Rijnmondwisselprijs voor SUS uit Essen voor de, Sparen neemt weer toe Hengelaars organiseren karperdag Honderd racers naar Rockanje idIP VLERK! litierechter GROTE MATEN SW winnaar Zilveren Doel Tien maanden voor diefstal Hippe figuurtjes Dank zij nieuwe zinker in 1969 beter water in Viaardingen Crickettrainers doen examen op 19 en 20 mei Consuls uit 23 landen op excursie in Schiedam Kroniek Kritiek m Watervrienden slagen 9 Esperaiito-agendo '"■■■MA Burgerlijke Sland IOMEGA j seamaster calendar HJuweller- edelsteenkundige .f, vr 1 j JAPONNEN - MANTELS BLOUSES - ROKKEN, ENZ. J MODEMAGAZIJN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 17 MEI 1967 PAGINA 1 Vierpleinenplan nodigt creatieve mens uit om (Van een onzer verslaggevers) „Sanering Brandersbuurt Schiedam, botsing tassen twee opvat tingen.. Onder deze kop wijdt de redactie van het NIMO-bulletin, een uitgave van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijke Opbouw, een door Brakkee geschreven beschouwing aan het Schie- NoKo-pian en het V erplelnenplandie aanstaande maandag in de Schiedamse gemeenteraadsvergadering aan de orde komen. Het artikel staat in het tweede nummer van het NXMO-bulletin dat volgens de redactie is gegroeid rond het thema: „Wat is de zin van opbouwwerk in onze verstedelijkte, overgeorganlseerde Neder landse samenleving, waar alles „af" lijkt. te saneren In dit kader past het artikel, dat een beschrijving geeft van de Brandersbuurt en vervolgens een overzicht verstrekt van de ge beurtenissen na de op 5 januari gehouden teach-in. Brakkee komt tot verrassende uit spraken: Het SchieNoKo-plan van het ge meentebestuur is een bestemmings plan, dwz. in eerste instantie zal de Brandersbuurt met de grond gelijk gemaakt worden. Daarna zullen er gebouwd worden: een brandweerka zerne en een aantal percelen met utiliteltebestemmlng. Op de tekenin gen ziet alles er op de bekende wijze verantwoord uit: bekwaam gesitu eerde blokjes met openbaar groen ertussen. Er is kraak noch smaak (ADVERTENTIE) Als Uw horloge alleen de tijd en niet I I de datum aangeeft, als het niet 1 waterdicht is en als U het elke 1 ochtend moet opwinden, dan is het tijd, dat U zich een automatische, if waterdichte Omega seamaster i§ calendar aanschaft vanaf 220.- HRGTTEROAMSEOUK 268 SCHIEDAMS? (Van onze sportredactie) SVV is voor een jaar bezitter ge worden van het Zilveren Boel, de prijs, die a! vele jaren verbonden is aan het toernooi, dat door VFC al tijd met Pinksteren wordt verspeeld. Ben totaal aantal punten van 23 was voldoende om de wisselprijs voor een jaar mee te nemen naar Schiedam, hoewel Overmaas met 22 punten een geduchte concurrent was. Er werd gespeeld door Al-, Bi- en c I-elftallen van Overmaas, SW, Tivoli (Eindhoven), ONA (Gou da), Vllssingen en VFC. In de A-afdeling werd Overmaas eerste met 9 punten, terwijl VFC en SW elk 7 punten behaalden. Door 't beter nemen van strafschoppen kwam VFC Al in het bezit van de 2e prijs, terwijl SW derde werd. Ti voli met 4 punten werd vierde, ter wijl ONA met 2 punten en Vllssingen met 1 punt de rij sloten. In de B-af deling werd Tivoli eerste met 9 pun ten, Overmaas kwam tot een totaal van 8 punten, wat een tweede prijs opleverde, SW kwam met 7 punten als derde door de finish, terwijl ONA (3 punten), VFC (2 punten) en Vlissingen (1 punt) resp. vierde, vijfde en zesde werden. De C'tjes hadden in SW met 9 punten een royale winnaar. Tivoli en Vlissingen eindigden met 6 punten gelijk, maar de Eindhovenaren namen de straf schoppen