Guillaume kampt met dalend animo Grote lof voor trainer Bierhuizen Simon Wiesenthal: Schuldigen niet met rust laten - 'W$- BilSÏ ft JONGE DAME JONGEMAN Lyndon B, Johnson Hoofdorgel St.-Laurens in 1971 terug Eerste klasse zaterdagvoetbal in toekomst? Lezing over Groenland Café Westwijk nog zonder vergunning Zwei Her zen' in Vlaardingen Man slaat ruiten in mm mSÊÊmm N.V. MAATSCHAPPIJ „OXYGENIUM" KANTOORBEDIENDE Wie is Johnson ZAAIERS WORDE!» Doktersdiensten WISSELKOERSEN Duitse matroos valt flauw in bioscoop Begrenzing van liaveneomplex op Maasvlakte HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 MAART 1967 (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie zal de controle op de naleving van de maximumsnelheid niet verscherpen. Burgemeester H. Roelfse- ma vertelde dit op de vrijdagmorgen gehouden persconferentie over de verkeerssituatie op de Burgemeester van Haarenlaan. Uit de antwoorden van de verkeerscommissie op een aantal vragen van de burgerij blijkt, dat er in Schiedam vaak te hard wordt gereden. Wegens overtreding van de maximumsnelheid werden vorig jaar 823 bekeuringen gemaakt. Ook wordt er veel door rode lichten gereden, getuige 't aantal bekeuringen (551). G-E-S-P-E-L-D (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond tijdens de receptie van HBSS is door alle spre kers, en dat waren er nogal wat, grote lof toegezwaaid aan het adres van trainer Aad Bierhulzen. Bijna alle sprekers waren van mening dat Bierhulzen van zijn ploeg een vriendenkring had gemaakt en zo stelden de sprekers, „dan is 60 procent van je succes verzekerd." (Van een onzer verslaggevers) De processen tegen de oorlogsmisdadigers zijn belangrijker dan de straffen die zij krijgen. Nu het al zo lang is geleden dat de massamoorden werden gepleegd, is er een jonge generatie aan wie door historische getuigen moeten worden onthuld, wat er is gebeurd. "Wij mogen de schuldigen niet met rast laten om te voorkomen dat zij de jongeren zullen misleiden. Actueel Verplicht PAGINA 1 Hi fgpKp 1W ^ÉSH Gevraagd: voor het verrichten van lichte ad ministratieve werkzaamheden. Leeftijd 15—17 jaar. Sollicitaties mondeling of schriftelijk, richten aan BUITENHAVENWEG 50 - TELEFOON 26 90 57- te AUTOMOBIELBEDRIJF WALDO N.V. SCHIEDAM vraagt Leeftijd 17 jaar, voor het bijhouden van de werkplaatsadministratie en ter assistentie Van dé boekhouding. Mulo-diploma of gelijkwaardige oplei ding gewenst, doch niet vereist. Sollicitaties mondeling na telef. afspraak. Tel. 26.24.30, b.g.g. 34.45.47. da vakman Politie zal controle op te snel rijden niet verscherpen (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Jaix Sociëteit GuiUaume kampt met een toene mend gebrek aan belangstelling van de leden om de op zaterdag te hon den sociëteitsavond bij te wonen. In verband met dit dalend animo heeft het bestuur besloten de v club van avond gesloten te houden. Dit sal ook gebeuren op zaterdag 18 maart. „Een moeilijk besluit," aldus het Gulllaume-bestuur, „vooral ais we op de andere zaterdag 11 en 2S maart The Fulle House en The Ekseption ontvangen. The Pull Hou se maakte op 23 januari zijn televl- eiedebuut in Bob Rooyens-progrsm- roa Moef Ga Ga. De groep bestaat uit tenorsaxofonist Gijs Hendriks, slagwerker Tony de Koning, basgita- rist Bert Ruiter, sologitarist Herman Meijer en zanger Sjoerd van der Dui. Hun spel is gedegen vakwerk, want drie leden van de Full House zijn beroepsmusici. ïïet repertoire bestaat uit Amerikaanse B. te B. Verder hebben zij ook verschillende jazznummers met rhythm and blues- arrangementen op het programma staan. Al met al een groep die er zijn mag en met kop en voeten bo ven de gemiddelde B B-groep uit steekt. Mogelijk zorgen The Full House op 11 maart voor een vol huis bij Guillaume. The Ekseption speelt op 25 maart weer voor de leden van Guillaume en langzamerhand een goede be kende in