Balletlerares Tosca Balm (21) beschikt overechte studio S SPORT RAPPORT Onderbroken Gijsbrecht werkt nog lang na Ruimte, waar je jezelf kunt.zijn, waar je kunt spelenwaar niets moét Bestelauto in sloot Politie gaat maandag ernst maken met nieuwe verkeersregels Czz-fèMAfr, V erdwenen arbeider is verongelukt op! ZEEMAN RUIMT OP Vrachtauto ri dt fietser aan Honkbal Spiegels Populair Aanrijdingen Communicatie Wintermantels Reger pantels Tricot japonnen Wollen japonnen Blouses Rokken Jümpers Vesten HET VRIJ! VOLK VRIJDAQ 13 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) „Sluit door, sluit doorsluit door! Eén, twee, voor, zij, achter, zij, voor!" We staan in Schiedams eerste balletstudio» gevestigd in één van de bovenzalen van gebouw Arcade aan de Lange Haven te Schiedam. Voor een bijna zeven en een halve meter lange spiegelwand met een zogenaamde 'bar' staat een slanke, stevig gespierde jonge vrouw, die met grote zekerheid haar aanwijzingen geeft. De korte commando's overstemmen de door een bandrecorder geproduceerde beatmuziek en ongeveer twintig meisjes trachten balletpassen te maken. Tosca Balm, 21-jarige ballet- lerares, klein van postuur, perst haar lippen even op elkaar. Dan beiceegt ze met grote jelheid op het ritme van de muziek haar benen, armen en hals. Met soepele bewegingen, waarbij het lijkt als of haar voeten uit een katapult word weggeschoten, doet ze de moeilijke passen voor. Haar leer lingen, enthousiast en tot het uiterste gespannen, volgen de aanwijzingen op en kijken in de spiegels duur studio-materiaal dat deze week op rekening van Jeugdsportkampen Martinit Grofheid 55 'Een gratis toegankelijke ruimte, waar je jezelf kunt zijn, waar je creatief bezig kunt zijn, waar je kunt spelen, maar waar niets moet Dat willen de 17-jarige werkstudente Inge Burggraaf, de 19- jarige Albert Engelsman, de 26-jarige boekhouder Henk op 't Ende en de 19-jarige publlciteitschef Henk Pieggen In Schie dam tot stand brengen. 60 JAAR BENZO ADVERTENTIE JUBILEUM-AANBIEDING NU. I. VOOR SLECHTS 139.— 60 JAAR BENZO IJUMAHOt i H I ,Ik haa eruit, wat Voor de derde maal in successie organiseert de icheidsrechterscom- missié van het rayon Rotterdam van de Koninklijke Hederlandse Honkbal- bond in de maanden februari en maart eert cursus voor scheidsrech ten. Deze worden gehouden in de scheidsrechterssociëleit van de RH."»' in café Mathenesse aan de Mathe-.ssserweg 197 te Rotterdam. De gehele cursus bestaat uit zes lesa vonden en een examenavond en staat onder leiding van de heer D. L. van der Klaauw uit Amsterdam. Aan de hand van dia's zullen de spelregels worden duidelijk ge maakt. Iedereen die het examen xmet goed gevolg aflegt krijgt het officiële scheidsrechterscerificaat. Eventuele deelnemers kunnen zich opgeven bij de heren C. D. Blitters- wijk, telefoon 150393 en H. J. Wolf- fenbutel, telefoon 250364 in Rotter dam. Vanaf vandaag is het weer moge lijk om zicli bij de KNVB op te ge ren voor deelname aan een jeugd kamp. Evenals vorig jaar ivorden de kampen gehouden in Hoek van Hol land (zeekampi en in Baam (bos kamp.) Dit jaar zal tevens, voor de eerste maal, het nieuwe jeugdsport- kamp in het KNVB-sportcentrum te Zeist in gebruik worden genomen. Voor de kampen te Hoek van Hol land kan worden ingeschreven voor één der zeven weken, liggende tus sen 3 julit t m. 5 augustus. Voor het kamp in Baarn is plaats van 31 juli t.m. 5 augustus of 7 t.m 12 augus tus. Voor de kampen te Zeist voor één der zes weken, liggende tussen 3 juli en 12 augustus. Het laat zich aanzien dat geduren de de topweken (laatste twee weken van juli) het niet mogelijk ts aan alle aanvragen te voldoen. De KNVB houdt zich dan ook het recht voor om. in overleg mét de betrokken verenigingen, een andere mogelijk heid té bezien. Indien de gewenste week in een bepaald kamp Is volge boekt. De deelneming staat open voor juniorleden van de KNVB- en afde- lingsverenigingen in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar. Alle inlichtingen over deze kam pen worden aan de verenigingsbestu ren gaarne verstrekt door de KNVB- afdeling jeugdsportkampen, Verleng de