beter. Vierde werd Over maas met punten, terwijl VFC <3 punten) en ONA (1 punt), vijfde en z sde werden. Junior-voorzitter Jan Kooijman reikte na afloop van dit opnieuw zeer geslaagde toernooi de prijzen uit aan de gelukkige win naars. waarbij hij alle medewerken den hartelijk dankte voor de wijze, waarop zij hun steentje aan het wel slagen van dit traditionele evene ment hadden bijgedragen. (Van een onzer verslaggevers) Tien maanden met aftrek, waar van drie voorwaardelijk, heeft de rechtbank te Rotterdam dinsdag op gelegd aan de 31-jarige huishoudhulp C. M. de R. uit Schiedam die enke le honderden guldens had gestolen en zich ook aan uitlokking van dief stal had schuldig gemaakt. De 37-jarige taxichauffeur J. v. K.. die zich met behulp van een van zijn vriendin gekregen sleutel toe gang verschafte tot een woning aan de Sichemstraat en daar een geld kistje wegnam, dat alleen voor hem waardeloze papieren bleek te bevat ten, werd negen maanden met af trek. waarvan drie voorwaardelijk, opgelegd. De officier van Justitie had tegen elk van hen een jaar met aitrek, eveneens met een voorwaardelijke termijn van drie maanden, gevorderd. aan. Er is noch een goed. noch een kwaad woord van te zeggen. Creatief is het van geen enkele betekenis. Het vierpleinenpian is natuurlijk een saneringsplan. De initiatiefne mers hebben gegruwd van het idee een zo verrassend schilderachtige, de fantasie en creativiteit prikkelende buurt te slopen en zij hebben nog- eens gegruwd van wat er voor in de plaats komt. Na een beschrijving van het plan volgt een kroniek van de gebeurte nissen. Het is wellicht goed ze nog eens in de herinnering te roepen: ir Donderdag 5 januari 1967. Teach- in in de Koopmansbeurs. Het Vier pleinenpian wordt voorgedragen. Confrontatie met het SchieNoKo- plan is onmogelijk omdat de gemeen te geen deskundigen afvaardigde. Vrijdag 27 januari 1967. Begin van een zestigurige protesttocht rond de Brandersbuurt. Woensdag 1 februari. Staatsse cretaris Egas spreekt in Irene en breekt een lans voor het Vierpleinen pian. Donderdag 2 februari. Oud-staats secretaris Van der Stoel stelt zich ook achter het plan. Zaterdag 11 februari. Uitvoering van het bezemplan. De liele Bran dersbuurt wordt schoon gemaakt. Ra men en deuren worden dichtgespij kerd om verdere vernieling te voor komen. Vrijdag 10 maart. Ca Egas opent een tentoonstelling over de Branders buurt ia het Zakkendragershuis. Ten slotte levert Brakkee ver nietigende kritiek op het Schie- NoKo-pian. Hij noemt het „een adequate uiting van de instantie functionaris, zoais deze bijna on persoonlijk functioneert binnen de kaders van de gevestigde bestellen. Het plan sluit niet aan bij de wer kelijkheid zoals die geleefd wil wor den. Het honoreert niet de creatieve behoeften van, de generaties van nu en morgen. Het bewijst de onkunde van het gezag, niet in de zin van ondeskundigheid, maar in de zin van onbekwaamheid aan te voelen welke leerbehoeften er zijn en welke trends daarin voor de toekomst belangrijk zijn voor het maatschappelijk wel bevinden. Door het functionele ka rakter ervan draagt- het bij tot het bestendigen van een spanningsloos steriel maatschappijbeeld en ongewild daardoor de uitdaging tot verzet van vooral de- jonge generatie. Het vierpleinenpian is niet al leen een creatief plan, maar no digt ook de creatieve mens uit deel te nemen aan de uitvoering. En na de uitvoering zal de buurt een uitnodiging blijven aan- de „spelende mens", die in de toe komst voor het maatschappelijk