EP Sjjmumtipmé' Stad van de ,,stamvadei- aller coureurs" heeft nog steeds geen wielerbaan Eerst weer n crisi Eindeloos Beroving op Katendrecht: officier eist zeven maanden H. Hamstra: „Ik heb geen steun gehad" Shell neemt nieuw bouw in gebruik ANWB behandelt dertig met wagens Dinitrol Dodelijk ongeval in Vlaardingen ssrrs Plannen, plannen (benzinepomp- lionder) Rotterdam aan Zee iverkt door voor het jubileum I Plotseling overleden :Mmé HiiimuiiiiJiiiiiwriiiiraiiiuiiiiiiijitiiiiuiiiiiiiimijuiiiniifiiiruiiiiiiHui blij vend goedkoper blijvend goedkoper Naaimachine het VRIJE VOLK VRIJDAG 31 MAART 1967 PAGINA 5 Schiedam wil nu iets anders (Van ©en onzer verslaggevers) Hondekarren en diligences beheersten het straatbeeld, de „velo" moest nog aan de groeistuipjes ontgroeien: Schiedam, bijna een eeuw geleden- Op de modderige dijk tussen Delfshaven en Schiedam ploeterde een jong atleet om de wereld te bewijzen dat de grenzen van het menselijk kunnen nog niet waren bereikt. Hij was daarvoor op zo'n hoog, houten gevaarte, véloci- pède genaamd, geklommen en probeerde nu de stoomtram bij te houden. Het lukte. Pim Ki- derlen want zo heette deze 'stamvader aller coureurs', bracht zijn en Schiedams naam op aller lippen. Zeker, toen hij enige tijd later Engels kam pioen op de driewieler werd. Het getuigt niet van werkelijk heidszin te beweren, dat Ki- derlens prestatie daarbij van invloed is geweest, maar feit blijft, dat Schiedam al in leng te van jaren wielergek is. Wat de plaatselijke rennersclubs (aanvankelijk waren er twee; de één, Zwaluwen, is later in de ander, de RC Schiedam, op gegaan) ook organiseerden, al tijd zorgde sportminnend Schiedam ervoor, dat de zaak financieel in ieder gevat goed zat. Op dit talud, dat alweer enkele jaren ligrt in te klinken, Is een beton nen baan gepland. Het is wel b(jna zeker dat Tan een betonnen baan helemaal niets komt. Beden: Het blijft zakken..... een dooie mus... W' «vï MAN* .VAN Oe* AI.OCT CJD6PT. "T Tit economisch, sociaal en ^moreel belang en voor het behoud van werklust, energie en lichamelijke geschiktheid" liet de overheid in de crisisjaren jeugdige werklozen projecten uitvoeren. Zo kwam de Mathe- nesser Wielerbaan tot stand, het 265 meter lange, o zo primitieve baantje dat in die lange ledige dagen in een behoefte voorzag. Elke (wedstrijd-)avond opnieuw trokken vele honderden „over het spoor", naar de Laansloot- seweg; van het weinige dat zij „van de steun trokken" belandde veel in de kas van de renners club Schiedam. In 1941 telde men 15000 betalende bezoekers Opspuiting van de Spaanse- polder betekende, drie jaar na de opening, het betreurde einde van de baan. Maar al te zwaar tilde men daar bij „Schiedam" niet aan, immers, besprekingen over een nieuwe piste verliepen althans in het prille begin niet al te lastig. Toch duurt het nog tot november 1961 eer de plannen gestalte beginnen te krijgen. Binnen een week ligt er dan achter het hoofdveld van SW en Hermes een keurige ovaal. Maart 1967, bijna zes jaar la ter. De ovaal ligt er nog steeds, alleen niet meer zo keurig. In sportkringen krijg je de lachers op je hand, als je beweert dat vóór het einde van het jaar de wielerbaan gereed zal zijn. Har telijk lachen Is het niet, eerder bitter. Want bij de RC Schiedam begint men langzaamaan te ge loven dat er eerst wéér 'n crisis moet komen-. De sprint-, koppel- en afval- wedstrijden op het Mathenesser- baantje, de zomeravondcompeti ties op het parcours Nieuwe Ha