Stel schade snel vast in UL I voor Bouwvakkers verschuiven vakantie versnelde hulp aan getroffenen Trichts dodental tot vijf gestegen Bli OMYL 'Ik schreef ontlastende brief voor Schnez' Politie voor raadsel na dood korporaal Vijftien namen in t Lage Land Rotterdams verzet straatnamen geëerd Vrachtauto ramt twee tegenliggers - 3 doden altijd ii hus Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de handt want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? Windhoosschade meestal onder brandpolis fiSCOl VEN Voor slachtoffers van windhozen giro 9575 Opgegeven Voor verzekering: Gepensioneerde brigade-generaal: Vrouw in ziekenhuismaar kinderen blijken kerngezond Bader verdronken Schade stef meeder's solistenserie HST VRIJE VOLK DINSDAG 27 JUNI 1967 PAGINA 3 (ADVERTENTIE) TFfïTFïïTftt (Van een onzer verslaggevers) Meer dan twee uur is de Koningin maandagmiddag in Tricht geweest om de ravage in ogenschouw te nemen. In het raad huis sprak zij lang met de nabestaanden van de slachtoffers. Daarna maakte ze een wandeling tussen de puinhopen en de verwoeste boomgaarden en informeerde naar de vooruitgang van het opruimingswerk". (ADVERTENTIE) Er zijn vele middelen om di8 beestjes te bestrijden. 2o bestaan er insectendodere, die u in da kamer ophangt maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: 2uinig, frisse geur. directe en langdurige werking. Ai vanaf f 3.65. (Van een onzer verslaggevers) Het aantal doden in het door de windhoos zo zwaar getrof fen Betuwse dorp Tricht is gisteren door het overlijden van de 83-jarige heer O. v. d. Pol tot vijf gestegen. Tussen de 400 en 500 men sen zijn dakloos geworden. Zwaar beschadigd zijn 125 wo ningen. De schade wordt ge raamd op 2$ miljoen gulden. O (Van een onzer verslaggevers) 'Dat Schnez In de Bundes- wehr werkzaam is, daaraan is niets te doen. Maar men heeft wel gelijk als men zegt dat er nog zoveel Hitler-generaals in de Bundeswehr zitten. Ik be doel hiermee dat het beter was geweest als de zaak eerst gron dig werd uitgezocht.' (Van een onzer verslaggevers) Vijftien straten en pleinen in de nieuwe woonwijk Het Lage Land (Prins Alexander- iSfSWü polder) dragen thans de na men van Rotterdamse verzets lieden. De naamgeving 3s maandagmiddag officieel ge schied met een bijeenkomst van nabestaanden en autori teiten in de Burgerzaal van het stadhuis en de onthulling van het naambord op het Ma- rinus Bolkplein door de wedu we van de verzetstrijder naar wie het plein is vernoemd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een «ozer verslaggevers) Hot dagelijks bestuur van de Gel derse Maatschappij voor Landbouw beeft zich op de hoogte gesteld van de soer ernstige schade ten gevolge van de windhoos. Het getroffen gebied beslaat een oppervlakte van enkele honderden hectaren. In dit moderne land- en tuinbouw gebied, Juist gereed gekomen in de ruilverkaveling Tlelerwaard-West rijn mlnstern 40 hectaren in hoofdzaak Jong aangeplante fruit bomen ontworteld. Aan honderden hectaren is door hagel ernstige schade aan het fruit ontstaan. De glasopstanden van twee moder ne bedrijven bij Tuil-Waardenburg rijn geheel vernield. Twee vrij nieuwe veehouderijbedrijven rijn door de windhoos volledig met de grond gelijk gemaakt. De schade is seer zwaar als men bedenkt dat de investeringskoeten van een hectare modem© fruitaan- plant een bedrag van 17.000 tot 25.000 gulden vergt. Bovendien heeft de fruitkweker de eerste vijf jaar teen inkomsten van de nieuwe aan plant. De Gelderse maatschappij heeft zich via het Koninklijk Nederlandse