels op mis verstand'' Vrouw (60) zakt weg in trottoir Kort nieuws uit Schiedam Metro Rotterdam - zeer verzorgd dams Bibliotheek-filiaal AI één miljoen Slechte naam Geen geld Scheepsschroef (250 kilo) gestolen W1SSEIJLOF.RSFN I HET VRIJE VOLK VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 PAGINA 1 Theo Osterholt SCHIB Vakantie Nieuwjaar Bijzonder slecht Arbiters DWS-toekomsf o o (Van een onzer verslaggevers) De directie van de N.V. Deltachemie in VJaardingen is in beroep gegaan bij de Kroon tegen een aantal voorwaarden in de hindertv etvergunning, die de gemeente Vlaardingen het bedrijf (na een voorbereidingsperiode van drie jaar) begin november beeft verleend. De bezwaren van het bedrijf richten zich volgens directiesecretaris mr. H. Westerhout vooral tegen de redactie van een aantal voorwaarden, waarin sprake zou zijn van een tnisverstand. (Van een onzer verslaggevers) •,Ik wist gewoon niet wat me overkwam. Ineens zag ik vuur uit de lucht vallen Op de Burg. Knappertlaan te Schiedam zei dit vanmorgen vroeg een werknemer van Wilton Feijenoord. Terwijl hij op weg was naar zijn werk, zag hij opeens een vonkenregen, afkomstig van een brandende werkkeet op het terrein van het in aanbouw zijnde nieuwe gemeenteziekenhuis, aan de Nassau- laan. i I Andere helft van het publiek moet het óók kunnen horen' (Van een onzer verslaggevers) •.SW-radio is hoorbaar op dit veld en ver in de omtrek in Nieuwland". Steevast hoort men deze uitroep eens per veertien dagen weerklinken op het gemeentelijk Sportpark Harga als SVV er een wedstrijd speelt. Het gaat ons niet zozeer om deze uitroep, maar meer om de man, die er achter staat. De man, die bij de stem hoort en die deze zin en nog veel meer uitspreekt. Kortom de SVV-stem zoals men bij de roodgroenen altijd zegt. De insiders weten al lang dat die stem bij Henk de Vries hoort. Dege nen die hem niet kennen zouden hem misschien voorstellen als een grote kerel. Die mensen hebben dat mis, want Henk is meer een frêle figuur, met een zeer welluidende stem ove rigens. jk doe het nou al weer zo'n zes tien jaar", zegt deze overtuigde SWer. „Toen SW landskampioen werd kregen wij van de supporters vereniging Door Weer en Wind een geluidsinstallatie aangeboden. De eerste paar keer dat deze in gebruik was werd de installatie bemand door het toenmalige bestuurslid Oetker. Deze had drie platen gekocht die voor de wedstrijd, in de rust en na de wedstrijd werden gedraaid. De tekst van „Op de sluizen van IJmuiden" heb ik bij SW op het veld geleerd, zo dikwijls hoorde je die plaat." Achteraf moet Henk de Vries er schaterend om lachen. Later deed men een beroep cp Henk de Vries en hij zocht gelijk contact met de firma flakkert voor de levering van platen en hieruit is een zo'n prettig contact geboren, dat nu nog bestaat „In de beginperiode beperkten wij Nog even en de kerstvakantie staat weer voor de deur. De cen trale schoolsportcommissie heeft ook voor dit jaar weer een aantal sport evenementen in elkaar gezet. Zo is er voor alle leerlingen boven het 6hO de gelegenheid om In de Koopmansbeurs hun krachten te me ten op het tafeltennisgebied. (Dinsdag 27 en woensdag 28 decem ber zullen de ballen weer duchtig pigpongen. Er is ditmaal - naast de gebruikelijke persoonlijke prijzen een schoolprijs in de vorm van een wisselbeker beschikbaar, die op nader vast te stellen voorwaarden zal worden uitgereikt aan de school, waarvan ten minste 10 leerlingen deelnemen. Enkele leden van de Schiedamse tafeltennisverenigingen, te weten de heren Clazing, Degreef en De Raay, hebben ook nu weer de commissie gevormd, die zich met de organisa tie zal belasten. Voor de leerlingen van het lager onderwijs is er op donderdag 29 en vrijdag 30 december weer een groet zwemtoernooi in elkaar gezet. Dit keer mogen ook de leerlingen van de vijfde klassen aan deze wedstrij den deelnemen. De schoolsportcom missie heeft twee groepen samenge