ven, Schoolstraat, Warande, Wes terkade, de jaarlijks terugkerende ronde van Schiedam, eerst voor amateurs, de laatste jaren voor profs: de belangstelling was im mer overweldigend, he1 sportie ve succes meestal daarmee recht evenredig. Het is daarom zo jammer, dat dit riles birinen niet al te lange tijd af gelopen zal zijn. Fini, punt uit. Oor zaak: het steeds intensiever worden de verkeer, dat zich niet langer door ten handjevol wielrenners in de berm laat drukken. Een recent voorbeeld: de Neder landse kampioenschappen op de weg ioor amateurs en professionals zul len eind juli niet op het parcours HeerlenVoerendaal worden verre oen. Gedeputeerde Staten van Lim burg hebben bezwaren tegen de or ganisatie van de titelstrijd midden in l.f-t toeristenseizoen. Het politiekorps is dan toch al overbezet. Wielerbanen zullen straks uitkomst rzoeten brengen. Er zijn er zo weinig, Amsterdam, Nijmegen, Utrecht, Bre da, Wagenlngen, Hilversum en Alk maar, dan heb je het wel gehad. Het had er één meer kunnen zjjn, nee, moéten zjjn: in Schiedam, Vijfen twintig jaar geleden verdween de Mathenesserlaan, sindsdien is er veel tot stand gekomen. Er kwam een fraai sportpark, een mooi zwem bad, een uitgebreid recreatiegebied, een flinke sporthal. Maar van een wielerbaan zijn er slechts de contou ien. En plannen, veel plannen.... De eerste dateren van kort na de oorlog. De besprekingen verliepen ln ost stadium, ook al omdat de kosten toen niet onoverkomelijk leken, vrij vlot. Maar ulfc een zinsnede in de Sportnota 1960 .Aanleg van een wielerbaan kan overwogen worden" trokken velen de conclusie, dat het gemeentebestuur tot dan toe aan die mogelijkheid niet al te veel ge loof had gehecht. Toch ziet in dat zelfde jaar het eerste serieuze plan het levenslicht. In het uitbreidings plan Harga is een wielerbaan gepro jecteerd, 250 meter lang en met een njvlak van beton of bitumen. Reali satie binnen twee drie jaar. „Hy is er nog niet, maar hij gaat komen!" schrijft Het Vrije Volk, niet vermoedend hoe waar die uitroep zou blijken te zjjn. Want de tijd zeg gen bodemdeskundigen die de in middels opgeworpen aarden wa! no- rje gemeenten in Rijnmond krijgen hun zin. Het vaststellen van de richtlijn, waaruit één beleid moet groeien op het terrein van de ver deling van woonruimte, wordt een eindeloze affaire. Na twee vruchte loze pogingen om bet anders te doen (waarvan de eerste inderdaad niet gelukkig was), komt Rijnmond nu tegemoet „aan het algemeen verlan gen bi) de gemeentebesturen tot het hebben van ruime termijnen van be raad". Het wordt al met al minstens een half jaar. In Rotterdam zegt men dan: hij gaat over Gorkum naar Dordt. Elegant is het niet. Een slagvaar dig beleid levert het niet op. Het kost tijd en geld. Maar er wordt vol daan aan het verlangen diergenen, die Rijnmond koste wat koste buiten het gemeentelijke straatje willen houden. Gelukkig, dat op dezelfde dag voorstellen kwamen om de zaak van de bestrijding van de luchtverontrei niging in Rijnmondhanden te leg gen en het Rotterdamse verkeerson- derzoek tot Rijnmond uit te breiden. Op bepaalde terreinen wordt Rijn mond dus tenminste aanvaard De gedachten van het bestuur van de B.C. Schiedam gaan nu uit naar een houten baan. Krijgen deze plannen hun flat van het gemeente bestuur en is er geld beschikbaar, dan gaat de baan er ongeveer uitzien zoals op deze tekening van Hans van der Sloot, dig zal hebben om „ln te klinken" en volledig tot rust te komen, wordt met jaren overschreden. Nu, ln 