Werkgevers bezorgd over wins NIPO: 90 percent tegen L D Brabant achter plan- Biesbosch Amerikaan neemt Nyma bedri jf over Even opschuiven voor de zwaan Exportdeskuiicli< ;e 150 miljard aan ontwikkelingshu p veel te weini. 1 se sociaal-economische redactie Conflict tussen directeur en commissarissen Beleggers investeren in buitenland Geen reden voor paniek Johnny Lion naar de West Vrij Uit voor uw vrienden Philips steekt e voor goedkope lamp Volgens blad Texpress: Ziekteverlof Ongeschikt Comment WAARDEBON EERST VERDIENEN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 HET VRIJE VOLK Slag om aandelen VSW spitst zich ver ier toe AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse langer Johnny Lion zal dinsdag per vliegtuig naar de West vertrekken voor een tournee van een maand. Onlangs werd Johny Lion in Suri name uitgeroepen tot poli-winnaar. Hij zal zijn tournee beginnen m=t tien voorstellingen in het Star-theadr ter in Paramaribo. Hij krijgt de be schikking over een groot orkest, dat op het ogenblik al door de West op tournee is. Na Suriname gaat Johnny Lion naar de Antillen, waar hij inmiddels ook al voor tien voorstellingen is ge vraagd. Er woedt een slag om de aandelen van de Koninklijke Veenen- daalse Stoomspinnerij en Weverij. De strijd om de macht in de top van dit bedrijf spitst zich daarmee steeds verder toe. Het ai geruime tijd slepende conflict tussen directeur J. C. Bottenheim en de commissarissen bereikte vrijdag een nieuw stadium met een kort geding voor de president van de Arn hemse rechtbank. (ADVERTENTIE) Leest u ;lke weel met beiang- stelllng Vrij Uit.* Ieder weekend vindt u deze speciale pagina's In Her Vrije Volk. ongetwijfeld tolt «lenders of Kennissen lieblten die ook belangstelling nebben voor ?Je artikelen die vn Vrij lt worden gebracht. Geef daarom de itraat, mét Vrij Uit, aau uw i rleodec of kennissen Er, geef ze daa ook de maandagkrant met al het sportnieuws. Het zal daarna niet zo moeilijk zijn een nieuw abonnee in te schrijven. Een sleutelring of een mooi as bakje t-ebben wij voor in voor raad. Die premie wordt u, ontvangst van de waardebon, di rect toegezonden. tk heet: Mi|i adres la: Woonplaats: Ik geef hlerbil op al* alenwe abonnee: Naam: Adres: TVoonpIaats: De eerste twee weken antvangt nu Het Vriie Volk gratis. Daarna betaalt hl! per kwart.,/per rand../per week Zodra het abonnement Is Inge gaan ontvang Ik de exclusieve slVV-steutelrlng ln Mauw/rood de sterlllkü asbak met HVV- embleem Afgeven aan de Bezorger ol op zenden ln een envelop naar: HET VRIJE VOLK. Hekeiveld 15 Amsterdam. doorhalen wat niet verlangd wordt. De commissarissen van bet bedrijf eisten dat er op de volgende week vrijdag in Amsterdam te houden aandeelhoudersvergadering een punt va'a de agenda niet in behandeling mag komen en derhahe van de agenda dient te worden afgevoerd. Het omstreden agendapunt heeft tot achtergrond te voorkomen dat de met ziekteverlof gezonden directeur, wie bovendien bij rechterlijk vonnis de toegang tot het bedrijf werd ont zegd zijn ontslag krijgt. De commissarissen hebben dit ont slag namelijk gevraagd en per rekest op 19 juli aanhangig gemaakt bij de rechtbank te Arnhem, die nog een beslissing moet nemen. Tijdens de pleidooien van vrijdag lekte iets uit van de kennelijke for midabele veldslag, die om de aande len wordt geleverd. Directeur Bottenheim, (nog steeds met ziekteverlof), zijn vrouw en een tante hebben, naar wordt vermoed, de laatste tijd op grote schaal aan delen gekocht om twee dingen te bereiken: terugkeer van de heer Bot tenheim in het bedrijf en verwijde ring van de commissarissen. De banken en met name de Alge mene Bank Nederland, zijn kenne lijk zo benauwd voor deze ontwikke ling, waarin zij ook een gevaar zien voor het duizend man tellende be drijf, dat zij per advertentie de an dere aandeelhouders hebben opge roepen vooral de algemene vergade ring van volgende week bij te wonen. De bedoeling is duidelijk: zij wil len voorkomen, dat directeur Bot tenheim. gesteund door zijn familie, in het bedrijf terugkeert. Het kort geding, dat de commissa rissen tegen 5. C. Bottenheim. diens vrouw en tante M. H, Bottenheim aanhangig maakten, heeft deze kwestie tot inzet. Namens de commissarissen be toogde mr. H. J. van Leeuwen jr. uit Amsterdam, dat de aandeelhouders vergadering de minst geschikte plaats is om een oordeel te vormen over wat volgens hem een medische zsak is. 