Wl ÏSTDUITSE PARLE1HENT AKKOORD MET KOLENPLAN Vijf generaals Gedrag VS in Vietnam immoreel 'Hi.LIPi Pli LISHAVE*» Smokkelende kapitein krijgt negen maanden •itiek op woekerpraktijken van steenkolenmi ndirecties f m Johnsonrouw kan president |j van VS worden i Woeker Schuld Bezweren Verklaring van 50.000 Amerikanen Hoogleraren Drie Amerikaanse bommenwerpers neergeschoten Nederlands schip zinkt in Gironde Maagkwaal van Theodorakis Akkoord voorkomt Chrysler-staking DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 HET VRIJE VOLK PAGINA 8 (Van onze correspondent In Bonn) Het Westduitse parlement beeft ingestemd met de plannen van de regering, de steenkolenproduktie aan te passen aan de markt en alle particuliere en staatsmijnen op basis van vrij willigheid samen te brengen in één groot mijnbedrijf. Die vrijwilligheid gaat echter zover, dat elk mijnbedrijf dat niet wil toetreden tot de overkoepelende maatschappij, de kans verspeelt een schadevergoeding te krijgen bij het stilleggen van bedriiven. v |t#f? De 25ste verjaardag van de geallieerde landing in Afrika is gisteren bij deArc deTriornphe in Parijs herdacht met een plechtigheid, welke door vijf generaals werd bijgewoond. Op de foto zien we v.l.n.r. de gene raals Vernon Walters (V.S.), Renault Dallones (Frankrijk), Reynold Lewthwaite (Enge land), Vladimir Irochenko van de USSR en Adam Lewko van Polen. Dat is het beste nieuws van de nieuwe Philisbave 3. Hij scheert anders, volkomen glad. Zonder trekken of schrijnen en zonder schrale huid. Een prettige ervaring! Zo soepel als de drie verende koppen over uw huid glijden. Zo snel goed geschoren te zijn. Probeer het zelf in de winkel. De nieuwe Philishave 3. Hèt Ideale scheerapparaat, ook voor u! SS#§§1 mm M De Bondsdag, die gisteren de iiele day over de kotencrisis in het Roer- rfbied debatteerde, keurde eveneens de door de regering aangekondigde maatregelen goed om in de toekomst ontslagen mijnwerkers op grote schaal sociale en financiële bij stand te verlenen. Dat zal o.a. ge beuren door de uitbetaling van een afkoopsom van 5900 mark. Het "kolenplan', dat is uitgewerkt door de socialistische minister van Economische Zaken Karl Schiller, bevat te» slotte ook de belofte, de vestiging van nieuvre industrieën in het Roergebeid te stimuleren, opdat er geen massale werkloosheid ont staat. Veel kritiek werd in de Bondsdag televerd op de woeker-praktijken van sommige steenkolemnljndirec- ties. De minister-president van Noordri) nland-Westfalen, Henk KtUm, in wiens deelstaat twee mil joen mensen van de mijnbouw af hankelijk zijn, wees er bijvoorbeeld op, dat één mijnbedrijf zijn grond gebied san geïnteresseerde indus trieën heeft aangeboden voor 30 mark per vierkante meter, hoewel de prijs kort geleden nog op 17 pfennig was bepaald. Omdat de meeste grond in het Roergebied eigendom van de mijnen is, wordt door derge lijke woekerpraktijken de vestiging van industrieën geremd. Hoewel in de regeringspartijen CDU en SPD geen verschil van me ning bestaat over de nu uitgewerkte plannen de steenkolenindustrie uit het slop te halen, konden enkele SPD-afgevaajdlgden het niet laten, de schuld van de huidige kolencrisis op de vorige, door de CDU gelelde kabinetten, te schuiven. De mededeling van minister Schil ler, dat in de komende twee jaar bijna 80.000 mijnwerkers hun beroep zullen moeten verlaten, schept enorme sociale problemen. De toe zegging van de regering, ia de ko mende twee jaar ongevêer 80 mil joen mark aan sociale bijstand