D- B.Plandsoen slaat eerste paal voor bedrijfspand in Schiedam SPORT RAPPORT Inbrekers slaan forse slag bij bejaarde Service ontmoet koploper Freek Veer gooit nog n SW moet oppassen voor Velox Rookkanaal verstopt: huis uitgebrand S. van der Land over Sicilië Tramelbouwers geven geld aan Vlaardingse instellingen Auto rijdt op fietser in Fransman raakt 1200 kwijt Binnenbrand in wasserij Kapper Groot en bediende in de prijzen NVV'ers en kampeercentra Fanavond van The Danger Sect Brand in boekbinderij 24 uurrace Trekvogels Goed nieuws SBLO-vergadering Snufjes Extra Officiële opening Kantoren Lange Nieuwstraat Eerste paal voor filiaal Van Dalen Klein programma voor amateurs Amateurs Fots v. d. AREND John Lanting trad op voor Noletstichting Bromfietser breekt enkel en pols I i (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamsche In- en Verkoopcentrale „Onderling Be lang", beter bekend als ,JDe ïïefbrug", waarbij 288 kruide niers uit Rotterdam en omliggende gemeenten zijn aangeslo ten, zal in november 1968 over een nieuw bedrijfspand kun nen beschikken. SCHIB DAM$ GOED GEKLEED is GEKLEED (Van onze sportredactie) Voor de amateurs, die afge lopen zondag reeds een vrije dag hadden omdat de regen vele velden onbespeelbaar maakte, is maar 'n klein voet balprogramma samengesteld. (Van een onzer verslaggevers) Freek Veer wil nog altijd graag een balletje opgooien. Als de bal daarbij dan ook nog door de mand valt is Freek pas goed in z'n element, want hij is de man die veel en graag doel punten maakt voor zijn vereniging, de korfbalclub Schiedam. Als we met Freek Veer over zijn grote hobby het korfbal spreken, zit hij als het ware op hete kolen want er wacht hem een wedstrijd in de Rotterdam se Energiehal. '■m?. PASFOTO'S t ft Iff'' DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 m 68 alles' onder één dak In café Atlantic klinkt zaterdag avond om negen uur het startschot voor een langdurige wedstrijd. Dan wordt namelijk een 24-uur- race gehouden voor mini-racewa gens op de in de kelder van café At lantic gelegen wedstrijdbaan. Het is in Nederland nog nooit eer der vertoond dat race-reams 24 uur lang achter hun schakelkastje zitten om hun wagen ronde na ronde over de baan te sturen. Tot nu toe hebben zich acht teams uit geheel Nederland opgegeven. Uit Beverwijk, Den Haag, Utrecht, Zwijndrecht, Rotterdam en Schiedam hebben zich de teams gemeld. De eigenaar van de mini-baan, de heer A. van de Berg, stelt zich van deze race zeer veel voor. Al eerder werd op zijn baan een 36-uur~race gehouden. Ook dat werd een succes. Nog enkele weken en het is weer zover. Dan wordt de 20ste Sint-Nico- laasmars gelopen. Op 25 en 26 no vember vindt deze tocht plaats ter afsluiten van het wandelseizoen. Oude bekenden, die elkaar in het af gelopen jaar langs vele wegen zijn tegengekomen, zien eikaar. voor de laatste keer in dit seizoen eer zij de wandelschoenen gaan opbergen. Er zal deze keer de 20ste keer veel muziek zijn en natuurlijk ont breken Sint-Nicolaas en zijn knecht niet op het appel. Het startbureau is weer in de Koorenbeurs aan de Lan ge Haven en deelname., staat open voor iedere wandelaar Vanaf acht jaar. De voorinschrijving sluit op 15 november en is mogelijk hij "onder staande adressen. Gaffelstraat 23a, Rotterdam; Edisonstraat 58b; "Van Smaieveldstraat 33a; Dr. Boslaan 33 en Eikenlaan 131 In Spljkenisse. Het zal over het algemeen bekend zijn, dat tot op heden jongens eerst actief lid van Hermes-DVS konden worden, indien zij de leeftijd van ne