ANB bekritiseert regeringsopvatting Fewo tegen spaarloon Snelle stijging omzetten bij De Gruyter in '66 n Philips in eerste kwartaal: omzet radio-tv valt mee Zak met geld, BNG leent 100 min. tegen 61/4 Leer in de knel Kleine chemische industrie blijft achter bij grote Kwatta lijdt verlies Co m put er niet schuldig aan vrachtchaos Nedlloyd neemt Aurora over Winstmarge gedaald Haringvloot bij de visgronden Verschijnselen van schurft in Brabant Frank Rijsdijk N V. koopt .Alkyone" Dividenden °Pj HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 MEI 1967 PAGINA 8 AMÊKSFOORT (ANP) Eind april had 30 percent van de ■werklozen in ons land een bouwberoep tegen 14 percent op het- zellde tijdstip van het vorig jaar. Het aantal werkloze bouwvak arbeiders is op het ogenblik vijf k zesmaal zo groot als in 1966. Onder norm Kuikens bij brand omgekomen Den Toom vraagt ontslag uit leger Veertienjarige pleegt ontucht niet bind Te naief (Van onze sociaal-economische redactie) Een stroom van activiteiten op velerlei terrein ons markt aandeel in de branche aanzienlijk toegenomen, »e directie van P. de Gruyter en Zoon in Den Bosch, die deze opgetogen kreten in haar jaarverslag slaakt, schijnt best te vreden met de gang van zaken in 1966. #81 Assortimenl ADVERTENTIE bl IJ vend goedkoper mi Voorzichtig a t" W erkloosheid in bouw stijgt snel Dit deelde de heer A. Buys, voor zitter van de bijna 87.000 leden tellen de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid (ANB) vanmor gen mee b.j dopening van de bonds raadsvergadering, die vandaag en morgen in Amersfoort wordt gehou den. Hij pleitte voor een slagvaardig economisch beleid, dat een verder oplopen van de w erkloosheid een halt toeroept. Wat dit betreft zo zei de heer Buys heeft het eerste optreden van het kabinet-De Jong bij de pre sentatie van het regeringsprogram ma ons maar weinig vertrouwen kun nen inboezemen. Het is duideiijk tot uitdrukking gebracht, dat een snel en krachtig terugdraaien van de werkloosheid bij dit kabinet niet de allerhoogste prioriteit geniet, maar ondergeschikt is aan de stand van de betalingsbalans en een sluitende begroting. Dit is een stellingname, waartegen wij ons met kracht ver zetten, aldus de heer Buys. wy verzetten ons ook, zo ver volgde h;], tegen de opvatting, als zou het werkloosheidspercentage in ons land op het ogenblik zo langza merhand op hot economisch meest gewenste niveau zijn terechtgeko men. Zij, die dit beweren, daarbij bedoehnd. dat minstens twee tot drie cent van de werknemers werkloos moet zijn, opdat de an deren er de kantjes niet aflopen, zijn zelf meestal verzekerd van een respectabel inkomen. De werkloosheidsuitkering ligt soms nog onde- de uitkeringsnormen, die bU de uitvoering van de algemene bijstandswet worden gehanteerd. Dat is een situatie, rte een welvaarts staat onwaardig Is en die op korte termjjn door een verhoging van de werkloosheidsuitkeringen ongedaan dient te worden gemaakt. Het is on- SCHIPHOL (ANP) Op de com puter van de IBM is ten onrechte een dee! van de schuld geworpen van de chaos, die zich in het nieuwe vrachtgebouw van de KLM op Schip hol heeft voorgedaan. De IBM heeft zich bij de KLM beklaagd over een scheve voorstel ling van zaken. waarbit als een der grondoorzaken werd vermeld, dat de hoge temperaturen van de vorige week de computer geheel van slag hadden gebracht. KLM en IBM hebben nu geza menlijk meegedeeld, dat ten on rechte de indruk is gewekt dat de aanloopmoeilijkheden in het nieuwe KLM-vr&chteentrum hoofdzakelijk te wijten zouden zijn aan de nieuwe IBM 380 computer. Deze computer wordt uitsluitend voor administra tieve doeleinden gebruikt. Ofschoon de computer in de beginfase een en kele maal voor korte tijd is stopge zet wegens te hoge temperaturen in de computerruimte, heeft dit overi gens geen nadelige invloed gefyad op de vrachtafhandeling. De aanloop- moeilijkheden zijn hoofdzakelijk ont staan door een aantal andere fac