Een leven in dienst van het onderwijs en de sportwereld met pensioen) terugzien mooi Handballers ve rlang en naar etitie Haat tegen onrecht Litho 's en monotypes van Jan Bezemer Rijksweg 20 eindelijk verlicht WALIO N.V. zonder werk door liet seizoen A Brand in koffie branderij m AilomobieÊbedrijf CHroën-agent ZJUMERTJES WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 HET VRIJE VOLK pagina i m door ALEX SNELLEMAN Kan een onderwijzer van een lagere school invloed hebben op de levensloop van de aan hem toevertrouw- de leerlingen? Stel deze vraag eens aan de heer A. de ■- Jonghet hoojd van de Willem de Zwijger-ulo 1 in de Sint Liduinastraat te Schiedam en voorzitter van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening Titel Acht<"-stand Promotie Hermes-DVS SBLO Jong van hart ■ism (ADVERTENTIVJ Bokelweg 88-30 Schiedam Telefoon 153655 Burgerlijke Stand (Van een onzer verslaggevers) In het gebied van Vlaardingen, Sdhiedam, Maassluis, Rozen burg en Hoek van Holland waren einV vorige maand 382 man nen werkloos op een totaal aantal arbeidsplaatsen van rond de 60.000. Dat komt neer op 0,7 percent van de mannelijke be roepsbevolking. Gerekend over de hele provincie is de werkloos heid 1,3 percent en dat percentage steekt' .al gunstig af bij dat van sommige andere provincies. Scliilclt; rs SCFIIÏ,PEROORD SCITILPEROORD SCHÏLPEROORD op (Van onze sportredactie) De handballers zien reikhalzend uit naar de zaalcompetitïe, nu er de laatste weken niet veel van spelen is gekomen, door dat de overvloedige regenval de velden onbespeelbaar heeft ge maakt. Zondag gaat de zaalcompetitie van start. Door het gereedkomen van de Maassluise Olympiahal, is er een behoorlijke verruiming gekomen in de speeltijd, maar nog steeds is dit niet voldoende. Wedstrijden dië zondagavonds om 10.00 uur aanvangen zijn geen uitzondering. T-T'irifllni/c n gericht met het oogmerk alleen maar zaalhandbal te gaan beoefenen. De dames van DWS gaan het we derom in de districtsklasse opnemen tegen enige lastige tegenstanders. Het Rotterdamse Schutters en Ani mo en Hygiea uit Den Haag zijn steeds weer moeilijk te omzeilen klippen voor de DWS-dames. DWS zal zich ongetwijfeld weten te hand haven en zal dit dan doen ten koste van Snelwiek en Rhoda, waarvan on ze stadgenoten beslist niet mogen verliezen. Zij zullen echter meer aandacht aan de zuiverheid van hun schot moeten gaan geven. Hierdoor is in de veldcompetitie reeds menige wedstrijd verloren gegaan. Voorlo pig kunnen zij zich daarop nog gaan oefenen, daar ze pas over veertien- dagen hun eerste wedstrijd zulien spelen, maar het dan ook direct te gen Animo moeten opnemen. De heren van DWS eindigden vorig zaalseizoen in de middenmoot, waar mee zij onder de verwachting ble ven. Het team is beslist tot betere prestaties in staat, maar men zal zich dan bij DWS niet aan experi menten moeten gaan wagen, zoals zij vorig seizoen hebben gedaan. Geheel kansloos is DWS niet voor. de titel, maar 't zal daarbij in het Haagse Hennes een zeer lastige te genstander vinden. Zondag komt het Haagse AHC naar de Margriet hal en zal daar om 15.45 uur de strijd met DWS gaan aanbinden. Hieruit moet DWS onherroepelijk winst kunnen boeken. In het district 2e klasse B kan het een Schiedamse aangelegenheid wor den. De damesteams van TJVG en DWS zijn beiden in deze klasse ingedeeld. Gezien de prestaties in de veldcom petitie van beide teams, zal de strijd om de titel naar alle waarschijn lijkheid tussen deze twee teams gaan. Zondag ontmoet UVG om 13.55 uur het Delftse EDH In de Margriet- hal en