gen jaar hadden bereikt. Het pupiilenvoetbal breidt zich echter over de gehele linie dusdanig uit, dat ook bij Hermes-pvs jongens van 8 jaar, die physiek geschikt ge acht worden, in staat zullen worden gesteld de eerste schreden op het voetbalveld te zetten, waarbij de activiteiten bij gunstig weer vooral op de woensdagmiddag zullen plaats vinden. Aldus lezen wij in De Aftrap, de weekbrief van de Hermes-DVS jeugdafdeling. Elke maandagavond kan men in het clubhuis terecht om nieuwe pupillen als lid te laten in schrijven. Wij hebben het deze week al eer der aangekondigd maar willen het nog eens doen. Het gaat over de SBLO-vergadering, die vrijdagavond wordt gehouden in het wijkgebouw aan het Dr. Wibautplein. Alvorens de secties gaan vergade ren zal dr. W. van SSljll van de Ne derlandse Sportfederatie spreken over het onderwerp Overheid en Sport, De heer Van, Zijil is een goed spre ker die het aanhoren zeker waard is, vandaar dat wij de leden van de 8BLO willen oproepen deze verga dering toch vooral te bezoeken. Verder hebben zich drie nieuwe le den opgegeven als lid van de.SBLO. Dat zijn. de Schietvereniging Schie dam, Schiedamse Seheidsrechters- vereniging en de handbalvereniging ScylK B. VAN B. De heer D, B. Plantsoen, de 74- jarige oud-directeur van deze or ganisatie, welke in 1902 door 28 „water- en vuurbazen" met een bedrijfskapitaaltje van 425 werd opgericht en in 65 jaar uitgroei de tot een kolossale groothandel met een jaarlijkse omzet van 25 miljoen, sloeg woensdagmiddag op een terrein aan de Regout- straat in de 's-Gravelandsepolder te Schiedam, de eerste paal voor dit gebouw. Enkele honderden bij de Hef- brug aangesloten winkeliers en personeelsleden van het nu nog aan de Schiestraat 44 gevestigde bedrijf trotseerden de koude wind en zagen hoe de in een wit heierspak gestoken oud-directeur zijn „werk" verrichtte. In enkele minuten verdween de eerste van de 202 betonpalen in de zachte grond; in een grote tent kon men vervolgens gaan luisteren naar toespraken van de 46-jarige direc teur, de heer M. J. H. Plandsoen, de heer P. J. Slavenburg van Slaven burg's Bouw- en Onderhoudsbedrijf en de heer H, Spithout. De laatste bood de directie een fraai schilderij van het toekomstige bedrijfspand aan, waarin Onderling Belang zijn thans nog over zes de pots verdeelde activiteiten onder één dak zal verrichten. over de bonus en vertelde met trots, dat er zich bij Onderling Belang geen conjuncturele moeilijkheden voordoen. Daarna sprak de oud-directeur, de heer D. B. Plandsoen, die met zijn vrouw in de tochtige tent maar met een een receptie hield, omdat hij on langs zestig jaar aan de groothandel verbonden was. „Het is fantastisch, het is enorm," zei de oud-directeur die zijn toehoor ders het moeilijke en sobere bestaan schetste, dat de Rotterdamse water en vuurbazen in 1902 leidden, „ÏVe hebben moeten ploeteren van de vroege morgen tot de late avond. We maakten destijds zelfs gebruik van porders. Weet u, we hadden toen een pakhuisje van vijftig vierkante meter en een handwagen. Daarom is dit een feestelijk moment en is mijn hart vol van dankbaarheid....." ADVERTENTIE) DOOR IWtntfiot "ffouie HERENCONFECTIE MGR. NOLENSLAAN £00 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen nacht is omstreeks half twee een door de Marokkaanse gasthuisleider M. E. M. B. bewoond pand aan de Zeestraat 15 uitge brand. Tijdens afwezigheid van de 33-jari- ge bewoner, die in Vlaardingen nachtelijke werkzaamheden verricht te, raakte het rookkanaal van de