toren, o.a. door het mechanische en ten dele automatische vruchtverwer- kingssysteem, dat uit componenten van andere fabrikaten is samenge steld. Tot slot deelt de KLM uog mede, dat de vrachtafhandeling thans weer normaal is, zij het dat daarbij nog niet het nieuwe systeem wordt ge bruikt. aanvaardbaar, dat mensen, die kui ten hun schuld op straat komen te staan, vervolgens ook nog worden gedwongen voor onbepaalde tijd met vrouw en kinderen op de rand van het bestaansminimum te balanceren, zo zei hij. De heer Buys kantte zich fel tegen een beperking van de bouwproduk- tie. Naar zijn oordeel zal er, wan neer ons lam de economische inzin king weer te boven is, veel werk aan de winkel zijn voor de bouwonderne mers, Dat maakt een krachtige af remming van de bouwproduktie nu tot een onverstandige daad, die bo vendien zeer grote maatschappelijke verspillingen veroorzaakt. Een twee de reden, waarom het berperken van de produktie krachtig moet worden bestreden, te volgens hem het feit. dat door een dergelijke beperking de productiecapaciteit van een groot (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om vier uur brak brand uit in het kuikenfokbedrijf van de heer Oskam aan de Weverwijk te Meerkerk, Binnen enkele seconden was het een felle uitslaande brand geworden. Ofschoon de brandweer van Meerkerk binnen enkele minuten ter plaats,-; was, kon men niet ver hinderen dat het grootste gedeelte van het bedrijf uitbrandde. Enkele duizenden kuikens kwamen in de vlammen om. De materiële schade is aanzienlijk. DEN HAAG (ANP) Op voor dracht van de minister van Defensie ad interim de heer Udink, is op zijn eigen verzoek aan de luitenant-gene raal W. den Toom van de Konink lijk Luchtmacht (de huidige minis ter van Defensie), ontslag uit de mi litaire dienst verleend. Het koninklijk besluit spreekt van ontslag „onder bijzondere dank voor de uitnemende diensten gedurende tal van jaren in verscheidene gewich tige functies aan ons en den iande be wezen." De minister van Defensie (in dit geval dus de heer Den Toom zelf) is met de uitvoering van het Konink lijke besluit belast. (Van een onzer verslaggeefsters) Een ongeveer veertienjarige jongen heeft gistermorgen in Utrecht een negenjarig meisje op zijn fiets mee gevoerd naai- een zandvlakte in de buurt van de woning van het kind en heeft daar ontuchtige handelingen met haar gepleegd. De jongen had de handen van het meisje met een touwtje bij eikaar ge bonden. Het meisje heeft zich later bevrijd en is naar huis gelopen. Mr, A. Seret uit Den Haag is ge kozen tot voorzitter van het Euro pees Centrum voor Public Relations Mr. Seret was al voorzitter van het Nederlandse Genootschap voor Pu blic Relations). aantal arbeidskrachten niet wordt benut. doelbewust Dit steekt naar zjjn mening wel heel «phril af bij het sinds 1983 ge voerde overheidsbeleid, dat onder meer gericht va» op een sterke uit breiding van het aantal bouwvakar beiders, Is dat beleid nu onjuist ge weest, is de aanwas van bet aantal bouwvakarbeiders achteraf gezien te groot geweest en is het tegen deze achtergrond verdedigbaar, dat een aantal werknemers nu maar weer moet afvloeien naar andere bedrijfs takken, zo vroeg hij zich af. Men toet nu constateren ai- dus de heer Buys dat de capa citeitsvergroting niet gepaard is gegaan met voldoende garanties, dat er ook op langere termijn geen vrees voor werkloosheid behoefde te bestaan. Het bouwbeleid zo als dat door minister Bogaers ls gevoerd was in beginsel niet fout. maar wel te ambitieus en achteraf gezien te naïef, zo zei de ANB-voorzitter. Hij constateerde, dat van de ruim 22.000 werklozen die de bouwnijver heid eind april telde, ongeveer 90 percent buiten de Randstad-Holland en Zeeland woonde. Hij constateerde voorts, dat in de grensstreken de terugkeer van pendelarbeiders, die voorheen in de bouw in Duitsland werkten, duidelijk merkbaar is. Al leen al vanuit de deelstaat Noord- Rijnland-Westfalen keerden tussen 1 april 1966 en 1 april 1967 ruim 7.000 bouwvakarbeiders terug. Het is volgens de heer Buys nood zakelijk. dat ondanks de budgettaire consequenties in het kader van de werkloosheidsbestrijding ook het con tingent woningwetwoningen wordt op gevoerd met name in die delen van het land, waar de werkloosheid het hoogst is opgelopen. (Van onze soc.