boek aar voor Hoe is dat §preeuu)eHf)r&<ifr Wraak' van de brandweer Koop een Een dag voor de brigadiertjes Passage Theater weer open voor j verenigingen Kunstenaars in Schiedam vormen comité WASCANA Uitzicht op rivier Poffertjes bij de Arbeiderspers SrSu Kenoemd' wordt Rotter- BT - 3 4; a "ÏET VRIJE VOLK DONDERDAG 26 DECEMBER 1986 (\an eeu onzer verslaggevers) Een belangrijke verjaar- dag dreigt onopgemerkt voorbij te gaan. Nu we bijna aan de oliebollen en de bisschopswijn toe zijn, moet het toch maar eens worden gezegd: de Oude Plantage is tweehonderd jaar geworden. In 1766, twee eeuwen geleden werd even voorbij de herberg In den Rustwat aan de Ho ningerdijk een buitendijks ter rein met bomen beplant en als „openbare wandelplaats'' in gebruik genomen. Dit wandeloord, met als voor naamste attractie een prome nade langs de Nieuwe Maas, (de Plantagelaan)kreeg de weinig originele, naam Planta ge of Plantaadje; beide schrijf wijzen komen in boeken en ar tikelen over het achttiende- eeuwse Rotterdam, voor. De Fransman Louis Charles Desjobert prijst de Plantage in zijn boek Voyage aux Pays Bas en 1778. Vooral de iepenlaan aan de Maasoever vindt hij prachtigVan daaruit kan men, dank zij de fraaie bocht van de rivier, vrijwel de hele stad met zijn vele molens overzien. En aan de overkant van het water liggen weiden en grienden. Kerstboomverbranding in. Spijkenisse. (ADVERTENTIE) Het antwoord... melange-dek- biad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt vol ledig automatische vervaardi ging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. met melange dekblad extra licht, extra geurig PAGINA B Dat is geen prijs voor zo'n senoritas. •Moerassige wildernis van stronken riet en verfomfaaide struiken. Het terrein moest tot dijkhoofite worden opgehoogd en dat ia ook ge beurd. maar het gemeentebestuur beloofde ons een nieuwe Oude Plan tage, die ais liefelijk begin zou kun nen dienen van de aan te leggen grootse Maasboulevard. Helaas, in het toch zo voortvarend geheten Rotter dam stelt men sommige plannen tel kens weer uit. Het eerste ontwerp van de nieuwe beplanting ls herhaaldelijk gewijzigd wegens de dykverbreding. de bouw van een relnwaterkelder voor de Drinkwaterleiding, de veranderingen in het Maasboulevardplan, enz. Jn maart 19S4, bijna twintig jaar na de verwoesting van ..de Oude Tuin" kwam Stadsontwikkeling dan eindelijk met een dejinitief ont werp voor de dag. Dit bevatte een verhoogd wandelterras langs de Plantagelaan. een cajè-rcslaurant. te bouwen op de reinwaterkelder, een parkeerterrein en een betrekke lijk bescheiden beplanting. Het ar gument voor de bescheidenheid was, dat veel bomen het uitzicht op de rivier zouden belemmeren. Een oude prent van de Nieuwe Plantage tussen Oostzeedijk 'heerlijk aangelegde Wandeling' is weinig overgebleven. en Oudedijk. Ook van deze Verscheidene andere buiten landse en ook Nederlandse schrij vers zijn onder de bekoring van de Plantaadje geraakt. Ze worden genoemd In Vier eeuwen Rotter dam, de door mr. H. C. Hazewin- kel en J. E. van der Pot samen gestelde bundel citaten uit reis beschrijvingen, rapporten, rede voeringen, gedlchteh en romans uit de periode 1494-1940. Carel van Nievelt. in 1873 'aanstomende' per radarboot, ziet op de rechter oever 'een massa zwaar geboomte' en een aardig paviljoen, verscho len onder een groep popels. "Pte Plantage werd Oude Plantage na de aanleg van de Nieuwe Plantage tussen Oostzeedijk en de Oudedijk. Die Nieuwe Plantage, waarvan enkele bomen en de naam Piantageweg zijn overgebleven, moet omstreeks 1858 heel mooi zijn, geweest volgens de anonieme schrijver van Ene beschouwende wandeling om de stad Rotterdam; We laten hem even aan het woord: r.er een kosteloos genoegen kan ver schaffen. een genoegen, dat door den minvermogenden burger op prijs wordt gesteld, die daar uit hunne bedompte woningen methun kroost de, genoegens der vrije natuur kun nen genieten, en dat zooveel kan toebrengen ter bevordering der ge zondheid dezer zoo volkrijke Stad." De Nieuwe Plantage werd van een