FLATI- HEUOAÏU STOOPMAN Aanwinst voor Kethel j. G. de Graaff nieuw bibliotheek filiaal zorgen voor uitslagen Bestrijd het leed, dat kanker heet KW-fonds vraagt Schiedam: ,SteI ons niet te eur.. HAKKERT - HOOGSTRAAT 163 - SCHIEDAM GRAMMOFOONPLATEN 98 cent LANGSPEELPLATEN 5.95 Prinsentuin 26.85 per m2 JUWELIER Onvervangbaar Vanavond finales tafeltenniskampioenschappen iSGHIEDAMSE ZMIERTJE6 45 TOEREI E.P. 2.25 CLIFF RICHARD - SHADOWS - FRANK SINATRA - HERMAN'S HERMITS - LUCILLE STARR - enz, enz, êièmf HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 JANUARI 1967 (ADVERTENTIE) alle kleuren uit voorraad Grote Markt 19-21 TELEFOON 267762 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) Het gemeentebestuur vai Schiedam wil de Oud-Katholieke Kerk met pastorie aan de Dam, ook wel 't Huis te Poort ge naamd en het gemeentearchief aan het Oude Kerkhof achter de zevenhonderd jaar oude Grote of St.-Janskerk van dc ont- werp-monumentenlijst afvoeren. Indien de gemeenteraad met dit voorstel akkoord gaat zal daartoe een verzoek worden ingediend bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Doklersdiensten Dans, beat en cabaret vallen in de smaak van de Watervrienden' (ADVERTENT1E) FANTASTISCHE KOOPJES MGR. NOLENSLAAN 512 SCHIEDAM Kethel heeft sinds vanmor gen elf uur de beschikking over een gloednieuw en modern filiaal van de Gemeentelijke en R.-K. Openbare Bibliotheek. (Van onze sportredactie) De overgangs- en eersteklassers zijn de strijd om de titel ..Schiedams tafeltenniskampioen 1967" begonnen met enkele grote verrassingen. Daarbij waren de aJs nummer 1 en 2 ge plaatsten, Nico van Slobbe (Service) en Freek Suttorp (NOAD) betrokken: beiden leden een niet verwachte nederlaag. Uitschakeling voor de titel betekent dat weliswaar nog niet Van Slobbe werd dank zij een betere gameverhouding toch eerste in zijn poule en Suttorp krijgt via de herkansing nog de mogelijkheid van plaatsing bij de laatste vier doch de ver rassingen waren er niet minder om. „Open huis (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM Afsluiting hulpbrug over de Schie PAGINA Achter de Oud-Katholieke kerk be vindt zich een helaas door on kruid overwoekerde tuin, waar nog echter van alles van te maken is. "Wie de kerk sloopt ontneemt aan de tuin meteen zijn functie: een „uniek stil tecentrum" in het oude hart van een moderne stad. Maar men tast dan ook de bebouwing rondom de Koop mansbeurs, de Lange Haven en de Oude Sluis aan. Het zal een „gapende wonde" zijn. die het einde van de „patiënt" betekent. Indien men van mening is, dat de kerk niet goed functioneert kan men het gebouw- verkopen en elders een nieuwe kerk bouwen, In verband met de aan de gevei nitgevoeide reparatiewerken zou de kerk geen monument meer zijn en dus moeten worden gesloopt. Dit is nogal een zwak argument. Ondank.? die herstellingen blijft Huis te Poort een waardevol object Tijdens het komende weekeinde zullen de volgende huisartsen de praktijk van hun collega's waarne men: 4. van Buren Buys Ballot- singel 72-76, tel. 155050; A. Q. C. Klomp. Juliana van Stolbergstraat 3 tel. 269952; G. Pet, Tuinlaan 38, tel. 266898: P van der Kuij, Noord einde 5, tel. 265282. Voor bijzonde re gevallen is apotheek Nieuwiand, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532 ge opend. t (Van een onzer verslaggevers) Keiharde, oorverdovende beat snerpte vrijdagavond door de zaai van het Wijkcentrum Nieuwiand aan het Dr. Wibautplein. waar de Schiedamse zwemvereniging De Watervrienden zijn eerste lustrum vierde. „The Clarks" zorgden voor die geluidsexpioisie welke, gelukkig, niet al te lang duurde. De bestuurders van de zwem vereniging, waaronder de opricht ster mevr. E. Hoek-Van Mees, die aan het begin van hei feest een toespraak "hield, zullen waar schijnlijk meer genoten hebben van het optreden van de volks dansgroep Arma. Acht in flatteuze blauw-witte jurkjes geklede meisjes (Janny Varewijck, Elly Landsbergen, Loes Couwe. Arjan Muylwijk, Rïa Theys, Annie Poldervaart. Elly Wesenaar en Ina Boomsluiter) gaven een perfecte dansdemon- stratie. Mei: soepele