euringsdienSt Warm lokte 317 strafvervolgingen uit voor Eers te 2o8 flats geslagen superhip geopend gn iff weken verkeer uit één richtin op m I schie- onder elkaar Flinke belangstelling voor ilmkring Jubileum bijeenkomsten in Hilton en Doelen RET-opzichter krijgt f 1000,- voor goed idee Lage Erfbrug half uur open door storing RE neemt proef met beplating van kunststof Dr. Hatta bezoekt NEH RE F-rondrit Europoort zeer geslaagd Student mist voortanden na aanri ding .1. l weemaal liamigwormziekte Waarschuwing Droppoeder Burgerlijke Stand Interessant WOENSDAG 20 SEPTEMBFR 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 1 E.V.A.S. k. Scbilperoord Zoon SCHILPEROORD SCHILPEROORD SCHILPEROORD (Van onze sportredactie) Het afgelopen weekeinde is voor onze betaalde clubs SVV en Hennes-DVS niet ongunstig verlopen. SVV haalde een kostbare punt uit Arnhem terwijl Her- mes-D 3 in de moeilijke wedstrijd tegen Fortuna twee pun ten vergaarde. Ook voor het komende weekeinde staan er weei een aantal wedstrijden op het programma die lang niet ..voor de poes" zijn. 'Ijl ffll De Keuringsdienst van "Waren voor 't gebied Botterdam besteedt grote aandacht aan het onderzoek op levende anisaklslarven in nieu we haring, de veroorzaker van de zogenaamde haringworm ziekte. In 1966 kwamen dertien meldingen binnen van verschijnselen van de ze ziekte. Bij slechts twee van .de patiënten was inderdaad sprake van haringwormziekte. - Aan de Vlaardingse visafslag werd de nieuwe haring regelmatig bemonsterd. In 730 haringen die van deze afslag afkomstig waren, werden ondanks zorgvuldig schoonmaken 26 levende anisakls larven in het visvlees aangetrof fen. foor eurmeesters werk srenoe consument tegen an een onzer verslaggevers) Dat de keuringsdiensten van waren de grote onheilen beschermen, wordt weer eens duidelijk bij bet lezen van het jaarverslag 1966 van de keuringsdienst voor liet gebied Rotterdam, een gebied dat ook vele om liggende gemeenten omvat. Muizen in melkflessen, ondeugdelijke bevroren kikker billetjes, zoutarme levensmiddelen met een te hoog zout gehalte, beschuit met kevertjes, kwik in boerenkaas: werk genoeg voor de keurmeesters. Zij namen vorig jaar ruim 16.000 monsters en verrichtten 55.000 inspecties. Met als resultaat dat er 31 strafvervolgingen moesten worden uit gelokt. DE IEP stond er al in 1817... In Schiedam begon de bloeitijd van de branderijen. Dc rook van de tientallen schoorstenen verduister de de hemel, dc wieken van de meer dan twintig molens zongen het lied van de welvaart, die ove rigens maar voor ten klein ge deelte van de bevolking bestond. DE JONGE IEP stond er al toen de rijke dames cn heren van de brandersstad onder het geboomte wandelden. Langzaam groeide de iep op tot een volwassen stam; hij was al meerderjarig toen in het land aan d< Noordzee de eerste trein Ring rijden. Een hal ve eeuw later begon de industriële revolutie en in die tijd vloeide er „goud" in Schiedcm. DE TIJD VERSTREEK, de iep was fn de kracht van zijn leyen toen het afgelopen was met de bloei van de branderijen. De Eerste Wereldoorlog kwam, maar nog steeds wandelden er rijke dames en heren in de Plantage, af en toe klonk er op mooie zomeravonden muziek. JAREN LATER WAS er weer een oorlog. De iep was toen al oud geworden, .moeizaam torstehij zijn bladerdak zoals de mensen het leed droegen, dat de oorlog veroorzaakte. De bevrijding kwam en een nieuwe periode van wel vaart werd ingeluid. Nu is het 1957 en de iep Is vermoeid. Deze week brak de wind een van zijn gesteltakken en dat betekent, dat de iep gaat „sterven," VOOR DE MENSEN, die zo af en toe nog wel eenr in de Plantage wandelen