daaruit valt de volle winst wel te behalen. Na deze wedstrijd komt DWS bin nen de lijnen cm de strijd aan te binden met EHK uit Den Haag. Ook hier is een Schiedamse overwinning mogelijk. De heren van UVG komen in de afdeiingsklasse uit, maar zul len tot 25 november moeten wach ten eer zij aan de strijd kunnen gaan deelnemen. De dames van Seylla kómen uit in de afdeling Rotterdag. Scylla is op- We verwachten dan ook meer suc ces van dit team, dan tot nu toe in de veldcompetitie. De tegenstanders van Scylla zijn niet van erg sterk gehalte, zodat een redelijk succes niet uitgesloten is. De heren van Wilton zijn het vo rige seizoen gedegradeerd uit de dis trictsklasse en komen nu in de af deiingsklasse uit. De sterkte van hun respectievelijke tegenstanders is van dien aard, dat het voor hen mogelijk moet zün om het verloren gegane terrein weer terug te winnen. Zondagavond zullen zij in de Rot terdamse Energiehal de strijd gaan opnemen tegen AAC, dat wel een lastige tegenstander zal .zijn, maar toch geen bedreiging mag zijn voor het Wiltonteam. De inzet van het team is momenteel uitstekend en dat alleen zal al voor vele teams een struikelblok blijken. De dames van Wilton komen weer in district 2de klasse A uit. Zij zullen zich fel moe ten verweren, om een zo li gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Vooral het Haagse AHC en Spar taan uit Rotterdam zullen het Wilton bijzonder moeilijk gaan maken.'Zon dag gaan zijn naar de Haagse Hout- rusthallen, waar zij het al direct moeten gaan opnemen tegen Göna. Het Haagse team beschikt over een ijzersterke verdediging, waar het moeilijk doorkomen is. Toch is -er een kleine winst mogelijk voor Wil ton. Door de Bonds Scheldsrcchters- Commissic is onze stadgenoot Jan Verhoef opgenomen in het korps dat de overgangsklasse-wedstrijden gaat lijden. Overgangsklasse is te verge lijken met le divisie bij voetbal. Dit betekent een hele eer voor onze jeug dige stadgenoot, die Hd is van Wil ton en momenteel geschiedenis stu deert te leiden. Deze 64-jarige, nog zeer vita le, midden in het Schiedamse sportleven staande docent zal u even peinzend aankijken en deze vraag zeer waarschijnlijk beantwoorden met „nou en of!" In de vyfde klas van de lage re school in Schiedam, waar heen hij al in 1905 met zijn ouders (vader werkte bij Gus to) verhuisde, bewonderde de op 14 november 1902 te Ridder kerk geboren Arie de Jong zijn Friese onderwijzer en beloof de zich zelf, dat hij later ook voor de klas zou staan. Thans, bijna zestig jaar later, zittend ir. een gemakkelijke stoel in zijn kamer van het moderne schoolgebouw aan de Sint Lidui nastraat is hij nog een en al be wondering voor de capaciteiten van zijn vroegere onderwijzer. „Die had het helemaal in zijn vingertoppen Adrie de Jong, zoon uit een „rood nest", zoais een socialistisch milieu in de volksmond werd aangeduid, mocht gaan studeren en deed dat in de periode van 1917 tot 1921 aan de Tijkskweekschool te Middelburg. Zon der enige rancune stelt hij nuchter vast: „Dat was voor een arbeiders jongen in die dagen de enige moge lijkheid om te studeren". Adrie greep de hem geboden kans met beide handen. Zo snel mogelijk studeerde hij af en stond op 2 mei 1921 al voor de klas van een lagere school in Schiedam. In 1932 kwam hij bij het mulo-onderwijs en werd aangesteld ais onderwijzer op de school, waarvan hij in 1961 hoofd wercf. Maar zoals dat in die moeilijke ja ren voor de Tweede Wereldoorlog met zoveel „socialistische doorzet ters" ging, kon mulo-onderwijzer De Jong na zijn dagtaak niet stilzitten. HU