Landbouwcomité tot het ministerie van Landbouw en Visserij gewend met het verzoek de schade te rege len. Het dagelijks bestuur heeft aange drongen op een snelle inventarisatie van de schade. Geadvlsered is door de Nederlandse Fruitteelt Organisatie in Den Haag een rapport te laten opstellen over de schade. Herstel komt op gang m m ruïnes De Koningin luisterde ontroerd naar mevrouw G. Wierks-de Bruin die bj) de ramp haar schoonzuster en hsar 15-jarig nichtje verloor. Zy kon Eén spuitbus voor alle kamers. Ean Ofganon produkt den HAAG (ANP) Het Natio naal Rampenfonds heeft zijn giro nummer 9575 te Den Haag openge steld voor geldelijke bijdragen ten behoeve van hulp aan degenen, die troffen zijn door de windhozen, die xmdag over een deel van het land riJn gefookken. de vier kinderen van mevrouw Hak, haar schoonzuster, niet in huis nemen, omdat haar eigen huis eveneens onbewoonbaar geworden was. Ook bij de grootouders kunnen de kinderen niet terecht, omdat dit huis nagenoeg met de grond gelijk is gemaakt. Meer dan zestig bouwvakkers van aannemer Guelen uit Wychen ver schuiven hun vakantie om vertra ging in het opruimings- en herstel werk te voorkomen. Die vakantie zou volgende week beginnen. Samen met arbeiders van de Heide Maatschappij en van een aannemer in Geldennalsen werken deze 60 man van de vroege ochtend tot zons ondergang aan het opruimen van puin en aan de eerste reparatie van de tientallen beschadigde huizen. Burgemeester J. Sanders van Buur malsen en Tricht verwacht, dat de afbouw van een aantal bijna vol tooide woningwetwoningen tot resul taat zal hebben dat begin volgende week de eerste tien huizen in gebruik kunnen worden genomen. De firma Guelen gaat dm week beginnen met een tiental woning wetwoningen en vijf huizen voor bejaarden in Tricht en Buurmalsen, waarvoor reeds rijksgoedkeuring was verkregen, maar waarmee men oor spronkelijk in september wilde beginnen. In Geldermalsen is maandagavond een bliksemactie gehouden voor de slachtoffers van de ramp in Tricht eh Dril. Er Werd 10.000 ingezameld. De actie, die onder leiding stond van de burgemeester, mevrouw M. van de Wall-Duyvendak, was georganiseerd door de plaatselijke afdelingen van het Bode Kruis, de UW en de Ver eniging van Plattelandsvrouwen. Burgemeester Sanders van Buur malsen heeft vertelaard dat in zieken huizen nog tien gewonden liggen. De toestand van de Marokkaanse arbei der Ben Mohammed Aissa Is seer ernstig. Deskundigen hebben vastgesteld dat 55 woningen geheel al» verloren moeten worden beschouwd. Met het herstel van 93 andere huteen zijn enige aannemersbedrijven al volop (Van onze soe.-econ. redactie) De meeste brandverzekeringspolis- sen en all-risk autoverzekeringen dekken schade zoals die gisteren is aangericht door de windhoos in Tricht. Al sinds enige jaren worden door de Nederlandse schadeverzekerings maatschappijen brandverzekeringen met „uitgebreide gevarendekking" aanbevolen. Behalve tegen brand verzekeren deze polissen ook tegen schade door storm, bliksem, inbraak en dergelijke. Zowel de inboedel als het huis zelf kan op deze manier worden ver zekerd. Stormschade aam een auto zal als regel vallen onder „van buiten aan komend onheil". En dat is een risi co, dat door vrijwel alle all-risk autoverzekeringen wordt gedekt. Wie alleen een WA-verzekering voor zijn auto heeft, is uiteraard niet gedekt I tegen stormschade. Aan het woord Is de gepensio neerde Westduitse brigade-generaal Hans Höffner, die twee maal wegen» anti-nari-opmcrklngen bedreigd zou rijn door generaal Schnez, de man die op de