WMi P Sunday Times onthult bijzonderheden Zuiveringen in Egyptisch leger ISRAËL OE THANT VRAAGT NEDERLAND VLIEGTUIG VOOR BESTANDSCOMMISSIE msd Koning Hassan: „God heeft ons gestraft" Boemedienne naar Moskou Eerste schip van Israël door Straat van Tiran Schok over aankondiging aftreden van Nasser groot Algerije sluit Unilever en Shell Israël heeft 679 man verloren Vijf schilders In 1948 Moed KLM weer naar Koeweit en Saoedi-Arabië Nauwkeurig Verbeten De Gaulle VS en Engeland HET VRIJE VOLK MAANDAG 12 JUNI 1967 PAGINA 8 C s\ t DEN HAAG (ANP) Op de vliegbasis Ypenburg is het hele weekeind koortsachtig gewerkt aan het in orde brengen van een Fokker F 27 Friendship voor de bestandscommissie der Verenigde Naties in Jeruzalem. Het toestel is gisteravond ver- trokken. ésm*. t\ tiie (ADVERTENTIE) blij vend goedkoper m «r Friendship naar Jeruzalem Zaterdag kreeg Nederland ven de ■Mniwk-rn«Ml der VN Or Thaut bet Tenoek met spoed een vliegtuig met bemanning ter beschikking te •tellen aan de «Jbef-tW van de be- staadsconunlwle, Odd Buil. Diens vliegtuig is NJ de acties in bet Mid. den-Oosten beschadigd geraakt. Het eerroek kmun saterdagavond om kwart voor elf in Den Haag binnen; bet kabinet besloot onmiddellijk er aan te voldoen m dn loop van ds nacht kwamen vs» dn VN aanwijzingen voor de uiterlijk* kentekenen waaraan het vliegtuig moest voldoen; bet moest geheel wit geschilderd worden en aan weerskanten van de romp, aan .boven- en onderzijde van de vleugel* en aan beMe zijden van het kielvlak moesten de woorden United Nations' aangebracht worden. Om half twee 's nachts werden vijf vliegtuigschiMei* van de basis Ypenburg gewaarschuwd voor het karwei. In de loop van de nacht bleek de voorraad witte verf op de basis niet toereikend te zijn. Men belde daarop de directie van «en verffabriefc uit bed en dene Borgde tegen de ochtend voor een nieuwe voorraad. Gistermiddag kwam de minister van Defensie Den Toom het werk in ogenschouw nemen. Hij beloofde de schilden 's morgens was de ploeg versterkt met nog eens drie man - drie dagen prestatieverlof als slj voor twaalf uur 's nachts klaar sou den zijn. Begin juni 1948 vertrok commodore A. Viruly met een witgeschilderde- nog druipnatte - Dakota van de KLM naar het Nabije Oosten. Zijn passagiers waren toen Ralph Bunche en graaf Folks Bemadotte, die tot taak hadden te bemiddelen tussen de Arabieren en de joden. In september van dat jaar werd graaf Bernadotte vermoord door de terroristische jood- re Stemgroep. -v* RABAT (Reuter, AFP, AP) „De almachtige God heeft ons gesteaft voor onze zonden cn fouten.** Dit heeft koning Hassan van Marokko in een radiotoespraak gezegd. De koning zei: „De Arabische lan den hebben de oorlog verloren door onenigheid. God heeft ons opgedra gen één te zijn. wy zen verdeeld en de nederlaag was het gevolg. God droeg ons op elkaar niet te belaste ren. We hebben eikaar, met het woord en de pen beledigd. We hebben ons van God afgekeerd en hy wend de zich van ons af." De koning zei te hopen, dat God de mohammedanen „hun macht, eer en waardigheid" zou teruggeven. Koning Hoessein van Jordanië heeft zyn landgenoten opgeroepen „moedig en gedisciplineerd" aan het werkte gaan. In Uw zomerhuisje, of in de vakantie» wür U ook heengaat een-camping matras hoort erbij. Van die veerkrachtige, lekke re matrasjes,zo makkelijk mee te nemen of op te bergen. Een fijne matras, voor het kam peren, zonder ledikant of lucht bed te gebruiken, of om op het strand, of in de boot een comfor tabel plekje te hebben. Polyaether matrasjes, vier delig in twee diktes, de overtrek in gezeilfge dessins. De bemanning van de Friendship. Van links naar rechts eerste vlieger kapitein M. C. Hanegraaf, gezag voerder majoor Westra, boord tele grafist sergeant-majoor W. Leiwaka- bessy en boordwerktuigkundige adju dant A. C. den Beider. ALGIERS (Reuter) Het staats hoofd van Algerije, Hoeari Boeme- dienne, is maandag per vliegtuig naar Moskou vertrokken, om het I Kremlin te polsen over zijn bedoelin- gen ten aanzien van t Midden-Oos ten. Boemedienne riep zaterdag in een toespraak de communistische landen op een krachtige houding aan te ne men en hun verantwoordelijkheid te genover