meldde zich ai op jeugdige leeftijd aan als lid v»n de SDAP, maar nam ook deel aan het vereni gingsleven. De „roolè", onderwijzer, die les gaf aan dezelfde school, waarvan korfbalpionier Heijboer hoofd was, werd lid van de Vrijzin nig Christelijke Jongerenbcajd en men benoemde hem snel tot voorzit ter. Secretaris was hy in die ja/en ook van Kerk en Vrede, maar ofk bestuurslid van de „rooie bond", zo als hij hetzelf uitdrukt, van Neder landse Onderwijzers. Jarenlang fun geerde hij als secretaris van de Schiedamse Onderwijzerstoneelver- eniging waarvoor hij samen met ta lentvolle collega's voor het volkson derwijs op de eiland, toneelstukken opvoerde. Sport heeft de heer De Jong steeds geboeid. Vanaf 1930 was hij 23 jaar bestuurslid van Hermes-DVS en han teerde ook bij deze In die tijd zeer welvarende voetbalvereniging de voorzittershamer. Zijn blozend, ge zond gezicht begint te stralen als hij vertelt, dat hij de enige voorzitter is geweest met wie Hermes-DVS het kampioenschap van de eerste klasse van de KNVB behaalde. Precies weet hU zich nog te her inneren hoe Cock van der Tuyn in dié befaamde beslissingswedstrijd voor het eerste klas-afdeiingskampionn- schap in het seizoen 1951-1952 in een tot de laatste plaats bezet Feij en- oordstadion zijn club naar de over winning schoot te<;en Sparta. In 1954 werd definitief het betaal de voetbal ingevoerd. Ook voor Her mes-DVS ging de amateur-status ver loren en dat was voor de heer De Jong het sein om zich terug te trek ken, „Hermes-DVS" zegt hij zonder enige zweem van pathos, „zou een gezondere vereniging zijn gebleven ais amateurvoetbalclub. Er heerste daar een sfeer, die juist bij een amateurvereniging goed tot zijn recht kon komen Vrijwel alle baantjes in de vereni ging nam De Jong op zich, maar hij weigerde om leider van een jeugd- elftal te worden. „Als je onderwijzer bent moet je' na je werk eens iets anders dan kinderen opvoeden", was zfjn standpunt. In het huis van bewaring in Rot terdam hebben twee vorige week aan gehouden Viaardlngers acht inbra ken in Delft bekend. Zij zouden tus sen 25 augustus en 27 oktober in de Delftse Voorhof acht inbraken in winkels hebben gepleegd. De totale buit bedroeg 2864,50. De mannen zijn de 22-jarige fabrieksarbeider C. P. en de 25-jarige tekenaar P. v. d. B. ■pen zeer bekende Schiedammer -*-1 wordt op 14 november 65 jaar. De heer A. de Jong, hoofd van de Willem de Zwijger-ulo I in de St. Liduinastraat, tevens voorzitter van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening, vroegere voorzitter van Hermes-DVS, legt aan het eind van deze maand al zijn functies neer. Arie de Jong, zo blijkt uit nevenstaand artikel, is socialist. Hij komt er rond voor uit, maar bekijkt de verrichtingen van zijn politieke partij, de PvdA, met een kritisch oog. Schoolhoofd A. de Jong haat onrechtvaardigheid. Bij zijn aanstelling als onderwij zer maakte hij zich in 1921 al driftig toen hij op maandag 2 mei aan het werk ging en hem aan 't eind van de maand een salaris werd uitbetaald, waarvan het loon voor één dag, de eerste mei, werd afgetrokken. i~\ok nu nog haat hij onrecht- vaardigheid, maar uit zich in bezadigde termen. Een doom in zijn oog is de manier waarop het rijk het mulo-onderwijs ten achter stelt bij het overige onder was. Hij staaft zijn bewering met bewijzen. „Een gymnastiekleraar verdient aan een h.bus. of gym nasium meer dan op een mulo, terwijl hij toch hetzelfde werk verricht met jongeren, die vaak een beter getrainde body hebben dan hun leeftijdsgenoten, die het middelbaar onderwijs genieten." Hoe