1967, ligt daar de harde werkelijkheid: een scheefgezakt en wildbegroeid talud, voor botanici misschien interessant, voor wielrenners hoe dan ook on bruikbaar. Zij moeten het doen met dooddoeners als: „De wielerbaan is ten nagel aan m'n doodkist" (mr. P. van Bocbove) en „Tragische geschie denis" (ambtenaar van Sportzaken •T. Bronneman). Wéér is een sportnota verschenen, wéér staat de wielerbaan hoog op de prioriteitenlijst. Maar de RC Schie dam maakt men niet meer blij met een dooie mus. Zij is het wachten moe en zoekt nu zelf naar wegen, die dat is wel duidelijk in de rich ting van een houten baan moeten le'den. Ze doet dat consciëntieus en vol overgave, maar de nuchtere be schouwer begrijpt dat het op deze manier nog lang, heel lang zal duren C't.i Schiedam z'n wielerbaan heeft. Van een onzer verslaggevers) Nadat hij in november van een Deense boot was afgestapt, had de 43-jarige uit Curasao afkomstige zeeman F. A. M., wiens vrouw en kinderen in Amerika wonen, in Rotterdam noch een ander schip noch werk kunnen vinden. Omdat zijn lage uitkering bijna geheel aan kostgeld opging had hij zich in een bar op Ratendrecht andere inkomsten verschaft door daar van een bezoeker een portemonnaie met 730 weg te nemen. (Van een onzer verslaggevers) In ons artikel over de moeilijkhe den, die de aanleg van de metro een aantal caféhouders aan de Hil- lelaan bezorgt (vorige week woens7 dag), lieten wij de heer Frans Mijnsbergen zeggen: „Je moet echt niet denken, dat wü alleen gedu peerd zijn. Dat geldt voor de hele handel hier. De plaatjesman hier naast verkoopt twee platen op een dag, en dan de sigarenman, ook niks. De man van die benzinepomp verderop? Die heeft van de w.w. gehad, 't Is een schandaal." Vooral de term aangaande de in komsten van de benzinepomphouder komt vermoedelijk iets krachtiger aan dan wel door de heer Mijnsber gen was bedoeld. De heer H. Ham stra, die de pomp op de Hilielaan heeft, verzoekt ons te willen meede len dat hij nooit enige ondersteuning heeft gehad (en er ook niet over heeft gedacht die te vragen) Dat ook zijn zaken ernstig te lij den hebben van de metrobouw mag het volgende illustreren: „Tot ander half jaar geleden maakte ik een omzet van 400.000 liter per Jaar, Vo rig jaar, in '66, was dat bij elkaar 20.000 liter. Ik ben er 380.000 liter op achteruit gegaan." De heer Hamstra heeft naast de benzinepomp inkomsten uit zijn vrachtvervoer. „Het is niet dik, maar Ik kan er van komen," zegt hij. ADVERTENTIE Ondanks de stijgende prijzen op de wereld-ledermarkt, kopen onze klanten morgen een fantas tisch mooie akte-tas voor een, ongekend lage prijs. Magnifieke dubbele akte-tas sen met twee ruime vakken, twee grote voorzakken... zó solide dat de fabrikant elke tas 10 jaar garandeert, morg,en voor iets meer dan een tientje. Ideale tassen voor de kinderen naar school, maar evengoed voor hun vaders, die naar kantoor zo'n tas kunnen gebruiken. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze dubbele aktetassen met 10 Jaar garantie op het leder voor sn deze dubbele VP Geen tth of schrift best. (Van een onzer verslaggevers) Shell Nederland Chemie N.V. heeft deze week op haar terrein in Pernis een naftakraker en een etheenoxydefabriek in bedrijf ge steld. Beide installaties behoren tot het nieuwe etheeneomplex dat hier wordt gebouwd. De nieuwbouw maakt deel uit van een uitbreidingsprogramma van chemische fabrieken in ge heel West-Europa, waardoor Shell een van de grootste producenten van etheen en