welbevinden noodzakelijk zal zijn. (Van onze sportredactie) Het jaarlijks toernooi van de handbalvereniging DWS heeft weer een gunstig verloop gehad. Het weer heeft over het alge meen goed meegewerkt om het geheel op tijd te laten verlopen. Alleen zaterdag heeft men het programma 15 minuten moeten stoppen, welke achterstand echter weer spoedig was wegge werkt, dank zij de uitstekende medewerking van de deelnemen de verenigingen. Toemooileider R, Sonius kreeg op het laatste moment nog een afschrij ving van de vereniging Unitas uit Maassluis, die in verband met de a.s. promotiewedstrijden haar spe lers wilde sparen. Gelukkig waren de verenigingen ADO en Neptunus (Rotterdam) zo bereidwillig om de open gevallen plaatsen te bezetten, hetgeen het toernooi alleen maar ten goede kwam. De publieke belangstelling is b(j- Mej, P. Hooft (23), Goudsesingel 340 in Rotterdam, zag een paar we ken geleden een foto in onze krant van een Engelse mevrouw, die er een gewoonte van maakt om mini-jurkjes te beschilderen teneinde ze van een origineel dessin te voorzien. Ze las het onderschrift bij die foto: „De waag is hoe lang het nog duurt voor dat ook in Nederland iemand gevon den wordt die jurkjes kan en wil be schilderen met hippe figuurtjes." En toen beide mej. Hooft onze redactie op. Want ook zij hield en houdt zich met die vorm van kunstnijverheid bezig. Op de foto ziet u mej. Hooft flinks) terwijl zij met behulp van verf en penseel bloemen strooit op een rokje. Mej. Hooft is afgestudeerd schilde res. Zij volgde de opleiding aan de Rotterdamse Academie van Beel dende Kunsten. zonder verheugend geweest. Er viel dan ook heel wat te genieten. Zater dag kwamen de benjamins in de handbalsport binnen de lijnen en zij hebben met hun enthousiaste spel menig hart vertederd. De hoofdschotel van het toernooi was op de le pinksterdag gepland. Bij de heren ging aller aandacht naar het Duitse SUS uit Essen. Deze ploeg heeft aan alle verwachtingen voldaan. Met hun verrassend snel aanvalsspel beheerste zij volkomen de wedstrijden, terwijl z(J er niet voor terug schrokken om de enkele keer dat hun verdediging in het nauw kwam een harde sper toe te passen. Na afloop van bet toernooi moch ten zjj dan ook uit handen van voor zitter A. J, Sigmond de prachtige IHjnmorulwlsselprjjs in ontvangst ne men. Bij de dames was het Arnhem se UDI de gelukkige. Het spel van de UDI-speelsters was zo soepel en open, dat de overwinning geen mo- mtnt ln gevaar geweest Is. De EHBO-Kethel, onder leiding van instructeur B. de Graaf was aan wezig om waar nodig de helpende hand te bieden. Helaas moesten er een meisje en een seniorenspeler on der doktersbehandeling worden ge steld. Een ïersenschudding en een sleuteibeenblessure waren hier de oorzaak van. De uitslag was: meisjes adsp. a: 1. Athene, 2. UVG; b: 1. DWS 2, 2, Athene 2; c: 1. UVG 2, 2. Kwiek sp. Jongens adsp: I. WIK, 2. UVGMeis- jes pupillen: 1, Athene, 2. DWS. Jongens pup: 1. DWS, 2. Gunning- school. Dames jun.: I. DWS, 2. UVG. Heren jun.: 1. Snelwiek, 2, Kwiek sp. Dames fhoofdpoule)1. UDI, 2. DWS 3. Snelwiek. Dames (res. poule): 1 DWS 2, 2. Neptunus, 3. ADO 2. He ren «hoofdpoule): 1. SUS. 2. UDI, 3. DWS. Heren (res. poule)l. SOS (na strafw.), 2. WIK, 3. DWS 2. Op het op zaterdag 13 mei door de Schiedamse zwemvereniging De Watervrienden georganiseerde af- zwemfeest voor de diploma's I en II kwamen weer 17 kandidaten in het beiit van het diploma I en 15 van liploma II. Voor diploma I bewijs zwemproef slaagden: Peter