beweging-,? voerden zij enige volksdans (Israëlische en andere) uit, di% zeer in de smaak vielen van liet publiek. Men genoot ook van het caba retprogramma. dat Joke den Held, Jan Geerink. Freek de Koning, René de Mar en Jaap Mulder onder de titel „Wij culturele»" oreseri teerden. Cultuur genoeg op deze feest avond, welke werd bijgewoond door een gewestelijkt: vertegen woordiger van de Nederlandse Culturele Sportbond. Of de Clarks met hun overigens uitstekende beatmuziek het culturele besef van de „zwemjeugd" hebben ver hoogd. is een vraag, die op deze gezellige clubavond onbeantwoord bleef. Maar ook de bestuurders van de NCS-verenigingen moeten met huil tijd meegaar; en nemen de „beat" op de koop toe. De zwemsport is voor alle leden het belangrijkst. Dat bleek ook uit het laatste cabaretnummer, dat vertelde hoe „fijn het is om een Watervriend te zijn," i'e gebouwen zullen dan te zijner tijd te zamen met een aantal ande re van dc lijst af te voeren percelen worden gesloopt. In verband met aan de geve! uit gevoerde reparatiewerken wil men de oud-katholieke kerk met pastorie niet als monument kwalificeren. De monumentale waarde van het ge meentearchief acht men zowel histo risch als architectonisch bezien te gering om de nieuwe ontwikkeling in deze omgeving aan dit pand aan te passen. Van de lijst wil men verder af voeren: pand Hoogstraat 44, het St. Imelda Internaat, het pand Oude Kerkhof 9, twee percelen aan de Lange Haven 4 en S, het pand Schie 36 en een perceel aan de Tuinlaan 76. Voor de 'beoordeling van de mo numentenlijst (over het algemeen aanvaardbaar) hebben burgemeester en wethouders advies gevraagd aan de gemeente-archivaris, de Bouw en Stedebouwkundige Beoordelings commissie, het Architectenbureau R. H. Fledderus en de directeur van Gemeentewerken. Bij de behandeling van de lijst is de vraag ter sprake gekomen of be paalde historische panden moeten worden afgevoerd omdat zij in ver band met stedebouwkundige plan nen niet in stand kunnen worden gehouden. Het college schrijft van oordeel te zijn, dat de pej-celen uit oogpunt van monumentenzorg moeten, wor den bekeken, omdat het sanërings- plan nog niet gereed is. Behoudens een enkele uitzondering is thans dan ook nog niet met enige zekerheid aan te tonen welke panden, die op de lijst voorkomen, in de toekomst we) of niet te handhaven, zijn, Na de plaatsing van een pand op de definitieve monumentenlijst bestaat er gelegenheid voor de eigenaren en andere betanghebben- in goud. zilver en uurwerken. KORTINGEN VAN 10—59 den bezwaren In te dienes bij dê Kroon. Zij zuilen eventueel reeht kunnen doen gelden op schadever goeding. Ook is het mogelijk be zwaren bij de Kroon In te dienen tegen het afvoeren van panden. Ten slotte willen B. en W. de vol gende percelen aan de ontwerp- monumentenlijst; toevoegen; het pakhuizencomplex achter het pand Lange Nieuwstraat 197, een pand, dat deel uitmaakt van het fabrieks complex 103/Zijlstraat 8 (een creatie van Giudici), een pand aan de Doipsstraat 11 in Kethel uit de zes tiende. begin zeventiende eeuw en een grenspaal van de Hoogheem raadschappen Delfiand en Schieland in het plantsoen aan de Vlaaxdin- gerdijk einde Korte Haven. T aat men er zich van bewust zijn, L dat het fraaie Oude Kerk- moeten blijven, wil men aan dit uniek hof achter de St. Janskerk intact zal stukje oud-Schiedam niet zijn karak ter ontnemen. Het middeleeuwse godshuis vraagt geen, ruim voorplein, maar wel ombouwing, intimiteit. Dit pleidooi hield wijlen dr. mr. M. M. van Praag ruim vier jaar geleden in een speciale uitgave van het maandblad De Schiedamse Gemeen schap. Het is goed om, nu allerlei stedebouwkundige plannen in behan deling worden genomen, zijn argu menten nog eens in overweging te nemen. „De Grote Kerk moet de reus zijn, die de dwergen aan zijn voet be heerst. De oostelijke straatwand", al dus de schrijver, is ongetwijfeld Biet fraai, maar hij is niet te vervangen door éen rij bomen, dié de vereiste geslotenheid niet kan bewerkstelligen. Wel door een nieuwe bebouwing, waarbij het zeker geoorloofd is te ar chaïseren. Men vcrlieze