Schiedam geworden. Het repertoire bestaat uit nummers van Art Biakey, composities van Yusef Lateef, James Brown en Georgie Fame. Kortgeleden kwam een tweede plaat uit, welke binnen één week al was uitverkocht en nummers „Mojo Aim" en „Talk about tomorrow" zul len ze ongetwijfeld ook deze avond spelen. Met het oog op de te verwachten drukte zal er vanaf woensdagavond 8 maart iedere avond na 19.00 uur gelegenheid zijn kaarten te kopen voor 11 maart. Ook 11 maart 's mid dags wordt er een voorverkoop ge houden in Tearoom Bellefleur aan de Appelmarkt. (14.00—16.00). De avonden zullen worden gehou den in Maisoa Tivoli, Nieuwe Haven 23 en de entreeprijs zal drie gulden zijn. (Van een onzer verslaggevers) Binnenkort zal de levering van het hoofdorgel van de Grote of St.- Laurenskerk, zo deelt het college van gecommitteerden tot de zaken van de Nederduits Hervormde Ge meente mede, definitief worden vastgesteld. De principe-overeen komst werd reeds in 1959 gete kend. Het zal. evenals het tran sept- en kttororgel, door de firma Marcussen in het Deense Aaben- r&a worden gebouwd. De conceptie van deze drie orgels met hun dispositie is van de hand van wijlen Sijbrand Zachariassen, de toenmalige leider van genoem de firma die hierin nauw met de orgelcommissie Laurenskerk sa menwerkte. Evenals het in 1940 verloren gegane orgel zal het nieuwe instrument geplaatst worden tegen de west- wand van hel schip, aan de toren- zijde, op net marmeren oxaal dat thans wordt gerestaureerd. Het zal tachtig registers bevatten en vol gens een volledig mechanisch prin cipe worden gebouwd. Als eind 1968 de gehele kerk weer in gebruik zal zijn, zal in die ge weldige ruimte de behoefte aan dit grote orgel, ook voor concer ten, sterk worden gevoeld. Het is daarom verheugend dat de opleve ring in 1971 kan worden tegemoet gezien. Daar de kosten aanzienlijk hoger zullen zijn dan in 1959 werd begroot, zal ter aanvulling van het orgelfonds een beroep worden ge daan op de burgerij. Op de vraag in hoeverre de ver keerslichten een valse zekerheid bij het oversteken vormen, antwoordt de verkeerscommissie, dat de installa ties nimmer volledige zekerheid voor de verkeersdeelnemer geven, „Zij verhogen slechts de verkeersveilig heid." Ongelijkvloerse kruisingen zijn al tijd de veiligste, aldus de experts op de vraag of hier en daar bruggen of tunnels nodig zijn ter vervanging van of naast met verkeerslichten uitgeruste zebrapaden. Een nadere studie naar de mogelijkheden van uitvoering, naar de plaatsen waar en ■wanneer deze moeten komen is noodzakelijk. Burgemeester Roelof se- ma kon vrijdag meedelen, dat deze studie al begonnen is. In verband met het ongeluk op de voetgangersoversteekplaats tegenover de Boys de Beerenbroacklaan en de A. II Gerhardschool reeds de vraag of de oversteektijd op deze zebra en andere oversteekplaatsen wel voldoende is. De verkeerscommissie antwoordt hierop bevestigend. In verband mét de afwikkeling van de totale ver keersstroom is de maximaal moge lijke veilige oversteektijd vastge steld. De „groen"-tiJd voor de voetgan gers op de zebra ter hoogte van de Buys de Beerenbroucklaan bedraagt acht seconden. Voor en na deze groenperiode is er een ontruimings- tijd van drie seconden. Is de schei ding van de weg in twee helften met de eigen golf wel juist, zo werd er voorts gevraagd. De verkeerscom missie antwoordt, dat er technisch geen andere manier mogelijk is. Men is van mening, dat de vlucht heuvels op zebrapaden voldoende ruimte en bescherming bij het over steken in. twee perioden bieden. Ook acht men het systeem van verkeersbrigadierstjes volledig ver antwoord en tevens is men van me ning, dat de borden „overstekende kinderen" juist geplaatst en groot genoeg zijn. De borden hebben standaardafmetingen en zijn bij de zebra van de Boys de Beerenbrouck laan geplaatst op een afstand van circa dertig meter van de over steekplaats. Ia het clubgebouw in het sport park Harga, dat bijna uitpuilde van de aanwezigen, hebben de vele spre- kers het afgelopen seizoen nog eens de revue laten passeren. De heer 3. v. d, Meijde, sprekende namens de KNVB, heette het elftal van harte welkom in de tweede klasse. Hö maakte trainer Bierbuizen er vast op attent dat het in die tweede klasse heel anders spelen is dan in de derde klasse, „Dus", zei hij, „bereid de jongens er maar vast op voor. