Verenigingsorgaan Schiedam: twintigste jaargang Schiedam- nieuws ••••••••••••••«•••••••a Eis negen maanden voor Noors zeeman oging door 2 daklozen Keurmeesters zonder keur MENEER DE Stads- REDACTEUR Tweetal betrapt bij inbraak Politie zoekt getuigen Man gepakt na autodiefstal Dr. C. Steenblok overleden nr. Tekeningen Nieuwjaarsnummer Zonder de n van de heer Van Burgerlijke Stand WISS FFK(K K S F,N Verzoekplaten HET VRIJE VOLK VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 PAGINA 1 Salarissen Van jent iiet zich niet afschrikken en bleef clubblad rijmen en tikken (Van een onzer verslaggevers Met de regelmaat van een uurwerk werpt, de stencilmachine een bedrukt vel papier naar builen. Vel voor vel komt het clubblad van Schiedam lot stand, wat nu al weer voor hel twintigste jaar gebeurt. Bij de voetbal-, softbal- en honkbalvereniging Schiedam is men er trots op dat deze mijl paal is bereikt. Op precies 1 januari gaat de krachtproef. In de kantine van Schie- Deze worden dan in een soort twintigste jaargang van Schie- dam wordt dan een groot vel papier pendeldienst by haar vandaange- d3,m-nieuws in. Dan verschijnt opgehangen, waarop zij, die hun h&ald om weer verder bewerkt te dit verenigingsorgaan sinds 1946 nieuwjaarswens in het clubblad wil- worden. onafgebroken bij de ieden van de- len geplaatst zien, drie kwartjes „Het is niet iedere maand zo'n ?,e zeer actieve vereniging in de moeten betalen. gekkenhuis, hoor", zegt de heer Van bus. Gent. „Maar nu. bij dit speciale Met de opbrengst wordt weer een nieuwjaarnummer, hebben wij wat Natuurlijk is er veel veranderd of andere actie bekostigd. Vorig meer werk natuurlijk, wy doen het I ln die twintig jaar. Zo -was de jaar heeft men het bedrag besteed echter graag." samenstelling van de redactie nog om er een nieuwe vloer van in de Heel langzaam, pagina voor pagi- aj eens aan verandering onderbe- kantine te leggen. Maar dat brengt na komt het blad "tot stand en vig. Maar er is nu nog eén man voor de redactie van Schiedam- krijgt gestalte. De laatste handeling vanaf de eerste uitgave na de nieuws met zich mee, dat het ge- is om de omslag erom te doen, oorlog in de huidige redactie ver- hele blad op rijm wordt gesteld. welke de clubkleuren heeft van tegenwoordigd. „Ieder jaar is dat weer een hele Schiedam, het visiteka<-tje van de toer. maar het komt steeds weer club. Maar ook het verenigingsblad Dat Is de heer J. van Gent, die voor elkaar", verzucht de heer Is een prachtig brok reclame voor samen met zijn vrouw {zy tikt de ScheU. Schiedam. Een aantal jeugdige le- stencils) het leeuwedeel van deze öen onder Mnvoertog VJ fJe wat maandelijkse uitgave voor zfon reke- ij, huize Roosloot worden de re- oudere heer Van Gent, stelt het ntng neemt. De heer Van Gent Is de dae tie vergaderingen gehouden en de iedere maand samen. En de leden? oudste in jaren, maar ook de oud- Die kijken er iedere maand weer «te in leeftijd van de huidige redac- tie. Deze bestaat verder nog uit de dames K. Weerman en C. Roosloot, met veel belangstelling naar uit. Het ene vel na de andere rolt uit i draait de heer Roosloot aan de «lin de stencilmachine. Onvermoeibaar I ger. die, hoe vreemd het ook snag klin ken, geen lid van Schiedam zijn, maar er doorhun verloofdes min of meer zf jn bijgesleept. Dat zijn de heren H. Roosloot en R. Scheïi. De heer W. Romeijn maakt de redactie compleet. Beze week hebben wij zo'n redac- stencils gedraaid. Daar worden de vellen tot een geheel clubblad ge- tie-vergadering meegemaakt ten hui- niet, waarna elk blad, voorzien van ze van de familie Roosloot waar- een bandje, wordt ingedeeld in 12 van pa Roosloot min of meer de wijken. Iedere keer als het blad oit- motor is