Meisje (5) aangereden Schadelijk middel zoekgeraakt MENEER DE Stads- REDACTEUR ENORME KEUS IN KREUGER ruimt op! Nederlander naar het Mekka van de cficketsport Hoogtijdag voor Groenoórd I REUZE KOOPJES sn REDDEN en MEUBELEN woninginrichting - tel. 267581 Bromfietsers in botsing t Burgerlijke Stand Shoivdier Transpor thok Wederspannig Vijf kilo voer ^hoogstr.184-186 schiedamm DAT ZEGT ALLES Broersvest 6, Schiedam, Tel. 268206 I VEILIN GNIEUW S (Van een onzer verslaggevers) Makoua woog vijftien kilogram toen hij in mei 1954 als een aanhalige gorillakleuter vau nog geen twee jaar per vliegtuig uit Brazzaville in Nederland aankwam. Hij is nu vijftien jaar, ruimschoots volwassen en hij laat zich allang niet meer op de weeg schaal zetten, zodat zijn gewicht moet Avor- den geschat. „Minstens honderd en tachtig kilo en hij zal nog wel zwaarder Avorden," zegt zijn verzorger, de heer J. Kasbergen van Diergaarde Blijdorp. Een nog heel jonge mensaap heeft een speelkameraadje nodig. Makoua kreeg de eerste tijd gezelschap van een kleine orang oetan, met wie hij het best kon vinden. La ter Averd hij samengebracht met het gorilla- Avijfje Sophie, ook nog jong, maar toch al bijna vijf jaar ouder dan hij. 't Was de be doeling dat het een mooie jeugdvriendschap en vervolgens een gelukkig huwelijk zou worden, maar het bleek een misrekening. WAO (Van een onzer verslaggevers) W aar iedere crieketter in zijn leven van droomt, het spe len op Lord's, wordt voor de 24jarige Schiedammer Koos Gouka werkelijkheid. Hij is gekozen in het Nederlandse cri cketteam. dat van 3 tot 8 augustus een trip gaat maken door Engeland, de bakermat niet alleen van voethal maar ook van cricket. ■v&sz&m «-««Ms** Ir St r- HET VRIJE VOLK WOENSDAG 12 JULI 1967 is tr eister (Van een onzer verslaggevers) De 5-jarige Helene Maria Berger van de Rijnstraat is dinsdagmiddag omstreeks half vijf met haar auto ped in de nabijheid van haar ouder lijke woning aangereden door een auto toen zjj in een onbewaakt mo ment plotseling de straat overstak. De 18-jarige bestuurder van de wa gen," de heer A. S. D. uit Rotter dam, remde krachtig maar kon niet voorkomen dat het meisje werd ge raakt. Helene liep een hersenschud ding op en moest worden opgenomen in de Dr. Noletstichting. (Van een onzer verslaggevers) Op de Lange Haven, in de omge ving van de r.-k. kerk is dinsdag avond omstreeks acht uur een bus met 208 gram onkrniddodend middel zoek géraakt. Het Is een witte bus met een rode dop en gele en zwarte opdruk. De vinder die de bus uit de verpak king haalde en meenam wordt ver zocht het middel, dat bij eventueel Inwendig gebruik grote schadelijke gevolgen kan hebben, in te leveren aan het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat 55 te Schiedam. Geboren: Hermanus P, zn van H P Renker en M P BeezemerTanneke D, dr van J P Reinders en H A Braat; Johanna W, dr van J W Zwiep #n J C de Vlieger; Fatima, dr van L J van Sinderen en J M G de Langen; Natasja HBM, drvHSAJ Kra mer en H A P Vermeulen; Michel, zn van G O Voosen en D Wijnstekers. Overleden: W Schneider, 70 jaar. Sophie was niet lief voor Ma koua. Ze speelde de haas; ze liet hem telkens voelen dat ze de oudste en de sterkste was. Ma koua moest met zich laten sol len, een hele poos, tot hij ein delijk groot en sterk genoeg was geworden om zijn tirannie ke „verloofde" flink van repliek te dienen. Sophie wou voortaan wel de ge temde feeks zyn, maar anders dan in het blijspel van Shakespeare kwam het niet tot een liefdesverhouding tussen de feeks en de temmer, Ma koua trad steeds hardhandiger op; met grote spijt werd besloten het paar te scheiden om een drama te voorkomen. als lokaas ln de gelegd. „verhuiskist" worden Ondertussen was in de dierentuin van Bazel een gorilla geboren, een Europese primeur. (De wereldprimeur stond op naam van de dierentuin van Columbus, Ohio, USA). Als Sophie eens in Bazel ging logeren om er kennis te maken met de vader van de Zwitserse gorillababy? Bazel vond het goed. Sophie reisde naar Zwitserland en woonde er maandenlang samen met de Bazelse gorillaman, maar