CNV: Biesheuvel hekelt PvdA -plan 'li jging geldomzet in '66 gerin ;er Appels duurder Industrie verwacht meer orders la eer shag zo lekker en I 'fi ig a! s i eelgevraagde SAMSON SHAG SAMSON MEMEYER HALFZWARE SHAG Dindel van de dag M. J. Keyzer verwacht steun aan werven administratief medewerkster lèvreden met Samson shag Droevige gevolgen van hoogst o ngelukkige kabinetscrisis Geen verband gastarbeiders- werkloosheid In midden- en kleinbedrijf Geli ik resultaat Mij. Zeeland EEG-commissie tegen Duitse spoortarieven Artsen wapenen zich tegen „vertraging r door fondsen Nu 45.000 bouwvakkers werkloos Zwolsman wil aan Panam hotel verkopen Inkrimping kolenproduktie Staatsmijnen? HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 JANUARI 1967 De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt. Hi] proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1,25. Bestrijding werkloosheid komt nu maanden te la e t (Van onze sociaal-economische redactie) „De door de regering nu ge troffen maatregelen tot bestrij ding van de werkloosheid hadden al enkele maanden geleden moe ten worden getroffen. Maar juist by de bestrijding van de werk loosheid hebben we dubbel pijn lijk de droevige gevolgen ervaren van de hoogst ongelukkige kabi netscrisis." Dit schrijft het blad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) De Gids. De kabinetscrisis, aldus het blad. heeft een tijdverlies ^geleverd van twee tot drie maan den, waarin er niets is gebeurd om de snel stijgende werkloosheid legen te gaan. „Wij blijven dit kwalijke tijdver lies ernstig betreuren, al stemt het tot voldoening dat er nu dan toch concrete maatregelen zijn aangekon digd om de golf van werkloosheid tot staan te brengen of hopelijk zelfs terug te dringen". Morgenmiddag gaat de regering praten met vertegenwoordigers van UTRECHT (ANP) De gastarbei ders en de werkloosheid van Neder landers hebben niets met elkaar te maken De sociaal-geografische af deling van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft een onderzoek ingesteld naar mogelijke verbanden tussen gastar beiders en werkloosheid. Da arbij bleek dat in de gebieden met veel werkloosheid, dus Noord- en Zuid west-Nederland nagenoeg geen bui tenlandse arbeiders zijn. Het merendeel van de gastarbeiders werkt In gebieden waar nog geen sprake is van grote werkloosheid: Rotterdam en het Nieuwe-Waterweg- gebied. Amsterdam en de IJmond. in de steden Den Haag. Utrecht, Arn hem en Eindhoven. Verder zijn vrij veel gastarbeiders werkzaam in Enschede en de ooste lijke mijnstreek. In de meeste gebieden met veel gastarbeiders was de laatste jaren een snelle economische groei. De daar wonende bevolking kon zelf niet genoeg mensen opbrengen om de nieuwe arbeidsplaatsen te bezetten. Tegelijkorfij 1 hield door de indus trialisatie van het noorden het ver- trekoverschot daar op. Aantrekken van gastarbeiders werd daarmee voor met name West-Nederland de enige manier om in de behoefte van meer arbeidskrachten te voorzien. Het onderzoek van de Utrechtse universiteit, dat geieid wordt door prof. dr. A. C. de Vooys, wordt pas over enkele maanden definitief af gesloten. de drie vakcentrales. Het gesprek zal plaats vinden op het Ministerie van Algemene Zaken. Gisteravond heeft minister mr. B. WBiesheuvel (landbouw en visserij) in Leeuwarden kritiek geleverd óp de aanpak, die de PvdA heeft be pleit ter bestrijding van de werk loosheid. „De werkloosheidscijfers zouden aanvankelijk wel vrij snel teruglo pen, maar het werkloosheidsgevaar blijft in feite met wortel en tak zit ten. De partij van de Arbeid onder kent niet voldoende de ernst van het werkloosheidsgevaar op langere ter mijn," aldus mr. Biesheuvel. Volgens mr. Biesheuvel wil de PvdA de mensen alleen maar meer geld in handen geven, omdat dan dVimmOïl t/mi' de bestedingen zouden toenemen. GUlitlllciiilUli Maar, zo zei de minister, er is hele- Minister Biesheuvel ziet spoken, maal geer tekort aan bestedingen op Hij construeert een tegenstelling tot het ogenblik Integendeel, de prijzen de Partij van de Arbeid, waar die zouden verdei stijgen en er zou een niet bestaat. Het is juist, dat de grotere vraag naar buitenlandse PvdA heeft aangedrongen op maat- goederen ontstaan. Dan ontstaat er regelen op korte termijn. Maar het een tekort op de betalingsbalans, zou