-econ. redactie) De Federatie van AVerknemers (Fewo) heeft ernstige bezwaren le gen de gedwongen spaarregeling (spaarloon) vnrover NW-voorzii- ter Kloos vorige week op de hoofd- besturenvergadering van het NVA' gesproken heeft. De Fewo is tegen een gedwongen spaarregeling, omdat zij meent, dat de bestaande moeilijkheden niet op gelost kunnen worden door de Ne derlandse werknemers tot sparen te dwingen. Weinig vertrouwen heeft de Fewo in het beheer van de gedwon gen spaargelden. Zij neemt aan, dat dit. zal gebeuren door functionaris sen, die onder andere door de erken de vakorganisaties zullen worden aangewezen, waarbij de categorale organisaties weer buitenspel zullen staan. Toch werd ever het afgelopen Jaar ai een dividendverlaging aangekon digd en liep de winst voor belastin gen iets terug. De omzetten van De Gruyter ste gen echter zeer snel. Zij maakten een ontwikkeling door die de gemid delde stijging In de branche verre overtrof. Een belangrijke plaats namen daarbij de supermarkten in. Hun (Van onze soc econ redactie) Verzekeringsmaatschappij Nedlloyd In Amsterdam heeft de levensverze keringsmaatschappij Aurora (ook in Amsterdam) overgenomen. EINDHOVEN (ANP)—De omzet ontwikkeling van radio en televisie is Philips in het eerste kwartaal bijzonder meegevallen. De totale omzet van het concern 1» zelfs nog gestegen, van ƒ1812 mil joen vorig jaar tot 1909 ln het het eerste kwartaal van dit jaar, maar dat komt voornamelijk omdat voor het eerst de cijfers van de dochter bedrijven Eiectrologlca (computers) en Van der Heem (Erres radio en televisie) zijn geconsolideerd. De ïr. H B. J. Witte, oud-minister i omzetstijging zat vooral ln de van Volkshuisvesting en Ruimtelijke -professionele groepen', de produktie Ordening iin liet kabmet-Zij.stra) voor het bedrijfsleven. De verkopen en burgemeester van Eindhoven is van jje ge^r licht daalden wegens benoemd tot commissaris van de Ne derlandse Credietbank. I (Van een onzer verslaggevers) De Inspectie voor de Volksgezond heid heeft de geneeskundige dien sten in Brabant gevraagd attent te zijn op verschijnselen van schurft. Op een aantal plaatsen in Brabant zou deze besmettelijke huidziekte zijn gesignaleerd. Schurft wordt veroorzaakt door een parasiet de zgn. schurftmljt. Deze kan zich vooral ontwikkelen onder slechte hygiënische omstandig heden. De inspectie neemt aan, dat de parasiet in deze gevallen is over gebracht door dieren in casu honden. Daarom zijn ook vee- en dierenartsen op cs schurftverschljn- selen geattende--< Groothandelaren en detaillisten, die z(jn aangesloten by Centra In ternational, houden op 29 mei een conventie in het JJAI-congrescen- trum. ANP, aan boord Sch. 307. Het grootste deel van de haring vloot, die gisteren uit IJmuiden, Katwijk aan Zee, Vlaardingen en Scheveningen vertrokken is, bevindt zich nu na een etmaal stomen nabij de 56ste breedtegraad ten noord westen van de Doggersbank. Enkele van de groep hebben ai de netten uitgeworpen om te proberen of ap deze plaats voldoende vis aan wezig is. De vleetloggers, die wat minder sne! lopen dan de grote groep trei ters, zyn wat verder van de visgron den verwyderd, maar de drijfnet- visserij kan toch pas in de nachte- ïyke uren op gang komen, omdat de haring bij nacht stijgt en dan bin nen het bereik komt van de drijf netten. By het krieken van de dag komen de treiters in actie. Zij kun nen dan vissen tot in de late avond. Het weer kan men zich niet be ter wensen. Aan boord van alle sche pen liggen de netten nu klaar om. wanneer haring wordt aangetroffen, te worden uitgeworpen. Onderling houden de vissers