Arie de Jong bij het onder wijs kwam en wat hij deed ln het belang van de Schiedamse ge meenschap, staat in het artikel. Het is een juist standpunt geble ken. Adrie de Jong kan zich, zo blijkt uit het gesprek, met veel ener gie voor iets inzetten, maar behoudt afstand van het werk en neemt zich zelf kritisch onder de loep. Als geen ander bleek hij daarom geschikt om in 1958 het voorzitterschap van de SBLO.op zich te^ncmcm. i'. Hij kreeg .daardoor zitting in de sportraad en beleefde van nabij het „wel en wee" van de Schiedamse sportwereld. In de periode van zijn voorzitterschap is ér veel in Schie dam tot stand gebracht. „Er is heel wat bereikt", zegt hjj er zelf van. „Harga kan men ten voorbeeld stellen aan Iedere gemeente en we bezitten hier prachtige turnzalen. Nee, we mogen niet mopperen, ook al zijn er wel eens zaken, waar je je tandenknarsend aan kunt ergeren. Hij noemt ze op: de wielerbaan, voorzieningen voor de watersportver enigingen en de Ijsbaan, die nog maar steeds niet kunnen worden verwezenlijkt. Je vraagt je dan wel ..eens af: „Moet dat nu allemaal zo U'ng duren?" ■fgots is de SBLO-praeses natuur lijk 0(4 de sporthal Margriet, die er ook xrn'de dank zij zijn inspanningen kwam, knaar toch beseft hij terdege, dat het Au tijd wordt om ook jonge ren een Vans te geven. „Op den duur zie Jé. het niet allemaal meer. Er moet nu eens een jonge man worden benoea. Voor de ulo-st'hool wordt als hoofd de heer De Waard aangesteld; voor de functie van SBi."-O-voorzitter polst men thans een aam. al capabale jon ge mensen. De heer De Jong is er de man niet naar on^ straks hele maal niets te doen. Yaozeifsprekend zal hij zijn opvolgers teVlege inwer ken en zijn tijd benutten met lezen, wandelen en reizen. Het onderwijs houdt zijn belang stelling. „Het houdt je jong. Een on derwijzer leeft met de jengd mee en kan dc jongeren vaak beter be grijpen dan anderen". Vooral de bui tenschoolse activiteiten hadden de voile aandacht van het uio-hoofd. Met hart en ziel leeft hij mee als zijn school uitkomt in sportontmoe- tingen, maar ook stimuleert hij het schooltoneel. De Willem de Zwfjger- uld'heeft ook een schoolkrant, waar van de redactie bijna nooit iets .be hoeft te schrappen. „Ik heb nooit strenge censuur toegepast, maar al tijd in overleg met de jongelui de tekst besproken. Meestal erkenden ze zelf, dat een bepaalde tekst niet door de beugel kon... Aan al dit werk komt op 30 no vember een einde. Adrie de Jong zal het zeker missen, maar is creatief genoeg om de vrije tijd goed te be nutten. HU zal kunnen terugzien op een succesvolle loopbaan in dienst van het onderwijs en de Schiedam se gemeenschap. Men zal hem voor het vele werk huldigen op een fees telijke receptie, die hem op de laat ste dag van zijn carrière in Musis Sacrum aan de Lange Haven wordt aangeboden door de oudereommissie van zijn school. In de loop der jaren genoten en kele duizenden Schiedammers onder wijs van deze onderwijzer, die zelf Nederlands, geschiedenis en fysica doceerde. Velen zullen hem komen bedanken voor het geen ze van hem mochten leren. Adrie de Jong was on derwijzer in hart en ziel. Het was, zoals hU het zelf uitdrukt, „mooi werk". mmsk mmm Er is tot 30 november in de Galerie de Graaf een expositie van kleurlitho's en monotypes van de Rotterdamse kunstenaar Jan Bezemer, die niet alleen als grafi cus, maar ook als vervaardiger van mozaïekwanden 'n verantwoorde erkenning heeft verworven. Als graficus trok hij nu al meer dan tien jaar geleden voor het eerst de aandacht met een collectie kleur litho's in de