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Eikenaar woorden van Dit was de kern van het betoog, dat ir. Simon Wiesenthal vrijdag avond in de aula van de Volksuni versiteit te Rotterdam heeft gehou den in een bijeenkomst, die door de Rotterdamse AP-boekwinkel was be legd. De aanleiding daartoe, de ver schijning van Wiesenthals boek MOORDENAARS ONDER ONS, had een bijzondere betekenis gekregen door het jongste opzienbarende re sultaat van het speurwerk door Wie senthal en zijn medewerkers van het befaamde Documentatiebureau in Wenen: de arrestatie van Franz Stangl, na Eichmann de grootste massamoordenaar uit het nazitijd perk, in Brazilië. De talrijke bezoekers zijn welkom geheten door de heer A. van der Bus- se, directeur van De Arbeiderspers te Rotterdam. Mr. A. Stempels, voorzitter van het Comité Wiesen- thal-fonds, vergeleek het huidige werk van Wiesenthal met zijn vroe gere activiteit ais architect en hui zenbouwer. Hü bouwt nu aan het huis der rechögheid, met als opdrachtgevers alle mensen die van goeden wille zijn. De opdrachtgevers kunnen de bouw financieren door een bedrag te stor ten op gironummer, 2900 van de AMBO-bank te Utrecht, met vennel- ding „ten gunste van rekening Co mité Wtesenthai-fonds". De arrestatie van Strant! is mede dank zij dit fonds mogelijk gewor den, verklaarde Wiesenthal vervol gens. De koerierster die naar Brazi lië werd gezon en met een brief die alleen door de Oostenrijkse ambassa deur in dat iand mocht worden ge opend, reisde via Amsterdam om er geld op te nemen b|j het fonds. Het boek Moordenaars onder ons is nog steeds actueel, gezien o,ra- het grote aantal stemmen dat de NDP in Duitsland heeft gekregen. Het gevaar ia minder groot «la wij het kennen. Onthullingen blijven noodzakelijk. Er zijn nog steeds men sen die beweren dat Anne Frank niet heeft bestaan en dat haar dag boek door iemand is gefantaseerd. Het is nog steeds mogelijk dat een pastoor, zoals in Oostenrijk, zijn jon ge parochianen vertelt dat de gaska mers in de kampen voor desinfectie van de kleding der gevangenen dien den, en dat de verbrandingsovens door de Amerikanen zijn gebouwd om er gruwelpropaganda mee te be drijven. Het komt ook nog voor dat een Duitse jongen die aan zijn va der vraagt wie die Adolf Hitler was, ten antwoord krijgt: „Hitier was de man die onze autobanen heeft ge bouwd". Met zijn boek wil Wiesenthal dui delijk maken, dat wij ons niet veilig kunnen voelen zolang mensen die een enorme schuld op zich hebben geladen, ongestraft blijven. Het op sporen en straffen van de misdadi gers zijn wij de doden en de leven den verplicht. Bij de beantwoording van de vra gen die na de pauze werden gesteld, deelde Wiesenthal mee dat de be ruchte kamparts Mengele nog steeds in leven is. Ook andere massamoor denaars houden zich nog schuil; ze leven veelal onder een andere naam en hun vrouwen gaan voor weduwen door. van de gelegenheid het nieuwe boek te kopen en door de schrijver t« laten signeren, is zo druk gebruik gemaakt dat de aanwezige voorraad spoedig was uitverkocht. Donderdagmiddag viel in het ge bouw van het CBR de 53-jarige ver pleegster C. J. N. Scheerder van de Prinses Margrietlaan te Rotterdam van een stenen trap. Met een gebro ken linkeronderbeen is zij naar het St,-Fr*nd#cu3ziekenhuis gebracht. waardering over wat de spelers in het afgelopen seizoen hebben gepres teerd. De heer J. Bijlo (weer in het openbaar sprekend na een tijd ziek te zijn geweest) haalde nog eens de loopbaan van A. Bierhuizen voor het voetlicht. „Ik zie je nog komen op onze jcugdleiderscursus Later ben je ver der gegaan met als resultaat, dat je nu een ploeg kampioen hebt ge maakt", aldus de heer Bijlo. Deze was er ook verheugd over dat HBSS over een zestal jeugdleiders beschikt, die in het bezit zijn van het diploma. „Hieruit blijkt", zei de heer Bijlo. „dat niet alleen het eerste elftal jullie aandacht heeft, maar ook de jeugd." Voorzitter H. Breevoort had voor alle sprekers woorden van dank. Hü vertelde de aanwezigen dat het be stuur donderdagavond had besloten het contract van trainer Bierhuizen voor twee jaar te verlengen. In samenwerking met de jeugdleiders zal Bierhuizen dan ook de jeugd onder zijn hoede nemen. Deze mede deling werd door de aanwezigen met een flink applaus begroet. In het met veel bloemen versierde clubgebouw wisselden de sprekers elkaar af en ook de zusterverenigin gen uit Schiedam hadden zich naar Harga gespoed om de kampioenen hun gelukwensen aan te bieden. Veie handdrukken gingen vergezeld van cadeaus en dat waren veelal voet ballen. Tijdens het weekeinde zullen de volgende huisartsen de praktijk van hun collega's waarnemen: D. Hout- huysen, Marconistr. 93, tel. 268516, J. Moor, Burg. Knappert laan 154. tel 269880, L. B.' E. van Hoogen- huyze, Nassaulaan 59. tel. 268067. Voor bijzondere gevallen is apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532 geopend. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de receptie van. de Schiedamse voetbalvereniging HBSS vertelde de competitleleider van het KNVB-zaterd -gvoetbal, de heer J. v. d. Meijde, nieuws. HU deed namelijk de mededeling dat zeer binnenkort besprekingen zullen worden gevoerd met de tweedeklassers in het zaterdag voetbal om te komen tot de vor ming van een eerste klasse. In de zaterdagcompetitie kent men na melijk geen eerste klasse. Engels pond Amerlk. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kronen Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire 3 maart 1967 10.088 —10.094 3.60EI— 3.61A 72.921 —72.974 7.253 - 7.268 83.281 83331 69.88 6993 90.84 90.89 52.144 —52.194 50.45 5050 3.33A— 3.33H 57.734 —87.784 Oostenrijkse schilling 13.974 —13.984 Escudo's 12.571 —12.594 (Van een onzer verslaggevers) Op dinsdag 21 maart houdt drs. G. W. Noofcer, conservator aan het museum van onderwijs in Den Haag. een lezing voor de Etnografische Vereniging Delft in het- Prinsenhof over „Processen van Cultuurverande ring op Oost-Groenland". De lezing gaat over de bewoners van Oost-Groenland. De ontdekking van deae bewoners in 1884 veroorzaakte destijds een sensatie In de wereld. Dit was de laatste bevol kingsgroep, die ontdekt werd. Deze late ontdekking heeft tot gevolg ge had, dat de inheemse cultuur niet is benaderd met de moord- en plun- derpartijen, die enkele eeuwen daar voor gebruikelijk waren. De spreker heeft geruime tjjd ter plaatse de contactsituatie bestudeerd. Een modem houten huisje en een tentje van Nomadiserende Groen- landers. De raadsleden v, tL Meer (k.v.p.>, Jungerins-Muider (b.p.) en Ver meer hebben by B. en IV. van Vfaar- dlngen gepleit voor het verlenen van een tapvergunnlng aan de heer Klap wijk, die een café-restaurant exploi teert in de Prof. Rutgersstraat. De exploitant heeft op 't ogenblik alleen verlof A. De raadsleden hadden veie argu menten: er is in de hele Westwijk maar één café met vergunning en men kan café Westwijk nauwelijks meer een buurtcafé noemen. Kun nen B. en W, geen gebruik maken van een uitwijkmogelijkheid door het café te betitelen als een buitenge wone inrichting voor maatschappe lijk verkeer? zo vroeg men. De heer Dubbeldam (v.v.d.) voor spelde dat er geen séhiln van terns was, dat het- ministerie daarmee zou instemmen. Burgemeester Heusdens