levert hij gevaar op. Vandaag ontdoen de mensen hem van zijn kroon en binne enkele dagen wordt de iep verwijderd. De keuringsdienst constateert dat li ei in de naoorlogse jaren zowel In verkoopmethoden als in leef gewoon- jfgj ten bij de consument aanmerkelijke veranderingen zijn waar te nemen. iSg! Er is een toenemende belangstellinj om buitenshuis te gaan eten of zich te goed te doen aan allerlei snacks j en patates frites De controle op hygiënische bedrijfsvoering in grote en kleine gelegenheden waar eet- en drinkwaren «orden bereid, verdient daarom steeds meer aandacht- De huisvrouw heeft een groeiende belangstelling voor voedingsmidde len „ready to eat" (klaar om te eten), toals gebakken vis, salades en andere types van halfconserven. Ook hier; strenge controles om voed» seivergiftingen te voorkomen. De zo kwetsbare croquetten, loem- pia's, nasiballen en bamihapjes mo- j gen hierbij zeker niet vergeten wor- den, In zestien gevallen kon worden i volstaan met een waarschuwing. I maar drie maal moest er een straf-1 vervolging worden uitgelokt. Het is j noodzakelijk dat de bereiders van deze eetwaren gevoel voor en kennis van bedrijfshygiënc hebben. Een ander kwetsbaar artikel is consumptie-ijs. Opgemerkt wordt dat j uit een vergelijkend onderzoek van anderhalf jaar is gebleken dat bij fabrieksmatige bereiding in hygië nisch opzicht minder afwijkingen op treden dan bij de vele kleine berei ders. Soms wordt de keuringsdienst geconfronteerd met zeer ernstige jouten. Er kwam een klacht over blei dat een seherp-bijtende vloei stof bevatte. Het bleek dat de in houd van de fles uit een mengsel van bier on natronloog bestond, een fout die bij het bottelen in de brouwerij was gemaakt. met Geboren: Maria, d v B Levis. Pé- rez en W Janssen; Denise M, d v iï van Pelt en M den Outer; Irene, 4 v G J van Vliet en M Huijser. Overleden: G Bieecke, 48 jr echtg N von Beers; L Verlinde, 74 jr; J van Loenen, 76 jr wed W Lager- «Ij; P N Dool, 63 jr; C M van den Heuvel, 49 jr; W M Martens, SO jr; J. de Hoog, 75 jr; H. Slotboom, "8 jr. echg A C A Tak; P C A Bak te. 83 jr echtg W F Knoors. Broersveld 23. «el. 261154, ge opend tussen 2 en 4 uur. des maandags gesloten. Korte; ma ken van kleding, iepen. gladde 2,50. plissérol 13,25. mantel «3.50. pantalon 13.25. Panta- ionpijpen versmallen /3,95, rits ta pantalon t 3.25. rits in Jack vanaf f 2.95. rits In rok v.a. 11.75. Pasklaar van; Japon 16.90. rok 13.25, pakje f 7.95. Patronen v.s 1,75. Nadeo. af werken 11. Alles binnen 10 da gen. klaar. K&psalorï~aêlêne de salon voor d< aetatw PERMANENT. Stroomloos voor leder haar geschikt, 7.5®. Hélêne-tlède- Permanent, de meest Ideale na tuurlijke permanent f 10. Gra tis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsa lon Héirtu Rembrandtlasso 22. Schiedam, tel. 267170. 11.- re- duetle op deze advertentie. Tulnlaan 1034, Schiedam, Telefoon 267367. "anaf l.per week volop weekendtassen vanaf I 5.95. Voor dames- en hetenkïedin* vanaf 2.50 per week. voor diverse schemerlampjes en alle soorten verlichtfnf vanaf t 1.50 per week. voor de winter, dekens, lakens, enz. 2.per week. kaar GEENE, Rotterdamse dijk 2S4, voor tassen, koffers ;n alle fijne lederwaren, telef. 