de Arabische wereld te aan vaarden. In zyn rede klonk de al gemene teleurstelling door, die in Al gerije heerst over het gebrek aan steun van de Sowjet-Unie jegens de Arabische landen in 't conflict met Israël. Boemedienne wordt verge zeld door verscheidene hoge functio narissen, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Boeteflikka, 55x180 cm 2 cm dik camping matr 55x180 cm ï/i cm dik Morgenvroeg om 9 uur begint In.onze Camping afdeling, twee de verdieping de verkoop van deze Polyaether camping ma trassen, die U in Uw vrije uren beslist niet kunt missen. CUn tel. of schrift bert. TEL AVTV (Reuter) Het eerste Israëlische schip, sinds de Egyptische blokkade van de Öolf van Akat», te gisteren door de Straat van tiran gevaren. Het was het vrachtschip Dolfijn dat metstufegoed op weg ia naar de haven Kikt, CAIRO (Reuter) Hoe groot de schok was, veroorzaakt door Nassers aankondiging dat hij zou aftreden als president van Egypte, blijkt wel uit de mededeling dat de 35-jarige Jaima Aziz, moeder van twee kinde ren, vrydagavond, kort na Nassers mededeling, zelfmoord heeft ge pleegd door te veel slaappillen in te nemen. Ook in Alexandrlë heeft een aantal mensen zelfmoord gepleegd of getracht te plegen» aldus een Woordvoerder van de regering. Israëlische luchtmacht won oorlog maandagochtend al (Van een onser verslaggevers) Israël won de oorlog in de eerste nren van de maandagoch tend door een vernietigende actie tegen de Arabische lucht machten. Dit is. bekend, maar een groot aantal bijzonderheden over deze operatie is verzameld door verslaggevers van het En gelse blad The Sunday Times, waaraan wij het volgende ont lenen. De Israëlische luchtmacht wordt de doeltreffendste gevechtsmachine ter wereld genoemd. De piloten van de Mystère en Mirage-straaljagers hebben per hoofd meer vlieguren op hun naam dan piloten van welk an der land ook. Zelfs in, „rustige" tij den slapen de mannen in gevechts- uitrusting naast hun machines. In crisistijd zijn de machines, bij toe beurt, voortdurend in de lucht, zo dat ze nimmer op de grond verrast kunnen worden. Op minstens éèn vliegveld heeft elke machine een ondergrondse bomvrij hangar. Even voor 9 uur op maandag ochtend kon men van vliegvelden bij Tel Aviv het gehuil horen van startende machines. Niet hoger vliegend dan hoogstens 200 meter boven zee, zetten ze koers naar Egypte. Ze vlogen beneden de ge- luissnelheid om zo laag mogelijk te kunnen Vliegen en zo te ont snappen aan de Egyptische radar bewaking. Pas boven de Nijldelt» kiemen de Israëlische machines en ze voerden de snelheid op tot vol vermogen. De Egyptische vliegbases boden ideale doelen. De vliegtuigen waren niet gesteld. Eén Istaëlisch kanonsalvo was genoeg om een half dozijn Mlg- 21 te vernielen. CAIRO (Reuter, AP) Aan de lopende bank tekent president Nas ser beschikkingen, waarbij leidende figuren ln zijn strijdmacht tot nieu we functies worden geroepen, dan wel ontslag krijgen. Tot opperbevelhebber is benoemd generaal Mohammed Fawzi, de man, die de leiding had van de militaire operaties tegen Israël. Hy maakte ook de campagnes van 1948 en 1956 mee en vocht reeds tydens de Twee de Wereldoorlog ln het Egyptische leger. Tot zyn plaatsvervanger ais staf chef is uitverkoren generaal Mo hammed Riad. Tweede man onder Fawzi wordt generaal Salach Eddin Mohsen. Ook de marine heeft een nieuwe opperbevelhebber gekregen, en wel in de persoon van Mohammed Ach- med Fikxi, die admiraal Soeleiman Izzat opvolgt. Zoals reeds eerder ge meld hebben andere wyzigingen be trekking op het bevel over lucht macht en leger. Het Sneskanaal aal, naar wordt verwacht, niet eerder daa over een dag of tien weer voor de scheep vaart opengaan. Men la druk bezig met bet verwijderen van de scheeps wrakken, die het sinds de Israëli sche luchtaanvallen blokkeren. In Cairo en Port Said begint het dageiykse leven zyn normale loop te hernemen. De winkels en kantoren gaan weer open. Er zyn weinig troe penbewegingen meer. De energie voorziening komt langzaam weer op gang. SCHIPHOL (ANP) De KLM zal met ingang van woensdag 14 jool de twee maal wekeiykse diensten op Koeweit in de Perzische Golf ea Dhahraa in Saoedi-Arabië weer normaal