schoorsteen in het aangrenzende huis verstopt. Een van de houten, binten vatte vlam en zo kwam het vuur in de woning van de Marokkaan. De Schiedamse brandweer heeft de brand met twee nevelstralen geblust. (Van een onzer verslaggevers) In een pakhuisje van de 80-jarige alleenwonende mevrouw S. Marei- niac aan de Raam te Gouda is dins dagmiddag ingebroken. De eigenares ontdekte het pas om half twaalf des avonds. Men is binnengekomen via een niet afgesloten keukendeur aan de achterzijde. Uit een buffet werden weggenomen een antiek kistje inhoudende twee antiek gouden dameshorloges met gouden ketting, een gouden dames horloge met gouden band, een gou den armband met rode steentjes, twee stel gouden oorbellen met rode steentjes, tien verschillende gouden heren- en damesringen en enkele zilveren armbanden eveneens met rode steentjes. Voorts werd weggenomen een kris tallen vaas met zilveren voet. Uit een andere kast verdween een pot met 50 vooroorlogse zilveren guldens en dito rijksdaalders. Ook worden drie antieke schilderijen vermist. Het gestolene vertegenwoordigt een niet juist te schatten hoge gelde lijke waarde. Het pand, dat zonder interieur miljoen kost, is 115 meter lang en 85 meter breed. Het verrijst op een ter rein met een oppervlakte van 10.000 m2, zodat men later nog zal kunnen uitbreiden. Gelijkvloers komen ruim. ten voor expeditie en magazijnruimte (77 x 64 meter), terwijl boven de ma. gazijnruimte een kantoor wordt ge. bouwd van 64 bij 13 meter. Daarin zijn tevens het privé-kantoor en de personeelskantine opgenomen! Zodra de betonfundatie is gelegd zalhet gebouw in enkele weken met behulp van geprefabriceerde con structies worden opgetrokken.. Een modern snufje vormen acht grote rolluiken aan de voorzijde van het pand, die door een simpele druk op de knop in enkele seconden geheel kunnen worden geopend voor de acht vrachtwagens van de verkoopcen trale. In, zijn toespraak sprak de direc. teur over de organisatorische moei lijkheden, waarmee volgend jaar de verhuizing gepaard gaat.- Hij kon de winkeliers mededelen, dat. zij rich geen zorgen behoefden te maken (Van een onzer verslaggevers) De schrijver Slpke van der Land zal op donderdag 9 november in het kader van de kinderboekenweek in 6e aula van het Stedelijk Museum te Schiedam aan leerlingen van mid delbare scholen, vertellen over zijn ervaringen op Sicilië. Do auteur, die zijn verhaal zal illustreren met dia's, woonde gerui- ®e tijd op het Siciiiaanse eiland bij een vissersgezin, dat de strijd aan bindt tegen armoede en corruptie. In zijn boek „Wij zijn rebellen" schreef Sipke van der Land rijn ervaringen. Donderdagavond 9 november begint bij om half acht te vertellen. De le- zin6 Is gratis toegankelijk. (Van onze sportredactie) Voor het eerste team van de Schie damse tafeltennisvereniging Service staat zaterdagmiddag om vijf uur een zeer belangrijke wedstrijd op het programma. Dan zal de Schie damse hoofdklasse die het tot nu toe uitstekend doet, in de Koopmans beurs aan de Lange Haven de strijd aanbinden met het zeer sterke Hun- ter 25 uit Amsterdam. De wedstrijd is de return van het eerste competitieduel toen deze te genstander nog speelde onder de naam van SNL Smash 2. Het ser vice-trio slaagde er destijds in een 52-achterstand weg te werken en gelijk te spelen. Beide teams hebben na deze eerste ontmoeting hun ove rige wedstrijden gewonnen. De Am sterdammers zijn wellicht iets ster ker in de komende strijd, die als in zet de eerste plaats in hoofdklasse A beeft. De