Tolweg 6, Den Haag. Tosca Balm werd geplaatst) of hun passen even correct worden uitgevoerd als die van hun onver moeibare lerares. Vier jaar lang geeft Tosca Balm, ten leerlinge van de Haagse ballet- meester Peter Leoneff, lessen aan kinderen en volwassenen. Het begon in het najaar van 1962 in een kerkje in de wijk Nteuwland met vijftien leerlingen. Nu komen er wekelijks 350 leerlingen (van 5 tot 39 jaar) uit Schiedam, "Vlaardingen, Maassluis en Naaldwijk naar gebouw Arcade, Daar voltooide men deze week een ver bouwing voor kleedkamers en plaatste men de spiegels, die Tosca het recht geven haar zaal aan te duiden als 'balletstudio'. Ze is er terecht trots op. 'Eindelijk U het dan zover.' zegt ze opgetogen. "Het was eigenlijk geen doen. We hadden eerst een smal gangetje als kleedruimte. Die spiegelwand is be slist noodzakelijk: nn kunnen de leerlingen zien wat ze goed of fout doen.' Tosca Balm geeft les In klassiek ballet, jazz en beat. Ook wil ze met Spaanse dansen beginnen. Ze is dag in dag uit onvermoeibaar bezig: maandag klassiek voor gehuwde vrouwen en jongeren, woensdagmid dag klassiek voor kinderen met 'spitzlessen' en des avonds 'beat'. Zonder pauze geeft ze les van twee tol tien uur. 'Beat-dansen Is erg populair. Over het algemeen ook het gehele ballet; ik heb, geloof ik. de tijd mee.' zegt de met een ravenzwarte 'paarden staart' getooide jonge vrouw lachend Ook op donderdag, vrijdag en zater dag heeft ze het erg druk. want ze geeft nog les op dé St.-Catharina- scftool waar ballet als keuzevak op l.et rapport voorkomt. Verder gaat 1 osea Balm regelmatig naar het clubhuis Willibrord. Ze verslapt geen enkele maal en In De Martinit, spreekt voorzitter Cor van Hoordwijk er zijn spijt over Uit, dat 196S Martinit niet heeft ge bracht wat iedereen in dezi club er van had verwacht. De verwachting was dat men in het afgelopen jaar de beschikking zou krijgen over een eigen terrein met. eigen kleedkamers en een eigen bestuurskamer. Hèt énige positieve in 1966 was de toestemming oni een eigen bestuurs kamer te mogen bouwen. Daarover schreven wij enkele weken geleden in deze krant. D« vreugdè bij Martinit was er, maar duurde niet al te lang, want de tekening, die gemaakt was door de Fa. Verlaat uit Hardinxveld, een firma die een expert genoemd mag worden als het om clublokalen en be stuurskamers gaat, werd dooi de architect, van de gemeente Schie dam. afgekeurd. „Nu moeten wij maar weer wach ten wat ar uit de bus komt," schrijft voorzitter Van Noordwijk. Jammer voor de roodhemden die de laatste tijd nogal met moeilijkheden hebben té kampen. De bouw van zo'n be stuurskamer had wat leven in de club gabraqht en misschien de mo gelijkheid geschapen om Martinit over een dood punt heen te helpen. (Van onze kunstredactie) Een incident, dat zich woensdag middag in de Rotterdamse Schouw burg heeft voorgedaan tijdens een voorstcilitig van de Gijsbrecht van Aemstel voor leerlingen van ulo- en middelbare scholen, heeft tot enke le reacties geleid. Nadat de voorstelling voor de pauze aandachtig door de scholie ren was gevolgd, ontstond er tumult vlak na de pauze. Daar wordt Gljs- brechts broer Arend, die op het to neel sterft, door vier soldaten op een plank op de schouders geheven, hetgeen ditmaal blijkbaar niet erg vakkundig geschiedde, want het le vende lijk (Julien Schoenaerts) dreigde van de plank te vallen en greep om zich heen. Dit wekte zo danig op de lachspieren van de scholieren, dat er tumult ontstond, waarna de leiding van de Neder landse Comedie het maar beter vond de voorstelling niét verder te laten doorgaan. Drs. G. C, H. Dupuis. leraar aan het. Charlois Lyceum, heeft in een brief aan de Nederlandse Comedie op deze gang van zaken gereageerd. Het was, aldus de heer Dupuis, een grofheid van hoofdrolspeler André van den Heuvel om direct na dit incident tegen het publiek te zeggen, dat het te weinig intelligentie bezat om deze Gijsbrecht op passende wijze te ontvangen. Verder betoogt de heer Dupuis uitvoerig, dat de voorstelling ongeïnspireerd en ama teuristisch was. De acteurs en ac trices raffelden, een enkele uitge