289919. We moeten voorzichtig zijn wat we onze kinderen geven. Zestig plaatje flesjes met drop poeder, voorzien van een met gaat jes doorboorde dop, werden uit de handel genomen, omdat zij levensge vaaorlijk waren. Door samendrukken van het flesje „spoten" ;ïe kinderen een vleugje droppoeder in de mond. De doppen zaten echter vrij los, zo dat het mogelijk nas dat de kinde ren die in de keel zouden kunnen krijgen, Een winkelier verkocht als poppen versierde spuitbussen met zeep- schuim. Met deze bussen konden de kinderen zich in bad vermaken door het zeepschuim in allerlei vormen te spuiten. Het bleek dat de bussen ge vuld waren met een licht ontvlam baar gas. In een partij plastic speelgoed (maar liefst 74380 stuks), die uit het buiteniand afkomstig was, werd on deugdelijk snoepgoed aangetroffen. Veertienhonderd doosjes kleurpotlo den werden aan de importeur gere tourneerd, omdat een aantal potlood jes een te hoog locdgelialte had. Over zo'n jaarverslag kan men een pagina schrijven Nog enkele treffende zaken; Zeventienhonderd flessen advocaat hadden een aanmerkelijk te laag ge halte aan eierdooier. Wegens schimmel, spinsel of mijt werd een partij van 2500 kg. cacao vernietigd of voor veevoer bestemd. Uit de handei zijn genomen 175.000 blikjes tomatenpuree met een ondeugdelijke inhoud. Wegens bederf werden 3248 kilo kippenruggen en -magen afgekeurd en vernietigd. Maar niet altijd treft de leveran cier of de fabrikant blaam. Een me vrouw vond een muis in haar melk fles. Het onderzoek wees uit dat klaagster een half lege, geopende fles melk nonchalant had weggezet en dat toen een muis erin gespron gen was. Dank zjj een goed verzorgde en on- overzichtelijke brochure, die op de Schiedanue middelbare scholen is verspreid, is het bezoek aan de eer ste Filmkringavond van dit seizoen op een volslagen succes uitgelopen. Niet minder dan tweehonderd bezoe kers heeft het bestnur geteld. Daar van waren zeker honderdvijftig mid delbare scholieren van het Spierings- hoeklyceum. Rijks HBS en Stedelijk Gymnasium: misschien voor bet be stuur een stimulans verder te gfein en het fllmvonningswerk op de middelbare scholen uit te breiden. De kostelijke Franse film „Le Sou- pirant" onder regie van de Franse regisseur Pierre Ftaix is een goede greep geweest van het bestuur. De film. die maandenlang met groot succes in de F.lrijse bioscopen heeft gedraaid, heeft coi-r de Schiedam mers een fijne filmavond bezorgd. In het voorprogramma werd een tweetal bijzondere kleurendocumen- tatres vertoond; enerzijds de be roemde Frans; film over parachute springen „Des hommes dans le ciel" met prachtige opnames en het film werk „De Vallei van de Oasta": een betere „VVV-film", waarin kastelen en oude gebouwen prevaleerden. De volgende voorstelling van de fihnkring is vastgesteld op dinsdag 24 oktober in zaal Irene met een in teressant programma.'Vertoond wor- den films over do erotiek, die drs. W. de Vogel, directeur van de Stich ting Film en Wetenschap te Utrecht zal bespreken. Burgemeester Van D|jck slaat de eerste paal. MAASSLUIS De bouw van 288 flatwoningen aan de Marrei- laan in Maassluis-West is dins* dap begonnen. Het is niet denk beeldig, dat over een jaar de wo ningen kunnen worden betrokken. De zes blokken, van elk 48 wo ningen, zijn zodanig in de wijk geprojecteerd, dat de toekomstige bewoners uitzicht hebben over de Waterweg. In de middaguren sloeg burgemees-, ter W. J. D, van Dijck de eerste paal van het meest westelijk gelegen blok van het object, waarna men bijeen kwam in het Zalencentrum in ge noemde wjjk. De burgemeester, die sprak over de snelle groei van Maassluis, was van mening, dat de nieuwe woningen vlot verhuurd zullen worden, daar Maas sluis zeer gunstig is gelegen in het Waterweggebied, terwijl de leefbaar heid van de stad, vooral de laatste jaren, sterk is gestegen, ook op re creatie-, cultureel en sportgebied. Drs J„ Poot. directeur van N.V. Park-Fonds, zette uiteen waarom de N.V. in Maassluis bouwt, hoewel de woningbouw voor beleggers momen teel niet aantrekkelijk is te noemen. Ten eerste bouwt Eurowoningen