steld. In de ene groep zitten jon gens en meisjes van 10 en 11 jaar, terwijl in de tweede groep de 12- jarige en ouder aan bod komen. Donderdag wordt er op 960 banen voor de individuele prijzen gezwom men. terwijl vrijdags 85 ploegen meedoen aan de estafette. Voldoen de activiteiten dus voor de jeugd in de kerstvakantie. Ursus is er al vroeg bij, want In de weekbrief van deze week wordt alvast herinnerd aan de komende nieuwjaarsreceptie welke gehouden zal worden op 8 januari. Er zal ook nu weer een wedstrijd worden gespeeld tussen het A-elftal en een elftal veteranen. Er zal op de receptie voor een stukje muziek worden gezorgd. In de volgende weekbrief hoopt men meer hierover te kunnen vertellèn. ons alleen tot het geven van verenl- gingsnieuws en het voorlezen van de opstellingen van de elftallen. Later, bij de invoering van het betaalde voetbal, hebben wij ons geheel aan gepast bij het betaalde voetbal en zijn reclame gaan uitzenden. Tij dens de rust moet ik zien om m ze ven of acht minuten er 17 reclame spots door te drukken. Alles met eventueel bijbehorende muziek". Veel steun heeft Henk de Vries van Theo Osterholt, die'voor de ver sterker zorgt en hem eventueel be hulpzaam is als het nodig mocht blij ken. In het verleden heeft Henk tij dens demonstraties van de Sehle- damse Scheidsrechtervereniging uit leg gegeven. Dat was nog op het ou de SW-terrein aan de Bosrand. Op het veld lieten junioren zien wat wel en wat geen buitenspel was en Henk de Vries zorgde ook hier voor het commentaar. De Schiedatnse scheidsrechters heb ben weer een heel programma voor de boeg In de maand december. Naast het gebruikelijke klaverjas sen om de kerstbout en de spelre gelavond komt waarschijnlijk op don derdag 15 december Dirk Nijs naar Schiedam om een praatje te houden. Op vrijdag 6 januari organiseert de contactcommissie een nieuwjaars- Wering in de kantine van de VV Schiedam. Tijdens de Slnt-NIcolaasviering van de DWS-handballers, is de bekc van de toekomst uitgereikt aan de meis jes aspiranten 1. Zij hadden deze beker volledig verdiend door hun goede prestaties. Dg heer Van Rosmalen wordt door Sinterklaas In het zonnetje gezet omdat hij veel voor de jeugd van DWS heeft gedaan. B. van B. Als wij met Henk gaan praten over de geluidsinstallatie op Harga dan schudt hij eens met z'n hoofd. Eigenlijk hoort maar de helft van het aantal toeschouwers wat je te zeggen hebt, omdat de installatie bij zonder slecht is. Ik ben van mening dat een praatje en een plaatje op een voet balveld het begin kan zijn van een goede sfeer. Het is daarom jam mer dat op de overdekte tribune re gelmatig de klacht te horen is dat men mij en ook de omroeper van Hermes-DVS heeft daarmee te maken niet heeft kunnen ver staan. Een goede sfeer is net zo belangrijk als goed spel". Buiten het feit dat Henk de Vries de vaste omroeper is van SW. ver vult hij ook nog de functie van se cretaris van de A-junioren en zo rond Sint-Nicolaas heeft hij nog een andere functie. Samen met Frans Eijkenbroek zorgt hij voor de contracten met de adverteerders Idle willen allemaal genoemd worden als de elftallen het veld opkomen"! waarvan er maar 17 aan bot kunnen komen omdat de tijd in de rust te kort is om er nog meer te gaan noemen. Natuurlijk maak je als omroeper wel eens het een en ander mee op zo'n voetbalveld, dus ook Henk de Vries. Buiten de huilende kinderen die bij pa rilt het gezichtsveld zijn verdwenen gebeuren er ook wel din gen waarover hij zich achteraf „rot- lacht". Zo kan hij zich herinneren, dat een aantal jaren geleden, op 't oude veld, de wedstrijd SW-Feljenoord werd gespeeld. Stampvol was het, toen er een mevrouw kwam vragen of Henk even haar man wilde oproe pen: zij was haar huissleutel verlo ren. Henk de Vries riep wel vijf keer of de desbetreffende meneer even bij de radiokamer wilde komen. De man kwam pas na afloop van de wedstrijd. „Ze was zeker de sleutels