ook hem bekend kunnen zijn, dat terwijl de hogere lonen en prijzen de nota, die het kabinet-Zijlstra kort opnieuw tot werkloosheid zullen lei- geleden aan de werkgelegenheid op den- langere termijn wijdde, is opgesteld „Nee", zei mr. Barend W„ „we moe- doordrs. J. M. den Uyl. We moe ten de werkloosheid bestrijden in ten maar aannemen, dat mr. Bies- haar oorzaken: Structurele steun heuvel het te druk heeft met zijn aan de zwakke gebieden, steun aan ministerschap en zijn verkiezingspro- de gemeenten en een krachtige ex- paganda om zich de feiten van het portbevordering". jongste verleden te kunnen herinne ren. (Van onze soc.econ. redatcie) In het midden- en kleinbedrijf in Nederland zijn in 1966 de gcldomzet- ten over het algemeen minder geste gen dan in de jaren daarvoor, dat geldt vooral voor de branches in de genotmiddelen. De geldomzet in de drankzaken steeg zelfs in het geheel niet. Dat betekent, dat er veel min der drank moet zijn gekocht dan in 19B5. Immers, de prijzen stegen ten gevolge van accijnsverhogingen per 1 januari 1966 aanzienlijk. De consument had met die prijs verhogingen overigens al rekening gehouden door in de laatste maan den van 1965 extra veel in te slaan. Dat maakte, dat de geldomzet in december '66 liefst 18 pet. lager was dan in dezelfde periode van het jaar daarvoor. In de sector van de voedingsmiddelen stegen de omzet ten met 5 tot 10 percent, terwijl dat in 1965 ten opzichte van het jaar daarvoor nog 10 tot 16 percent was geweest. In de detailhandel in groen ten en fruit was de omzetstijging in het eerste half jaar nog wel aan zienlijk groter dan in dezelfde pe riode van '65. maar dat kwam voor al doordat de prijzen ook veel ho ger waren. Parfumerieën Ook in de branches van duurzame consumptiegoederen was de geldom- zetstijging geringer, waarbij vooral het vierde kwartaal ongunstig afstak bij dezelfde periode van 1965. Dat geldt in het bijzonder in de heren en jongensconfectiezaken en in de detailhandel in dames- en meisjes- confectie, maar ook in de juweliers zaken. In de textielbranche steeg de geld omzet met 5 percent, tegen gemid deld 10 percent in de drie jaren daarvoor. Opvallende uitzondering op het al- HOEK VAN HOLLAND (ANP) De directie van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland deelt mede, dat in 1966 zowei het passagiers- als het goederenvervoer met de dagdienst Hoek van HollandHarwich een be vredigende ontwikkeling te zien heeft gegeven. Voorzover thans valt te beoorde len, zal het resultaat over 1966 niet in belangrijke mate van dat van het voorafgaande jaar afwijken. De Badische Anilin- und Soda- Fabriek te Ludwighafen heeft een aandeel van meer dan 25 percent in het maatschappelijk kapitaal van de vezelfabriek Phrix verworven. BRUSSEL (ANP) -~ De EEG-com missie heeft bezwaren tegen de uit- zonderingstarieven van de Duitse spoorwegen voor vervoer van en naar bepaalde plaatsen in Saarland. De commissie acht deze tarieven in strijd met het EEG-verdag, zo heeft zij ge antwoord op vragen van de (Zuid-) Duitse afgevaardigde in het Europese Parlement Ditricht. De commissie is nu begonnen met 't uitvoeren van de voorschriften die volgens het EEG-verdrag in zulke gevallen gelden. De Duitse bondsrepubliek krijgt 'n met redenen omkleed advies over de tarieven, nadat zij haar opmerkingen heeft kenbaar gemaakt. Als het ad vies niet binnen een bepaalde ter mijn Is opgevolgd, kan de EEG-com missie een rechtszaak beginnen bij 't Europese Gerechtshof in Luxemburg. gemene beeld maakt de detailhan del in parfumerieën. De geldomzet- stijging bedroeg daar 14 percent. Het economische instituut voor het midden- en kleinbedrijf noemt deze ontwikkeling „merkwaardig gunstig" en concludeert: „Tal van artikelen uit deze branche weten kennelijk tot steeds bredere lagen van de bevol king door te dringen." (Van een onzer verslaggeefsters) Het centraal bestuur van de lan delijke huisartsenvereniging heeft de leden gevraagd, aantal en namen van behandelde fondspartiënten nauw keurig te administreren. Volgens de Arnhemse huisarts P. A. de Klerck, lid van het centraal bestuur van de LHV, willen de artsen de mogelijk heid hebben de fondsen de rekening te presenteren, indien de zieken fondsorganisaties de overeenkomst- Veldkamp „nog verder zouden trai neren," De LHV heeft haar