m JSKf spc rtrappcrt aar W esthuis ;aat tweede zaal exp oiteren ieuwe truc GRAMMOFOONPLATEN 1Ï VAI DAAL lilies an Nieuwstraten begon een ernstige zaak UITSPRAKEN Nieuwe activiteiten onder andere naam J. van den Ban benoemd tot hoofdinspecteur Drie jaar met aftrek voor serie inbraken Inbraak in distilleerderij Schiedammers sparen meer dan vorig jaar Kort nieuws Presidium van weede Kamer ROTTERDAMSEDIIK 252 TEL. 268807 enorme collectie langspeelplaten DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 HET .VRIJE .VOLK PAGINA 7 Kémm J.J. NIEUWSTENTEN (23): 9Je moet wel door de oppervlakkige bovenlaag heenkijken.' JILLES JAN NIEUW- STRATEN, 23 jaar, heeft iets te verkopen. In zijn flat, gelegen in hei (nog) troosteloze Spijkenis- ser sterrenkwartier, tooide hij de lijvige salonkast met een exposisietje Nederlandse stripverhalen. Terwijl aan zijn voeten de twee kleinste en zwartste poesjes ter wereld over het tap t van de rustiek, in groen en bruin, uitgevoerde woon kamer rollen, overhandigt hij een geheugensteuntje, speci aal voor dit gesprek gemaakt. Het bevat alvast een slogan (STRIPCLUB? Het is „de KNIJP"), een verantwoording van zijn passie voor „HET NEDERLANDSE BEELDVER HAAL", en de ontboezeming'. „Zelf heb ik reclame gemaakt voor dit soort boeken in de vorm van schrijverij en een radiopraatje over Eric de Noor man Indien er mensen zijn, die zich tot de STRIPCLïiB aangetrokken voelen, en daar voor DURVEN UIT TE KOMEN TEGENOVER ANDEREN, DIE VROUWEN EN AUTO'S als hobby hebben en de rest ON ZIN vinden; zoek contact met Jeugdsentiment Scheidsrechters Donateurs Clubblad Klaverjassen D. Houtzager verlaat N.V. HAV-Bank (Van een onzer verslaggevers) Maison Westhuis aan de Warande te Schiedam breidt uit. Onder een nieuwe naam, die morgen wordt onthuld, gaan de vroegere dansleraar J. J. Westhuis en zijn echtgenotmevr, C. Westhuis-Clausing, twee zalen exploiteren, waarvan er één deze week voor het eerst in gebruik wordt genomen. De directie- van de vroegere dansschool zal daarmee definitief het accent verschuiven naar de verhuur van zalen voor recep ties, diners en andere feestelijke bijeenkomsten. Modeshow* Grenzen Schiedam en Vlaardiiigen waarschijnlijk anders Rotverhaaltje Terugblik Bekrompen Een boek met dit merk is een waardevol we-i PHILIPS TRANSISTOR RADIO'S 69.- "-if Etet om er] binniiiv£lïl de siti i ;p Want de stripclub. waarvoor de Amsterdamse filmer P. Hans Frank- further (32) in Vrij Uit van 2 sep tember een pleidooi voerde, kómt er. Dat zij vooropgesteld. De eerste ver gadering is al geweest, er is ge sproken over een soort van soos, een centraal documentatie-centrum en taakverdeling. De strip-krachten gaan zich bundelen en Jilles Nieuw- straten. geboortig van Wageningen, nu politieman, zal er zijn steen toe bijdragen. Eigen jeugdsentiment en contac ten met de Stichting Jfeugsentiment Jaren Vijftig (de jongens van „hee- poppelepee" en „gefeliciflapstaart"), deden hem tot actie overgaan. Actie in de eerste plaats voor zijn grote held: Eric de Noorman. Nieuwstraten verzamelde alle Erics, die er te krijgen waren, en vergat niet Aram van de eilanden, Tekko Taks, Tom Poes en Prins Valiant te lezen en te kopen. Las natuurlijk méér dan dit: Robert v. Gulik en Peter Cheney, om maar wat te noemen. Hij sprak met uitgevers, met teke naar Hans G. Kresse van Eric de Noorman, ontdekte een muur van on- Deze week aandacht voor dehand- balscheidsrechters. In 't clubblad van DVV'S, Kontakt, wordt een oproep ge daan voor scheidsrechters. Er zal ook dit seizoen een cursus worden geoi ganiseerd. Deze cursus omvat vijf mondelinge lessen, die gegeven wor den in de benedenzaal van het Zalen centrum aan de Henergoirwerlaan in Rotterdam. De