Amsterdamse gasten zullen uit komen met ex-ereklassers Klooster en Kramer, terwijl de derde speler van Xeussen nauwelijks voor hen on derdoet. De spelers van Service be reiden zich nog eens extra voor op dit duel en trainen deze week nog een keer meer dan anders. Voor aan voerder Cas v. Koetsveld, Dick Bus- sching en Nico van Slobbe zal het zaterdagmiddag bijzonder spannen, Nico van Slobbe heeft het vertrou wen in eigen kracht herwonnen, en zal zich zeker willen rehabiliteren voor de matige prestaties die hij tot nu toe bereikte. Wie dit topduel wint, kan zich win naar van het eerste competitiege deelte noemen. Maar ook voor de verliezer blijven de kansen om straks promotiewedstrijden voor de ere-klasse te mogen spelen zeer gun stig. De toegang tot het Korenbeurs is gratis. Vrijdag heeft de president-com missaris van Nestum II, ir. F. van Hattum, in een bijeenkomst ter af sluiting van de bouw van de Bene- luxtunnel (waarbij aanwezig waren de commissarissen van de N.V. Be- neluxtunnei en de ingenieurs van de Rijkswaterstaat) aan de president- commissaris van de Beneluxturmel, ar. J. Heusdens, ais teken van de prettige samenwerking tijdens de bouw een tweetal geschenken aan geboden. Ten behoeve van de pupillen van de Herman Frantsenstichting schonk hij namens de zeven bij Nestum II aangesloten bedrijven een bandrecor der, die inmiddels de instelling heeft bereikt. Voorts was er een cheque met een belangrijk bedrag voor het Museum voor de Nederlandse Zee' visserij. De 71-jarige A. S. is gisteravond om negen uur op de Wateringsevest in Delft aangereden door een auto, bestuurd door de 36-jarige J. van L. De auto passeerde drie wielrijders waardoor hij aan de andere kant van de weg kwam en reed op de fietsende A. S. in. De man is in het Hlppoly- tuszlekenhuis behandeld voor schaaf- en snijwonden. Gistermorgen ontdekte een Franse Estec-empioyé dat hij aan de Pap- souwselaan in Delft zijn portefeuille inhoudend 1200 had verloren. De man, J. M. woont tijdelijk aan de Jacoba van Beierenlaan. Gisteravond om half acht brak brand uit in het hok waar de stoom generator van de wasserij J. den Hertog aan de Minervaweg in Delft stond. De generator was oververhit geraakt. De brandweer had het vuur snel onder controle. De heer D. B. Plandsoen, de 74-jarige oud-directeur van On derling Belang slaat de eerste paal voor het nieuwe pand in Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) Op vrijdag 19 november 's mor gens om tien uur zal de nieuwe kan toorruimte aan de Lange Nieuw straat 193, waarin de onderdelen van de belastingdienst Schiedam zijn ondergebracht, officieel worden ge opend. De kantoren zijn gevestigd op de tweede en derde etage van het nieuwe pand. (Van een onzer verslaggevers) Voor de firma C. van Dalen en Zoon te Delft, wordt vrijdag 3 no vember de eerste paal geslagen voor het nieuwe gebouw aan de Broers- vest in Schiedam. De oudste com missaris van dit schoenenmagazijn, dè heer A. Moor uit Naaldwijk, zal deze handeling verrichten. Hij doet dat 's morgens om elf uur. SVV, dat de wedstrijd tegen Elinkwijk zag uitgesteld omdat ook de regen spelen op het Elinkwijkveld onmogelijk had ge maakt, krijgt Velox op bezoek. Deze ploeg staat in de onderste regionen van de ranglijst en hoeft dus geen spelbreker te worden voor de Schiedammers. Maar on derschatting is soms erger dan overschatting dus. opletten is geboden voor SVV. Hermes-DVS moet reeds zaterdag spelen. Men bindt de strijd aan met De Baronie. Willen de Schiedammers echt mee blijven