uitvoeren. Hierdoor te de situatie als volgt: de lijndiensten naar Tel Aviv, Koe weit en Dhahran zyn hervat, de vluchten naar Beiroet warden zoveel mogeiyk normaal uitgevoerd, maar voor iedere vlucht moet speciale vluchten naar Egypte en Jordanië vergunning worden gevraagd m de kunnen nog niet worden hervat. De Israëlische piloten schijnen zon der uitzondering een verbeten moed te hebben getoond. Volgens ooggetui gen zwenkten ze telkens laag en langzaam over de vliegvelden, soms zelfs met uitgedraaide landingsge stellen om de snelheid nog meer te beperken. Het was dan ook hier, dat ze hun verliezen leden: 19 machines. Maar het doel werd bereikt: een precisiebombardement met raketten en 30 mm kanons. Bovendien droe gen de Israëlische vliegtuigen „spe ciale" bommen onder hun vleugels. Daar bestaat nog geheimzinnigheid over, maar het schijnt te gaan om een Israëlische uitvinding een scherfbom met een geleidingssy steem. Foto's wijzen uit, dat de Migs allemaal op dezelfde plek van voren werden getroffen. Die eerste aanval was de zwaar ste, maar werd door andere gevolgd. Sommige Israëlische piloten vlogen die dag acht maal uit. Een piloot van een neergeschoten vliegtuig landde met zijn schietstoel in de Nijldelta, maar bewoners van een dorp sloe gen hem met bijlen dood. 's Avonds meldden de Israëli's de vernietiging van 280 Egyptische toe stellen op de grond, 20 in de lucht, van 52 Syrische toestellen, 20 Jor daanse en enige Iraakse machines. Het leek een overdreven bewering, waarvan echter later geconstateerd kon worden, hoe nauwkeurig zij was. Merkwaardig was ook, hoe spaar zaam de Israëlische meldingen aan vankelijk waren, ook nog toen de Egyptenaren steeds wildere cijfers gaven over Israëlische verliezen. In die uren vergenoegde Tel Aviv zich in een Arabische uitzending met de sarcastische opmerking; Twee Egyp tische MIg-21 zijn met elkaar In ge vecht geraakt. De ene schoot riin collega neer en vervolgens haalden onze toestellen de andere omlaag. By de gevechten op de grond was het de tactiek van de Israëli's om 24 uur achtereen slag te leveren. Ze maakten daarby gebruik van de training, die elke Israëlische soldaat krygt in nachtgevechten. Het gebrek aan coördnatie by de verschillende Arabische strijdkrachten word nog versterkt, doordat de leiders arifs niet tegenover bun geallieerden durfden erkennen, hoe hun lucht machten waren getroffen. Zo werd met name van Hoessein aangenomen, dat hy nog een luchtvloot in reserve had, die in feite niet meer bestond. slag na slag toebrachten aan de Egyptenaren een opgave, die wel niet ver van de whziiyzdraaean ver van de waarheid zal zyn, luidt dat 800 van de 1000 daar samenge trokken Egyptische tanks werd ver nield) richtte zich toch de meest verbeten aanval zich op het Jor daanse leger. Dit wordt geacht een der best ge trainde strijdmachten te zijn van de Arabische wereld en de Israëlische Inlichtingendienst hield ernstig re kening met de mogelijkheid, dat dit leger tot taak had Israël doormidden te snyden. Ontbloot van luchtsteun moest echter dit leger het onder spit delven, toen de Israëli's by Na bloes het schoolvoorbeeld leverden van een moderne tangbeweging. Op het Syrische front lieten de Israëli's aanvankeiyk de verdedi ging over aan de Kibboetzim. Pas op donderdag ging het leger tot de aan val over. Dit bergachtige land is on geschikt voor tankoperaties, maar de voor de tanks een weg baanden. Zo waren het toch Centuriontanks die, eerst nog zonder steun van de in fanterie de Syrische heuvelstellin gen bestormden. Daarna dienden deze tanks als geschutdekking voor de gemotoriseerde infanterie, die moest opereren tegen nauwkeurig gericht Syrisch artillerievuur. (Van onze soc.