ter beschikking te stellen, kan in dit verband alleen een begin zijn. Wanneer de Westduitse regering er niet in slaagt, in samenwerking met de mijndirecties en de vakbond de ailang smeulende crisis in het Roer gebied te bezweren, zijn de politieke gevolgen niet te ovenöen. Minister-president Kiihn toerde dit punt aan toen hij waarschuwend uitriep: 'Het Roergebied kan een heksenketel worden, wanneer er niets gebeurt.' De gevestigde schuld er. da langlopende kftadietea ren de Neder landse staat bedroegen op 30 sep tember 17,65 miljard. De Italiaanse politie heeft tegen 146 inwoners van het bergdorp Ro- ghudi in Calabrië proces-verbaal op gemaakt, omdat zij samen de staat voor ongeveer 300.000 gulden zouden hebben opgelicht. Door valse aan giften hadden zij dit bedrag in de vorm van steunverlening aan nood- 'jjdende gemeenten in de wacht ge sleept. \v *-f fê* 'fjk* -fi" '^0' NEW YORK (Reuter! - Een door 50.000 Amerikanen getekende ver klaring, waarin de rol van de Ver enigde Staten in de Vietnamese oorlog wordt veroordeeld, is woens dag aan de Verenigde Naties gezon den, ter bewaring in het perma nente register van de wereldorgani satie. De verklaring is opgesteld door de pas-gevormde organisatie van „In dividuen tegen de misdaad van het zwygen" en onder meer getekend door de kinderarts Benjamin Spook, de negera.utei.ir James Baldwin en de komiek Dick Vandyke. De on dertekenaars zeggen „ontzet en vertoornd" te zijn over het gedrag van de VS in Vietnam, dat naar hun mening immoreel is en onwet tig. Tot de Initiafnemers tot oprichting van de organisatie behoren de hoogleraren Quincy Wright van de rechtskundige faculteit van de uni versiteit van Chicago en professor John Fried van de faculteit voor politieke wetenschap van de uni versiteit van de stad New York. zy zeggen, dat het denkbeeld voor de verklaring ontsproten is aan „de wijdverspreide opvatting, dat door de gehele geschiedenis en met name ln het recente verleden ia Duitsland, individuen, door te blij ven zwijgen, stilzwijgend hun goed keuring hebben gegeven .at rege ringshandelingen of bevelen die on wettig en immoreel of beide zijn." SAIGON (Reuter) Het aantal bo ven Noord-Vietnam neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen is gisteren gestegen tot 730, nadat van Ameri kaanse zijde een verlies van drie bommenwerpers in 24 uur was ge meld. Er zijn de laatste twee dagen weer zware bombardementen uitge voerd. De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey heeft na zijn twaalfdaagse reis door Azië aan pre sident Johnson gerapporteerd dat jde Amerikaanse militaire bevelhebbers in Vietnam de besten zijn die de Verenigde Staten ooit hebben opge> bracht.* WASHINGTON (Reuter) Een vrouw zal best ooit eens pre sident van Amerika mogen wor den of opperbevelhebber van de strijdkrachten. Dat heeft president Johnson woensdag laten weten bij de onder tekening van een wetsvoorstel, waarbij een eind wordt gemaakt aan de discriminatie van de vrouw bij de strijdkrachten. Er was voor deze gelegenheid e«n vrouwelijke erewacht voor het Witte Huis opgesteld. Een uit vrouwen be staande militaire kapel speelde 'Leve de Chef'. In een woensdagavond uitgege ven communiqué van de Griekse re gering wordt gezegd, dat 34 functio narissen voor de tuchtraad zijn ge daagd wegens het maken van pro paganda voor een politieke groepe ring en „het zich gedragen op een wijze die onverenigbaar is met hun functies". Twaa f doden bi treinramp SALERNO (AP) Twee sneltrei nen