N.V. anders dan anderen, nl. luxer, met grotere kamers van 5.60 x 6.30 meter. Ten tweede is Maassluis uniek ge legen in het Waterweggebied, waar de werkgelegenheid steeds groter wordt, waardoor de bevolking verge leken in andere gebieden, het hardst groeiende is Naast de bovengenoemde kamer bevat de flat een keuken van 2.20 x 4.30 m, met daarnaast drie slaapkamers. Nieiv >-«n over dekte buitenkan;; 7x3 meter, die op een jjze zal worden verwa -;r- prijs zal ongeveer j per maand (Van eén onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het 10-Jarig bestaan van de FABO (Federatie van adviserende bureaus en instel lingen, samenwerkende voor de bouw nijverheid) zal door de FABO in sa menwerking met de Raad voor ar- beidskundé in de bouwnijverheid van de Vereniging Ontwikkeling Ar- beidskunde (VOA) op 11 oktober as. een bijeenkomst worden gehouden in het Hilton-hotel. Het onderwerp zal zijn: motleven, die een rol spelen bij het kiezen van een aannemer. In een der kleinere zalen van De Doelen zal op 22 september .as. een bijeenkomst worden gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Organisatie van werkgevers in de centrale vewrarmings- en 'uchtbehandelingsindustrie. (Van een onzer verslaggeefsters) Bet was de opening van het stu dium generale in Rotterdam, Maar daar leek het niet op, gisteren vond het middaguur in de aula van de NBH. In die deftige aula, voor het front van zo'n 700 in de collegeban ken gezeten studenten speelde de beatband The Outfaces "keihard van „It's so hard to love sou", en gaven minimeisjes en "bontgeklede jonge mannen al springend en dansend een modeshow. Kortom, het studium ge nerale 1967-1968 werd op superhippe wijze geopend. De samenstellers van het pro gramma hadden op deze manier wil len bereiken dat tabee studenten het evenement zouden komen bijwonen dan vorige jaren wel was geschied. Een opzet die zeer voortreffelijk slaagde: de aula was propvol met jongens en meisjes, maar vooral Jongens. Hoogleraren waren er ook, maar het programma mikte ditmaal niet helemaal op hun professorale smaak. Rhythm arid blues, en een mode show. Een modeshow van boutique Het Stinkeltje, Gouvernestraat, en van Mod-Shop West, boutique voor jongemannen van de Nieuwe Bin nenweg. De mannequins van Het Stinkeltje, die zich op de maat van de door The Outfaces geproduceerde klanken als beatgirls door de aula werkten, oogstten stormachtige bij val. Niet alleen omdat zij af en toe een student over de kaalgeschoren bol aaiden of een hoogleraar om armden, maar toch ook omdat zij hippe kleren droegen: de reeds van vorig jaar bekende mlnlmode De jongemannen, van de Mod-Shop deden het, wat hun manier van showen betreft, wat kalmer aan, maar ook hun kleren mochten er we zen: heupbroeken, getailleerde jas jes, truien, alles zéér kleurig. Bij de entree van een jongeman in roze (Van een onzer verslaggevers) Het grootste bedrag dat tot nu toe uit een van Rotterdams gemeente lijke Ideeënbussen Is uitgekeerd duizend gulden! is terechtgeko men in de portefeuille van de 38- jarlgt heer B. Lockhorst, opzichter A. in de RET-garage aan de Sluls- jesdijk. Wethouder H. W. Jettxnghoff (Open bare Nutsbedrijven) heeft de belo ning dinsdag tijdens een bijeenkomst ten stadhulze uitgereikt. De dikte van de enveloppe overrompelde de heer Lockhorst volkomen. Zijn idee was eenvoudig, maar zeer doeltreffend. Hij stelde een aantal veranderingen aan een serie hefbruggen voor, die tot grote bespa ringen kunnen leiden en de onder kant van de autobussen stukken be ter toegankelijk maakt. „Burgemeester en Wethouders zijn onmiddellijk akkoord gegaan met het voorstel u éen bijzondere