zonderd, hun teksten al, De directie van de Nederlandse Comedie verklaart, dat de zaal te rumoerig was om de voorstelling voort te zetten, „Er zijn ook bij an dere voorstellingen incidenten ge weest, maar zoals het woensdag middag in Rotterdam was, is het nog niet eerder geweest". eist 'binnen het toelaatbare) de uiterste Inspanning van haar leerlin gen. Tk haal eruit, wat erin zit. ]k vind. dat de mensen zich veel meer moeten bewegen. Ze zijn zo oud en stijf.' Tosca geefl alleen aan beginne lingen en doet dit dermate goed, dat ze met haar groep voorstellingen kan geven. Nog vers in het geheugen ligt het optreden van haar 'go-go-girls' ep het Oranjebal in Musis Sacrum. Voor die uitvoeringen schrijft ze zelf oe choreografieën. 'Je bent altijd bezig, maar wie is dat eigenlijk niet?' Handig schakelt ze de band recorder weer in, loopt energiek naar de spiegels en gaat weer oefenen! „Ja. één, twee, voor. zij, achter, zij, voor. Niet te langzaam, vlugger, sluit door, sluit door, sluit door!" „Voor zij, achter zij voor!" Tosca j gels, geeft haar aanwijzingen in haar Balm, nog juist zichtbaar in de spie- balletstudio. Jeugd wil van Koorenbeurs ontmoetingsp aats maken WOERDEN Op de weg Bar- woutswaarder is woensdagavond de 22-jarige service-monteur P. J. A. R. uit Woerden met de door hem be stuurde bestelauto in een slip ge raakt. toen hij remde op het gladde wegdek. De wagen draaide om zijn as, schoot kantelend door de berm om vervolgens ondersteboven in de sloot terecht te komen. Direct zakte de auto door het ijs en de monteur slaagde er alleen in de auto te verlaten doordat juist ter plaatse een zijsloot op de bermsloot uitkwam en er dus wat extra ruimte overbleef in de overigens smalle sloot. Bij omwonenden werd de danig geschrokken autobestuurder van droge kleding voorzien. Behalve een hoofdwond kon een gealarmeerde arts geen letsel constateren. De donderdag opgetakelde bestelauto bleek total-loss te zijn. (Van een onzer verslaggevers) De statige Koopmansbeurs aan de Lange Haven achten ze zeer ge schikt voor dit doel en ze verze kerden zich deze week van de steun van zevenhonderdenvijftig jongeren, die hun handtekening plaatsten en bereid zijn straks mee te helpen aan de verwezenlijking van de door het viertal gemaakte fraaie plan nen. Voor het zover is zal de actie groep „Koorenbeurs", zoals het ge bouw in Schiedam ook wel wordt genoemd, het gemeentebestuur van het nut van hun ideeën moeten overtuigen, want het college wil de beurs bestemmen tot kantoor voor enkele gemeentelijke diensten. Als de plannen gerealiseerd wor den vindt men straks gelijkvloers een boutique met atelier voor het Rotterdam - Bel DAMES- OF HERENSPORTRIJWIEL geheel compleet met verlichting Middellandplein 36 010—25 7129 Vlaardlngen - Ged, Biersioot 50 Bel. 010—34 24 74 (Van een onzer verslaggevers) Op maandag 16 januari zal de Viaardingse politie beginnen met het opmaken van processen-verbaal te gen mensen, die de op 1 januari In gevoerde nieuwe verkeersbcpalingen overtreden. Op 't ogenblik volstaat men nog met het geven van waar schuwingen. Half januari zal de dienst van ge meentewerken ook op grote schaal kunnen beginnen met het plaatsen van de nieuwe verkeersborden. Op enkele plaatsen In de stad, oa. in de Hoogstraat zijn al nieuwe borden neergezet, waarop onder andere het nieuwe teken „verboden voor brom fietsers" te zien is. Van de nieuwe mogelijkheid om een parkeerverbod aan te duiden, met een gele streep langs de trot toirband, zal in Vlaardingen voorlo pig op één plaats gebruik worden gemaakt: aan de Kon. WUhelmma- haven ter hoogte van de werf van Figce. De ook op 1 januari ingegane nieuwe gedragslijn van de politie bij aanrijdingen blijkt enig misverstand te veroorzaken. Commissaris Peijster legde er gisteren de nadruk op, dat het beslist niet zo is, dat de politie nier meer komt, wanneer er een aan rijding plaatsvindt. De wagens ruk ken wel degelijk uit, maar er wordt niet meer in alle gevallen proces verbaal opgemaakt. De landelijke richtlijn Is, dat bij ongevallen, waarbij auto's zijn be trokken en waarbij de schade bene den de duizend gulden