zijn vanmorgen voor het aan breken van de dag by de zuidwest kust van Italië met elkaar in botsing gekomen, nadat één van de treinen op een kudde koeien was ingereden en ontspoorde. Tenminste twaalf per sonen zouden zijn omgekomen en zestig gewond. Dit is het derde en ernstigste trein- onkeluk in Italië in iets meer dan twee weken. De nachttrein, die met passagiers op weg was van Reggio di Calabria op hei, uiterste puntje van de teen van het Italiaanse schiereiland, reed ongeveer halverwege de reis naar Rome, op een kudde koeien in, die de rails overstak. De trein ontspoor de. De locomotief kwam op het an dere spoor terecht. Op dat moment kwam van tegenovergestelde richting de Milaan—Falermo-expres, bijge naamd. „Pijl van het Zuiden" en raakte in botsing met de trein naar Rome. Uit Salemo en Napels, resp. 20 en 60 km van de plaats des onheils kwamen onmiddellijk brandweerlie den, politie-agenten en reddingsploe gen naar de plek van de ramp. Uit Napels kwam een speciale ploeg van 50 deskundigen. De reddingsploegen moesten ge bruik maken van zaklantaarns. Vier kraan wagens uit Napels hielpen bij het opsporen van overlevenden en lijken tussen de verwrongen en ro kende jjzermassa. Vanuit de omringde dorpen en steden kwamen ambulances, die de gewonden naar ziekenhuizen in de omgeving brachten. Een aantal ge wonden zou er ernstig aan toe zyn. BORDEAUX (AFP) Het Neder landse bevoorradingsschip Lady Ca rolina is vannacht na een aanvaring met het Panamese vrachtschip Bar ranca Bernaja in de Gironde gezon ken. Van het gezonken schip, dat was uitgevaren ter bevoorrading van het platform Neptune-Gascogne, voor op sporing van olie op zee, werden ne gen van de tien opvarenden onmid dellijk gered. Naar het vermiste bemanningslid, een Portugees, wordt nog gezocht. De Lady Carolina (499 ton) is eigendom van de Offshore Marine Service Ltd., met als thuishaven Rotterdam. ATHENE (Reuter) De Griekse componist Mikis Theodorakis, op 21 augustus in Athene gearresteerd, ligt herstellend van een maagkwaal in het ziekenhuis, zo deelde een woordvoer der van het Griekse militaire bewind woensdag mee. (Va» onze Londen» correspondent) De Spaanse kapitein van het luxe. jacht Maria Gabrielle, dat vorigs maand met vier miljoen uit Neder land gesmokkelde sigaretten de ha ven Darmouth is binnengevaren, ii thans veroordeeld tot een gevange nisstraf van negen maanden. Hem was ten laste gelegd dat hij betrokken was bij een frauduleuzt poging invoerrechten teontduiken op de sigaretten die een waarde hadden van ruim 450.000 gulden. Drie doodarme Spaanse zeelieden die ook op het jacht waren aange troffen, werden veroordeeld tot een voorwaardelijke straf en onmiddel lijk op vrije voeten gesteld. Veertien dagen geleden was dt Nederlander Hendrik S, uit Petting- ton in Middlesex wegens het organi seren van de sigarettensmokkel al veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en een boete van 250.000 gul den. DETROIT (Reuter) De vakbond van arbeiders to de automobielindus trie is woensdagavond met Chrysler tot een akkoord gekomen over een nieuw arbeidscontract voor 94.000 ar beiders. Ondanks het feit dat men nog geen overeenstemming kon bereiken over een nieuw contract voor 9,000 ambte naren werd besloten de staking, die om middernacht had moeten ingaan, af te gelasten. Lefdisirglte ige Hinten en bi ifine itaal Philishave 3 met uitschuifbarc tondeusehandig spiraalsnoeraanjuit schakelaar en stalen klapcassette. ■:Z:M

Het Vrije volk | 1967 | | pagina 2