van de stencilmachine, komt, dat is eens per maand, dan want door zijn arm wordt dat ap- moeten zo'n 450 exemplaren worden paraat in werking gesteld. Dat be- rondgebracht, tekent voor hem niet minder dan 9.000 keer met de slinger ronddraaien Terwijl mevrouw Roosloot voor de om er het nieuwjaarsnummer uit te koffie zorgt, deen de redactieleden krijgen. hun werk. De dames zorgen dat alle „Als ik met draalen klaar ben, is bladen op de goede volgorde komen mijn arm een heel stuk langer", te liggen en ondertussen draaien pa lacht hij. Maar tijdens het verloop en zoon Roosloot het ene vel na het van de avond blijkt, dat hij dat andere uit de machine, graag over heeft voor Schiedam. De samenstelling van het nieuw- Gent zou het biad er niet zo fraai jaarsnummer is ieder jaar weer eeu uitzien. Hij heeft namelijk een vaar- - dige tekenhand. Het zijn juist zijn I ITTQP P A IT1 tekeningen,-die het blad verfraaien. Uil Ui A/ilvJui 1 Ondertussen, terwijl men in huize nDGTTmn A TVTTr Rooslo<>l van «a-srote berg papier |-| I I-c U een leesbaar blad maakt, zit in Ke- lUJVjll i LI H IV the! mevrouw Van Gent achter de De Rotterdamse rechtbank heeft schrijfmachine en tikt de stencils, de 27-jarige barkeeper J. T. B. we gens openlijke geweldpleging, mis handeling en vernieling, op 31 augustus in een café aan de Vliet- laan gepleegd, tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld; van deze straf drie maanden voorwaardeiyk met drie jaar proeftyd. De officier van Jus titie had zes maanden onvoorwaar delijk geëist. De 22-jarige Haagse tekenaar E. R H„ die bij dit relletje betrokken is geweest, is tot dezelfde straf ver oordeeld wegens openlyke geweld pleging. Tegen hem was acht maanden geëist. Do 18-jarige bouwvakarbeider J. M. K„ die in juni in een Katendrechts café zo onhandig en onvoorzichtig met een geladen pistool manipu leerde dat het wapen afging en een cafébezoeker in het dijbeen en de knieholte werd getroffen, is tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier had vier maanden gevorderd. SCHIEDAM Ondertrouwd; H J van Beek, 24 j. en C van Aarden, 22 j.; M Bos, 24 j. en J M Vonk. 21 j.; S de Eugenio Chrispin, 33 j. en C J Zwagerman, 33 j.; G P C Hoogstad, 17 j. en A Pak. 15 j.; H A van Huisstede, 22 j. en A Jan sen. 18 j.; F A C Meijer, 22 j. en A P Reckweg, 20 j.; A P Rotteveel. 23 j. en A van der V/aard, 19 j.; H C van der Velden, 30 j. en C E van Balen. 20 j. Gehuwd; A Trotsenburg, 19 j. en J P Breuker 18 j.; G C v d Oever 25 j. en J M L Ruts, 20 j.; J W Knijnenburg, 26 j. en C S Poots, 22 j,; J M Rebers. 20 j. en J G Elderson, 20 j.; J J Meeder, 24 j. en C M TJaden, 20 j.: A E Kar.niai- nen, 19 j. en H. Kostense, 19 j.; J L A Lamb, 36 j. en G E L van Geene, 24 j.; C Bliekendaal, 21 J. en CML Engering, 20 j.: J J C C Mol, 22 j. en C P M Baim 21 j.: J van Beers, 24 j. en H J F Scholte, 19 j.; A Ripzaad, 29 j. en A van Zwieten, 29 j.; S Terniec-r, 25 j. en J E Schipper, 23 j.; P. Goor, 33 j. en C Verwial. 23 h: J Piuijmers, 23 j. en W Boelhouwers, 19 j.; J P Nijenhuis, 51 j. en A Jongste. 44 j.; G C 't Hart, 21 j. en H J van Dijk, 23 1.; A Dijks hoorn, 23 j. en C Kuijpers, 20 j.; T C Putters. 23 j. en E M van Dijk 20 j.; P Robijn; 27 j. en C M El- berse, 25 j.; G Braber, 22 j. en D G M van den Berg. 24 C T Put ters. 31 j. en M L de Kievith, 26 j. Geboren; William C z.v. G van Es en H E C van Katwijk; Jonan- na M d.v. T J. Lindaart en M A J Snel; Leo z.v. J W J van Steen oven en M C M van der Moor; Monique H d.v. L M Lubben en G Brbkling. wmÈÈfemm..