JUjnbaanzaal van de Rotterdamse Kunststichting. Het waren vrijwel alle verbeeldingen van dieren, hetzelfde onderwerp dat ook nu de collectie beheerst. Eezemer verbeeldt dieren in actie, in de ruimte, op jacht, in gevecht en in hun spel; paarden in de steppen, renpaarden, koeien, giraffen en een huiselijke haan. Zijn lithografische techniek heeft hij in de loop der jaren ontwikkeld tot een opmerkelijke hoogte. De ster ke deformaties zijn gericht en afge stemd op typerende expressieve hou dingen van de dieren in actie. De kleur, die vooral geen afbeel ding van de natuurlijke kleur wil zijn, sluit daarbü ,aan. Van de dierenli- the's zou ik de nummers 2, 3 en 18 willen vermelden. Terwijl in vrijwel alle litho's de kleur koloristisch ge noemd moet worden, is zü in de ver rassende monotype Dieren (No. 18) hoofdzakelijk tonalistisch. Waar de heer Bezemer Voetbal spel en Boksers verbeeldt wekt hy de indruk dat hij het spelende en ja gende dier expressiever doorgrond heeft dan de spelende mens. Een der meest geslaagde litho's tot in alie onderdelen leek mij zijn Klassiek figuur (No. 4j. PIET BEGEER. Vijf maanden na de opening van rijksweg 20 (4 juni) heeft men thans de rijbanen van het Schie damse gedeelte van deze rijksweg tussen Kethelplein en s Graven- landseweg verlicht. Veie automo bilisten die maandenlang 's avonds over deze donkere verkeersader reden, zulien een zucht van ver lichting slaken. Immers, vooral het gedeelte bij de 's-Gravenlandseweg met zijn moei lijke bocht leverde 's avonds nog al moeilijkheden op. In de laatste weken zijn personeelsleden van N.V. Elektrotechnische Aanne- mingsmaatBchappij Nettenbouw te Amersfoort koortsachtig in de weer geweest om een keten van licht aan té sluiten en thans is deze 'mid- denbermverlichting een feir. Maar de Nederlandse Spoorwegen moet nog gaan onderzoeken of dit licht eventueel de bestuurders van de treinen die vlak naast de rijks weg rijden, kan verblinden. Dit wordt nagegaan met Dehulp van een speciale locomotief en vooral op de plaats nabij de 's-Graven landseweg waar de rails de rijks weg nadert zal men uiterst secuur gaan onderzoeken of een treinbe stuurder hinder van de verlichting zou kunnen hebben. Bij Rijkswaterstaat, die het werk dat bestond uit het plaatsen van licht masten en het aanbrengen van de armaturen uitbesteedde, denkt men maar liever niet aan de consequen ties die een eventueel negatief oor deel van de spoorwegen zou kun nen hebben. SCHIEDAM Geboren: Leopold J, zv J H D Donders en M Spruit; Johannes W, zv W Korpershoek en J van 't Oor; Alexandra J E. dv S A Bijl en I M Groenestijn: Re becca P M, dv A C Wapenaar en M E van Leeuwen; Angelo, zv J Haasakkers en N Ouborg; Petrus, zv J C F Esbach en L de Vos. Overleden; J van der Linden. 70 Jr wed v P de Bruijn; G Scheen- loop. 54 jr. wed K P Kiompe: E H P van Vliet. 84 jr wed A Munnik; H J Brökling 87 jaar. In de loop van de maand okto ber is het aantal werkzoekenden in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord met 49 gestegen. Daarbij speelden de normale seizoenin vloeden een belangrijke rol. Enkele tientallen bouwvakkers en horecamensen raakten zonder werk. Verder blijkt, dat een aantal koppel bazen in de metaalsector een deel van hun minder geschoolde mensen gaan afstoten. Vorig jaar had men nog de neiging zoveel mogelijk men sen vast te houden, ook als er niet direct werk te vinden was. Het ar beidsbureau heeft al weer een aantal mensen, die bij een koppelbaas heb ben gewerkt aan een vaste baan kun nen helpen. Twee koppelbaasbedrijf jes zün in de afgelopen