Gastelaar, Sylvia v. Gennip. Yoianda Goeders. Dirk Hol leman, Theo in 't Hout, Linda Koo- rengevel, Herman Kriek, Jacob Hee- re, Frans Pelle, Elly Pelle, Elly Pil. Eddy Scharloo, Fenny Scholte, Astrid van Tilborg, Coccie Viveen, Bertha Rosbergen en mevrouw G. Hoppe-v. d. WUngaart. Geoefend zwemmer (diploma II) kunnen zich noemen: Cyriel v. Duk, Ria Forsten, Ineke de Groot, Wlm Hoogsteder, Marjo Keuzekamp, Hen- ny de Keyzer, Anja Kley, Hilbert Lamberts, Aad Melief, Reggy Olive, Sjaak Poot, Ineke Sla, Peter Ver beek. Eddy Vrymoed en Marjan Wasman. De huiten Hoek van Holland aangevaren tanker Diane (het gebeurde op 17 april) ligt in het dok op Verolme's Scheepswerf in Rozenburg, In de bakboordzijde bevindt zich een gat van meer dan dertig meter. De reparatie zal, naar men bij Verolme schat, ongeveer vijf maanden in beslag nemen. Met de reparaties zijn miljoenen gul dens gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) Zondag 28 mei wordt tussen Per nis en Schiedam een 508 meter lan ge. zinker (doorsnede 1250 mm) van de Rotterdamse Drinkwaterleiding afgezonken. Deze zinker vormt een onderdeel van de leiding Vondelin- genweg, Pemis, Schiedam, Buislaan, Franselaan. Wegens geldgebrek zal het niet mogelijk z(jn de gehele leiding op korte termijn te realiseren. Dat is wel spijtig, daar de leiding is bedoeld om goed Berenplaatwater naar de Rechter Maasoever te voeren. Met name Viaardingen zal straks van de leiding profiteren. Het zal echter wel 1969 worden voordat de DWL aan Viaardingen beter water kan leveren. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen wilden we in alle onschuld de strafzaal binnengaan waar mr. A. K. Jolles, de Rotterdamse politierech ter, zitting hield, maar het lukte niet: de deur zat stevig op slot. Een wachtmeester der rijkspolitie, die ook binnen moest zijn, wrikte krachtig aan de kruk, echter eveneens zonder resultaat. Later vernamen wij dat mr. Jolles heeft besloten, bij de behandeling van een zaak-met-gesloten-deuren, de zaaldeur voortaan niet alleen symbolisch, maar tevens daadwerkelijk te laten grendelen. Hij kan nu niet meer worden gestoord door personen die niet weten dat de deuren zijn gesloten en die dan telkens moeten worden teruggestuurd. In dit geval ging de deur voor ons open nadat, de verdachte en de ge tuigen waren gehoord. We hebben nu wei het requisitoir, het pleidooi en het vonnis mogen aanhoren, maar vee! van de zaak is ons duister ge bleven. Jammer, want het liad te maken met de handel ln bedwelmen de middelen, een doorgaans interes sant onderwerp voor een verslag. Duidelijk was wel dat de verdach te, aan wie werd verweten dat hij hasjisj (Indische hennep) „onder zich had gehad", zich ernstig mis kend voelde. HU bleef beleefd, h(J sprak de politierechter zelfs met Ex cellentie aan, maar het kostte hem wel moeite. Deze man was namelijk, als we 't goed hebben begrepen, een mede werker van de politie in de strijd te gen de handel in hasjisj en aanver wante artikelen. Hij zou vooral aan een bepaalde rechercheur een paar keer waardevolle inlichtingen hebben verstrekt. De rechercheur had dit uiteraard niet aan de grote klok ge hangen. Niet alle leden van het Rot terdamse politiekorps waren op de hoogte van de goede betrekkingen tussen hem en mr. X., zo zullen we de verdachte nu maar noemen. Zo kon het gebeuren dat onlangs een vrij talr(jke politiemacht onder aanvoering van een hoofdinspecteur een inval deed in het door mr. X bewoonde pand. en er een partytje hasjisj ontdekte. En het