bevestigde dat. De mogelijkheden zijn onderzocht, maar het aantal vergun ningen in Vlaardingen is aan een maximum gebonden. En zelfs wan neer er één vrijkomt, dan zou eerst de bovenste gegadigde van de wacht lijst aan de beurt komen. Hoe we het ook wenden of keren, er zit geen mogelijkheid in, zei mr. Heusdens. Hij vestigde er de aandacht op dat op 1 november de nieuwe drank wet in werking treedt, waarbij het maximumstelsel vervalt. HU ver wachtte dat tegen die tijd de moge- lUkheden voor de exploitant er beter voor zullen staan. De Hoofdstad Operette geeft op woensdag 8 maart in de Stadsgehoor zaal te Vlaardingen een voorstelling van de operette Zwei Herzen im Dreivierteltakt. Aan deze voorstelling werken o.a, mede: Lizzi Schöffmann, CI aire dai ry, Antonia Galü, Herman Valsner, Rudolf Vogler. Karl Frey en Franz Stanner. De hoofdrol wordt gespeeld door de Weense gast, Frits Silberbauer. Tevens werkt aan de operette een koor mede, bestaande uit vier dames en vier heren. De nieuwe arrange menten zijn van John Kapper, die ook het orkest dirigeert. Regie en be werking: Walter Kochner. Choreo grafie: Jack Bow. (Van een onzer verslaggevers) De realiteit van de man en de vrouw in het huwelijk, waarvan een gelijknamige film draait in de bio scoop Centraal aan de Binnenweg, werd gistermiddag de 26-jarige Duit se matroos Harald Baumgardt te machtig. Bij het zien van de scène waarin de wouw met behulp van de keizersnede va nhaar kind wordt verlost, streek hij het vaantje. Bio scoopbezoekers die beter bestand te gen dit schouwspel waren, hebben er voor gezorgd dat hij naar zijn in de Waalhaven gelegen schip kon te rugkeren. DEN HAAG (ANP) De minis ter van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening heeft, mede namens de ministers van Verkeer en Water staat en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. meegedeeld dat de regering, voor wat de zuide lijke begrenzing van het havencom plex op de Maasvlakte betreft, vast houdt aan de op 21 Juli 1964 vast gestelde demarcatielijn tussen het op de Maasvlakte te ontwikkelen ha- vencompiex (met inbegrip van de communicatie-banen) en de overgang» zone in de rielse Maasmond voor de kust van Voome. Aan deze regerirtgsbeslissing kan derhalve niet getornd worden, aldus de minister in vragen van het (nu ex-) tweede-kamerlid Van der Goes van Naters. Deze had zijn vragen gestïd naar aanllding va brich- te, dat autoiteiten in Rotterdam d verbindende kracht van deze re geringsbeslissing meermalen in twij fel hebben getrokken. (Van een onzer verslaggevers) Een 41-jarige kraanmachinist heeft vannacht sterk onder invloed de rui ten ingeslagen van zijn buren in de Vlamingstraat. Een reden daarvoor kon hij ook vanmorgen niet opge ven. ékte, ,5y S1®$! °v- v i i Kapsalon Hélène. de salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos, voor leder haar ge schikt. 7.50. Héléne-tlêde- permanent, de meest Ideale na tuurlijke permanent 110. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon H4!ê- ne, Rembrandtlaan 22, Schie dam, tel. 267170, 1 reducti» op dese advertentie. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kunnen w|) geen enkele verantwoording aanvaar den. - SCHIEDAM -26 47 18 Gevraagd voor spoedige indiensttreding <mnl, of vrl.) ca. 1618 jaar. Bekendheid met machineschryven on Duitse taal gewenst. Sollicitaties schrifteiUk of mondeling (na tel. afspr.) Telefoon 26.45.35 STAALKANTOOR BOELSUMS 4 BEKER Noordvestsingel 95 - Schiedam. Wat ia de huidigs president van Amerika voor een man en wat voor achtergronden beeft hl! Eau boeiend beeld van Johnsons politieke loopbaan onder vier presidenten- Roosevelt, Truman, Elsenhower en Kennedy en van ate persoonlijk Uwwat Zfjn «ZiêttuEehSP Rooeerett, zyn huwelijk met da briljante Ledy Bird. Een uitgave vwo Dl ARBEIDERSPERS f6,90

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1