leden telefo nisch om nauwkeurige administratie van de hulp aan fondspatiënten ge vraagd. De artsen passen sinds no vember voor spoedboodschappen een systeem van „sneltelefoon" toe, dat erop neerkomt dat de 4500 huisartsen elkaar binnen drie uur tijd van nieu we ontwikkelingen op de hoogte kun nen stellen. Intussen betwisten de ziekenfonds- organisaties, dat zij de uitvoering van de regeling-Veldkamp zouden willen vertragen. Zij geven zo zegt se cretaris H. C. v. d. Hoeven van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen de voorkeur aan rechtstreeks contact met het ministerie om nieuwe conflicten met de huisartsen te vermijden. Voor dit grapje krijgt A. Zeilstra, Geuzenkade 86 H, Amster dam, vandaag de boekenbom Duizenden gezinnen dindelen! Een leuk spelletje voor het hele gcrin. En stuur dc beste ap een briefkaart naar: Redactie Het Vrije Volk, Ilekelveid 15, Amsterdam. Linksboven op de adres- zijde vermelden: Uit en Thuis. Elke dag loven wil een boeken- bon nit! J (Van een onzer verslaggevers) „Ik heb goede hoop, dat op korte termijn een oplossing zal worden ge vonden voor het op gunstige voor waarden verstrekken van kredieten ter financiering van opdrachten aan Nederlandse werven en dit zowel voor de binnenlandse, als voor de buiten landse markt." Dit zei de heer M. J. Keyzer. oud staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat vandaag op de vijfde inter nationale transportdag, die in Am sterdam wordt gehouden. De heer Keyzer deed de medede ling in zijn kwaliteit van voorzitter van het onlangs ingestelde college voor de scheepvaart. Als zodanig heeft hij het huidige kabinet, en met name de minister van Economische Zaken, drs. Bakker, gewezen op de bestaande discrepanties en op de noodzaak, dat de regering zo spoe- dig mogelijk maatregelen neemt om de concurrentiepositie van de Neder landse scheepswerven te verbeteren. De heer Keyzer wilde daarbij ech ter aantekenen, dat de door de rege ring aan de ondernemingen te stellen voorwaarden om voor de beoogde faciliteiten en steunmaatregelen in aanmerking te komen, niet zo zwaar en niet zo stringent moeten zijn, dat de kans bestaat dat over het doel heen geschoten wordt. De Belgische staat geeft op 30 januari twee leningen uit voor een onbeperkt bedrag. De ene lening krijgt een looptijd van vijftien jaar en ecu rente tatt 7 percent, terwijl de andere lening een rene heeft van 6.75 percent tot 1972 en 7 percent in de volgende Jaren. Een consortium van banken heeft al voor 800 mil joen ingetekend. DEN HAAG (ANP) De appels zijn de laatste tijd duurder gewor den. De vraag naar appels op de Ne derlandse veilingen is goed, terwijl het aanbod ruim is. De prijs van Golden Delicious is op de veilingen gestegen tot 70 cent per kilo. Goudreinetten worden verkocht tegen prijzen rond de 50 cent. Een zelfde prijs maken de Jonathans. Ook de uitvoer van appels is op het ogenblik groot. In de tweede week van januari zijn twee miljoen kilo handappels uitgevoerd, waarvan 1,3 miljoen kilo naar West-Duitsland. Na 'Ford-Genk zal ook General Motors te Antwerpen, waar Ameri kaanse, Britse en Duitse auto's wor den geassembleerd, de produktie een week stilleggen. Bij de stillegging zijn 1500 man betrokken. Morgan. Guaranty Trust één van de grootste Amerikaanse banken heeft het meerderheidsbelang verworven in de Italiaanse bank Van Wilier in Milaan. VEN RAT-UTRECHT (ANP) D« werkloosheid in de bouwnijverheid is de afgelopen maanden gestegen tot 45.000 man veertien percent van alle bouwvakkers. De vlce-voorzitter van de NKV-bouwvakbond Sint Jo seph noemde deze cijfers gisteravond op een afdelingsvergadering in Ven- ray. Op 31 december vorig jaar wa ren volgens officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 31.100 bouwvakkers werkloos of te werk gesteld op aanvullende werken. De vice-voorzitter, de heer J. M. Pot, twijfelde eraan of de bouw- produktie die voor dit jaar is ge raamd (totale waarde: ƒ8.3 miljard) wel zal worden uitgevoerd. Doel treffende maatregelen voor het op heffen van de werkloosheid in de bouw ontbreken volgens hem. Hij verwacht dat een groot aantal bouw vakkers de bouw vaarwel zal zeggen. Bij de bestedingsbeperking in 1958 ls dat ook gebeurd. Ook in andere bedrijfstakken neemt de werkloosheid nog toe. In het zuiden van Nederland zijn