verweer van mr. X: „Dit is een monster dat ik heb bewaard om het aan de politie te geven," werd niet aanstonds geloofd. De officier van Justitie scheen het nu wel te geloven: „Als deze zaak voor de kantonrechter diende, zou ik schuldigverklaring zonder toepassing van straf vragen, maar dat gaat nu niet. Ik vraag nu een formele boete van een gulden of een dag hechte nis." De raadsman had een ander voor stel: „Ontsla mijn cliënt van rechts vervolging." Mr. X zorgde nog voor een kleine verrassing. Hij haaide iets uit zijn zak, het leek wel een stuk chocola, cn legde het op de groene tafel neer. ,KU"k. Excellentie, liier heb ik weer een monster, bewaard voor de politie." „Hebt u misschien nog meer van dat goedje Mr. X stak zijn hand nog eeos in de zak en ja, hoor, er kwam nog wat te voorschijn. „Deze zaak is m(j te Ingewikkeld. Ik zal over een week schriftelijk uit spraak doen," besloot de politierech ter. (Van een onzer verslaggevers) Op 19 en 20 mei wordt er In Schie dam een niet alledaags examen af genomen. Ban komt er een einde aan een lange serie van lessen die werden gegeven in het gymnastiek lokaal van de huishoudschool aan de Parkweg ter verkrijging van het MCC Youth Coaching Certificate. Dit certificaat geeft de houder het recht om jeugdcrickettraining te ge ven. Het bestaat uit een schriftciyk en een op de praktijkgericht examen. Het schrlfteiyk examen wordt vrij dag afgenomen en duurt 2 uur, ter- wyi zaterdag het praktische gedeelte volgt op het terrein van Excelsior '20. 0 (ADVERTENTIE) fFfiuniiiiin f MATEN 46 t.m. 61. 0 BROERS VEST 111 SCHIEDAM 1 TEL. 26 741B fcaammionrufta imhimh» (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam en Schiedam woon achtige consuls uit 23 landen rijn van daag de gasten van het Schiedamse gemeentebestuur. I- de aula van het Stedelijk Museur ie Hoogstraat werden de amb „uueurs, leden van de Union des Consuls, vanmorgen officieel ontvangen door burgemees ter H. Roelfsema en enkele wethou ders. Na de begroeting nodigde de bur gemeester zyn gasten, die in gezel schap waren van hun echtgenoten uit voor een korte wandeling door het schilderachtige Schiedam. Doel was de distilleerderij van N.V. Vrij- moed en Wlttkamf, waar men na een korte Inleiding over het produk- tieproces een rondgang door het be drijf maakte. Op het programma staat vandaag ook een rondvaart door de havens aan boord van een Spldoboot en een bezoek aan de werf van Wilton Fyenoord Bronswerk N.V. De con suls en hun vrouwen genoten zicht baar van dit uitstapje en verheug den zich al b(j voorbaat op de rond vaart en het bezoek aan een van de grootste dokken van Europa, op de werf van Wilton Fyenoord, het vorig jaar opgeleverde dok 8. Per bus zouden de gasten een rond rit maken door de nieuwe delen van Schiedam en vervolgens een rond gang maken door het bedryf van de Verenigde Glasfabrieken aan de Bui tenhavenweg. In café-restaurant Europoort kwam omstreeks half vyf het einde van deze interessante ex cursie, waarvoor de gemeente Schie dam het initiatief had genomen. Merkredon, la 17an de majo klub- vespero. Pendas sur la mura kaj tiketikas ce kado H. Letsch sr.. Lek straat 100b. Malgraü la varmeco vl estas bon- venaj. BU de Spaarbank anno 1820 te Schiedam werd ln de afgelopen maand 3.103.254,70 ingelegd en 2.585.535,68 terugbetaald. Een zeer aanzienlijk inlegoverschot dus, nL van 517.719,02. Ter vergelijking mo ge dienen dat in april 196G de Inla gen met 161.209,88 de terugbetalin gen overtroffen. Opvallend is de grote styging