niet uit het oog, dat het oude stadsscboon onver vangbaar Is' In het filiaal heeft men de boeken overzichtelijk opgesteld. (Van een onzer verslaggevers) Aan de De Biestraat, naast bet aan de De Bles (raat „open buis" j, voor de Ketheise bevolking, die kon het onlangs „eopende postkan- jjCnnjS maken met deze nieuwe aan- toor, bezichtigde de wethouder winst. Jan Meuldijk (NOAD) komt de eer toe, favoriet Nico van Slobbe een nederlaag te hebben toegebracht (17—21, 21—13, 21—18). Na de eer ste game nan; van Slobbe de strijd kennelijk te licht op en Meuldijk had weinig moeite de tweede game op zijn naam te brengen. Ofschoon van Slobbe het gevaar toen wel in zag, kon hij toch niet meer in zijn spel komen: Meuldijk daarentegen groeide naar een grote vorm en won de partij. Ondanks een tweede goede over winning in deze poule plaatste hij zich echter toch niet bij de laatste acht; A. Dries en N. van Slobbe be haalden ook twee overwinningen en de game-telling viel in het voordeel van hen uit. De tweede poule, die een verras sing bracht was die, waarin de als tweede geplaatste Freek Suttorp (NOAD) en René Schewe (Service) te zamen speelden. Belden wonnen vlot twee partijen: in de strijd tus sen hen was eerstgenoemde toch duidelijk favoriet. Suttorp verloor echter de eerste game met 1321, herstelde zich weliswaar In de twee de (2117), maar zag in de derde game toch geen kans zijn jongere tegenstander definitief de baas te blijven. Met een 21—18-zege bracht René Schewe deze meer dan een uur du rende partij op zijn naam. De overige poules brachten geen verrassingen, of het zou de neder laag van Nol Braak tegen Noad- clubgenoot Frans Meijer moeten zijn. Hans Kreischer van Service bracht de vierde poule op zijn naam, vóór Johnny Buyk (NOAD) De kwartfinales (nummers 1 te gen nummers 2 out de poules i zien er als volgt uit: N. v. Slobbe—J. Buyk, F. MeijerF. Suttorp, R. ScheweN. Braak en H, Kreischer A. Dries. Ook de tweede klaxsers speelden hun poules gedeeltelijk. In II, Wig mans, J. Wijzenbroek en J. Vis hebben de Schiedamse verentgingen elk al een vertegenwoordiger in de kwartfinales A. Rieken, H. Frede- riks en J. Hendrikx moeten via de herkansing proberen zich daar een plaats te verwerven. Bij de „leken", de inschrijvers, die geen lid zijn van 'n Schiedam se vereniging, zijn' al drie van de vier halve finale-plaatsen bezet. W. Duym. J. Kloppers en W, Falen- tijn wonnen hun poule; een van de favorieten. Oer de Jager werd slechts tweede en moet de herkan sing benutten om toch nog een kans te kunnen maken. NOAD liep in de strijd om de verenigingsbeker verder weg van Service en kan nauwelijks meer be dreigd worden met een puntental van 48. Service i» wei enig concur rent gebleven met 31 punten, want TSF is met 15 punten ver achter gebleven. Zaterdagavond worden in de Koop mansbeurs de finales gespeeld, na dat 's middags de junioren in twee klassen in de voorronden ten strijde zijn getrokken Het progxmmjna. voor zaterdagavond luidt: van 7.15 uur tot 8.30 uur kwart- en halve fi nales in alle klassen. 8.45 uur: fi nales junioren tjn. 14 jaar en niet- NTTB-ieden. 9 uur: finale junioren t.m. IS jaar. 9.20 uur: finaJes 3e en 4e klasse, 9.40 uur; finale 2e klasse en 10 uur: finale overgangs- eerste klasse. De prijsuitreiking vindt om 10.30 uur plaats. Belang stellenden zijn ook deze zaterdag avond in de Beurs van harte wel kom. Men zal er de ogen hebben uitge keken, want het oude reeds tiental len jaren in gebruik zijnde filiaal tn de raadzaal van het stadhuis kampte met een groot ruimtegebrek en vol deed niet meer aan de eisen van de rijksinspectie. Voor mej. Visser en haar staf was het vandaag een grote dag, velke werd geaccentueerd docv de komst Tevoren had mej. De Graaff .in van vele autoriteiten. Voor slechts gebouw De Rank in een toespraak weinig geld vindt men in dit filiaal gewezen op het belang andebiblio- een schat van boeken, tijdschriften tneek, die aan zevenhonderd mensen daebladen afsrestemd oo de wen- 1 eet uur (300 boeken voor volwasse- en toeDlaael?