* N '-e. i u zers pleiten voor eenvoudiger (Van onze onderwijsredacteur) De chaos bij de spelling van de Nederlandse taal is niet al leen een kwelling voor tienduizenden kinderen, maar begint blijkbaar de onderwijzers zelf steeds meer te ergeren. Drie voorstellen voor een eenvoudiger, logische spelling, zijn Inge diend op het congres van de algemene bond voor onderwijzend personeel, dat gisteren zijn slotzitting hield in De Doelen te Rotterdam. De redactie van Schiedam-nieuws maakt van alle losse veilen papier een leesbaar geheel. Het clubblad krijgt gestalte. Dc basis wordt gelegd. Terwijl mevrouw Van Gent de stencils tikt, zorgt haar man voor de tekeningen. (Van een onzer verslaggevers) Twee Rotterdammers, de 19-jarige W. G. en de 20-jarige koppensneller A. S„ zyn woensdag voor de officier van Justitie geleid op verdenking van een inbraak in het kantoor van Atlas en Economie shipstores in de Valkstraat. zy werden zaterdagnacht in het pand aangehouden. De politie was gewaarschuwd omdat er licht brand de in het kantoor. Verschillende bu reau's en kasten waren opgengebro- ken. Een van de mannen had een partijtje balpennen en een lege por tefeuille op zak. Een TV-toestel was klaargezet om mee te nemen. Engels pond 10,08510,091 Amerik. dollar 3,6143,615 Franse frank 72,984—73,031 Belgische frank 7,2257,231 Zwitserse frank 83,60183,651 Zweedse kroon 69,84 —69,89 Duitse mark 90,87*90,925 Deense kroon 5239452,44i Noorse kroon 50.565—50,614 Canada 3,333— 3,34 (Van een onzer verslaggevers) In een aanval van dronkemans woede, heeft de 20-jarige Noorse lichtmatroos O. R. L.. op 8 oktober aan boord van een Duits schip in de Botlekhaven drie Duitse zeelleden met een kapotte bierfles geslagen en een van hen levensgevaarlijk gewond. De matroos R. V. L., kreeg een stoot met de fles tegen zijn hals, waar door een wond tot aan de halswer velkolom ontstond en spieren, ade ren en slagaderen werden doorge sneden. Het per ambuiance naar een zie kenhuis gebrachte slachtoffer kon op het nippertje door bloedtransfusies worden gered. De beide andere Duit sers werden slechts licht gewond. Ter zitting van de Rotterdamse rechtbank heeft de officier van Jus titie donderdag tegen de jonge Noor negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest gevraagd. BU deze eis hield hij er rekening mee, dat L. alleen Noors spreekt en het in de Nederlandse gevangenis wel zeer moe li ijk zal hebben. De verdachte kon zich van het ge beurde in het geheel niets herinneren Hy wist alleen dat hij tevoren in een café tien tot vyftien glazen bier en een derde liter jenever had ge dronken. Zijn raadsvrouwe voerde aan, dat L. geen ruzie met de Duitsers had en ook geen enkel ander motief voor zyn dolle daden. Hy moet wel verschrik- keiyk dronken zijn geweest. Wat de ten laste gelegde mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebben de, betrof, achtte zij het opzet niet bewezen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Door een spoorwegongeluk by Reppen in de omgeving van Frank fort aan de Oder (Oost-Duitsland) zijn gisteren zes mensen omgekomen en vijf zwaar gewond. Het ongeiuk gebeurde toen de trein van Stettin naar Breslau by Reppen uit de rails liep, waardoor de locomotief en zes wagons naar de spoordijk vielen. (Van een onzer verslaggevers) De politie van het Rotterdamse bu reau De Slinge (telefoon 143144. oe.ste! 4203) zoekt getuigen van een lijding op de kruising Wol- .