maand over de «op gegaan. Het aantal vacatures bij het be drijfsleven in het-, noordelijke Water weggebied is'iets teruggelopen. Eind september waren eA nog 2079 plaat sen open. eind oktobev' 2006. Het aan tal aanvragen voor tx-rieden-negen tienjarigen daalde van &3i tot 613. In de metaalindustrie bestaat nog altijd een flinke vraag naa\ geschoold personeel. Aan minder vak bekwame mensen is niet zo'n grote .behoefte meer. De opnamecapaciteit van de 1» Vlaardingen en 232 1 Schte'dam. Van de 382 mensen, die eind okto ber werkloos waren woorden er ,116 chemische bedrijven groeit nog fdtfjvi. In Vlaardingen waren op hetzeifdö ogenblik 213 vakatures, in Schiedam 1222. Ook de buitenlandse arbeidskrach ten ondervinden de invloed van de aarzelende conjunctuur ai is daarvan in het Waterweggebied nog erg wei nig te merken. In oktober werden 78 buitenlanders ingeschreven ais werk loos. Aan liet eind van de maand hadden 65 daarvan weer ander werk gevonden. In de glasindustrie in Schiedam bestaat nog altijd vraag naar per soneel. Alen heeft echter bij voorkeur Nederlanders. In de bouwnijverheid verminderde de werkgelegeneid een klein beetje. Een aantal ongeschoolden raak te daardoor zonder werk. In Vlaardingen, .Maassluis en Hoek van Holland zijn inmiddels echter weer een aantal belangrijke wer ken begonnen. Tamelijk somber ziet het er voor de komende win ter uit voor de schilders. Zowel in de nieuwbouw als in het „burger- werk" is een vermindering van de vraag naar schilders waar te ne men. De seizoenteruggang in het horeca bedrijf had vooral gevolgen voor de niV-t'ig geschoolde kelners. Aan het eina! van de maand oktober stonden 35 mensen in deze categorie als werk loos geregistreerd. I (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse brandweer is om streeks half twaalf vanmorgen uit gerukt voor een brandje in de kof fiebranderij van de N.V. Koninklijke S(oomkoffiebranderijen v/h H. E. van Ysendijk jr„ aan de Nieuw-Mathe- nesserstraat 36 te Schiedam. Voor de zoveelste maal was de af voerpijp van de vliesketel verstopt geraokt met restanten van olienoten en koffiebonen, die door oververhit ting hadden vlamgcvat. Ernstig liet het zich niet aanzien, maar niettemin kwam brandweer commandant D. de Jager zelf de si tuatie in ogenschouw nemen. Met één straal heeft de brandweer de glcei- endhete ketel geblust. Ijlings bracht men de verstopte afvoerpijp naar buiten. .Het gebeurt wel vaker," aldus de voorman van de branderij, „maar je schrikt altijd en voor alle zeker heid waarschuw jc dan de brand weer." Op de vraag hoe men der gelijke brandjes, die gemakkelijk ernstige gevolgen kunnen hebben, kan voorkomen, antwoordde men bij het bedrijf: „Tja. nog vaker de pij pen schoonmaken. Maar die vliesjes koeken aan en dan raakt .xrti pijp wel eens verstopt." SHiilpermml Zoon Tulnl.-uir, 4fl—34, Srhirdam, THcfimn 267364 Vanaf m.— oer week volop u eekend tassen van ai 5.95. Voor dames- en herenkleding vanat t 2 50 oer «reek. voor diverse schemerlampjes en alle soorten verlichting vanaf 1.50 uer week voor de winter dekens lakens. t 2.~ per week Kapsalon Hejene de sntuo voui de betere PBKMANKN7. Stroomloos v*>ut lede» tiaar ge schikt. 7.50 HeirHie tied* per manent. de meest ideale natuur lijke permanent 10 Gratis na- ten en brengen pe* iuxe auto voor permanent. Kap&itnn HAlé- ne, Rem brand Maan 22 Schie dam, nel 267170 t t.oo reductie op deze advertentie NAAR OEENE, Rotterdamsedtjk 264. voor tassen koffers en alle fijne lederwaren, telef 269919

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 1