etheenoxyde zal worden. De uitbreiding in Pernis moet de steeds stijgende vraag naar deze produkten in de Bene lux en de landen van de EEG op vangen. Het grootste deel van de in de naftakraker geproduceerde etheen wordt in eigen bedrijf gebruikt ais grondstof voor de vervaardiging van etheenoxyde en zijn derivaten. Deze vinden om. toepassing in de fabri cage van antivries, kunstvezels en cosmetische produkten. De ethylben zeen wordt gebruikt als grondstof voor Shell's eigen rubberfabrieken. Een deel van de etheen gaat voorts via een door Dow Chemical aange legde pijpleiding naar de fabrieken van dit concern in Terneuzen. Het nieuwe fabriekscomplex, waar in ongeveer 250 man werk vinden, is voor tweederde samengesteld uit ma terialen die door de Nederlandse in dustrie zijn geleverd. Met de bouw, die eveneens door Nederlandse firma's werd uitgevoerd, was ongeveer 50 mil joen gemoeid. Zaterdag organiseert de fanclub van de beatgroep The Raves een fanavond in gebouw Spes, Dortse- straatweg. Als speciale attractie is er het optreden van de Mini-Sharks. Aanvang van de avond echt uur. Donderdag moest hij wegens deze beroving voor de rechtbank in Rot terdam verschijnen. Hij gaf toe dat hij de bezoeker, die rondjes weggaf en ook hem trakteerde, uit een dikke portemonnaie had zien betalen en dat hij daarop een geschikt ogenblik had afgewacht om die portemonnaie uit zijn achterzak te halen. Op het toilet had hij het geld bij zich gestoken, maar hij ontkende dat hy de later onder een barkruk terug gevonden lege portemonnaie stiekem in de zak van een ander had willen stoppen, zoals een kelner had ver klaard. De inmiddels gewaarschuwde politie had hem in het bezit van het geld aangetroffen. De officier van Justitie kon zich wel verenigen met de uitspraak in het voorlichtingsrapport dat M. al jaren op drift is, maar nam hem kwalijk dat hij het zich op Katendrecht mak kelijk maakte door er zich te laten trakteren. Hij eiste zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk. In zijn pleidooi betoogde mr. "W, Klaessen te kunnen begrijpen dat M. op Katendrecht probeerde zijn een zaamheid te ontvluchten. Verdach- tes verklaring dat hü van plan was geweest het geld terug te geven kwam pleiter aannemelijk voor omdat hij anders na de diefstal het café wel verlaten zou hebben. Hij drong aan op een onvoorwaardelijke straf die de duur van het voorarrest niet zou te boven gaan. "Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) De directeur van de Wegenwacht heeft besloten 30 wagens van zijn autopark te laten behandelen met Dinitrol. Het gaat hier om een proef. Dinitrol is een middel om de auto's tegen het roesten te bescher men. Onze mededeling op 17 maart, dat de ANWB alle wagens van de Wegenwacht met dit middel zal la ten behandelen, berust op een mis verstand. Van een onzer verslaggevers) De jubileumcommissie van de har- tnonievereniging Botterdam aan Zee te Hoek van Holland gaat onver moeid verder met het organiseren van geldopbrengende avonden om de jubileumweek eind mei finan cieel te kunnen dekken. De twee voorgaande klaverjas- concoursen bleken een dusdanig suc ces dat men heeft besloten nog een derde, laatste, avond te organise ren. Dit zal gebeuren op donderdag 13 april, wederom in café Harwich. In de komende weken hoopt men nog 2000 loten van ƒ0,50 per stuk aan de man te brengen. ADVERTENTIE Morgen brengen wij in onze uit gebreide afdeling dames-blouses een zeer bijzondere aanbieding. Een aanbieding nu eens niet