ach, hij werd niet verliefd op haar en ze keerde onver- richterzake naar Rotterdam terug. In de loop van het vorig jaar, u zult het zich wellicht herinneren, is Sophie opnieuw uitgehuwelijkt, "dit maal aan Babar, de gorillaman van Artis. Hoe hartelijk de betrekkingen tussen Blijdorp en Artis tegenwoor dig ook zijn, de heer Babar en juf frouw Sophie zijn niet bij eikaar in de smaak gevallen. Sophie Is nu ook van Babar ge scheiden. Blijdorp wil haar graag te rughebben, al is niet gebeurd wat men had gehoopt. Een volwassen go rilla wijfje mag dan niet zo imposant zijn als een gorillaman, een goed „showdier", een trekpleister, is ze wel. Sophie echter heeft ln het geheel geen helmwee. Of schaamt ze zich. nu ze voor de derde maal is versmaad? Nee, zo men selijk zal ze wel niet zijn. Hoe dan ook, ze weigert het transporthok bin nen te gaan dat al verscheidene we ken in haar Amsterdams verblijf staat. Ze is ongevoelig voor goede woordjes, en voor de lekkernijen die De Rotterdamse hoofdoppasser A. G. van den Berg is onlangs naar Ar tis gegaan om de situatie eens te be kijken. Sophie had hem het hele jaar nog niet gezien, maar ze herkende hem meteen. „Daar heb je die vent die mü in het transporthok naar Ba zel en later naar Amsterdam heeft weten te krijgen," dacht ze (vermoe delijk). „Dat lapt hü me geen derde keer!" En terwijl ze met belde handen op haar brede borst trommelde, een uiting van agressieve opwinding, liep ze op de heer Van den Berg af, die gelukkig aan de veilige kant van de tralies stond. Zolang Sophie wederspannig en in Artis blijft, kan Blijdorp de vele zo- merbezoekers alleen Makoua laten zien. Gelukkig is hij ook als eenzame gorilla een groot succesnummer. Hij trekt meer belangstelling dan welk ander dier ook, vooral als hij in zijn buitenkooi is gelaten. De meeste Diergaardegangers vin den hem een monster, een griezel, maar ze griezelen graag en Makoua imponeert hen met zijn dreigend masker, waarin de bruine cgen diep liggen onder zware wenkbrauwbogen. De haren op zijn schedelkam staan overeind; zijn armen zijn zo dik als boomstammen en met de vlakke hand beukt hij nu en dan oorverdovend tegen' de ijzeren deür achterin de koot Wat een woesteling! ,We zorgen ervoor dat hij niet te vet wordt, want we hebben liever een beweeglijke dan een dikke en slome gorilla," zegt de heer Kasbergen. Hij geeft Makoua „maar" vier tot vijf kilo voer per dag. Bananen, appels, peren, sla en een deegbal van rijste bloem, boekweitmeel en en tarwemeel met veel vitaminen. Twee maal per week een paar rau we eieren. Nu het warm weer is, drinkt de „griezel" dagelijks drie li ter water en een paar flesjes appel sap. Proost. De Wet Arbeidsongeschiktheidsver zekering (WAO) zal voor duizenden mensen een grote financiële ader lating betekenen. Mijn eigen voor beeld is: per dag ontvang ik 6.68 minder, per week 33,40 en boven dien moet ik nu 3,24 per week zie- rrtttlNA O kenfondspremle betalen. Achteruit gang 36,64. Voor 1 juü trok ik aan invaliditeits- uitkerlng en bijslag, plus een ver lengde uitkering van de bedrijfsver eniging per week 174,25 bruto. Thans ontvang Ik, inclusief de verlengde uit kering 140,85. verminderd met 3,24 ziekenfondspremie, is 137,61 bruto. Het verschil is 36,64 en daarvan kan ik twee weken huur betalen. Minister Roolvink kan nu wel breed lachend voor de TV verklaren, dat deze wet een belangrijke verbetering voor de invalide werknemers is, maar ik voel me, om met de Amsterdamse wethouders te spreken „grotelijks be lazerd." B. DE GIDS, Nieuwe Maasstraat 120a, Schiedam. ADVERTENTIE Op twee geweldige voorpoten steunend kijkt Makoua naar de fotograaf. VITRAGES - GORDIJNSTOFFEN - VLOERBEDEKKING LOPERS EN COCOS ERTS VAST IETS VOOR U BIJ verwal jen (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt van de Nieuwe Maasstraat en de Geervlletsestraat in Sehiedam-Zuid zfjn dinsdagmiddag omstreeks half zes een bromfiets, be stuurd door de 19-jarige T. 3. van B. en een. fiets, bestuurd door de 61-jarige verwarmlngsmonteur J. v. K- met eikaar in botsing gekomen. De bromfietser slipte over