-econ. redactie) Algerije heeft zaterdag de deuren van drie Europese maatschappijen verzegeld. Het zijn volledige doch terondernemingen van Unilever en Shell en een gezamenlijke deelne ming van Shell met een Franr» olie maatschappij. Begin vorige week had de AH «rijn se regering al alle Amerikaanse en Britse oliebelangen onder staatscon trole gebracht. Ook hier was sprake van verzegeling van fabrieken en kantoren. Sheil Algerije is geen produktie- maatschappy, maar een verkoop maatschappij, die voornamelijk be last is met de verkoop van benzine en olie, onder andere aan het Al gerijnse leger. De fabriek van Unilèver (400 man) produceert voomameiyk zeep en toi letartikelen. De persdienst van Uni lever deelde ons mee, dat de men sen persoonlijk geen overlast onder vinden. „Het is rustig in het land," zo zei men. Het gezamenlijke belang van Shell en een Franse oliemaatschappij is de Compagnie des Petroles d'Alge- rie, waarvan 65 percent van de aan delen in handen is van de Shell. Terwijl mt «en oppermacht In d« lucht de Israëli's ln de Sinal-woestyn Israëlische straaljagers in actie. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Met algemene stemmen weid ten slotte een resolutie van voorzitter Tabor aanvaard, waarin elke schen ding van het staakt-het-vuren tussen Israël en Syrië wordt veroordeeld. Er wordt aangedrongen op onmiddellij ke terugtrekking op de stellingen, ie bij het ingaan van het staakt-het-vu- ren werden,.ingenomen door troepen, die nadien waren opgerukt. Volgens Syrië is Israël erop uit de bronnen van de Jordaan te verove ren. De hoofden van de Arabische di plomatieke missies in Frankrijk heb ben maandag besloten, een beroep op president De Gaulle te doen om te helpen bij het vinden van ee nop- tessing van de crisis in het Midden- Oosten, De ambassadeurs, die op voorstel van de Tunesiër Moham med Masmoedl bijeen waren geko men, zyn van oordeel dat Frankrijk thans de enige mogendheid te die een actieve rol kan spelen, omdat Parijs het vertrouwen van zowel de Arabieren als de Israëliërs zou ge nieten. Het veel gelezen Egyptische blad ,-Ai Achbar" schrijft, dat, terwyi de VS en Engeland allerlei oorlogsma- teriëel Israël aanboden, de vrien den van de Arabische landen in het oostelijke blok zich vernoegden met waarschuwingen aan Israël. De hoofdredacteur van het blad, Mohammed al Tabel, schrijft: „wy vragen om daden, geen woorden". Het besluit van de Sowjet-Unie, Bul garije en Tsjecho-SIowakye, de ban den met Israël af te snyden, zou in Zionistische kringen met onverschil ligheid worden opgenomen. Het semi-officiële Syrische blad Al- Thawra heeft vandaag een beroep gedaan op de Arabieren, alles wat Brits of Amerikaans is in hun ge bieden te vernietigen, te beginnen met militaire schappijen. bases en oliemaat- De Israëliërs zy ndruk bezig met het opruimen van Hes. wat herinnert aan de tyd, toen Jeruzalem verdeeld was in een Israëlisch en een Jor daans deel. De betonnen muren, die 19 jaar geleden op bepaalde punten langs de grens tussen de twee stads delen waren opgetrokken om de Is raëliërs te beschermen tegen Jor daanse sluipschutters, worden afge broken. De Israëliërs trekken ook de wegen tussen de twee wijken door, nadat militairen met mijndetectors het niemandsland hebben gezuiverd. TEL AVIV, AMMAN (Reuter, AP) De (zesdaagse oorlog van Israël met zijn Arabisch^ tegenstanders heeft aan 679 Israëlische militairen het leven gekost. Er zijn 2563 Israëli's gewond van wie 255 ernstig. Het Israëlische leger telt ongeveer 300.000 man. In Tri Aviv zyn deze cijfers gister avond officieel bekendgemaakt na dat eerder in de dag de familieleden van de gesneuvelden en gewonden waren ingelicht. Van de 67? gesneuvelde Israëliërs zyn er 250 in Sinai, 100 in het ge bied van Gaza» 170 in Jeruzalem, 80 in Syrië en de rest in allerlei andere gebieden omgekomen. De oorlog heeft Israël 100 miljoen dollar gekost. Zeven Egyptische en vier Jordaanse divisies rijn vernie tigd. 300 buitgemaakte Egyptische tanks worden nog bruikbaar geacht. Op het ogenblik zwerven nog duizen den Egyptische soldaten door het schiereiland Sinal. die pogen het Sue2-kanaal te bereiken. In Amman te' meegedeeld dat aan Jordaanse zijde zeker 15-000 militai ren en Burgers zon omgekomen ia' het oorlogsgeweld. Er ontstaat in d» Jordaanse hoofdstad inmiddels nieuw vluchtelingenprobleem. Sinds het einde van de stryd aan het Jordaanse front donderdag—zyn naar schatting 80.000 Westjordanlërs naar Amman gevlucht. De Jordaanse regering heeft ds Arabische bevolking op de westelijke oever van de Jordaan opgeroepen la hun woonplaatsen te blijven.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2