'Het bedrijf dreigt te blijven zitten met een ongeschikte direc teur.' Pleiter stelde, dat een algemene vergadering var aandeelhouder* nooit een bestuursdaad mag verrich ten. 'Commissarissen,' zei hij, 'vragen bescherming van de belangen van de vennootschap en ook die van de aan deelhouders die niet tot het familie- pakket behoren. Het zou onjuist zijn wanneer een betrekkelijk willekeuri ge meerderheid deze zaak voorgoed zou kunnen onttrekken aan een be oordeling door de onpartijdige rechter.' Mr. R, van de Vijver, eveneens uit Amsterdam, stelde in zijn verweer, dat de commissarissen deze kwestie ondemocratisch beoordelen, hij wees voorts op de activiteiten van de ban ken, die proberen zoveel mogelijk aandeelhouders te mobiliseren. *Er wordt alle mogelijke moeite gedaan op de vergadering van de aandeelhouders juist niet tot een willekeurige meerderheid te komen. Het wordt de tot nu toe best voor bereide algemene vergadering, die ooit in Nederland is gehouden.' Aandeelhouders hebben naar de mening van mr. Van de Vijver het recht het agendapunt, dat ontbin ding van de arbeidsovereenkomst met directeur Bottenheim probeert te voorkomen, in stemming te bren gen, Hij verweer, de commissarissen, dat zij via de rechter proberen de algemene vergadering in de wieleD te rijden. Uit de beantwoording van enkele vragen van de president door de pleiters bleek o.a., dat de vakbonden zich schriftelijk tot beide partijen hebben gewend om een oplossing te zoeken. Zij stelden arbitrage voor. De commissarissen waren daartoe bereid, maar van de zijde van de directeur, zo bleek, was de brief niet beantwoord. De president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, doet woensdag uitspraak. (Van een onzer verslaggevers! Het NIPO heeft aan 500 mannen en vrouwen vragen gesteld over het gebruik van LSD en marihuana. Ne gentig percent van de ondervraagden vindt dat het gebruik van deze micldelen verboden moet blijven. Drie op de vier Nederlanders heeft gehoord van lsd, 65 percent zegt dat het een verdovend middel is. Voor marihuana zijn de percentages 86 en 81. (Van een onzer verslaggevers) De cirkel rond de waterspaarbck- kens in de Biesbosch en het stichten van een aterleidingsmaatschappij, die in eerste Instantie vooral Rotter dam van goed drinkwater zal voor zien, is rond. Donderdag besloten ook Provinciale Staten van Noord brabant aan het project hun zegen tt geven. De staten lieten echter duidelijk weten, dat de inspraak van Noord- Brabant groot moet blijven. In het gezamenlijke voorstel, dat Rotterdam reeds aanvaardde, staat dat van de aandelen 40 percent naar Rotterdam gaan, dat een gelijk aan tal in handen van Noord-Brabant zal zijn en dat da resterende twintig per cent voorshands in portefeulle zou blijven. Deze zouden dan later nog uitgegeven kunnen worden, waarbij werd gedacht aan Zeeland en Zuid- Holland. die dan niet alleen afnemer, maar ook deelnemer aan de N.V. zouden kunnen worden. De Brabantse staten, op dit punt aangevoerd door nar. Mayer (k.v.p.) wilde te allen tijde de helft van de uitgezette aandelen in handen van de provincie houden. Om de statu ten, die Rotterdam reeds goedkeur de, weer niet opnieuw overhoop te halen, werd op zijn suggesie met al gemene stemmen* besloten dat de af gevaardigde van Noord-Brabant in de aandeelhoudersvergadering van de n.v., niet zal meewerken aan de overdracht, .of