buiten de stad „daargesteld" wandel oord een wykpark, de Oude Plantage bleef afzonderlijk, geïsoleerd tussen de dijk, een kreekje, de rivier en het terrein van de Drinkwaterleiding. „Was ik op den Hoogen Zeedijk gekomen en ontwaarde na eenige schreden een allerschoonst gezigts- punt in den zoo heerlijk aangelegde Wandeling, die met zooveel smaak, en door eene navolging sto aardig a Onderneming was daargesteld, oj aangelegen; getuigende wederom van den bloei onzer koopstad, en daarbij het voorbeeld gevende, dat men met nvt en smaak te vereenigen, iets goeds kan daarstellen, en den Inwo- In het vooroorlogse Rotterdam was nog geen Maasboulevard, maar wel een Maaspromenade: de Plan tagelaan aan de waterkant van de Oude Plantage. Twee jaar en negen maanden gele den stelde de gemeenteraad twee mil joen ter beschikking voor de aanleg van een nieuwe Oude Plantage, maar het modderige en met onkruid be groeide terrein is nog steeds niet on der handen genomen. Tje vele hoge populieren, eiken •^en ie;.en het bijzonder dichte struikgewas en de smalle kron kelende paden gaven dit merk waardige buitendijkse park het karakter van een oud bos. Ook toen de opkomende Kralinger- hout ieder jaar meer bezoekers trok. werd er in de Oude Plan tage nog veel gewandeld. Je kon er poffertjes eten in een op palen gebouwd paviljoen dat nog juist droog bleef als bij een stormvloed het rivierwater over de lage Plan tagelaan stroomde. In de hongerwinter 19441945 ls de Oude Plantage grotendeels ver nield door wanhopige huisvaders die brandstof zochten voor hun nood- kacheltjes. Alleen de, dikste bomen bleven staan, tot ze na de bevrijding van gemeentewege werden opge ruimd. Jarenlang was de eens zó be roemde „openbare wandelplaats" een Niet iedereen was even biy met dit ontwerp <de geringe beplanting lokte nogal wat kritiek uit. b{|v. in de Kra- lingse wykraad), maar het deed in elk geval deugd dat de troosteloze moddervlakte bij de Honingerdük onderhanden zou worden genomen. En nu, eind 1966, Is de tweehon derd jaar geworden Oude Plantage nog steeds een enorme modderbult, waarop veel onkruid en nog geen enkel boompje groeit. Een rijwielpad en een secundaire autoweg lopen er doorbeen; voor het overige ls er niets aan gedaan. Op 76 maart 1964 heeft de Rot terdamse gemeenteraad het ontwerp aanvaard en er twee miljoen gulden voor uitgetrokken. De rest is stilte, om met Hamlet te spreken. (Van een onzer verslaggevers) NIET DE VRIJWILLIGE brand weer. maar de Dienst Gemeente werken gaat dit jaar in Spijkenis se de kerstboomverbranding ver zorgen. De verbranding vindt plaats op 3 januari, op twee plaat sen: 'aan de Flatanenstraat. tegen over het winkelcentrum, en aan de Winston Churchillaan nabij de Re- hobothschool. DESGEVRAAGD DEELDE men ons van brandweerzijde mede, dat men niet op het verzoek van het gemeentebestuur om ook dit jaar de kerstboomverbranding te ver zorgen. kon ingaan'. Als motief hiervoor werd van brandweerzijde aangevoerd, dat men reeds in no vember een verzoek om herzie ning van de sociale voorzieningen had gevraagd, doch taal noch te ken hierop van het gemeentebe stuur was verkregen. „De BRANDWEER wil nu eens net zo vlot zijn, als het gemeentebe stuur met ons", deelde men ons mede. Omdat er in de kerstvakantie wei nig te sporten valt, vond de sport - commissie-west in Rotterdam dat er dan maar eens wat aan de verkeers- brigadiertjes gedaan moest worden. Woensdag was het zover. Honderd- vijftig verkeersbrigadiertjes bezoch ten 's ochtends enkele fabrieken waarna ze in de aula van de chris telijke technische school aan de Laansiootseweg de lunch kregen, 's Middags was er een speciaal film programma voor hen in de aula. (Van een onzer verslaggevers) Het Passage Theater fn Schiedam staat op woensdagavonden weer ter beschikking van het verenigingsle ven. Na langdurige besprekingen is 't Tuschinsky-concern met het over koepelende orgaan van de verenigin gen, De Schiedamse Gemeenschap, tot een akkoord gekomen. De zaai zal onder dezelfde voorwaarden ais vroe ger worden verhuurd. Binnen afzienbare tijd zullen er al verenigingen ven deze ruimte gebruik maken, by het theater heeft men reeds drie aanvragen geboekt, waar onder die van de t.b.e.