contact via de ra dio, om aan de weet te komen, waar Iets te halen valt. Zolang er nog ge stoomd wordt, zijn de vissers graag bereid elkaar inlichtingen over hun positie en koers te verstrekken, maar dat verandert soms snel zodra men deokt ergens een goede vangst te kunnen doen. De schepen, die zo gelukkig zijn binnen korte tijd flink wat nieuwe haring te vangen de treiters mo gen maximaal honderd kantjes aan wal brengen mogen volgens de voorwaarden, die voor de haring race gelden, vanaf vrijdagmiddag om 12 uur de havens binnenlopen. De haringliefhebbers zullen daarna nog enkele dagen geduld moeten hebben, alvorens zy de Hollandse nieuwe kunnen consumeren, want de eerste kantjes haring worden pas maandagochtend afgeslagen. De N.V. Frank Rjjsdyk-Holland in Hendrik Ido Ambacht heeft het on laags op de pier van Hoek van Hol land gestrand ms. „Alkyone" voorde sloop aangekocht. Het schip meet 9143 brutoregister- ton en werd gebouwd in 1953. Mo menteel ligt bet in de Waalhaven. De Alkyone voer onder Panamese vlag en was eigendom van de Alkyone Steamshipping Co. de slapte in de bouwnijverheid. Ook werden minder scheerapparaten ver kocht, maar met de nieuwe drie kopsapparaten verwacht men weer groei. De winstmarges van Philips zijn in het eerste kwartaal verder gedaald. De winst na belastingen ging van 79 miljoen vorig jaar in het eerste kwartaal naar 72 miljoen. In per centen van de omzet betekent dit een daling met 0.6 pet. tot 3.8 pet. in percenten van het eigen vermogen een daling van 7 percent tot 8.1 pet. De winst vóór aftrek van belastin gen daalde van 152 miljoen tot 130 miljoen, het bedrijfsresultaat van ƒ192 miljoen (10,6 pet. van de omzet) tot 181 miljoen (9,5 pet.). De belangrijke verdere daling var, oe winstmarges heelt de Phl- ltpsdlrectie niet erg verbaasd. Het concern zit nog midden ln een pro- duktleaanpasslng om de voorraden ln de hand te houden. Er moesten extra kosten worden gemaakt voor recla me, terwijl verdere grote bedragen nodig waren voor computers, kleuren televisie en nieuwe ontwikkelingen in halfgeleiders. Daar staat tegen over dat de produktiviteit verder is gestegen. Bovendien zijn de prijzen ln het eerste kwartaal gedaald. De toekomst ziet men bij Philips bepaald niet pessimistisch tegemoet. Of het tweede kwartaal een duide lijke verbetering zal vertonen, valt nog niet te zeggen, maar een verbe tering in het tweede halfjaar mag wel verwacht worden, De aarzeling bij de consument zal dan waar schijnlijk wat afnemen, zodat op die markt herstel mogelijk ls. De Amerikaanse Philips Trust ver toont een gunstiger beeld dan het hele concern. Het totaal aantal personeelsleden van Philips was op 31 maart 245.000, van wie 84.500 ln Nederland. In het eerste kwartaal werden nog zeshon derd mensen in dienst genomen, veertienhonderd minder dan ln de zelfde periode van 1966. Het verloop werd belangrijk min der. Uit zichzelf namen maar 695 mensen ontslag, tegen 1885 vorig jaar. 275 werknemers werden ontsla gen (340), 760 overleden of gingen met pensioen (745) Rietje Tacke, het dertienjarige dochtertje van de filiaalchef van een stomerij ln Velp, deed de vondst van haar teven. Rietje, die haar vader in de winkel even hieljf, nam een pan talon ln ontvangst die gestoomd moest worden. Met een routinege- baar controleerde zij de zotte" Tot haar grote verbazing kwe briefjes van duizend guló De eigenaar van de pantalon is moeilijk te achterhalen, want bij de stomerij werkt men met reguutjes op nummer. Het wachten is nu op degene die de pantalon komt afhalen. DEN HAAG (ANP) De Bank voos Nederlandse Gemeenten wil fier, miljoen lenen. Het wordt een 25- jarige obligatielening met 6i percent rente en een inschrijvingskoers 99 Bij overtekening behoudt de BNG zich het recht voor het bedrag dei lening tot maximaal ƒ150 miljoen te verhogen. De lening wordt afgelost vanal 1978. Vervroegde aflossing is niet toegestaan tot dat jaar. De Inschrij ving is op 1 juni, de storting