nominatie staat om NAVO- commandant te worden als opvolger van von Kielmannsegg. In ©en interview dat het Algemeen Handelsblad met Höffner had, zegt deze niet te begrijpen dat Schnez 'eerst met de nationaal-socialistische wind in de rug en daarna na een korte pauze met een democratische wind in de rug rustig doorzeilt.' Höffner vertelt dat hij kritiek had op het doodschieten van joden door SS'«s; Schnez sou over deae kritiek hebben gezegd dat h# 'zulke verschrikkelijks uitlatingen niet kon aanhoren'. Na de oorlog dreef Schnez een handel in verrot*te helmen.," Hij vroeg Höffner «en ontlastende brief voor hem te schrijven. 'Ik ben niet haatdragend en heb dat gedaas/ aldus Höffner. -'-V- (Van een onxer verslaggevers) De 32-jarige korporaal-machinist A. Noy» is gistermorgen dood in zijn bed aangetroffen. Zijn vrouw ligt in •eer ernstige toestand in het zieken huis en kon nog niet worden ge hoord. Hun twee kinderen, een 5- jarig meisje en een 3-jarige jongen, *ijn kerngezond. Politie in Den Helder «n van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag stellen een uitgebreid onder soek la naar de doodsoorzaak van de heer Noya. Maandagochtend belde een collega Tan de heer Noya om kwart over teven aan bij de woning aan de Greveüngenstraat. Samen zouden zij naar Amsterdam gaan om daar een cursus van de Kon. Marine te gaan volgen. Pa» na herhaald bellen opende een van de kinderen Noya de deur. Na bet huilend* kind te hebben aangehoord waarschuwde de man onmiddellijk de politie en een arts. Mevrouw Noya werd naar het zie kenhuis overgebracht, haar twee kinderen gingen mee omdat zij geen familie in Den Heider hebben. Volgens de politie dacht men ln de eerste plaats aan voedselvergiftiging. De sectie, die dr. P. Makldnk van het gerechtelijk laboratorium uitvoerde, heeft echter nog geen duidelijke aanwijzingen over de doodsoorzaak gegeven. In het laboratorium stallen nog chemische proeven genomen worden. Ook de mogelijkheid van een kool- monoxydevergiftiging wilde de poli tie niet uitsluiten, hoewel het on waarschijnlijk is dat bij de familie STaya op de wanne zondagavond d* kachel heeft gebrand. Verklaringen van de kinderen zijn te onduidelijk om uitsluitsel te geven. Omdat er in het huis braaksel lm gevonden dacht de politie aan voed selvergiftiging, Maar waarom rijn dan wel de ouders ziek geworden, en de kinderen niet? Waarom is er geen dokter gebeld? Uit het onderzoek i* gebleken dat de familie Noya zondag geen contact met de buren heeft gehad, zodat ook van die zijde weinig opheldering gegeven kan worden. De politie heeft, zolang de uitslag van het laboratoriumonderzoek niet bekend is, geen reden om aan te nemen dat er sprake Is van een misdrijf Voor zover bekend heeft d* familie Noya zondag geen bezoek srehad, NOORDWIJK (ANP) Op bet noorderstrand in Noord wijk is de 19-jarige Amsterdammer J. Mathij- sea tijdens het baden in zee onder water geraakt en verdronken. De man kon niet zwemmen. Men. ver moedt dat het slachtoffer dooc de stroom is meegesleurd. De inwoners van Tricht hadden het zoeken naar hun eigendommen maandag reeds opgegeven. Ze zaten op de ruines en afgewaaide schoor stenen en keken naar het oprui mingswerk of waren fluisterend met elkaar in gesprek en wisselden hun smartelijke ervaringen uit. Het leek erop of de volle omvang van de ramp nog niet geheel tot hen was doorgedrongen. De meesten vertrouwen erop dat Rijk, provincie en gemeente zo snel mogelijk een eind zullen maken aan hun ellende. De niet-getroffen bewoners van Tricht en Buurmalsen hebben hun huizen