kwijt", vroeg htj. „Je denkt toch zeker ntet dat ik van mijn plaats was gekomen om mijn sleutels te brengen. Dan was Ik meteen mijn plaats kwijt". „De raarste dingen maak ik mee. maar het is fijn om dat werk te doen", zegt Henk de Vries, die nog graag lange tijd dit werk wil voort zetten. „Met een goede geluidsinstal latie zou het nog leuker zim..." zegt hij. Dat zijn stem, wat dit onder werp betreft, tot ver buiten Karga en Nieuwland te horen moge zijn... Deltachemie gaat in beroep bij de Kroon Als voorbeeld noemt men bij de directie een reeks maatregelen die moeten worden genomen bij de opslag en de verwerking van nitraathondende mengmeststoffen, waarbij in de vergunning alleen wordt gesproken over „meststoffen". Wanneer de vergunning vol gens de letter zou worden uitgevoerd zou het bedrijf volgens de directie veiligheidsmaatregelen moeten nemen bij de opslag van stoffen die geen enkel gevaar opleveren. (Van een onzer verslaggevers) In de maand februari zal de sporthal Margriet een aantal dagen niet beschikbaar zijn voor de zaalsporters. Dan zal namelijk de Weense IJsrevue bezit nemen van de hal om met een sprankelende ijsshow de Inwoners van Schiedam en omgeving te vergasten. Van een onzer verslaggevers) Een 60-jarlge dame uit Zeist, mevrouw N. van den B.-B„ zal een onaangename herinnering aan Schiedam bewaren. Zij wan delde donderdagmorgen over de drukke Broersvest toen xii voor het warenhuis De Hcma plotse lings een halve meter wegzakte. De aanhoudende regen had het trottoir ondermijnd waardoor een groot gat onstond. Mevrouw B. liep schaafwonden op aan haar benen en moest wor den behandeld in het Gemeente ziekenhuis. Zoals bekend deed zich woens dagavond in de Newtonstraat ln Schiedam-Oost ook al een ver zakking voor. welke werd veroor zaakt door een ernstige waterlei dinglekkage. Zo groot was daar het gat, dat een complete perso nenauto verdween (Van een onzer verslaggevers) De gemeentelijke sociale dienst in Vlaardingen, die nu gevestigd is in een oud en ongeschikt gebouw in de Lijnstraai zal begin volgend jaar verhuizen naar de kantoren van het GAK, op de hoek van de Fransen straat en de Gedempte Biersioot. Het GAK zal tegen die tijd een eigen kantoor kunnen betrekken. B. en W. zien deze verhuizing als een tussenoplossing. De vier flat etages, die het GAK nu heeft, zijn weliswaar voldoende voor de dienst, maar het college geeft de voorkeur aan een aangepast nieuw gebouw. Volgens de plannen van het college zal er ln het saneringsgebied achter het stadhuis een gebouw komen, waarin de sociale dienst en de GG en GD zullen worden ondergebracht. De financiële omstandigheden van de gemeente maken het op 't ogen blik niet mogelijk, een filiaal van de gemeentebibliotheek te stichten in de Babberspolder. Er bestaat al enige tijd een plan om een gebouw vol gens het Variël-systeem neer te zet ten aan de Rotterdamseweg bij de Nicolaas Beetsschooi. Om toch Iets te kunnen doen kondigen B. en W. aan, dat er wordt nagegaan of er in een bestaand pand niet vast een uitieenpost kan worden gevestigd. Te zijner tijd zal ln het winkel centrum van Holy-Noord ook een filiaal van de bibliotheek worden ge vestigd. De stichting SporthaJ Schiedam is er in geslaagd, om met medewerking van de sportbonden en de sportver- enigingenr-dle op de dagen dat de tjsrevue bezit neemt van de hal, dit grote evenement naar Schiedam te halen. Het is bekend, dat de sport hal Margriet alleen dan een beetje rendabel kan zijn. als zich enkele keren per jaar een grote manifestatie voordoet in de hal. Het stichtingsbestuur is van me ning, dat een dergelijk evenement voor Schiedam en het Rijnmondge bied zeer aantrekkelijk is. De juiste datum dat de ijsrevue naar Schie dam komt is nog niet bekend. De organisatie van de ijsrevue zal zelf zorgen voor een groot aantal zit plaatsen, zodat veel mensen in de gelegenheid zullen zijn deze voor Schiedam unieke show te gaan zien. Er