-vereniging. De bereikte overeenkomst opent nieuwe perspectieven voor het culturele le ven in Schiedam, dat dit jkar moest uitwfjken naar VIaardingen en Rot terdam. Helaas is men voor het lopende sei zoen nog gebonden aan de contracten die men met de Doelen en de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal heeft afge sloten. maar men overweegt om to neelvoorstellingen in het nieuwe, sei zoen weer in het Passage Theater te organiseren. (Van een onzer verslaggevers) In 1966 hebben de aanvoeren en afvoeren van Shell Nederland Raffi naderij N.V. een record-hoogte be reikt van 72,3 miljoen ton, tegen 64 miljoen ton in 1965, Aldus het jaar overzicht 1966 van de Shell. Aan ruwe olie werd dit jaar aan gevoerd 28,4 miljoen ton tegen 25 miljoen in 1965. Van deze ruwe olie was 1,2 miljoen ton afkomstig uit Nederlandse bodem. Via de pijplei ding werd dit jaar 11,3 miljoen ton ruwe olie naar de raffinaderijen in West-Duitsland afgevoerd. In 1966 hebben langszij de Shell- steigers in de beide Petroleumha vens, in Europoort en in Vlaardin- gen in totaal 2189 zeegaande sche pen gelost of geladen, waarmee een hoeveelheid van 44 miljoen ton ru we olie was gemoeid. In Europoort kwamen 400 schepen en de totale aanvoer bedroeg 19 mil joen ton, bijna evenveel als in 1965 en 1964 te zanien. Het losrecord van dit jaar werd behaald door de tan ker World Friendship, die haar 88.134 ton ruwe olie loste in 12 urn en 42 minuten, wat neerkomt op een gemiddelde lossnelheid van 2 ton per seconde. Voor afleveringen over de weg en per spoor werden 9000 tankauto's en 11,800 tankwagons gevuld. De fabrieken van Shell Nederland Chemie N.V. vermelden een forse stijging van de ontvangst- en afleve- ringscijfers. om. een gevolg van de sterk gestegen aan- en afvoer van aromaten. Er werden enkele nieu we fabrieken in bedrijf gesteld en een aantal werd uitgebreid^ (Van een onzer verslaggevers) In een bovenzaal van café Het Ver gulde Glaasje In de Kethelstraat In Schiedam ls gisteravond een comité gevormd, dat een inventarisatie gaat maken van de wensen en behoef ten van in Schiedam woonachtige kunstenaars. Het is een drieman schap. dat bestaat uit de heren D. Bos, G. Sehamlé en A. Wiegman. Hel Is de bedoeling, dat deze drie in een eventueel overleg met het gemeente bestuur de Schiedamse kunstenaars zullen vertegenwoordigen. Het over leg zou het beschikbaar stellen van panden als atelierruimte voor de kunstenaars tot onderwerp moeten hebben. Een en ander is het gevolg van een bespreking, die de raadsleden G. Verhulsdonk (v.v.d.) en B. E. Coi- lé (c.p.n.) gisteravond met een groep kunstenaars hebben gehad. Drs. J. Simons (p.v.d.a.) kon tot zijn spijt niét aanwezig zijn daarbij. De heer Verhulsdonk poogde zich door een vijftiental vragen een reeld te vormen van wat de kunste- laars willen (en dat was zeer veel) m de heer Collé rondde de bespre king af met een kritisch betoog, waarvan de kern was dat de Schie damse kunstenaars niet mochten verwachten dat de liefde van één kant (dé gemeente) zou komen. JHeel erg vroeg", zei Pieter toen een lezer hem. bericht te, dat hij op 22 december m de tuin van het cre matorium Ocken- burgh een bos sneeuwklokjes zag. ..Vroeg?" vraagt de heer H. P. Verdam, Bruinissestraat ISa te Rotterdam (Pen- drecht): Jn mijn volkstutn op het complex Pomona aan de Dorp slaan staan de sneeuwklokjes al zeker een maand in volle bloei. Ga maar kij ken Pieter schreef al, dat er soorten sneeuwklokjes zijn, die vrij vroeg bloeien. Dat kan hier ook het geval zijn. De sneeuwklokjes van de heer Verdam immers zijn afkomstig uit Turkije. Een kennis heeft de bolle tjes voor hem meegebracht. Mis schien hebben wc hier te maken met een vroegbloeiend ras. .Vu het nog niet flink heeft gevro ren zijn enkele planten erg vroeg. Zo zag Pieter dezer dagen bij het Toepad in Rotterdam volop bloeien de Elzekatjes cn in het gazon op het Oostplein