met ten beperkte maatindeling, neen damesblouses, ook voor diegene die normaal moeilijk kunnen slagen. No-iron blouses met aller aardigst fantasie-stiksel, chique blouses met korte mouw uit de serie van 11.50 nu t/m maat 54 voor nog gééh zeven gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze No-lron damesblouses, met fantasie stik sel ln de zachte modieuze kleu ren bleu en wit, in de maten 42 t/m 54, voor Géén tel. pf schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) Bij een autobotsing gisteravond in Vlaardinger. werd de 50-jarige heer H. F. Timmermans uit Den "laag zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis in Vlaardingen is overleden. Zijn echt genote. mevrouw C. M. D. Tiramer- nians-Waning en de bestuurder van de andere auto, de 39-jarige B. S. uit Vlaardingen liepen ernstige verwon dingen op. Z|j zijn opgenomen in het ziekenhuis in Vlaardingen. Het ongeval is vermoedelijk ge beurd, doordat de heer B. S. met zijn auto geen voorrang verleende aan de door de heer Timmermans bestuurde personenauto. De heer B. Blokland heeit ontslag genomen als lid van de wijkraad voor Kralingscheveer. Het college van B. en W. heeft in de vacature voorzien door de benoeming van de her C. Dorsman, Ottergracht 24, voorgedragen door de Party van de Arbeid. Woensdagmorgen is de 17-jarige kantoorbediende J, Wolfert uit de Heeavlletstraat te Rotterdam op het rijwielpad van de 's-Gravendykwal met zyn bromfiets gevallen. Hy is met rugklachten naar het Dijkzagt- riekenhuls gebracht. Een van de preeuwenlezers schreef me van Frankrijk uit een brief over iels dat in Duitsland zijn aandacht trok en dat misschien voor Nederland nuttig kan zijn. Dit klinkt allemaal nogal in ternationaal. Lo gisch, want deze le zer, de heer F.P.C.Mersel, werkt bij een baggerfirma en komt vaak over onze grenzen. Op het ogenblik is hij in Port SainL-Louis Zuid-Frankrijk) in 2905 en '65 werkte hij in Duitsland bij de Lorelei. En wat viel hem op? „In de ho tels. de café's en de woonhuizen waar ik was, zag je op de w.c, geen enkele stortbak meer, aiieen maar drukkranen. Men vertelde mij dat dit een waterbesparing van der tig tot veertig percent gaf. Ik iieb in de spreeuwenpraat gelezen hoe kostbaar de waterwinning in Neder land is. Zou men dit dan ook niet in Nederland moeten toepassen? Ik ben geen deskundige, maar de vraag lijkt me toch interessant." Pieter is evenmin een deskundige op het gebied van waterverbruik en daarom ben ik mijn licht eens gaan opsteken by de Rotterdamse Drink waterleiding. Daar heeft men mij o.m. het volgende verteld: Ook in Nederland kent men spoel kranen. Dat zijn kranen, eigenlijk knoppen, die je indrukt en die auto matisch terugkomen (maar je kunt ze ook ingedrukt houden) en kranen die je moet indrukken zolang je dat nodig acht. Of ze, vergeleken by de oude, vertrouwde stortbakken, een besparing opleveren? Het drinkwaterïeidtngbedryf heeft er destyds eens eer onderzoek naar ingesteld. Men was toen niet zo ver schrikkelijk enthousiast. De moge lijkheden tot waterverspilling waren by deze kranen groter dan bij de stortbakken. Wie aan de trekker van de stort bak trekt, spoelt acht liter water (en van dat cijfer stond Pieter te kyken) de wc. pot in. Die spoeling moet in vyf seconden voltooid zijn. De spoel-?:? van de automatisch terugkomende kranen is hierop af gestemd: ook hier acht liter ln vyf seconden. Evenwel: aan de veer kan wel eens wat haperen. Zij kan te styf zyn of „aanlopen" en dan Wordt het