op 3 juli. Het effectieve rendement op deze BNG-lenlng ligt boven de 6.25 per cent. Dat is niet onaanzienlijk meer dan het effectieve rendement op de laatste staatslening, de Tenderle ning Witteveen, dat bij de definitieve Inschrijvingskoers 6,1 percent be droeg. De koers van deze zes-percents le ning ligt op het ogeblik rond 981. De Leidse wolspinnerij stelt een onveranderd dividend voor van twintig percent. Anders dan vorig jaar kan het desgewenst voor tien percent in aandelen worden opgeno men. Zes percent werd reeds als in terimdividend uitgekeerd. Koninklijke fabriek F. W, Braat in Delft wil een onveranderd divi dend van twintig percent in contan ten uitkeren. Vorig jaar werd tien percent in certificaten van aandelen uitgekeerd. aantal werd uitgebreid van 22 eind 1965 tot 46 eind 1966. De assortürrmts-uitbreidffig mei vers vlees, groenten, fruit en derge lijke in supermarkten leidde tol aanzienlijke verkoopstijgingen voot de hele branche. Met de traditioneh kruldeniersartlkelen ging het ooi goed, maar daar was vooral in de tweede helft van 1966 de invloed van de stagnerende conjunctuur merk- baar. De volledige integratie van doch terbedrijf J. Zijlstra Hz. droeg niei erg bij tot de omzetstijging, ondei meer omdat een aantal winkels te gelijkertijd werd gesloten. Behalve de supermarkten had De Gruyter eind december vierhonderd zelfbedieningswinkels (een jaar eer der 379) en tachtig bedieningswin kels (99). Het assortiment is naar de over tuiging van de directie nu duidelijk afgestemd op de behoefte aan keuze van de consument. Tot voor een paar jaar verkocht De Gruyter aileen eigen produkten. Daarvan is men nu afgestapt. De eigen produktie lijnen bestaan ech ter nog steeds en het accent werd er veriegd naar nieuwe produkten. Bovendien wordt in toenemende mate geproduceerd voor andere dis tributiekanalen dan de eigen win kels. De verkoop aan kantines, hore cabedrijven en Instellingen nam sterk ln betekenis toe, en aan vergro ting van de uitvoering werd gewerkt Als Uw jongens-weer finaal uit hun zomergoed gegroeid zijn en U weet n iet, wat ze straks aan moeten trekken... dan verwach ten wij U in onze Kleuter- Confectie afdeling. Want daar verkopen wij leuke badstof jongens pulls, in polo model, badstof, de grote mode voor dit seizoen, heerlijk dragen ideaal" makkelijk voor de moe ders (niet strijken) nu voor nog géén twee gutden. Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze badstof jon genspulls, in wit, bleu en geel, voor 1 tot en met 10 jaar. Céén tel. of idirfji best. Dat bij dit alles het exploitatie resultaat slechts steeg van ƒ16,8 miljoen tot 17 miljoen komt, schrijft de directie, omdat de omzet stijging niet helemaal voldoende was om de sterke kostenstijging op te vangen. De winst na belastingen daalde van ƒ8,5 miljoen tot ƒ6,45 miljoen. De Gruyter wil voorzichtig zijn bij de weifelende conjunctuur van het ogenblik, al vertrouwt men op een gunstige verdere ontwikkeling van het marktaandeel. Om de noodzake lijke expansie van het winkelappa- raat en de vervanging van zelfbe dieningswinkels door supermarkten te financieren wil de directie even veel reserveren als vorig jaar, 2,5 miljoen. I (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse lederindustrie zit in de knel. In twee jaar tijd ls het aantal ondernemingen in deze be drijfstak met 33 verminderd tot 11L De voorzitter van het Bedrijfs- schap voor de Lederindustrie, de heer J. A. Middelhuis, heeft dit ge zegd tijdens een vergadering ln Til burg. De problemen in de lederindu strie zijn identiek aan die van de textiel- en schoenindustrie. De rege ring is gevraagd om steun in de stryd tegen dumping-importen, die de markt voor de Nederlandse in dustrie verpesten. Van de reactie op dat verzoek hangt af, of de Nederlandse leder industrie voldoende mogelijkheden zal krijgen om '-.aar afzet op de Ne derlandse markt en haar 'exportpo sitie te behouden. Het zijn vooral Importen uit Italië, die het de Ne derlandse Industrie moeilijk maken. (Van onze soc.