belo ning toe te kennen", zei de heer Jettinghoff onder meer. Hij hoopte, dat andere gemeente-ambtenaren door het succes van de heer Lock horst. geprikkeld zullen worden. Je komt tot constructieve ideeën als het bedrijf waar je werkt je bezig houdt en als de sfeer er goed is", zei opzichter Lockhorst in een sïotspeecbje. zware colbertjasje speelde de muziek dan ook „Mister Pleasant". De studenten lekei aanvankelijk wat verbaasd onder dit alles. Maar hun blijken van waardering waren ondubbelzinnig. (Van een onzer verslaggevers) Ongeveer dertig minuten lang heeft vanmorgen de Lage Erfbrug in half geopende stand gestaan. De brug raakte door een technische storing om 11.40 uur onklaar en het ver keer dat over de brug wilde, moest worden omgeleid. De onderhoudsdienst voor de brug gen in Rotterdam kon om 12.15 de brug sluiten en hem openstellen voor het verkeer. De scheepvaart kon van dal moment af geen gebruik ma ken van de Lage Erfbrug. Vanmid dag is het mankement gerepareerd. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse RET gaat een proef nemen met enkele autobussen die een volledige beplating van kunststof hebben. Het bedrijf hoopt daarmee paal en perk te stellen aan het roestprobleem, dat in de auto wereld nog steeds een ernstig euvel is. De proefwagens maken deel uit van een serie van dertig nieuwe, rood grijze standaardbussen. Deze serie, een produkt van DAF en Werkspoor/ Hainje, wordt ingezet op de lijnen 50 (CS-IJssehnonde) ea 58 <Ro~ chussenstraat-Zuidwijk) Het experimenteren beperkt zich niet tot de beplating van polyester. In de bussen komt in een aantal gevallen een vereenvoudigde bank, waarvan voor de EET-clientèlé een groter zitcomfort wordt ver wacht. De eerste wagens van de nieuwe serie zijn inmiddels in dienst gesteld Wanneer de order is uitgevoerd, ml het aantai standaardbussen in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag ex Utrecht op 170 zijn gekomen. Ze ver tegenwoordigen een waarde van 17 miljoen. Nieuwe orders zijn reeds geplaatst. wedstri den voor S DJAKARTA (ANP) De voor malige vice-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta, zal begin vol gende maand een bezoek van drie dagen aan de Rotterdamse Econo mische Hogeschool brengen, zei is vandaag in Djakarta vernomen. Dr. Hatta heeft voor de Tweede Wereldoorlog aan de Economische Hogeschool gestudeerd. Het bezoek aan Rotterdam vormt een onderdee; van een rsis door West-Europa, dié ondér andere naar West-Duitsland en Zweden voert. Dr. Hatta is van plan op 3 oktober uit Djakarta te vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) Öe RET is dit jaar zeer te spreken over de rondritten door Europoort. Terwijl vandaag de laatste rit nog aan dc gang was verscheen er al een perscommuniqué, waarin van „een zeer succesvol seizoen" wordt gespro ken De ritten (116 In totaal) trokken 4593 deelnemers. Dat gaf de zeer goe de bezettingsgraad van 40 personen per bus. Verleden jaar duurde het seizoen langer, maar werden er lang zoveel liefhebbers niet rondgereden. Hun aantal was 2799, Er werden in 1966 82 ritten uitgevoerd. Topdag dit Jaar was de 26ste juli. Er weren toen zeven, bussen nodig om 306 Europoorters te vervoeren. Aad Zoutendijk, organist in Vlaardingen, geeft donderdag 28 sep tember een orgelconcert in de oud- katholieke kerk aan de Dam in Schiedam. De organist speelt wer ken van Sweelinck, Bach, Franck, Saint-Saêns, Hollins, Reger en An- drlessen. Zo krijgt SW thuis bezoek van De Volewijckers, dat zon dag jl. lang geen slechte wed strijd speelde. De Amsterdam mers willen in deze competitie ook een woordje meespreken. SVV heeft zondag in Arnhem echter getoond