- ai&estema op ae wen sen van de bezoekers. van Onderwijs en Culturele Zaken, mej. G. de Graaff, het honderdvijftig" vierkante meter grote gebouw, dat onder beheer komt van mej. G. T. F. van de Lende. nen en 2650 voor kinderen) zal moe ten bieden. „We hopen," aldus de directrice van de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek, mej. A G. F. Visser, „dat de mensen hier niet alleen hun ont spanning. maar ook hun ontwikke ling (bijblijven met de tijd) komen zoeken. Studieboeken (16G0> nemen een belangrijke plaats in. omdat tn het kader van de Mammoetwet, de leer - lingen zich vaak zelf in ren bepaald onderwerp moeten verdiepen en daarbij zijn aangewezen op de lec- tuur in de bibliotheek. Lachend zegt mej. Visser: „We worden hoe langer hoe meer nodig." Mej. G. T. F. VAN DE LENDE supervisie Aan het interieur van het filiaal zal het niet liggen. Het is een ruim vertrek waarin de rekken op over zichtelijke wijze zijn opgesteld. Een vitrine met archeologische voorwer pen afkomstig uit de bodem in Ke- thel maakt tezamen met het overig meubilair van de bibliotheek een fraai geheel. Nieuw is een voorlees hoek je met een comfortabele bank, dat men in de voormalige Ketheise ieeszaal: het, oude stadhuis, niet kende. De gehele dag na de opening was (Van een onzer verslaggevers) „Stelt n ons en de kankerbe strijding niet telenr, overleg da delijk, zodat u uw standpunt weet als wij u bezoeken. Ook Schiedam mag in deze strijd niet achter blijven. Het Schiedamse afdelingsbe stuur van de Nederlandse Ver eniging tot Steun aan het Konin gin Wllhelminafonds voor de Kankerbestrijding schrijft dit in een circulaire, welke in de ko mende weken onder de "bevolking van Schiedam wordt verspreid. Men doet eert dringend beroep op de offervaardigheid van de burgerij om de verbeten strijd tegen de kanker, welke de laatste vijftien jaar in Nederland wordt gevoerd, te steunen. Indringende cijfers tonen de noodzaak van de financiële steun san: elk jaar overlijden alleen in Nederland ruimt twintigduizend mensen aan deze ziekte. Eén van de vijf sterfgevallen wordt ver oorzaakt door kanker. Tot voor kort telde Schiedam slechts 543 leden en daarom orga niseerde men oniangs een groot scheepse actie in Kethel, welke zevenhonderd nieuwe leden ople verde. Maar Schiedam heeft een bevolking van ruim tachtigdui zend mensen en daarom gaat men in de komende weken weer op huisbezoek om leden te winnen. „Het is de taak van het Ko ningin Wllhelminafonds gelden In te zamelen om de kankerbestrij ding te financieren. Het is een bij uitstek Nederlands belang, dat ook u in Schiedam het fonds steunt. Het is een gebiedende noodzaak, dat dit fonds een hech te morele tn financiële grondslag heeft. Uw blijvende steun is daar- (j bij onontbeerlijk," aldus het af- deUngsbestuur. In de brochure staat verder, dat de meest doeltreffende mede- werking bestaat uit het toetreden als lid tot het Koningin Wilhelmi- j nafonds, waarvoor een contribu- tie van J 3,50, 5,- of meer wordt gevraagd. Het comité van aanbe- veling bestaat uit burgemeester H. Hoelfsema, mr. V. G. 31. Ma- rijnen, mevr. G. W. van Bergen- J Walraven, ir. B. Wilton, H. W. G. Hoek, zr. G. Burger, mevr. M. V A. C. Taverne-Van Campen (raadslid) II. Sabel (oud-wethou- S der)L. B. F. van Hoogenhuyze t (arts), dr, T. A. Mantsoer, dr. F. Quispel en P. van der Kuy (arts). Dringend verzoekt dit comité de bevolking: „Bestrijd het leed, dat kanker heet!" Mej A. G. P- VISSER we worden hoe langer hoe meer nodig In de nacht van maandag, 16 jan., op dinsdag, 17 jan,, van des nun. 19 uur tot des v.tn. 6 uur, of zoveel langer of korter als nodig zal zijn, zal de HULPBRUG over de Schie wegens reparatiewerkzaamheden voor allé verkeer gesloten zijn. Schiedam. 12 januari 1967. Kapsalon Kéltee de salon voor ds betere PERMANENT. Stroom loos. voor leder haar geschikt, 7.S0. Héléne Uide permanent, de meest Ideale natuurlijke per manent 10,—. Gratis halen an brengen per luxe auto voor per manent. Kapsalon Héléne. Rem- branjttiaan 22. Schiedam.- Tel, 267170 1.— reductie or deze advertentie. HAKKERT RUIMT OP!!!

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1