madeliefjes. En als het zo zacht blijft zien we binnenkort op de hellingen van de Maasboulevard nast cn zeker de gele sterretjes van het kletn hoefblad. Maar als het zou gaan vriezen, verdwijnt alles weer. Leuk. deze lenteberichten. We heb ben de laatste tijd grauwheid genoeg gezien. Daarom ben ik er mijn kolom mee begonnen. Jk hoop, dat u ook iets aan het verbranden van kerstbomen kunt doen. De schrik van vorig jaar zit er nog in. Voor oude mensen is dat ver branden van kerstbomen een angstig ogenblik." Dit schreef een vrouw uit de Pols- iandstraat aan De Nieuwe Oogst, het aardige orgaan van de buurtraad Tarwebuurt. Het wordt me door re dacteur J. M. K. van der Vloet trouw toegestuurd. „Doe daar toch niet aan mee, zegt de redactie. Ze merkt op. dat het de laatste jaren meer en meer een gewoonte wordt om b\) de i»ar- wisseüng „een vreselijke-bende te ontketenen." Alles wat brandbaar is wordt dagen van te voren met of zon der veldslagen bij elkaar gegaard. „Geen iveldenkeud mens kan voor zo'n jaancisselmg een goed looord overhebben. Wij hopen dat de bewo ners van onze buurt aan dit onwaar dige gedoe niet hun medewerking zullen verlenen. Uit naam van vele oude mensert, die soms doodsangsten moeten uitstaan, vragen wij u: Gaat waardig over de drempel." Dat wil zeggen, beschaafd, vrolijk, gezellig, leuk." Dit geldt, dacht Pieter, niet alleen voor de Tarwebuurt, maar voor alle wyken. De manier waarop 'ommi- ge iieden het nieuwe jaar inluiden, is zonder meer onbeschaafd. t Tja .de 81-jartge Jan Lematre er. is onverwoestbaar. HU droeg voor op het kerstfeest, dat in het Jan Meer- tenshuis te Rotterdam is gevierd. Een van de bewoners van dat be jaardencentrum, de heer A. B. Meyer, bericht me er enthousiast over: „Een prachtige voordracht. Een stem als een leeuw. Het kerstfeest in het Jan Meer- tenshuis is zeer geslaagd. Op eerste kerstdag heeft iedere afdeling geza menlijk gedineerd. Tweede kerstdag was er een feestelijk programma met een zangkoor, twee Jonge da mes met muziek en de voordrachts kunstenaar met de stem van een leeuw. „Volgend Jaar moet je toch eens komen kijken," zegt de heer Meijer. Brief van de heer C. Hoogerdük, Wllbelimnalaan 61 te Boskoop. Hij schrijft namens de toneelvereniging Tavenu. De vereniging heeft op het ogenblik De Jantjes van "ïerman Bouber in studie. De muziek van dit stuk was moeilijk te krygen. Men mist nog een liedje en wel „De ode aan het IJ." Tavenu vraagt nu wie haar aan de muziek van dat lied je kan helpen. Bij voorbaat harte lijk dank. zegt de heer Hoogcrdijk. Een lezer schreef Pieter: „Ik bem pas begonnen met het verzamel*! van postzegels. Nu zou ik graag we ten welke Nederlandse postzegels dit jaar ongeldig worden. Dan kan ik ze nog gauw kopen." Een postzegelverzamelende spreeu- wenkennis vroeg ik om raad. Hij stuurde me Philatellca Nieuws, hét mededelingenblad van de internatio nale vereniging Philatellca. afdeling Rotterdam. Het lijkt me voor een postzegelverzamelaar bijzonder nut tig om van zo'n vereniging lid te zijn. Vooral de beginner kan daar heel wat leren. Maar dit ter zyde. In dat blad staat precies welke ze gels met ingang van 1 januari 1967 buiten gebruik gesteld worden en dan voor frankering ongeldig zijn: Verzetzegels 1965 - 7, 17, 40 cent; herdenkingszegel 140 jaar Militaire Willemsorde - 1 gld.; zegels 100 jaar TTXJ - 20, 40; zomerzegels 1865 - 8, 10, 18, 20, 40; Europazegels 1965 - 18, 20: herdenkingszegel mariniers - 18; kinderpostzegels 1965 - 8, 10, 20, 40. VERLIES Mevr. Broeders, Meier,daal 251. heeft cp tie tweede kerstdag tn de omeevlos: van Tuindorp Vreewijk haar gouden schakelarmband met pareltjes cn een medaille, verloren. dierenrijk De kater van mevr. Krause, Essen- burgstraat 6a, tel. 255239. Is sedert 25 december spoorloos. Het Is een zwarte kater met een witte bulk, la zeven Jaar oud cn luistert naar de naam Dlkfcle De geringde kanarie van W. Oroeneveld' Abcoudeatraat 15b, ls weggevlogen Waar deze rubriek Kleine Letters geen PHETER SPREEUW

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 3