zand, raakte de macht over het stuur kwijt en reed op de fietser in. Deze viel en moest met een gebroken rechteronderbeen worden opgenomen in het gemeenteziekenhuis. Koos Gouka gaat op Lord s spelen rvirf* Ook het Schiedamse zwembad Groenoord beleefde gisteren een hoogtijdag. Men telde daar precies 9500 bezoekers. „En dat is," aldus de bedrijfsleider, de heer J. Hel ena, „een record." HU verwachtte dat er vandaag weer minder in emliefhebbers zouden komen. „Het is gek," maar zodra de nieuwsdienst meldt dal er onweer op komst is, blijft een aantal men sen thuis." Bad Groenoord, dat dank «ij 'n nieuwe verwarmingsinstallatie dit Jaar zijn poorten al In april open de, heeft niet te klagen. Sinds april bezochten al 220.000 mensen het zwembad en ook dit aantal is halverwege het seizoen een nog nooit bereikt record. „We sijn," zei de bedrijfsleider, „dik tevreden." Voor Koos Gouka een hele eer om bij het team te komen dat aan die trip naar Engeland gaat deelnemen. Ook voor zijn club Excelsior '20. „Het is enorm en ook de datum komt goed uit tvant dan heb ik vakantie", zegt de vorige week in het huwelijk ge treden Gouka. .Mijn vrouw moet thuisblijven, maar vindt dat niet erg. Ze gunt mij die trip graag. Dat maak je maar eens in je leven mee." We schreven het een paar weken gele den al; Cricket neemt in Schiedam nog steeds een grote plaats ln bij de zomersporten. Het was daarom niet verwonder lijk, dat toen het nieuws van de ver kiezing van Koos Gouka In Excel- slorkringen bekendheid kreeg, men hem op het veld gelukwenste met zijn verkiezing. Hij is de tweede spe ler van Excelsior *20 die voor het Nederlands cricketteam is gekozen. Voor hem heeft Jan Dries, vroeger een vermaard speler van de Thur- ledebewoners, in het Nederlands elftal gezeten. Koos Gouka was al eerder in En geland toen hü een trip maakte met een Nederlands jeugdteam. „Toen benik al eens op Lord's geweest, maar alleen om er in het vermaar de museum te kijken. Straks er te spelen is natuurlijk veel füner," lacht hü- De voorzitter van de afdeling cricket van Excelsior "20, de heer De Groot is trots op de verkiezing van zün pupil. ..Hü heeft het dubbel en dwars verdient." zegt de heer De Groot. Of hü nu speelt of traint, het is een geweldenaar. Bü de trai ning geeft hij zich helemaal." Gouka. die aan bat een heel goed speler is, zal waarschijnlijk zijn ge kozen voor zijn bowlen. Hij gooit een harde en effectvolle bal waar zijn tegenstanders meestal niet van terughebben. Reeds 12 jaar speelt Koos nu cricket en ook ais voetbal ler komt hij heel aardig uit de verf. Dat hy zijn kunde want die heeft hü zonder meer niet voor zich alleen wil houden, getuigt zijn deel name aan de coaching cursus voor de jeugd. Koos is een graag gezien en gehoord leermeester waarvan de jeugd van Excelsior '20 heel wat kan opsteken. Toen dinsdagavond bij de Excei- sicr-jeugd bekend werd dat „me neer" Gouka in het Nederlands elf tal was gekozen, was er nog meer aandacht voor de training dan an ders het geval was. Voor Koos Gou ka te hopen dat zijn verkiezing voor het Nederlands elftal niet voor korte duur is geweest. Als Koos Gouka t*n bal pooit, is j Als projectielen komen ze op de bats- het moeilijk om er runs op te maken. man af. BOSKOOP. Coöperatieve vereni ging De Boskoopse Veiling 10-7-'67. Babyrozen per bos van 10 takken: Coronet 0.600.85. Zorino. eerste kwaliteit 1.45, tweede kwaliteit 1.20 en derde kwaliteit 0,90: Marlon, eerste kwaliteit 0.45; Sweetheart, eerste kwaliteit 0,350.40; Fire King, eerste kwaliteit 2,75, tweede kwali teit 2.05—2.10: Carol 0,20; 'White Je well 1,10 en Polyantha's, eerste kwa liteit 1,80, tweede kwaliteit 1,30 en derde kwaliteit 0,90. Groetbloemige rozen per 20 knoppenWhite Butter fly. eerste kwaliteit 2.00; gewone Butterfly, ccrsto kwaliteit 1.05, twee de kwaliteit 0.70; Vterlanden 1.30; Duisburg 0,801.05 en New Yorker, eerste kwaliteit 1,75, tweede kwali teit 1.40 en darde kwaliteit 0,80. i «:t P B „Kijk," zegt Koos Gouka tijdens de les voor de jeugd, „cricket doe ie zo. J

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1