over een sterk moreel te beschikken, dus zien we de toekomst voor zondag niet al te duister in. Hermes-DVS krijgt het lang niet gemakkelijk bU ZFC, dat In eigen huis altijd een moeilijke tegenstan der is. Hopelijk blijven de blauwwit- ten ook In deze wedstrijd aan de goede kant van de score. Het amateurprogramma is deze week volledig. Alle clubs komen in het veld. Dat betekent voor DHS een uitwedstrijd tegen Leonidas. Geen gemakkelijke opgave, maar daarom niet getreurd, want DHS heeft zon dag tegen SVW bewezen in staat te zijn doelpunten te maken. Excelsior '20, dat naar Alblasser- dam gaat, moet nu maar eens tot winst komen willen de Thurlede- bewoners niet al te ver achterop ra ken. Ook 8VDPW zoekt het bulten Schiedam. Het gaat naar Zuiderster en kan daar de eerste winst boeken. De acht RVB-clubs, waarvan het merendeel het er in het afgelopen weekeinde lelijk bij liet liggen, konten alle in het veld. Dat geeft een paar tote: ««ante wedstrijden te zien Zo gaat Wilton naar droomrijk en moet daar winnen om nog mee te blijven draalen. Schiedam, door sommigen wat al te voorbarig het Feijenoord van de RVB genoemd, liet zondag een flinke steek vaJlen. Een onsamenhangende voorhoede kon maar één keer scoren, terwijl de defensie moest toestaan dat er drie keer werd gescoord. Geen beste oeurt dus, maar zondag op eigen terrein kunnen de Schiedam me: zich middels een overwinning op Het Noorden weer in de kopgroep spelen. Demos tegen Eurosport en Martinit tegen DESV worden ontmoetingen waarin de Schiedamse teams de winst moeten putten om niet tot de rodelantaamdragers te gaan beho ren. Ursus gaat naar Dindua en krijgt het daar moeilijk, SFC zal op eigen terrein niet te veel moeite hebben met Hoogvliet. Schiedamse Boys krijgt bezoek van SC Maas en DRZ gaat naar Dirksiand. De zaterdagteams kunnen de volle buit in eigen hand houden. Dat gaat het eerste gebeuren met HBSS, dat nu wel eens tot winst wil komen te gen De Zwerver. PP8C tegen Oranje Wit betekent voor de Schiedammers uitwedstrijd, maar om mee te blijven doen Is winnen geboden. GTB en GSS zoeten het buiten Schiedam. Beide nemen een derde plaats in op de ranglijst en kunnen hij winst resp. op ZBVH en GVMD deze plaats nog verwisselen voor een hogere. Ingaande 21 september zal de oude hoofdrijbaan van de Broekweg in Vlaardingen tussen Burg. Pruis sin gel en Marathonweg voor vijf weken aan het verkeer worden onttrokken. Gedurende die periode zai de nieu we noordelijke rijbaan voor het ver keer uit de richting Westlandseweg en gaande naar de rijksweg openge steld worden (eenrichtingsverkeer), In tegengestelde; richting zal geen verkeer over de Broekweg mogelijk zijn. Omleiding vindt plaats over Marathonweg, Billitonlaan en Burg. Pruissingel. De oostelijke rijbaan van de Burg. Pruissingel zal tussen Dijklaan en H. R. Holststraat t.m. 29 september voor alle verkeer afgesloten zijn. De Belistraat tussen James Watt- straat en George Stephensonweg zal voor alle verkeer gesloten zijn tra, 29 september. De Van der Waalsstraat tussen Hugo de Vriesstraat en Eindhoven- straat zal gesloten zijn tra. 13 oktober. De Stadhoudersweg tussen Dillen- burgsingei en Maria Louisastraat zal voor aüe verkeer gesloten zijn t.m, 6 oktober. Om tien over twaali vannacht stond de 17-jarige student A. C. met een aantal vrienden op de rijbaan van de Phoenixstraat in Delft. De jongeman liep naar de overkant maar werd gegreper. door een per sonenauto, bestuurd door de 45-jari- ge M. v. d. B. uit Delft. Mei e gebroken voortanden en schaafwon den is de jongeman opgenomea ln 't Hippolytusziekenhuls.

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1