lessen worden gegt ven op dinsdagavonden van 3, 10, 11, 21 en 31 oktober en beginnen om 29.00 uur. De cursusleider is de heer J. Aubert. Cursisten dienen 2 recente pasfo- to's en schrij {gereedschap mee te brengen. Ook deze keer zijn weer veel scheidsrechters nodig en DWS doet dan ook een beroep op zijn le den om aan deze cursus deel te ne men. Niet DWS-ers die deze rubriek lezen en toch deel willen nemen kun nen zich opgeven bij het bestuur van iedere handbalvereniging dus ook bü DWS. Het adres is: secreta riaat DWS. C. de Vries, Hontenisse- straat 27 in Rotterdam of bellen naar sportpark Thurlede, telefoon 261854. Geen vereniging, hoe klein ooi- kan het zonder donateur: stellen Zij zijn het vaak die het nadelige saldo in de boeken met hun steun vaak weer recht trekken. Daar staat te genover, dat zij vaak tegen geredu ceerde prijzen de wedstrijden van de «lub die zij steunen kunnen bijwo nen. Niet iedereen maakt daar ge bruik van, want vaak zijn die dona teurs spelers of speelsters die vroe ger in die club hun spel hebben ge speeld. Is.de actieve sportbeoefening ach ter de rug dan wordt men van spe lend lid rustend lid en later men wil de club toch blijven steunen wordt men donateur. Nou zijn er verenigingen die zo'n donateur maar eens pe; jaar tets van -zich laten horen Dat is dan aan het einde van het boekjaar als weer een beroep op hen: gedaan wordt. Voor het overige is het con tact vaak zoek. Daar gaat men bi) DHS nu verandering in brengen. Bij de weekbrief van deze week was een briefje gedaan waarin de medede !ing werd gedaan, dat in het vervolg ook de donateurs een weekbrief krij gen. „U kunt dan zien", aldus de week brief", wat er zo in het weekeinde op ons sportcomplex Is te doen". Men wil trachten, zo lezen wij ver der, om de band tussen de donateur en de vereniging nauwer aan te ha len. Kijk, dat vinden wij nou m* goed idee. Daar waar het nog niet gebeurt verdiend het navolging. Bij Wilton afdeling voetbal gaat men een clubblad uitgeven. De week brief bevat over het algemeen alleen de namen van de spelers die zondags moeten spelen en verder een „op pepper" voor de jongens van het eerste van de hand van secretaris Rinus Verhaeren. Daar gaat nu in de nabije toe- t ">mst verandering in komen. Zij die de pen willen en kunnen voeren zijn nu reeds uitgenodigd om bijdragen te leveren. Nu de avonden weer gaan inkor ten maken ook boer. vrouw, koning en aas zich weer op om deel te gaan nemen aan het verenigingsleven. Dat merk je in de diverse week brieven die iedere week trouw op ons bureau neerdalen. Bij SFC. zo leerde ons een telefoontje van de heer Bovenker, gaat men vrijdag reeds van start in het clubgebouw- op het terrein in sportpark Thurle de. ...Nu reeds gaan we kaarten om de kippen en konijnen voor Kerst mis". zegt de heer Bovenkerk. Dat is al vroeg maar dat is om te voor komen dat het straks op de laatste dagen aankomt. En wat wil je, er zijn er bij die geen vrijdag over slaan. En wat te denken van „Schie dam". Ook daar gaat men vrijdag reeds van start met de wekelijkse kla verjasa vonden. Maar niet voor kerstbout echter voor het aanstaan de jubileum. Ten bate van het jubi leumfonds zullen de kaarten wel ge schud maar niet gestoken worden (Van een onzer verslaggevers) De heer D. Houtzager, hoofddirec teur van de N.V. Levensverzekerings maatschappij HAV-Bank te Schie dam legt op 30 september zijn func tie neer. In de Kleine Zaal van het concert en congresgebouw „de Doelen" te Rotterdan nemen directie en perso neel op 3 oktober officieel afscheid van hem. Vier maande met aftrek, een maand minder .an waartoe de offi cier van Justitie hem veroordeeld had willen zien luidde vanmorgen het vonnis van de Rotterdamse