doen dan is toch meer stootkracht in de aanval nodig. Gelukkig voor de Schiedammers werkte Kees van Kooten zondag in de strijd tegen De Graafschap op het allerlaatste moment de bal in het doel waarmee een dreigende neder laag werd voorkomen. Een klein programma dus voor de Schiedamse amateurclubs. Ursus, Martinit, Schiedamse Boys, Demos, DRZ, GTB en HBSS zijn vrij. Voor de overige clubs staan ech ter moeilijke wedstrijden op 't roos ter. Zo gaat Wilton naar Het Noor den en heeft daar nog lang niet ge wonnen. Schiedam krijgt RKWIK op bezoek en dat is voor de Schie dammers geen gemakkelijke opgave. De Vlaardingers nemen een zeer goe de positie in op de ranglijkst en zij zien zich daar niet graag van ver drongen door Schiedam. SFC moet ook al een „topper" spelen. Bolnes komt naar Parkhoek- Thurlede en bij winst kunnen de Schiedammers hun positie verstevi gen. Tevens wordt dan de positie van stadgenoot Ursus sterker. In het za- terdagprogramma is slechts plaats voor twee wedstrijden waarbij Schie damse clubs een rol kunnen spelen. PPSC krijgt zaterdagmiddag JAC op bezeek en GSS ontvangt Flakkee. De Schiedamse ploegen zijn het aan hun stand verplicht deze strijd te winnen. Toch heeft hij nog tijd om een en ander over zijn sport te ver tellen. Dat begon voor de nu 28- jarige Freek Veer al heel vroeg. Hij was namelijk de eerste aspi rant van de KC Schiedam. „Ja," lacht hij, „mijn hart ging uit naar voetbal maar om de een V* of andere reden kon ik niet gaan voetballen waar ik dat zo graag wou. Toen raakte ik op een zater dagmiddag verzeild bij 't knusse veld van Schiedam, dat toen nog achter het SW-terrein lag aan de Havendijk. Men was daar met een bal aan het gooien en wat doe je. Eerst schop je eens tegen zo'n bal, maar ais dat niet mag dan ga je ook gooien. Van het een kwam 't ander en ik bleef bij Schiedam hangen." Op 16-jarige leeftijd kwam Freek Veer in het eerste van Schiedam en viel al snel op door het scoren van doelpunten aan de lopende band. „Vorig seizoen heb ik een jaar in Vlaardingen gespeeld en scoorde daar 25 doelpunten. Vlaardingen werd kampioen en dat was een leuke ervaring. Nu ben Ik weer op het oude nest teruggekeerd en speel weer met veel animo mijn partij mee In Schiedam." Freek Veer, die ook nog scheids rechter is en vorig jaar werd geko zen voor het RKB-team, zou zo graag zien, dat er wat meer propa ganda voor korfbal werd gemaakt. „Het is toch zo'n fijne sport. En snel" zegt hij. Op dit ogenblik heeft Schiedam drie seniorteams, een jeugdteam en 'n A- en een B-twaalftal. Verder nog een afdeling pupillen en een fijn veld met kantine. „Wordt er niet gespeeld, dan zijn er toch altijd mensen op het veld en in de kantine. Er wordt door de jeugd, een spelletje gedaan en door de ouderen een kaartje gelegd. Dat is zo goed voor de sfeer in de club, weet je." De training staat onder leiding van de heer S. de Geest, terwijl Annie van de Berg en Freek Veer een deel van de jeugd trainen. Mevrouw Veer, heeft in deze nog jonge veldkorfbalcompetitie veie wed strijden aan de zijde van haar echt genoot gespeeld. ,jk was algemeen reserve, maar het komt erop neer, dat ik al heel wat wedstrijden heb meegedaan. Maar ik vind "het niet erg hoor", lacht zij. Freek Veer heeft al heel wat lief cn leed met Schiedam gedeeld. Zo vindt hij het jammer, dat het con tact, dat al jaren bestaat tussen Schiedam en de korfbalclub BEC in Engeland, aan het verwateren is. „Dat is jammer, omdat er by de Engelsen zeer goede korfballers zijn, die al heel wat keren