de uitgifte van nog in portefeuille rijhtie aandelen, zon der dat de Brabantse etaten daaraan toestemming hebben verleend. Uitgangspunt was: nu is het Bra bantse grond. Door deze n.v. wordt het gezame.Vijk bezit en door een wat ongunstige combinatie bij hgt uitgeven va» aandelen zou -Brabant de rechten over eigen grondgebieden verspelen. (Van onze sociaal-economische redactie) Tal van beleggers investeren hun vermogen liever in liet buitenland. De ondernemers in ons land worden terughou dender met hun investeringsplannen, voorzover ze althans nog een kans zien aan Jiet benodigde geld te komen. Deze ont wikkeling is niet alleen conjunctureel, maar ook structureel. Dit. -ordl meegedeeld in het blad Dc Nederlandse Industrie, het or gaan van het Verbond van Neder landse Werkgevers. Is het een toon der, dat dit alles gebeurt, zo vraagt het blad zich af, wanneer men ziet hoe de laatste jaren de winsten zich hebben ontwikkeld. Wanneer we rekening houden met de prijsontwikkeling, dan zien we dat de winstinkomens zijn gedaald, zo zegt De Nederlandse Industrie. Stellen we daartegenover de sterke groei van de vermogens in het be drijfsleven, dan is duidelijk, dat de rentabiliteit van het vermogen sterk is afgenomen. Dat moet veranderen, vindt het blad, wanneer we onze toekomstige werkgelegenheid willen veilig stel len, een grotere welvaart willen be leven en door een omvangrijk Infra structureel programma willen zor gen voor de mogelijkheid om prettig te werken en te leven. Als we doorgaan op de thans inge slagen weg is het ondenkbaar, dat ook maar een fractie gerealiseerd kan worden van de ideeën van hen, die denken aan leefbaarheid en werkbaarheid van ons land in het jaar 2000. Het geld, dat voor al dit soort zaken moet worden opgebracht, moet toch eerst worden verdiend, egt De Nederlandse Industrie. De belasting- politiek (kennelijk denkt het blad aan de investeringsaftrek en de ven nootschapsbelasting) moet er. in sa- AMSTERDAM (ANP) Kort ge leden meidden twee Amsterdamse supermarkten, dank zij import uit Duitsland in staat te zijn Phillpslain- pen van diverse sterkte tegen 69 cent per stuk, dat is ver beneden de adviesprijs, te kunnen verkopen. Nu wordt gemeld dat de fabrikant hier een stokje voor heeft gestoken door het Duitse kantoor in Ham burg opdracht te geven alle leverin gen van lampen aan beide super markten te staken. Een tweede zending die woensdag zou arriveren zal dus niet binnenko men. Men zal dus weer de oude ho gere prijs voor ie lampen moeten gaan, betalen. (Van onze soc.-econ. redactie) Ktmstzüdespsnnerij Nyma, het Nij meegs bedrijf, dat voorlopige uitstel van betaling is verleend, zal worden overgenomen 'door de Amerikaanse onderneming Midland Ross. Het eco nomisch en technisch weekblad voor de textiel- :n kledingindustrie .Texpress' acht dit tenminste de meest voor de hand liggende oplos sing voor de problemen bij de Nyma, die af banden heeft met Ross. hiervan noemt Texpress o.a. het be zoek, dat de vice-president van Mid land Ross, de heer L. L. Malm, nog deze maand aan de Nyma zal bren gen. De heer Malm komt naar Ne derland „om te onderzoeken roe Nyma N.V. eventueel kan worden in gepast in de concernstructuur van Midland Ross. De aandacht zou zich daarbij ook richten op de mogelijk heid een gedeelte van de rayonpro- duktie van Nyma N.V. dienstbaar te maken aan de produktie van Non Wovens", zo heeft de Amerikaanse correspondent van Texpress verno- ■Als aanwijizing voor de juistheid 1 men. menbang met het beleid op het gê. bied van de sociale verzekering, on worden gericht het bedrijfsleven weer de kans te geven het winstin komen te laten groeien. De druk van belastingen en sociale verzekering steeg van I960 tot 1967 van 32 tot 40 percent van het nationale inko- men. Ook kunnen we niet blijven „ma- vaarden. dat de loonkosten sterker blijven stijgen dan de arbeidspre. duktiviteit. Op de ondernemers