zullen, bulten het vergroten van het aantal zitplaatsen, nog een aan tal voorzieningen moeten worden ge troffen in en buiten de hal. Wij den ken hierbij aan de parkeerruimte en de geluidsinstallatie van de hal. Men vermoedt dat er bij de opstelling van de voorwaarden een misverstand is ontstaan. De directie heeft de stellige verwach ting, dat er op een eenvoudige manier overeenstemming te be reiken zal zijn met de gemeente over de wijziging van de tekst. Wanneer dat gebeurt zal men het beroep kunnen intrekken en zal geen lange procedure meer nodig zijn. Dat men desondanks in be roep is gegaan, is te verklaren uit het feit, dat men anders na twintig dagen al zijn rechten zou hebben verloren. In het algemeen vindt men by Deltachemie dat er redelijkheid is betracht bi) de opstelling van de voorwaarden. Omdat er voortdurend overleg Is geweest heeft men in de afgelopen jaren ai een deel van de voorgeschreven verbeteringen kunnen uitvoeren. Ruwweg geschat zal het bedrijf 1.7 miljoen moeten inves teren om aan alle voorwaarden van de gemeente te voldoen. Volgens de directie heeft men daarvan in de af gelopen tijd al ongeveer 1 miljoen besteed. Eén van de meest spectaculaire Weer zijn er Judo-examens ge weest bij sportschool Bishoff. Het examen werd afgenomen door de heren: P. J. Jagtman. H. C. de Jong, B. van Thiel, T. Veldhoven en W. Bishoff, allen leden van 't Schie datnse Zwarte Banden College. De geslaagden zijn: Jeugdjudo, gele slip; Hans Ber nard, Andrë Dingenouts. Jasper van Dijk, Riek Goudriaan, Peter Kley- heeg, Kasper de Roo, Rineke van de Waal. Gele band: Kees van Gerven, Marthy Hemminga, Rob ten Hope, Hans van Housselt, Bert de Langen, Fred Reymer, Lex Reymer, Peter Stadhouders. Oranje slip: Hans Fontijne, Ton Friedrich, Frank Koekebakker, Senioren, gele band: J. Druppers. Oranje band: Th. Bruggeling, J. de Langen, D. Markesteyn. H. Moerer, W. Vijfvinkel. veranderingen die op het programma staan is de verhoging van de schoor stenen van Deltachemie. Alle schoor stenen hebben nu een hoogte van 34 meter boven NAP, maar volgens de vergunning moeten ze 34 meter boven het maaiveld komen, wat neer komt op een verhoging van ongeveer vier meter. De schoorsteen waardoor de meeste schadelijke gassen worden af gevoerd, ml 50 meter moeten wor den. Dat betekent een verhoging van ongeveer 10 meter. Er worden in de vergunning wel eisen gesteld op het gebied van de wassing en de zuivering van dfval- gassen, maar er is geen voorwaarde, waarin het maximum aan schadelijke stoffen dat men door de lucht ma# afvoeren is vastgelegd. Dergelijke wettelijke nonnen be staan nog niet in Nederland. Bij Del tachemie zegt men dat men het vati harte zou toejuichen wanneer die normen er snel zouden komen. By het bedrijf heeft men de indruk dat de slechte naam die Deltachemie op het gebied van de luchtverontrei niging bjj een deel van de Vlaardln- ger» heeft gekregen, voor een deel te wjjten is san de grote rookpluimen die er worden geproduceerd. De directie wijst er echter op, dat ln de kunstmestindustrie voorname lijk water wordt verdampt. He* per centage afvalstoffen in de rook is volgens een van de deskundigen van het bedrijf ir. J. Mak belangrijk kleiner dan 0,1 percent. (Van een onzer verslaggevers) VAN DE PERSEN van Rotterdams gemeentedrukkerij Is een nieuw en wederom zeer verzorgd num mer van Metro Rotterdam gerold. Het ts geheel gewijd aan de treinen en zaken als de signalisering, de beveiliging en de telecommunicatie van Nederlands eerste ondergrond- se-bovengrondse. Beschrijvingen en foto's zijn er voorts van het emplacement, de remise en de werkplaats aan de Hilledijk. ÏEN SPECIALE PAGINA is uitge trokken voor recente metro-ontwik kelingen In Europa. München, waar men verleden jaar met het bou wen van een metro startte, heeft inmiddels al weer nieuwe plannen ontwikkeld. N BRUSSEL ZAL ra ineest urgente lijn van het in aanleg zijnde on dergrondse tramlijnennet, de oost- westverbmding, zo spoedig moge lijk worden afgebouwd en direct voor metro worden ingericht. WENEN HOOPT Sn 1967 met de bouw van een uitgebreide metronet te beginnen. Het bleek dat het houten. 