waterverbruik groter. En evenals voor de andere kranen geldt dat je ze ingedrukt kunt houden. Er kan mee „gespeeld" worden. Weder om: méér waterverbruik. Dat een stortbak gemakkelijker in het onder houd is, wordt door de DWL een groot voordeel geacht. In Rotterdam, waar de woningen niet „bemeterd" zijn en men een naar de oppervlakte van de woning afgestemd oppervlaktetarief kent, maken we ons over die toch vrij flinke hoeveelheid van acht liter bij elke spoeling niet zo druk. Anders is het in plaatsen waar alle gebruik „bemeterd" is en dit gebruik be taald moet worden. Niet zelden gaat men dan aan de stortbak „pruteen"' om het gebruik te doen dalen. Men legt, b.v. een baksteen in de stort bak. Of men brengt twee trekkers aan, een voor de kleine en een an dere voor de grote boodschap. Op dit gebied tonen de watergebruikers heel wat vindingrijkheid De kranen mogen in Nederland worden toegepast en dat gebeurt ook. Er zyn op dit gebied verscheidene merken. Maar of ze meer voordeel bieden? „Neen", meent de Drinkwa terleiding. Men vond het daar maar dit ter zijde leuk dat ook de niet-deskundigen over dit soort zaken meedenken en de moeite ne men daarover te schrijven. Zo denkt ook Pieter. In de bejaardenflat Tulnenburgh, Oosterse Tuin 83, Rotterdam is een actieve recreatie-commissie. Er is ook een vrouwengroep. De dames zitten iedere woensdagmiddag te handwerken en dat gebeurt o.m. ten bate van het Albert Schweitzer-zie- kenhuis in Lambarene. Wat de dames nu bij hun arbeid missen? Een behoorlijke handnaaima chine. Kan iemand hen daaraan hel pen? „We zouden dankbaar zijn want dan kunnen we wat meer doen en gemakkelijker werken." Aanbod Aan het einde van de maand werden de volgende aanbiedingen ingeschreven: een éénpersoousmatras van T. «it de Hyacintstraat: een kindevltdUcant met een box van Van B. uit de ZegHiiatraat; een salontafel van De R. uit de Justus van Effenstraat; vier stoeien en twee fauteuils van L. van het Reigerpad: »en tafel met vier stoeien van Van der 0. uit de Goereesestraaat; een divan met Kleed van H. van de Wijdehof; vier stoe ien van S. uit de Hekbootstraat: een haard van De G. uit de Abcoudeatraat: van K. uit de Geikenessestraat en van R, van de Spangesekadc: een kachel van Da J. uit de Noïenaatraat: een kolon- convector van B. van de Cllngendsal: twee vloerkleden van P. uit de Van Oosteraeestraat; twee beeldjes van het SVV van ;,-Ndrie hive's van Tillie B, uit de USA: een goede kleermakerstrap- naaimochine voor huishoudelijk gebruik van H. uit de Mathenesserstraat: een elektrische koffergrammofoon van P uit de Meermanstrani en vele boeken van M van de Veigersdi.ik. Alle aanbieder» onze welgemeende dank. Dierenrijk De lichtblauwe (met wit gevlamde) sprekende parkiet van de heer J. Albei's, Pleretstraat 47c. is woensdag weggevlo gen. De parkiet luistert naar d® naam Wllleke. Vondst De heer J. Dijkstra. Dokstraat :0b, heeft woensdagavond op de hork Prirt- selaanNoordzijstraat een porteniunnrde met inhoud gevonden. Waar m .'eze n,- briek Kleine Letters geen olaatsnanm is genoemd.- wordt Rotterdam asdoeid. PIETER SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) Donderdagavond werd de 53-jarige Pakistaanse kwartiermeester Abdul Majïd aan boord van het aan pier 1 in de Waalhaven liggende Duitse ss. Wachtfels plotseling onwel. Bij aan komst in het Uijkzigtziekenhuis bleek hij overleden te zijn. De man was een opvarende van het Duitse schip

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1