recht bank tegen de 27-jarige chauffeur M V., die een meisje dat hij in een café had ontmoet op weg naar haar wo ning was gevolgd en haar in het ge zicht bad geslagen en gestompt. Wegens verduistering in dienstbe trekking heeft de rechtbank de 31- jarige chef-pompbediende tot 7 maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. veroordeeld, twee maanden min der dan de officier tegen hem had gevorderd. Inplaats van de dagontvangsten, 'n bedrag van ongeveer ƒ2500 op het hem aangewezen bankfiliaal ie depo neren, was hij ermee naar Antwer pen getrokken waar hij een groot gedeelte van het geld had opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Inspecteur J. van den Ban van de Schiedamse politie is met ingang van 1 oktober 1967 benoemd tot hoofd-inspecteur. De heer Van den Ban die drie jaar in de Nederlandse Antillen verbleef, trad op 1 oktober 1965 in dienst van het Schiedamse politiekorps, nadat hij enkele jaren werkzaam was geweest bij de politie in Wassenaar en Den Haag. Van een onzer verslaggevers) Wie toevallig een gebroken ruit mocht hebben, moet niet ingaan op het aanbod van een man. die te gen vooruitbetaling van een be paald bedrag de ruit zal komen herstellen. Het is een nieuwe oplichtingstruc die dank zij de scherpzinnigheid van een tachtigjarige Schiedamse vrouw deze week door de Schie damse politie kon worden gesigna leerd. De man tracht het geld voor de nieuwe ruit los te krijgen met het verhaal dat een glasbedrijf in Rotterdam de glasschade zal ver goeden. Als hij zijn „loon" heeft geïncas seerd komt hij natuurlijk niet meer terug. De bejaarde Schiedamse, bij wie hij het deze week probeerde kreeg dadelijk argwaan en ging niet op het aanbod in. Zij telefo neerde met de politie, die thans tegen deze praktijken waarschuwt!. Voor de uitbreiding maakte men gebruik van het vroegere particulie re kleuterschooltje van mej. Come- mender. dat na de aankoop moest worden verbouwd. Men maakte een uitstekende parketvloer op beton en gaf de Iicht-houten betimmering een Oudhollands cachet, zoals dat ook in de eerste zaal gebeurde. Beide zalen hebben een uitgang, zodat er dus twee bijeenkomsten kunnen worden georganiseerd, maar ook een ontvangst in de een en een diner in de andere zaal. .Aan zulke gelegenheden bestaat ook in Schiedam tegenwoordig veel behoefte", aldus de heer Westhuis. Al vijfendertig jaar is de exploitant van Maison Westhuis dansleraar. Aanvankelijk bezat hij een dans school aan de Nieuwe Haven maar verhuisde snel naar de Warande, waar hij, bijgestaan door zijn echtge note, de zaal begon te verhuren. Dit viel in de smaak bij de Schie dammers. Er kwamen goede mode shows en sfeervolle bijeenkomsten, zoals de maandelijkse bijeenkomsten van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. Langzamerhand begon het echt- (Van een onzer verslaggevers) De minister van Binnenlandse Za ken overweegt voor te stellen de grenzen van Schiedam en Vlaardin- gen te wijzigen. Dit staat in de be groting van zijn ministerie, die van daag is gepubliceerd. Volgens de minister dringen sociaal- economische en culturele ontwikke lingen in de richting van grotere gemeenten In het algemeen zullen grcnswyzigliïgeh en samenvoegingen van gemeenten achterwege moeten blijven, wanneer bepaalde problemen door samenwerking kunnen worden opgelost. paar Westhuis te denken aan het stoppen van de danslessen en toen men de mogelijkheid kreeg om het aangrenzende pand te kopen heeft men die kans dadelijk benut. Het re sultaat ziet men morgen bij de ont hulling van de nieuwe naam, waar onder dit echtpaar zijn in Schiedam gewaardeerde activiteiten gaat voort zetten. begrip. Pep, van de Geïllustreerde Pers, waaraan Kresse is