gastvrij open gesteld voor de daklozen. Niemand heeft zijn toevlucht hoeven te zoe ken in het door de gemeente Inge richte opvangcentrum. De voorzitter van het Rampen fonds, prof. I>. Beel, was met de Koningin in Tricht. Hij heeft de nodige steun toegezegd. Prof Beel bezocht eveneens Chaam. Aan de eigenaars van particuliere woningen wordt een formulier uitge reikt, waarop de schade kan warden meegedeeld. Definitief herstel aan particuliere woningen mag slechts geschieden met goedvinden van het gemeentebestuur. De Koningin heeft maandag aan de getroffenen in Chaam die in zie kenhuizen zijn opgenomen, bloemen gestuurd. Schriftelijk richtte zij zich tot de nabestaanden van de daar gevallen slachtoffers. (Van een onzer verslaggevers) Drie personen rijn gistermiddag gedood bij een botsing tussen twee penwaeaautok en een vrachtwagen in Meppel. De slachtoffers zijn de heer K. Wiersma (63), zijn echtge note, mevr. A, Wiersma—Dornout (64). beiden uit Temaart, en de heer D. Steffens (55) uit Looedrecht. He* ongeluk gebeurde toen op d» rjjksweg Meppel-Aa*#n «en vracht auto op de Unkerweghelft terecht, kwam «ft daar de twee personen auto's frontaal ramde. He echtpaar uit Friesland wa» op slag dood, da heer Steffens overleed in het ziekenhuis van Meppri. De vrachtMrtobart—i du deatd. tl.» In zijn toespraak in de Burgerzaal liet burgemeester Thomassen goed uitkomen, dat men bij de keuze van de namen ook duidelijk had willen tonen, dat het verzet een zaak was van alle kringen van de burgerij. De vijftien verzetstrijders, naar wie straten en pleinen zijn genoemd kwamen uit elf verschillende beroe pen. Ook hun verzets-afkomst is zeer gevarieerd. In het licht hiervan ver tegenwoordigen de vijftien een veel grotere groep van verzetsmensen. De burgemeester was van oordeel, dat het verzet belangrijk heeft bijge dragen tot de overwinning wart de bezetter zag zich gedwongen grote militaire eenheden tegen dit verzet aan zijn fronten te onttrekken. Op de bijeenkomst werd voorts ge sproken door pastoor N. G. Apel doorn namens WZH, district Rotte dan. NJF.R. afd. Rotterdam en Ex- pogé afd. Rotterdam. Pastoor Apeldoorn zei in zijn toe spraak dat men uiteindelijk met de naamgeving wel gelukkig is, maar dat toch juist de naamloosheid het symbool was van de geest van het verzet. Men heeft In de drang naar het zich dienstbaar maken jegens een gemeenschap in nood niet gedacht aan standbeelden en zelfs niet aan straatnamen voor later. En de keu ze der namen, zo zei de verrets- pastoor, ,Ja niet die van hen die vielen, maar van hen die over bleven". In bussen begaf het gezelschap zich naar het Marinus Bolkplein waar de onthulling van het straat naambord gevolgd werd door het leggen van kransen. Een rit werd gemaakt langs.de overige naar ver zetsstrijders genoemde straten, t.w. de Jan Bijloostraat, Jaap van der Hoekstraat, Jan Kwakpla&ts, Henk Speksnijderstraat, Kurt Calloplaats, Hantje de Jongstraat, Jeh&nnes Tas straat, Rinze Koopmansstraat, muel Esmejerplein, Remmet van Milstraat, Otto Verdoomplaat'i, Fol- kert Elsingastraat, Cees Wejerifhof en Klaas Timmerstraat. De weduwe van Marinus Bolk onthult het naambord voor het naar deze verzetsstrijder genoemde plein. De Indonesische minister van economische zaken, Seda, heeft ver klaard geen persoonlijk voorstander te zijn van Indonesia's toetreding tot de EEG. Laas U per plaat op Uw eigen 0»»rt fcege!okle.n door binnen-en buitenlandse top-musiei ©.25 's GRAVELANDSEWEQ 620 SCHïEDAmJ of bi) Uw orgelhandelaar.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1