op het ogenblik drie maal zoveel chauf feurs werkloos als in januari vorig jaar. zo meldt Richting, het blad van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel. Volgens Richting proberen de ver voersbedrijven in deze tijd af te ko men van werknemers die voor het bedrijf bijzondere risico's meebren gen, zoals werknemers die dikwijls ziek zijn. bepaalde handicaps hebben af om andere redenen niet de meest produktieve zijn. Deze dreigen het slachtoffer te worden. SCHIPHOL (ANP) De heer R. Zwolsman, president-commissaris van de Exploitatie Maatschappij Scheveilingen, is naar New York vertrokken om het EMS-hotel in Pa rijs te verkopen aan de luchtvaart maatschappij Panam. De EMS heeft al eerder met Panam onderhandeld over de verkoop van het hotel Con tinental in Parijs. Men kon het toen echter niet eens worden over de prijs. Daarin schijnt nu verandering te zijn gekomen. De grootste concur rent van Panam. de luchtvaartmaat schappij TWA, heeft zich verzekerd van alle Hilton-hotels buiten de Ver enigde Staten. Daarvan staan, er twee in Parijs. Panam ziet zich door de TWA-transactie de weg afgesne den naar deze' hotels (voor Ameri kaanse toeristen erg belangrijk) en probeert dus zelf een hotel te kopen. (Van onze soc.-econ. redactie» De Nederlandse industrie verwacht in januari een toeneming van de or- derontvangst. In de sector investe ringsgoederen komt in het algemeen weinig verandering als de verwach tingen kloppen, maar de opdrachten in de sectoren consumptiegoederen en „overige goederen" nemen toe. Vergeleken met november was ook de orderontvangst in december van het afgelopen jaar al beter. De con- junctuurtest van het Centraal Bu reau voor de Statistiek geeft aan dat vijf percent van de bedrijven de or derontvangst als groot beoordeelde, evenveel als in november. Het per centage dat een normale orderont vangst had nam toe van 65 tot 70, dat met een kleine daalde van 30 tot 25. Vergeleken met december 1965 is er echter duidelijke achteruitgang. De beoordeling van de orderontvangst waren toen: 10 percent groot, 80 per cent normaal en 10 percent klein. De beoordeling van de orderpositie veranderde afgelopen december niet vergeleken met november en was eveneens slechter dan in december vorig jaar. De Douglas-fabrieken hebben vorig boekjaar een verlies van 27,5 miljoen dollar geleden. Het boekjaar dat eindigt op 30 november, was aan zienlijk slechter dan het jaar daar voor, toen nog een winst van 14 miljoen dollar gemaakt werd. PAGINA 8 (Van onze soc.-econ. redactie) Naar wij vernemen zouden de Staatsmijnen van plan zijn hun ko lenproduktie aanzienlijk in te krim pen. In Den Haag zouden begin vori ge week besprekingen zijn gevoerd tussen de minister van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker en de presi-i dent-dlrecteur van Staatsmijnen drs.' Rottier. Tijdens dit gesprek zouden verre-1 gaande besluiten zijn genomen tot inkrimping van de kolenproduktie. Met name werd overleg gepleegd over een vroegtijdige sluiting van de staatsmijn Wllhelmina in Terwinse- len (Kerkrade), die normaal gespro ken eind 1971 uitgeput is, maar nu al twee jaar eerder zal sluiten. In de tweede plaats zou de vet- koolproduktie van de staatsmijn. Emma-Hendrik in Treebeek stop gezet worden. Een en ander zou tot gevolg hebben dat het sluitingsschema van de mij nen. zoals dit is opgezet in de nota- Den Uyl, grondig zou worden gewij zigd. Daarmee is reeds een begin gemaakt door de aankondiging van minister Bakker dat de staatsmijn Maurits zeker een jaar eerder dan voorzien was gaan sluiten. De schuld van de ontwikkelings landen aan leveranciers van indus- trieprodukten bedroeg eind 1965 on geveer zeven miljard dollar. Dat was ongeveer een zesde van hun totale buitenlandse schuld eind 1965. VALVES FOR INDUSTRY. EVERYWHERE WALWORTH-ALOYCO Internationaal N.V. Subsidiary of Walworth Co. New York U.SA. Afsluiter» voor raffinaderijen petro-chemische chemische bedrijven Wij vragen voor ons verkoopkantoor te Rotterdam een Leeftijd: 2023 jaar. Vereist worden: het bezit san ULO- :n type- diploma, alsmede een redelijke kennis van de Engelse taal. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan ons kantoor, Westblaak 47, Rotterdam, onder ver melding van de letters FZ

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2