verbonden, nam geen Eric de Noorman meer. Probeerde het ruim een jaar met „Erwin. de zoon van E. de Noor man", hield er kortgeleden mee op. Nieuwstraten is ten einde raad. „Eric de Noorman, zeiden ze, heeft afgedaan. Maar Batman dan? Die las ik in het Amerikaans al in In- dlë, toen mijn grootmoeder Erie uit knipte en opstuurde. Batman, een waardeloos rotverhaaltje, van louter voorplaten, zo'n sik en niets In het verhaal. Maar Erie de Noorman is niet zomaar een flutverhaaltje, daar staat van alles in. Natuurlijk moet je wel door het oppervlakkig hoven- laagje heenkijken". Nieuwstraten erkent de moraal be langrijk te vinden. Batman kan dus niet bogen op opvoedkundige waarde. Eric dan wel? Is hij nobel, eerlijk, poetst hij zijn tanden alle dagen? „Laat ik er", aldus Jilles Jan na denkend. „eer, flauw geintje tegen over stellen. Ik heb meermalen de kreet gehoord over Erie de Noor man in de studentenwereld: hij is een. Jan Lui. In verband met con tact met dames. Hij komt in derge lijke situaties, dat hij meermalen een vrouwtje pakker kan. Hij doet het niet. en dat heeft zijn reden, het is tenslotte een jeugdboek". Erie heeft wel: „Levenswijsheid, zo ontzettend veel in het verhaal". Maar niemand luisterde. Hoewel er een kentering staat te gebeuren. Binnenkort mag een nieuwe uitgave van Erie worden verwacht. Nieuw straten schrijft onder het pseudo niem T. E Rugblik over hem een artikel in het deze herfst verschij nend Groot Gedenkboek van de Stichting Jeugdsentiment de Jaren vijftig en schreef voor de Geïllu streerde Pers, wakker geschud door een plotselinge stroom van aanvra gen om Erie de Noorman, een stu- dieverslag. Doel van dit alles is het stimule ren van een heruitgave van de goe de strips die tot het verleden be horen. Waarom geen nieuwe strips gemaakt? Nieuwstraten: „Die ouwe strips, die hebben natuurlijk allemaal baarden. Natuurlijk kan een vak man wei sets op hetzelfde niveau brengen. Maar ik zie weinig. Neem bijvoorbeeld Toonder, ik "ben werke lijk weg van 'm. Maar wat vind je nou nog aan Tom Poes-verhalen? 't Was niet rendabel, vertelden ze mij. Erie de Noorman ook. De Tijd heeft je gewon laten stikken, midden in een verhaal. Waarom kan het in België wel?" ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft donderdag de 29-jarige constructieschilder John ny G„ dc 31-jarige xaadsiraler Ludo- viens G. en de 26-jarige gritstraler Henk D. wegens het plegen van een grote serie diefstallen en inbraken elk veroordeeld tot c-en gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had de officier van Jdstitie tegen het drietal vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De drie mannen, allen afkomstig uit Rotterdam, pleegden 't afgelopen jaar in totaal 44 inbraken in kanto ren en fabrieken, waarbij zij om streeks 160.000.aan geld en goe deren bultmaakten. ïn dertien van deze gevallen werd gebruik gemaakt van een snijbrander om brandkasten i en kluizen te forceren. Deze operatiet waarbfj de snijbrander steeds door j Henk D. werd gehanteerd, leverden i het meest op. De drie Rotterdammers pleegden 24 inbraken ja Rotterdam. Zij trok ken echter ook het land in om daar hun slag te slaan. Zo bekenden zij kraken te hebben gezet In Amster dam, Schiedam, Berkel. Oosterhout, Steenwijk, Zwolle, Badhoevedorp en Delft. (Van een onzer verslaggevers) Enkele sigaren vormden dv buit van inbrekers, die in de nacht van dinsdag cp woensdag eer bezoek brachten aan de distilleerderij var N.V. Herman Jansen aan de Zijl straat 6 te Schiedam. Personeel ont dekte woensdagmorgen dat men via een regenpijp naar de dakgoot van het naast de distilleerderij gelegen pand geklommen. Al die moeite was vergeefs; weliswaar doorzochten de ze geveltoeristen alle kasten en bu reauladen, maar zij konden niets van hun gading vinden. Voor de derde maal is er inge broken in 't pand De Nijverheidstr. 