wordt ge taxeerd geen pvoces-verbaal wordt opgemaakt. Tenminste, wanneer er geen gewonden zijn. Men doet dus verstandig, in die gevallen zelf de omstandigheden te registreren. De commissaris zei te geloven, dat er in de praktijk in Vlaardingen niet veel zal veranderen. Er werd al lang niet in alle gevallen proces-ver baal opgemaakt. maken en verkopen van echte ori ginele kledingstukken, geluidsban den, dia's, pick-up met goede gram mofoonplaten. goede boeken, 'n galerie voor het exposeren van eigen crea ties, een stenen bar en een micro- theater met een vaste kern van spelers, die ook lessen zulten krij gen. Maar er zullen Ook films worden vertoond en op bepaalde uren zal een psycholoog, sociaal werker of werkster spreekuur houden voor die jongeren, die behoefte aan een ge sprek hebben met iemand aan wie ze bepaalde problemen kunnen voor leggen. De actiegroep „Kooren beurs" wil ook een eigen blad uit geven. maar voor alles de jeugd in staat stellen elkaar te ontmoeten. Het initiatief nam Inge Burggraaf van de Loefstraat, een kordaat meisje, dat resoluut zegt» waar het op aan komt. Op de intekenlijst staat: „Je bestaan als mens staat op het spel. In onze moderne, gehorige, vaak te kleine woningen en overvolle stra ten is leven, communicatie, het spel spelen niet meer mogelijk. Dit kan in ons centrum wel." Deze taal schijnt de moderne jeugd aan te spreken, want men zet zijn handtekening met grote beslist heid en knikt, wanneer gevraagd wordt of men het tilet alleen bij de signatuur wil laten, maar ook straks de beurs te bezoeken en mee te hel pen. „Er is Immers niets voor de jeugd in Schfedam," verduidelijkt Inge Burggraaf. „De jeugd wil, me de door de vaak vervelende televi sie, het huis uit. Ze -villen bij el kaar zijn om zonder remmingen met elkaar te kunnen praten. Lachend zegt ze verder: „Ze mo gen van ons in de hal staan, han gen, zitten en liggen zolang het na tuurlijk binnen het moreel toelaat bare blijft." Op het kruispunt Mr. Kesperwég Van Hogendorplaan In Vlaardingen verleende donderdag de 60-jarige mevrouw H. A, Z. met haar fiets geen voorrang aan een vrachtauto. De dame kreeg een hersenschudding en is naar het Holyziekenhuis gebracht. Op de kruising Schiedamscd\jk— Voorstraat in Vlaardingen is de 44- Jarige wielrijder D. van R. donderdag aangereden door een vrachtauto, be stuurd door de 37-jarige P. W. die de fietser niet had gezien. Van R, kreeg een kneuzing aan zijn rechterknie. Het actiecomité Koorenbeurs Is er vast van overtuigd, dat de ruimte, waarin jarenlang tafeltennis werd gespeeld, ter beschikking van de Schiedamse jeugd wordt gesteld en is bereid het gemeentebestuur een goed uitgewerkt plan voor te leggen. Het weet zich daarbij in de rug gesteund door een grote groep, waaronder ook enkele gemeente raadsleden, die zeer gekant zijn tegen de oorspronkelijke plannen. „De Koopmansbeurs", zo hebben zij reeds enkele malen betoogd, „moet een ontmoetingsplaats worden voor de Schiedammers." I ADVERTENTIE) O.a. BRIDGES BOORMACHINES AE AA van 149.50 NU ItfOiUU van 119.50 NU87.50 STANLEY BOORMACHINES CA van 85.50 NU Ufcill Alle hulpstukken sterk verlaagd. CONSTRUCTOR BOUWDOZEN^ de Holl. lees.no tegen sterk verlaagde prijzen. En diverse andere koopjes. ZIE ETALAGE. Broei si est 52 - Schiedam Naar eerst nu bekend is geworden heeft het personeel van de Schie damse scheepswerf Gosto donderdag morgen In een vljfii i meter diep ruim van de bij de werf gelegen zand zuiger Geopotc» 9 het lijk aangetrof fen van dé 44-jarige eonstructle- aTbeider de heer A. P. M. Alshof uit de Nieuwe Maasstraat te Schiedam. De man moet woensdagavond, na dat hij de gehele middag werkzaam heden had verricht aan boord van de Geopotes, zijn verongelukt. Aanvankelijk wist niemand wat de constructie-arbeider was overkomen, zijn vrouw meende dat hU moest overwerken, maar werd donderdagmor gen toch ongerust en informeerde naar haar man. Men ging zoeken en men vond hem in het ruim. Men neemt aan, dat hij In het duister in een openstaand luik is gestapt. gmndmsLmiswrlagingen R0„tKUAM5CDIJK.„5

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1