60 mï grote gebouw, eigendom van de Ne derlandse Aannemingsmaatschappy, waarin naast formulieren van de woonad minis tra tie, kantoorinventa ris. een voorraad aluminium deur knoppen en kleding van werklieden werden bewaard, omstreeks kwart voor vjjf vlam had gevat. Onmiddellijk waarschuwden omwo nenden en vroege voorbijgangers de brandweer, die onder leiding van commandant C de Jager uitrukte met een hoge-drukspuit, autospuit en matenaalwagen. Met vijf lage-drukstralen bestreed men het door de storm aangewak kerde vuur ,dat dreigde over be slaan naar een naast de werkkeet gelegen gebouw voor de directie, waarin zeer belangrijke bouwtekeningen worden bewaard. Met tnan en macht voorkwam men dat de brand ook deze keet aantastte maar men kon niet verhinderen da' de werkkeet in vlammen opging Eerst omstreeks zes uur had men hei vuur onder controle en om half ze ven kon de brandweer inrukken Toen was er van het houten ge houwtje slechts een verkoolde maast overgebleven. De schade wordt ge schat op ƒ40.000.—; de Nederlands Aannemingsmaatschappij is vera' kerd ooor middel van Beurspoüs. (Van een onzer verslaggevers) Tussen drie ministeries Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening, Financiën en Bin nenlandse Zaken en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten zijn besprekingen ge opend om uit de impasse te ge raken die ten gevolge van de hoge grondkosten is ontstaan bij de bouw van woningwetwo ningen. Gedacht wordt aan de vorming van een ontwikkelingsfonds ten behoeve van cle bouw van nieuwe woonwijken. Het zou gevoed moe ten worden door de heffing van een nieuwe belasting op onroe rend goed in de oudere wijken. Dit meldt de waarnemend wet houder van Openbare Werken in Rotterdam, mr. H, C. G. L. Polak, in zijn beleidsnota. Hij voegt eraan toe dat een der gelijke oplossing van het grondkos- tenprobleem slechts door een wet kan worden geschapen en derhalve niet op korte termijn is te verwezen lijken. Het is de vraag, aldus mr. Polak, of Rotterdam en met haar tal van andere gemeenten die ten aanzien van de grondkosten in soortgelijke moeilijke omstandigheden verkeren nog wel in staat is aan de bouw van woningwetwoningen mee te wer ken Een tweede belemmerende factor ia volgens mr. Polak de door oud-minis ter Bogaers voorgestelde „huurbelas ting" voor huurders van woningwet woningen die een inkomen boven de wekrtandsgrens genieten. Aanvaarding van deze „belasting" ziet hjj als een ernstig gevaar voor de met name in Rotterdam succesvolle doorstroming. In de nieuwe wijk Ommoord zou het nuttig rendement van de bouw var. woningwetwoningen zonder da mogelijkheid van doorstroming ver dwijnend klein kunnen worden, met alle risico's van dien voor de wo ningexploitatie. Zowel op landelijk als op gemeen telijk niveau geeft het volkshuisves tingsbeleid aanleiding tot ernstige bezinning, zo besluit wethouder Po lak. B en W. vrezen, dat deze vraag ontkennend moet worden beant woord nu ook voor andere urgente objecten onvoldoende geld beschik baar komt. (Van een onzer verslaggevers) Bi] de Scheepswerf Wijtro aan de Bovenstraat ln Rotterdam miste men woensdag een bronzen drieblads scheepsschroef. De schroef, met een middellijn van 1.40 meter en een ge wicht van 250 kilo, blijkt te zijn ge stolen. Engels pond 10.091—10,093 Amerik. dollar 3,611— 3.62 Franse frank 73.14l~73.19i Belgische frank 7,231— 7,233 Zwitserse frank 83,68S—83,71 Zweedse kroon 69,92i68,97è Duitse mark 91,06 —91,11 Deense kroon 52,401—52,451 Noorse kroon50,581—5Q,S3è Canada 3,331- 3.341 Italiaanse lire 57,881—57.933 Oostenrijkse schilling 13,982 13,994 Koop 'n boek by de ARSSfDSRSPSSi

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1