1 in de Spaanse Polder, waarin thans het kledingbedrijf N.V. Leygraal is gevestigd. Aan de zijkant van het pand werd een ruit vernield en per soneel ontdekte dat alles was door zocht. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist; om dat te kun nen vaststellen moet men opnieuw inventariseren. Bij de Spaarbank anno 1820 (e Schiedam werd in de maand augus tus 3.674.639,53 ingelegd en 31270.162,83 terugbetaald. Resulte rende dus in een inlegoverschot van 404.476,70, waarmede dit voor 1967 was gestegen tot 3.597.564,50 tegen 3.056,580,23 over de eerste acht maanden van 1966. Het totale tegoed van inleggers be droeg per 31 augustus 1967 64.150.304,16, verdeeld over 53073 re keningen (obligo 31 augustus 1966 57.881.396,29; aantal rekeningen S6615). Het inleggerstegoed en de reserve# waren per ultimo augustus 1967 voor 33.938.639,51 beleg:! In effecten, voor 8.262.571.08 in hypotheken m voor 18G36.547.55 in onderhandse leningen aan gemeenten e.d., terwijl de onbelegde en op korte termijn be legde gelden 7.286.030,10 bedroe gen. De commissie voor *t Open-Deur- werk van de Hervormde Gemeente ie Schiedam organiseert aanstaande zondag twee Open-Deurdiensten, waarvan de morgendiensten in de Grote- en de Betnelkerk zijn gere serveerd. In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat zal ds. J. G. Jansen voor gaan met als onderwerp voor de pre diking Schepping en evolutie. Het bazuinenkoor uit Vlaardingen ver leent in deze dienst zijn medewer king. In de Bethelkerk, hoek Oude- en Nieuwe Maasstraat, wordt de Open- Deur dienst geleid door drs. R. H. Wisslnk. Het onderwerp is Zwakte en kracht. De chr. muziekvereniging Harpe Davids onder leiding van da heer A. L. Glotzblach werkt aan deze dienst mee. Over België: „Wat je In België aan Nederlandstalige strips kan krij gen, die komen uit Nederland. Ze zeiden in België tegen me: zelf heb ben ve hier vrijwel niets, en wij vinden de Nederlanders maar grote stommerikken, dat ze die stripver halen niet zelf in Nederland laten drukken. Want moet je *s kijken: het is alleen maar winst, winst, winst. De Nederlanders, die zijn een beetje bekrompen, die wensen niet zoveel uit te trekken voor zo'n strip- verhaaltje". Het gaat om de erkenning van de strip. Om de herwaardering van de evergreens. Want: „Deze strips zijn vakwerk op zichzelf en wij vinden het heel spijtig, dat dit vakwerk ver loren zou gaan". Wat zeer ernstig klinkt. „Dat is het ook. Zeer zeker. Want als het een wissewasje was, zou ik er niet aan begonnen zijn" BERT BAKKER (Van onze parlenientsredactie) Het presidium van de Tweede Kamer zal voor het nieuwe parle mentaire Jaar bestaan uit mr. Van Thiel (k.v.p..), eerste voorzitter.dr®. Nederhorst (p.v.da.), tweede voorzit ter, de heer 2(regering Haddais (v.v.d.'i, derde voorzitter, mr. Aantjes (*.r,p.). vierde voorzitter, jvr mr. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.u.). vijfde voorzitter en de heer Lank- hom ïtóde voojrzltt^r. NEEM KARAKTER fenmoatvurxht put bii uw ge/aat even belangrijk a» de tuis te glazen vwof m* ogen. Kief uw bht met zorg! Kies er een met karakter, Wi/hek- pen u graag bij uw keuze uk onze petor kolfektie. HOOGSTRAAT 154 SCHIEDAM' TEL. (010)-26.37.87 Erkend ziekenfonds- leverancier. De kleine zaak met de GROTE SERVICE! 30 cm langspeelplaat met o.a. FREDDY, CONNY FRANCIS JAMES LAST en PETER ALEXANDER. Stereo. 30 cm L.P. met de beste cowboy- en Western- songs met o.a. HANK SNOW, JIM REEVES en SKEETER DAVIS Stereo van 99.nu voor SCHIEDAM

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1