in het natio nale team zijn gekozen. Het is bij zonder jammer, dat het gaat verwa teren. Zich weer bepalend tot het Schie damse korfbal, zegt hij niet zonder trots: Nu staan we er goed voor. Met 8 punten uit 6 wedstrijden en met de doelcijfers 30 voor en 24 te gen staan wij in theorie bovenaan de ranglijst. Een kampioenschap? Rustig afwachten, hoewel het wel leuk zou zijn (ADVERTENTIE) NIEUW! DIRECT KLAAR volgens een geheel nieuw procédé HOOGSTRAAT 91 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Dr. Noletstichting or ganiseerde het bestuur van deze stichting maandag- en woensdag avond een cabaretavond, verzorgd door John Lanting met medewerking van pianist Peter Bark. Tijdens deze besloten avonden, die alleen toegankelijk waren voor per soneel en genodigden, kregen de be zoekers tevens een koud buffet aan geboden. De beide avonden werden op stekende wijze verzorgd. uit- (Van een onzer verslaggevers) De 37-jarige kapper Hen de Groot van het Lorenzpleln te Schiedam en zijn 23-jarige bediende Gerard Colïe hebben deze week in zaal Odeon te Rotterdam met veel succes deel ge nomen in de hoogste afdeling van het concours dat de technische kap persclub te Rotterdam organiseerde. Gerard Colie behaalde in de afde ling Sculptuur de eerste prijs; zijn patroon werd in deze afdeling twee de en behaalde bij de vrije wedstrij den de derde prijs. De jongste bediende van kapsalon De Groot, Ron Scheffers uit Rotter dam, viel ook in de prijzen. By de junioren werd hij als zevende geklas seerd. Aan dit regionaal concours namen kappers uit Rotterdam en omliggende gemeenten deel. (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt van de Juliana- iaan en de Rubenslaan te Schiedam verleende de 39-jarige havenarbeider Th. S. V. uit Schiedam woensdag middag omstreeks vijf uur met zijn bromfiets geen voorrang aan de auto van de dertigjarige classificeer der R. P. uit Maassluis. De brom fietser liep een gebroken rechteren- kel en linkerpols op. Na behande ling door de G.GXS. kon hij naar huis terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) Belangrijk nieuws voor Schiedam se NW-leden die In de zomer 1968 wellicht gebruik willen maken van de verschillende vakantieoorden en kampeercentra van het NVV. Zij kunnen op vrijdag 3 november in zaai 8 van het Volksgebouw aan de Tulnlaan 50 komen luisteren naar de heer T. Th. de Wal, die alles van de kampeercentra afweet. Hij zal een inleiding houden en deze illustre ren met dia's. De bijeenkomst begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) In zaal Tivoli te Schiedam orga niseert de Schiedamse beatgroep The Danger Sect vrijdagavond een fan- avond. Deze beatgroep zal deze bij eenkomst uiteraard muzikaal opluis teren. De fanavond begint om acht uur. WOERDEN Woensdagavond ontstond brand in de boekbinderij van dc heer C. Pfaffaan de Hoge Woerd te Woerden. De pas geplaatste gaskachel was gaan branden door middel van de thermostaat, maar dlchtbU stond een stapel papier, die oververhit werd. Er ontstond een ge weldige rookontwikkeling, die door een dochter van de familie Machieise aan de overkant werd ontdekt De brandweerlieden moesten bij hun komst gebruik maken van rook- maskers, maar slaagden er niettemin spoedig in de brandende stapel pa pier (40.000 kleurenfolders) te doven. Het smeulende papier werd voor het grootste deel naar buiten gewerkt, zo dat grote waterschade werd voorko men. De schade bedraagt enkele dui zenden guldens. :'.'W

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1