-t.sbochtPleinweg. waarby .agmiddag om half een de 73- '■V. Roos ernstig gewond raak- Metste daar en wsrd aange red. voor een personenauto. Allerlei speilingseisen coal» de dubbele d ln werkwoordvormen, de dubbele s, de overbodige h en andere 'onhoorbare' letters, zouden moeten vervallen, zodat er meer tijd be schikbaar komt voor werkeiyk taal onderwijs. Zelfs 'de echte schoolmeester' liet nauwelijks meer kans, zonder meer foutloos te schrijven, zo zei de sectie lager nijverheidsonderwijs. Een Belgisch-Nederlands spel lingsakkoord is spoedig te verwach ten, repliceerde het hoofdbestuur, maar wij willen wel bekijken of wij met de andere organisaties een ge meenschappelijk standpunt kunnen vinden. Gistermiddag om half een is het driedaagse congres van de ABOP. gesloten; het had geen hoogtepunten en de £00 afgevaardigden gingen heen met de onbehaaglijke gedachte aan een lang niet afgewerkte agen da. Voorzitter Van der Gevel, di» tachtig voorstellen te veel vindt, ver zuchtte dat hij nog nooit zo'n ver moeiend congres had meegemaakt Gisteren kon nog wel wat uitvoeri ger worden gedebatteerd over een principieel punt: moeten salarisver hogingen en dergelijke voigens een percentage worden toegekend of als een vast minimum voor ledereen plus percentage. Dit. laatste met name om achterstend te voorkomen bi.i de laagst bezoldigden. (Het be ginsalaris van een onderwijzer ligt tussen de 8 en 9000 gulden per jaar). Het hoofdbestuur ging graag ak koord met de grondgedachte, maar wilde zich nu nog niet vastleggen op een systeem. Met algemene stemmen Is het IVageningse voorstel, met deze beperking, aangenomen. De ABOP zal verder trachten be paalde extra lessen bij het nijver heidsonderwijs gehonoreerd te krij gen. De bond is volgens een andere congresuitspraak voorstander van grotere eenvormigheid biij het schrijfonderwijs. Door ingrijpende verschillen tussen de bij het lager onderwys toegepaste schrijfmethoden geraken veei kinderen, die van school veranderen, ln moeilijkheden, met als gevolg een slecht hand schrift. Aan een uitspraak, dat de school militaire voorlichting buiten de deur moet houden (dit meent het hoofd bestuur ook) is het congres niet toe gekomen, ook al weer door gebrek mn tijd. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van 6 op 7 oktober werd de Rotterdamse politic door een onbekend gebleven man telefonisch gewaarschuwd, dat er een ruit van het kantoorpand van het Havenbedrijf Bur ger aan de Westerstraat was ingeslagen, vermoedelijk door in brekers. De politie ging kijken en vond in de laadbak van een hij het kantoor geparkeerde vrachtauto twee mannen, de 39- jarige scheepskok W. V. en de 30-jarige losse werkman N. V. Zy beweerden eerst, dat zy in de auto waren gekropen om er tt slapen, maar gaven later toe, van plan te zyn geweest bij Burger in te bre ken. Nadat V. met een uit het zee manshuis StellaMaris meegenomen bierfles een ruit had ingeslagen, had den zijn maat en hjj zich in de vrachtauto verstopt omdat iemand in de buurt een raam had opgeschoven en hen vermoedelijk had ontdekt. De Rotterdamse rechtbank heeft deze mislukte poging tot diefstal met braak donderdag behandeld. De scheepskok kwam het eerst voor het hekje. Hy was al meermalen veroor deeld, zelfs eens tot een straf van acht jaar. De verdachte vertelde dat hij tij dens de oorlog lange tijd in het con centratiekamp Dachau had gezeten cn de gevolgen daarvan nog steeds niet te boven was. llü beklaagde zich over het vluchtige psychiatrische onderzoek: „De dokter stelde zich niet eens voor cn na twee minuten had h(j 't al gezien!" De officier van Justitie eiste tegen „deze bijzonder moeiiyke man" een jaax gevangenisstraf met aftrek. De verdediger hield het voor mogelijk, dat V. op 8 oktober zelf de politie heeft opgebeld, omdat hy dakloos en wanhopig was. V. deed nog een goed woordje voor zijn kameraad N.V.: „Hy is de dupe van mij geworden." N.V., die vervolgens terechtstond, was het daarmee eens. Hij had de scheepskok in het tehuis voor dak lozen in Den Haag ontmoet en hem later ln Rotterdam een poosje ge zelschap gehouden. Bij de poging tot inbraak zou hij zich