van de omzet in 1967, Van Januari t.m. april werd 14.197.551,08 ingelegd, tegen 11.408.969,76 in dezelfde pe riode van 1966. Ook de terugbetaling steeg van 9.325.180,44 tot f 12.461.801,02. Een en ander is een gevolg van het steeds meer gebruik maken van de spaarbank voor de uitbetaling van salarissen en lonen. Op 30 april '67 waren de aan de spaarbank toever trouwde gelden en de reserves voor 33.043.195,96 belegd in effecten, voor 8.452.433,04 in hypotheken en voor 17.123.631,55 in onderhandse leningen aan gemeenten e.d. De on- beiegde en op korte termijn belegde middelen bedroegen op deze datum 6.623.730,35. Km* boot: W) g» -1 AKBI1BSRSFX&S (Van een onzer verslaggevers) Op zaterdag 27 mei, de opening van het hengclseizoen, organiseert de hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken weer een karperdag. Alle leden van S en O kunnen hieraan meedoen en behoeven zich niet vooraf te laten inschrijven. Er kan gevist worden van vier uur in de morgen tot 's middags vier uur. Op een drietal plaatsen in het park kan men de gevangen vis ter meting aanbieden. Deze plaatsen zijn met een vlag aangegeven. Voor hem of haar die de eerste prys in de wacht sleept zijn een prachtige wisselbeker en een waarde bon van 15 gulden beschikbaar. Het gaat om de grootste karpers, dus niet om het aantal. Geboren: Jeroen H A 2 v A P j Mol en W M ran den Berg: Abraham W A z r A W A Lamens en N A van DUk; Jannine M d v J van Liesbout en L A Ooms; Petroaella M W v J Krommen hoek en P M W Bogerd; Esther M d v P C Sïnck en G den Boer: Jeroen H z v H Nuls en H Llgthart. Overleden: A de Groot, oud 62 Jaar, (Van een onzer verslaggevers) Op het twee kilometer lange cir cuit van Rockanje worden zaterdag voor de negende keer motorraces ge houden onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders- vereniging. Deze races, die georga niseerd worden door de Stichting Circuit Rockanje vormen een jaar lijks terugkerend evenement, «lat ln de wereld van de motorliefhebbers een goede naam heeft. Dit jaar zijn er voor het eerst in Rockanje vier klassen, te weten de nationale 50 cc-klasse, waarin vier wedstrijden verreden zullen worden. 60 racers hebben voor deze kkfcse ingeschreven. Daar zijn onder ande ren bij L. J. A. Foekema uit Den Haag, die met een Kreidler eerste in Tubbergen werd in deze klasse. Ook Zootnbergen en IJpeiaar, die respectievelijk tweede en derde wer den in Tubbergen, komen hier aan start. In. de internationale 50 cc-klasse vallen de namen van Lodewijkx, Meijer en Mljwaart op. Zij werden in deze klasse in Tubbergen respec tievelijk eerste, tweede en derde. Ook Cees van Dongen uit Rotterdam zal aan deze strijd deelnemen. In Tubbergen presteerde hij weinig, om dat hij zijn machine kapot draaide. Hij kan echter een gevaarlijk me dedinger naar de titel zijn. Dan is er de nationale 125 cc- klasse. Ook hier bekende namen van Tubbergen zoals Van Leeuwen, Vermaat, cn Bastiaan In het knalstuk van de races, de internationale 125 cc-klasse vinden we weer Cees van Dongen, die in Tubbergen met zijn Honda eerste werd in een wedstrijd, waarin hij een gemiddelde snelheid behaalde van 130 km per uur. In totaal zullen ongeveer honderd rijders aan deze races deelnemen. In verband met werkzaamheden aan de Buitensiuis in de Voorhaven te Schiedam, zal de scheepvaart by het schutten op donderdag 18 mei as. (vanaf vjn. 8 uur) of zoveel Sanger of korter dan nodig zal biy- ken. op vertraging moeten rekenen.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1