-econ. redactie) De chemische Industrie In Neder land is door de dalende conjunctuur ook niet geheel ongemoeid gelaten. Uit de cijfers blijkt dat niet. Omzet, export en investeringen stegen vorig jnar naar nieuwe recordwaarden: omzet en export kwamen met resp. 6.1 miljard en 3,1 miljard 17 per cent uit boven de niveaus van 1965, terwij! de investeringen met 850 miljoen 3 percent hoger waren. Een grote groep Nederlandse che mische industrieën heeft aan die evo lutie echter geen deel, zo signaleert de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) in haar jaarverslag over 1966. In het chemische „kleingoed", zo'n 2000 produkten gemaakt door 400 on dernemingen, zit de klad. Weliswaar zijn er ook hierbij wel weer sec- ren, zoals bij voorbeeld, de farma ceutische industrie, waar het wel goed gaat, maar voor de totale groep stagneert de omzetsgroei, die tot 1966 zo'n kwart miljard per jaar be droeg, toch. De VNCI schrijft te verwachten, dat die vermindering van de groei de komende jaren wordt voortgezet en dat het zelfs tot een Inkrimping kan komen. Hun markt is niet elastisch genoeg. Gigantisch is de groei wel bij de 2chemische bulkprodukten, zoals de kunststoffen, de synthetische rub bers en de synthetische vezels en bij de kunstmeststoffen. Marktvergrotlng de EEG en de vooral voor dc kunst mest belangrijke ontwikkelingslan den) bieden nog ruimte voor die groei. Er is echter ook een groei-nood- zaak, een grote eenheid produceert nu eenmaal goedkoper dan een kleine. Daardoor kan men de kleinere concur rent uit de markt concurreren en bo vendien potentiële nieuwe concur renten afschrikken. Die ontwikkeling leidt tot overpro- duktle. Het heeft er echter alle schijn van, dat men dit voor lief neemt en dat de produktie niet primair op de afzet afstemt, maar veeteer op de bestaande en potentiële concurrentie. Die ontwikkeling leidt evenzeer tot prijsverlagingen. Dit spel van „groeien tegen de con currentie ln" wordt in ons land fana tiek beoefend aan de oevers van de Nieuwe Waterweg en de Wester- schelde, in Zuid-Limburg, Delfzijl en Dordrecht. Het einde is nog niet in zicht. De chemische Industrie js a Inmiddels al wel, na de voeding?- en genotmiddelen en de metaal- en elek trotechnische sector, naar omzet ge meten,, é'e derde industrietak van om land doo; geworden. In deze ixkeling jagen, zo schrijft de VNCI, de grote bedrijven elkaar op. Er wordt op zeer grote schaal geïnvesteerd. De resultaten blijven dan niet uit: een produküe- stijging van 550 miljoen in de afge lopen jaren en misschien meer dan 800 miljoen in de komende jaren voor zo'n 40 tot 50 bulkprodukten, die door nog geen twintig onderne mingen worden vervaardigd. BREDA (ANP) Het resultaat over 1966 van alle bedrijven der N.V. Choc.- en cacaofabriek Kwatta is teleurstellend zegt het jaarverslag. De oorzaken ervan zijn verschillênd. Het bedrijfsresultaat daalde van ƒ642.577,— tot 309.891 en er werd een verlies geleden van 55.270,— tegen een winst over 1965 van ƒ213.326. Het dividend zal worden gepas seerd (in 1965 acht percent in con tanten en vijf pet. in aandelen uit de agioreserve)Voorgesteld wordt 't verlies af te boeken van de algemene reserve. In 1966 zijn de Nederlandse Kwat- tabedrijven er onvoldoende ln ge slaagd de kostenstygingen op te van gen. Voor alle kwattabedryven geldt, dat de stijging van de orijzen van de grondstoffen niet of onvoldoende kon worden doorberekend in de ver koopprijzen. Het vorenstaande geldt met name voor het bedrijf van Kwatta in Breda. Uit de geconsolideerde cijfers biykt. dat het totaal resultaat van de in concemverband werkende be drijven negatief is geweest. Het ver- hes was ƒ258.000 tegen een winst over 1965 van ƒ436.000. Engeland wil volgens premier Wilson niet alleen uitbreiding van de handel met West-Europa, maar ook met Oost-Europa.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2