afzijdig hebben gehouden. De officier vond de ook al eerder veroordeelde losse werkman een ho peloos geval voor de reclassering, Hy vorderde acht maanden met aftrek De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) In Hoek van Holland heeft de po litie de 24-jarige Rotterdammer J. van T. aangehouden. Hij wordt ver dacht van diefstal van een auto. Don derdagnacht verdween de auto van het Heemraadsplein. Van T. zou er zeshonderd kilometer mee door Ne derland hebben gereden, waarby hij benzine betaalde met ongedekte cheques. Een politieman zag de wagen staan op het kampeerterrein. Van T. lag in een van de zomerhuisjes, die hy had opengebroken, te slapen. Uit het huisje was niets gestolen. Van T. is al voor de officier van Justitie geleid. (Van een onzer verslaggevers) Het is de laatste tüd in Rotter dam verscheidene maien voorgeko men dat onbekenden zich uitgaven voor keurmeester van de Keurings dienst van Waren. De directeur van deze dienst, dr F. Hoeke, heeft een waarschuwend bericht aan winke liers en zakenlieden uit doen gaan. Hij zegt daarin dat elke echte keur meester een legitimatiebewijs met foto eij zijn (dr. F. Hoekes) hand tekening bij zich heeft en dat men verstandig doet daar ook naar te vragen. Keurmeester kregen in enkele le- vensmiddelenbedrijven tot hun ver bazing te horen dat er kort tevoren al iemand van de keuringsdienst was geweest. Uit een onderzoek bleek al gauw dat daarvan geen sprake was. „Er kunnen twee redenen zijn voor iemand om zich als keurmees ter aan te dienen," zei dr. Hoeke ons. „het kan zfjn dat iemand alleen maar stoer wil doen, zoals anderen, die zich voor politieman of arts uit geven; het is ook mogelijk dat iemand •wil profiteren van zekere voorrech ten, die keurmeesters hebben. Ze proeven by voorbeeld wel eens een gehaktballetje." Kwaiyker wordt het, vindt hy. als de „keurmeester" iemands waar af keurt en hem dan adviseert een an dere leverancier voor zyn grondstof- !en te kiezen. Ook dat is onlangs ge beurd. „Zo'n handelwyze kan onze dienst in diskrediet brengen," zegt dr. Hoeke. DEN HAAG (ANF) In de ouderdom van 72 jaar is ten gevolge van een hartaanval te Gouda over leden dr. C. Steenblok, predikant by de gereformeerde gemeente in Ne derland aldaar. Dr. Steenblok heeft in het kerke lijk Seven een vooraanstaande plaats ingenomen. Hy werd op 4 med 1894 geboren te Nieuwdorp in Zeeland en ging eerst op latere leeftijd studeren. Hij ontving zijn opleiding aan de thelogische hogeschool van de gere formeerde kerken te Kampen om in 1925 kandidaat te worden. 31 juli van dat jaar werd hij te Lopdk in het predikambt bevestigd. Om gezond heidsredenen ging hy reeds in fe bruari 1935 met emeritaat en vestig de hij zich te Rotterdam. Hij brak met de gereformeerde kerken, hij werd predikant bij de ge reformeerde gemeente te Poortvliet. Inumiddels was dr. Steenblok In 1941 aan de VU gepromoveerd tot doctor in de theologie op een proef schrift getiteld „Voetlus en de sab bat". Een theologisch geschil ln de kring van de gereformeerde gemeen ten deed hem deze verlaten en zich voegen bij een nieuwe gemeenschap, de gereformeerde gemeenten in Ne derland. Dr, Steenblok is ook docent geweest aan de theologische school te Kampen en was laatje lijk redacteur van het blad van de gereformeerde gemeenten ln Nederland „De Wach ter Sions". Op 1 januari bestaat The Dutch Cliff Richard and Shadows Fanclub te Rotterdam zes jaar. Ter gelegenheid hiervan zou op die datum een CUft-verzoekplaten- programma worden uitgezondendoor Radio Veronica. Deze uitzending is verplaatst naar maandag 2 januari, van 's avonds half elf tot elf uur. H. SCHAAP, Ametdestraat 35b, Rotterdam,

Het Vrije volk | 1966 | | pagina 1