doet het blad in feite een broep bij ds komende loononderhandelingen het been stijf te houden, wanneer het zegt, dat de ondernemers zich niet over bruggen moeten laten trekken, die onze industriële ontwikkeling in het hart aantasten. Het artikel in De Nederlandse In dustrie, waaruit wij elders op deze pagina citeren, maakt een nogal wat paniekerige indruk. In het kort ge zegd komt het hierop neer: De on dernemers investeren niet en de be leggers sturen hun geld naar bet buitenland. De oorzaak van dit ailes zou zijn de geringe winstgevendheid van het Nederlandse bedrijfsleven. De rentabiliteit van een onderne ming moet worden beoordeeid nasi- het totale in die onderneming werk zame vermogen en niet naar het toevallig geplaatste aandelenkapi taal. Tegen de* stelling in de laatste hierboven afgedrukte zin valt weinig in te brengen. Maar verder is de analyse van De Nederlandse Indus trie allesbehalve indrukwekkend. Geen zinnig mens zal kunnen stel len, dat de investeringen in de door De Nederlandse Industrie beschouw de periode I960—1967 zijn achterge bleven. En ook de beurs blijkt bet Nederlandse economische klimaat de laatste drie kwartalen niet meer zó zorgwekkend in te zien. Bovendien heeft ons land, met uitzondering van de periode 1961—1262 en van de laat ste maanden, ste'.rds meer kapitaal ingevoerd dan uitgevoerd, wat moei lijk als wantrouwen in het buiten land jegens or.s Tand kan worden uitgelegd. Met dit alius wil niet gezegd sijn, dat /Hes op dit ogenblik rozegeur en maneschijn is in het Nederlandse bedrijfsleven. Maar er is geen enkele reden voor de paniek, die De Neder landse Industrie wil zaaien met ken nelijk de komende begrotingsdebat- ten en het loonoverleg voor 1968 in het achterhoofd. UTRECHT (ANP) - De laatste tien jaar is in internationaal v«- hand naar schatting ongeveer ƒ150 miljard besteed aan ontwikkelings hulp. De kloof tussen de arme en de rijke landen is echter niet kleiner maar groter geworden. Ir, J. M. J. Hanraets, oud-presi dent-directeur van de Grontmij vindt die 150 miljard dan ook veel te weinig. De Verenigde Naties hebben inder tijd de gemiddelde groei van de na tionale produktie in de ontwikke lingslanden gesteld op vijf percent per jaar. Daar is niets van terecht gekomen. Er werd nauwelijks een percentage van anderhalf bereikt, zei ir. Hanraets vrijdag tijdens de jubi leumvergadering van de Contact groep Exportdeskundigen, die vijftig jaar bestaat. Het aandeel vaa óm oatmiUMag»' landen ln de wereldhandel 1* alge- nomen, en de produktie per hoofd i* zelfs gedaald. Ir. Hanraets vindt een en. ander overigens niet zo verwonderlijk. Het geld is tot nu toe vooral gebruikt voor verbetering van de infrastruc tuur, wegen en dergelijke, de ge zondheidszorg en het onderwijs. De resultaten daarvan worden pas op lange termijn merkbaar. De oud-directeur van de Grontmij meent dat we ons moeten afvragen of we ons bij het huip verlenen niet moeten beperken tot onze eigen des kundigen en tot landen waarmee we al economische contacten hebben. De gedachte dat je aan ontwikke lingshulp niets mag verdienen is uit de tijd. Als de hulpverlening niet plaatsheeft op economische basis kan men niet rekenen op voldoende deelneming en belangstelling van de xijde van hal bedWJfckvea. Goed, je zit daar te vissen en dut betekent dat je een paar heerlijk rustige uren vernacht. Komt er die sicaan. waarvan ja even zijn witter dan witte veren-pak en zijn slanke hals bewondert. Tot het beest al te brutaal in de buurt van je dobber komt. Brutaal, maar ook wel een bee'je dreigend. Je weet dat een zwaan verdraaid agressief kan zijn. Hij moet van je dobber afblijven en zeker van je deeg. Als-ie dat doet ben je niet. alleen nijdig maar ook op je hoede. Hij mag er dan wel voornamelijk gulzig uitzien, maar ja kan nooit welen. Schuif maar liever een eindje op

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2